De Italianen bezetten Corahei aan het zuidelijke front. België. De val van Makalle. THIJS IJS EN DE KABOUTER PIRIMUS De „Queen Mary" gaat proefdraaien. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935 De strijd in Abessynië. Weg naar Harar thans open? Tegenoffensief in Ogaden zou begonnen zijn. Gorahei, waarop zich de actie der Italiaansche troepen aan het Zuide lijk front de laatste weken steeds meer concentreerde, is thans naar het A.N.P. uit Asmara verneemt in handen der Italianen gevallen. Gis termiddag is de plaats door de afdee- lingen van generaal Graziani bezet. Daarmede hebben de Italianen een der belangrijkste strategische punten aan het Zuidelijk front veroverd. De afgeloopen dag wordt te Rome als een bijzondere mijlpaal in de ontwikkeling van den oorlog beschouwd, waar zoowel Makalle als Gorahei zijn gevallen. De bladen stellen de inneming van Ma- kalle in militair en moreel opzicht op een lijn met de verovering van Adoea en Adri- grat, daar het in beide gevallen de herove ring betrof van een stelling, waaraan bit tere herinneringen voor de Italianen ver bonden waren. Gorahei in Ogaden is een buitengewoon belangrijk, strategisch punt. aangezien het alle karavaanwegen en den toegang naar de belangrijkste bronnen beheerscht. Door de bezetting van Gorahei wordt het gevaar ver meden. dat de Italiaansche troepen gevech ten zouden moeten voeren in de ongezonde laagvlakte. De inneming van deze plaats opent den weg naar Harar. aldus is de mee ning der Italiaansche bladen. In Italiaansche kringen verwacht men. dat de Abessyniërs tegenstand zullen bieden op de lijn Gondar-Debra Tabar-Sokota-Amba AlatsjiKworam. Het offensief In Ogaden. Alle uit Ogaden bomende berichten wijzen er op. dat daar een offensief ontketend is. waarbij tanks en panserauto's de voorhoede vormen. De correspondent van Reuter-A.N.P. In Harar seint, dat de Abessyniërs na den aanval van Gorahei zich terugtrekken op Daggabur, dat ruim 200 K M. meer naar het Noorden ligt. Men meent te weten, dat tal rijke Grieken en Arabieren den dood hebben gevonden bij het bombardement van Dagga bur. dat. gisteren door Italiaansche vliegtui gen ls uitgevoerd. Ded.iasmatsl Nasiboe. de commandant van een A'oessynisch legercorps in het Zuiden zou zich op hét oogenblik in Daggabur bevinden, te zamen met Wehib Pasja, den Turkschen militairen adviseur. Zn zouden er toe overgaan een loopgraven- systeem te doen inrichten en diepe grachten te laten graven, die de Italiaansche tanks tot stnan zouden kunnen brengen. De Abessy niërs zijn voornemens te Daggabur krachti- gen tegenstand te bieden en te trachten den Italianen den weg naar Diidjica en Harar te versperren. Te dien einde heeft Nasiboe bevel gegeven omniddellnk belangrijke versterkin gen uit Djidjiga te laten komen. Vol eens een bericht uit Harar. dat echter noe niet bevestigd is, zou Ras Desta. de op perbevelhebber in het Zuiden een tegenof fensief hebben geooend en oprukken langs de rivier Juba met Mogadiscio ais einddoel. Aan het noordelijk front. ADDIS ABEBA. 8 November f Reut er-A.NP.). De dag van vandaag werd gekenmerkt door een voortzetten van het Italiaansche offen sief op alle fronten. Na de verovering van Makalle. Dolo, en Azbi zijn de Italiaansche troepen niet op hun lauweren gaan rusten, maar zijn zij verder Zuidwaarts opgerukt, waarbij hun voorposten detachementen ver scheidene schermutselingen hadden met kleine groepen van de Abessynische achter hoede. in den loop waarvan zij een aantal krik'Sgevaneenen maakten. Zij bevinden zich Ihans op omstreeks dertig kilometer ten Zui den van Makalle. Sedert de opening der vijandelijkheden zijn de TtaManen nu over een diepte van ongeveer 150 K.M. op Abessynisoh gebied doorge drongen. Griekenland. Pepublikeinsche leiders in Athene terug. De republikeinsche partijleiders Papanasta- sioe en Papandreoe zijn van het eiland Myce- nos, waarheen zij verbannen waren, weer naar Athene teruggekeerd. De begrooting 1936 ingediend. De Belgische regeering heeft bij het parle ment de begrooting voor 1936 ingediend. De inkomsten worden geraamd op 10.429 millioen francs, en de uitgaven op 10.402 mil- lioen, zoodat een overschot van 27 millioen, francs bestaat. Duitschland. Protest te Brussel tegen een proces te Luik. Het Duitsche gezantschap te Brussel heeft oporacht gekregen bij de Belgische regeering te protesteeren naar aanleiding van het poli tieke proces te Luik tegen vier bewoners van Maimedy en de op 24 October in dit proces gedane uitspraak, waarbij de beklaagden van hun Belgisch staatsburgerschap vervallen werden verklaard. Oosten rijk. Geheime politieke organisatie op het spoor gekomen. Naar uit betrouwbare bron verluidt is de Weensche politie er gisteren in geslaagd een groote socialistische geheime organisatie op het spoor te komen onder de fl.mbtona.rftu van de gemeentetram en de electrische centrale. De organisatie werd ontdekt, doordat de po litie toevallig een geheime ledenlijst in han den kreeg. Er zouden reeds een duizendtal personen zijn gearresteerd. Bij talrijke ar restanten werd als herkenningsteeken een geldstuk van één Groschen gevonden, waarin het lidmaatschapsnummer gegrift was. (A.N.P.) Engeland. Sancties treden op 18 Nov. in werking. Het Britsche ministerie van handel heeft den 18den November a.s. vastgesteld als da tum waarop de economische sanctiemaatre gelen tegen Italië in werking zullen treden. Van dien dag af is de uitvoer van be paalde goederen van Engeland naar Italië en de invoer van goederen uit Italiaansch ge bied in Engeland verboden. (A.N.P.) Stad was totaal door de Abessyniërs leeggehaald. Het Italiaansche koningshuis en de sancties. (Van onzen specialen correspondent). ROME. Vrijdagavond, 8 November Vanmorgen zijn de Italianen onder aanvoe ring van generaal Dalmazzo Makalle triom- fesrend binneneetrokken. Ras Koeksa. die thans is aangesteld als gouverneur over Tigre, reed met zijn eveneens naa.r de Italianen over- geloonen staf voor de Italiaansche troepen uit. Hij heeft zijn Intrek in het keizerlijk pa- Leis genomen. De stad is volkomen door de Abessyniërs leeg gehaald en in het keizerlijk Daleis was zelfs geen stoel voor den Ras ach tergelaten. waarop hij plaats zou kurnen ne men om de hulde van zijn volgelingen in ont- var.est te kunnen nemen. Hef Italiaansche volk werd per radio op de hoogte van deze nieuwe overwinning gebracht en het offlcieele ccmmunioué over de verove ring van Maka'le werd ln de stad aangeplakt. Overal werden haastig kranten gekocht in de hoop bijzonderheden te* vernemen, maai er vonden geen publieke vreugdedemonstra ties plaats. De opmarsch naar Makalle schijnt, zonder eenige moeite te zijn verloopen, alhoewel kleine troepen Abessyniërs hun onverwachte aanvallen hebben voortgezet. De Italianen hebben vanmorgen hun opmarsch hervat en trokken onder het zingen van fascistische lie deren de stad binnen. Terwijl zij de stad be zet hielden, cirkelden in de lucht tweehon derd bombardemenstvliegtuigen rond, die pamfletten boven de stad uitstrooiden. Hoewel de Italianen veel waarde hechten aan de jongste overwinning, die een streep haalt door een 39 jaar oude nederlaag, is ge neraal de Bono een verderen opmarsch be volen. De Italiaansche troepen hebben dan ook hun opmarsch weer voortgezet, Ras Koeksa en zijn manschappen achterlatend om de stad te beschermen. De Italianen, die onder bevel van generaal Wiroli en generaal Santini staan, zijn thans ook de stad binnengetrokken en zullen nu de verovering van de Quina-vallei ter hand nemen. Een der meest actieve deelen van het op- marcheerende leger blijkt het corps te zijn, dat onder bevel van generaal Mararigna de uiterste linkerflank van de frontlinie vormt. Eenige colonnes zijn in de richting van Tana en Adi Ado gezonden om te trachten Ras Seyoem's troepen uiteen te drijven. Terwijl tot nog toe wel de indruk heerschte, dat de acties in het Ogaden-district tengevolge van den regen waren stopgezet, berichten de laatste edities van de „Giornale d'Italia", dat Gorahei in bezit is genomen. Mussolini heeft vandaag den hertog van PLstoia ontvangen, den neef van den koning van Italië, die tot commandant is benoemd van 'n detachement zwarthemden, „Drie en twintigste Maart". De hertog vertrekt morgen naar het Afrikaansche front. Aan deze benoeming wordt groote be- teekenis gehecht, omdat hij de eerste ko ninklijke prins is, die een dergelijk commando heeft gekregen. Men is n.l. van meening, dat deze benoeming de beweringen, dat het Ko ninklijk Huls geen goedkeuring hecht aan den oorlog tegen Abessynië, weerlegt. Tevens zien de Italianen hierin het bewijs, dat de zwart hemden en de geregelde troepen één leger vormen. De Prins van Piemonte heeft ook besloten het zijne bij te dragen tot de Italiaansche campagne tegen de sancties. Om benzine te besparen heeft hij besloten, dat de koninklijke auto's die zijn gevolg en hijzelf gebruikten, zullen worden opgeborgen en vervangen zul len worden door met paarden bespannen voer tuigen. Alleen de prins en zijn adjudanten zullen in het vervolg van auto's gebruik ma ken. De bevolking van Napels bemerkte boven dien, dat het koninklijk park des avonds schaarsch werd verlicht. Dit bleek het gevolg te zijn van een tweede bevel van den Prins, die op deze wijze wil helpen met de besparing op het electrische licht. Napels heeft verder met instemming verno men, dat de prins en prinses te kennen hebben gegeven alleen nog maar Italiaansche pro ducten te willen koopen. Tegelijkertijd worden draconische straffen toegepast op de kooplieden, die trachten on behoorlijke winsten te maken. In Bari zijn 40 winkeliers geschrapt als leden der fascistische partij, omdat zij hun prijzen hadden verhoogd. In Livorno zijn 38 handelaars gestraft, som migen zelfs met gevangenisstraf. Officieel wordt medegedeeld, dat de beide oorlogsschepen van 35.000 ton, die te Genua en Triest worden gebouwd „Vittorio Veneto" en „Vittorio" zu'len worden genoemd Zij zul len in 1936 gereed komen. Deze namen hebben eenige verbazing gewekt, omdat men meende, dat zij resp. „Dux" en „Victor Emanuel III" zouden worden genoemd. Een weinig Dampo in verkouden beide neusgaten geeft terstond verlichting. Doos 30 cent - Pot 50 cent Wal Mlinhardt maakt is goed (Adv. Ingez. Med.) Kingsford Smith nog niet terecht. Een uitgebreide opsporingsactie. Te Singapore is Vrijdagavond een confe rentie gehouden van staf-officieren der lucht macht, die hebben beraadslaagd over de maatregelen, welke genomen moeten worden ter opsporing van den vermisten vlieger Kingsford Smith. Bij het aanbreken van den dag zal de opsporingsactie beginnen. Drie vliegbooten. die een actieradius van 3000 mijl hebben, zullen dan opstijgen, evenals een es kader bombardementsvliegtuigen, dat de kust van Malakka en de wateren in de nabijheid zal afzoeken. Ook het vliegtuig-moederschip .Hermes" zal een rol spelen bij het opspo ringswerk. Hoewel Kingsford Smith radio aan boord heeft, hebben de radiostations geen nood seinen opgevangen. SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT NEW YORK, 8 Nov. (A.N.P.) Tengevolge van de mist en den regen is in Virginia het sportvliegtuig van Lafayette Rothsteen. dat door hemzelf bestuurd werd, neergestort. De piloot en een vrouwelijke passagier werden ge dood, terwijl een derde inzittende zwaar ge wond werd. FRANSCHE UITVOERING DER SANCTIES PARIJS. 8 Nov. (A.N.P.) Het officieele staatsblad publiceert de uitvoeringsbepalingen inzake de sanctiemaatoegelen. Volgens deze bepalingen moeten: alle uit Italië geïmporteer de goederen met ingang van 9 November a.s. voorzien zijn van een verklaring van het com pensatiebureau van de kamer van koophandel te Parijs. De Importeurs van Italiaansche goe deren, die op 9 November nog geld aan de Italiaansche exporteurs schuldig zijn, moeten daarvan aan het compensatiebureau mededee- ling doen en deze bedragen via dit bureau betalen. NIETZSCHE'S ZUSTER OVERLEDEN. Vrijdag is, naar het D.N.B. uit Weimar meldt, mevr. dr. Elisabeth Foerster—Nietz sche, de zuster van den wijgeer, in den ouder dom van 89 jaar overleden. Zij was 10 Juli 1846 te Rocken geboren en was van kindsbeen af zeer aan haar broeder Friedrich, den lateren philosoof, gehecht en zij heeft op lateren leeftijd die genegenheid getoond door de nauwgezette verzorging van het Nietzsche-archief te Weimar. Na haar huwelijk met den ontdekkings reiziger Bernhard Foerster in 1885 trok zij met hem naar Paraguay, waar beiden de DuitschP kolonie Nueva Germania stichtten. Nadat Foerster in 1889 was overleden, bleef ze nog enkele jaren in Zuid-Amerika, doch in 1893 keerde zij naar Duitschland terug, om haar leven tezamen met haar broeder te Naum- burg te slijten. Haar geschriften over Nietzsche, de uitgave van zijn brieven en andere literatuur be zorgden haar tot ver buiten de grenzen van haar vaderland groote vermaardheid. De universiteit van Jena eerde in 1923 haar verdiensten, door haar het doctoraat honoris causa in de ohilosophie te verleenen „Kleingoed" bij de rechtbank. Van botsingen, kiezen en schapen. Af en toe wijdt de rechtbank eens een extra zitting aan wat „kleingoed", appèl zaken van het kantongerecht, meerendeels verkeersover tredingen. Van de drukke en toch gemoede lijker zitting van het kantongerecht komen de verdachten en de getuigen dan in de waardi ge zaal van de rechtbank, waar de ernst heerscht. Toch ontbreekt ook daar vaak de vroolijke toon niet. want zoowel de verdachten, (een onsympathiek woord voor menschen die niets anders hebben gedaan dan links gereden of met bloemen gevent), als de getuigen geven meermalen tot een goedmoedige opmerking aanleiding. De getuige uit de bus Er was een aanrijding geweest tusschen een vrachtauto en een autobus op den hoek van de Leidschestraat en de Gasthuislaan. De chauffeur van den vrachtwagen zou te snel en te veel links hebben gereden, waardoor een koplamp van de bus kapot was gegaan. Het vonnis van den kantonrechter was 10 of 5 dagen geweest, waarvan hooger beroep was aangeteekend. Een passagiere uit de bus was getuige. „U bent geen familie van den verdachte?" klonk des presidenten formeele vraag. „Heelemaal geen familie meneer!" klonk het een weinig verontwaardigd, alsof de veron derstelling, dat zij familie van een verdachte zou hebben kunnen zijn, een diepe beleedi- ging inhield. Met veel uithalen wera de eed volbracht, waarna ronde o's en heldere a's de getuigen verklaring karakteriseerden. „Dan zat daar zóó op het tweede bankje aan den rechterkant en ik zeg nog zoo tegen het meisje dat bij mij zat en dat gekeurd moest worden bij de Maatschappij Neder land: zouden we 'den trein van drie uur nog wel halenEnfin, we gingen nét zóó het hoekje om toen die andere auto eraan kwam. Ik zou zoo zeggen met een redelijk harde vaart. En toen gingen de remmen zoo van „brrrbrrr". Want wij reden, ziet u meneer, zóóóó". Een meer-stemmig ja, dat blijk gaf van volkomen niet-begrepen-hebben, klonk van de rechterstafel. De juffrouw voelde zich even later echter nogmaals in d'r wiek geschoten, na een vraag of zij nu wel zeker wist dat 't ook allemaal zoo was gegaan. „Als ik nou zeg, dat-ie zoo reed, wat zou 't anders wezen?" repliceerde zij een ietewat nijdig. „Anders zou ik hier toch staan te lie gen!" Ten slotte informeerde een van de heeren of de juffrouw nog op tijd aan den trein was gekomen. Het schijnt poed afgeloopen te zijn. De officier vroeg vrijspraak. Het leek hem niet bewezen. Met een „moet u ditte niet hebben meneer" wees de juffrouw den deurwaarder op haar dagvaarding, waarna zij, met een beleefden groet naar de groene tafel, verdween. Niet racefietsen in de stad De officier eischte bevestiging van het von nis van den kantonrechter tegen een racefiet ser, die met drie anderen op den Schoterweg ongeveer 40 K.M. had gereden. Het vonnis luidde f 15 of 10 dagen. De andere drie wa ren niet in hooger beroep gekomen. Stoplijnmisère Een taxichauffeur uit Bloemendaal was in de Rozenstraat over de stoplijn heengereden, ondanks het feit dat de verkeersagent bij het Stationsplein daartoe nog geen toeken had gegeven. De agent moest voordoen hoe hij teekens gaf, wat stoptoekens waren, wat oprijteekens waren, wat doorrijtoekens waren. Vcidachte had eerst gestopt en daarna in de meening verkeerd dat hij mocht doorrijden. De passagier in de taxi kwam als getuige, ging naast den verkeersagent armzwaaien, zoodat het langzamerhand ging lijken op het spelletje van „alle vogels vliegen!" Ook hi,i had uit een armbeweging begrepen dat het verkeer van de Rozenstraat reeds was vrij gegeven. De officier nam aan dat er geen opzet in het spel was. Hij eischte 3 of 1 dag. Het vonnis van den kantonrechter was hooger ge weest: 6 of drie dagen. Een der rechters merkte op dat het ook wei heel lastig ls om altijd maar to weten wat er bedoeld wordt. Hij vond de veiligste weg die. om maar to wachten tot een ander wat doet. Dat was althans een hulpmiddel ln het iceken- Babylon „Tuut" en „pè-pè". De eene getuige beweerde dat hij „tuut" had gehoord. Een ander sprak van „pè-pè". Dit naar aanleiding van signalen die gegeven zouden zijn, vóór de botsing op den 'hoek Crayenesterlaan en Prins Mauritslaan. De taxichauffeur had het verkeer van rechts geen voorrang verleend, ofschoon hij langzaam had gereden. De andere auto was volgens den ver dachte met zoo'n groote snelheid komen aan ONZE DACEEIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs is van dat snelie wandelen heusch een beetje moe geworden. Zijn eene voet begint wat pijn te doen en daarom besluit onze avonturier er even zijn gemak van te nemen en op een steen te gaan uitrusten. Hoe zal mijn vriend Sim het maken, denkt Thijs, als hij daar op zijn niet bepaald zachte zitplaats aan het peinzen is. Hij begint erg naar zijn huisje te verlangen. Thijs is eigenlijk wat bezorgd over de richting, die hij moet nemen om zijn vaderland te bereiken. Maar dat hij nog een heel eind moet loopen, dat staat wel vastl rijden, dat een botsing onvermijdelijk was ge weest. Bovendien was de haag van een tuin to hoog om een behoorlijk uitzicht te hebben. Mr. N. J. Polak bepleitte naar aanleiding van art. 73, tweede lia in dit geval vrijspraak. De eisch luidde bevestiging van het kanton gerechterlij k vonnis van f 10 of 5 dagen. Tandheelkundige wordt het beroep onmogelijk gemaakt. De officier en de rechters gaven toe dat het voor den verdachte moeilijk was. doch zij kon den niets anders doen dan de wet naleven. Onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde was ten laste gelegd, omdat de verdachte drie personen aan nieuwe kiezen had geholpen, al thans behandeld had. Verdachte zei dat hij altijd als tandheelkundige was bezig geweest, tot er een wet kwam, die hem de uitoefening van zijn practijk verbood. Zelfs in de Tweede Kamer wordt dit een onbillijkheid genoemd, zei hij, hetgeen de zooeven vermelde opmer king uitlokte. Wet is wet en daarom eischte de officier bevestiging van het reeds in lager instantie gewezen vonnis: een boete van drie maal f 25 te vervangen door drie maal 10 dagen. „Verplaatsing" van gemeentegrond Een bloemenkoopman zou hebben gevent zonder vergunning. „Het is niet waar", zei de verdachte. Hij had alleen maar zijn vaste klanten bezocht. Uit latere verklaringen bleek een weinig de ongeloofwaardigheid er van. Verdachte had wel een plaats gepacht van de gemeente waar hij bloemen mocht verkoopen. En toen hij met de bakfiets erop uit was. meende hij den gemeentegrond alleen maar te hebben verplaatst. Hij had niets tegen de ventvergunning. Hij vond haar zelfs heel goed. Maar hij wilde niet met een insigne ervoor loopen, omdat hij zich dan gelijkgesteld voelde met bedelaars. Dit ging den president toch te ver en hij herin nerde eraan dat men in een tram ook geen onderscheid maakt tusschen de passagiers, die allemaal het zelfde kaartje hebben moeten koopen. Er werd bevestiging geëischt; f 2 of 2 da gen. Hond beet schapen dood. Een ernstiger feit was dat van een bewoner van een woonschuit bij de Thorbeckestraat, die terecht stond omdat zijn honden een schaap zouden hebben doodgebeten. Van één schaap stond dit vast, doch bij de behande ling voor den kantonrechter bleek destijds dat er 'wel een vijftig beesten waren verscheurd, die mogelijkerwijze toch wel waren gestorven door een ziekte, doch aan welker onmiddel- lijken en versnelden dood de honden wel eens voor een deel schuld zouden kunnen hebben gehad. De verdachte zou den schapeneigenaar ook wel eens hebben bedreigd. Hij ontkende dat een van zijn honden het schaap zou heb ben verscheurd. De officier achtte het feit uit de getuigen verklaringen wel voldoende bewezen en vroeg bevestiging van het vonnis van den kanton rechter: f 25 of 15 dagen. Wederom een arrestatie te Oss Door de Gemeente-politie te Oss werd Vrij dag gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht L. v. B.. caféhouder te Oss, als verdacht van uitlokking van brandstichting,, gepleegd in 1930 te Oss. Hij blijft tot op heden hardnekkig ontkennen. Door een tweetal in het Huis van Bewa ring te Den Bosch vertoevende gedetineerden, is thans bekend, dat zij medeplichtig zijn ge weest aan een in 1933 gepleegden overval te Zeelst bij Eindhoven. De twee andere mede plichtigen aan dezen overval zouden zijn ge weest de beruchte „Peer" de B. en H. H., bij genaamd „de Saai". Deze laatste is kort ge leden te Eindhoven gearresteerd. Voltooiing van het schip vergt nog verscheidene maanden. LONDEN. 7 November. (Van onzen correspondent) Over enkele dagen zal een stel machines van de Queen Mary voor het eenst in (bewe ging worden gezet. Dat wordt het eerste sta dium van draaiproeven. welke de machinerie, wanneer ze volledig is geïnstalleerd gedu rende langen tijd zal moeten ondergaan. De boot ligt in het water en daarom kunnen de schroeven (er zijn er vier. elk van 35 ton gewicht) niet meedraaien. De schroefassen en bijkomende transmissiemachinerie zijn reeds aanwezig. Maar voor dit proef loopen der machines worden de schroeven ontkop peld. De olievuren onder de 24 waterketels, die de noodige stoom moeten maken, zijn reeds aangestoken aangezien vrij veel tijd noodig is voor de ontwikkeling van het stoomvermogen, dat voor het proefdraaien moet dienen. De machines zullen dus vrij loopen; en aanvankelijk zullen ze het zeer langzaam doen, zooals een motor van een nieuwe automobiel langzaam aan begint in te loopen. Het eerste proefdraaien zal vertellen in hoeverre de maatregelen tegen trilling, welke zijn genomen, doeltreffend zullen zijn; de proef wordt daarom door de bouwers van het schip niet zonder spanning tegemoetge- zien. Zooals gezegd zal voorloopig alleen het eerste stol machines de proef ondergaan De andere drie stellen, die de machine-installa tie voltooien zijn nog niet geheel gemon teerd. Elk van de vier aandrijfraderen. die in laatste instantie de beweging overbrengen op de schroeven heeft een middenlijn van 5.2 M. De machinekamer is een kolossale ruimte, behalve de turbines voor de voort beweging van het schip bevinden er zich ook turbo-generatoren voor de electriciteits- voorziening. genoeg om een stad van 300.000 inwoners te kunnen bedienen. Hoewel het werk aan het schip reeds ver der is gevorderd dan de opleveringstermijn vereischt zijn de voornaamste zalen nog in naakt staal aanwezig. Dit geldt voor de eet zaal, de conversatiezaal. den schouwburg en de boekerij van de eerste klasse. Over vijf maanden zal de Queen Mary echter tot in de puntjes klaar zijn. Een groote taak. waar mede men nog moet beginnen, is het schil derwerk binnen en buiten. Men heeft be rekend dat een oppervlakte van 202350 M2. door verf moet. worden gedekt. Meer dan 300.000 L. verf is er voor noodig. De schoor steen wordt rood met. een zwarten top en drie zwarte banden er onder. Het opperdek wordt wit. de romp zwart, de waterlijn wit en de ronm onder de waterliin rood. In verschillende deelen van het land zijn vele takken van nijverheid druk bezig om. het schip aan onderdeelen van zijn uitrus ting te helpen, aan de 16000 stuks tafelgerei, die het behoeft, aan tapiiten en andere stof- feerir.e waarvan de hoeveelheden in miilen moeten weden ui toedrukt aan aardework en trlas in honderdduizenden aantallen, aan de 3000 M2. glas voor hutramen en balcons. A. K. VAN R. I.'

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6