m Zo verkouden! DINSDAG 12 NOVEMBER 1935 HA'ARl'E M'S DAGBE'AD 5 STADSNIEUWS Voor Haarlem's Politierechter. ZOMERAVONDID YLLE 't Was in het langst der dagen, dat te IJmui- den bij vallenden avond drie vrouwen iiepen te wandelen, genietend van den frisschen zee wind, die, als we ons niet vergissen, op 14 Juni nogal tamelijk frisch was en dus wel geschikt om op verhitte hoofden afkoelend te werken. Behalve van de avondlucht genoten zij ook van een product, dat de zee, al is 't met in dien vorm, levert, door zich te vermeien bij een haringkar. Zoo drie vrouwen ln den zo meravond bij een haringkar, waarachter een witgejaste vischboer troont, dat alles besche nen door de laatste stralen, die een roode zonneschijf over de rimpelende zee zendt, dat alles is wel een idylle en verbaasd zal de lezer vragen, hoe zoo iets toch voor de rechters- tafel kan komen. Luister. Ieder weet, dat als men één afgebrande lu- cufer in het doosje heeft geborgen bij veertig gave lucifers, dat dan steeds als een lucifer uit het doosje gepakt wordt, die afgebrande gegrepen wordt en zoo gaat het ook, dat men op straat loopende een vriend of vriendin zoekt, de eerste persoon, dien men ontmoet, juist degene is, dien men liever niet ziet, iemand die nog een kleine vordering heeft of iemand met wien ge kwestie hebt gehad kortom een soort vijand. En zoo kan het geen verwondering baren, dat de eenige personen die de vrouwen op de verlaten Bik- en Ar- noldkade tegenkwamen, een juffrouw met haar man waren, die ze van alle IJmuidenaren het minst graag zagen. Nu hadden die vrouwen dat eenigszins kun nen verwachten, want het echtpaar woonde op de Bik en Arnoldkade, terwijl zij er eigen lijk geen boodschap hadden, maar er zijn van die geheime krachten, die een mensch -naar zijn ongeluk trekken. Hoe moeten we nu verder zeggen, wat er gebeurde, want als men de vrouwen, waarbij ook die van het echtpaar, hoorde, was er eigenlijk niets gebeurd dan het verwijlen bij de haringkar en dat is niets voor den rech ter. Dus er was, laten we zeggen, niets ge beurd, maar twee van de drie vrouwen ston den terecht, omdat zij tegen de juffrouw van het echtpaar hadden gezegd, dat deze thans mooie kleeren droeg en dat nu ja dat niet van haar mans verdienste was. Daarover had deze juffrouw een klacht ingediend, maar een der drie had wederkeerig een klacht in gediend en wel hiervoor, dat de juffrouw van de mooie kleeren haar een slag met een hand- tasch tegen het hoofd had gegeven. Weet u zeker, dat het met een tasch was? vroeg de rechter. Neen, dat wist ze eigenlijk niet zeker, maar 't was met een hard voor werp, dat de ander in de hand had en men schelijker wijs gesproken kon dit niets anders dan een tasch zijn geweest. Maar conclusies mag men voor den rechter niet maken en het zag er naar uit, dat de tasch en daarmee mis schien de heele zaak zou afgezwaaid zijn, ais een der anderen niet ter hulp was gesneld en had getuigd, dat er wel en deugdelijk met. een tasch was geslagen. Ofschoon de juffrouw die geslagen zou hebben, stijf en strak vol hield, geen klap gegeven te hebben, kreeg zij 10 boete, waarover zij zich hoogelijk ver baasde. De beide vrouwen, die dat gezegd zouden hebben van die mooie kleeren en waarvan een als woordvoerster een pleidooi hield, dat wat woordenrijkdom betreft, geen advocaat haar kon verbeteren en waarin duidelijk uitkwam, dat de beleedigende woorden niet waren ge uit, kregen niettemin ook ieder 10 boete, waarover zij zich eveneens verbaasden, maar ze kwamen er nog goed af, want de officier, wien de eeuwige ruzie tusschen de vrouwen begon te vervelen, had 25 boete geëischt en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk. Een ruitentikker Daar kwam er een voor, die al een keer of zes voor inslaan van ruiten en dergelijke was veroordeeld en die zich nu had te verant woorden voor het inslaan van een autoruit en het intrappen van een vensterruit, wat twee van elkaar onafhankelijke handelingen waren want de auto stond in een garage en het venster was ergens op het Buitenspaarne. De eenige verantwoording, die de man had was. dat hij dronken was geweest en hij zei. dat al de vroegere vernielingen ook in causaal ver band stonden met den drank. Hij beloofde be terschap, maar de officier merkte op, dat hij hetzelfde verweer en dezelfde belofte vroeger gedaan had, zoodat daar niet te veel aan dacht aan geschonken moest worden. Zulke onverbeterlijke ruitentrappers geeft men geen voorwaardelijk en geldboete heeft ook weinig zin, want die kan hij toch niet betalen en van de schadevergoeding komt ook niets te recht. Er zijn al een paar maanden verloopen en de chauffeur, die voor de autoruit aan sprakelijk wordt gesteld, heeft nog geen cent van de 3.50, wat de ruit kost, gezien. Daarom eischte de officier 2 maanden ge vangenisstraf. De rechter was het met den officier eens, behalve wat de strafmaat be treft; er ging de helft af. STRAATNAMEN. B. en W. van Haarlem hebben besloten de navolgende namen te geven aan wegen in de omgeving van het tuindorp bij Elswoud: Bloemveldlaan. Schoonoordlaan (herinnering aan een voormalige buitenplaats aan de Brou wersvaart), en Noorder Tuindorplaan. STADS BIBLIOTHEEK FN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nieuwe aanwinsten: Nederl. en i. h. Nederl. vert. romans Andrejew. De roode lach. Coolen. De schoone voleinding. Deledda. Berusting. Eekhout. Patriciërs. Wyhe-Smeding. Tusschen twee droomen. Duitsche romans. Frank. Der Mann, der Greta Garbo liebte. Neumann. Die macht. Newerow. Taschkent die brotreiche Stadt; und Sserafimowitsch: Der eiseme Strom. Ognjew. Das Tagebuch des Schülers Kost ja Rjabzew. Regler. Der verlorene Sohn. Wijsbegeerte. Adolph. Die Weltanschauung Gustav Theo- dor Fechners. Adolph. Die Philisophie des Grafen Keyser- ling. Benda. Lettres a Mélisande. Janssens. Hoofdbegrippen uit de Platonische dialogen Lusis en Sumposion. Schweitzer. De wereldbeschouwing der In dische denkers. Toonkunst. Tenschert. Joseph Haydn. Specht. Giacomo Puccini. Geschiedenis. Gedat. Wereldproblemen van nu. Huizinga. Herfstty der middeleeuwen; 4. dr. Mensching. Gekleurd en blank. Trebitsch-Lincoln. De grootste avonturier der twintigste eeuw. Verseput. Voorgeschiedenis van de Oosten- rijk-Hongaarsche nota aan Servië van Juli 1914. De belasting op plezierreizen en de Trekkersbond. Adres van den bond aan minister Oud. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Trekkersbond heeft zich in een adres tot den minister van financiën gewend in verband met het regeeringsvoornemen een belasting te heffen op het maken van z.g.n. plezier reizen naar het buitenland. In dit adres wijst het hoofdbestuur er op, dat het doel van den bond is het bevorderen van het trekken en het verblijven in de na tuur door het maken van tochten in binnen land en buitenland. Door de zelfwerkzaam heid van de deelnemers aan deze tochten, die het saamhorigheidsgevoel tusschen menschen van verschillende nationaliteit vergrooten, kunnen de kosten er van gering blijven. „Dit werk", zoo zegt het adres, „zou nu in groot gevaar komen, wanneer het voornemen om een belasting te heffen op het maken van z.g.n. plezierreizen naar het buitenland zou worden verwezenlijkt, en wel zonder dat de schatkist daarbij eenig voordeel zou ge nieten. Dit komt doordat zulk een belasting, hoewel de bedoeling er van zuiver fiscaal is. noodzakelijk een .prohibitieve werking zal hebben op buitenlandsche trektochtenzoo als wij deze plegen te organiseeren. Indien nl. onze tochten door de te heffen reisbelasting zouden worden getroffen, dan zou het bedrag daarvan niet slechts enkele percenten van de reissom uitmaken, zooals in overeenstemming zou zijn met het fiscale karakter der heffing, doch altijd minstens 15 procent, in de meeste gevallen 20 procent en soms zelfs bijna 30 procent". „Het eenige gevolg zou zijn, dat het werk dat wij met veel persoonlijke opofferingen de laatste jaren hebben opgebouwd zonder dat er eenige winstbejag bij heeft voorgezeten, thans zou worden afgebroken". Om deze redenen dringt de Trekkersbond er bij den minister op aan het voornemen de reisbelasting te heffen in nadere overweging te nemen of eventueel pogingen te doen trektochten door den Trekkersbond onbelast te laten. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen M.O. Ned. taal- en letterkunde de heer B. G. van Z-elst te Haarlem. ANTI-REV. JONGEREN. Dezer dagen hield de gouw „Kennemerland" van de Antirev. Jongeren Actie (A.R.J.A.) een gouwavond in een der zalen van de sociëteit „De Nijverheid", alhier. De voorzitter, Mr. A. Hoekema, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak daarna een kort welkomstwoord. Door den se cretaris werd een kort verslag uitgebracht van de werkzaamheden van den gouwraad over het afgeloopen jaar. De voorzitter deelde aan de vergadering mede, dat de heer Pierhagen voor de functie van secretaris had bedankt; hij bracht hem den dank over van de gouw. voor hetgeen hij in het belang der organisatie had verricht. Vervolgens hield het lid der Tweede Kamer C. Smeenk een rede over het onderwerp „de positie van ons parlement". Spreker begon met te zeggen, dat tegenwoordig velen tegen het parlementaire stelsel zijn gekant en neiging gevoelen voor de dictatuur. De oorzaken daar van werden uiteengezet, waarna in een uit voerig betoog een schets werd gegeven van de ontwikkeling van het parlementaire systeem hier te lande en in enkele ons omringende staten. Vervolgens werd uiteengezet de op vatting van de Geref. theologen van dit punt, waarbij o.a. werd gewezen op het werkje van Dr. Kuyper „Het Calvinisme, oorsprong en waarborg onzer constitutioneele vrijheden", waarvan Prof. Köhnstam pas nog had getuigd, dat de inhoud nog zeer actueel is. De huidige critiek op het parlement werd door spreker behandeld, evenals voor- en na- deelen van het thans werkende parlementaire systeem. Sprekers conclusie is. dat tegenover de critiek zoo weinig positiefs wordt gezet. De dictatuur wordt genoemd en de zgn. corpora tieve staat. De dictatuur ontneemt aan het parlement de noodige controle op de daden der regeering en voert tot corruptie en gewe tensdwang. Aan hen, die dit voorstaan, werd door spreker verweten een lichtvaardig spel met de volksvrijheden. Van hetgeen de corpo ratieve staat zal brengen, weten we nog zoo weinig, dat het juist daarom voor velen be geerlijk lijkt. Een volk kan men echter niet beschouwen als een verzameling producenten alleen: een volk is meer dan dat. Ook maakt men dan het volk onmondig in allerlei vragen van ideëele, geestelijke en zedelijke strekking, ia, ook het regeerings- en het buitenlandsche beleid zijn aan alle controle onttrokken. Ook de idee van Kuyper en Treub om naast de politieke- een sociale groepeering te hebben, kan spreker niet bekoren. De groepen zullen ook dan elkander moeten of willen helpen om ieder wat te kunnen bereiken. Ook thans tre den adviseurs in sociale zaken op in openbare lichamen, waarbij b.v. gedacht wordt aan den Hoogen Raad van Arbeid, enz. Dit kan ge leidelijk groeien. Tot slot werd gewezen op den gaven toestand hier te lande in vergelijking met andere landen, waar de regeeringen met uitgebreide volmachten moeten regeeren om iets te kunnen bereiken. Met een opwekking om de door Kuyper en Groen geleerde beginselen te bestudeeren. ein digde spreker zijn rede. Na de pauze werden vragen aan den spreker gesteld, die deze uitvoerig beantwoordde. De voorzitter dankte den heer Smeenk voor zijn leerzame uiteenzetting. VOLKSUNIVERSITEIT. De lezingen van den heer A. F. Portielje. Men schrijft ons: De heer Portielje, de begaafde „Inspecteur der levende have" van Artis, is hier tor stede geen onbekende meer. Voor de Volksuniversi teit. de Vereeniging „Weten en Werken", het „Nut" en tal van andere corporaties, geeft deze welsprekende docent sedert jaren zijn voordrachten over „Psychologie der dieren". Vandaar dat het bijna overbodig is, nog een maal de aandacht te vestigen op zijn nieuwe serie lezingen, die hedenavond in de Aula van Teyler's Stichting aanvangt. Wie zou het niet belangwekkend vinden, dezen tactvollen ken ner van de dierenziel te hooren vertellen van zijn „omgang" met zijn veelsoortige vrienden in den Dierentuin? Vooral wanneer zijn cursus door een excursie naar „Artis" bekroond wordt. Wat men echter het meest in den heer Por tielje bewonderen moet. dat is zijn wijsgeerige beschouwing over het verschil tusschen mensch en dier. Men leert van hem, dat men het dier wel voortdurend met den mensch mag. vergelijken, maar toch nimmer met den mensch gelijkstellen mag. Hoe zonderling het klinke: men leert zich zeiven kennen door samen met den heer Portielje het andere van zich zelf" het dier te bestudeeren. Daar om een ideale Volksuniversiteitscuisusl Misschien nog wel koorts ookl I Aspirin is de onovertroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR 1 d verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 labl. 70 cis. en oranjezakies v. 2 tabl. i 10 et*. (Adv. Ingez. Med.) Propaganda-avond van den Chr. Besturenbond. Toespraken van de heeren Hofman en Wetselaar. De Hdarlemsche Christelijke Besturenbond hield Maandagavond in het gebouw van den Protestantenbond een propagandavergadering. De heer L. Silvis, voorzitter van den Bond sprak een openingswoord, waarna het ge mengd koor „Zanglust" het lied „God is mijn licht" zong. Hierna was het woord aan den heer J. Hof man, voorzitter van den Ned. Christ. Grafi- schen Bond. die sprak over het onderwerp „In bewogen tijd". Na den oorlog, zei deze, dacht men dat nu alle ellende voorbij was en dat een betere tijd zou aanbreken. Het tegenwoordige geslacht en het komende gaan in den huidigen tijd met weinig vertrou wen de toekomst tegemoet. Elke vastheid in ons leven Is ons ontnomen Soms lijkt ook het geloof onmachtig. De vak- vereeniging kan in deze geen hoop geven en is in een defensieve positie gekomen. Doch zij geeft nog steeds moreelen steun en haar werkkampen hebben een buitengewoon goeden invloed. Zij geven den werkloozen in een week moed voor maanden. Zeventig duizend gulden is reeds bijeen gebracht. er zal nog honderdduizend gulden bijeen moeten komen voor deze kampen. Vervolgens sprak de heer Hofman over het politiek en maatschappelijk nut van de Christelijke vakbeweging. Het is in deze be wogen tijden moeilijk den juisten weg tus schen socialisme, nat.-socialisme en commu nisme te vinden. Tot slot van zijn toespraak zei spr.: „Blijf trouw aan uw Christelijke vakbe weging en laten we God vragen die te laten bestaan". Het koor zong hierop „De wereld zingt Gods lof". Vervolgens sprak de heer H. Wetselaar, hoofdbestuurslid van den Christelijken Metaalbewerkersbond in Nederland. Zijn on derwerk was „Een vaste koers". Het is in dezen tijd noodig, zeide spr. dat de jongeren gereed zijn onze plaats in te nemen. En het is ook noodig, dat zij zich organiseeren in de Christeliike vakbeweging. Wi.i hebben alle man van Christelijken huize noodig voor den strijd op sociaal terrein tegen revolutie en ongeloof, die er steeds weer op uit zijn af te breken wat bereikt is. In dit verband hekelde spr. scherp het na- tionaal-socialisme, dat de vrije Nederlanders nooit zullen dulden. „Er is slechts één begin sel, dat kan gelden, het Christelijke. Het is noodig, dat het uitgedragen wordt. Willen wij tot een betere maatschappelijke structuur komen, dan moet de mensch veranderd wor den. Het is de taak van het Christendom deze verandering teweeg te brengen. Wi.i moeten moed scheppen uit ons Christe lijk beginsel om te helpen den opbouw door té voeren. Spreker eindigde met een krachtige opwek king tot propaganda voor eh aansluiting bij de Christelijke vakbeweging. Nadat het koor nog gezongen had, sprak dr. v. d. Voet een slotwoord. NED. CHRISTEN VROUWENBOND De tweede Winterlezing, uitgaande van de Afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Christen-Vrouwenbond zal gehouden worden op Woensdagavond 20 November in het Wijk- gebouw aan de Leidschestraat 20. Spreker van dien avond zal zijn: de heer H. D. van Broekhuizen, Gezant van Zuid-Afrika, over het onderwerp: „Transvaal". MOTORDIENST. Met ingang van 1 Januari 1936 is bij het korps overgeplaatst de sergeant H. F. van den Broek van het Regiment Grenadiers te 's-Gra- venhage. De sergeant H. Tijsma van het 4e Regiment Infanterie te Leiden, thans werkzaam bij het Landstormverband den Haag, wordt werk zaam gesteld bij den C. van het L. S. Korps Motordienst ter standplaats Haarlem. „DIE JAHRESZETTEN" VAN HAYDN. Donderdag 14 November geeft Haarlem's Gemengd Koor. onder leiding van Jan Booda een uitvoering van het oratorium „Die Jahreszeiten". Dit oratorium mag zeker wel onder de meest bekende, ja bijna ..populaire" werken van Haydn gerekend worden, om de begrij pelijke. maar toch treffende wijze, waarop Haydn zijn Jaargetijden uitbeeldt. De kringloop der natuur, waaruit bijna ieder scheppend kunstenaar zijn inspiratie traöht te putten, wordt als 't ware den toe hoorder tentoongespreid. De ouverture schildert de overgang van den winter naar de lente. Het begimkoor „Komm' holder Lenz", geeft door zijn anee- sleepende melodie, het verlangen der een voudige landlieden naar de lente prachtig weer; het losbarstende onweer; het koor „Die Abendglocke hat getönt", al deze eenvoudig- illustreerende. maar verfijnde gedeelten, zullen een ieder, die maar iets moois wil ge nieten óók zonder muzikale scholing treffen en bijblijven. Bij de koren sluiten de recitatieven, duet ten en aria's aan, van Hanne, een boeren meisje (sopraan); Lukas, een jonge boer (tenor), en Simon, Hanne's Vader (bas), die de vreugden van 'het- landleven bezingen. Een prachtig gedeelte is ook de jachtscène, waarin vooral het rythme der paarden en honden uitkomt, en telkens de triomfante lijke jachtkreet ..Halali" weerklinkt. Voorts komt er een volledig wijnfeest in voor Met het machtige slotkoor: .Dan bricht der grosze Morgen an", eindigt het orato rium. Met deze koren heb ik slechts enkele der biizonder mooie gedeelten van dit werk ge noemd. doch er zijn tallooze voorbeelden te geven van Haydn's groot talent, om de na tuur in de muziek uit te beelden. (Men neme slechts het teere „O. wie iieblich". uit het eérste gedeelte, en de gees tige sopraan-aria: „Ein Madchen, das auf Bhre hielt"). Waar een bekend koor als H.G.K., onder de ervaren leiding van Jan Booda. met een drietal solisten van groote vermaardheid, als ankie van W'ckevoort Crommelin. Louis van Tu'der, en Willem Ravelli een dergelijk ora torium zingt, behoeft eigenlijk de meest veel- eischende concertbezoeker zelfs niet te wor den aangespoord. Annie van Ees gehuldigd. Vijfhonderdste „Boefje". De vertolkster van Brusse's Boefje is bij de 500ste voorstelling in den Koninklijken Schouwburg in Den Haag op buitengewone wijze gehuldigd. Zij werd na de voorstelling door tal van sprekers gehuldigd, waarna in hotel Paulez een souper werd aangeboden. MOLIèRE IN DEN STADSSCHOUWBURG. Onder de auspiciën van de Alliance F—"- <?aise te Haarlem zal Vrijdagavond ir Stadsschouwburg optreden de ,Gor du Chariot" uit Parijs met twee klas spelen van Molière, les Précieuses P et le Malade Imaginaire". De Compagnie du Chariot werd opgericht in 1926 op initiatief van Albert Carré, direc teur van de Comédie Francaise en van de Opéra Comique te Parijs, Als doel stelt het gezelschap zich voor de groote klassiek-let- terkur.dige meesterwerken van het Fransche tooneel in Frankrijk en in den Vreemde te doen kennen. De voornaamste rollen worden steeds ver vuld door acteurs en actrices van de Comédie Francaise en van het Odéon, de mindere door bekroonde leerlingen van het Conservatoire. Verder is iedere opvoering het onderwerp van de meest mogelijke zorg en er wacht dus den schouwburgbezoeker Vrijdagavond een aangename, leerzame en gezellige avond, die nu eens weer echt zal bewijzen waartoe een degelijk samengestelde Fransche troep in staat is. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Sme- destr., handschoenen en ceinturen: sleutel; sa beldrager; Kok, Raamsingel 28, hond; Asyl, Ridderstr. 11, hond; Asyl Thornwood, v 't Hof straat 93. hond; v. Gelswijk, Brouwerskade 1, handbeschermer en dameshandschoen; Roefs, Wagenweg 184, hond; Asyl, Ridder straat katten: v. Amerongen, Seringenstraat 7. Alpinomuts; Pater, Cremerpelin 19, honden penning; den Hollander, Soutmanstraat 40, honden penning: Honschoten, Oranjeboomstr. 124, rijwielplaatje; Boeree, Drappenierstraat 7, rijwieJbelastingplaatje; Wildeboer, Kastan jestraat 3, rozenkrans; Roosen, Jelgersmastr. 8, sleutel van melkkraan; Geerlings. Tesla- straat 20, vulpen; Hesselman, Kloosterstraat 49 rd., zweep. Handschoenen en ceinturen, portemon- naie, Politiebureau. Sm edestraat; Ned. taal boekje, Schilfer, Schouwtjeslaan 29; hond. Besseling, Sperwerstraat 46; idem, Peetoom, Schutterstraat 18; hark en schop. Concierge „Trouw moet Blycken". Gr. Houtstraat; da- mesarmhandhorloge, Molenaar. Leeuwerikstr 29; iheerenpolshorloge. Otter, Seringenstraat 16; jekker, Smit. Vijfhuizerdijk 68, Haar lemmermeer; kruik. Rozen, H. v. Alphenstr.? ritten kaart N.Z.H.T.M., Rietman, Slachthuis- straat 35 rd.; Oorbel. Breems. Bakkerstraat 19 rd., pakje, inhoudende o,a. dameskousen, Dorland, Vergierdeweg 38; partemonnaie, Dweeland. 2e Zuid Polderstraat 41; idem, Slooten, Lange Heerenvest 52; idem, Fuchs, Slachthuisstraat 53 rd.; pakje. inh. koperen ring. v. Veen, Leliestraat 6; portefeuille. Heins, L. Margarethastraat 38; rijwielplaatje, Brink, Schagchelstraat 39; idem. Kuiper. p.a. de Leeuw. Rijksstraatw. 112; idem Heemsber- gen, Kinkerstraat 15; rozenkrans, Neeven, Bisschop Ottostraat 14; riem, v. Keulen, Brouwersvaart 68; slinger van auto, Faber, G. v. Amstelstraat 18; wit spatbordscherm. Meulman. Boekenrodestraat 9; tasch met schrijfbehoeften, Tolen, Fr. Halsstraat 30 rd., vulpenhouder, v. Polen, Soendastraat 23; vo gel 'tamme ekster), Aartsen, Zaanenlaan 60; pijpje (houten tabaks-), bureau van politie. De nieuwe brug over het Z. B. Spaarne. Werk vordert goed. Het heiwerk voor den bouw van de nieuwe brug over het Z.B. Spaarne is gereed geko men; de lange betonpalen zijn met het hei blok in den harden bodem geslagen. Men is nu bezig met het landhoofd en de opritten aan de zijde van den Schalkwijker- weg. Het werk heeft een vlot verloop. Naar men weet wordt de ijzerconstructie der brug, een electrische ophaalbrug evenals de Langebrug, vervaardigd bij de Haarlemsche Machinefabriek. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1225 porties. Overtonstraat 1886 porties. Byzantiumstraat 854 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scho len voor buitengewoon L. O. 100 porties ver strekt. OPMERKINGEN VAN LEZERS Een lezeres komt nog eens terug op de col lecte voor het Roode Kruis. Zij schrijft, dat een dame uit de Vredesbeweging haar gezegd heeft, dat niemand iets voor het doel geven moest daar genoemd instituut een militairis- tisch karakter droeg en dat het dan maar be ter was de menschen op het slagveld te laten liggen. Volgens deze dame waren verschei dene vredes-vrouwen het daarmede eens. Deze menschen wilden een „gele" of „witte" kruis- beweging, die de gewonden na hun genezing huistoe zou zenden. Inzendster is van oor deel. dat dit natuurlijk ideaal zou zijn. maar 'net zou toch wel heel gek zijn, wanneer een dergelijke beweging in een vreemd land de baas kon spelen. Zij is zelf in 1913 met een ambulance naar Servië geweest en weet bij ondervinding hoeveel goed er te doen is. Zij wee* ook. dat de meeste ambulances te spoe dig weer moeten vertrekken wegens geldge brek. Het personeel werkt belangeloos, de leider, de doktoren, ieder doet, wat in zijn of haar vermogen ligt. Inzendster vermoedt dat de Italianen en i 4be?syniers liever geholpen worden, dan in d° brandende zon te moeten verhongeren en dorst te lijden. P. J. M. VAN TETERING. Weer een aanstaande jubilaris onder onze 39. De heer P. J. M. van Tetering zat vroeger als redacteur-verslaggever der Nieuwe Haarlem sche Courant aan de perstafel in den raad. 15 December 1910 verliet hij de journalistiek om de leiding te nemen van „de Guide Druyf". De volgende maand zal hij dus zijn zilveren jubilé als handeldrijvend middenstander vieren. In de Middenstandsbeweging is hij een be kend man geworden. Eerst in de R.K. Midden stands vereen." maar toen de heer van Tetering bese: it door een vereend optre den der verseende mïddenstandsvereeni- gingen meer te bereiken was, werd de Midden standscentrale in het leven geroepen. De Middenstand heeft aan den heer van Tetering veel te danken. Jaren achtereen heeft hij zich geheel gegeven aan die belangen. Zon der ook aan het verdienstelijke werk van de heeren F. H. Smit en A. ten Boom te kort te doen, kan toch wel gezegd worden, dat de heer van Tetering in dien tijd de Middenstands- centrale was. Overal waar iets te doen was voor de winkeliers en kleine industriëelen, was hij op zijn post. De vlotte pen van den oud journalist bewees daarbij goede diensten. Hij is in dien tijd meermalen de schrik der re- dactiebureaux geweest, want hij vroeg wel wat vele kolommen van onze plaatsruimte om te pleiten voor zijn standgenooten, waarbij hij ook een open oog voor de belangen van alle stad- genooten had: Eén ding heb ik op hem tegen gehad, namelijk dat zijn Schrijfmachine te veel Eerbied voor Hoofdletters had! Wie in dien tijd in middenstandsaange legenheden wat bereiken wilde, wist, dat het geraden was zich van den steun van den heer van Tetering te' verzekeren. Hij zat dan ook in ontelbare besturen en commissies. Een hoogtepunt in zijn leven is geweest de H.A.M.I.T., de in 1924 gehouden Middenstands tentoonstelling, waarbij hij de ziel en de drijf kracht was en waarbij hij zich weer een uit nemend organisator toonde. Daarna zijn hier nog veel tentoonstellingen gehouden, maar géén is zóó geslaagd als de H.A.M.I.T. Hier was de ronde frissche Brabander in volle kracht. Heel Kennemerland vierde dit feest met hem als joviaal gastheer! De heer van Tetering heeft voor den midden stand en zijn vereenigingen gewerkt zoo lang hij kon. In het vorig jaar eischte zijn eigen zaak weer zijn volle werkkracht. Hij heeft er zelfs aan gedacht voor zijn raadslidmaatschap te bedanken, maar tenslotte is hij daarvan toch teruggekomen. Sinds 1931 zit de heer van Tetering voor de R.K. Staatspartij in onzen raad. In dit college wijdt hij zich vooral aan de middenstands- belangen. Misschien heeft hij als raadslid in de oogen van enkelen niet volkomen beant woord aan de verwachtingen die zij van hem hadden. Zij veronderstelden, dat de heer van Tetering, die jarenlang in het openbare leven zoo'n belangrijke plaats had ingenomen, ook in den raad een eerste viool zou spelen. Daar toe is het evenwel niet gekomen, hij is daar niet uit het gelid naar voren getreden. Dit komt evenwel, omdat men in den raad moet spreken en niets met schrijven berei ken kan. De heer van Tetering is een beter schrijver dan spreker. Schriftelijke gedachtenwisseling bestaat in den raad alleen tusschen B. en W. en den raad over ae begrooting. Wanneer in den raad ook in andere gevallen een grootere rol aan het geschreven woord zou worden toe gekend, zou de beteekenis van onzen oud collega ongetwijfeld sterk toenemen. De heer van Tetering beperkt zich in den raad meestal tot korte redevoeringen. Maar steeds is hij op post als het gewenscht is op de bres te staan voor de belangen van den middenstand. Nu de Middenstandscentrale voor de behandeling der gemeentebegrooting voor 1936 een groot adres met vele midden- standswenschen aan den raad gezonden heeft, zal het tegenwoordige bestuur zich ongetwij feld gelukkig achten, dat nu de man in den raad zit die volkomen met die verlangens ver trouwd is. C. J. VAN T. AGENDA DINSDAG 12 NOVEMBÊR. Gem, Concertgebouw: Ledenconcert der H.O.V. (Tsjechische avond). 8-15 uur. Stadsschouwburg. Abonnementsvoorstelling Tooneelgroep „Het Masker": „Voorloopige In- vrijheidsstelling", 8.15 uur. Volksuniversiteit. Cursus „Dlerengedrag, ver- gelijken-psychologisch bezien", door A. F. J. Portielje. Luxor Sound Theater: „Een wedloop met Amor". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Ruggles dient twee heeren". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De witte Papegaal". Op het tooneel Mariora, the phenomenal Juggle Girl. In het bijprogramma: de voetbal-wedstrijd Neder landDenemarken. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Eind slecht, alles goed!" en de voetbalwedstrijd Nederland Denemarken. Op het tooneel: Little Viola en Martin Rose's, sensational dancers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 13 NOVEMBER. Gebouw Haarl. Kegelbond: Tentoonstelling arbeidsproducten Provinciaal Ziekenhuis. 711 uur nam. Wilhelminastraat 22: Psychometrische séance Nederl. Ver. Spiritisten „Harmonia". 8.15 uur. Wagenweg 58. Alg. verg. aandeelhouders Haarl. Drukkers- en Uitgevers maatschappij v.h. Gebr. Nobels 11 v.m. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7