De nood der veenkoloniën. Werkgevers in bouw bedrijf hebben klachten Erdal er maar d door z'n glans! DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935 H A' A R t E M'S DAGBCAD 3 Over de toepassing der We rkvers chaffing. Druk bezocht Congres in Den Haag. Woensdag-mddclag is in den Dierentuin te 's Gravenhage een groote vergadering gehou den van de landelijke samenwerkende vereen i- gingen van werkgevers in het bouwbedrijf, ter behandeling van het. onderwerp: „Werk verschaffing, werkverruiming en eigen be heer". De belangstelling hiervoor was zoo groot, dat een tweede zaal moest wo> den bii gehuurd. De voorzitter, ir. W. M. T. Thyssen, uit Am sterdam wees er in zijn openingsrede op. dat in het jaar 1933 door de Ned. Heide Maat schappij in werkverschaffing 22 miliinen gul den verloond, in 1934 was het gezamenlijk loonbedrag van circa 2400 leden van ''en Ned. Aannemersbond f 28 millioen, in 1935 is voor datzelfde aantal op basis van de gegevens van het eerste halfjaar het bedrag te stellen op f 23 millioen. De werkverschaffing speelt dus wel een be langrijke rol: eigenlijk gaat de gehee'e werk verschaffing ten koste van het bouwbedrijf In vergelijking met normale jaren is de omzet voor .de aannemers teruggeloopen tot gemid deld 35 pet. blijkens een in 1933 gehouden enquête, sindsdien is de toestand nog veel slechter geworden. Over het geheele land behoorden in Augustus J.l. ongeveer 60.000 van de 360.000 werkloozen tot het bouwbedrijf. De voorzitter verdedigde verder het aanne mersbedrijf tegen de critiek, als zou dit niet geschikt zijn voor de uitvoering van werken in werkverschaffing. De hulp van het Werk fonds is voor het bouwbedrijf ten eenenmale onvoldoende. Niettegenstaande de vorige mi nister van Sociale Zaken voorstander was van het inschakelen van het bouwbedrijf is daar van in de practijk bitter weinig terecht ge komen. Daarom heeft men zich gewend tot den ministerraad. De voorzitter van den R.K. Bond van Bouw- patroons noemde het een teeken van abnorma- len tijd, dat nu nog gepleit moet worden om normaal werk uit te voeren. Het bouwbedrijf krijgt waarlijk wel zijn deel van de algemeene malaise en er is dus weinig reden om aan dat bedrijf nog het hem toe komende werk te onttrekken ten bate van an deren, zoo zeide spr. Officieel wordt wel ontkend, dat dit gebeurt, maar de practijk is daarmede in strijd. Er werden boerderijen in werkverschaffing ge bouwd waarvan later op het departement werd erkend, dat dit maar niet meer moest ge beuren. Maar thans bouwt men zelfs woningen in werkverschaffing. Verder zijn of worden in vrijwel alle deelen des lands belangrijke weg-, straat-, kanaal-, dijk-, rioleeringswerken e. d. met rijkssubsidie in werkverschaffing uitge voerd, terwijl in groeienden omvang aanleg van begraafplaatsen en waterleidingen, bouw van bad- en zweminrichtingen, bouwrijp ma ken van gronden, enz. tot werkverschaffings objecten worden bestemd. Spr. vraagt verader: telt onze werkloosheid dan niet mee? Wat geeft het nu of men hon derd arbeiders in de werkverschaffing aanzet en 100 bouwvakarbeiders werkloos laat? De overheid snijdt zich met deze politiek in eigen vleesch. De werken in werkverschaffing uitgevoerd, worden veel duurder. Niet altijd voor de gemeenten, die subsdie van het rijk kri,jgen, maar wel voor gemeenten en rijk te zamen, dus voor de geheele gemeenschap. Normale uitvoering is goedkooper en niet duurder. Het geeft dus meer producten voor hetzelfde beschikbaar gestelde bedrag. Het le vert daardoor als het gebruik van hulp materiaal gelijk is evenveel manweken. Het laat het toch al zoo zwaar getroffen bouw bedrijf nog zooveel mogelijk intact. Het be perkt het aantal werklooze patroons Het be strijdt de werkloosheid daar, waar dit het meest noodig is, n.l. onder de bouwvakarbei ders, die het op een na grootste werkloos heidspercentage hebben. De voorzitter van den Chr. bond, de heer J. Swarts, meende, dat de meeste van zijn be- drijfsgenooten er thans slechter aan toe zijn dan in de vóór oorlogsche jaren. Spr. schatte het aantal werklooze bouwvakpatroons op 30 pet., deze zijn zonder steun of subsidies, en dus geheel op zichzelf aangewezen. De gemid delde werkloosheid in de geheele in dustrie bedraagt ca. 32 pet., met inbegrip van het bouwbedrijf en zonder dit ca. 25 pet., waaruit men kan zien hoeveel meer werkloos heid daar heerscht vergeleken bij de andere bedrijven, Laatste spr. was de heer B. van Eesteren, tweede voorzitter van den Ned. Aannemers- patroonsbond over: „De uitschakeling van den aannemer door eigen beheer en werk verschaffing". Het standpunt der regeer in g is niet onge wijzigd gebleven. Vroeger achtte men het uit voeren van werken in werkverschaffing niet gewenscht, thans blijkt uit een door den mi nister van Sociale Zaken gepubliceerd persbe richt, dat geen bezwaar meer bestaat tegen inschakeling van den aannemer. Het resultaat is echter nog poover; te wei nig werk uitgevoerd door de aannemers. De minister wil inschakeling, maar acht het niet wenschelijk, maatregelen daartoe te treffen. Dit standpunt is onbegrijpelijk. Spr. concludeerde voorts, dat wel degelijk een groot aantal werken door aannemers be hoorden te worden gemaakt. De vernoudings- cïjfers zijn als 1 tot 20 ten nadeele .van het bouwbedrijf. Dat de aannemer voor het uitvoeren van werk in werkverschaffing niet geschikt zou zijn, beewistte spreker met groote beslistheid. Deze stelling is niet meer vol te houden. Steun wordt niet gevraagd. Wel werk. De plaats, welke het bouwbedrijf in het maat schappelijk leven heeft verworven, wil het be houden. De voorzitter sprak een slotwoord waar na met algemeene stemmen een motie werd aangenomen, waarin cle 3000 bijeengekomen werkgevers uit het bouwbedrijf bij de regee ring met kracht aandringen op het onverwijld, liefst in overleg met de organisaties, nemen van maatregelen, opdat een einde wordt ge maakt aan de uitschakeling van de particu liere werkgevers door het uitvoeren van tal- looze werken in eigen beheer of werkverschaf fing. DE HEER H. SMIDT VAN GELDER LID VAN DEN NIJVERHEIDSRAAD. Als opvolger van ir. A. H. Ingen Housz heeft de Ned. "Mij. voor Nijverheid en Han del tot lid van den Nijverheidsraad aangewe zen den heer H, Smidt van Gelder, directeur van de N. V. Papierfabrieken Van Gelder zo nen te Amsterdam, die vroeger reeds deel van den raad heeft uitgemaakt. De heer Smidt van Gelder zal den heer Ingen Housz tevens vervangen als lid van de electriciteitscommis- I sie en de industrie-problemencommissie uit den Nijverheidsraad. V SPHOENCRÈM, C, route, doos Wit* Extru groote doos 15<1$. (Adv. Ingez. Med.) Bezuinigingen bij de spoor wegen duren voort. Ontslag op 60-,jarigen leeftijd. De Directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft besloten, in verband met overcompleet van personeel bij den Dinst van Vervoer en Handelszaken het personeel van dien Dienst met ingang van den eersten van de maand, volgende op die waarin betrokkenen den 60- iarigen leeftijd heeft bereikt, te ontslaan on der toekenning van wachtgeld of van ver vroegd ouderdomspensioen en wei te beginnen met ingang van 1 Februari 1936 en voorloopig tot 1 Juli 1936. MR. L. LIUTAERT PEERBOLTE GAAT HEEN. Bij Konirilelijk besluit is met ingang van 1 Januari 1936, aan mr. L. Lietaert Peerbolte, op ziin verzoek, eervol ontslag verleend als directeur-generaal,chef der afdeeling Volks gezondheid. van het Departement van So ciale Zaken, met dankbetuiging voor de vele belangrijke en gewichtige diensten, door hem aan den Lande bewezen. Aftreden van mr.flr. A. van Doorninck, Naar het Alg. Hbld. verneemt heeft mr. dr. A. van Doorninck, Thesaurier-generaal van financiën tegen 1 Januari 1936 ontslag ge vraagd, De reden hiervoor zou zijn gelegen in diepgaande verschillen van opvatting tus- schen mr. Van Doorninck en andere vooraan staande figuren ben aanzien van allerlei pro blemen betreffende het financieel beleid in den ruimsten zin van het woord. PROEFPROCESSEN IN VERBAND MET DE UITVERKOOPSWET. Door de Groningsche politie zijn drie pro cessen verbaal opgemaakt in verband met de nieuwe, op 15 October in werking getreden wet, houdende regeling betreffende het uit- verkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Hiervan zullen proefprocessen het gevolg zijn. De processen verbaal zijn opgemaakt wegens overtreding van art. 2 lid 2 der wet, waar staat, dat het verboden is om in het winkel bedrijf een verkoop op zoodanige wijze aan te kondigen, dat daardoor de indruk wordt ge wekt van een tijdelijke voordeelige aanbieding in verband met, bijzondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen. NACHTELIJKE JACHT OP EEN INBREKER. AMSTERDAM, 6 Nov. (A- N. P.). In den afgeloopen nacht betrapte de con cierge van het kantoor van de handelsver- eeniging V. van der Reis een inbreker. Na een hevige worsteling wist de inbreker te vluchten, doch later is hij op straat door agenten aan gehouden en ingesloten in het bureau War moesstraat'. De vrouw van den concierge werd tegen half twee wakker en waarschuw de haar man. In de keuken trof men den in breker aan, die zich trachtte te verschuilen. De concierge greep hem echter, met het ge volg, dat een hevige worsteling ontstond. De vrouw van den concierge opende de buiten deur en riep om hulp. De inbreker rukte zicb los en vluchtte. Niemand durfde den inbreker te grijpen. Hij werd echter gevolgd en later in den nacht door twee agenten gearresteerd, waarbij hij zich verzette. Een controleur van de Nederlandsche Bewakingsmaatschappij verleende hulp. De inbreker was in 't bezit van gummi-handschoenen en inbrekerswerktui gen. De man is reeds eerder met de politie in aanraking gekomen. Wanneer een wereldtentoon stelling in ons land? In 1939 of 1941? Zooals men weet bestaan er plannen om ook In ons land een wereldtentoonstelling te or- ganiseeren en wel te Amsterdam. Aanvankelijk bestond het voornemen deze in te richten op terreinen, welke naast het Stadion gelegen zijn. Van dit voornemen is men nu volgens het Volk blijkbaar terug gekomen en thans schijnt men meer te gevoelen voor terreinen, welke bij den Amstel gelegen zijn. Ten aanzien van het jaar. waarin de expositie zal worden ge houden staat volgens het blad ook nog niets vast. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de tentoonstelling in 1939 te houden, doch thans wordt overwogen te wachten tot 1941. GRAAF DE MARCHANT ET d'ANSEMBOURG. Naar het Limb. Dagblad verneemt stelt graaf de Marchant et d'Ansembourg, die, zoo als men weet, dit. jaar moet aftreden als lid en voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zuid-Limburgsche Mijn streek zich niet meer voor een herbenoe ming als lid voor de afdeeling grootbedrijf beschikbaar. Zooals men zich zal herinneren, nam in de laatstgehouden zitting der Kamer de meer derheid scherp stelling tegen den graaf als voorzitter in verband met het beruchte N. S. B-pamflet tegen dr. Poels. Zijn besluit baseerde hij op het motief: drukke werkzaamheden als lid der Eerste Kamer. NOVEMBERAANBIEDINGEN GEOORLOOFD. Na.ar aanleiding van de berichten, dat een proefproces zal worden uitgelokt over de vraag of de aankondging van een Novemberaanbie- ding in de confectiebranche al of niet geoor loofd is op grond van de nieuwe wet op de uit- verkoopen, verneemt het A. N. P. van be voegde zijde, dat het houden eener November- aanbieding onder dezen naam of andere na men, als Novemberreclame, Novemberprijzen. sedert jaar en dag tot de vaste tradities in ge noemde branche behoort. Op grond van dit feit en mede op grond hier van, dat deze Novemberaanbiedingen niet van doen hebben met'bijzondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen, doch uit een normale ont wikkeling van de branches van aan mode on derhevige artikelen voortvloeien, zijn de win kels van het geoorloofde van het houden eener Novemberaanbieding en dergelijke volkomen overtuigd. Deze opvatting is getoetst aan het oordeel van verschillende juristen. Het geoor loofd gebruik van Novemberaanbiedingen staat naar hun oordeel vast. Pakjesdieven werken per auto. In de hoofdstad. Sinds korten tijd wordt de hoofdstad on veilig gemaakt door pakjesdieven, die voor dit strafbare handwerk gebruik maken van een auto. Zij gaan met groote handigheid te werk en weten, naar gebleken is. onder het voorbijrijden van een onbeheerd staand voertuig goederen te kapen om dan snel te verdwijnen. Het vermoeden bestaat, dat, een georganiseerde bende aan den gang is, welke voor haar practijken waarschijnlijk over meer dan één auto beschikt. Het laten spelen van socialistische liederen. Tijdens het plan-Congres. Regeering acht het ongewenscht. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Coops, betreffende het laten spelen van socialistische liederen van het carillon van den Domtoren en het oprichten van een versierde zuil tijdens het plan-congres van de S.D.A.P. en N.V.V. heeft de minister van Bmnenlandsche Zaken geantwoord: Terstond nadat de minister uit de dag bladen had vernomen, dat op Zaterdag 26 October j.l. door het carillon van den Dom toren te Utrecht socialistische strijdliederen waren ten gehoore gebracht, heeft hij zich roet den burgemeester in verbinding gesteld. Hem is toen medegedeeld, dat bij de carillon- bespeling, welke des Zaterdags plaats vindt, rekening is gehouden met geuite wenschen. om. in verband met het bijzonder karakter va.i het congres enkele liederen in het pro gramma op te nemen, welke bij het geven van toestemming niet als strijdliederen werden beschouwd. Tevens werd medegedeeld, dat ook vroeger in een bijzonder geval tegen het ten gehoore brengen van soortgelijke liederen geen bezwa.ar was gemaakt. De minister is van oordeel, dat het doen spelen van gemeentewege van de liederen ter gelegenheid van het congres hoogst onge wenscht is geweest. Ernstig moet het gebeur de worden betreurd. Met voldoening heeft de minister dan ook vernomen, dat het ge meentebestuur van Utrecht dit aanstonds heeft ingezien en besloten heeft muziek, waaraan een politieke strekking kan worden toegekend, voortaan van het carillon te we ien Het toestemming geven tot het oprichten van een zuil had, naar de meening van den minister, ook achterwege moeten glijven. Gezien de houding, door het gemeentebe stuur voor de toekomst ten aanzien van de bespeling van het carillon bepaald, is de minister overtuigd, dat ook het vergunning geven tot oprichting van versieringen, als hier bedoeld, die aanstoot moeten geven, tot het verleden zal behooren. MINISTER SLINGENBERG TE GROESBEEK. NIJMEGEN, 6 November (A. N. P.' De minister van sociale zaken, mr. Slingenberg, bracht heden in gezelschap van den hoofd inspecteur der werkverschaffing, den heer Meyer de Vries, een bezoek aan de Heilige Landstichting te Nijmegen, in verband met mogelijke uitvoering van werkverschaffings plannen in de gemeente Groesbeek. De mi nister werd ontvangen door den vicaris van de stichting A. Suys en den burgemeester van Groesbeek, jhr. Van den Poll. De grondwerken werden in oogenschouw genomen en bespro ken werd het aanleggen van een verbindings weg langs de landstichting. Na eon bezoek te hebben gebracht aan de landsstichting, ver trok de minister naar Rumpen, waar hij heden middag een R.K en een Christ, werkkamp voor jeugdige werkloozen zal openen. INCASSOBUREAU INCASSEERDE VOOR ZICHZELF. Bij de politie te Groningen heeft zich ge- meid de 31-jarige B. A.. houder van het plaat selijk incassobureau „Succes", die in het laat ste jaar een bedrag van pl.m. f 2000 heeft ver duisterd. Het incassobureau ging den laatsten tijd slecht, waardoor A. niet meer aan zijn verplichtingen kon voldoen. Hij ging er toe over om gelden, die hij te incasseeren kreeg, voor eigen rekening te gebruiken. Wetende, dat zijn arrestatie elk oogenblik kon gebeu ren, meldde hij zich bij de politie aan. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Het recept: gebruikt aardappelmeel Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek.... dat's zoo één van die rijtjes die we in de zalige da gen van de jongenskiel, op poene van idem zooveel strafregels, uit het hoofd moesten lee- ren. 't Werd een dreuntje zonder bebeekenis. Zei je Hoogezand, dan zei je ook Sappemeer: die hoorden net zoo bij mekaar. Maar we hadden geen begrip van het leven en werken, van de rijke historie, 't Waren veen koloniën. Daar werden arme menschen heengesluurd. berooide stakkers, als de familie op een kiekje in den platenatlas, die je met armoedige ge zichten aanstaarde; met daarnaast een ander kiekje van hetzelfde gezin eenige jaren later, in het triomfantelijk bezit van een koe, een schaap en een geit. Zooiets als „vóór en na het gebruik". Verder wist je nog een en ander over stroo- karton en aardappelmeel, maar dat interes seerde je, als jongen weinig. Is het gewaagd te veronderstellen, dat de meeste lezers van dit artikel er niet veel meer van weten? Ze hebben waarschijnlijk gelezen, dat de aardappelmeelindustrie een zware dob ber heeft om zich te handhaven. Maar dit is, helaas, in dezen tijd van wanspoed, vrij nor maal. Doch hebben zij eenig idee welke be langen hiermee gemoeid zijn? Toen we onlangs in Veendam waren, voer de nieuwsgierigheid ons naar het bureau van de Aardappelmeelcentrale, het stafkwartier dat in opdracht van de Regeering, op dit ge bied een hardiiekkigen strijd voert tegen den machtigen vijand die „Crisis" heet; een vijand die in luttele jaren dreigde te vernie len, wat met taaie volharding in den loop dei- eeuwen was opgebouwd. Een half uur laten echter snelden we dooi en voorbij de veen koloniën, vol belangstel ling luisterend naar een vlot-geïmproviseerde causerie, die in breede trekken de ontwikke ling schetste van de oorspronkelijk zoo deso late veengebieden. Dat begon in de middeleeuwen, toen de Groninger „Stadjers" hun turfjes staken bui ten de stadswallen, om op een voordeelige manier hun schoorsteen rookende te houden. Ze moesten telkens een stapje verder gaan. tot het op 't laatst geen doen meer was om zelf de turf te halen. Toen was er natuurlijk voor een armen drommel een duitje aan te verdienen en zoo kwamen er speciale turf- boeren, die zich weldra op het afgegraven land vestigden en daar wat rogge en aardappelen verbouwden. Al te best waren die aardappe len niet, maar als de oogst op de klei wat schraal uitviel, konden ze hun veenpiepers in de stad nog weieens kwijt. Het zou echter nog een paar eeuwen duren, voor die aardappel- bouw van belang werd. Voorloopig ging het nog om de turf. De manier waarop die veengraverij ^erd ge organiseerd, dwingt respect af. De bedoeling was te vertellen van ons be zoek aan een der aardappelmeelfabrieken, waar een zwarte rookpluim uit een hoogen schoorsteen verkondigde dat. alle crisisellende ten spijt, er nog gewerkt werd. Dat was ook te zien op de wijde akkers, waar heele huisgezinnen aan het aardappelrooien waren. De losse arbeiders, die het grootste deel van het jaar op de werkverschaffing zijn aangewezen, krijgen in den oogsttijd kans om wat te verdienen. De boeren maken voor het rooien contract met een zgn. opsteker, die vijf of zes rooiers meest vrouwen in dienst heeft, die hij in stukloon doet werken. Voor dag en dauw trekken heele gezinnen, de zui gelingen in kinderwagens incluis, naar de ak kers. Windschermen van zeildoek of aardap pelloof geven eenige beschutting aan de klein sten die nog niet mee kunnen werken. Van het veld gaan de aardappelen per schuit naar de fabriek, om tot aardappelmeel te wor den verwerkt. Zoo'n fabriek is een niet te ontwarren chaos van buizen, gooten, ketels en bakken, waarin je een ervaren gids noodig hebt om niet ho peloos de kluts kwijt te raken en waarin alles druipt van het water. Nog voor ze de fabriek binnenkomen zijn de aardappels al voorgeweekt en stevig gewas- schen. Dan gaan ze naar de weegmachine, die automatisch noteert hoeveel er binnen komt, bij 400 a 420 K.G. tegelijk. Vervolgens worden ze weer gewasschen. Dat is noodzakelijk, om dat het naderhand uiterst moyilijk zou zijn het zand van het meel te scheiden. Als dit is geschied worden de patatten geraspt en dan verlies je ze uit het oog. Maar je leidsman wijst je op een stroom koffie met room, die aan je voeten vloeit: de gemalen aardappelen. Tweemaal uitspoelen, en de zgn. meelmelk die nu overblijft bevat alleen nog maar de fijnste vezeldeelljes. Deze worden ook weer verwijderd in roteerende trommels, bespannen met Zwitsersche zijde, en wat nu verkregen is mag practisch zuiver meel met water genoemd worden. Hieruit wordt door bezinking of op andere wijze het meel gewonnen. Maar nog is aan de opperste eischen der hygiëne niet voldaan. Zoogenaamde sidcler- zeeven, die voortdurend in beweging blijven, maken het meel schooner. Het meel is dan wit. zoo wit, dat het fijnste stofje erop te zien zou komen. Tenslotte wordt het meel gedroogd en dan nog gebuild, om het zachte, zuivere poeder te verkrijgen dat in de keuken ge bruikt wordt. Dag en nacht wordt tijdens de campagne in één fabriek per uur 7000 K.G. geproduceerd. En waar blijft al dat meel? De aardappelmeelfabrieken zijn voorname lijk op export aangewezen, en het is, tengevol ge van de hooge invoerrechten die de meeste landen eischen, en door de zware concurren tie van landen als Rusland en Polen, met hun uiterst goedkoope arbeidskrachten, een zv.aar probleem, de eens zoo bloeiende industrie op gang te houden. Nu is dat een belang waar, volgens raming, minstens 100.000 menschen rechtstreeks bij betrokken zijn. Op 't oogenblik zijn 29.000 H.A. bebouwd met fabrieksaardappelen. Het werkloon per H.A. is pl.m. 100.Dat wordt 2.9 millioen. Van die 29.000 H.A. is de gemiddelde oogst, zoowat ll.OOO.OüO H.L. Werkloon 1.6O0.000 In totaal dus 4r2 millioén aan loonen. Hiervan leven ongeveer 5500 gezinnen. Dan zijn er nog 14 00D landbouwers, voor wie de verbouw van fabrieksaardappelen de voor naamste bron van inkomen is. Tezamen is dat 19.500 gezinnen. Reken 5 leden per gezin, wat in deze stre ken niet te hoog getaxeerd is, dan komen we al in de buurt van 100.000. Voeg daarbij nog de 600 schippersgezinnen, die in den herfst erbij betrokken zijn, dan kunnen we de neringdoen den, de ambachtslieden en zooveel anderen, die bij deze landbouwindustrie indirect betrok ken zijn, gevoegelijk buiten beschouwing la ten, om het getal van lOO.oOO te bereiken. Wat het vervoer van V/-> millioen balen voor de zwaargetroffen binnenvaart beteekent, het behoeft geen betoog. En dan is er nog het afval, de pulp, die als veevoeder meest naar Holland gaat, zeker ook nog 1000 scheepsladingen. De welvaart van een deel onzer natie, dat door zijn energie en durf van groot belang is voor onze volkskracht, hangt ten nauwste samen met de aardappelmeelindustrie. De fabrieken zijn vrijwel alle coöperatie/, zoodat de landbouwende bevolking staat en valt met deze industrie in eigen beheer. Bo vendien eischt de structuur van den bodem, welke slechts beperkte mogelijkheden biedt, wisselbouw, waarbij om de twee jaar aardap pelen worden verbouwd. Door de noodzake lijke beperking van de uitpoot komt deze in 't gedrang. Verdere inkrimping der industrie zou voor de veenkoloniën een ramp beduiden, die ze in groote moeilijkheden zou brengen. In regeeringskringen is dit reeds begrepen, doch deze overtuiging dient vooral ingang te vinden bij het Nederlandsch publiek. Een toenemend verbruik van dit uitnemend product van vaderlandschen bodem, het aard appelmeel, is een landsbelang, dat waard is met de meeste kracht te worden bevorderd. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 7 November: De behandeling der Gemeentebegroo- ting voor 1886 is in de Raadszitting van gisteren ten einde gebracht. Zij is vastgesteld op 975.303.55'.in ontvangst en uitgaaf. De opcenten op het personeel worden van 40 tot 60 ver hoogd. een aangename verrassing! In het verloop der beschouwingen om trent de begrooting maakte de heer Dyserinck de opmerking dat men de Waag niet meer moest verven. De heer Heshuijzen stelde voor de groene verf van de deuren van het Raadhuis te verwijderen en daarvoor 50.— op de begrooting te brengen. Dit werd aan genomen. De aanzienlijke post 30.000 voor het onderhoud van straten en pleinen gaf aanleiding tot een uitgebreide gedach ten wisseling. De Voorz. verklaarde dezen post uit de uitbreiding der gemeente. De heer Krelage stelde voor dezen post met 5000.- te verminderen. Hij gelooft, dat, als men een paar straten minder vernieuwt, de belastingschuldigen min der zullen klagen dan over de verhoo ging der belasting. Deze motie werd na eenige discussie aangenomen. De vergrooting der schutterij maakte een verhooging van de daarvoor uitge trokken gelden noodzakelijk. Deze post werd op 7000.- gebracht. Dienstbode heeft al te goed gediend. Zij stal 4000— Door de politie te Amersfoort is in arrest gesteld een 22-jarige dienstbode, die in den loop va.n dit jaar bij de familie A. v. R. te Amersfoort, bij wie zij in dienstbetrekking was, verschillende bedragen had verduisterd, tot een bedrag van pl.m. f 4000. Zij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. PRINSES JULIANA BIJ DE CHRIST. VROUWEN EN MEISJES VEREENIGINGEN. Een belangrijk gedeelte van de ledenverga dering der „Federatie van Christelijke vereeni- gingen van en voor "vrouwen en meisjes", wel ke vergadering Woensdag Is begonnen in het gebouw der A. M. V. J. te Amsterdam is bij gewoond door Prinses Juliana, Bescherm vrouwe der Federatie Te kwart voor vier kwam de Koninklijke auto slechts door weinigen opgemerkt voor het gebouw aan. Aan den ingang werd de hooge bezoekster ontvangen door de pre sidente der Federatie, mevrouw Van Reigers berg Versluys. geboren baronesse Schimmel- penninck van der Ove. alsmede door de alge meene secretaresse, mejuffrouw Mary W. Bar- ger. Na korten tijd in een nevenvertrek te heb ben vertoefd, betrad de Prinses, begeleid door beide dames en de hofdame, de vergaderzaal, waar de talrijke daar aanwezige vrouwen en meisjes zich allen van haar plaatsen verhie ven totdat de Prinses in den voor haar bestem den zetel tegenover de bestuurstafel had plaatsgenomen. Mevrouw van Reigersberg Versluys. die de vergadering, welke eenigen tijd geschorst was geweest, heropende, heette de Prinses met een kort woord hartelijk welkom, waarna zij de voorzitster van den Wereldbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereendgingen, Jonkvrouwe C. M. van Asch van Wijk, gelegen heid gaf tot de aanwezigen te spreken over: „De plaats van de vrouw in dezen tijd". Des avonds woonde de Prinses de opvoering van „Elckerlije" en de vertooning van de film over het Centraal Instituut voor Christelijk Socialen Arbeid bij. Geen hulp geboden aan eigen kind. Toen dat in het water lag. De rechtbank te Leeuwarden behandelde Woensdag de zaak van den 33-jarigen arbeider A K. te Almenum, die door den kantonrech ter was veroordeeld tot een maand hechtenis, omdat hij geen hulp had geboden aan zijn dochtertje toen dat in een vaart was ge vallen en in levensgevaar verkeerde. Het kind verdronk. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de vader werd. gewaarschuwd, dat zijn kind in het wa ter was gevallen. Hij kwam bij de vaart en zag het kind 2 M. uit den wal voor zich langs drijven. Er stond ter plaatse 1,80 M. a 1.90 M. water. President: ..Wat deed of zei hij?" Eien der getuigen: „Hij zei niets en liep iets harder dan gewoonlijk weg. Een andere man is toen in het water gesprongen, toen het kind reeds in de diepte was verdwenen. Hij dook naar het kind. doch vond het niet. Toen de vader terugkeerde was het kind al ver dronken". De officier eischte bevestiging van het von nis van den kantonrechter, ij Locomobiel uit laadboom neergestort. Gedeeltelijk door bodem van motorboot gcslagé-v Woensdagavond is aan de Ruyterkade te Amsterdam een zware locomobiel," welke van de vrachtboot „Hunze I" van de Hunze-Maat- schappij alhier moest worden overgeladen in de motorboot DelftZaandam VII van de fir ma Boelhouwer te Delft, door het breken van den laadboom, waarin het gevaarte hing, met een zwaren slag, die tot ver in den omtrek hoorbaar was, in het ruim van de motorboot neergestort. De locomobiel sloeg gedeeltelijk door den bodem, zoodat de boot begon te zin ken. Met hulp van een boot der firma Rutten. en van een der booten van de havenpolitie kon worden voorkomen, dat de DelftZaan dam geheel zonk. Het gehavende schip rt ""ar de Amsterdamsche Droogdok Maatsc1"- ge sleept en in een der dokken opgenomen. Morgen zal de locomobiel met behulp van een bok worden gelicht. Als door een wonder hebben zich bij dit, ongeval geen persoonlijke ongevallen voorgedaan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5