Besprekingen over de lands- begrooting begonnen. Studenten-studiën. V R IJ D A G f? NOVEMBER 1935 H A ARLE M'S DAGBEAD 3 TWEEDE KAMER Verschillende opmerkingen over het Plan van den Arbeid. W. Albarda <SJ>.A.PJ DEN HAAG Donderdag. Voor het algemeen debat begon, installeer de de voorzitter het nieuwe oud-lid den heer Lockefeer 'R.K opvolger van den naar den Senaat verhuisden heer Fleskens. Vervolgens kregen we Ir. Albarda te hooren, die zich zeer ontevreden betoonde over de ontvangst van Ir. Mussert door den Gouv.-Gen. In dit verband bracht hij in herinnering hoe eenige jaren geleden de N. S. B. door den adv.-gen. bij het N. I. Hoog Gerechtshof als staatsgevaarlijk was gebrandmerkt. De G. G. had. ge zien ook de reclame door de N. S. B. met deze ontvangst gemaakt, niet gelukkig gemanoeu vreerd; dit zou de Regeering in haar hart wel moeten toegeven. Hier te lande schijnt er bij politioneele autoriteiten ook wel eens te veel consideratie tegenover de N. S. B. aanwezig te zijn. Zie b.v. het gebeurde in den Haag. in Duindorp. De s. d. woordvoerder Waarschuwde tegen gevaarlijke experimenten t. a. v. aantasting der drukpersvrijheid, wat zij bij de komende Grondwetsherziening schijnt te willen doen. Die vrijheid van het woord raakt de beginse len der democratie, die vrucht is van 20 eeuwen ontwikkeling. Tegen de aantasting door hen. die slechts op ondergang der democratie uit zijn is krach tige bescherming noodig, maar men zij voor zichtig met de middelen. Spr. constateerde, dat de verwildering van den tijd, de opstand tegen de beschaving- voortkomt uit de crisis-ellende. Al doet de Regeering haar best den nood te lenigen, zij slaagt daarin niet. Tegenover de politiek door 's lands overheid thans gevoerd, stelde Ir. Albarda het in zijn oogen aanlokkelijke Plan van den Arbeid, dat lijnrecht ingaat tegen de oude leerstellingen der liberale economie. Vandaar thans de cri- tiek en het verzet van dien kant. Als deze af gevaardigde dan voortgaat den liberalen te verwijten, dat zij zich vroeger ook veel te veel en te lang gekant hebben tegen de sociale wet geving, herinnerde Mr. Boon (lib.) aan de eerste groote daden op dit gebied onderno men door.... liberalen. Zeer in den breede voerde de leider der s. d. a. p. een pleidooi voor het Plan van den Arbeid, voor welks uit voering de socaal-democraten een meerderheid in het volk hopen te krijgen op dezelfde wijze, waarop zij ook voor andere wenschen wel een meerderheid hebben gekregen uit groepen, die zich daartegen eerst verzet hadden. De heer Kersten (StGer.) pakte als van ouds tegen Rome uit. dat via de oude coali tie versterkt met de vrijzinnigen in en op de Regeering zijn in vloed uitoefent en o.m. van de door de zen afgevaardigde be streden plannen i.z. vestigingseischen op verschillende plaat sen zou profiteeren. De bedrijfsvrijheid is verdwenen, gruwelijk zijn de afslachtingen van het vee, waardoor vele kostelijke levens verloren gaan. Ook Ds. Lingbeek «Herv. Ger.) meende, dat we te doen hebben met een kabinet, dat crisis-taal laat hooren, maar coalitie-politiek speelt in pan tomime. Vol trotsch constateerde hij, hoe hij uit de Egmondsche rede terstond het Room- sche in Mr. Marchant had geproefd en gesig naleerd. Het kinderversje „Tusschen Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome" moet op po litiek gebied luiden: „Tusschen a.r. en c.h. ligt de weg naar Rome". Mr. Westerman (Nat. Herst.), die het met den voorzitter aan den stok kreeg, omdat hij zich slachtoffer noemde van de z.i. voor kleine fracties „hardvochtige" verdeeling van den spreektijd, verweet de Regeering dualistisch beleid, b.v. op het gebied der muntpolitiek, op dat van de internationale politiek, van de defensie, van de handelspolitiek, van de be handeling harer staatkundige tegenstanders enz. Het grootste deel van zijn betoog diende verder om de nationaal-socialisten in be scherming te nemen. Mr. Aalberse (R.K.) roerde eerst even aan het ook door hem be treurde feit, dat na de crisis vkn dezen zomer geen parle mentair kabinet kon optrede nin tusschen had die crisis in me nig opzicht verhelde ring gebracht in de situatie. Het staatkun dige, aldus de leider der R.K. fractie, wordt heden ten da ge geheel overheerscht (U.K. Biaatsp. door het economische en financieele, wat het gevolg is van het feit. dat de Regeering ver zuimde tijdig een weldoordachte aaneenslui tende economische politiek te voeren De overheersching van het economische en financieele heeft het mogelijk gemaakt dat allerlei anti-nationale en anti-sociale groepen, waarvan dat anders ondenkbaar ware ge weest, aanhang konden verkrijgen. Terwijl elders de economische toestand eenige verbetering vertoont, wordt de situatie nog steeds ongunstiger. Voert men in de andere landen wellicht een betere politiek, wellicht ook op monetair gebied? Wij moeten niet trachten door te zeilen tusschen deflatie en devalutie zonder te kie zen voor de consequente deflatie, die aldus spreker's zienswijze de uitweg is. Hij heeft warme sympathie voor het streven der Re geering om naast haar deflatie-politiek den toestand te verbeteren door werkverschaf fing en werkverruiming. Men hoede zich daar bij echter voor te groote centralisatie en late zooveel mogelijk over aan de bedrijfsgenooten zelf. Dat is geen staatssocialisme, geen staats- kapitalisme, maar bedrijfsorganisatie met pu bliekrechterlijken inslag. Verhooging van lasten acht deze afgevaar digde thans totaal verkeerd. Vandaar zijn een groote teleurstelling over de voorgestelde ver hooging der omzetbelasting. Daarentegen schonk hem verheugenis het voornemen der Regeering om ook art. 194 (handelend over de mogelijkheid anderen organen dan de Kamers. Staten en Raden, verordenende bevoegdheid te geven) in de Grondwetsherziening te betrekken. Hij hoopte dat men bij die gelegenheid eveneens het organisch kiesrecht naast het zuiver indivi- dueele kiesrecht voor het Parlement in be schouwing zal nemen Nadat de commun de Visser het gewon loflied op Rusland ha gezongen, sprak Jh Mr. de Geer (c.h.) zijl ingenomenheid uit ovei een gunstige keer, di* zich openbaart in den vorm van een juister toepassing van he' parlementaire stelse. Hiervan gaf hij eenir voorbeelden, waarin hij ook d^n geestve: wanten van den tegen n woordigen Minister van Financiën, den vrijzinni, pluimpje gaf. Toch moet men tegen feilen blijven waken en bijv. er voor zorgen, dat het Parlement niet op den stoel der Regeering gaat zitten. Verkeerd ware bijv. te verlangen, dat de commissie voor buitenlandsche zaken steeds door den Minister geraadpleegd kan worden voor hij zich naar Genève begeeft. Die com missie neemt de plaats van de Kamer in haar geheel in. Welnu evenmin als de Re geering verplicht is tot vorafgaand overleg met de Kamer met het oog op Regeerings- daden in het algemeen, meet een dergelijke verplichting t.a.v. het builenlandsch beleid gelden. In het vroegere Deutschland gold: in de beperking toont zich de meester. Dit gaat thans op voor ons Parlement, dat zich in allerlei opzichten zeer goede zelfbeperking is gaan opleggen. Ziet daar dus enkele licht punten, die afgezien van nabootsers van Moskousche en Neurenbergsche extremisten ook in de binnenlandsche politiek te beken nen vallen. Dit komt bijv. tot uiting in de wijze van aandiening van het Plan van den Arbeid, dat thans nu eens niet in het teeken van den klassestrijd wordt gepropageerd, dien men hier dus, gelukkig, buiten beschouwing en buiten het spel van een politieken strijd laat. Moge men. aldus spr., hier niet te doen hebben met een tijdelijke afwijking van het vroegere standpunt der s.d.a.p. In elk geval getuigt een en ander van werkelijkheidszin. Met belangstelling had jhr. de Geer ken nis genomen van de plannen der Regeering i.z. Grondwetsherziening. Het afsnijden van alle preventieve censuur door de Grondwet is niet meer houdbaar en dus staat deze af gevaardigde niet zoo huiverig tegenover het voornemen om art. 7 der G.W. te wijzigen als de heer Albarda deed. Ook deze afgevaardigde moest constatee- teeren, dat de financieele toestand ongun stig is. zij "t ook buiten schuld der Regee ring. Zelfs na de bezuiniging en na een be lasting-verzwaring van 26 millioen zal het budget nog niet geheel sluiten. Dit is voor Kamer èn Regeering een bittere teleurstel ling. Na te hebben aangegeven, dat z.i. Mi nister Oud t.a.v. sommige punten nog iets te optimistisch gestemd was. stelde Mr. de Geer de vraag of we maar steeds kunnen voort gaan met de tekorten te bestrijden door mid del van telkens weer nieuwe belastingver- hooging. Tegen een goede reis-belasting en een belasting op in den vreemde wonende Nederlanders heeft hij geen bezwaar, doch overigens is oppassen de boodschap. Late de Regeering dus niet al te zeer aan haar ont werpen tot beiastingverhooging vasthouden en de 24 millioen (die noodig zullen zijn bij aanneming der twee door den heer de Geer aangeprezen belastingen) op andere wijze trachten te vinden. De economische toestand is al evenmin verre van vroolijk. ondanks hier en daar wel licht een klein lichtpuntje. De Regeering spant al haar krachten in om aan de moei lijkheden het hoofd te bieden en toont zich ook niet doof getuige het jongste ontwerp i.z. industrie-financiering voor goeden raad. De bezinning van de Reeeering moet de plannen en adviezen toetsen niet. aan wan- hoopsstemming, maar aan de verdiensten dier plannen en adviezen. In het Plan van den Arbeid ziet spr. tot zijn spijt geen oplossing om den nood van dezen tijd te verlichten, al zijn de plannen iz. bedrijfsschappen, textielschappen enz. nogal „schappelijk". Hij kan er echter heusch niet in bespeuren ontdekkingen, die waard zijn om er de klokken voor te laten spelen! Het doen verrichten van groote openbare werken is toelaatbaar mits het met de ren tabiliteit in orde is en niet de productivi teit. Spr. zette nog uiteen hoe de financieele berekeningen van het Plan van den Arbeid z.i. veel en veel te optimistisch waren. E. v. R. Inbraak na onvermoeid speuren opgehelderd? Vier „bekende jongens" te Amsterdam gearresteerd. In het politiebureau aan het Leidscheplein te Amsterdam zijn vier personen ingesloten geweest bekenden van politie en Justitie omtrent wie het vermoeden bestond, dat zij betrokken zijn geweest bij een omstreeks half September gepleegde inbraak in het gebouw van den gemeentelijken Woningdienst aan de Stadhouderskade te Amsterdam, waarbij twee kluizen op een uit vakmansoogpunt ingenieuze wijze zijn geforceerd en een groot bedrag werd buitgemaakt Van het viertal zullen er waarschijnlijk twee op vrije voeten worden gesteld. Tegen één hunner bestaan -- na lang en onvermoeid speuren sterke vermoedens, hoewel 't wettig bewijs ontbreekt. Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam. Gossiemijne, riep mijn hospita, toen ze mijn kamer binnenkwam en ze sloeg haar handen samen van verbazing. Gossiemijne meneer, als ik niet geweten had dat u het was, zou ik het niet geweten hebben. Toen bleef ze me een poosje met het hoofd scheef door haar oogharen beschouwen, als of ik een kunstvoorwerp uit de Fransche Ba zar was. Ik stond voor haar in een stemmige donker grijze pantalon met een zeer gedekt streepje: in een zwart vest en een zwarte jas, die offi cieel jacquet heet. maar in de wandeling pandje wordt genoemd of ook wel billentik- kertje; in de nieuwe das van vier-vijf-en-ze- ventig, die ik niet zonder weemoedige herin neringen om had kunnen doen: in een boord met breede omgeslagen punten, die mijn hals rood raspte: in een glimmenden hoogen hoed. waar ik een halve jaargang van mijn lijfblad had ingestopt, omdat hij me te wijd was: iri bruine glacé-handschoenen, die kraakten als ik mijn vingers boog. Als ik in den spiegel keek. was het me of ik tegenover Het Jacquet stond, en ik moest somber denken aan Het Meisje, dat ik nooit meer zie. omdat ik sinds eenige dagen een anderen weg naar college ga. diedie kórter is. Mijn hospita kon eindelijk de juiste woor den vinden om haar bewondering te uiten. Hoe is het ter wereld mogelijk, zei ze langzaam, u is precies een heer. Buiten wachtte een taxi. Ik stootte natuur lijk een deuk in het verlengstuk van mijn hoofd, toen ik instapte en rolde vrij dwaas in de armen van Bob en Jan, die even vorstelijk uitgedoscht als ik, met ernstige gezichten za ten te wachten. We bekeken elkaar een poosje zwijgend. Ik vind wel, dat jij er het gekste uitziet van ons alle drie, vind je ook niet Jan? con stateerde Bob toen met een groote m%te van zelfgenoegzaamheid. Eigenlijk bezopen, dat we den heelen dag in van die apenpakjes moeten rondsjouwen, bromde Jan knorrig. Waar is dat nou in gods naam voor noodig? Het is een bewijs van eerbied tegenover die stok-oudere-jaars. Nonsens. Clubgenooten zijn clubgenooten. Het is de ritus. Door alle eeuwen heen hebben de eerste-jaars van Hermes de afge studeerde Hermesieden in dit costuum bezocht. Daar zit toch wel wat in. Ja, we weten nu langzamerhand wel dat jij van die gefossiliseerde gebruiken noudt.. Maar ik vind die heele visitémakerij eigenlijk larie. Nee, dat moet je niet zeggen. Dit is de eenige manier om een band te houden tus schen het oude en het jonge Hermes. Als ze die bezoeken afschaffen, zou er dadelijk een kloof tusschen de jaren ontstaan. Zoo was het ons door het Bestuur meege deeld en ik vond het niet alleen mooi gezegd, maar ook waar. We bereikten het station, verwekten op schudding onder de goedkoope Zondagstrei- nen-met-regenverzekcring en stapten in. Gaat u uit begraven? vroeg een oud man netje, dat ons ijverig zat te beloeren, deelne mend. Nee, uit trouwen, zei Jan. Met een drie ling. Die mededeeling verwekte de noodige op schudding en de zaak werd van alle zijden belicht. Zoo kwamen we in de provinciestad aan. De eerste dien we bezochten was een dokter. Hij ontving ons in zijn spreekkamer en in zijn huisjasje. Toen we zaten en een vorste lijke sigaret hadden opgestoken, wees hij op de beruchte dokterstasch die dreigend vlak naast hem op een stoel stond en zei: Hoe lang jullie bezoek zal duren hangt af van een klein jongetje of een klein meisje dat van plan schijnt te zijn op Zondag ter wereld te komen. Je moet 't me dus niet kwalijk ne men als ik opeens eclipseer. Studeert er een van jullie medicijnen? Ik meldde mij. Nou, dan krijg je meteen een voorproefje van het vak. Maar 't is een spoedgeval en een Zondags visite, dus dan kunt u ook vierdubbel reke nen, zei ik. 't Klonk mij zelf nogal eigenwijs in de ooren wat ik daar beweerde, maar ik vond het toch ook wel lollig te laten zien, dat ik al een beetje op de hoogte was van het vak. De dokter keek opeens ernstig. Ja. zei hij peinzend, de dokter moet ook leven, dat is zoo. Maar nu zal ik je eens wat vertellen. Mijn vader was ook medicus. Hij had een groote plattelandspractijk. In die ja ren rekenden ze voor gewone menschen een tientje bij een bevalling en ik geloof niet, dat ze de spoedgevallen en de Zondagsvisites en al die dingen al hadden uitgevonden. Maar er was één vaste regel: den negenden dag kreeg de dokter zijn geld. En het moest al heel droe vig met een gezin gesteld zijn. als ze daarvan afweken. En weet je wat er nu vaak gebeurde? Als mijn vader z'n tientje of z'n vijftien pop had ontvangen, waarvoor hij vaak een heelen nacht of langer op zoo'n boerderij had geze ten je kon daar niet zeggen: bel me nog eens op of - ik loop over een paar uur nog eens aan. want die boeren woonden soms uren ver 't land in dan stak hij dat netjes in zijn zak en ging weg. En als hij dan bij de deur stond, zei hij tegen zoo'n eenvoudig boertje: je moest moeder de vrouw eens wat. melk laten drin ken en 'r eens waj eieren geven. Hier, pak aan. Dan liep hij gauw naar z'n wagentje en die boer bleef staan met z'n eigen tientje in z'n hand. M'n vader is al jaren dood. maar ik heb hier in m'n bureau nog een oud boekje liggen, waar hij zoo af en toe eens in schreef. En weet je wat 't mooiste is dat er in staat? ..Ik heb het mijn leven lang een beroerd gevoel gevonden te moeten verdienen aan het leed van anderen". Ik voelde dat ik een kleur kreeg. Toen ratelde de telefoon. Vijf minuten later stonden we op straat. Dat is een verduiveld fijne vent, zei Bob. Ik verwachtte dat ze me zouden gaan pesten, maar ze zeiden geen van tweeën wat. Jullie zeggen niets, dacht ik. omdat jul lie óók fijne kerels zijn. En ik had opeens een gelukkig gevoel van binnen. Zoo'n dokter wil ik ook worden, zei ik tegen mezelf. A. A. MATRIS KIND VAN Z'/j JAAR LOOPT ERNSTIGE BRANDWONDEN OP. In de Jan Hanzenstraat te Amsterdam heeft een 2V2 jarig kind, dat aan het spelen was met een celluloid haarkam, dit voorwerp tegen de brandende kachel gehouden, met het ge volg. dat de kam in brand vloog en de klee- ren van de kleine aantastten. M°t. zeer ern stige brandwonden is het slachtoffertje in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. Spoorwegtekorten wekken onrust. Lof en critiek voor de K. L. M. De belangrijke tekorten op de exploitatie der spoorwegen vormen het preludium van het voorloopig verslag der Tweede Kamer op de begrooting van het Verkeersfonds "oor 1936 en men constateerde dat deze tekorten op on rustbarende wijze stijgen. Hebben de leidende personen wel genoeg oog voor de groote problemen en verspillen zij niet te veel tijd aan scheppingen als b.v. de z.g. nevenbedrijven? Welke plannen heeft de regeering om de lasten der schulden der spoorwegen te ver minderen? werd gevraagd. Het beleid der K. L. M. wordt gecritiseerd en geprezen. Eenerzijds werden de vele ongevallen aan te snelle expansie geweten. Veiligheid wordt opgeofferd aan snelheid werd geklaagd. Te ven werd naar de resultaten van het. onder zoek van den Franschen Luchtvaartdienst naar de Douglas-toestellen geïnformeerd. Is de aanschaffing van vele dezer toestellen wel verantwoord en worden de belangen der Ne- derlandsche vliegtuigbouwers wel voldoende in het oog gehouden? Dat het vermoedelijk te kort der K. L. M. voor het komende dienst jaar op hetzelfde peil blijft, werd eveneens be treurd. Technisch is televisie mogelijk? Maar of uitzending over het heele land economisch mogelijk is Donderdag brachten ca. 160 leden van de Afd. Electrotechniek en Technische Natuur kunde van het Kon. Inst. v. Ing., waaronder verschillende hoogleeraren en tal van bekende persoonlijkheden uit de electrotechnische we reld. een bezoek aan de Philips Fabrieken. De heer J. v. d. Mark gaf een uiteenzetting van de resultaten van het televisie-onderzoek in het Philips Laboratorium en besprak de werking van den televisie-zender, ontvanger en iconoscoop. De Philips televisiezender, wer kende op een golflengte van ca 7 meter, heeft een topvermogen van ca. 400 Watt. en is ge bouwd voor een hoogste modulatie-frequen tie van ca. 3 millioen c/sec. De zender is al dus geschikt voor het geven van televisie beelden van de beste kwaliteit, welke heden te bereiken is. In zijn slotbeschouwing wees spr. erop, dat een televisie-zender slechts een beperkt gebied kan bedienen, zoodat een uitgebreid net van zenders, verbonden door zeer kostbare specia le transmissie-lijnen noodzakelijk zouden zijn om het mogelijk te maken actueele gebeurte nissen over het geheele land uit te zenden. De ontvangers zullen, vergeleken met een radio-ontvanger, waarschijnlijk zeer duur blijven. Technisch bestaat de mogelijkheid te levisie te brengen. Of dit economisch echter mogelijk is, is nog een open vraag. Men informeere eerst goed. Bij emigratie naar Zuid-Afrika. De Stichting Landverhuizing „Nederland" en de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging vestigen er de aandacht op. dat on danks alle geruchten van het tegendeel af komstig van berichtgevers, die zich slechts 'oa- seeren op hun persoonlijke ondervinding leder, die zich in Zuid-Afrika wil vestigen er op moet rekenen, dat van hem gevraagd ken worden een garantie of een deposito v->" 20 tot 250 pond sterling, alvorens hij wo: toegelaten Voor hen die met. bemiddeling van de Ne- derlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging vertrekken, is dit bedrag volgens de opgedane ervaring 100 pd.st. Dit geldt ook voor vrouwen en kinderen, die hun echtgenoot en vader volgen. Het is dus niet juist, dat deze onvoorwaardelijk worden toegelaten. In een recent geval is het onhoud bare van deze opvatting gebleken. Alleen wanneer het cezinshoofd ten minste drie jaar domicilie heeft in de Unie. worden de leden van zijn gezin zonder meer toegela ten. WIELRIJDSTER VLAK VOOR EEN VRACHT AUTO GEVALLEN Levensgevaarlijk gewond Donderdagmiddag te ongeveer kwart over vier is een omstreeks 30-jarige vrouw in het smalle gedeelte van de Hoofdstraat met haar rijwiel geslipt. Ongelukkigerwijs kwam zij voor een zeswielige vrachtauto, welke uit de rich ting Leiden kwam. te vallen, met het gevolg, dat zij door den wagen werd geraakt. Met een zware hoofdwonde en in bewusteloozen toestand is de vrouw, nadat door twee dokto ren de eerste hulp was verleend, per zieken auto naar het Academisch ziekenhuis te Lei den vervoerd. Men vreest voor haar leven. Uitgaven voor ons onderwijs. Geen pensionneering van 55-jarige onderwijzers. In een uitvoerige Memorie van Antwoord heeft de regeering geantwoord op het Voor loopig Verslag der Tweede Kamer, inzake de verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs en deze vergezeld doen gaan van een nota van wijzigingen met een gewijzigd wetsontwerp. De regeering wenscht niet in te gaan op den aandrang om het voorschrift op te nemen om aan gehuwde onderwijzeressen ontslag te geven. Het tegenwoordige wetsontwerp stelt niet meer voor het aanstellen van boventallige onderwijzers te verbieden. Ook thans kan de regeering nog geen beslissende uitspraak ge ven over de vraag omtrent een extra korting van hen. die buiten gezinsverband met ande ren samenwonen. Het denkbeeld om de opleiding tot 1933 stop te zetten en dan weer nieuwe leerlin gen aan te nemen, acht de regeering niet aanbevelenswardig. Aan vrijwillige pension neering op 55-jarigen leeftijd kan met het oog op de kosten niet worden gedacht. Het ligt in de bedoeling der regeering uit breiding van vervroegde pensionneering bij het middelbaar, voorberijdend hooger en nij verheidsonderwijs te overwegen indien blijkt dat de resultaten welke van het thans voor gestelde worden verwacht, inderdaad '.uilen worden bereikt. Wolhandkrab moet bestreden worden. Maar op welke wijze? Men is druk bezig te zoeken. Naar den laatsten tijd is gebleken, is de Chineesche wolhandkrab. welke zulk een ge vaar voor onze binnenvisscherij is. door ons geheele land verspreid. De plaag heerscht echter het ergste in Friesland en Groningen, waar de geheele visscherij er als het ware door wordt vernietigd. Men is thans bezig te onderzoeken hoe men dezen schadebrenger het best kan bestrijden. Men heeft reeds ge dacht aan toepassing van electrischen stroom. De krab trekt voor de voortplanting naar zee en moet sluizen of bruggen passeeren om uit de binnenwateren te komen. Men heeft ge tracht een soort electrische val te construee- ren. doch tot nu toe heeft men er niet veel succes mee gehad. Tevens is een vanginsialla- tie geconstrueerd Met deze en met toepas sing van electrischen stroom hoopt men af doende bestrijdingsmiddelen te verkrijgen. Om tot afdoende resultaten te komen zal verdel ging in massa van de grootste beteekenis zijn. Bij de onderzoekingen heeft men er ook aandacht aan geschonken of het dier nog tot een of ander bruikbaar zou zijn. Gekookt is de krab eetbaar, maar zoo heel veel vleesch zit er niet aan. Er is soep van be reid. maar men kan niet zeggen dat dit veel opgang heeft, gemaakt. Èr is ook uit de krabben levertraan bereid, dat bleek mogelijk, maar een handelsartikel is het niet geworden. Ook heeft men gepro beerd er veevoedermeel van te maken. Maar daaraan bestaat weinig behoefte, er is op dat gebied veel aan de markt en de prijzen zijn niet hoog. Bij de onderzoekingen is tevens nog ge bleken dat het dier een vijand is voor de wa terstaatswerken. Het graaft onder den water- spiege' diepe gaten in den oever, die wel 85 c.M. diep zijn en 12 c.M. middellijn hebben. Op een oppervlakte van een vierkanten meter zijn wel 30 van deze gaten aangetroffen. Nasleep van de Lissonezaak. Opperman van heling verdacht. ..Helers zijn ons nog minder sympathiek, zij laten anderen de kastanjes uit het vuur ha len, bewijzen z.g.n. vriendendiensten en pro fiteeren op alle mogelijke manieren van de resu'faten die de st.ronn»ochten van de dieven opleveren", zeide de Officier van Justitie bij de Amsterdamsche rechtbank in zijn uitvoerig requisitoir tegen den opperman A. H. A., die terecht stond wegens heling en tegen wlen hij twee jaar gevangenisstraf requireerde. Deze strafzaak is een nasleep van de Lisso nezaak, waarin drie personen door rechtbank en Hof zijn veroordeeld tot zware gevangenis straffen. In den nacht van 18 op 19 Augustus van het vorige jaar hadden inbrekers hun slag geslagen in het kantoor van het reisbureau en uit de brandkast, die zij met valsche sleu tels openden, roofden zij ruim 10.000 aan bankpapier en zilvergeld. Een groot deel van de buit zou. nadat eerst een der medeplichtigen, „lange Nel K het geld in huis had gehad, gebracht zijn naar den opperman. De dieven vreesden een huis zoeking en zouden daarom A. verzocht hebben het geld te bewaren. Later zouden zij aldus verklaarde de inbreker B. het bankpapier hebben teruggehaaldde opperman mocht het zilvergeld een aanzienlijk bedrag als be- waarloon houden. De strafzaak tegen de Inbrekers was ieeds geheel afgehandeld, toen de aanwijzingen te gen den opperman naar voren kwamen en de justitie aanleiding gaven over te gaan tot arrestatie van den opperman, die zich sedert Juli in het Huis van Bewaring bevindt. Voor de rechtbank hield hij evenals voor den rechter-commissaris zijn onschuld vol. De veroordeelde B. echter verklaarde, dat hij het geld wel degelijk aan den opperman in bewaring had gegeven. De rechtbank zal 21 Nov. vonnis wijzen. Weer een slachtoffer van den onbewaakten overweg. Op een onbewaakten overweg onder de gemeente Reeuwijk is Donderdag de 65-jarige heer J. H. Krom uit Gouda, door den trein uit Gouda naar Utrecht gegrepen en op slag gedood. Een spoorwegarbeider die het ongeluk zag aankomen, trachtte den heer Krom nog te grijpen, doch kreeg hierbij een klap van de treeplank. Hij bekwam slechts Lichte ver wondingen L. F. Duymaer van Twist 70 jaar. Zaterdag a.s. Zaterdag a.s. zal luit.-gen. L. F. Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer zijn 70sten verjaardag vieren. Dien dag zal hij door verschillende lichamen worden gehuldigd. Des middags zal in hotel De Witte Brug een receptie worden gehouden, terwijl hij door den Bijz. Vrijw. Landstorm in een besloten samenkomst in de groote zaal van den Die rentuin in den Haag zal worden geëerd. De 70-jarige werd 9 Nov. 1865 te 's-Gra- venhage. waar zijn vader apotheker was. ge boren. Hij bezocht de H. B. S. in zijn woon plaats en trad in 1883 als adspirant-onder- officier in dienst. In 1889 volgde zijn bevor dering tot 2e luitenant. In 1901 bracht het toenmalige district Steenwijk hem in de Tweede Kamer, waarvan hij sindsdien voor de A. R. Partij deel heeft uitgemaakt. De heer Duymaer van Twist, die in zijn Kamer district groote populariteit genoot, klom op tot den rang van Luit.-Generaal tit. Aan velerlei arbeid gaf de heer v. Twist zijn krachten. Tot zijn levenswerk behoort, ongetwijfeld de consolidatie van den Bijz. Vrijw. Landstorm, wiens voorzitter hij van af de oprichting geweest is. Voorts is de 70-jarige voorzitter van de Nat. Chr. Officierenver- eeniging. lid van den Zuiderzeeraad en van de Legercommissie. Ook in de hoofdbesturen van den Geref. Bond tot verdediging en verbreiding van de waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) kerk en van de Vereeniging tot bevordering der Ho- moeopathie heeft hij zitting, gelijk hij het voorheen had in het hoofdbestuur van den ^"ref Zendingsbond De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5