Ü1ÜT DINSDS'G 12 NOVEMBER 1935 H X A R E E M'S D A G B E A 15 3 Bekentenissen te Oss komen weer los. Tal van zaken opgehelderd. O.m. een groote inbraak te Gemert. De 50-jarige wijnhandelaar T H. Manders én de 33-jarige metselaar A. Endevoets, bei den uit Gemert. en leden van de Ossche ben de, hebben voor den Officier van Justitie te Roermond bekend te hebben deelgenomen aan een inbraak te Gemert, waarbij zij f 1500 hebben buit gemaakt. Te 's-Hertogenbosch heeft de gedetineerde oud-Ossenaar v. H., bijgenaamd de Mulder, bekend zich in de jaren 19291932 aan circa 25 inbraken schuldig gemaakt te heb ben, alle in Eindhoven, Geldrop en omstre ken gepleegd. Hij opereerde daarbij in nau we samenwerking met den beruchten Osse- naar Peer de B., den oud-Ossenaar Hendriks, bijgenaamd De Saay en een beruchten Am- sterdamschen inbreker P. de Kok. Voorts kwam nog aan het licht, dat ook de vrouw van Peer de B.. de kortelings te Eind hoven gearresteerde Franciska de B., bijge naamd Schoone Ciska, een belangrijk aan deel in deze inlbrakenserie heeft gehad. Te haren huize werden de plannen ontworpen en veelal zou het initiatief van vrouw De B. zijn uitgegaan. Bij de inbraken zijn vele dui zenden guldens door het complot buitge maakt. Met groote geraffineerdheid werd de prooi uitgezocht. De Kok, die op het oogenblik in de straf gevangenis te Breda vertoeft, en die vermoe delijk nog veel meer op zijn kerfstok heeft, zal nog nader aan de tand worden gevoeld. Tenslotte hebben ook nog twee gedetineer de Ossche misdadigers. Koosje van Berne en een zekere De Louw, in het huis van bewa ring te Den Bosch de bekentenis afgelegd, dat zij de daders zijn geweest van een roof overval. die in Zeelst op twee bejaarde men- schen werd gepleegd. Zij stuitten echter op krachtigen tegen stand en toen bovendien de uitkijk onraad, aankondigde, moesten zij hun buit in den' steek laten. TUIMELRAAMDIEF TE ROTTERDAM GEARRESTEERD. AMSTERDAM. 11 Nov. (A.N.P.) Naar wij vernemen is te Rotterdam de tuimelraamdief gearresteerd, die hier ter stede onder meer op de Rozengracht en op de Nassaukade zich toe gang verschafte tot winkelhuizen door via het tuimelraam boven de deur binnen te komen. Te Rotterdam heeft hij zijn practijken voort gezet. Hij werd echter gisternacht bij een zijner klimpartijen gezien. Het is een Duitscher, die zonder middel van bestaan rondzwerft. MIJNWERKERSFONDS WORDT GESANEERD De fondscommissieleden van het Algemeen Mijnwerkersfonds hebben Maandagmiddag te Haarlem vergaderd. Besloten is met 30 tegen 25 stemmen de voorstellen van het fondsbe stuur inzake de saneering van het Alg. Mijn werkersfonds aan te nemen. Tegen stemden de vertegenwoordigers van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond en den Prot. Chr. Mijn- werkersbond. Haringvisscherij eindigt binnenkort. Verzoek om tot begin December te mogen visschen afgewezen. Op een verzoek der reedersvereeniging Scheveningen om de haringvisscherij nog tot begin December te mogen uitoefenen, nu dit jaar weer zooveel betere prijzen dan verleden jaar worden gemaakt, heeft de minister van Landbouw en Visscherij volgens de Tei. Maandag afwijzend beschikt. LOODS MET OUDE RUBBER UITGEBRAND. Omstreeks half vijf Zondagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in een op slagplaats van oude rubberbanden toebehoo- rende aan de Nederl. Rubberfabriek-Handel Maatschappij „Nerufa", groothandel in oud rubber, gelegen achter de R. H. Dijkstra's thee handel en koffiebranderij aan de Duiven- drechtsche kade te Amsterdam. De brandweer rukte met groot en veel ma teriaal uit. De houten loods met oude rubber banden brandde tot den grond toe af. Met de resten had de brandweer echter nog de handen vol werk, want telkens laaide het vuur in de rubber weer op. Nog zeer geruimen tijd had zij dan ook noodig voor de laatste resten vuur gedoofd waren. Aanvankelijk dreigde groot gevaar voor uit breiding, doch de brandweer wist deze te voor komen. De Roode Kruis-ambulance naar Abessynië. Ook Dr. A. van Schelven zal meegaan. In verband met het feit, dat jhr. dr. v. d. Does die als chirurg met de ambulance van het Ned. Roode Kruis naar Abessynië zal worden uitgezonden, zich slechts voor drie maanden beschikbaar heeft gesteld, zal ook dr. A. van Schelven, chirurg-uroloog te Veip deel uitmaken van deze ambulance. De ambulance zal vermoedelijk 4 of 5 De cember a.s. per „Kota Radja" van de Rotter- damsche Lloyd vertrekken. Gearresteerde inbrekers blijven ontkennen. Te Barneveld echter voldoende bewijs materiaal verzameld. Omtrent de vermoedelijke daders van de te Barneveld gepleegde inbraken, welke ver dachten vier in getal naar Barneveld zijn overgebracht, kan nog worden gemeld, dat de burgemeester van Barneveld de heer J. Westrik hen Maandag bijna den geheelen dag aan een streng verhoor heeft onderwor pen. Zij blijven echter hardnekkig ontkennen, ondanks het feit, dat het feitenmateriaal te gen hen reeds meer dan voldoende is. Wan neer de uitvoerige processen-verbaal klaar zullen zijn, hetgeen nog wel eenige dagen zal duren, zullen de verdachten naar Utrecht worden overgebracht. Propeller van een Fokker C X brak. Noodlanding in den Sloterdijkpolder. Een nieuw militair vliegtuig, dat be stemd is voor de Indische luchtmacht een Fokker C.X heeft Maandagmiddag een noodlanding gemaakt in den Sloterdijkpol der. Het toestel werd bestuurd door den kapi tein-vlieger Van Lent van de Indische lucht vaart-af deeling, die voor het maken van een proefvlucht van Schiphol was opgestegen Kapitein Van Lent, die de eenige inzittende was. is niet gewond. Het toestel werd licht beschadigd. De noodlanding is een gevolg geweest van het breken van de propeller, welk euvel optrad toen de kapitein-vlieger Van Lent van 5000 meter hoogte een duikvlucht uitvoerde. Kapi tein Van Lent slaagde erin, het toestel op 1500 meter weer horizontaal te krijgen, waarna hij planeerende Schiphol trachtte te bereiken, hetgeen echter door het slechte zicht niet is gelukt. De machine zal vermoedelijk ter plaat se gedemonteerd en naar Schiphol vervoerd worden. De N.V. Nederlandsche vliegtuigenfabriek aan den Papaverweg, zou het zeer op prijs stellen om stukken van de vernielde propeller wanneer deze mochten worden gevonden, in haar bezit te krijgen. De directie van de fabriek stelt daarvoor een belooning beschik baar. De schietpartij bij het Centraal Station te Amsterdam. Naar wij vernemen is in de strafzaak tegen J. B. die op 30 September j.l. op het Stations plein te Amsterdam den N.S.B.-colporteur D. neerschoot, een onderzoek naar verdachte's geestvermogens ingesteld. Mr. B. C. J. Loder herdacht. Aan de Amsterdamsche Universiteit. Naar aanleiding van het overlijden van Mr. B. C. J. Loder, oud-president van het Per manente Hof van Internationale Justitie, heeft Dr. E. van Radlte. privaat-docent in het Vol- kcnbondsrecht aan de Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam, een college gewijd aan dezen strijder voor de internationale recht spraak. Met Van Karnebeek wist Loder te bereiken, dat het Hof voor Internationale Justitie te 's-Gravenhage, waar vroegere vredesconfe renties waren gehouden en waar het Perma nente Hof van Arbitrage reeds was gevestigd, zijn zetel kreeg. Loder bepleitte gelijkheid van alle staten voor het Hof. Bij de samenstelling- van het Hof moest deze gelijkheid tot uiting komen en hiervoor was een bepaald stelsel noodig. De politiek moest zooveel mogelijk buiten de samenstelling van het Hof blijven. Doordat „internationaal recht" gesproken moest worden, was Loder er tegenstander van om verschillende nationale rechtsystemen in het Hof vertegenwoordigd te doen zijn. Het Hof moest ook niet in het internationaal cen trum zijn gevestigd en onafhankelijk staan van den Volkenbond, met een eigen statuut. Bij de herziening van het statuut werd de mógelijkheid van bijbetrekkingen voor de rechters geschrapt. Loder was ook tegenstan der van „nationale rechters", gelegenheids- rechters, zooals hij ze noemde. Hij zag hierin een terugvallen naar de arbitrage. De prac- tijk gaf Loder ook hierin gelijk. Tegenstander ook was hij van de publicatie van de uitspra ken van het Hof, met het aantal stemmen voor en tegen, waardoor het gezag van het Hof werd ondermijnd. De hoofdstrtfd van Loder gold de verplichte rechtspraak. Bij het Hof van Arbitrage was de mogelijkheid van een uitspraak van derden mogelijk, maar de ver plichting daartoe ontbrak. Arbitrage leverde een groote mogelijkheid om zich aan een uit spraak te onttrekken. Het Italiaansch-Abessy- nisch conflict heeft dit onlangs nog bewezen. Loder won den strijd voor de verplichte rechtspraak. Nadat in 1920 de Volkenbonds raad zich had verzet, moesten de groote staten in de Assemblée reeds bakzeil halen. Dank zij de tusschenkomst van Brazilië kwam men tot de vrijwillig verplichte rechtspraak, het be kende artikel 36, tweede lid. Dat Loder den ;trijd gewonnen had, bleek na negen jaren, toen alle groote staten de vrijwillige verplich ting aanvaard hadden. Wanneer er in het internationale recht nog leemten zijn, dan zijn dat leemten waarop Loder reeds 15 jaar geleden wees. Op de werkwijze van het Hof van Internatio nale Justitie heeft Loder, de eerste president, zijn stempel gedrukt. Loder was streng, en uit gerust met een hoog plichtsgevoel, dat hij ook van zijn mede-rechters eischte. Daardoor ook verwierf het Hof in zijn eerste jaren reeds een internationaal respect. PROTEST TEGEN DE SALARISVERLAGING VOOR HET OVERHEIDSPERSONEEL. Het moderne comité van bonden van over heidspersoneel (A.C.O.P.) heeft in een uit voerig adres aan de Tweede Kamer verzocht, haar invloed te willen aanwenden om de re geering te bewegen haar personeelspolitiek ten aanzien van provincies, gemeenten, wa terschappen enzoovoorts te herzien. AUTODIEFSTALLEN OPGEHELDERD. In het begin van dit jaar werden te Am sterdam. 's-Gravenhage en Rotterdam di verse auto's, merkt Chevrolet, ontvreemd. Het gelukte de politie te Diemen in Juli jl. een heler v. R. genaamd, te arresteeren. waarna eenige auto's door de politie der ge noemde plaatsen werden terecht gebracht; van de dieven ontbrak toen echter nog elk spoor. In verband daarmee heeft de Haagsche recherche in samenwerking met die van an dere plaatsen, een uitgebreid onderzoek in gesteld en begaf een Haagsche inspecteur zich eenige malen naar België, welke reizen tot het gewenschte resultaat hebben geleid. Vast is komen te staan dat een zekere E die thans in de gevangenis te Vorst (België) vertoeft, de dief zou zijn van ten minste veertien auto's Daar E.. die in dit voorjaar zijn bivak te Scheveningen had opgeslagen, van Hollandsche nationaliteit is. kan ver wacht worden, dat E. voor deze diefstallen zal worden uitgeleverd. Zijn medeplichtige was een zekere V.. die inmiddels door de Haagsche politie is aangehouden. De auto's werden voor een deel in beslag genomen en tegen de koopers zal proces-ver baal worden opgemaakt, indien blijkt dat er geen sprake is van goede trouw. 'er moeder s parapluie loopt Zus als een groote meid I Stevige schoen tjes, warm ingepakt - haar deert geen regen Geen vrees voor kou vatten - Moeder gal haar 'n Wybert tabletje. 50 - 35 - 20 ct. (Adv. ingez. Med.) De redders aan onze kusten gehuldigd. Door de N. Z. H. R. M. De Noord-Zuid-Hoilandsche Redding Maat schappij bestond Maandag 111 jaar. Sedert de oprichting werden met haar middelen 5762 schipbreukelingen gered. Ter gelegenheid van dezen lilden „Red dingbootdag" zijn in den loop van den dag aan de bemanningen van de reddingbooten, die zich tijdens de zware herfststormen bij zonder hebben onderscheiden, onderschei dingen uitgereikt. Maandagmorgen is zulks door den voorzitter van de N.Z.H.R.M., den heer P E. Tegelberg, geschied te Egmond aan Zee ten aanzien van de bemanning der roei- reddingboot aldaar, zulks naar aanleiding van de redding van twaalf man van de sleep boot „Drente" op 20 October jl. Aan den schipper der roeireddingboot J. van der Plas, werd de zilveren medaille uitgereikt, alsmede tevens aan de twaalf roeiers dier boot. te weten: A. Gul. W. ten Bruggencate. A. Wij- ker Jzn A. Wijker Hzn.. P. Zwart Azn., Th. Joh. Dekker. W. G. Dekker. Joh. Wijker Azn., N. de Graaf, H. Wijker Johzn., W. Eizenber- ger en C. J. van Pel. In den namiddag heeft de heer Tegelberg te Oostmahorn. voor de redding van twaalf man van 't bij Borkum gestrande Duitsche stoomschip ..Bra mow" op 18 September jl. aan schipper M. Toxopeus van de motor reddingboot ..Insulinde" de groote gouden medaille der N.Z.H R.M uitgereikt. Verder werden kleine gouden en bronzen medailles en getuigschriften uitgereikt. Niet de dienstbode maar de dochter. Licht in de verdwenen 7500. Het is thans gebleken, dat het bij den Amersfoortschen assuradeur verdwenen be drag van f 7500 niet ontvreemd is door de dienstbode, doch door de 17-jarige dochter des huizes, die in een jaar tijds kans heeft gezien de f 7500 op te maken. De dochter heeft alles bekend, doch haar vader heeft nog geen klacht tegen haar ingediend. Het geld is hoofdzakelijk voor allerlei luxe kleeding ge bruikt. De dienstbode is weer bij de familie in huis teruggekeerd. CHAUFFEUR IS TE HULPVAARDIG GEWEEST. Te Amsterdam reed Maandag een auto. be stemd voor het vervoer van vleesch een markt kraam aan. hetgeen tot een hevige ruzie tus- schen den chauffeur en den eigenaar van de kraam leidde. Het publiek bemoeide zich er mee. zoodat al gauw een flinke oploop ont stond. Een agent van politie leidde den chauffeur naar het bureau. Daar de achter gebleven vleesch-auto het verkeer in gevaar bracht, bood een particulier aan, de auto naar het politiebureau te rijden. Een agent van politie nam dit aanbod aan, de wagen reed wegdoch niet naar het bureau. Eerst 's avonds laat is de auto onbeheerd terug gevonden, het vleesch bleek medegeno men te zijn. Het zoeken is thans naar den „hulpvaar digen" chauffeur. Brievenbestellers protesteeren. Tegen voornemens van den directeur- generaal der P. T. T. Te Utrecht is een landelijke bijeenkomst gehouden van bestellers bij den P.T.T.-dienst georganiseerd in den Centralen Bond van Nederlandsch Post-. Telegraaf- en Telefoon personeel. De aanwezigen droegen het Bondsbestuur op de ernstige ontstemming over de voorne mens van den directeur-generaal der P.T.T. om het platteland te ont-ambtenaren. die in de rijen van het Jager personeel leeft, aan den Ministerraad mede te deelen en er te vens op te wijzen, dat de voorstellen van de Bedrijfsleiding de tegenstelling tusschen platteland en stad zullen verscherpen. Het valt maatschappelijk niet te verdedigen om alle postinrichtingen. op de allergrootste in de steden na, volledig met arbeidscontrac tanten te doen bezetten. Het platteland wordt de laatste jaren toch reeds heel sterk van zijn ambtenaren beroofd. Om nu het geheele bestellerscorps aldaar uit arbeids contractanten te doen bestaan, beteekent een zoo grievende achteruitstelling van dat gedeelte van het personeel, dat daarin nooit zal kunnen worden berust. Uit ambtelijk oogpunt achtte men het voorstei eveneens een gevaar. Daarnaast meende de bijeenkomst, dat de voorstellen van de bedrijfsleiding zeer posi tief in strijd zijn met artikel 2 van het Ar- beidsovereenkomstenbesluit. R.K. VREDESBOND BESTAAT TIEN JAAR. De R.K. Vredesbond heeft zijn tienjarig be staan te 's-Hertogenbosch gevierd met een congres, dat onder voorzitterschap stond van prof. dr. J Kors O.P. Deze zeide in zijn ope ningswoord, dat de vereeniging in de afge- loopen tien jaar niet heeft bereikt wat zij be reiken wilde, nl. het geheele katholieke volk omvatten. Desniettemin zal zij op den inge slagen weg blijven voortgaan. Het is noodig. dat de vredesbeweging groeit, vooral in dezen rijd. Kapelaan Drost uit Rotterdam hield een rede. waarin hij verklaarde dat er reden is voor een gelukwensch tot hen, die het vredes ideaal bleven propageeren, want hun arbeid is niet vruchteloos geweest. De heer P. Serra- rens, lid van de Eerste Kamer, heeft een uit eenzetting gegeven van het Volkenbondswerk. Mgr. Diepen bracht hulde aan het bestuur en aan de leden van den bond, hem uit naam van het episcopaat dankend voor zijn werk. Nadat de bisschop zijn zegen had gegeven, werd het congres gesloten. DE IJKWET KOMT TOCH IN DE TWEEDE KAMER. Op voorstel van minister Gelissen zal de regeering den voorzitter der Tweede Kamer verzoeken het wetsontwerp tot het invoeren van een nieuwe regeling betreffende de ma ten. gewichten, meet- en weegwerktuigen weer op de agenda te plaatsen. Het is vorig jaar October van de agenda afgevoerd. Steunt de regeering Suri- naamsche kolonisatie? Vragen van den heer Rutgers. De heer Rutgers heeft aan den Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Mi nisters. de volgende vragen gesteld: I Is het den Minister bekend, dat door de heeren C. G. R. van Marselis Hartsinck en N. J. van Straaten namens den Raad van Bestuur van de Stichting Nieuw Holland een circulaire gezonden is aan ae colleges van Burgemeeste: en Wethouders in Nederland, waarin een fi- nancieele steun van f 25 per gemeente ge vraagd wordt voor de door deze Stichting voor genomen kolonisatie in Suriname? II. Is het den Minister bekend, dat in deze circulaire de volgende zinsnede voorkomt: „Met alle betrokken Ministers is het koloni satieplan persoonlijk besproken en alle moge lijke blijken van adhaesie mochten wij van hunne Excellenties ontvangen"? III. Wordt het standpunt van de betrokken Ministers ten opzichte van het bedoelde kolo nisatieplan in dit citaat juist weergegeven? IV. Indien de voorgaande vraag ontkennend beantwoord wordt, welke is dan het standpunt van de betrokken Ministers ten aanzien van het bedoelde kolonisatieplan? KINDEREN DRAGEN LICHTJES VAN DEN VREDE DOOR DE STAD. Ommegang van duizenden jongeren. Haarlem. Dinsdag. Ongeveer duizend vredeslichtjes liepen Maandagavond door de stad. gedragen door kinderen boven tien jaar. Duizend lampions, vastgehouden door kinderhanden, voortge dragen door de opkomende jeugd, die het ten deele als een welkom avondfeestje beschouw de. doch ten deele ook besef had van de be- teekenis van zoo n vredesommegang. Op de Nassaulaan kwamen zij bijeen en liepen daarna met muziek voorop door een deel van de stad. Bij het begin van den ommegang werd gezongen Kinderen van een Vader een melodie van Catherina van Ren- nes. die sinds 25 September op het halve uur op het carillon van de Groote Kerk wordt gespeeld. Er waren heel kleine pukjes bij. die slechts nauwelijks den hoogen leeftijd van tien ja ren bereikt zullen hebben. Er waren kinde ren. groote. kleine, uit verschillende buur ten en allen hadden zij een ding gemeen: zij droegen een lampion. Een vredeslampion. Door de duisternis. Velen lachten, enkelen keken aeer ernstig. De laatsten zullen zeker wel eens van Abes synië hebben gelezen. De ommegang ging uit van den Neder- landschen Kinderbond, afdeeling Haarlem en had de medewerking van den Vredesraad in onze stad. aan welken raad vele vredesver- eenigingen zijn aangesloten. Het ensemble van Oosterkwartier zorgde voor de muziek terwijl de duizend kinderen de volgende route aflegden: Nassauplein, Nieuwe Gracht. Kruisbrug. andere zijde van de Nieuwe Gracht, Kenaupark Pieter Kies- straat. Kinderhuissingel. Zijlsingel. Leid- schevaart. Wilsonbrug. Wilhelminastraat, Raaks. Gedempte Oude Gracht. Nassaulaan. Enkele grooteren in den optocht droegen fakkels, die een rossig schijnsel wierpen in den donkeren avond Niet alleen aan de Nassaulaan, doch langs den geheelen weg, was een groote belang stelling voor dezen vreces-licht-ommegang. zoodat de propagandistische waarde niet tot de deelnemers bleef beperkt, doch zich uit strekte tot allen die de vuurpuntjes hebben zien voorbijtrekken. Na ruim een uur was de tocht volbracht en kregen de kinderen een versnapering. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 12 November: In Rusland is. naar men verneemt, een zeer eigenaardig proces hangende. Zekere prinses X. vertrouwde op haar sterfbed haar hondje Gipsy aan de goede zorgen eener vriendin toe. en zij liet, bij testament, aan die dame een som van duizend roebels na. waarvan de interest ten bate van het dier moest komen. Toen Gipsy later kwam te sterven, meende de nieuwe meesteres, die het dier tot in zijn laatste oogenblikken had verpleegd, dat het kapitaal haar thans in eigendom toekwam, aangezien het testament niets bepaalds omtrent dit punt had bevat. Ongelukkig kwam echter iemand op dagen, die eigenaar van een zoontje van Gipsy is en thans namens zijn hond, aanspraak op de erfenis van diens mama maakte. Waarschijnlijk zou zelfs Salomo met dit geval verlegen hebben gezeten. Weer hechtenisstraf voor dronken automobilist. Drie weken, een half jaar geen rijbewijs, 25 boete of tien dagen. Wederom heeft de Haarlemsche kantonrech ter een dronken autobestuurder tot een hechtenisstraf veroordeeld, waarbij bovendien nog eenige andere straffen zijn opgelegd. Öp 31 October is de bestuurder van een vrachtauto, toen hij van de Velsensche pont kwam. tegen de achterzijde van een bus gere den, die op den Wijkerstraatweg passagiers opnam. Bij de aanrijding vloog de naast, den chauf feur zittende man met het hoofd door de voorruit, waardoor hij tamelijk ernstig werd gewond, hetgeen zich laat begrijpen. De vrachtwagen was op weg naar Bever wijk en de twee inzittenden hadden onderweg een borrel gepakt. De chauffeur had het maar liefst tot vijf of zeven glazen jenever ge bracht en onder deze omstandigheid heeft hij het gewaagd achter het stuur van èen auto te gaan zitten. Geen wonder dus dat hij in zijn niet nuch tere positie tegen de stilstaande autobus is opgereden. De Haarlemsche kantonrechter straft deze „overtredingen", die binnenkort geen overtre dingen meer zullen zijn, doch misdrijven, zeer streng. En terecht. Deze chauffeur hoorde een eisch van drie weken hechtenis, een half jaar intrekking van het rijbewijs en 20 boete of tien dagen hech tenis wegens de aanrijding. De eerste straf was natuurlijk voor de dronkenschap. De kantonrechter deed er nog iets bij. De uitspraak luidde drie weken hechtenis, een half jaar geen rijbewijs 25 boete of tien da gen hechtenis. Kantonrechter straft Crisiswet-overtreders. Boete van duizend gulden. De Haarlemsche kantonrechter heeft Maan dagmiddag een zware straf opgelegd aan een inwoner van Beverwijk, die aardappels heeft vervoerd zonder daartoe bevoegd te zijn ge weest. De verdachte heeft namelijk 3500 kilogram aardappelen van de Haarlemmermeer naar Amsterdam laten brengen, zonder dat zij door een geleidebiljet waren gedekt. Wel had de chauffeur een z.g.n. re-expeditiebewijs voor aardappelen uit Zeeland, doch dat was niet voldoende. De verdachte was hiervoor reeds eerder be keurd. namelijk voor een op 31 Mei gepleegd feit. De kwestie waar het nu om ging, dateerde van enkele dagen later, namelijk van den derden Juni. De ambtenaar van het openbaar ministerie kenschetste den verdachte als iemand die om niets gaf. In Alkmaar is hij ook reeds twee keer veroordeeld, zij het niet voor een zelfde feit. Het eene vonnis bedraagt daar f 1000 boete en het andere is f 1500. Echter kunnen geen van beide vonnissen door bijzondere omstan digheden ten uitvoer worden gelegd. Bij de behandeling van deze strafzaak bleek dat een winkelier uit Beverwijk, die de zakken moest plombeeren, ook heeft gekno°id. Deze winkelier, die geen ambtenaar is, heeft de zak ken van loodjes voorzien. Deze man wist dat de verdachte niet in het bezit was van een ge leidebiljet. Toch heeft hij een vergoeding van een kwartje per zak voor zijn arbeid aangeno men. Hij had er, zooals hij 't zelf noemde, „ongeoorloofd voordeel" van gehad Een controleur, belast met de nale;ing der crisiswetten, die wel een Rijksambtenaar is, kreeg uit Sloterdijk een klacht van omkooperij. Zoo kwam de zaak uit. Voor hoeveel de verdachte het Rijk heeft be nadeeld staat niet geheel vast. Hij is namelijk zoo slim geweest de verschillende boeren te waarschuwen dat er controle op komst was en dat zij het beste deden door te zeggen dat zij van niets wisten. Toch moet de benadeeling zeker duizend gulden bedragen, zoo het niet meer is. De verdachte draaide een beetje om de waarheid heen, sprak van het re-expeditie bewijs, vond het niet zoo heel erg. enz! De ambtenaar was een geheel andere mee ning toegedaan en vroeg f 2000 boete of zes maanden hechtenis. De verdachte schrok hiervan toch wel wat. Het vonnis luidde de helft van den eisch: f 1000 of drie maanden hechtenis. Heemskerkers krijgen boeten van vier gulden tot vijf honderd gulden. Zooals de kantonrechter zei. zijn er drie plaatsen waar men onwillig is lid te worden van de Nederlandsche Sierteeltcentrale, om aldus in het bezit te komen van enkele nood zakelijke vergunningen, voor hen die bloemen willen teelen. Deze plaatsen zij»' Heemskerk, Hoorn en Rijnsburg! Is men geen lid dan begaat men onvermij delijk overtredingen. Zoo stonden er Maandag middag eenige Heemskerkers terecht, die al len voor het zelfde feit werden vervolgd. Al naar gelang het bedrag, waarvoor zij over treden hebben, luidden de eischen en de von nissen die alle practisch conform waren. Ongeveer tien Heemskerkers gingen naar huis met boeten van vier gulden tot vijf honderd gulden. Het lidmaatschap van de Sierteeltcentrale is in vele gevallen toch ta prefereeren!

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5