Hen sen Nadenken en oplossen. Wollen BonkersE De strijd tegen het straatlawaai. ZATERDXG 9 NOVEMBER '1935 Onze wekelijksche puzzle-rubriek. H X A R r E M'S D A G B E A T) Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden On ze nieuwe puzzle no. Ons blad onderwerp van een Puzzle 1 Deze week is ons blad onderwerp van een puzzle. Ik verwacht natuurlijk een zéér groot aantal inzendingen! Als men de letterparen: ar-as-at-ba-ba-ba-be-br-br-cr-da-da-da-de- de-de-el-el-el-en-en-en-en-en-en-en-er-et- ga-ge-ge-ge-ha-hi-ig-dg-in-ka-ka-le-ma-or- pr-ra-re-re-st-st-st-ta-te-tr-ve-vr-za-za door middel van een nieuwe letter met elkan der verbindt, dan krijgt men woorden (tel kens van 5 letters) van de volgende beteeke- nis: 1 overste van een mannenklooster 2 toestand van rust 3 zetel voor berijder op rug van een rij dier 4 inhoudsmaat van 1 M3. 5 gesponnen draad 6 het eene in het andere, bij elkander 7 eiland en provincie van Griekenland S effenen 9 verhindering lö stad in Noord-Brabant 11 ankerplaats voor schepen 12 provinciale hoofdstad van Nederland 13 voordeelig 14 bekend, Oostenrijksch componist van operettes. 15 oefen-proeftijd van een jong rechtsge leerde 16 leemte, opening 17 het wit aan de kanten eener bladzijde. 18 iets tot zich trekken, het machtig wor den 19 sport eener ladder 20 vertrek in een huis 21 iedere streng afgesloten maatschappelijke kring 22 Zuidvrucht 23 deugdzame 24 dag worden 25 oud testamentische stad (spraakver warring). 26 in de hoogste mate gelukkig 27 als sub 15 28 gissen De middelste letters (dus de derde), van boven naar beneden gelezen, laten u een gróóte waarheid zien. Wat komt te lezen? Iedere abonné kan V sléchts één oplossing inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje P 7 Puzzle no. 7), moet aan de oplossing worden ge hecht of er op geplakt 7 worden. Niet op de en velop van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik baar een bedrag van vijf gulden, benevens een tweede prijs twee gulden, vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede op lossers toegewezen worden en zoo snel moge lijk per postcheque aan de prijswinnaars worden toegezonden. De oplossing van deze opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmid dag om vier uur, aan onze Bureaux te Haar lem Men zende deze oplossing aan: Mr. Naden- ker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere correspon dentie voor ons blad bestemd gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden geplaatst in ons blad van a,s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden als postzegel voor antwoord ingesloten is. Mr. NADENKER. De oplossing van puzzle no. 5. De opgave, die onder ieders bereik ligt. zoo noemden we j.l. Zaterdag onze kruiswoord- puzzle. Er kwamen veel oplossingen binnen. Heel veel moelijkheden kwamen er in deze opgave niet voor. en evenmin de ..addertjes", waarover ik 't al eens vaker heb gehad. Alleen hor. 57, dat hokte eventjes, maar spoedig was toch het woord „regels" gevonden, evenals vert. 48. de stern. Ziehier de oplossing van deze cross: De verschillende omschrijvingen luiden als volgt-: c HORIZONTAAL 1 allen: 4 Edo; 6 Mozes; 9 maar; 10 aker; 11 me; 12 gas: 14 do; 16 bril; 18 Ieren; 20 echo; 22 eesten; 24 Arnhem; 26 se; 27 Ena; 29 ade; 30 v.t.; 31 stedeling; 33 berm; 35 nr.; 35 l.r.; 37 raap; 40 oom; 41 aar; 42 mate; 44 ma: 45 n.n.; 47 akst; 49 staangeld; 52 p.s.; 53 aan: 54 sta; 55 e.a.; 57 regels; 61 emmers; 64 Ares; 65 takel; 68 Anna; 69 is; 70 nor; 71 ra; 72 even; 74 wenk; 76 nonna; 77 Ant; 78 Stola. VERTICAAL. 1 aalbes; 2 emelt; 3 na; 4 erge; 5 oase; 6 me; 7 orden; 8 stoomt; 11 mis; 13 are; 15 och; 17 reede; 18 innen; 19 nadir; 21 Hevea; 23 eet; 25 ren; 28 Adriaan; 29 allengs; 31 smoes; 32 graad; 33 bom; 34 rot; 38 ark; 39 pot; 43 As ser; 44 maast; 46 netel; 48 stern; 50 tal; 51 lam; 52 praten; 56 asalea; 58 gei; 59 Essen; 60 ako; 62 markt; 63 Ena; 73 va; 75 N. S. 5 Anna; 67 erwt; DE PRIJSWINNAARS. De namen van de prijswinnaars zijn: Onze HOOFDPRIJS VIJF GULDEN: Letty van der Horst. Spaamdamscheweg 8, Haar lem. De TWEEDE PRIJS. Twee Gulden: A. Steinhoff. Achterweg 28. Heemstede. Onze vijf TROOSTPRIJZEN, elk een be drag van EEN GULDEN: F. P. Meur, Z. B. Spaarne 116, Haarlem; Mej. Börger, Dr. Schaepmanstraat 18, Haar lem; Mevr. v. d. Loeff, de Genestetweg 6, Bloe- mendaal; K. Ott, Zijlweg 161, Haarlem; C. Martens, Schotersingel 91 Haarlem. MR. NADENKER. Vergadering der N. S. B. Toespraken van de heeren G. F. Vlekke en Tj. O. v. d. Weide. In den Jansschouwburg was Vrijdagavond een N. S. B. vergadering belegd, waar de hee ren G. F. Vlekke, lid der Provinciale Staten en Tj. O. v. d. Weide, gewestelijk commissaris der N. S. B., spraken. Na een korte inleiding van den heer Leffe- laar, die de bijeenkomst leidde, begon de heer Vlekke zijn rede. Na de persen van Volk en Vaderland zijn verzegeld en tegen die redac teuren proces-verbaal is opgemaakt denkt men de N. S. B. den nekslag te hebben toege bracht. Men heeft er blijkbaar geen notie van, dat in Nederland een gedachte is gegroeid, de nationaal-socialistische, die ons volk heeft doen ontwaken uit zijn slaap. Zij is een idee en idqeën kunnen niet vernietigd worden. In de twee jaar, dat het aan het bewind is, heeft het kabinet geen kans gezien den toestand te verbeteren, integendeel. Is minister Colijn hiervan de schuld? Niet direct, in dezen tijd wil iedere partij afzonderlijk zijn prestige be waren. Het oude volkskarakter brengt geluk kig redding, het wenscht niet partijen tegen elkaar te zien strijden. Men komt den laatsten tijd met plannen van den arbeid, uit Duitsch- land, via België naar ons land geïmporteerd. Men probeert alles omdat men voelt dat de tegenwoordige staatsvorm den ondergang na bij is en alle partijen richten zich thans tegen de N. S. B. Doch alle maatregelen, die men tegen deze beweging heeft genomen konden slechts dienen als stimulans voor het natio- naal-socialisme." „Stonden wij onvoorbereid voor het ingrij pen van de justitie, dat nu is geschied?" ver volgde spr. „geenszins. Het had al maanden eerder kunnen gebeuren, want het ging nu niet alleen om de geplaatste advertentie en de artikelen. Het is een uitvloeisel van de aan eensluiting van het Dimitrov-front tegen de N. S. B." Vervolgens behandelde de heer Vlekke de houding van Albarda, in 1918 revolutionnair, die kort geleden in de Tweede Kamer ver klaarde, dat democratie een stuk beschaving is, dat geen minderheid en ook geen meerder heid mag vernietigen. Ook vestigde hij er de aandacht op, dat De Visser heeft gezegd: „Wij staan achter de regeering in den strijd tegen het fassisme". Dit zijn de revolutionnairen van 1918. „Maar bij de grondwetsherziening in in 1937 en mogelijk bij een herziening drie jaar daarna zal men één groep revolution nair verklaren: de N. S. B. Allang hebben partijen van allerlei politieke kleur zich in één front tegen de N. S. B. aaneengesloten", zeide spr. „Dat is voor ons het bewijs dat zij gelijk heeft." (Applaus). Ook richtte de spreker zich krachtig tegen de rede,» die oud-minister Marchant te Alkmaar heeft gehouden en waarin hij de nationaal socialisten hekelde. „Nemen wij de bewuste artikelen terug?" vroeg spr. „Neen. De N. S. B. is geroepen om het Nederlandsche volk de oogen te openen en daarom is het onze trots, dat men ons verwijt, dat we critiek uitoefenen, nadat het regeeringssysteem jarenlang critiekloos is aanvaard. De N. S. B. zal het Nederlandsche volk het erfdeel van de voorvaderen, het ge voel van eigenwaarde doen herwinnen. Wij zullen niet versagen en niet terugwijken." Applaus». ..Eens zal het uur komen, waarop het Ne derlandsche volk van zijn regeering verant woording zal vragen over het buiten het volks-' verband plaatsen van duizenden Nederlanders. Nu zal men het verzegelen der persen moeten verdragen, maar de groote trom wordt zoo voor ons geslagen. De nationaal-socialistische staat zal niet geboren kunnen worden zonder offers. De groote strijd is nu eerst recht begonnen en wij zijn ertoe bereid (Instemming). „Ik ben er nog niet zoo zeker van", vervolgde de heer Vlekke, ,of er niet binnen vijf jaar een onzer groep leiders zal worden opgenomen in de regee ring. Wij zullen het voorbeeld van Leonidas volgen en wanneer men onze wapens opeischt, antwoorden: „komt en haalt ze". „Wij zijn niet revolutionnair en wij zullen het ook niet worden. Revolutionnair is hij, die op gewelddadige wijze het volk de regee ring ontneemt, die dat volk wenscht. Ons volk zal eens de nationaal-socialistische regeering wenschen." Nadat hij de gebeurtenissen bij de minister crisis op 23 Juli uitvoerig had besproken be sloot spr. met te zeggen dat het Nederlandsche volk zal inzien, dat de huidige politieke be weging een spel is en dat het eens de leus zal aanhangen van: „Allen voor een en een voor allen". Hierna sprak de heer Tj. O. v. d. Weide. .Wij worden revolutionnair genoemd. Dat heb ben wij niet gewild", begon hij, „wij willen legaal zijn. maar het blijkt niet eenvoudig te zijn. Ik heb daarom een studie willen maken van de legaliteit der andere politieke partijen en heb nagekeken, wat die kunnen zeggen zon der niet-legaal te zijn." Spr. behandelde verschillende uitlatingen in de socialistische pers over het revolution- naire karakter der S. D. A. P. en kwam tot de slotsom, dat dit zeer zeker aanwezig was en dat desondanks de socialistische persen niet verzegeld waren. Hij sprak als zijn meening uit, dat men er zich in Den Haag alleen voor interesseerde of de revolutionnairen bereid waren den hui- digen staatsvorm te steunen. Ook besprak de heer v. d. Weide de passages uit de artikelen van Volk en Vaderland, waar aan de justitie aanstoot nam en Uitlatingen over het regee-i ringsbeleid als in deze artikelen, vindt men, naar hij betoogde in eenige andere bladen en tijdschriften, doch daartegen treedt men niet op. In een blad van katholieke richting had spr. beleedigende gezegden over de nationaal- socialisten gevonden. Ook hiertegen werd niet opgetreden, evenmin tegen beleedigende uit drukkingen over het vorstenhuis. Ook op het gebied van de rechtspraak be stond naar de meening van spr. een achter stelling in rechten van de N. S. B. De Nationale Jeugdstorm tracht men tegen te gaan, doch niet de A. J. C. Vervolgens bracht hij het feit ter sprake, dat hij kort geleden was bekeurd wegens het plaatsen van een bord in zijn tuin, met daarop de gefingeerde advertentie uit Volk en Va derland. Hij kantte zich scherp tegen dit overheidsoptreden. „Het is nu tijd, dat wij een hefligen strijd inzetten. Als men weet dat die strijd door ons tot het uiterste zal worden gevoerd, zal men geen tegenstand bieden. Hij eindigde: „Het gaat bij de overheidsin stellingen om de baantjes. Maar men vergeet dat de N. S. B. uit ander hout gesneden is dan andere partijen. Het zal wellicht jaren duren, maar de N. S. B. zal overwinnen." Na afloop van deze toespraak werd de bij eenkomst met het zingen van het Wilhelmus gesloten. met prima wollen Bukskin gevoerd vanaf f 7.50 VAKKLE O ING MAGAZVN PAARLAARSTEEG 1.TEL1 12 8 Al (Adv. ingez. Medj Coöperatie Vooruitgang. Het jaarverslag. Verschenen is het jaarverslag der coöpe ratie „Vooruitgang" na het afsluiten van het. 36e boekjaar van deze coöperatie, in welk ver slag er op gewezen wordt dat als gevolg van de grooter wordende werkloosheid en als di rect gevolg hiervan sterk verminderde koop kracht er een achteruitgang is te constatee- ren. Het verslag zegt hiervan: Voor het eerst sinds jaren moeten wij dan ook vaststellen dat de uitkomsten van bijna alle afdeelingen een achteruitgang aantoonen. Vooral bij de brood en banketbakkerijen valt dit op. Deze teruggang is voor een deel te wijten aan het feit, dat er in het algemeen minder brood wordt» gegeten en dat thans in vele gezinnen het brood geheel of gedeeltelijk zelf wordt ge bakken, hoewel ook de achteruitgang van het ledenaantal als een der oorzaken genoemd moet worden. De kruidenierszaak wist haar omzet vrij wel op peil te houden, hoewel de afname per lid wederom een daling onderging. Was het gemiddelde gebruik over 19331934 f 134.50, thans is dit gedaald tot f 131,95 per lid. Het aantal kruidenierswinkels steeg dit Jaar tot 12 door vestiging van een winkel aan de Ramplaan. Het totaal der omzetten bedroeg: Broodbakkerij Noord f 260.675.63 Broodbakkerij Zuid 129.591. Banketbakkerij 81,775,84 Kruidenierszaak 873.269.83 Brandstoffen 49.916.97 Manufacturen 6.945.38 Aardappelen 3,237.33 Sigaren buiten den winkel verkoop 1.168.50 Totaal f 1.406.580.48 In het afgeloopen jaar werden er 216 meer leden afgeschreven dan ingeschreven, het ledental bedroeg op het einde van dit ver slagjaar 6515, zoodat er voor het eerst sinds 14 jaar een achteruitgang in het ledental valt te constateeren. In het verslag wordt het ernstig verlies ge memoreerd dat de coöperatie trof door het overlijden van J. Joosten, welke tot de oprich ters van Vooruitgang behoorde. Eveneens wordl herinnerd aan het bedanken van den heer W. Koppen als voorzitter der coöperatie, welke functie hij van 1913 af heeft ver vuld. Omtrent het gerezen geschil over het al of niet sluiten op den eersten Mei-dag wordt her volgende medegedeeld: Op den len Mei werd door het bakkerijper- soneel het werk niet verricht. De vakbond meende op grond van de traditie, dat op dezen dag de bakkerijen der coöperatie geslo ten behoorden te zijn. Het bestuur stond op het standpunt dat, waar reeds door een be sluit van de algemeene vergadering der ver- eeniging in 1921 het sectarische standpunt werd verlaten en de coöperaties dus onder de algemeene coöperaties gerangschikt be hoorden te worden, met vorenbedoelde traditie gebroken behoorde te worden, opdat niets de toetreding van nieuwe leden der vereenlging in den weg moest staan. Erkend moet worden dat het bestuur in deze wat te voorbarig is geweest en eerst een besluit daartoe van den ledenraad had moe ten afwachten. Wij betreuren het echter, da: de Bakkcrsgezellenbond deze fout met een andere fout beantwoordde, door op 1 Mei de staking te proclameeren. waardoor de leden in ongelegenheid kwamen en de ver- eeniging vanzelfsprekend schade werd toe gebracht. Intusschen was de kwestie zóó in he: middelpunt der belangstelling komen te staan, dat opnieuw door het bestuur het standpunt moest worden bepaald. Na ampele overweging werd aan den ledenraad voorge steld op l~Mei de zaken der vereeniging te sluiten, waarvan uitgezonderd zijn voor de bakkerijen de Maandag en Zaterdag, voor de winkels de Vrijdag en Zaterdag. De ledenraad aanvaardde dit voorstel. Met een opwekking om te werken aan de uitbreiding der coöperatie eindigt de heer S. H Evelijn. de secretaris van Vooruitgang, zijn uitvoerig jaarverslag. Op Dinsdag 12 November wordt dc jaarverga dering gehouden van den ledenraad der coö peratie en zal dit jaarverslag in behandeling komen. Verder vermeldt de agenda: vaststel ling dividend: bestuursverkiezing wegens af treding van mevr. H. WeberGroeneveld, mej. W. G. van Vliet en den heer S. H. Evelijn welke alle drie herkiesbaar zijn. doch daar nevens zal er voorzien dienen te worden in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer E. H. Dik. Ook zal er een verkiezing plaats vinden van twee commissarissen, aftredend is de heer D. Leguit. die aftredend is en 1 vacature tenge volge van de benoeming van den heer D. J. A. Westerveld tot bestuurslid. Hoe minder signalen, des te veiliger het verkeer. Een der meest actueele onderwerpen op verkeersgebied is wel de campagne, ingezet tegen het straatlawaai, dat veroorzaakt wordt door motorrijtuigen. Hoewel er nog vele andere lawaai-verwek- kers zijn te noemen, die bestreden kunnen worden, zooals radio-muziek met geopende ramen of deuren, het venten met geraas makende middelen (gongs of bellen van ijscoventersü, de ratelende of bellende vuil nisman, en wat dies meer zij, de grootste zondaars op dit gebied zijn toch wel de auto's, de motorrijwielen en motorcarriers, of beter gezegd, de bestuurders dezer voertuigen. Behalve het rumoer, veroorzaakt door motorrijtuigen die niet van een behoorlijk geluiddempende inrichting voorzien zijn f denken aan de open-kna'.pot-ridders en aan de talrijke motor carriers, die op rijdende mitrailleurs gelijken», worden we nog dage lijks vergast op het lawaai van de meest af schrikwekkende signaalinstrumenten van zeer uiteenloopende geluidssterkte. Daarin voorgegaan door het buitenland, is men ook hier te fande gaan begrijpen, dat een beperking van het signaleeren dringend nood zakelijk was. Men zag in, dat de nerveuze mensch van thans op den duur niet bestand zal zijn tegen het, met de toename van het verkeer, steeds groeiende straatlawaai. En het is daarom toe te juichen, dat we den strijd tegen het lawaai begonnen zijn. Het is echter te betreuren dat onze strijdmiddelen nog zoo zwak zijn. Ik doel hier op de nog vrij onvol doende wettelijke bepalingen, die de politie ten dienste staan, om tegen het overmatig signaleeren te kunnen optreden. E'; de wijziging van het Motor- en Rijwiel- reglement in 1934 werd weliswaar in artikel 23 o.m. bepaald, dat het den bestuurder van een motorrijtuig verboden is, zijn signaal instrument te gebruiken, anders dan wan neer de veiligheid van het verkeer zulks vor dert, doch zelfs een leek zal kunnen begrijpen, dat het verbaliseeren van iedere andere ver keersovertreding vrij wat eenvoudiger is dan het vaststellen van een overtreding van boven vermeld verbod. Velen immers die bekeurd worden, zullen de opvatting van den verba- liseerenden ambtenaar aanvechtbaar vinden en meenen, dat het door hen gegeven signaal wel degelijk voor de veiligheid van het ver keer noodzakelijk was. Hoewel die meening wel niet zoo grif door den kantonrechter zal worden gedeeld, ligt het toch voor de hand, dat door bovenaange haald bezwaar van deze soort overtredingen, in den regel slechts in zéér sprekende geval len proces-verbaal zal worden opgemaakt Zoodoende blijft nog veel overbodig lawaai ongestraft. Om werkelijk resultaten te bereiken zou de overheid zooals reeds in vele landen is geschied een absoluut signaalverbod gedu rende den nacht moeten invoeren, waardoor we tenminste van een ongestoorde nachtrust- verzekerd zouden zijn. Verder is het gewenscht, dat door een wet telijke regeling uniformiteit wordt verkre gen in de geluidssterkte der signaalinstrumen ten. Het eene signaal klinkt schor en onbe- teekenend, een ander daarentegen brengt een doordringend en oorverdoovend geluid voort. In eenige groote steden hier te lande heeft de politie reeds een „Meer st,ilte"-actie on dernomen. o.a. in den vorm van „Anti lawaai" weken daarin op loffelijke wijze bijgestaan door de pers en de groote verkeersbonden. In November 1934 werd te Delft een „Anti- lawaai"-congres gehouden, waar verschillende technische deskundigen de mogelijkheden uit eengezet hebben, waardoor een rustiger sfeer op den weg kon worden geschapen. Ook de Haarlemsche politie die in haar nauwe straten van de binnenstad met veel straatrumoer te kampen heeft, nam de strijd bijl tegen het lawaai ter hand. Eenige weken geleden ontving het personeel van den Com missaris een dienstorder die reeds in Haarlem's Dagblad werd afgedrukt, met den volgenden inhoud In verband met het feit. dat de klachten betreffende hinderlijk straatrumoer zich in he: bijzonder richten tegen het lawaai, ver oorzaakt door het overmatig signaleeren door bestuurders van motorrijtuigen of wel te gen het rijden met motorrijtuigen zonder behoorlijk geluiddempende inrichting, wordt het. personeel opgedragen strenger tegen der gelijke overtredingen op te treden dan tot dusver werd gedaan. Zoc zal op intersiever wijze gecontroleerd moeten worden de naleving van artikel 23 tweede lid van het Motor- en Rijwielregle ment. waarbij voor bestuurders van motorrij tuigen het gebruik maken van signaalinstru menten. anders dan wanneer de veilig heid van het verkeer zulks vordert, verbo den is. In art. 23 eerste lid is voor den bestuurder van een motorrijtuig slechts de verplichting gesteld een signaal te geven, wanneer de veiligheid van het verkeer zulks vordert. Kort signaal voldoende. Hieruit volgt, dat bij het passeeren van een 2ijstraat of bij het naderen van een kruis punt een kort signaal voldoende is en dat het aanhoudend signaleeren in bovenvermel de gevallen hetgeen herhaaldelijk gecon strueerd kan worden overbodig en op grond van het 2e lid van gemeld artikel verboden is Ten overvloede wordt nog opgemerkt, dat bij overzichtelijke hoeken of wegkruisingen het geven van signalen heelemaal overbodig genoemd kan worden Ook moeten signalen, door een bestuurder gegeven. telkens wanneer hij behoorlijk rechts rijdend verkeer inhaalt en passeert, als overbodig beschouwd worden, aangezien de veiligheid van het verkeer het geven van signalen in deze gevallen niet vordert. Bovendien zal er op moeten worden gelet of het signaleeren niet tot doel had het vóór den bestuurder rijdend verkeer als het ware weg te toeteren, om daardoor met groote snelheid te kunnen rijden en den weg voor zich op te eischen Rechts houden! Aangezien, bestuurders van motorr ij tuigen in veel gevallen door fouten van andere weggebruikers genoopt worden tot het geven van signalen, moet het personeel aan den an deren kant met groote gestrengheid tegen die verkeerszondaars optreden. Zoo zal streng toezicht moeten worden uitgeoefend op het voorschrift in de Algemeene Politiever ordening, dat het langzame verkeer (wielrij ders en bestuurders van handkarren) zoover mogelijk rechts van den weg moeten rijden. Een wielrijder, die dus geheel onnoodig een paar meter van het trottoir rijdt moet ge waarschuwd worden of zoonoodig geverbali seerd. Niet naast elkaar rijden. Ook aan het voorschrift, dat ten hoogste 2 wielrijders naast elkaar mogen rijden, moet strenger de hand gehouden worden. Ac Ook de voetgangers moeten opletten. Hoewel de voetgangers, die door het ma ker. van fouten ook dikwijls aanleiding ge ven tot autosignaien, tot nu toe nog vrijwel buiten de wet valien behoudens het bepaal de in art. 7 eerste lid Motor- en Rijwielregie- men i moet het personeel toch door tac tisch gegeven aanwijzingen het publiek op eventueele fouten opmerkzaam maken. b.v. wanneer een voetganger plotseling zonder op- of omzien, het trottoir verlaat en den rijweg oploopt of noodeloos op den rijweg loopt terwijl het trottoir tot zijn beschikking is of wanneer het publiek op den rijweg met elkaar staat te praten. Gestreng optreden. Mei deze maatregelen worden beoogd een geleidelijke actie op touw te zetten tegen overbodig straatrumoer. Vooral tusschen des avonds 11 uur en des voormiddags 7 uur, zal met groote gestrengheid worden opgetre den. Men ziet, dat ook aan hen. die dikwijls de directe oorzaak van de talrijke autosignalen zijn. bijzondere aandacht zal worden be steed Het langzame verkeer zal beter doordron gen moeten worden van den plicht op de rechter weghelft de juiste plaats in te nemen, nl. zoover mogelijk naar rechts. Indien alle wielrijders, handkarbestuurders en bestuurders van aangespannen voertuigen zich hieraan consequent gingen houden, zou den al heel wat autosignaien bespaard kun nen worden en een massa ergernis voor mo torrijtuigbestuurders achterwege kunnen blijven. En de voetgangers, die als weggebruikers nog vrijwel onder en boven de wet vallen, zou den ook een „groot" steentje kunnen bijdra gen. Het zou te ver voeren om in details te tre den over de wandaden in het verkeer van Zijne Majesteit den Voetganger. Ieder auto mobilist zal het er mee eens zijn, dat deze categorie weggebruikers een onmisbare scha kel vormt in de bevordering van een rustiger verkeer Hoe minder signalen, hoe veiliger het verkeer. De practijk heeft aangetoond, dat overal, waar men het lawaai is gaan bestrijden, het aantal verkeersongevallen sterk gedaald is. De statistieken uit het buitenland leveren hiervoor de beste bewijzen. Het moge para doxaal klinken; signalen worden immers gegeven in het belang van de verkeersveilig heid! Het is echter vrij logisch. Wanneer men wettelijk verplicht zou zijn. om bijv. des nachts het signaleeren achterwege te laten, dan zou de bestuurder van een motorrijtuig ten deele uit eigen lijfsbehoud wel ge dwongen worden bij onoverzichtelijke hoe ken of kruisingen zijn vaart wat te tempe ren, of zoo noodig even stoppen, alvorens zijn weg te vervolgen. Wie hiervan niet vertuigd is, neme maar eens een proef. Ga eens zonder te signalee ren. een paar uurtjes door de stad toeren. Men zal tot de ontdekking komen héél wat omzichtiger te rijden dan men normaal pleegt te doen. Bij het naderen van een wegkrui- sing zal onbewust de snelheid verminderen en de voet van het gas- naar het rempedaal ver huizen. Nu is het heusch mijn bedoeling niet om overdrijving te propageeren. Geeft gerust, als het noodig is, een kort signaaltje. Doch laat ieder autobestuurder ervan overtuigd gera ken. dat aanhoudende en langgerekte sig nalen met verkeersveiligheid niet te maken hebben, doch uit den booze zijn. Wijziging van den verkeersregel: „Rechts gaat voor". Ik zou niet volledig zijn. indien door mij niet betoogd werd. dat wijziging van artikel 5 Motor- en Rijwielreglement, (houdende het voorschrift, dat verkeer van rechts steeds de voorrang heeft) aanzienlijk zou bijdragen tot vermindering van straatlawaai. Wie wel eens m België heeft gereden, heeft daar de resul taten van het andere en betere systeem kun nen aanschouwen en.... beluisteren. Eer. hoofdweg berijdende behoeft men daar niet bang te zijn, dat uit een zijweg plotse ling een voertuig opduikt. Het natuurlijke gevolg daarvan Ls: geen signalen bij het pas seeren van iederen zijweg. Moge dus ook in ons land hierin eens einde lijk de gewenschte verandering komen. A. BERENTSEN, Inspecteur voor het Verkeer te Haarlem. Bloembollencultuur. De voorzittersvacature. Dr. M. D. Dijt te Haarlem is thans candi- daat gesteld door de afdeelingen Bovenkarspel en Wassenaar. De heer D. W. Lefeber te Lisse is gesteld door de afd. Hem en Venhuizen. UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTERS Bij KB. is met ingang van 15 November benoemd tot burgemeester der gemeente Texel mr. A. F. Kamo. Met ingang van 15 Novembpr benoemd tot burgemeester der ge- pieente Wieringerwaard D. Kaan. Met ingang van 15 November benoemd tot burgemeester der gemeente Oudelande A. W. Nieuwenhuize. ONDERSfïHFTDTNGFN Bij KB. is bevorderd tot. officier in de Orde van Oranje-Nassau Kor Kuiler, dirigent van de Groningsche Orkest-Vereeniging te Gro ningen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9