DE BILT Dam es jassen VRIJDAG 8 NOVEMBER 1935 HAAREEM'S DAGBEAD ■„Een strijder is heengegaan. Crematie van mr. B. C. J. Loder, Overweldigende belangstelling op Westerveld. Hedenochtend is het stoffelijk overschot van Mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie onder buitengewoon groote belangstelling, doch tevens in treffende eenvoud op Westerveld ver- ascht. Om tien uur vertrok de rouwstoet van het sterfhuis aan den Bezuiden hou tschen wee te Den Haag. Ook daar was de belangstelling groot Acht auto's en eenige bloemenauto's volgden den lijkwagen. In de eerste rouw- auto's namen plaats de kinderen en naaste familieleden van den ontslapene. Daarna kwamen Dr. H. Muller, oud-Nederlandsch ge zant, Prof. Mr. J. A. van Hamel, en prof. Mr Kosters, vice-president van den Hoogen Raad. ook de president van het Permanente Hof van Internationale Justitie Prof. Cecil Hurst en de griffier van dat gerechtshof Mr. A. Ham- marskjöld maakten deel uit van de stoet, evenals de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland Jhr. Mr. van Karnebeek en gene raal de Ridder. In de stoet werden tal van kransen en bloem stukken meegevoerd. o m.%an H.M. de Konin gin, van de Nederlandsche regeering van het Internationale Hof van Justitie en van het Permanente Hof van Arbitrage. Omstreeks kwart voor twaalf arriveerde de lijkstoet bij het crematorium.Daar wachtte een groote schare om den ontslapene de laatste eer te bewijzen. Uit alle kringen waren autoritei ten en vertegenwoordigers aanwezig. Tal van bekende figuren op het gebied van wetenschap en rechtsgeleerdheid, uit de magistratuur en uit de diplomatie waren er samen gekomen om voor de laatste maal aan den grooten Ne- derlandschen rechtsgeleerde hulde te brengen In de rouwkapel werd de kist op de kata falk geplaatst en de bloemstukken rondom ge rangschikt. Als eerste spreker trad naar voren Prof. Hurst. president van het Internationale Gerechtshof. Vervolgens sprak Prof. Kosters. Deze sprak een woord van herdenking bij het- heengaan van dezen grooten Nederlander, die zijn lange leven aan de publieke zaak heeft gewijd, die zijn volle persoonlijkheid aan haar gegeven heeft, en die daarmede den dank en de erken telijkheid van onze generatie en van komende geslachten heeft verdiend. Geboren in een oud huis aan één der Am sterdam .iche grachten en opgegroeid in krin gen van den groot-handel en van de Academie was Loder van zijn jeugd af gewend aan de ontwikkelende omgeving eener groote stad en aan een samenleving met ruimen, wijden blik en zin voor geestelijke dingen. Hij studeerde in Amsterdam. Een met goud bekroond ge schrift over de „Volkssouvereiniteit", waarop hij met lof promoveerde, werd volgens de ge woonte dier dagen eigenhandig door hem aan den Koning aangeboden. Wat Loder tot alles in staat stelde, wat hij in zijn lange leven heeft gedaan, was naast zijn groote verstandelijke gaven, zijn gemak van werken en van zich te bewegen, boven alles zijn groot gevoel van plichtsbetrachting. Hij was iemand van een benijdenswaardige eruditie. Vreemde talen beheerschte hij als zijn eigene. De klassieken als Shakespeare en Goethe kendb' hijterdege, en 'zijn citateii uit den Bijbel waren menigvuldig. Een wandeling door zijn huls "deed zien, hoezeer hij zin had voor beeldhouwwerk en schilderkunst. Een groote eigenschap van hem, was ook zijn welsprekendheid. Het was een welsprekend heid die uit het hart kwam. Eerlijk en moedig, energiek, voortvarend, zelfbewust was hij een man uit één stuk, die recht op zijn doel af ging en die geen blad voor den mond nam. Voor alles was hij jurist. De goddelijke vonk, de natuurlijke gerechtigheid, die in elk men- schenhart woont, zij woonden sterker dan bij iemand in het zijne en met zijn actieve natuur streefde hij met alle krachten er naar. dat groote verlangen naar gerechtigheid op aarde te verwezenlijken. Hij was niet altijd gemakkelijk, meermalen streng en bruusk, meestal met reden. Maar met zijn groote eerlijkheid en gezond verstand kon hij ongelijk bekennen, als hij daarvan over tuigd was. Niemand weet dat beter dan zijn vrienden en collega's uit den grooten raad. In dankbare herinnering herdenk ik, aldus spr., de samenwerking die ik bijna 30 jaren op al lerlei gebied- met hem gehad heb. De Voor zienigheid heeft Loder rijk bedeeld. Zijn natuur was groot aangelegd. Alle kleinheid was haar vreemd. Die natuur bleek voor wie hem beter kenden ook zachte, vriendelijke kanten te hebben. Zij weten hoe trouw hij was, trouw aan zijn gezin, trouw ook in de vriendschap. Het was inderdaad aandoenlijk te ondervin- getailleerde modellen 5.40, 3.25, 2.75, 1.95 VAK KL B DINGMAGAZVN paarlaarsteeci.tel: mbai (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 8 NOVEMBER. Gem. Concertgebouw: Concert H.O.V. met zang van Friedel Dotza. Schouwburg Jansweg: Openbare vergade ring N.S.B. Sprekers G. F. Vlekke en Tj. O. v. d.. Weide. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Een wedloop met Amor". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Ruggles dient twee heeren". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De witte Papegaai". Op het tooneel Mariora, the phenomenal Juggle Girl. In het bijprogramma: de voetbal-wedstrijd Neder landDenemarken. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Eind slecht, alles goed!" en de voetbalwedstrijd Nederland Denemarken. Op het tooneel: Little Viola en Martin Rose's, sensational dancers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 9 NOVEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein Vredesraad Haarlem: „1915 Verdun 19358.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. den hoezeer deze strenge man gevoelig was voor woorden en blijken van hartelijkheid en genegenheid zijner vrienden. En niet minder hoe bereidwillig hij was een ieder, die hem om hulp -en bijstand vroeg, terzijde te staan. Deze eigenschap van onbaatzuchtige men- schenliefde was zoo zeer bij hem ontwikkeld, dat hij er zelf soms door in moeilijkheden kwam. De laatste brief, dien ik een paar dagen voor zijn dood van hem kreeg, strekte om iemand van dienst te zijn. Nu eerst blijkt hoe ontzaggelijk veel, niet slechts voor de publieke zaak, maar ook in engeren kring van dezen zeidzamen man is uitgegaan. Zijn laatste levensjaren zijn niet gemakke lijk geweest. Hij voelde zich niet meer thuis in een tijd. waarin hij de welvaart zag kwij nen, waarin hij de trouw aan het gegeven woord in zoo tal van opzichten zelfs door de •staten geschonden achtte, waarin hij het ge voel had, dat zijn vermogens achteruitgingen en hij daardoor niet meer van nut kon zijn. Daarbij, hoevelen waren reeds voor hem ter ruste gegaan. Het is een kerkhof om mij heen. ik wilde, dat ik maar dood was. zoo liet hij zich meermalen uit. En toen is het einde ge komen. En alsof de Voorzienigheid wilde, dat deze militante natuur nog tot het einde zou worstelen heeft hij nog een moeilijken strijd moeten strijden met den dood. Heldhaftig en manmoedig als altijd heeft hij weerstand ge boden en een vriendelijk lot heeft gewild, dat hij tenslotte zachtkens van deze aarde is weg genomen. Het werk van den langen dag is gedaan en hij mag rusten. Hij zal als een der grootste en merkwaardigste menschen uit dezen tijd in onze eerbiedige en dankbare her innering blijven. „Was vergangen, kehrt nicht wieder, aber ging es leuchtend nieder, leuch- tet's immer noch zurück." Hierna sprak mevr. Fruin-Loder. Nadat de kist gedaald was. dankte mr. Fruin, een schoonzoon, voor de belangstelling. De roofoverval te Maren berecht. Klein onderdeel uit de groote reeks Ossche misdrijven. De Bossche rechtbank heeft Donderdag behandeld den in den nacht van 8 op 9 Sep tember 1930 te Maren gepleegden roofoverval in de woning van den kassier der Boerenleen bank W. A. Otten, die, nadat de daders zich tot deze woning toegang hadden verschaft,, door inklimming door een raam en openbre king van een deur en een luik. evenals zijn ec'ntgenopte overmeesterd werd. terwijl hem zijn revolver werd ontnomen. Deze roofover val heeft ruim f 3000 aan de verdachten op geleverd. Het eerste hebben zich tezamen te verant woorden de Ossche arbeiders M. van Orsouw, M. J. de Reuver en J. J. van Berne. De laatste doet mededeelingen over de in lichtingen van Verhoeven en L. van Orsouw en over de toedracht van den overval. De officier eischt wegens diefstal met braak en inklimming tegen Van Berne twee jaren, tegen Van Orsouw zes jaren en tegen De Reuver ook zes jaren gevangenisstraf, voor den laatste met aftrek van voorarrest. Er van beschuldigd, den overval mede te hebben gepleegd, staat terecht de 43-jarige arbeider L. L. de Reuver, wien subsidair ten laste is gelegd, dat hij op den uitkijk heeft gestaan. Verdachte legt een volledige bekentenis af. Op verzoek van Van Berne was hij naar Ma ren gefietst. De officier van Justitie merkte op dat de ver dachte niet ongunstig bekend staat, maar daar het feit van zeer ernstigen aard is, moet ook hier een zware straf worden opge legd. Spr. eischt vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Vervolgens wordt den 32-jarigen koopman van Orsouw ten laste gelegd, dat hij het misdrijf opzettelijk heeft uitgelokt, door, vernomen hebbende dat Verhoeven de plaats wist. waar veel geld was te stelen, met dit oog merk Verhoeven met Van Berne in aanraking heeft gebracht; in de tweede plaats wordt hij ervan beschuldigd, dat hij in September 1930 te Oss een door diefstal verkregen bedrag van f 25 uit winstbejag heeft vervoerd. Verdachte legt een bekentenis af. Na den roofoverval heeft hij bij De Reuver vier gou den tientjes gehaald. Na de getuigenverklaringen van Otten en De Reuver wordt de zaak tegen L. van Orsouw geschorst. Den 44-jarigen G. J. Verhoeven wordt dan in de eerste plaats ten laste gelegd, dat hij het misdrijf heeft uitgelokt. De officier van Justitie requireert tegen verd. een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van het voorarrest. Hierna neemt de verdachte L. van Orsouw weer ir. het beklaagdenbankje plaats. De Oificier van Justitie eischt een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek der preventieve hechtenis. meldt: Hoogste barometerstand 766.9 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 744.0 m.M. te Reykjavik. en voorspelt: Krachtigen tot matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Zwaar bewolkt met tij delijke opklaring. Weinig verandering in tem peratuur. Uit het Buitenland Voorloopig nog buiig weer. De hooge drukking in het Noordwesten bleef afnemen, maar herstelt zich nu in Zuid- Scandinavië. De depressie, die gisteren in de Golf, van Biscaje verscheen, trok naar Oost- Engeland. In het Kanaal bleef een secundaire achter. De hoofddepressie trok naar IJsland. In Engeland valt nog regen, Ierland en Schot land hebben opklarend weer. Van den ingang van het Kanaal tot Denemarken waait het stormachtig uit Zuid tot Zuidwest. In Zuid- Frankrijk en Spanje zijn zeer zware regens gevallen. Ook thans valt nog regen in geheel Zuid-Frankrijk. Duitschland heeft grooten- deels matigen wind en zwaar bewolkte lucht met weinig regen. In Scandinavië viel plaat selijk sneeuw. De vorst in het Noorden nam af. Voorloopig zal het weer nog een buiig karakter behouden. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt 8 November aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Zuid- Westen. Barometer 750 m.M. 756 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgaven van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat. 13, Telefoon 14112 Thermometer 8 November: Hoogste gisteren 50 F. Laagste heden nacht 45 F. Hoogste heden tot 12 uur 49 F. BURGERLIJKE STAND ECONOMISCH- WERELDNIEUWS SUEZ KANAAL MAATSCHAPPIJ VAART WEL BIJ DEN OORLOG. De ontvangsten van de Suez Kanaal Maat schappij bedroegen in de maand October frs. 85.7 millioen tegenover frs. 78.7 millioen in dezelfde maand van het vorige jaar.. In de eerste tien maanden van het loopende jaar bedroegen de ontvangsten der maatschappij in totaal frs 736.6 millioen vergeleken met frs. 715.1 millioen in de overeenkomstige periode van 1934. POOLSCHE LEENINGSCHULD AAN ITALIë WORDT BETAALD. In de loopende maand heeft Polen aan Italië wegens jaarlijksche aflossing en rente op de Indertijd door Italië aan Polen ver strekte tabaksleening een bedrag van Lire 27.5 millioen te betalen. Naar verluidt zal deze betaling plaatsvinden, ondanks het feit dat de financieele sancties tegen Italië bin nenkort in werking zullen treden. De betaling zal echter niet geschieden door overmaking an Polen, naar Italië, doch door het over schrijven van een overeenkomstige bedrai HAARLEM, 8 November. Ondertrouwd 7 November: B. G. Luttik- huizen en E. C. Kollerie; N. P. Lasschuit en B. Buser; W. Bleize en E. Nowak; P. Mooijman en A..Eijkhout; Getrouwd 7 November: A. S. v. d. Meulen en D. Avis. Bevallen 4 November: L. van Damde Gier, J. A. M. van Duivenboden—de Rooij, d.; M. J. van Leuven—V/ijtkamp, d.; 5 November: A. v. CharanteKonings, z.; 6 November: C. A. HuitemaBeemsterboer, d.; M. A. Cruijff Spijkstra, z.; 7 November: A. DukkerBuker, zoon. Overleden 6 November: G. H. Zeilmaker. 76 j., A. L. Dyserickstraat; S. de Groot, 71 j„ Bil- derdijkstraat; J. A. Weijermans, 63 j., Centau- resstraat; 7 November: H. M. E. Vink, 10 j„ Kamperlaan; C. T. van Galenv. d. Meij, 63 j., Oude weg. Euwe en Aljechin niet naar Haarlem. Alle pogingen vergeefs. Thans vernemen wij, dat alle pogingen, die aangewend zijn om één der doorEuwe en Aljechin om het wereldkampioenschap te spelen schaakpartijen in Haarlem te krijgen, mislukt zijn. De Haarlemsche liefhebbers van het edele schaakspel, die gaarne een partij zouden wil len bijwonen, moet dus binnenkort maar naar Zandvoort of Amsterdam gaan. Kindermoordenaar krijgt levenslang. Afgrijselijke daad van een vader. ZUTFEN, 8 Nov. (A.N.P.) De rechtbank te Zutfen heeft den man, die eenigen tijd geleden zijn belde kinderen door ophanging om het leven heeft gebracht wegens het voortgezet misdrijf van moord veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Verdachte hoor de het vonnis onbewogen aan. crisisaangelegenheden op Donderdag van 8V2 1 Ouur. GEVONDEN. Ten raadhuize is aangifte gedaan dat zijn gevonden een heerenhorloge, een wandelstok en een pakje met inhoud. HALFWEG CHR. JONGE BOEREN EN TUINDERSBOND. Na een rede van den Bondsvoorzitter. Mr. W. Rip van den Haag, is alhier een afdeeling op gericht van den Chr. Jonge Boeren- en Tuin- dersbond. HILLECOM R.K. DRAGERSVEREENIGING „TOBIAS". Onder leiding van den voorzitter, den heer B. G. Lubbe, heeft deze vereeniging haar 52e jaarvergadering gehouden. Van den secretaris vernamen wij dat het aantal leden 54 bedroeg; 24 personen werden ten grave gedragen. De penningmeester had een batig saldo in kas van f 334.09. In het be stuur kwam geen wijziging. Een collecte voor de armen bracht f 28.45 op. In een volgende vergadering komt een voorstel voor uniforme kleeding ter behandeling. CHR. JONGELEEDEN-VEREENIGING Donderdagavond hielden de Chr. Jongelie- denvereeniging „Timotheus" en de Chr. Kna- penvereeniging „De Vriendenschaar" in Hotel Sisterman,s voor een stampvolle zaal gezamen lijk hun feestelijke jaarvergadering. Na een openingswoord door den voorzitter J. Verkerk, vernam men uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester dat het aan tal leden 77 en het batig saldo f 23 bedraagt, terwijl van een opgewekt vereenigingsleven kon worden gesproken. Het feestprogramma bestond uit een groot aantal nummers die alle succes hadden. Spe ciale vermelding verdient het optreden van een fluitkwartet en voor al de imitatie van Jacob Hamel met het mannelijk deel van het kinderkoor terwijl het optreden der „debu- tantjes" voor de microfoon ware lachsalvo's ontketende. Aan den pseudo-Jacob Hamel en zijn echtgenoote werden een cadeau en bloe men aangeboden. Namens den ring Sassenheim werd nog het woord gevoerd door den heer Dekker, namens de Jongelingsvereeniging sprak de heer Clay. Het slotwoord en de sluiting waren aan Ds. Eerhard. Vredeslichtjes. Vredeslichtjes blinken Zinken Ach zoo vaak weer in den nacht Als een star, die uit de hooge Bogen Nedervalt en derft haar pracht. Menschen, die tezamen Kwamen Om te werken vol van lust, Werden na verloop van dagen Tragen, Die verstarden in hun rust. Allen roepen „Vrede" „Vrede „Zie, er is nog geen gevaar!" Is dat niet te boud gesproken? Spoken Niet reeds duiv'len hier en daar? Vrienden, laat ons waken, Maken Dat zij ons niet nederslaan; Leeren wij tezamen strijden, Lijden En weer moedig voorwaarts gaan. Vredeslichtjes blinken Zinken Mogen zij nu nimmermeer: Laat die lichtjes in Uw handen Branden Als een teeken van Uw eer! Samen zijn zij machtig: Prachtig Vormen zij een vlam van goud. Die verteert ai wat niet recht is, Slecht is En het goede slechts behoudt. EEN VROUW. VOGELENZANG OPENING KLEUTERSCHOOL. Het Comité ter oprichting van de Vogelen- zangsche Kleuterschool heeft in zijn laatst ge houden vergadering besloten met ingang van Maandag 2 Dec. met het geven van voorberei dend onderwijs aan te vangen. Dit onderwijs zal gegeven worden in een der lokalen van de Graaf Floris school. De officieele opening zal plaats hebben op Zaterdag 30 November om half drie in de school aan den Vogelenzangschen Weg. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Ontsiering van het stadsbeeld. Geachte redactie, Nu de radiodistributie in onze gemeente een feit is geworden, zou ik langs dezen weg den autoriteiten in overweging willen geven hun invloed aan te wenden om de bestaande ont sieringen op de daken, in allerlei vorm, als antennes bedoeld, te doen verwijderen en nieuwe te doen verbieden. Ik heb speciaal het oog op de toch het stadsbeeld reeds zoo ontsierende platte daken, waaraan onze schooide bloemenstad helaas zoo rijk is. Zou hier voor de Schoonheidscommissie geen taak zijn weggelegd? Met dank voor de opneming, EEN ABONNé. NAMAAK VAN APARTE SCHOENMODELLEN Bij vonnis van 30 October j.l. in kort geding gewezen, heeft de president der Arrondisse- ments rechtbank te 's-Gravenhage verboden om namaak van de aparte modellen der Swift- schoenfabriek te étaleeren en te verkoopen, zulks op straffe van een boete van f 100 voor elke overtreding. Door middel van de politie kan een zoodanige overtreding worden ver hinderd. De president besliste, dat verwarring wordt gesticht onder het publiek, dat Swift-schoe- nen wenschte koopen, doch door de namaak de kans loopt bedrogen uit te komen HAARLEMMERMEER. SPREEKUREN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. Ter bespreking van zaken, welke het ge meentebestuur aangaan, wordt ten raadhuize te Hoofddorp gelegenheid gegeven door: den burgemeester op Donderdag en Zaterdag morgens van 1012 uur voor algemeene zaken; wethouder Ouwerkerk voor zaken be treffende grondbedrijf, landarbeiderswet, be plantingen en tuinbouwcrisisaangelegenheden op Donderdagmorgen van 1012 uur en voor zaken betreffende onderwijs op Donderdag middag van 56 uur; wethouder Koning voor Ti zaken betreffende armenzorg, werkloosheid en uit het zich in Italië bevindende Poo„sche J werkverschaffing op Donderdaemorgen van tegoed. Na deze aflossing zal de leening pro 110—12 uur; wethouder de Zeeuw voor zaken resto nog lire 265 millioen bedragen. betreffende bouw- en woningtoezicht, open- (A.N.P.) bare werken, volkshuisvesting en landbouw- Facultatief taalonderwijs. Geachte heer Hoofdredacteur, Uw hoofdartikel „Sportieve Sancties" geeft mij aanleiding, u beleefd te verzoeken het vol gende in uw blad ais „ingezonden" te willen opnemen uit een oogpunt van algemeen be lang. U herinnerde ons aan de diverse droevige dwaasheden uit den oorlog 1914'18 zooals „vijandige" muziek, tooneel, romans enz „De Engelsche kinderen leerden toen op school o.a. geen Duitsch meerdat vak was geschrapt, thans zijn er tienduizenden En- gelschen die daar nu nog het nadeel van on dervinden." In verband met dit laatste, zou ik gaarne de aandacht willen vestigen op een zelfde euvel in ons land en wel dit: Vroeger werd op de Middelbare scholen het Russisch facultief onderwezen. Waarschijn lijk ook door den oorlog 1914'18, de revolutie in Rusland en den huidigen „vijandigen" Re- geeringsvorm, werd deze taalles geschrapt. Wanneer men dit standpunt blijft inne men, zal men straks na de invoering der sanc ties het Italiaansch verbieden? Of in elk geval niet aanmoedigen? Dat dit alles zeer ten nadeele der studee- rende jeugd is, daaraan zal t-och niemand twijfelen en het is m.i. plicht van autoriteiten op dit gebied daar niet alleen tegen op te ko men, maar juist voor die verkeerde opvat tingen de jeugd te behoeden. De jeugd moet neutraal alle landen en vol ken leeren kennen, ongeacht wie daar regeert, een keizer of een dictator, en of ons dat aan genaam is of niet. Voor mijzelf ben ik overtuigd, dat in de naaste toekomst honderdduizenden, zoowel in ons land als daarbuiten, spijt zullen heb ben geen Russisch te hebben geleerd en daar van nog jarenlang het nadeel zullen onder vinden. Ik zou juist ieder Nederlander willen aanra den: leert in elk geval Russisch, want straks is in het (ons) land der blinden één oog koning. Ten slotte zou ik allen lezers van Haarlem's Dagblad den raad willen geven: leest nog eens op uw gemak het stuk „Sportieve Sancties" over (H. D. van 4 Nov.) misschien kan het tot gevolg hebben dat wij ons niet zoo gauw laten verleiden tot meer „dwaasheden". Met dank voor de verleende plaatsruimte, H. J. LOBBES. HAARLEM, 4 November 1935. Steunt de collecte voor het Parkherstellingsoord Op Woensdagavond zijn in Haarlem pam fletten verspreid van de vereeniging „De Wa pens Neer", in verband met de Roode Kruis- expeditie welke binnenkort naar Abessynië vertrekt. Het publiek werd daarin opgewekt dit doel niet te steunen. Hoe men hierover denkt laat ik er buiten, doch jammer is het, dat juist de verspreiding plaats heeft gehad, twee dagen vóór de col lecte, welke niet den oorlog in Afrika betreft, doch het Parkherstellingsoord. Waarschijnlijk heeft bovengenoemde veree niging hieraan niet gedacht, doch voor de massa, die oppervlakkig deze berichten door leest is het misleidend. Men zal dus goed doen dit pamflet na Za terdag te lezen. oordjUnt de C0lIecte voor het parkherstellings- HAARLEM, 7 Nov. 1935. Vergierdeweg 71 De Roode Kruis-collecte. Voor het Parkherstellingsoord. Morgen, Zaterdag, zal in onze stad weder de gewone jaarlijksche straatcollecte worden gehouden, welke, zooals vorige jaren, ook thans weer zal staan in het teeken van het Parkherstellingsoord, tot steun en instand houding dezer zóó sympathieke instelling. Vroeger lag het Parkherstellingsoord aan den Rijksstraatweg in het voormalige Scho ten) doch door de stadsuitbreiding kon het daar niet langer worden gehandhaafd en heeft het thans een plaats gekregen op stadsgrond aan den Zijlweg, naast het R.K. Lyceum. Op bewonderenswaardige en lofwaardige wijze heeft ons stadsbestuur aan deze ver plaatsing zijn beste en sympathieke krach ten gewijd, overtuigd als het was, dat het Roode Kruis met zijn Parkherstellingsoord aan de minst draagkrachtigen onze bevol king een stuk charitatieven arbeid ten beste geeft, welke niet genoeg naar waarde kan worden geschat. Men vergisse zich toch niet omtrent de eigenlijke bedoeling van het Parkherstellings oord. Deze bedoeling toch is niet anders dan deze: Zieken zijn uit de ziekeninrichtingen als genezen ontslagen en in den huiselijklen kring tei-uggekeerd. Doch zij behoeven een volledig herstel! In de huiselijke omgeving is dit niet te krijgen. Welnu, het Parkherstellingsoord is, er om hun dit weer te geven. De ligging der bedden, zóó prachtig op het Zuiden, de rust, de omgeving, de krachtige voeding, dit alles bij eikaar heeft de ver pleegden hier weer geheel en al opgekikkerd en volmaakt hersteld in den huiselijken kring teruggebracht. Hebt gij gelezen welke gewel dige belangstelling het nieuwe Parkherstel lingsoord deelachtig werd, toen het vorige week door H. K. H. Prinses Juliana officieel geopend werd? Maar er is meer, wat zeker niet minder be langrijk is! Weet u nog. dat vorig jaar alle partijen in den Haarlemschen Gemeenteraad bij de be handeling der begrcoting zich op zeer lof felijk? en waardeerende wijze geuit hebben over de groote verdiensten van het Parkher stellingsoord, waarvoor het Roode Kruis zich in de afgeloopen jaren zulke groote offers getroost heeft? Dankbaar apprecieert het Roode Kruis- bestuur deze sympathieke geste van den Raad der Gemeente Haarlem, van alle partijen, en het constateert met blijdschap, dat als reactie van dit nobel gebaar, B. en W. onzer stad bij de verplaatsing de grootst mogelijke medewerking hebben verleend. Het Parkherstellingsoord op zijn nieuwe plaats is er thans, het ligt er prachtig en beantwoordt aan alle gewenschte comfort. Maar, nu zijn wij er nog niet. Thans de mogelijkheid te scheppen om de patiënten, die het zóó hard noodig hebben, in onze inrichting te kunnen opnemen. De mogelijkheid om hun de beste verpleging en de beste voeding te kunnen verschaffen, waar aan zij zoo'n groote behoefte hebben. Welnu, alle partijen uit uw Stadsbestuur uitten haar sympathie voor het Parkherstel lingsoord, het bestuur der gemeente zorgde voor een prachtige verplaatsing en morgen is er de collecte, waardoor u met een beschei den offer mits dit over de breede en groote lijn geschiedt kunt medewerken, dat het in bet volgend jaar een groote gedeelte onzer lijdende medeburgers en burgeressen daar volkomen genezing en herstel van krachten zullen vinden. Offert dus morgen bescheiden, doch met een blij hart, ten bate uwer lijdende evenmen- schen. P. J. M VAN TETERING, Lid hoofdbestuur afd. Haarlem, Ned. Roode Kruis.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2