Uadsjicl CADEAU Ait beeld JORDAAN Omzetting. EERSTE LUSTRUM 1931-1936 J. VAN DAM Strijd aan alle fronten in Abessyniè. r Uit Abessynië. Tilly Kalkhoven Hd 53e Jaargang No. 16073 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 15 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LODRENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEKEBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0 65, franco p. post 0.72t4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 O Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 e Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTEVTlëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames /0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250 -. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 7 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, I 5 November. De Omzetbelasting. De minister van Financiën, mr. P. J. Oud, heeft gisteren in de Tweede Kamer de voor gestelde verhooging van 20 opcenten op de om zetbelasting namens de regeering teruggeno men. Daarna zijn de fiscale ontwerpen met 56- 24 stemmen door de Kamer aanvaard. Het verheugt ons dat deze ongelukkige maatregel, waartegen in deze rubriek onmid dellijk na de indiening der Staatsbegrooting al ernstig bezwaar is geopperd, niet is doorge voerd. Bij de behandeling van het ontwerp bleek de Kamer er zooveel bezwaren tegen te maken, dat de regeering er maar van afzag. En tenslotte verklaarde mr. Oud zelf, dat het voor den minister van Financiën hoofdzaak is de gelden binnen te krijgen. Inderdaad. En als men de belastinggrens overschrijdt krijgt men de overschrijding niet meer in geld bin nen. Want dat geld is er niet. Het wordt in het geval van een omzetbelasting niet be steed. In middenstandskringen, en in de kringen van het bedrijfsleven in het algemeen, zal de gisteren genomen beslissing met blijdschap vernomen zijn. Men heeft het moeilijk genoeg, en de verdwijning van een schaduw als deze is zeker een reden tot dankbaarheid. Wij hopen dat verdere avonturen met de omzetbelasting zullen uitblijven. Het is een onaangename en zeer impopulaire crisis-be lasting. Als minister Oud zegt dat het voor hem hoofdzaak is de gelden binnen te krijgen, dan houdt dat toch zeker niet in dat hij alle be lastingen pver één kam scheert en dat hij niet zou weten, dat het effect op de slachtoffers verschilt. Dit belastingmiddel werkt als een directe en steeds-voelbare druk op het bedrijfsleven. Er doen zich in den laatsten tijd eenige ver schijnselen van opleving daarin voor; mate- rialiseeren die zich over een breeder linie, dan zou men voöral niet te lang moeten wachten met een vermindering van het percentage der omzetbelasting, om daarmee een stimulans aan het bedrijfsleven te verschaffen. Het psycho logisch effect van een vermindering op een irriteerende heffing kan zeer groot zijn. Op het juiste oogenblik toegepast, behoeft zoo'n vermindering ook geen vermindering te beteekenen van de inkomsten-aan-belasting- gelden. waaraan de minister zoo primair denkt. Door goedkooper te worden zou hij op het goede moment zijn eigen omzet kunnen ver- hoogen. De minister van financiën heeft in de wei nig-benijdbare regeeringstaak van dit tijdperk ongetwijfeld een der moeilijkste posities. In een ietwat-scherpe gedachtenwisseling. die hij gisteren met den liberalen fractieleider dr. Bierema had, gaf hij op een goed moment te kennen dat als de heer Bierema zijn zin kreeg en de Kamer met hem mee ging, hij hoopte dat deze dan maar eens achter de ministers tafel zou komen om te vertoon en hoe hij het beter zou doen. Dergelijke uitingen van geprikkeldheid heeft de regeering al meer getoond. Ze zijn niet onbegrijpelijk in een tijd als deze. Mi nister Oud zal niettemin moeten erkennen dat ze evenmin onbegrijpelijk zijn bij ande ren, in het bedrijfsleven bijvoorbeeld, en de Kamer niet ondankbaar kunnen wezen dat zij hem weerhouden heeft van zijn opcenten op de omzetbelasting. Dr. Bierema haalde overigens geen meer derheid met zijn verzet. R. P. Drenkeling wilde niet gered worden. BODEGRAVEN, 15 Nov. (A.N.P.) Gisteren is op de Rijnbrug te Bodegraven een leerlooier, die eenigszins hardhoorend is tengevolge van het drukke verkeer in den Rijn gedrongen. De man, die gewoon was zijn geheele bezit in contanten mee te nemen in een blikken siga- rendoosje, droeg dit kistje met een bedrag van f 800 onder den arm. Hij weigerde uit het water te komen, zoolang hij zijn kistje niet terug had gevonden en de man zou dan ook zeker verdronken zijn, wanneer men hem niet met geweld uit het water had gehaald. Het kistje met de f 800 is echter in de diepte ver dwenen. OPLICHTING VAN RADIOLAMPEN Door de politie is Donderdag aangehouden een 30-jarige typograaf te Haarlem, verdacht van oplichting van twee series radiolampen, ter gezamenlijke waarde van 75. ten nadeele van een radiohandelaar aan de Kleverlaan. De man is voor een onderzoek in bewaring ge steld. SALARISSEN BURGEMEESTER. SECRETARIS EN ONTVANGER. De Raad van Bloemendaal besloot in zijn zitting van ponderdagmiddag. aan Ged. Sta ten te berichten, dat de Raad zich. zij het on gaarne, zal vereenigen met een verlaging met 5% van de salarissen van den burgemeester, den gemeentesecretaris en den gemeente-ont vanger. (Adv. lngez. Med.) (B. en W. van Veenendaal hebben dezer dagen in de fabrieken van de geliquideerde katoenweverij K. Loessingh het nieuwe sigaren- bedrijf van H. en J. van Schuppen geopend.) Er is zooal wat verdwenen Sinds de crisis ons belaagt, Menig oude zaak ging henen, Door windstilte weggevaagd. Menig stam, die sinds geslachten Stevig vastgeworteld stond. Is door wreede crisiskrachten Neergeslagen op den grond Maar waar 't oude is verdreven, Groeien nieuwe loten uit. Want de groeikracht is gebleven, 't Leven wordt door niets gestuit. Als g' een voorbeeld wilt aanschouwen, Ligt het voor inspectie klaar, Veenendaal had weefgetouwen, Maar katoen werd de sigaar. Het getouw werd afgebroken. Toen er niets meer was te doen, Maar voor hen, die gaarne rooken, Geeft men er nu van katoen. En men kan alleen maar hopen, Dat de crisis daar niet dreigt, Dat die zaak nu goed blijft loopen En er geen tabak van krijgt. P. GASUS. De Britsche verkiezingen- De stand van pl.m. 12 uur. De stand der Engelsche verkiezingen luidde naar Reuter meldt om 12.10 uur, Amsterdam- sche tijd: REGEERINGSPARTIJEN Conservatieven 173 zetels Nationale Liberalen (Simon) 14 Nationale Labour (MacDonald) 3 Totaal 190 zetels. OPPOSITIE: Labour (inclusief onafhankelijke Labour) 79 zetels Liberalen (Samuel) 7 Onafhankelijken 1 Onafhankelijk Liberalen (Lloyd George) 0 Totaal 87 zetels. MACDONALD IN ZIJN DISTRICT VERSLAGEN? LONDEN. 15 Nov. (A.N.P.) MacDonald. die teruggekeerd is. verklaarde: ..Ik heb den in druk, dat het district Seaham voor mij ver loren is. Het was een geweldige strijd en ik heb gedaan wat ik kon". DE RIJWIELDIEFSTALLEN In de afgeloopen week zijn hier weer twaalf rijwielen ontvreemd. De overplaatsing der beide ingenieurs. De uitspraak van het scheids gerecht. Het beroep van appellanten afgewezen. Het Scheidsgerecht voor Gemeente-ambte naren alhier heeft uitspraak gedaan inzake de beroepen, door de gemeentelijke ingenieurs G. Veenenbos en H. Hollaar, ingesteld tegen hun overplaatsing van Openbare Werken naar de Gem. Waterleiding en omgekeerd Beide beroepen zijn afgewezen. Het Scheidsgerecht meent o.m., dat te goe der trouw door B. en W. van art. 20 van het Ambtenarenreglement is gebruik gemaakt. Niet is aangetoond of gebleken, dat bij het nemen van den aangevochten maatregel door het administratief orgaan van zijn bevoegd heid kennelijk een ander gebruik is gemaakt dan tot de doeleinden, waartoe die bevoegd heid is gegeven, hetgeen moet leiden tot afwij zing van het verzoek. De beslissing is wat de feiten betreft hoofd zakelijk gebaseerd op de mededeelingen, in be sloten zitting gedaan. Ten opzichte van beide ambtenaren wordt voorts opgemerkt, dat aan het oordeel van het Scheidsgerecht is onttrokken de vraag, of B. en W. terecht hebben geoordeeld, dat de wen- schelijkheid van overplaatsing bestond en of daartoe (niettegenstaande de bezwaren, die in het tewerkstellen van ambtenaren in een hun ongewonen dienst, zoowel voor den dienst als ten aanzien van de belangen dier ambte naren, zijn verbonden' niettemin diende te worden besloten. Naar het oordeel van het Scheidsgerecht zijn dit vragen van beleid, blijvende ter beoordeeling van het gemeente bestuur. Bloemendaal aan Zee. Zal het plan-Komter uitgevoerd worden? De Bloemendaalsche Gemeenteraad nam in zijn zitting van Donderdagmiddag het voor stel van B. en W. aan, hen te machtigen, den heer K. C. van Nes, landschap- en stede bouwkundig architect te Apeldoorn, uit te noodigen, de hoofdlijnen voor een uitbreidings plan voor Bloemendaal aan Zee uit te werken Echter zal eerst een gegadigde, de heer Van der Meer, gérant van „Astoria", te Amsterdam, die het bekende plan-Komter zou willen uit voeren. gelegenheid krijgen aan te toonen, dat zijn plannen op een financieel-veiligen grond slag berusten. Heeft de heer Van der Meer hieraan vóór 15 December a.s. met voldaan, dan eerst zal de bovenbedoelde uitnoodiging aan den heer Van Nes verzonden worden. F VOOR AVONDKLEEDING mm I IT en VAN RIJ-BERGEN, Kleermakers (voortzetting van de fa Theod. G. v. Dnsseldorp) ZIJLSTRAAT 87. TEL 16963 (Adv. lngez. Med.) Architect of Publieke Werken? De Bloemendaalsche Raad vóór opdrachten aan architecten. In zijn vergadering van Donderdagmiddag vereenigde de Gemeenteraad van Bloemendaal zich met het principe, uitgedrukt in het voor stel Van den heer Posthumus Meyjes. dat het bouwen van nieuwe gebouwen in de gemeente behoort te worden opgedragen aan particuliere architecten en niet aan de afdeeling Publieke Werken. Wij gaan nog even door, Ier eei beitaan van onze afd. Klee-i t 5 jarig Maa- 78 GEO. OUDE o, R A C H T 78 IEDERE 25ste KOPPER va.» 'n Costuum ot Winterjas n Maat EEN CoSTUUM N MAAT TE GEVEN Op verlangen van den gelukkige, zal de naam niet worden gepubliceerd. Costuuma n maat met Aft Q0 2 pantalons vanaf Winterjassen n. maat <3*% 50 vanat «Jibi Onze Stoffen, Conpe en afwerking ataan onder volle garantie! Ziet onze Etalage»'^® (Adv. lngez. Med.) Sasabaneh nog niet door de Italianen bezet. Belangstelling voor de Engelsche verkiezingen. (Van onzen speciaien correspondent). ROME, Donderdagavond 14 Nov De berichten, die alhier ontvangen worden, maken melding van activiteit aan alle Ita- liaansch-Abessymsche fronten. Zoo verhalen zij van een pantserwagengevecht in Ogaden, van de bezetting van sterke posities door de Italianen voorbij Ma kalle, het bouwen van versterkingen aan de Tacazze in het Tigre- gebied. Activiteit van de Italianen en Dana- kil-soldaten in de ravijnen langs de Danakil- woestijn, en Abessynische voorbereidingen voor een treffen op den weg door de woestijn naar Dessie, vormen voorts onderwerp van de Italiaansche berichtgeving. Officieele Italiaansche berichten melden voortdurende successen van de Italianen in al deze districten, waar ontmoetingen met den vijand hebben plaats gevonden, die steeds onmiddellijk tot den terugtocht over ging. De Italianen hebben hun militaire po sitie met het doel Harar te veroveren, aan merkelijk verbeterd, tengevolge van een he vig gevecht in de Faf-vallei. 12 mijl ten Zui den van Gorrahei. De kracht der Abessyni sche defensie is op deze strategisch belang rijke plaats gebroken, waardoor elke Abes synische actie langs deze route in de rich ting van de grens van Italiaansch Somali- land onmogelijk is gemaakt. Hierdoor ligt nu de weg voor de Italianen open voor het naaste doel: een opmarsch door de Tughfa- fan-vallei naar Sasabaneh. Een Italiaansche colonne, in actie op dit belangrijke gedeelte van het Italiaansche So malifront, haalde de Abessyniërs in de vallei van de Faf in. In zijn beschrijving van de actie, die daarop volgde, seint generaal de Bono hedenavond: „De vijand, versterkt door geregelde troepen, bestaande uit ongeveer 1000 man, kwam opzetten in motorlorries en pantserwagens, maar werd afgeslagen door het overwicht van onze pantserwagens. De Abessyniërs trokken terug en lie ten meer aan 300 dooden op het slag veld achter (waaronder één Europeaan, die nog niet is geïdentificeerd), benevens ma chinegeweren. geweren, diverse motorlorries en munitie ..Hetzelfde rapport maakt mel ding van de Italiaansche verliezen tijdens dezen strijd: „Gedood één officier, één kor poraal en 15 inlandsche soldaten. Gewond één officier, twee cadetten en 16 inheemsche officieren." Alle Abessynische tegenstand is blijkbaar in dit belangrijke district thans ge broken. en deze beslissende actie in de buurt van Faf zal ongetwijfeld een demoraliseeren den invloed hebben op den aarzelenden plaatselijken aanvoerder in het geheele Oea- dengebied. Na dit succes zijn de Italianen begonnen met de voltooiing van de voorbe reidingen in de Gabredarre-zöne. ten Noor den van Gorrahei. Het tweede legercorps aan het Noordelijk Tigre-front is thans bij de Tacazze aangekomen en werpt, versterkingen op tusschen Acfdi Rassi en Addi Encato. Ge neraal de Bono meldt, dat het eerste leger corps. dat heeft deelgenomen aan den op marsch naar Makalle, in contact is met de troepen uit Danakil, en dat beide troepen thans gezamenlijk voortgaan met belemme ringen langs de aan de Danakil grenzende rotswanden op te ruimen. Het inheemsche corps zet de voorbereidingen voor de bezet ting van Gheralta voort. Daar Gheralta on geveer 20 mijl ten Noorden van het verover de Makalle ligt. heeft de verovering van de stad op de Abessyniërs groote be teekenis voor de Italianen. De officieele berichten melden, dat in de actie om Gheralta de Italianen één officier en twee inheemsche cadetten hebben ver loren. De Abessynische verliezen werden „zwaar" genoemd. In officieele kringen in Italië wordt de uit slag van de Engelsche verkiezingen met spanning tegemoet gezien Men hoopt, dat wanneer het Engelsche parlement weer ge opend zal zijn, er een kans zal bestaan ver der te komen met de vredesonderhandelin gen inzake Abessynië. De doorsnee-Italiaan stelt echter in deze Engelsche parlements verkiezingen niet het minste belang. Zijn geheele aandacht wordt in beslag genomen door het feit. dat ieder oogenblik sancties op hem en zijn land kunnen worden toegepast. Hij heeft echter ook een vaag idee. dat de dingen op de een of andere manier in orde zullen worden gebracht als de Engelsche ver kiezingen achter den rug zijn, maar de Ita liaansche kranten voeden die hoop niet in het minst. Het volle gewicht van de propa ganda der regeering in de pers en elders wordt aangewend om alle Italianen te orga- niseeren in den economischen oorlog tegen de geheele wereld en speciaal tegen Enge land. (Auteursrecht Momingpost A.N.P.) Vier studenten bij botsingen in Kaïro gedood. Vrijheftd van drukpers beperkt. Het A.N P. meldt uit Kaïro, dat Donderdag middag wederom verscheidene duizenden studenten, die zich hadden verzameld tn de nabijheid van de universiteit, getracht heb ben de stad binnen te trekken. Zij wilden alle studenten en scholieren, die zich niet bij de staking hadden aangesloten, tot deelne ming dwingen. Zij trokken op in de richting van de Abbas-brug, die over den Niil toe gang tot de stad geeft Voortdurend werd geroepen .Leve Egypte! Leve de vrijheid! Weg met Engeland! Weg met den verrader Hoarei" Onderweg wapenden ae demonstranten zich met stokken en groote steenen. Bij de Abbas-brug stiet de optocht op de politie- afzetting. die onder bevel van een Engelsch politie-officier stond. Er ontstond een wild handgemeen, waarbij de politie zich genoodzaakt zag. van de vuurwapenen gebruik te maken. De menigte trok daarop te rug. de dooden en gewonden mede voerende. Bij deze botsing zouden vier studenten gedood en zes ernstig gewond zijn. Bij de politie werden de Britsche officier en een Britsch ser geant zwaar gewond. Tegelijkertijd verzamelden zich studenten voor de medische faculteit in het zuiden der stad. Daar het gebouw door sterke afdeelin- Het woord is aan.... Mme Mounier: Ik behoef zelf niet in het parlement te zitten: ik spreek met mijn man, vóór hij naar het parlement gaat. STRIJD AAN ALLE FRONTEN. Te Rome ontvangen berichten ma ken melding van activiteit aan alle fronten. SASABANEH. Sasabaneh is nog niet door de Ita lianen bezet. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. mag Uw bril niel geven Neem een bril van Keip, die is volmaakt optischjuist. GROOTE HOl/TJTR 137 NAAST LUXOR (Adv. lngez. Med.) gen politie werd bewaakt, gingen de studen ten niet tot een demonstratie over. Nader wordt gemeld, dat de Egyptische re- geering gisteren in buitengewone zitting is bijeengekomen in verband met den gespan nen politieken toestand. Besloten werd, dat de universiteiten met ingang van Zondag een week lang gesloten zullen blijven, indien niet alle studenten uiterlijk Zaterdagmorgen weer op de collega's zijn verschenen. Voorts heeft het ministerie van binnenlandsche zaken nog Donder dagavond laat een verordening van den Koning uitgegeven, waardoor practisch de persvrijheid wordt op geheven en aan de regeering het recht wordt gegeven tot het in beslag ne men van dagbladen en het uitvaar digen van een verbod van verschij nen voor een bepaalden tijd. de Holl. Mistinguet is vanaf a.s. ZATERDAG weer in de Tuinstraat - Amsterdam (Adv. lngez. Med.) Frankrijk gaat accoord met een collectief antwoord op de Italiaansche nota. pag. 4 De Nobelprijzen voor chemie en natuurkunde zijn toegekend. pag. 4 Het zoeken naar Kingsford Smith wordt ge staakt. pag. 4 De Tweede Kamer heeft de belastingverhoo- gingen aangenomen. De opcenten op de omzetbelasting zijn echter niet verhoogd. Dag. 3 Bedrijvigheid op het strand bij Egmond. pag. 3 Euwe staat in de negentiende partij bij het afbreken slecht. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 13 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De Omzetbelasting. 1 Speciale correspondentie uit Abessynië: De oorlog der contrasten. pag 4 Speciale correspondentie: Strijd aan alle fronten in Abessynië. C Pag- 1 A. A. Matris: Studenten-studiën. pag. 3 De Engelsche verkiezingen. pag. 1 en 4 J. B Schuil over Ex-koning Peter, opgevoerd door Varia te IJmuiden pag. 15 K. de Jong over Die Jahreszeiten. pag. 2 Voor de Jeugd. pag. 7 en 3

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1