Uitvoering „der Freischütz" BON Collecties. Radio Orkest FABIAN Italië's Fascistische Raad komt morgen bijeen. Uit Abessynië. Hei Beêakfeiiksie 53e Jaargang No. 16074 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 16 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM, ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35 Reclames /0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250 - Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger /30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 16 November. Het Nieuwe Lagerhuis. De Engelschen hebben hun nieuwe Lager huis gekozen, en bij uitzondering stemt de uitslag vrijwel met de verwachtingen over een. De Nationale Regeering heeft een flink aantal zetels verloren, maar in het nieuwe Huis toch nog een groote meerderheid be houden. Ook is de Conservatieve Partij in haar eentje in de meerderheid gebleven. Het Huis telt 615 leden, er zijn nu zeshonderd resul taten bekend en de Conservatieven bezetten 379 zetels. Zij hebben dus de 31 Nationaal - Liberalen van Sir John Simon en de 8 Na tionale Labourmannen van MaoDonald niet noodig om een regeering te vormen, en de mogelijkheid bestaat dat een -Conservatieve regeering het bewind zal gaan voeren. Maar zeker is dat allerminst, want in de Conser vatieve Partij zelf heerschen zeer uiteenloo- pende opvattingen, en een voorzichtig man als Baldwin zal vermoedelijk een tegenwicht noodig achten tegen zijn lastigen rechter vleugel, geleid door „diehards" als Amery en Churchill. Dat tegenwicht kan hij vinden in de medewerking van zijn oude bondgenooten, de Simon- en MaoDonald-groepen. Regeert hij met zijn eigen partij alleen, dan is de kans groot op een botsing tusschen den Conservatieven linkervleugel, bestaande uit de jongeren der partij, en de oude imperialis ten van den rechtervleugel, hetgeen tot een scheuring zou kunnen leiden. Troebelen in de Conservatieve Partij hebben zich al meerma len voorgedaan. Zooals verwacht werd heeft de Labour Party een aanmerkelijke zetelwinst behaald. Eigen lijk had men nog meer verwacht dan een stij ging van 57 tot 153, want dat getal 57 is eigen lijk altijd een verkeerde weergave geweest van Labour's invloed in den lande. Maar de Labour Party, die in 1931 haar leiders MacDonald en Thomas naar rechts zag overloopen, heeft ook in den laatsten tijd niet gelukkig geleefd. Zij heeft haar grootsten man, Arthur Henderson, door den dood verloren. Zij heeft zich merk waardigerwijze voor militaire sancties tegen Italië verklaard, en daarmee het aftreden- uit-zijn-functie van haar fractieleiders in La gerhuis en Hoogerhuis, George Lansbury en Lord Ponsonby, veroorzaakt. Zij ging de ver kiezingen in met een protest tegen de nieuwe bewapenings-plannen van de Conservatieven de omvang dier plannen is overigens nim mer duidelijk geworden en had zelf haar leiders losgelaten omdat zij onder alle om standigheden tegen oorlog waren en dus geen militaire sancties tegen Italië wilden. Geen wonder dat de kiezer moeite had om uit dit ingewikkelde standpunt wijs te worden. Men herinnert zich de bekende enquête van de League of Nations' Union, waarbij twaalf mil- lioen Engelschen zich met enorme meerderhe den voor een consequente Volkenbondspolitiek en in het algemeen vóór internationale toena dering uitspraken. De regeeringspartijen schij nen met den enormen indruk, dien dit resul taat maakte, meer rekening te hebben gehou den dan de Labour Party, die zich vóór mili taire sancties uitsprak terwijl de regeering al leen economische wou toepassen. Een wonder lijke politieke figuur. De beide restanten van de Liberale Partij hebben, zooals voorzien werd, nog ernstige verliezen geleden. De Nationaal-Liberalen van Simon zijn van 38 tot 31 zetels gezakt, de Samuel-Liberalen (oppositie) van 22 tot 16, Lloyd George's groepje van 12 tot 4. Dit verdeelde gezelschap zal, als de Nationale Regeering blijft bestaan, krachtens zijn ver deeldheid geen rol kunnen spelen. Inderdaad kan men thans wel zeggen dat Engeland tot ^en twee partijen-parlement is teruggekeerd. Niemand zou kunnen verklaren waarom Simon met zijn liberale regeeringsgroep niet tot den linkervleugel van de conservatieven zou kun nen toetreden. Dit houdt dus in dat de oude Engelsche liberale partij heeft afgedaan. Het Engel sche liberalisme daarentegen, als gedachte en levensopvatting, domineert nog zeer sterk, zoowel in de gelederen der Conservatieven als in die van Labour. Vergelijkingen met andere landen zijn te dezen opzichte moeilijk te maken. De politieke benaming „liberaal" heeft in Engeland afgedaan, maar dat wil geenszins zeggen dat men niet op korten termijn een nieuwe beweging voor vrijhan del in Engeland zal zien overheerschen. De meerderheid van het Engelsche volk blijft een vrijhandelspolitiek toegedaan en zal die i ongetwijfeld willen hervatten zoodra maar eenige kans zich voordoet. Het lijkt ook daar om onwaarschijnlijk dat Baldwin een uit sluitend-conservatieve regeering zou vor men. Hij heeft trouwens zijn campagne on der de Nationale Regeerings-vlag gevoerd. Dat in het nieuwe Huis een krachtiger oppo sitie bestaat dan in het oude zal men in En geland wel algemeen waardeeren. „Hls Ma jesty's Opposition" wordt als een integrale en onmisbare factor van het stelsel erkend. Maar de slotsom moet wel wezen: er is in Engeland door deze verkiezing niet veel ver anderd. R. P- (Prof. de Meyere heeft aan de gemeente Amsterdam voor haar Zoölogisch museum zijn verzame ling muggen en vliegen geschon- ken.J Postzegel, sigarenbandje. Lucifersdoosetiket. Van dat al wordt tegenwoordig Een collectie opgezet. Oude munten, mooie vlinders, Koper, tin of porselein, Zij het waardeloos of kostbaar, Alles wil verzameld zijn. Maar de hoogste aspiraties Van den doorsnee zamelaar. Gaan niet buiten die erkende Soorten van verzamelwaar. En wanneer men mij zou vragen: Had jij er een notie van Dat je ook van muggen, vliegen Een collectie maken kan; Denk jij ooit, die zal ik vangen En verzamelen in 't groot. Dan zou ik naar waarheid zeggen: Neen, die sla ik enkel dood. Als dus blijkt dat een professor Zich die taak gekozen heeft En daarvan de resultaten Gul aan een museum geeft; Nou. dan worde hem, zou 'k zeggen, De gepaste dank gebracht, Die hem toekomt voor zijn schenking Aan geslacht en nageslacht. Maar 't brengt mij op een gedachte: Lj de hoofdstad al voorzien Van een prachtcollectie muizen, Of ontbreekt die nog misschien? Zoo'n verzameling bezit ik, Van de mus (Latijn voor muis) En men kan ze gratis krijgen, Afgeleverd in mijn huis. Enkel moet men eraan denken, Als men voelt voor dit idee, Neme men om ze te halen Flink wat muizenvallen mee. P. GASUS. KAPADA KAMI KAMI JANG POELANG A TAWA Dl BALIK NEGRI BLANDA. „DE KLOMPEN CENTRALE", jang ada di poenja toko di ..Plein Reitzstraat No. 1 en Dr. Leydsstraat 10" bisah bawah di roemah segala roepa barang barang baik boewat pake di roemah a tawa dapoer en lain tampat. Harganja tida mahal tetapi betoel. Dia bawah dia poenja barang di mana djoega „franco" di roemah. Medja-medja; krossi. krossi. tongas (wrin gers) en lain barang. Telefoon No. 11784. (Adv. lngez. Med Zaak-Van 't Sant nog in onderzoek. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Departement van Justitie deelt minister Van Schaik mede, dat de zaakVan 't Sant niet in den doofpot wordt gestopt. Op de zaak zelf, die zich in handen van den rechter-commissaris bevindt, wenscht de minister niet in te gaan. Het concert der H. O. V. van Dinsdag a.s. Wordt bijgewoond door den Belgischen gezant. Naar wij vernemen zal het concert der H.O.V. van a.s. Dinsdag, in den Stadsschouwburg, worden bijgewoond door den gezant van Bel gië in Nederland, den heer Charles Maskens. Heden groote Show Avond (Adv. lngez. Med.) Een buitenkansje voor de Abonnés van Haarlem's Dagblad Dinsdag 26 en Woensdag 27 November a.s. zullen te Haarlem twee belangrijke uitvoeringen worden gegeven van de muziek der vermaarde opera ..Der Freischütz" van Carl Maria von Weber en Haarlem's Dagblad heeft deze gelegen heid aangegrepen om zijn muzieklievenden abonnés weder eens een avond vol kunstgenot te bezorgen. Voor de uitvoering van Dinsdagavond 26 November namelijk heeft Haarlem's Dagblad na bespreking met de organisatoren ten behoeve zijner abonnés de be schikking gekregen over ruim de helft van de beschikbare plaatsen in de Gemeentelijke Concertzaal. Dit is een belangrijk aantal, doch wij ontveinzen ons niet, dat het waarschijnlijk nog te klein zal blijken te zijn voor de velen, die van deze gelegenheid gebruik zullen wenschen te maken. Voor goed begrip van deze veronderstelling, behoeven wij slechts de bezetting voor deze uitvoering te vermelden. Medewerking zal worden verleend door de solisten: Hélène Ludolph, sopraan; Corry Bijster, sopraan; Marcus Plooijer, tenor: Otto Couperus, bariton; Jaap Stroomenbergh, bariton: Paul Perlot, bariton; Herman Hülsman, bas; Leo Straus, declamatie en verbindende tekst; het Mannenkoor „Caecilia" te Haarlem; Haarlem's A Cappella Koor, het „Operakoor" van Haarlem's Muziek Instituut en het versterkte orkest van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. Het geheel zal onder leiding staan van Willem Rettich. Een prachtige uitvoering is dus gewaarborgd en wij mogen op grond hiervan alleen reeds verwachten, dat de toeloop om kaarten zeer groot zal zijn. Er komt echter nog iets bij, namelijk het feit, dat de prijs per toegangsbewijs voor de geheele zaal, zoowel boven als beneden, is gesteld op 50 cents, vermeerderd met 10 cent stedelijke belasting. Op den avond der uitvoering kosten plaatsbewijzen voorzoover dan eventueel nog aanwezig, een gulden plus belasting. Een programma met korten inhoud van de opera wordt door Haarlem's Dagblad gratis bij elk toegangsbewijs verstrekt. Hieronder drukken wij een bon af, tegen inlevering waarvan de abonnés van Haarlem's Dagblad, zoolang de voorraad strekt, toegangsbewijzen voor deze bijzondere uitvoering kunnen verkrijgen en wel ten kantore van Haarlem's Dag blad, Tijdingzaal Groote Houtstraat 93, van MAANDAG 18 NOVEMBER des ochtends 9 uur af. De kaarten kunnen niet schriftelijk worden aangevraagd, zij moeten worden afgehaald. De toegangsbewijzen, bij Haarlem's Dagblad gekocht, zijn niet besproken. Des- gewenscht kan men zijn plaatsen reserveeren op Dinsdag 26 November tusschen 10 uur v.m. en 4 uur n.m. aan de Gemeentelijke Concertzaal. Kosten 10 cent per plaats. Wij adviseeren nadrukkelijk, ter vermijding van teleurstelling, niet met het koopen van plaatsbewijzen te wachten. HAARLEM S DAGBLAD. voor de abonnés van Haarlem's Dagblad ter verkrijging van toegangsbewijzen ad 60 cent (50 cent en 10 cent belasting) voor de uitvoering van „DER FREISCHÜTZ" op DINSDAG 26 NOVEMBER 1955, in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem, verkoop ten kantore van Haarlem's Dagblad. Groote Houtstraat 93, Haarlem, van Maandag 18 November 9 uur v.m. af. (Tijdingzaal.) Het kantoor is geopend tot 6 uur n.m. Belangrijke beslissingen verwacht. ROME, Vrijdagavond 15 November. Italië staat thans gereed voor het nemen tan belangrijke besluiten, nu de Engelsche verkiezingen achter den rug zijn. De vraag stukken, waarmede men zich te Rome thans bezig houdt, reiken veel verder dan de directe Abessynische kwesties. De regeering werkt aan den eenen kant vele plannen uit voor een mo gelijk conflict met geheel Europa en houdt zich tegelijkertijd bezig met planne*. voor Europeesche samenwerking, omdat men weet voor geen andere keuze dan deze twee uiter sten te staan. Het meerendeel der uitgewerkte plannen heeft de bedoeling in beide alternatieven te voorzien. Rome weet. dat complicaties in Eurooa de economische ineenstorting van Italië zullen beteekenen. maar de regeering de gewapende macht en het Italiaansche volk worden in gereedheid gebracht en uitgerust om een wanhopigen strijd te voeren als er geen andere uitweg overblijft. De overtuiging heerscht dat het uitbreken van een cata strophe niet aan Italië, maar aan den onder den druk van een sterke mogendheid wer kende Volkenbond te wijten zal zijn. Terwijl dus aan den eenen kant het drei gen der naderende sancties <de achttiende November komt steeds dichter bij) alle weer standsmaatregelen bespoedigt en het Ita liaansche volk in oorlogszuchtige opwinding brengt, hebben anderzijds de diplomatieke onderhandelingen der afgeloopen maanden gediend om de regeering voor te bereiden op de mogelijkheid van een vrede, waarbij eer en andere gevoelens worden bevredigd, om van een herleving van den Volkenbond, waarin ook Duitschland vertegenwoordigd zou zijn, maar ,niet te spreken. Deze tweeledige positie, die de mogelijkheid van oorlogscomplicaties, evenals een mogelijke vredelievende samenwerking omvat zal mor genavond worden besproken in een speciaal daartoe belegde middernachtzitting van den Grooten Fascistischen Raad. onder voorzit terschap van Mussolini. De bijeenkomst zal plaats vinden in het Palazzo Venezia. De banieren van de fascistische partij zullen het balcon versieren. Elke politieke, militaire en economische figuur, die een JgBlangrijke po sitie inneemt is in den raad vertegenwoordigd waarbij dan nog komen de speciaal aange stelde deskundigen. Grandi, de Italiaansche gezant te Londen, is speciaal voor deze bijeenkomst naar Rome overgekomen. De raad is slechts een adviseerend lichaam, maar wat de raad van daag denkt, wordt morgen door de regeering uitgevoerd. De raad zal de volgende punten bespre ken: Ten opzichte van complicaties in Europa: 1 maatregelen om weerstand te bieden aan de op Halië toe te passen financieele en econo mische sancties. 2. voorstellen betreffende economische tegen maatregelen, toe te passen op landen, die de sancties ondersteunen. 3. permanente bezuiniging binnenslands om eventueel tot economisch herstel in staat te zijn. 4. Het overbrengen van opdrachten naar landen, die de sancties niet ondersteunen, ten behoeve van den invoer van voor den oorlog in Oost-Afrika noodzakelijke produc ten. 5. De ontwikkeling van de binnen- en bui- tenlandsche propaganda voor de ondersteu ning der Italiaansche actie. 6. Discussie over de grenzen van economi sche sancties en behandeling van een voor stel betreffende blokkade, wanneer deze grens wordt geacht te zijn overschreden. 7. Beslissing over het al of niet zitting blij ven nemen in den Volkenbond na 18 No vember. indien sancties zonder eenige ver dere voorwaarde worden toegepast. Ten opzichte van de vredelievende samen werking zullen in den Raad de volgende punten in behandeling worden genomen: 1. Verslag van en bespreking over de di plomatieke onderhandelingen die in de af geloopen maand in Rome. Parijs en Londen hebben plaats gevonden over vredesvoor waarden In het Italiaansch-Abessynische geschil. 2. Een herhaald vredesvoorstel in overeen stemming met de Italiaansche politieke en militaire successen in Abessinië. Deze kwestie zal echter open gelaten worden en beschouwd worden in het licht van een mogelijk her stel eener Europeesche samenwerking. Het karakter van deze samenwerking is reeds uitgestippeld in de volgende drie punten: Herstel van het Stresafront. grondige her vorming van den Volkenbond, terugkeer van Duitschland tot den volkenbond. Dit betee- kent in werkelijkheid een terugkeer tot de methodes en den geest van het viermogend- hedenDachi Dit grootsche plan. dat echter veel kans heeft te struikelen over de woor den grondige hervorming" spreekt eveneens over de samenwerking met Amerika en Jaoan. De Middellandsche Zeekwestie wordt be schouwd als een consequentie van het alter natief: conflict of samenwerking. Discus sies in dit verband zullen loooen over kwes ties ter sprake gebracht in Mussolini's be sprekingen met Sir Eric Drummond over de Britsche vloot in de Middellandsche Zee en de Italiaansche troepen in Libye. De vraag welke houding op de komende vlootconfe- rentie zal worden aangenomen, ten opzichte van de Italiaansche verbindingen over zee met haar kolonies aan de Middellandsche en Roode Zee. ligt hierin opgesloten. Behalve korte communioués. die resoluties in algemeene bewoordingen weergeven, wor den het werk en de besprekingen van den Raad streng geheim gehouden. Maar nie- Het woord is aan.... Confucius Als de sabels verroeit zijn en de spaden glinsteren, als de trappen der tempels uit gesleten tcorden door de voe ten der geloovigen en er gras groeit op de binnen plaats der gerechtshoven, als de gevangenissen leeg en de graanzolders vol zijn. als de dokters loopen en de bak kers rijden, dan ivordt het rijk goed bestuurd. HEVIGE GEVECHTEN. Aan het Zuidelijke front worden thans hevige gevechten geleverd, waarbij verscheidene dooden en ge wonden vallen. FASCISTISCHE RAAD. De fascistische raad in Italië komt Zondag bijeen. .Men verwacht, dat er belangrijke beslissingen zullen wor den genomen. Voor verdere berichten zie men pa gina Buitenland en deze pagina. mand kan toch ontkennen, dat de bovenge noemde onderwerpen de ernstige aandacht van Mussolini en zijn medewerkers zullen op- eischen op dit beslissende oogenblik in de geschiedenis van Italic en Europa. Ook al mag Engeland met van meening zijn, dat de ka. sen van vrede in Europa op den acht tienden November ernstig zullen worden be lemmerd. indien al niet in gevaar gebracht, Italië denkt daarover anders Vandaar deze bijeenkomst van den Grooten Fascistischen Raad. EEN STATISTI EK JE. In 1933 bevatte ons blad per dag gemiddeld 129 advertenties van Vraag en Aanbod. In 1934 waren het er gemiddeld per dag 134. In 1935 gerekend tot 30 September 141. Een voortdurende stijging dus, die verklaard wordt door het succes dezer annonces. Doe ook gij er uw voordeel mede. De laatste stand der Engelsche verkiezingen. pag. 4 Voor het in- en uitvoeren van oorlogsmateri aal is thans in Duitschland speciale toe stemming noodig. Dag. 4 De begrooting van Binnenlandsche Zaken is door de Tweede Kamer goedgekeurd. pag. 3 Minister Van Schaik over politieke actie. pag. 3 Euwe heeft de 19e partij na 57 zetten opge geven. pag. 15 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 5 Bioscopen. pag. 8 Laatste Berichten. pag. 2 ARTIKELEN ENZ. R. P.: Het nieuwe Lagerhuis. pag. 1 Antonia Vallentin: Pierre Laval, diplomaat en zakenman. oag 4 Speciale correspondentie: Italië's fascistische raad komt morgen bijeen. Dag. 1 Van onzen Londenschen correspondent: De Britsch -Italiaansche besprekingen. pag. 15 Financieele Kroniek: De overwinning der deflatie-politiek. oae. 5 Dr. IV. G. N. van der Sleen: Van het land Ophir of Taprobana. pag. 7 Jaap Valk: De lotgevallen van een circus. pag. 7 J. H. de Bois over: Het comité Kunst in nood. pag. 5 J. B. Schuil over: I,a compagnie du Chariot. pag. 15 K. de Jong: Feestconcert Polyhymnia. pag. 15 K. de Jong: Radiomuzick der weck. r pag. 8 Der Freischütz en zijn schepper. pag. 8 P. van der Hem: Scherpe spreektijdrantsoe- neering in de Tweede Kamer. pag. 3 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag- 7 Puzzlerubriek. pag. 5 Sport in 't kort. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1