DE FAAM" CADEAU!! n DE BILT KLEEDINGMAGAZIJN „DE FAAM" ANEGANG 39 22 Frieda Kals Kingsford Smith DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD ELKE VERKOUDHEID KAN EEN NOODLOTTIG GEVOLG HEBBEN. Kleed daarom Uw kinderen goed, het weer is verraderlijk. ,,DE FAAM" heeft voor Uw jongens en meisjes, wollen Tweka-pull-overs en slip-overs, wollen rokjes en velvet-jongensbroeken, sportkousen, ratiné jekkers, wintermantels en winterjassen Verschillende van deze artikelen zijn geëtaleerd en de prijzen zijn zeer laag in verhouding tot de FAAM kwaliteit. HET TOONEEL. De Amsterdamsche Tooneelvereeniging De Beul. Op den debat-avond, georganiseerd door de Amsterdamsche afdeeling van het Neder- Iandsch Tooneelverbond hoorden wij van ver schillende kanten de klacht, dat het tooneel zoo ver af staat van het geweldige tijdsge beuren van heden en de groote problemen, die de menschheid van thans bezighouden, als het ware stelselmatig ontwijkt. Dit zal men moeilijk kunnen beweren van het tooneelstuk De Beul van den Zweed Par Lagerkvist, dat althans in de tweede afdeeling midden in dezen beangstigenden tijd staat en in fel geladen actie een beklemmend beeld geeft van de door rassenhaat, geestesondercirukking, oorlogshetze en verwildering verscheurde we reld. waarin wij thans leven. ..Een schreeuw" noemt Defresne dit stuk van Par Lagerkvist in het programma, een schreeuw dan van een mensch, die met schrik en ontzetting het wereldgebeuren om hem heen en wel het meest in het Duitschland der laatste jaren heeft aanschouwd. Dit Zweedsche stuk wijkt wel in alles in bouw, ontwikkeling en behandeling af. van wat wij anders op het tooneel gewoon zijn te zien. De schrijver heeft zijn spel niet inge deeld in bedrijven of tafereelen, maar in 2 afdeelingen, waarvan het eerste speplt in de middeleeuwen, het tweede in den tegenwoor- digen tijd. Beide deelen worden bcheerscht door de figuur van den beul, die hoewel zwijgend aldoor in zijn dreigende gestalte aanwezig, zijn schaduw over de menschheid werpt. In het eerste deel is hij de verzinnebeelding van de wrekende en straffende gerechtigheid. Hij vervult de menschen van schrik en zij zien in hem niet anders dan een bondgenoot van den satan. Zij spreken over hem met vrees en angst en het bijgeloof heeft hem tot een ma gische figuur gemaakt, die wonderen kan doen en den Booze. tot vriend heeft. De ouderen vertellen aan de jongeren mystieke verhalen van den beul en wij, toeschouwers, zien deze verhalen geïllustreerd door zwij gende beelden, pantomimes, die als visioenen voor ons worden vertoond. Dat dit experiment ondanks de voor treffelijke regie van Van Dalsum grooten indruk maakte, kan ik onmogelijk zeggen. Ik keek er naar als naar plaatjes uit een boek, o zeker, prachtig van kleur en ensce- neering. maar toch niet meer dan plaatjes. En deze illustraties leidden de aandacht van de verhalen, die trouwens niet zoo bijzonder interessant waren. af. Het was dan ook meer curieus dan dramatisch boeiend. Pas op het laatst van deze afdeeling komt Galgenheim, de verpersoonlijking van het- kwaad, die er zich op beroept den beul te tarten en zijn door angst bevangen toehoor ders vertelt, hoe hij de „alruin" heeft opge graven en daarmee den geest van het kwaad op zijn nageslacht overbrengt. En wat dit bet eekent. zien wij zonder eenigen over gang dan in beeld gebracht op het witte doek: een oorlogsfilm, waarin de menschen elkander in de loopgraven dooden en ver scheuren en waarvoor voor de silhouetten van het prikkeldraad genot-zoekende paren zorgeloos danser- Het was duidelijk, dat het publiek eenigs- zins verwonderd stond tegenover dezen plot- selingen, wel zeer onverwachten overgang. Maar de schrijver had dit blijkbaar noodig voor de verbinding met de tweede afdeeling, welke in dezen tijd speelt. Wij zijn in een groot danspaleis. waarin wufte paren ver blind rond dansen als op een vulkaan. Het brute geweld regeert. Er is nog slechts ijdel genot en machtswellust. Holle leuzen weer klinken. er is nog maar alleen eerbied voor de macht van de sterksten. Wie anders denkt wordt ultgestooten, wie zich verzet neerge schoten. De oorlog wordt verheerlijkt als het allerhoogste, het eigen ras verheven tot het uitverkorene op aarde. Hoog boven allen zetelt, monumentaal en groot, in zijn roode .kleed, de beul. Ook nu weer is hij de centrale figuur, maar zijn houding is veranderd. Hij zit smartelijk en vermoeid neer, omdat hij zich bewust is niet meer de vertegenwoordiger der straffe ge rechtigheid te zijn, maar slechts de helper van het brute geweld. Een dronken soldaat, die hem zijn steun aanbiedt, heeft nog andere, sneller werkende middelen dan de beul en stelt voor samen het vernielingswerk te doen. En de menigte drinkt hem toe en danst in lichtzinnige verdwazing verder. Natuurlijk is dit geheel bedoeld als een symbool. De schrijver heeft er de tegenwoor dige verdwaasde wereld in willen geeselen en wij behoeven niet ver te zoeken om te weten, al heet dit stuk in .Niemandsland" te spelen, waar Lagerkvist zich dit land heeft gedacht. Dat er echter in ö:t luguber visioen waarheid schuilt, kan moeilijk worden ontkend, maar de fout. van den schrijver is, dat hij zich door zijn felle haat te veel heeft laten meesleepen en alles te zwart en te eenzijdig heeft gezien. Zoo heeft hij de wereld tot een cancatuur ge maakt en artistiek kan ook dit deel van zijn stuk dus moeilijk worden aanvaard. Toch maakte deze tweede helft in de filmachtige vertooning met haar felle rhyth- miek en gemouvementeerdbeid een fasci- neerenden soms zelfs beangstigenden indruk. Hier was actie in overvloed nu en dan. me', a! die revolverschoten en gevechten van het blanke tegen het- zwarte ras zelfs te veel en Van Dalsum heeft er sterk boeiend en fel geladen tooneel van weten te maken Het stuk eindigt met een door den Beul tusschen twee kruisen uitgesproken epiloog. Deze epiloog, waarin de schrijver ten slotte zijn vonnis over de wereld velt en waarom vol- j gens het programma het stuk in wezen werd geschreven was een vrij verward, pathe tisch en veel te lang betoog en zal ook velen om zijn inhoud misschien zelfs min of meer als een blasphemie in de ooren hebben geklonken. Het zou ons allerminst gehinderd hebben, wan neer de beul in het geheel niet gesproken had. In mijn kort bericht over de première van De Beul. schreef ik gisteren reeds, dat zij door de opvoering tot een tooneelgebeurtenis van den eersten rang was geworden. Qua vertoo ning behoorde zij tot het beste, dat wij van de Amsterdamsche Toor.eelvertooning hebben gezien. Zij was kortweg overweldigend. Hoe in drukwekkend-prachtig van kleur en belichting was reeds dadelijk het tableau van het Heilige Avondmaal naar de schilderij van Leonardo da Vinei waarmee het stuk inzet te en hoe schilderachtig was in dat Rem- brandtieke licht steeds de groep der aan de tafel gezeten mannen in het eerste deel. Wat een hevig geladen actie was er in het tweede deel! Dit was werkelijk grootsch too neel en het verwonderde mij niet, dat het pu bliek aan het slot in een minuten-lange ovatie zijn hulde bracht aan Van Dalsum en zijn medewerkers. Namen van spelers te noemen, lijkt mij in dit geval geheel overbodig. Het was het ensemble, dat in volkomen eenheid, de overwinning behaalde. Aan Van Dalsum mijn hulde voor het magistrale werk, dat hij als regisseur in De Beul heeft verricht. Het is wel zeker, dat het niet aan de opvoering zal lig gen. wanneer dit stuk niet een lang leven be schoren mocht zyn. J. B. SCHUIL. MUZIEK. M. t. B. d. T. Afd. Haarlem Tweede Ledenconcert. De solo-cellist van het Concertgebouwor kest Raphael Lanes en de pianist Theo van der Pas hebben Maandagavond drie sonates voor cello en klavier gespeeld, waarvan twee, nl. die van Richard Strauss en die van Chopin tot het moeilijkste behooren, dat op dit gebied geschreven is. Beethoven's 2de Cellosonate behoort daar niet toe. Toch viel mij de vertolking juist van dit werk eenigszins tegen. Het was het eerste van den avond en men kan dus be grijpen dat de uitvoerenden zich nog moesten inspelen, maar zoo indifferent als het me voorbij ging had ik het toch niet ver wacht. De mooie warme toon. waarmee Lanes op een Bachconcert eens de hoorders bekoorde, klonk nog niet. Theo van der Pas. rijp en consciëntieus musicus en voortreffelijk pianist, verzorgde natuurlijk de klavierpart.ij tot- in alle finesses maar dat was niet vol doende om een sfeer te scheppen. Het bleef knap musiceeren zonder meer. en het be knibbelen van de lusten aan het einde van het inleidende Adagio molto wekte zelfs den schi.in van onvoldoende voorbereiding. Bij Strauss' Sonate werd alles veel beter. Toen zong de cello en tooverde het klavier in enge aansluiting met de cello een veel heid van tinten en er was veerkracht en lichtheid in de rythmen. Maar ook hier bleef de pianist de beste der twee. Enkele veron achtzamingen in de uitvoering der cello partij. b.v. van de frazeering der dalende sexten in het Allegro con brio en van het rythme van den 'lokroep, die het hoofdthema der finale vormt, konden den opmerkzamen hoorder niet ontgaan, en deze kon evenzeer bemerken dat de latere Strauss zich reeds hier en daar in dit jeugdwerk aankondigt. Weliswaar had hij, toen hij die Sonate schreef, zijn hart nog niet aan de program mamuziek verpand en volgde hij in vele op zichten nog de door de klassieken gebaande paden, maar enkele melodische wendingen vindt men toch in latere werken van hem terug, zii het aan ook niet ongewijzigd. Het allerbeste van den avond, wat betreft aaneensluitend en gelijkwaardig samenspel, kwam met de sonate van Chopin. Dit werk dateert uit denzelfden tijd als de klavier sonate in b kl. t. op. 58 en vertoont soortge lijke goede en minder goede hoedanigheden. De bouw is niet hecht; veel schijnt doelloos en zonder innerlijken samenhang, maar de klank is overal prachtig en vol verscheiden heid en weelde, en het was een genot om naar de uitmuntende vertolking van het technisoh zeer veeleischende werk te luiste ren. We vernamen na afloop dat Raphael Lanes nas ziek geweest was en zich nog niet geheel in conditie voelde. Deze omstandig heid kan eereedeliik verklaren, dat hij. al thans in den aanvane. het hoogste spelpeil niet zooals anders kon bereiken. In elk geval scheen zij hem later niet meer te remmen en kon men met de huldiging der beide spelers aan het eind van den avond zonder voorbe houd Instemmen K. DE JONG. Vergadering van het Georg. Overleg. Verschillende kwesties zijn ter sprake gekomen. Wij ontvingen het volgende communiqué: De centrale commissie voor georganiseerd overleg vergaderde onder leiding van den wethouder den heer A. G. Boes, tijdelijk met personeelszaken belast. Vóór de behandeling van de agenda wijdde de Wethouder waardeerende woorden aan den voorzitter mr. J. Gerritsz. daarbij de beste wenschen uitsprekende voor een volko men herstel, opdat de hervatting van de werk zaamheden, ook die ten behoeve van het ge organiseerd overleg, weder mogelijk zal zijn. De vergadering behandelde een schrijven van één der organisatiën inzake de interpre tatie van artikel 36 van het Ambtenarenregle ment 1934. Het bleek tijdens de bespreking doelmatiger, dit onderwerp te doen voorbe reiden door eon subcommissie, welke ter stond werd samengesteld en te zijner tijd aan de centrale commissie voor georgani- serd overleg rapport zal uitbrengen. Een voorstel betreffende eventueele af vloeiing van ambtenaren op jaar- en week loon, die den 60-jarigen leeftijd hebben be reikt en of 40 voor pensioen geldige dienst jaren hebben, werd met algemeene stemmen aanvaard, nadat de voorzitter had verklaard, dat dit voorstel vooralsnog uitsluitend be trekking zal hebben op hen, die geen be zwaar hebben zich reeds nu te onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek als bedoeld in artikel 74 der Pensioenwet 1922, S. no. 240. Na een korte rondvraag sluit de voorzitter de vergadering, om vervolgens met de com missie van overleg voor de ambtenaarszaken de volgende onderwerpen te behandelen: Een voorstel tot verlaging van de vergoe ding. welke aan schoolbewaarders wordt uit betaald voor het schoonmaken van het schoolgebouw in de vacantien, gaf een der or ganisatiën aanleiding een mildere verlaging voor te stellen. Over dit voorstel staakten de stemmen. Voorstellen van hoofden van takken van dienst betreffende de vaststelling van een lijst vermeldende ambtenaren, die om den aard hunner werkzaamheden een werktijd van langer dan 48 uur per week of een onbe- Dames, een chique Japon WIENER COUPEUSES Eindenhoutstraat 23 Heeft U zelf stof voor drie japonnen?? Ik maak ze naar volle tevredenheid tegen I 3. per 'apon. De vierde maak ik U GRATIS en lever U zells de s»of GRATIS uit een Keur-Coiiectie stalen. De japonnen be hoeven niet voor dezellde dame te zijn! (Adv. Ingez. Med.) eldt: m Hoogste barometerstand 767.6 m.M. te Helsingfors Laagste barometerstand 738.9 m.M. te Stornoway. en voorspelt: Krachtigen tot matigen tijdelijk afnemen- den Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind. Ge deeltelijk bewolkt. Weinig of geen regen. Wei nig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Weinig verandering. Aangezien de hooge drukking in het Oosten toenam, houdt de Zuidelijke strooming met vrij hooge temperaturen in de bovenlucht aan. In het Kanaal vormde zij gisteravond een diepe secundaire die van daar naar Schotland trok en daar hoofdminimum werd. De Brit- sche Eilanden hebben in het Oosten betrok ken weer met krachtigen Zuidelijken wind en regen. In het Westen is het weer buiig met matigen Noordwestelijken wind. In Zuid- Frankrijk regent het, in midden-Frankrijk is windstilte en mist. Over de Golf du Lyon Werd onweer gemeld. Duitschland en Zwitserland hebben grootendeels kalm weer met ochtend mist. In Scandinavië is de lucht bijna overal bedekt, in Zweden en Zuid-Noorwegen valt regen, in Noord-Zweden komt nog lichte tot matige vorst voor. Er is nog weinig verandering in den alge- meenen toestand te wachten. Barometer 754 m.M. 755 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 51 F. Laagste heden nacht 40 F. Hoogste heden tot 12 uur 48 F. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 12 November. Bevallen 8 November: G. Bakker—v. Blok land, z.; C. C. Oosten—Konings, z.; 9 Novem ber: M. R. van VoolenWeisbach, gen. Rosen- feld, z., C. M. A. Halderman—Bock, z.; J. G. KoopmanZwetsloot, d.; 10 November: A. C. GermesSpoelstra, d. en z.; J. Westerman Plat, d.: H. J. BogaardHeeres, d.; M. C. Lammersev. Bezu, d. Overleden: 8 November: T. Kooij, 66 j., de Witstraat; 9 November: E. DorresteinWesel- dijk, 74 j., Zuidpoldersfcraat; J. v. d. Wiel. 64 j.. Hazepaterslaan; E. C. M. Koopman, 35 j., Westergracht: G. F. Wemmers. 84 j., Jans straat; 10 November: J. Josseaud, 55 j.. Kle verparkweg P. J. Duin, 65 j., Kennemerstraat. BLOEMENDAAL Bevallen: W. van BaekelMarlnus, d.; M. DorstLos, z.; M. C. de Bruijn Ouboter Canneman, z.; W. G. van BeemCcrneellis- sen, z. Ondertrouwd: J. H. Prinsen en E. F. J. Rott- schafer; H. A. Verschure en J. L. M. Kassen- berg; J. N. Cramer en G. Slijtsma; L. Backer en J. W. over de Linden; A. van der Hoeden en M. de Boer. Getrouwd: J. vair den Klinkenberg en H. A. van der Mey de Bie: B. G. Kasteel en Th. Waliner. Overleden: P. M. Duyvis, 78 j. HAARLEMMERMEER. Geboren: Dorothea Elisabeth, dochter van J. G, Poederbach en M. H. V. v. d. Berg; Maria, dochter van A. Klaassen en P. Hartman; Dirk, zoon van P. Eveleens en W. M. de Vos; Petro- nella Maria Hillegonda, dochter van R. Kel derhuis en C. W. L. Walig; Marinus, zoon van C. G. Honcoop en M. Nieuwenhuijse; Maartje, dochter van W. Trouwen en L. M. Boelé; Bar- bera Agatha, dochter van M. de Rijk en N. van Elderen; Hendrica Catharina, dochter van P. Nieuwenhuijse en .I. C. van Mourik; Willempje, dochter van W. J. van Meel en T. Lubberden. Ondertrouwd: Jan W. Gehrels en Sara Rip; Goverd J. Bogers en Helena M. Mostert; Jo hannes Breurs en Pietertje L. Spaargaren. Getrouwd: Johannes N. van der Hulst en Maria E. HuLsbosch; Cornells W. Hennevelt en Maria D'haene; Adriaan W. de Vos en Gerritje van den Pol. Overleden: Aaltje Halff, 68 j., geh. met T. van Iperen; Teunis Kamper 64 j., wed. van P. Burggraaff. Levenloos geboren: Kind van het mannel. gesl. van L. M. Kaslander en D. van Wirdum. BENNEBROEK. Ondertrouwd: 7 November 1935, A. F. F. M. Kemmere en A. M. Behrens. Bevallen: 4 November, M. S. H. OutLinger dochter; 6 November 1935: I. ValkemaVisser dochter. paalden werktijd hebben, zullen door die diensthoofden alsnog in hun onderling ver band worden bezien. De commissie vereenigt zich vervolgens met een voorstel: a. om de thans geldende regelen voor het verrichten van wachtdienst te beschouwen als te zijn gegeven ingevolge het bepaalde bij artikel 32 van het ambtenarenreglement 1934; b, tot eervol ontslag van een ambtenaar, wiens betrekking met ingang van 1 Jan.1936 is opgeheven. Na rondvraag sluit de voorzitter dei verga dering. De prestaties van den Australischen wereldvlieger Kingsford Smith bij den start voor zijn laatste vlucht. ((Van een specialen V. D.-correspondent). Het ls niet voor d& eerste maal. dat de wereld zich ongerust maakt over Kingsford Smith. Reeds twee maal eerder werd hij eenige dagen gemist en verscheen in alle kranten ter wereld lange artikelen, waarin de moed en de bekwaamheid van den Austra liër geprezen werden. En al beschouwt men in luchtvaartkringen de toestand thans als zeer ernstig, toch weigert men alle hoop op te geven en vertrouwt men. dat Kingsford Smith ook nu weer aan de dans zal ontsprin gen. Den zesden November startte Smith voor de tweede maal in Engeland teneinde te trachten Australië in recordtijd te bereiken. Hij wilde dus het uiterst scherp staande re cord van Scott en Campbell Black, dat deze tijdens de Melbourne-race van het vorige jaar gevestigd hadden, verbeteren. Het begin was uiterst bemoedigend ook al was hij in Al lahabad 'n paar uur ten achter bij den tijd, die de beide Engelschen vorig jaar op dit traject gemaakt hadden. Sedertdien heeft men echter niets meer van hem gehoord. In Singapore is hij niet aangekomen. Het schijnt dat hij het slachtoffer geworden is van een hevige orkaan, die boven de Golf van Ben galen woedde. Men heeft alles in het werk gesteld om den Australiër en zijn metgezel Pethybridge te vinden. Een escader verken ners van de Royal Airforce steeg onmiddellijk op terwijl Melrose, die eveneens wilde traen ten in recordtijd naar Australië te vliegen en die zulk een uitmuntende prestatie tijdens de Melbournerace leverde, zijn poging opgaf teneinde naar Kingsford Smith te zoeken. Tot nu toe heeft men geen spoor van hem kun nen vinden. Men vreest, dat het toestel in zee is terechtgekomen en zich niet langer drijvend kon houden. De Australiër, die nog geen veertig jaar is, behaalde in 1917 zijn vliegbrevet. Jarenlang was hij in dienst bij een der eerste lucht vaartmaatschappijen. Wereldvermaardheid verwierf hij pas door zijn vlucht over de Stille Zuidzee. Even vermaard als hijzelf werd ook de driemotorige Fokker, waarmede hij deze vlucht volbracht: Southern Cross. Met déze ,,kist" leverde Kingsford Smith later nog grootschere prestaties. Eenige maanden ge leden werd de Southern Cross door een Amerikaansch museum aangekocht, waaruit wel blijkt welke waarde men en aan Kings ford Smith's prestaties en aan de kwaliteiten van de machine hechtte. In 1928 startte Kingsford Smith in Californië, via Hawaii en de Fidsji-eilanden bereikte hij een week later Sydney. De tweede piloot op deze vlucht was Ulm, die later bij een tweede poging de Stille Zuidzee te overbruggen omgekomen is. In 1929 wilde Kingsford Smith het record van Bert Hlnkler: AustraliëEngeland ver beteren. De eerste poging, die hij wederom met Ulm ondernam, mislukte. Achter Pori Darwin moest hij wegens motorpech landen Negen dagen lang hoorde men niets van de bemanning van de Southern Cross. Toen kwam eindelijk het bericht, dat men de man nen gevonden had. De poging werd echter niet opgegeven. Een paar maanden later, in Juni, startten zij voor de tweede maal en thans werd de vlucht een succes. Twaalf dagen later werd Engeland bereikt. De eerzucht van den Australiër scheen geen grenzen te kennen. Na deze prachtige presta ties, die van veel waarde geweest zijn voor de burgerlijke luchtvaart wilde hij een wereldvlucht volbrengen. Het gevaarlijkste stuk was ongetwijfeld de Atlantische Oceaan, die indertijd in de richting Oost-West slechts door Köhl en nog wel op het nippertje was overwonnen. Als tweede piloot voor deze Oceaanvlucht werd Evert van Dijk uit gekozen die zonder aarzeling dit eervolle aan bod accepteerde. Zooals men zich ongetwijfeld herinneren zal werd deze vlucht onder buiten gewoon ongunstige weersomstandigheden vol bracht. In de laatste jaren ondernam Kingsford Smith nog verscheiden malen de vlucht AustraliëEngeland v.v. Hij heeft in de laatsten tijd veel met pech te kampen ge- bad en vooral met flnancieele moeilijkheden Het baantje van recordvlieger levert nu een maal geen groote bankrekening op. In Mei van dit jaar ondernam hij nog een vlucht AustraliëNieuw Zeeland. Tengevolge van motorpech moest hij terugkeeren: het scheel de indertijd weinig of de Southern Cross was in zee gestort. Op één moter vloog de machine verder, terwijl de mecaniën op de vleugel klom teneinde de andere motor te herstellen De machine waarmee de laatste vlucht onder nomen wordt, de Lady Southern Cross, heeft echter slechts één motor, zoodat de geringste hapering noodlottig kan worden. UIT DE OMSTREKEN HILLECOM VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR. Maandagavond hield de afdeeling Hillegom een buitengewoon druk bezochte ledenver gadering in Hotel „Het Wapen van Friesland". In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer W. Jonkheer, mede dat deze vergade ring zoo vroeg is uitgeschreven met het oog op de belangrijke verkiezing van een voorzitter der Algemeene Vereeniging. Als oudste afdee ling moet men niet afwachten, maar leiding geven. Bij deze gewichtige keuze moet men geen acht geven op voor- of anti-saneerder, maar uitsluitend op capaciteiten. Bij de ingekomen stukken waren er vele betrekking' hebbende op de diverse candida tures" Het voorstel der afdeeling Boven- karspel om onmiddellijk tot beëindiging der saneringsmaatregelen over te gaan werd aangehouden tot de volgende vergadering om behandeld te woraen bij den beschrijvings brief .De hagelschade werd besproken, even wel zonder resultaat. De candidaatstelling voor voorzitter der al gemeene vereeniging bracht de gemoederen danig in beweging, met als gevolg zeer lange besprekingen. De afdeeling Bovenkarspel be val Dr. M. D. Dijt te Haarlem aan, welke can- didatuur door verschillende heeren werd ge steund en door anderen bestreden. Nog wer den genoemd Dr. Verhagen te Haarlem,, adjunct-secretaris der A!g. Vereen, voor Bloembollencultuur en Mr. F. J. D. Thijsse te Bloemendaal. De voorzitter zelve bepleitte de candidatuur- Dr. Verhagen. De uitslag van de stemming was ten slotte Dr. Verhagen 133 stemmen, Dr. Dijt 91 stemmen plus nog eenige verdeelde stem men. In de vacature J. Valkering (candidaten W. Murk te Hillegom en F. Seignette te Bever wijk) verkreeg de heer Seignette 132 en de heer Murk 91 stemmen. In de vacature J. Roes was de uitslag 135 op den heer J. v. d. Berg en 82 op den heer P. C. de Zeeuw. In de vacature P. C. v. d. Meer verkreeg de heer W. Jonkheer 174 en de heer J. Zandbergen 45 stemmen. Gedurende deze stemmingen hield de heer W. Murk een uitvoerige rede tot de kweekers betreffende hunne belangen; hij verwees hier bij naar het adres van den Bond van Klein- Kweekers aan den Minister inzake de roe heffing. De vergadering was zeer rumoerig en de debatten zeer scherp, zoodat des voor zitters hamer veel werk had. De uitslag der stemmingen zal aan de zusterafdeelingen bekend worden gemaakt. BEVERWIJK. BRANDJE OP SCHEYBEECK. Bij het opstoken van een waschketel is he denmorgen een begin van brand ontstaan in de tuinmanswoning van de buitenplaats Scheybeeck aan den Velserweg alhier. Het vuur had zich medegedeeld aan de dakbedekking, doordat de schoorsteen niet vrij was van lekkages. Het personeel van de buitenplaats stelde aanstonds pogingen in het werk, om den brand in het begin te stui ten, in welke poging het, dank zij de mede werking van de brandweer, mocht slagen. De motorspuit, die zeer spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. BENNEBROEK GOUDEN JUBILEUM VAN „HET MOSTERD ZAAD". Onder groote belangstelling werd Zondag j.l. het 50-jarig bestaan van de Chr. Jongel. Vereeniging „Het Mosterdzaad" in de Ned. Herv. Kerk herdacht. Een inleidend woord werd gesproken door Ds. J. G. Lekkerkerker. waarna Ds. J. A. Gerth van Wijk uit Zunderdorp de feestrede hield, waarbij spr. kon mededeelen dat van den mede-oprichter van „Het Mosterdzaad" Dr. J. H. Gunning J.Hzn. een hartelijk schrijven van gelukwenschen en medeleven met de vereeni ging was ontvangen. Het slotwoord werd gesproken door den Al gemeen Secretaris van het Ned. Jongel. Ver bond den heer C. Tabak. HAARLEMMERMEER OPBRENGST OOGSTCOLLECTEN. De in de Ned. Herv. Kerk te Hoofddorp bij gelegenheid van den dankstond voor het gewas gehouden collecte, heeft ongeveer ƒ500.-- opgebracht. Voor hetzelfde doel werd ook in de Gereform. Kerk aldaar een aparte bijeen komst gehouden en ook pl.m. 500.— gecollec teerd OP HOL. Een voor een wagen bespannen paard van den brandstoffenhandelaar H,. wonende aan den Spaarnwouderweg nabij Vijfhuizen, werd Maandag nabij den spoorovergang op den Hoofdweg te Hoofddorp schichtig en sloeg op hol. H. viel van den wagen, werd eerst een eind meegesleurd en sloeg daarna met het hoofd tegen een ijzeren hek. Uit de bekomen verwondingen hevig bloedende, werd hij door omwonenden op de been geholpen. Hij schonk aan de geboden gelegenheid om verder op dreef te komen, weinig aandacht en maakte zich direct gereed om zijn paard te gaan zoe ken, dat verder was doorgerend en nabij den anderen spooroverweg op den Kruisweg tot staan was gebracht. Toen hij weer bij zijn gerij gekomen was, nam hij, ondanks de bekomen verwondingen, de teugels van het vurige, nog zenuwachtige paard zelf weer in handen om eerst het dier, door er een eind bij te gaan loopen, wat tot kalmte te brengen. Toen de wijkzuster hem tegemoet kwam om hem voor te stellen de wonden te verbinden, gunde de reeds bejaarde man zich blijkbaar geen gele genheid om daarvoor te stoppen, want hij ant woordde haar op vriendelijken toon dat hij 't bij zijn thuiskomst wel opknappen zou. INBRAAK. Bij den landbouwer v. A„ aan den Sloter- weg, is 's nachts ingebroken. Uit een schuurtje zijn 15 kippen ontvreemd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2