De heer Veraart liet weer spuiten. Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 13 NOVEMBER 193* HXARL'E M'S DAGBCAD Hebben onze kinderen in Indië een toekomst? De heer Jokaii Koning beantwoordt de vraag bevestigend. Voor de afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen hield de heer Johan Koning, redacteur in Nederland van de „Java Bode", in de Turn zaal van het Gem. Concertgebouw Dinsdag middag een lezing over het onderwerp: „Hebben onze kinderen in Indië nog een toekomst?" Spr. waarschuwde in het begin van zijn inleiding, bij de opvoeding der jeugd de ma gische kracht van diploma's niet te over schatten. Dat de persoonlijkheid van den jongen man gerijpt is, is vooral voor In dië van veel meer belang dan dat hij is „gaar gestoomd" voor een diploma Zoowel in Nederland als in Indië heeft de landbouw, wat belangrijkheid betreft, wat van zijn plaats moeten afstaan aan de in dustrie; wij zijn niet meer uitsluitend een volk van landbouwers, zeevaarders en koop lieden. Ook de industrie, met haar aanhang van arbeiders, technici, kantoorpersoneel enz. eischt haar plaats. In de eerste plaats voor Indië is de practijk van belang. Uit een oogpunt van beroepskeuze is thans b.v. het levensmiddelenbedrijf veel beter dan de rechterlijke macht; er is behoefte aan betere woningen, beter huisraad en betere trans portmiddelen, vooral in de overzeesche ge westen. Indië is vóór alles een land van de reali teit, vaak van harde realiteit: het eischt sterke 'karakters en het particulier initiatief heeft er steeds wonderen verricht. De men- schen met zwakke karakters worden er de „kankeraars" en de „ver-Indisch te" men- schen. Dat Indië ongezond zou zijn is een legende, maar velen volgden vroeger in Indië een niet altijd gezonde levenswijze. Als men in Indië normaal leeft, is het er even gezond als in het moederland. De Hollander kan in Indië slagen, want hij is niet spoedig ontmoedigd (dit is voor Indië noodig). De flegmaticus zal zich op den duur de beste werker toonen. Vele van de min der goede Hollandsche eigenschappen wor den deugden in de koloniale verhoudingen. Het staat dan ook vast, dat de Hollanders, (en de Engelschen) de beste kolonisators zijn. Wat de werkmogelijkheden in Indië be treft, kan spr. het onderwijs en de techniek niet aanraden; de cultures bieden iets betere perspectieven voor de opgroeiende jeugd: thee. rubber, kina staan er lang niet slecht voor. Bij het gebrek aan goede kolonisatie leiders ziet spr. in dit stadium in kolonisatie in Indië geen heil voor onze kinderen. Bij informatie aan het Koloniaal Instituut werd aan spr. medegedeeld, dat het mangelt aan sterkte van karakter bij de jongelui, die naar Indië willen gaan Bij de candidaten voor het Binnenlandsche Bestuur is het niet •beter gesteld. Velen worden aangesteld, die voor den bestuursdienst eigenlijk minder ge schikt zijn, maar er zijn geen andere. Met betrekking tot de Civil Service in Britsch Indië wordt dezelfde klacht verno men. Het komt voor de jonge menschen in Indië vooral aan op levenswijsheid en levens houding, niet in de eerste plaats op het „di ploma". Voor een functie bij de industrie in Indië is een opleiding Mida. Technische School noodig. De heer Koning kwam tot de conclusie dat er nog een toekomst voor onze kinde ren in .Nederland tussöhen de tropen" is; in Indië is nog een boterham te verdienen, maar niet meer zoo dik belegd als vroeger het geval placht te zijn. Zeer gewenscht is het, dat bij kinderen, die later naar Indië zullen gaan, reeds vroeg liefde en belang stelling voor dat land en voor de inheemsche rassen en haar cultuur worde gewekt. En men ga toch nooit naar onze koloniën bij wijze van noodsprong! Spr. toonde nog verschillende zeer fraaie lichtbeelden, om de bewering te logenstraf fen, dat de natuur in Indië ..zoo eentonig is" en „geen atmospheer heeft". De voorzitster, mevr. C. J. Cohen Tervaert- Koch. sprak woorden van dank tot den in leider. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING TOT 17 NOVEMBER 1935. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Kota Baroe 15 Nov. gewone stukken 3.25; mail via Marseille per m.s. Baloeran 14 Nov. gew. st. 14.40; vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 16 Nov." gew. st. 3.25. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam 15 Nov. gew. st. 3.25. Aruba. Bonaire. Curasao, mail en zeepost via Amsterdam 15 Nov. gew. st. 3.25: vlieg dienst New York—Maxacaïbo 1 4Nov. gewone stukken 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, Canada, Mexico, via Southampton/Cherbourg 13, 14 Nov. gew. st. 19. JO. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Southampton/Lissabon 16 Nov. gew. st. 16.45; via Genua 16 Nov. gew. st. 22.30; vliegdienst Marseille—Zd. Amerika 16 Nov. gew. st. 10.—.; China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije, Jehol, via Siberië 14 Nov. gew. st. 18.—. China. Hongkong, Philippijnen, vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië). via Istanbul 14 Nov. gew. st. 3.25: via Napels/Alexandrië 15 Nov. gew. st. 10.40; via Istanbul 13 Nov. gewone stukken 2. Vliegdienst als Britsch Indië. Britsch Indië, via Marseille 14 Nov. gew. st. 10.vliegdienst AmsterdamBandoeng 16 Nov. gew. st. 3.25. Palestina, via Marseille 14 Nov. gew. st. 14.40; via Napels/Alexandrië 15 Nov. gew. st. 9.25; via BrindisiAlexandria 16 Nov. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Britsch Indië. Ceylon, via Marseille 14 Nov. gew. st. 14.40: via Napels 15 Nov. gew. st. 9.25. Vliegdienst als Britsch Indië. Penang en Siam, via Marseille 14 Nov. gew. st. 12.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Marseille 14 Nov. gew. st. 14.40. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Marseille 14 Nov. gew. st. 14,40: via Napels 15 Nov. gew. st. 9.25; via Brindisi 16 Nov. gew. st. 9.25. via Piraeus 17 Nov. gew. st. 22.30 vliegdienst AmsterdamBandoeng 16 Nov. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenCairo Johannesburg 16 Nov. gew. st. 16.45. Oost Afrika, via Marseille 14 Nov. gew. st. 10.—; vliegdienst LondenCairoJohannes burg 16 Nov. gew. st. 16.45. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton 14 Nov. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australische Statenbond, via Toulon/Napels 15 Nov. gew. st. 9.25; vliegdienst Amsterdam Bandoeng 16 Nov. gew. st. 3.25; vliegdienst LondenSingapore—Port Darwin 16 Nov. gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland, via Londen 14 Nov. gewone Stukken 9.25. Vliegdienst als Australië. Vergadering van den Zionistenbond. Mr. A. J. Herzberg spreekt over: „Tweeërlei burgers". In café Brinkman op het Houtplein sprak Dinsdagavond voor de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Zionistenbond mr. Abel J. Herzberg, voorzitter van den Nederlandschen Zionistenbond over het onderwerp: „Tweeër lei burgers". „Wij vragen ons af", zoo begon spr., „als wij de huidige gebeurtenissen in Duitschland volgen, waarom de Jodenvervolgingen zoo'n diepen indruk op ons maken. In Rusland bij voorbeeld werden millioenen Joden vervolgd. In de Oekraïne werden duizenden progroms afgekondigd. De geweldige emigratie van honderdduizen den Joden uit Polen en andere landen heeft niet zoo'n diepen indruk op ons gemaakt als de tegenwoordige. De nabijheid van de ge beurtenissen is hiertoe geen aanleiding, ook niet het feit dat er veel in welstand levende Joden getroffen zijn. Wat is de Duitsche ver volging dan voor bijzonder verschijnsel in de reeks van vervolgingen in de laatste 2000 jaar? Wanneer er tijden van spanning en moeilijk heden zijn, komt dit op de Joden neer. Het anti-Semitisme in Duitschland heeft iets an ders, dat van groote beteekenis is voor de historie van het Jodendom. Het heeft in Duitschland altijd ook in de machtigste kringen bestaan. Ondanks dat is de burger lijke emancipatie der Joden volgens de wet doorgezet. Men heeft gehoopt, dat er een ver menging met de Duitsche niet-Joden zou plaats hebben, die tot assimilatie zou leiden. Toch zijn de Jodenvervolgingen in een rechtsstaat als Duitschland, dat een belang rijke cultuurstaat was en is, denkbaar geble ken, ofschoon de Joden zich volkomen hadden aangepast aan de Duitsche normen. Het is een nieuw element, dat een Joodsche groep, die zich geheel aan het vaderland heeft overgegeven en met het volk had vereenzel vigd en niet overheerschend was, toch nog immer wordt vervolgd. Dat men een Jood een bordje kan omhangen met „Ik ben een Jood" en dat hij en de wereld dat opvatten als een zware vernedering, is het teekenende voor de zen tijd. Het is een van de meest tragische momenten, dat men hem een bordje om moet hangen, voordat hij weet waarom hij vervolgd wordt. De Russische Joden wisten tijdens de progroms heel goed, waarom zij vervolgd wer den. Wij kunnen hieruit leeren, zei spr., dat, als de tijden maar slecht genoeg zijn, dan is er geen wereldlijke, geen geestelijke macht, die Jodenvervolgingen kan tegengaan. De Poolsche en Russische Joden, die min stens even zwaar hebben geleden als de Duit sche thans, werden niet geholpen, terwijl men nu eindelijk zich in het vraagstuk van de tweeduizendjarige ballingschap begint te ver diepen. Het ergste is, d3t verschillende Joodsche groepen anti-Semietisch tegen elkaar zijn ge stemd. In Nederland is na de enthousiaste ontvangst een vijandelijke stemming gekomen tegen de Duitsche emigranten, die altijd spre ken over „bei uns". Dit is een vreemde psy chologie. Want de emigrant is de man, die niet alleen zijn geld, zijn omgeving heeft ver loren, maar ook zijn „etiket". Hij moet begin nen met te bewijzen dat hij een mensch is, dat recht heeft op aanspraken en dus vervalt hij in zijn „bei uns", waar hij rechten had. De Duitsche Joden begrepen niet, dat zij het slachtoffer zouden worden, omdat zij zich onschuldig voelden. Wij moeten echter ieeren. dat onschuld niet altijd geen straf meebrengt en dat er in sommige tijden naar een slacht offer wordt gezocht, dat dan in het Joden dom gevonden wordt. Hoe kan in dezen toestand wijziging worden gebracht? De Joden hebben noodig een na tionale politiek, zij moeten zich afvragen wel ke elementaire beginselen moeten worden ge vonden om te kunnen leven. Zij moeten zoeken naar een land, dat historisch voor hen is be stemd en waar zij een meerderheid zullen kun nen vormen, in tegenstelling met den tegen - woordigen toestand in alle staten. Spr. eindigde met de woorden: „Hang in de toekomst uzelf het bordje: Ik ben een Jood! om en je zult zien, dat wat een bron van ver achting was, een bron van fierheid zal wor den. Na deze rede van mr. Herzberg zong het koor van „Macbi", waarna gelegenheid bestond tot het stellen van vragen. REVUE „ZOEK HET ZELF MAAR UIT!" Het Haarl. Cabaret- en Revuegezelschap zal Vrijdag 15 November nogmaals een opvoering geven van de revue: ,;Zoek het zelf maar uit!" ditmaal uitsluitend voor de ongeorganiseerde werkloozen tegen een geringe betaling. Arbeid betaald met arbeid. Bijeenkomst van de W. E, G. Ongeveer een jaar geleden werd te Velsen opgericht de Werkgemeenschap ter bevorde ring van Economische Gelijkheid (W.E.G.) Deze organisatie had Dinsdagavond een propa- ganda-bijeenkomst belegd in gebouw Caecilia aan de Jansstraat. De spreker op dezen avond was de heer H. Pilger uit Santpoort, die een uiteenzetting gaf van het doel en de werkwijze der W.E.G. Het doel is, voor ieder mensch welvaart te ver overen. De W.EG. slaat daarbij een geheel eigen weg in. Zij gaat uit van de stelling, dat ieder artikel een zekere hoeveelheid geld en een zekere hoeveelheid arbeid vertegenwoor digt. Zij streeft ernaar den factor arbeid steeds grooter te maken ten koste van den factor geld, zoodat tenslotte een ieder voor de hoe veelheid arbeid, die hij presteert een even groote hoeveelheid arbeid terugkrijgt. De W.E.G. blijft niet bij de theorie staan, zij heeft reeds haar denkbeelden in sommige plaatsen, o.a. IJmuiden, Beverwijk, Breezand en Santpoort in practijk gebracht. Dat daar vooral in den beginne groote moei lijkheden aan verbonden zijn, spreekt vanzelf. Natuurlijk heeft men voor het verkrijgen van de productiemiddelen aanvankelijk geld noo dig, maar hoe meer de werkgemeenschap groeit, des te grooter zal, naar zij hoopt, de arbeidsfactor worden. In de land- en tuin- bouwgroepen, die in de W.E.G. zijn opgeno men. is de factor geld reeds bijna geheel weg gevallen. Spr. stelde op den voorgrond, dat de W.E.G. is opgebouwd op den grondslag van het ge zin. Ook de vrouw, en vooral de vrouw, levert haar deel aan den arbeid der gemeenschap. De eene vrouw is geschikter voor strikt huis houdelijk werk, de andere voor handwerken, de derde voor opvoedenden arbeid. In de werkgemeenschap heerscht een voortdurende wisselwerking tusschen deze soorten van ar beid. Ieder verricht daar het werk dat hem of haar het beste ligt in ruil voor arbeid van de andere leden der gemeenschap. Het werk, dat aan de W.E.G. als zoodanig wordt geleverd, zooals het distributie- en administratiewerk, wordt over alle leden hoofdelijk omgeslagen. Ieder lid krijgt op die manier een z.g. „ar- beidsboekje", waarin in het debet zijn gepres teerde arbeid en in het credit de door hem ontvangen arbeid wordt geboekt. De leiding berust plaatselijk bij een z.g. „plaatselijken raad" van drie leden,die weer staat onder een centralen raad. De leden van deze raden worden door de werkers gekozen en zijn zoo noodig terstond afzetbaar. Spr. vestigde er met nadruk de aandacht op, dat ieder in de W E.G. kan meewerken, onge acht zijn politieke of religieuze opvatting. Alle politiek en godsdienst wordt, met eerbie diging van ieders overtuiging, buiten de ge meenschap gehouden. De beweging is jong en moet nog groeien, besloot spr.. maar met de samenwerking van allen bestaat de mogelijkheid het welvaarts peil te verhoogen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan vele aanwezigen ge bruik maakten. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau. Smedestraat; Armbandhorloge, Voogd, Ooie vaarstraat 2; Bont, Heintjes, Ridderstraat 23, étui met sleutels, Politiebureau. Smedestraat; Dameshoed. Selhorst, Witte Heerenstraat 9: Muziekstukje. Bijnsdorp. Oranjestraat 63, Tabakspijpje. Politiebureau, Smedestraat; Pa- rapluie, Steevens, Koninginneweg 12 rood: Rijwielplaatje, Frankeport. Judith Leijster- straat 11: Rijwielplaatje, v. Andel, Brouwers straat 3; Sigarenaansteker, Politiebureau, Smedestraat; Gymn. schoentjes; Jansen, Oranjestraat 8; Taschje, Troost, Ted. v. Eerkhoutstraat 33 rood; Taschje, Meijer, Reitzstraat 44. NED. REIS VEREENIG IN G A.S. Vrijdag geeft de afd. Haarlem voor le den en introducé's een wintersportavond met bijzonder programma. Voor de pauze zal de heer Sepp Ramersdor- fer, een zeer bekend ski-leeraar uit Oosten rijk, vertellen van gemakkelijke en moeilijke skitoeren. In de pauze zal, door de fa. Carl. Denig een collectie wintersportartikelen worden tentoongesteld. Na de pauze zal het hoofdbestuurslid de heer J. G. Beurs spreken. Zoowel voor de pauze als daarna wordt een fraaie collectie ïantaarnplaten vertoond. Zoo als gewoonlijk zal ook deze avond plaats heb ben in de tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw. Heeft onze regen u)at met dien van Abessynië te maken?.... Zooals wij gisteren reeds in een groot deel onzer oplage mededeelden, heeft de heer Ver aart, de regenmaker uit Rijswijk, 's middags proeven genomen op een terrein aan het Spaarne bij de spoorbrug. Er is al veel over de proeven om regen te maken geschreven en over den heer Veraart zelf ook. Ook wij hebben al uitvoerig geschre ven over de proeven met de spuiten van de brandweer, die destijds aan het Spaarne wer den gehouden. Toen werden twee dikke water stralen de lucht in gespoten. Zoo geschiedde ook dit keer. met dit verschil dat nu het neer komende water niet in het Spaarne terugviel doch vooral op een groote hoop grind, die aan den wal lag. De proeven van den heer Veraart berusten op het beginsel da.t verstoring van het even wicht in de vochthoudende atmosfeer op één plaats een soort kristallisatie teweeg brengt, waardoor een begin van regen ontstaat. Deze regen kan dan sterker worden, waardoor het mogelijk is dat de zonnestralen vrij baan krij gen. De heer Veraart kan dus met het zelfde recht zonnemaker als regenmaker worden genoemd. Alleen gaat het laatste aan het eerste vooraf. De proeven van Dinsdag werden bijgewoond door Ir. B. F. van Nievelt, die de verrichtin gen volgde uit belangstelling voor den regen. De heer Van Nievelt is hoofdingenieur aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf dat het groot ste belang heeft by een goeden regenval in de duingebieden. Zooals gewoonlijk heeft de heer Veraart veel te vertellen gehad en wanneer sommige be weringen misschien wel vreemd voorkomen, bedenke men goed dat de heer Veraart een zeer eigen plaats „in het weer" inneemt, er eigen beginsels op na houdt, eigen proeven neemt en zeker geen beginneling is! Men ver- oordeele daarom niet al te snel. Zooals gezegd is wil de heer Veraart door RIJKSWEG AMSTERDAM—VELSEN. Een viaduct bij Sloterdijk. In verband met de voorgenomen plannen voor den aanleg -van een nieuwen verbin dingsweg, welke den Rijksweg VelsenAm sterdam (Fordhaven) verbindt met Amster dam, heeft de A.N.W.B. inlichtingen inge wonnen omtrent de aansluiting van dezen weg nabij Sloterdijk. Van bevoegde zijde wordt daaromtrent medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, dezen weg tijdelijk bij Sloterdijk te doen aan sluiten op de bestaande Dorpsstraat. Deze aansluiting is niet fraai, doch dient als een voorloopige oplossing te worden be schouwd. aangezien het de bedoeling is te ko men tot den aanleg van een nieuwe verbin ding tusschen den hoofdweg te Amsterdam en den Spaarndammerdyk, door middel van een brug over den Haarlemmerweg en de daar naast gelegen vaart en spoorbaan, welk werk thans in voorbereiding is „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". („Janskamer" Jansstraat 38 rood) Brandstof, kleeding, schoeisel, dekking, Het is al in onze lijn. Maar er kan van een verstrekking Zonder hulp geen sprake zijn. Postgiro 212793; telefoon 13235 of 15445. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnês van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medeioerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie. Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraaii naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Ik heb een zilveren trekpot, die duf ruikt, waanioor de thee ondrinkbaar wordt. Hoe kan Sk die lucht verwijderen? ANTWOORD: Eenige keeren goed met ko kend water uitspoelen en even laten doorkoken. Steeds als de pot gebruikt is, haar open wegzet ten. VRAAG: In mijn lichtblauwe crêpe Georgette japon heb ik een kring van water van mijn re genjas. Hoe moet ik die verwijderen? Ik heb de japon heelemaal in waschbenzine gehad, maar dat hielp niet. AN WOORD: Spons de plek, die nat geweest is, met lauw water af; klop dan tusschen hand doeken zoo droog mogelijk en bedek de vochti ge plek met een laagje magnesia. Laat stil liggen tot de japon weer goed droog is, waarna gij het poeder kunt verwijderen. VRAAG* Hoe verwijdert men vlekken van wagensmeer uit een lichte winterjas? ANTWOORD: De vlek stevig afwrijven met perchlooraethyleen, daarna zoo droog mogelijk rijven, waarna gij de vochtige plek bedekt met magnesia. Laat zoo stil liggen tot de plek weer droog is, waarna gij het poeder kunt afschuie ren. VRAAG: 1. Hoe kan ik witte waschlederen handschoenen beige verven? 2. Hoe verwijdert men levertraanvlekken uit wit wollen kindergoed? 3, Hoe kan men een bruingele vos, die door het dragen vuil Is geworden, schoon en mooi maken? ANTWOORD: 1. Met lederverf. bij drogisten verkrijgbaar. 2. De vlek met perchlooraethyleen ruim en goed afborstelen: een paar uur laten drogen en. ais er nog een gele vlek is achtergebleven, deze bleeken met overmangaanzure kali en daarna met zwaveligzuur, of wel behandelen met water stof-super oxyde. 3. In benzine dompelen en daarin flink was- schen en kneuen: goed uitknijpen en glad op hangen. Als het bont goed droog is, stevig met een rietje kloppen. Deze behandeling bulten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de na bijheid! VRAAG: Hoe maakt men een vuil geworden wit vilthoedje schoon? ANTWOORD: Stevig afborstelen met wasch benzine en dan dadelijk ruim inwrijven met mag nesia. Een uur stil laten liggen en dan afschuie ren. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of vlammetje in de nabijheid! VRAAG: 1. Hoe maakt men advokaat? 2. Hoe Nassi goreng? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 6 eieren, 1/2 pond suiker, 1 theelepeltje vanille essence en een half flesche brandewijn. Klop de eieren en de es sence met de suiker tot deze geheel is opgelost. Voeg er dan langzaam en steeds roerend de bran dewijn bij en laat. ook steeds roerend, au bain Marie lauwwarm worden. Giet 'de advokaat in goed schoongemaakte flesschen en sluit stevig af. Gebruik hiervoor zeer versche eieren en beste brandewijn. In plaats 'van brandewijn kunt gij ook sherry nemen. 2. Benoodigd: 100 gram rauwe rijst of 300 gram in water gekookte rijst; 1 ons ham of 1 ons gepelde garnalen, of 50 gram ham en 75 gram kalfs- of varkensvleesch, in kleine dobbelsteen tjes gesneden: 40 gram boter (bij gebruik van garnalen 50 gram): 1 uitje; 1/4 eetlepel kerry en voor -de ommelet 2 kleine eieren. Fruit het fijngesnipperde uitje en de kerry in de boter licht geel: voeg dan de fijngesneden ham (of ham en vleesch) toe en bak dit samen eenige minuten. Roer er dan de lntusschén gaar en goad drooggekookte rijst door. Garnalen wor den niet meegebakken en alleen op het laatste oogenblik door de rijst geroerd. Stapel de rijs? op een verwarmden schotel: strijk ze netjes glad en garneer zo ruitsgewijze met reepen van de onvmele't. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik woon te Bloemendaal en heb be richt gekregen, dat ik moet betalen voor ce rioolbelasting. De benedenbewoners hebben den aanslag ontvangen. Ben ik als huurder van het bovenhuis daartoe verplicht? ANTWOORD: De belasting is verschuldigd voor ie<aer perceel dat door een buisleiding op het gemeenteriool is aangesloten en geldt dus zoowel voor boven- als benedenhuizen. VRAAG; Mijn meerderjarige dochter, die bij mij inwoont, verdient 4SS.p. j. Hoeveel belas ting moet zij betalen? ANTWOORD: Aangenomen dat geen meerdere belastingplichtige personen samenwonen be draagt haar aanslag: Rijks inkomstenbelasting niets. Gem. fondsbelasting 1.S0. VRAAG: Hoeveel belasting moet ik betalen voor een klein hondje; geen ras en geen waak hond? Mijn inkomen is 1000 per jaar. ANTWOORD; 5. VRAAG: Mijn dochter is dienstbode voor dag en nacht en verdient 25 p. m. Zij is nu aange slagen voor de ink.bel. naar een Inkomen van 750.voor 9.Zijn dan kost en Inwoning niet veel te hoog berekend? ANTWOORD: Neen, dit wordt in den regel op 500 berekend, RECHTZAKEN VRAAG: Ik ben voor dag en nacht in betrek king. Mevrouw is niet voor mij in een zieken fonds. Is zij verplicht ziekte of kosten te vergoe den bvb. ook den tandarts? ANTWOORD: Als regel wel. DIVERSEN VRAAG; Wanneer wordt de tentoonstelling van Oost Aziatische kunst te Lontden geopend? ANTWOORD: Op 2S November a.s. plaatselijk in den atmosfeer een verstoring te weeg te brengen bereiken dat er neerslag, regen, komt. Dit kan geschieden door op de wolken b.v. ijs uit vliegmachines te werpen, hetgeen een koude stoot in benedenwaartsche richting is, of door water te laten verdampen op de aarde, hetgeen een opwaartsche beweging van warm te veroorzaakt. Door nu gedurende twee uren twee brandspuiten te laten werken, wordt ruim honderd vijftig duizend liter Spaarne- water de lucht ingeslingerd. die ten deele ver dampen, wanneer zij zich boven de aarde be vinden, ten deele verdampen wanneer zij reeds lang weer op de aarde zijn teruggevallen, in dit geval op de hoop grind. Dit zijn honderd vijftig duizend liter wa terdamp, waarop de natuur niet had gerekend. Volgens den heer Veraart kan het wezen dat dit juist voldoendet is het begin van neerslag te veroorzaken, hetzij na korten tijd, hetzij na verloop van eenige uren. Hoe het zij, na ruim een uur bemerkten wij een zeer fijnen mot regen, die in geen geval direct afkomstig was van het water der spuiten, daar dit in de te genovergestelde richting afdreef. Wij willen echter niet beoordeelen of dit regen is, ver oorzaakt door het spuiten met de brandweer spuiten. De mogelijkheid bestaat echter en dat is reeds voldoende. Sterker argument, dat voor de beweringen van den heer Veraart pleit, is dat, naar zyn zeggen (en er is geen reden om daaraan te twijfelen), in Rijswijk nog nooit zooveel regen is gevallen als in het afgeloopen jaar. Dit komt niet, doordat de regenwolken weten dat in Rijswijk de regenmaker woont, maar naar alle waarschijnlijkheid door de dagelijks her haalde proeven die in deze plaats worden ge nomen. Maar behalve zonneschijn en regenval kun nen de proeven van den heer Veraart nog meer beheerschen. Het is met een klein beetje moeite wel te begrijpen dat ook by voorbeeld de nachtvorst te maken heeft met de al of niet aanwezigheid van veel wolken. Een dik wolkendek in den winter werkt als een wollen deken en houdt de warmte der aarde vast. Een heldere hemel in den zomer geeft aan de koesterende zonnestralen, die dan veel rech ter op de aarde komen dan in den winter (en dus dezelfde energie voor een kleiner stukje bodem kunnen gebruiken), vrij baan, hetgeen dan weer de warmte ten goede komt. Maarer is nog meex. De droevige Abessynische kwestie heeft ons weer eens in herinnering gebracht wat oorlog en regen met elkander hebben te maken. Nu komen we op een gevaarlijk terrein, waar we alle beweringen voor de verantwoording van den heer Veraart laten. „Indirect heeft de regenval in Nederland met den oorlog in Abessynië te maken", al dus de regenmaker. Want het staat wetenschappelijk vast dat drukveranderingen in het eene gebied tegen overgestelde drukveranderingen in een ver af gelegen gebied kunnen veroorzaken. Zoo zou er verband zyn tusschen den druk op IJsland en op de Azoren, een afstand van ettelijke dui zenden kilometers. Twee Engelsche weerkundigen hebben ieder weer iets anders vastgesteld: Sir Napier Shaw en J. J. Craig. De een stelde vast dat de sterkte van de Zuid Oost-passaat invloed heeft op den regenval in Engeland, de ander constateerde dat de sterkte van de Zuid Oost passaat invloed heeft op den regenval in Abessynië. Dit is reeds jaren geleden gecon stateerd. Hieruit volgt dat de regenval in Engeland te maken heeft met dien in Abes synië. Voorts zei de heer Veraart dat gelijk België herhaaldelijk het slachtveld is geweest voor oorlogen en de beslissing heeft- gebracht voor den strijd tusschen Duitschland en Frankrijk, Nederland een gelijke positie inneemt in een vrediger strijd: den strijd om het weer in Europa. Boven ons land ontmoeten de Ooste lijke, koude winden en de Zuid Westelijke, warme winden elkander. Het weer in Engeland, het weer in Neder land staan met elkander in nauw contact. Wordt het weer in Nederland door de een of andere omstandigheid beïnvloed, dan wordt daardoor ook de weersgesteldheid in Duitsch land, Oostenrijk, Hongarije, Zwitserland, kortom van een groot deel van Europa be- invloed. Dit geldt echter alleen zoolang er geen sneeuw valt, want dan verandert alles. Aangezien een stijging van den druk in Europa een daling van den luchtdruk boven Abessynië en omgekeerd teweeg kan brengen, is het van veel belang welk weer Europa heeft. Volgens de weerberichten heeft het in Abes synië nog nooit zoo lang geregend als juist dit jaar. Toevallig is ook de heer Veraart nooit zoo intens bezig geweest met zijn proefnemin gen als dit jaar. Gezien het een en ander, de invloeden die ver uit elkaar gelegen gebieden op elkander uitoefenen, het verschil van tem peratuur in Europa en Abessynië, het verschil van de onderscheidenlijke luchtdrukveran- deringen en de gevolgen die zij kunnen hebben voor warme en koude gebieden, zooals bij ons in zomer en winter, meent de heer Veraart te mogen concJudeeren dat zijn lange serie proef nemingen van invloed kunnen zyn geweest op den regenval in Abessynië. Nogmaals: wy laten deze gevolgtrekkingen geheel voor rekening van den heer Veraart. De heer Veraart zei by verschillende mi nisters te zyn geweest, waarbij hij heeft ge wezen op de mogelijkheid om by het toepas sen van sancties in Abessynië regen te ver wekken door er uit een vliegmachine regen- proeven toe te passen. In Genève zou men hierover rapporten hebben ingewonnen. De gevolgen van de Haarlemsche proefne ming zijn ons niet bekend. Wij hebben slechts een nat pak opgeloopen toen ter wille van den fotograaf een slang werd verplaatst. De gevolgen voor Abessynië zijn ons even min bekend. Doch men mag niets veroordeelen, ook al komt het vreemd, zeer vreemd voor..,.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10