Midwoud heeft een mysterieuze begraafplaats. Studenten-studiën. Vscxs Hobtbonbons rGÖED HELPEND GOED SMAKEND Een weg naar welvaartsherstel? MAANDAG II NOV EM BE k 1935 Haarlems, dagblad i a Toestand in de scheepvaart verbetert. Invloed van den oorlog. Nog niets over een blijvende verbetering te zeggen. AMSTERDAM, 11 November. Naar aan leiding van de vraag., welke oorzaken ten grondslag liggen aan het feit dat de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij op het vrachtschip Amsterdam na haar ge- heele vloot op het oogenblik in bedrijf heeft, alsmede van de omstandigheid, dat de Am- sterdamsche haven den laatsten tijd in het algemeen het beeld van een opleving in de scheepvaart te zien geeft, heeft een verslag gever van het Alg Ned. Persbureau met een der directeuren van genoemde maatschappij, den heer J. J. van Hasselt, een onderhoud gehad, waarin tevens verscheidene andere vragen, op het gebied der Nederlandsche scheepvaart liggende, ter sprake zijn geko men. De heer van Hasselt deed in de eerste plaats uitkomen, dat tengevolge van de politieke omstandigheden, voortgesproten uit het con flict tusschen Italië en Abessynië, een zekere onrust ontstaan is, waarvan een goederenbe weging het gevolg is geweest, welke tot een opleving van het internationale verkeer heeft geleid. Deze toegenomen goederenbeweging heeft meerdere vraag doen, ontstaan naar scheepsruimte en als gevolg daarvan weer een rijzing in de verschillende vrachten- markten. Ook bij de K.N.S.M. is in het lijn vervoer, speciaal op de Middellandsche Zee en de Levant, een grooter aanbod van lading ontstaan. Dit feit als ook ae verbetering op andere vrachtenmarkten heeft het mo gelijk gemaakt dat de weinige schepen van de maatschappij, welke nog stil lagen, in de vaart konden worden gebracht. In dien zin is er dus van een opleving sprake. Of deze echter een voorbijgaand of blijvend karakter zal hebben is moeilijk te voorspellen. Wel kan ik zeggen, aldus de heex; Van Hasselt, dat een blijvende verbetering van den toe stand op scheepvaartgebied niet verwacht kan worden, alvorens de algemeen bekende oorzaken de grondfactoren die het kwijnen van den wereldhandel hebben te weeg gebracht, weggenomen, althans belang rijk verminderd zijn. Wat is uw standpunt ten aanzien van regeeringssteun? Ik kan op deze vraag antwoorden, aldus de heer van Hasselt, dat ik als overgangs maatregel steun van de regeering onvermij delijk acht, wil de Nederlandsche scheep vaart in het algemeen kunnen blijven be staan. Hoe eerder de scheepvaart echter weer op 'eigen beenen komt te staan, hoe beter dit zal zijn. Helaas ziet het er niet naar uit, dat zulks reeds spoedig het geval zijn zal, aangezien onze scheepvaart ten gevolge van de dispariteit tusschen de munt, waarin zij haar uitgaven heeft en die, waarin zij haar ontvangsten geniet, nog zeer moeilijke tijden voor den boeg heeft. Kunt u iets niededeelen omtrent de vrachtprijzen? De vrachtverhoogingen, welke in den laatsten tijd op verschillende vrachtenmark ten zijn ingetreden, hebber, zich niet ten volle kunnen handhaven. De K.N.S M. heeft echter voor haar verkeer naar de Middel landsche Zee en de Levant verschillende ta rieven kunnen verhoogen. Haar vrachttarie ven in het transatlantisch verkeer (West- Indië en Zuid-Amerika), welke geregeld wor den door de vrachtenconferenties, zijn on veranderd gebleven. De sancties. Welken invloed verwacht u voor uw maatschappij van het inwerkingtreden der economische sancties tegen Italië? Als de besluiten van de coördinatie commissie op 18 November in werking zullen treden, antwoordde de heer van Hasselt zal de K.N.S.M. zich vervoer van en naar Italië zien ontvallen. Aangezien echter de maatregelen van de regeering uitsluitend betrekking hebben op invoer in en uitvoer uit Nederland, terwijl het doorvoerverkeer via onze havens daardoor niet wordt getrof fen. moet worden afgewacht van welken om vang 't nadeel voor de K.N.S.M. zal zijn. Dat de K.N.S.M. onder de sancties 2al lijden, mag echter wei als vaststaand worden aangeno men. Acht u een internationale regeling voor de verbetering van het scheepvaartverkeer mogelijk? Het scheppen van een beteren toestand voor de scheepvaart door internationale re gelingen. antwoordde de heer Van Hasselt, waarvoor dit jaar in Londen inleidende besprekingen zijn gehouden, is een uitermate ingewikkeld vraagstuk, waarvan het welsla gen in de eerste plaats van de volledige me dewerking van alle betrokken regeeringen zal afhangen. Men moet echter niet vergeten, dat deze wijze van saneeren, altijd kunst matig zal blijven en dus al de nadeelen, welke daaraan verbonden zijn, in zich sluit. Is u van oordeel, dat voor de kleine motorvrachtschepen of in het algemeen de z.g. kustvaartuigen een bijzondere toekomst is weggelegd en is de K.N.S.M, van plan zoo luidde de laatste vraag kustvaartuigen in de vaart te brengen? Voor de korte vaart, waaronder te ver staan valt die op Engeland, op de Duitsche Noord- en Oostzee-havens, alsmede die op de Fransche en Belgische kust, vervullen de kleine motorschepen een nuttige functie. De K.N.S.M. heeft kort geleden twee kleine mo torschepen van 400 ton in Nederland in be stelling gegeven, bestemd voor de kustvaart in West-Indië. Omtrent uitbreiding van het aantal kustvaartuigen bestaan ten onzent nog geen vaste plannen. Uit exploitatie-oog punt zijn deze schepen in elk geval voordee- liger. zoo besloot de heer van Hasselt het onderhoud. A. C. C. DE VLETTER f De schrijver van vele jongensboeken, de heer A. C. C. de Vletter, is te 'sGravenhage in den ouderdom van 69 jaar overleden. HOOGER BEROEP IN OSSCHE STRAFZAKEN De Officier van Justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch is in hooger beroep ge gaan van de vonnissen, waarbij Peter Wijnen is vrijgesproken van doodslag en H. van Von dervoort wegens uitlokking tot inbraak tot één jaar gevangenisstraf en A. de Louw we gens inbraak tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf werden veroordeeld. Nederlandsche tulpenkweekerij in Hongarije? Een kweeker zou te Boedapest onder handelingen hebben gevoerd. Naar de Pesti Tözsde betreft vertoefde on langs een Nederlandsche tulpenkweeker te Boedapest, die met verscheidene belangheb benden onderhandelingen voerde en voorne mens is met Sperrpengo's een landgoed te koopen of te pachten, teneinde daarop tulpen te kweeken. Zoowel de snijbloemen alsook de bollen zouden hoofdzakelijk voor den uitvoer bestemd zijn. Volgens Pesti Tözsde is het de bedoeling met de Nederlandsche tulpen te concurreeren, aan gezien in Hongarije met het oog op de zeer lage arbeidsloonen de kweek aanzienlijk min der kost dan in Nederland. GOEDE VONDST VAN DE AMSTERDAMSCHE POLITIE. In de afgeloopen week is een expeditie auto geladen met goederen uit Amersfoort uit een garage aan de Noordermarkt te Amster dam gestolen. De auto werd den volgenden dag leeg in de Wenslauerstraat aangetroffen. Thans zijn de goederen ook opgespoord. Ze waren geborgen in een pakhuis in de Bloem- straat, dat voor opslagplaats was gehuurd. Drie politieauto's vol zijn uit dit pakhuis naar het bureau aan de Marnixstraat gebracht. Er zijn veel meer goederen dan in de deze week gestolen auto waren geborgen. Vermoedelijk zullen de daders nu ook wel spoedig in han den der politie vallen. Inkoopprijs van melk verhoogd. Met drie-kwart cent per liter. De Stct. van hedenavond zal een beschik king bevatten, welke hierop neerkomt dat de inkoopprijs van melk op regeeringscontract voor de week van 10 tot 16 November 1935 3/4 cent en voor de volgende week 1/4 cent hoo ger zal zijn dan de huidige. Ter toelichting zij het volgende opgemerkt: Basis van den inkoopsprijs van consumptie- melk is de zuivelwaarde, verhoogd met 1 cent. Daar deze zuivelwaarde wekelijks wisselt en de handel niet wekelijks den verkoopsprijs aan het publiek kan wijzigen, wordt van de zuivel waarde een rekening-courant aangelegd, die aangeeft hoeveel meer of minder de veehouder heeft ontvangen, dan waarop hij recht heeft. Op dit oogenblik wijst deze rekening-courant een bedrag aan van 4 cent ten gunste van den veehouder, m.a.w. de veehouder zou geduren de één week recht hebben op een vier cent hoogeren prijs dan hij nu ontvangt. Aanvankelijk lag het in de bedoeling den inkoopsprijs met 3'4 cent te verhoogen tot het tegoed op de rekening-courant zou zijn ver dwenen. Aangezien zoodanige verhooging ver moedelijk zou geleid hebben tot verhooging van den verkoopsprijs aan het publiek, is, mede in verband met bezwaren van de zijde van den melkhandel, nader bepaald, dat de verhooging van den inkoopsprijs van 3/4 cent slechts gedurende een week zal gelden en daarna 1/4 cent zal bedragen. Het verdwijnen van het tegoed op de reke ning-courant zal op deze wijze uiteraard lan- geren tijd vergen dan bij een verhooging van den inkoopsprijs met 3/4 cent. De minister van landbouw en visscherij vertrouwt, dat door bovengenoemde regeling de prijs waartegen de melk aan het publiek wordt verkocht, geen verhooging zal behoeven te ondergaan. Ollse bolk® poe li nee Ribesolke dirkiedee Zelf gewasscbenGroote meid Wat doet Mams daarna altijd? „Benjamin® weet wel boor 'tMoet na in de Sneeawwitgloor!" (Adv. Ingez. Med.) Werk van nachtwaker prachtig beloond. Beruchte inbrekers waarschijnlijk gesnapt. Te Amsterdam zijn vier mannen gearresteerd die verdacht worden van een aantal inbraken in kleine gemeenten, waarbij dynamiet werd gebruikt om brandkasten te forceeren. De ar restatie is mogelijk geworden door de oplet tendheid van een nachtwaker te Barneveld. die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een auto zag staan, welks inzittenden hem ver dacht voorkwamen. Hij nam het nummer van den wagen op en ging vervolgens onderzoe ken of ergens was ingebroken. Toen dit in derdaad het geval bleek te zijn. werd terstond de politie te Amsterdam en te Utrecht ge waarschuwd. De Amsterdamsche politie wist de auto op te sporen en vier mannen te arresteeren. Eén van hen heeft bekend in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Barneveld te zijn ge weest Twee jaar wegens verduiste ring van 60 a 70.000. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde vaxidaag den hoofdboekhouder van een groo* modemagazijn in de hoofdstraat wegens valschheid in geschrifte meermalen gepleegd en wegens verduistering in diens betrekking meermalen gepleegd tot een gevangenisstraf van twee jaar. De man zou falsificaties in de boeken hebben gepleegd, waardoor hij in de gelegenheid was gelden te verduisteren tot een totaal be drag van 60 a 70.000 gulden. Vrachtauto in volle vaart tegen een boom. Ervaringen ixin een Eerstejaars in Amsterdam. Een inzittende ernstig gewond. (Adv. Ingez. Med.) In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer drie uur is op de Mooksche Baan een groote vrachtauto van een meubeltrans portfirma B. F. Schotanus uit Amsterdam, komende uit de richting Venlo, in volle vaart tegen een boom gereden. De wagen werd vol komen vernield. De heer Schotanus, die aan het stuur zat, wei'd slechts licht gewond. Naast hem was gezeten de heer H. Tjumeneff, be- hoorende tot het Russische tooneelgezelschap ,.De Blauwe Vogel", die ernstige verwondingen kreeg. Nadat dokter Gerritsen uit Heumen de eerste hulp had verleend, zijn beide personen naar het Sint Canisius Ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De heer Sch. kon in den loop van Zondag naar zijn woonplaats terugkeeren. De inhoud van den wagen, bestaande uit tooneel- requisieten van genoemd gezelschap, bleef vrij wel onbeschadigd. De tweede clubgenoot bij wïen wij een visite moesten maken was een advocaat. Hij woon de aan den buitenkant van de stad in een pracht van een villa met een grooten tuin er omheen. Een kanjer van een auto stond voor de garage en op het gazon stoeiden twee ras honden met hangsnorren en stijve pootcn. Blijkbaar geen gekke baan, die advocate- rij, zei Bob. Jouw voorland Jantje. Mogen we eens bij je komen logeeren, later? Jij desnoods, kaatste Jan terug; Bob niet. Als ik advocaat ben, ben ik veel te deftig voor leerai'en. Bob studeert Nederlandsch en zal dus zijn beste jaren moeten verslijten met het voegwoordelijk bijwoord en den meewer kend-voorwerpszin. Een meisje van een jaar of vijf, dat in den tuin speelde, rende bij onze komst luid roe pend het huis in. Mammie, mammie! Daar zijn ze vaxx de begrafenis! We keken elkaar wat zuinig aan en namen maar gauw onze kachelpijpen af, toen een schat van een jong mevrouwtje de deur open deed. Maar ik zag best. dat ze moeite had haar lachen te bedwingen. Ze had blijkbaar geen flauw idee wie we waren en zoo stonden we onhandig tegenover elkaar. Wat ben ik toch een stommerd, klonk er opeens een stem achter ons. Daar stond een als man verkleed heer. die regelrecht uit de aarde gesproten scheen Hij droeg klompen en hemdsmouwen en was vrij zwaar bemodderd. Ofschoon zijn haar op zijn voorhoofd kleefde, was hij toch zeer duidelijk de advocaat zelf. Het jonge Hermes! 'k Had glad vergeten dat jullie zouden komen, 's Zondags help ik mijn oudste vaak in den tuin. 'k Had het jou ook niet eens verteld, geloof ik! Zijn vrouw lachte hartelijk. Wanneer vertel jij me wel wat? Maar ga je gauw verkleeden. jongen. Alles ligt klaar. Dan houd ik de heeren zoolang wel zoet. De klompen vlogen den tuin in en de eige naar van de auto. de villa, het gazon en de rashonden ging zich adoniseeren. Mijn man is bijzonder sterk in vergeten, zei onze gastvrouw: dat is wel grappig, je hebt altijd onverwachte complicaties in het voor uitzicht. We kregen koffie. We kregen koekjes. We kregen sigaretten en we vonden de vrouw van den advocaat alle drie een schat. Toen kwam de heer des huizes binnen met een flesch advocaat en een flesch boeren jongens oxxder de armen. Ieder naar zijn stand, zei hij en schonk onze glazen vol. Nu. dan zal ik de heeren maar alleen la ten, zei mevrouw. Hè, aoet u dat nou niet. zei Bob, als altijd de brutaalste. Ze lachte en bleef. Jongens, zei de advocaat, nieuwe loten aan den ouden stam, ik voel me eiken keer ouder als het jaarlijksche bezoek van de aan staande Hermesieden komt, maar toch: wel kom! Maar zou oud bent u toch nog niet? zei Jan met een blik op het lieve mevrouwtje. Laffe vleier! Ik stam nog uit de jaren dat de Kroeg op het Spui stond. Daar hebben jullie, wed ik, zelfs nooit vaix gehoord. Dat hadden we inderdaad niet. In mijn studietijd zijn we daar vandaan verjaagd. Er waren twee ongeti'ouwde oude juffers die het gebouw geërfd hadden en die vond en het denkbeeld zoo afschuwelijk dat er in hun pand gelagen werden gezet, dat ze ons dadelijk de huur opzeiden. Mooie feesten heb ben we daar gevierd. En het politiebureau- Singel vlak bij. Dat was heel gemakkelijk. Nu mag ik niet meer van mijn vrouw. Of nee: laat ik eerlijk zijn. Ik mag wel, maar ik kom ex- niet meer toe. Is 't niet, vrouw? Ik geloof, dat het langzamerhand onze tijd wordt, zei Jan bescheiden. (Adv. Ingez. Med.) De stoffelijke resten kunnen er niet vergaan. Eigenaardige gebeurtenis, die tot overdenking leidt. Op de Midwoudsche begraafplaats is de dood onmachtig een einde te ma ken aan het "stoffelijke bestaan Voor welk een raadsel men in dit kleine plaatsje tusschen Hoorn en Medemblik staat, is nog onbekend, maar een raadsel, een onaangenaam mysterie is het zeker dat de stoffelij ke resten der overledenen niet kun nen verterenEr ligt een geheim over de kleine begraafplaats, waar on geveer zestig gxaven zijn. Midwoud is een stip op de kaart, maar als men er doorheen moet loopen is het eeuwig - ver! Een deel van de gemeente heet Oostwoud en hier is de plaats van de eigenaardige ge beurtenis. Een lange straat met hier en daar een bocht leidt naar de oude kex-k, die niet al te groot is. Links en rechts staan de typische Noord-Hollandsche boerenhoeven, met een stroodak, waarin figuren van dakpannen zijn uitgespaard. Soms, maar dat is slechts een hoogst enkele keer. ziet men een huis dat in een moderne stadswijk zou kunnen staan. Achter alle ramen, van oude en nieuwe hui zen, worden de gordijntjes drie centimeter opzij geschoven en turen verbaasde, oogen naar den vreemden bezoeker-op-Zondag. die „natuurlijk om de lijken komt.. Achter de kerk ligt het weiland, waarop de koeien in de Zondagsrust van den zomerschen herfstdag zichtbaar het herkauwd gras genie ten. De staarten hangen werkeloos naar be- nee; overal is volmaakte vree. Tusschen de kerk en de weide ligt het kerkhof endaar is het nu gebeurd. Er moest een graf worden geruimd, hetgeen zeggen wil dat er een ten minste tien jaar oud graf werd opengemaakt, met het doel het inmiddels t.ot geraamte verteerde stoffelijke overschot te verwijderen. Daarvoor bestaat op vele kerkhoven een knekelput, waarin dan de bleeke beenderen verdwijnen. De man, die daarmee is belast, een oud- Haarlemmer, oefent in Midwoud het beroep van kapper, sigarenverkooper. koster en dood- gi-aver uit en is dus een ter zake kundig iemand. Graf nummer twee en zestig werd opengemaakt,,... de kist was nagenoeg niet vermolmd. de lugubere inhoud was NIET VERTEERD. De doodgi-aver is niet geschrokken, zooals men zou meenen, want reeds jaren geleden was men tót de ontdekking gekomen dat er iets bijzonders aan de hand was met de Oost- woudsche begraafplaats. Ook toen heeft men ontdekt dat lang niet alle lijken vergaan, roo- als het behoort, doch dat er ettelijke bij zijn die blijven zooals zij waren op den dag der tei-aardebestelling. Voor de zekerheid zijn er toen. wat men noemen kan, draineeringsbuizen in den grond gelegd, in de hoop dat een beetje luchtigheid zou kunnen bijdragen tot de bespoediging van het ontbindingsproces. Doch zooals zoc vaak, ook hier faalde de menscheSijke berekening. De lichamen bleven volkomen gaaf. zelfs na dertig jaren in den grond te hebben gelegen. De begraafplaats wox*dt langzamerhand een beetje te klein en wanneer aan de geheimzin nige machten niets kan worden veranderd, zou men naar een nieuwe begraafplaats moeten omzien, die niet zulke lastig-lugubere aspira ties heeft. Het gat van nummer twee en zestig is dicht gemaakt, want wanneer een lichaam niet is vex-gaan kan men het toch niet in de knekel put onderbx-engen! Dat zou met alle gevoel van piëteit en waardigheid in strijd zijn. Bo vendien staat het geval van nummer twee en zestig niet op zichzelf. Natuurlijk is de grond de schuld van de onaangename geschiedenis Van deskundige zijde is dan ook met een onderzoek naar de bodemgesteldheid begonnen. Maar daarmee is het voor de Midwouders toch uitermate zonderlinge feit niet uit den weg geruimd. Er zijn inwoners, wien deze ge schiedenis volkomen 'onverschillig is, maar ex- zijn er ook, vooral onder de ouderen, die het voorval met de terughoudendheid der geheim zinnigheid bespreken. Dit is wel begrijpelijk. Alles wat abnormaal is maakt een bijzonderen indruk, wat met den dood te maken heeft in het bijzonder. De geloovigen onder hen hebben er veelal een zeer aparte meening over, om maar niet te spre ken van de bijgeloovigen. De gemeente Midwoud is ééxx groote familie van ongeveer zevenhonderd leden met ver- eenigingen. die doen denken aan de ouder- wetsche rederijkerskamers en de echte fami lieavonden. De gebeurtenis maakt natuurlijk een groot deel uit van de gezamenlijke belang stelling, ofschoon men aan den anderen kant de belangrijkheid niet moet ovex-schatten. Want de bevolking is er in de week hax-d aan het werk. De streek heeft het. zooals over al in den land- en tuinbouw, evenals bij de veeteelt, niet makkelijk en veel tijd voor plui zen is er niet. De meesten vinden het feit geheimzinnig, schrijven het toe aan een bijzonderheid van den bodem, en laten het erbij. De gemeente raad kan er echter niet zoo over denken en de vroede vaderen van Midwoud zullen er ze ker wel menig woordje over spreken. Want een dergelijk iets is nog zelden vertoond en men wenscht niets liever dan een spoedige normalisatie in de begrafenisgewoonten. Eigenaardig is wel dat zich op de naburige begraafplaatsen, die niet zoover van het mysterieuze kerkhof zijn verwijderd, niet zul ke afwijkingen voordoen. Wanneer het hek met een onsympathiek geknax-s wordt gesloten glijden de eerste maanstralen tegelijk met de laatste zonne stralen over de grijze liggende en staande steenen. Het lijkt of de kille sfeer van deze begraafplaats nog kouder wordt en de vraag komt op: ..Wat is toch de beteekenis van dit en van zooveel! W. SCH. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlems Dagblad van 1885. 11 November: De heer Mr. J. Kneppelhout. meer be kend als ..Khkspaan". de geestige schrij ver van „Studententypen Is dezer da gen op 71-jarigen leeftijd, op den Hemel- schenbex-g te Oosterbeek, overleden. Welnee! Drink nog eens uit. Waarom blijven jullie niet koffie drinken? We keken wat verlegen Natuurlijk, blijven jullie, zei mevrouw. Hier kan altijd iedex-eeix meeëten. We bleven. We dronken allergezelligst koffie met de heele familie, maar het viel ons wel op, dat de jongste spruit ons voortdurend nxet een wat benepen snoetje zat aan te stai'en. Toen we weggingen bleek, dat ze kans had gezien bij den kapstok te klimmen en onze hooge hoeden had gebruikt om bedriegelijk den toren van Babel voor haar poppen te imi- teeren. En daar kunnen hooge hoeden toch xxiet heel goed tegen. A. A. MATRIS Verdeeling van het beschikbare werk. Minister Celissen toont belangstelling voor de plannen. In „Royal" te Arnhem heeft de Geldersche Industrie'ele Club in combinatie mei het de partement Arnhem van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel een vergadering gehouden, waarin de heeren Th. H Bernsen uit Velp iG.' en dr. V. M. Kresin uit Den Haag hun plannen hebben ontvouwd en toegelicht over Welvaartsherstel. Volgens den heer Th. H. Bernsen zullen alle arbeids- en werkplannen slechts een deel van de werkloosheid kunnen opvangen. Deze om standigheid heeft er toe geleid, onder oogen te zien. of niet grootere groepen werkloozen weer in het bestaande bedrijfsleven kunnen worden teruggevoerd, door het beschikbare werk te verdeelen over de beschikbax-e ar beidskrachten met het totaal beschikbare in komen voor arbeiders. Indien aldus een ver deeling van het beschikbare arbeidsinkomen over de geheele linie zou worden doorgevoerd, zouden de te werk gestelden ca. 6 pCt. loons verlaging hebben te aanvaarden, terwijl de werkloozen de loonsvermeerdering z<v ux krijgen van 40 a 45 pCt. De vraag is of jr de uitvoering van een zoodanig plan de Re geering kan volstaan met een beroep op vrij willige medewerking aan werkgevers en werk nemers te doen, dan wel dat in den een of an deren vorm imperatief zal moeten worden in gegrepen. Het ligt voor de hand. dat de jeugd- werkloozen tot de eerste groepen zullen be- hooren, die volgens deze denkbeelden in de eerste plaats in aanmerking moeten worden gebracht om te werk te worden gesteld. Geheel evenwijdig aan de uitvoering van deze denkbeelden zal uit den aard der zaak de doorvoering van de plannen van Minister Gelissen loopen, die er slechts toe kunnen lei den, dat het aantal werkloozen, dat naar de bovenstaande plannen door de bestaande be drijven zullen moeten worden opgenomen, zoo klein mogelijk zij. Het tweede gedeelte van het onderwerp werd uiteengezet door dr. V. H. Kresin. directeur der N?V. Internationaal Handels Consortium te 's-Gravenhage. Vanzelfsprekend stelt de uitvoering van bo vengenoemde plannen, aldus spr., aan de or de van den dag de mogelijkheid, een afzetge bied te vinden voor de vergroote productie, welke ontstaat door inschakeling van nieuwe arbeiders. Spr. is van meening, dat deze vergrooting der productie niet slechts gebaseerd moet zijn op de binnenlandsche afzetmogelijkheden, doch grootendeels als doel moeten hebben ver grooting van den export. Het is de vraag op welke wijze onze indus- trieele export kan worden uitgebreid en of die politiek niet in conflict komt met onze agrarische belangen. De industrieele export van Nederland heeft voorloopig alleen per spectieven in die landen, die slechts industrie producten kunnen consnmeeren. indien bij den verkoop daaiwan van een gunstige crediet- basis wordt uitgegaan Op deze wijze verplicht de uitbreiding van den industrieelen export Nederland niet tot een vergrooting van den invoer van agrarische producten. De eenige mogelijkheid van oplossing, die spr. voor het financieeringsprobleem ziet, is deze, dat een deel van de som welke de Regee ring in dienst van de industrialisatie denkt te stellen, gereserveerd zal worden voor crediet- verleening aan den export en voor garantie van door particulieren te verleenen crediet. Ieder bedrag voor credieten ten behoeve van een export of voor garantie van die credieten zal onze industrie in staat stellen den export met 2 tot 3H0 pCt. van dat bedrag te vergroo- ten. De credietverleening aan onzen export, b.v. voor een globale som van 50 millioen, zal onze goudi-eserve niet doen verminderen en den gulden dus niet in gevaar brengen. Met het oog op bescherming van de tegen woordige krachtige technische positie van den gulden zien wij een mogelijkheid tot uitvoering van het plan. zonder verhooging van de geld circulatie. Wij stellen n.l voor financieele stichtingen te organlseeren, waaraan alle groote banken van het land zullen deelnemen die binnenlandsche obligaties zullen uitgeven. Voor de arbeidersorganisaties zal het veel duidelijker zijn dat een loonsvermindering noodzakelijk is, wanneer het over export industrie gaat. Eveneens is speciale aandacht van regee- ringszijde noodig voor de werkzaamheden "van onze aannemers in het buitenland. Het zal noodzakelijk zijn dat een eendrachtige samen werking tusschen Regeering. werkgevers en werknemers tot stand komt, omdat alleen bij een zoodanige eendrachtige samenwerking; de mogelijkheid van slagen bestaan kan. BEGRAFENIS II. STOEL. Zaterdagmiddag werd te Hoofddorp onder veel belangstelling teraardebesteid het stof felijk overschot van den heer J. H. Stoel, landbouwer, te Hoofddorp, die gedurende tal van jai-en in Haarlemmermeer op verschil lend terrein vele goede diensten heeft be wezen. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heeren D. Treur (namens de afdeeling Haarlemmermeer van den Neöerl Protestan tenbond. waarvan de heer Stoel bestuurslid en penningmeester wasL Ds. de Lange, Doopsgezind predikant te Aalsmeer en Ds. Leendert.z. Doopsgezind predikant te Haar lem.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5