Euwe geeft 19e partij gewonnen. De Britsch-ltaliaansche besprekingen. BERLITZ SCHOOL UW KINDEREN ZULLEN U DANKBAAR ZIJ^ v.o.v. BOEKHOUDEN ^sëman Schriftverbetering REI BER-NAN ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 HAARLE M'S DAGBLAD 15 LETTEREN EN KUNST [j MUZIEK. Gemengd Koor „Polyhymnia' FEESTCONCERT. Tien jaren geleden vierde het Gemengd Koor „Polyhymnia" zijn 25-jarig bestaan door het uitschrijven van een groot opgezet con cours, waarbij het zelf natuurlijk buiten me dedinging en dus werkeloos bleef, en waarbij we op één avond veertien keer eenzelfde ver plicht nummer en acht keer Olman's „Ellen" als vrij nummer te genieten kregen. Thans vierde het zijn 35-jarig bestaan door het geven v/an een feestconcert waarin het koor met een orkest en een soliste samen werkte en o.a. het Requiem van Cherubini vertolkte. Het verschil tusschen beide wijzen van vie ring is in 't oog loopend, maar het gaat dieper dan de, uiterlijke vormen. Polyhymnia is in de tien jaren veranderd. Aard en streven hebben zich gewijzigd. Het vaandel, versierd met vele in vroeger jaren behaalde eereteekenen prijk te Vrijdagavond weer op het podium der ge meentelijke concertzaal. Maar er zullen in die tien jaren geen medailles of lauwerkransen bij gekomen zijn. Polyhymnia heeft het con courspad verlaten en dat der muziek betre den. Dat is het werk van Willem Hespe ge weest, den leidsman, die geen bevrediging vond in de uitvoering van gekunstelde pro ducten, welke slechts op vertoon van uiter lijke vaardigheid speculeeren, maar zijn koor tot begrip van de werken der groote meesters wilde opvoeden. Dit begon, eenige jaren geleden, met de vertolking van een paar Koralen van Bach. Het was een eerste, nog schuchtere schrede, weldra gevolgd door eene, die meer risico met zich bracht, maar ook van grooter moed en sterker wil getuigde: de uitvoering van het slotkoor der Matthaeus-Passion. Tevens ver dwenen de fabrikaten der speciale concours componisten hoe langer hoe meer van Poly hymnia's programma's en reeds een paar jaar geleden was er geen enkele meer op overge bleven. Ik heb die verandering met vreugde gezien en steeds aangemoedigd. Want mu ziek is voor mij geen sport, maar een hooge kunst, die men naar zijn krachten moet trach ten te dienen met terzijdestelling van persoon lijke ijdelheid. Daartoe moet men allereerst leeren haar taal te verstaan en daarvoor is leiding en opvoeding noodig. Hespe heeft die gegeven. Hij heeft er tegenstand bij moeten overwinnen maar hij is in zijn streven ge slaagd. En zoo vermeldde nu Polyhymnia's pro gramma als koorwerken het Requiem van Che rubini en „Gallia" van Gounod. Men had met deze keuze niet te hoog gegrepen. Gevoelde de hoorder destijds bij de uitvoering van het slot koor der Matthaeus-Passion nog welk een af stand er ligt tusschen de moeilijkheden van dit schijnbaar eenvoudige stuk en die der in schijn zoo moeilijke liedsrtafelmuziek, thans kon men constateeren dat het koor voor het uitvoeren van klassieke, in oratoriumstijl ge schreven werken meer en meer geschikt ge worden is. Een fuga als „Quae olim Abrahae promisisti" werd met volkomen zekerheid en duidelijkheid gezongen en de verscheidenheid in het karakter der onderdeelen van het Re quiem werd zeer bevredigend weergegeven. Nog was niet alles volmaakt; met name be zondigden de sopranen zich herhaaldelijk aan te lage intonaties. Een hooger streven moge de dames dezer afdeeling bezielen. De uitvoe ring van „Gallia" was over 't geheel nog beter dan die van het Requiem; ook in figuurlijken ziri werd de stemming zeer goed getroffen. De orkestpartij werd vervuld door de Am- sterdamsche Kamerorkestvereeniging. Tegen over het talrijke koor ware een sterkere strij kersbezetting dan dit kamerorkest wenschelijk geweest. Daarvan afgezien kon men de presta ties van het begeleidende orkest slechts ten deele prijzen. Er waren oogenblikken dat de onderlinge stemming onvolkomen was, er wa ren ook oogenblikken dat het samenspel on gelijkheden deed hooren. Twee werken voerde het orkest zelfstandig uit onder zijn gewonen leider Antoon Krelage. Van deze twee voldeed mij het Voorspel van ,Le Déluge", dat ook eenigen tijd geleden door hetzelfde ensemble hier gespeeld werd, het best. De Symphonic no. 30 van Haydn is niet zeer beteekenend; zij gaf echter gelegenheid den solofluitist te waardeeren. Met de voor dracht van de vioolsolo in St. Saëns' Voorspel oogstte de concertmeester Sam de Gorter we der veel succes. Mevrouw Ank;ie van Wickevoort Crommelin was de vocale soliste op dit feestconcert. Ik heb pas naar aanleiding van haar vertolking der Hanne-partij in „Die Jahreszeiten" over haar geschreven en kan dus volstaan met de ver melding dat zij ook dit feestconcert tot een feest voor het oor maakte. Schitterend straal de haar stem in „Gallia" boven het geheele koor uit. In twee oude Italiaansche zangen, die tij hier reeds vroeger zong, begeleidde het ka merorkest onder Antoon Krelage haar zeer be vredigend. Vóór de uitvoering van „Gallia" heeft een der leden van Polyhymnia bestuur en dirigent toegesproken. „De tijden zijn slecht", zei spr., iiVele vereenigingen kunnen moeilijk het hoofd boven water houden. En indien nu Polyhymnia op deze wijze kan feestvieren is dat te danken aan de goede samenwerking tusschen bestuur, dirigent en werkende leden". Spr. overhandig de namens de werkende leden aan het Bestuur «en enveloppe, welker inhoud bestemd was voor den aankoop van muziek, Polyhymnia waardig. Een bijzondere hulde in den vorm van een bloemstuk bracht spr. aan den secre taris Jac. Bos, die van de oprichting af lid van Polyhymnia is geweest. De voorzitter A. N. Zonneveld dankte na mens het bestuur de werkende leden voor hun geschenk. Ik wil mijn gelukwenschen hier bijvoegen. Zij gelden niet alleen het bestuur en de wer kende leden, maar in 't bijzonder den dirigent Willem Hespe. Dat Polyhymnia op deze wijze «en feestconcert kon geven is wel grootendeels rijn verdienste, Moge zijn arbeid ook in de toekomst nog rijke vruchten afwerpen! K. DE JONG ASSISTENTE VAN DR. ALFRED ADLER SPREEKT IN HET KENN. LYCEUM. Dr. Med. en Phil. Lydia Sicker uit Weenen, öle hoofdassistente is van Dr. Alfred Adler te New York, die gedurende zijn afwezigheid ue Weensche klinieken waarneemt, komt voor ««nige dagen ons land bezoeken. Voor de Mon- tessorivereeniging zal mevrouw Sicker een voordracht over „die Erziehung zum Mit menschen" houden op Dinsdagavond 19 No vember in de aula van het Ken nemer Lyceum £an het Adriaan Stoopplein in Overveen. HET TOONEEL La Compagnie du Chariot. Le Malade Imaginaire. Les Précieuses Ridicules. Na de blamage van het Fransche tooneel door de Rostahds in La Gloire en L'Homme que j'ai tué was het een verkwikking weer eens werkelijke Fransche acteurs en actrices te zien spelen. Zelfs, waar zij Molière niet altijd volkomen recht deden. Maar de Fran- schen zijn geboren tooneelspelers en bren gen uit zich zelve een gratie, een charme, en een vlugheid van spel mee op het tooneel, die wij bij anderen dikwijls tevergeefs zoe ken. Zoo ook de leden van La Compagnie du Chariot, die hier gisteren in den Stads schouwburg onder auspiciën van L'Alliance Francaise een voorstelling van Le Malade Imaginaire en Les Précieuses Ridicules heb ben gegeven. Dat zijn allen acteurs en actri ces, die hun vak verstaan en met hun Mo lière-rollen weinig of geen moeite hebben. Zoo was het een genoegen dit vlugge en gladde spel te volgen, al zou ik niet willen beweren, dat ik van Hollanders wel niet betere en zeker stijlvoller Molière-opvoerin gen heb gezien. Wij zagen gisteren voortref felijke rollen, zooals den hoogst komischen Argan van Paul Bonifas, de kwieke en gees tige Toinette van Jacqueline Dufranne. den eleganten, zwierigen Cléante van George Marny, de gracieuse Angélique van Suzanne Rouet, den grappigen Thomas Diafoirus van René Barré en de allerguitigste Louison van de kleine Andrée in Le Malade Imagi naire. de bevallige en levendige Madeion van Jacqueline Dufranne die 't nichtje Cathos van Suzanne Rouet totaal ..wegspeelde" den goeden Gorgibus van Paul Bonifas en een komischen Mascarille van René Barré in Les Précieuses Ridicules, maar wat er aan ontbrak was een strenge regie, die de spe lers In bedwang wist te houden. Hierdoor kreeg de voorstelling nu en dan een te kluch tig accent en werd de stijl verbroken Vooral Guy Rivierre maakte zich hieraan schuldig. Als Purgon zocht hij het veel te veel in gechargeerde grappigheid wat maakte indertijd Jan Musch niet iets prach tigs van dit kleine rolletje maar erger was het, dat hij de tweede helft van Les Précieu ses Ridicules met zijn clownesk en niet eens grappig spel totaal bedierf. Een re gisseur van eenig gezag zou dit toch nooit getolereerd hebben. Deze malle en onmo gelijke Jodelet, die zich zelf blijkbaar erg ko misch vond, maar in werkelijkheid gruwelijk flauw was maakte Les Précieuses Ridicu les tot een onmogelijke farce. En dit ergerde ons te meer, omdat de twee Précieuses vooral Madeion geheel in stijl speelden en ook René Barré als Mascarille tot de opkomst van Jodelet Molière volkomen op peil had gehouden. In het groote, beroemde tooneel met de précieuses hebben wij zijn spel zeer gewaardeerd al was het niet zoo fijn geestig als van Musch en zijn met zoo'n verve en allergeestigst gezongen lied kreeg terecht een spontaan open doekje. En een genot was het het gracieuse spel van Made- Ion te volgen. Le Malade Imaginaire, stond vooral door de creatie van Argan als geheel bo ven Les Précieuses Ridicules, al gebeurden ook hierin dingen zooals het afleidende spel van Toinette met Thomas Diafoirus in n die een strenge regie niet zou hebben getolereerd. Maar het was van bijna allen- knap vakwerk, dat wij konden bewonderen. En dan was er Molière, die wij nooit genoeg kunnen zien. De zaal was o, wonder goed bezet en er was gelukkig veel jeugd. Daardoor vooral was er heel den avond een opgewekte stemming, ook als sommige spelers een en kelen keer over de schreef gingen Er was na elk bedrijf een hartelijk applaus en voor de dames waren er bloemen. Voor de Alliance Francaise een succesvolle avond. J. B. SCHUIL. SPORT EN SPEL WIELRIJDEN. ACHILLES. Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdag avond haar tweeden wedstrijd op home-trai- ners over 3 K.M. Er werd buitengewoon snel gereden. Na den wedstrijd wilde Klinkenberg een revanche nemen op H. van Maris, wat hem echter niet gelukte. Hij wist zijn eigen tijd wel te verkleinen tot 2 min. 44 sec. De uitslag is als volgt: 1. H. v. Maris 2 min. 41.2 sec.; 2. J. v. Honschoten, 2 min. 45.1 sec.; 3. Lichthart, 2 min. 46.1 sec.; 4. C. v. d. Veer, 2 min. 48.4 sec.; 5. Klinkenberg, 2 min. 52.2 sec.; 6. Mireks, 2 min. 53 sec.; 7. P. Gruijters, 2 min. 53 3 sec.; 8. Sieverding, 2 min. 59.4 sec.; 9. Groenendijk, 3 min. 2.5 sec.; 10. Oosterbaan, 3 min. 1.4 sec.; 11. Rusman, 3 min. 6 sec.; 12. J. Bourg'onje, 3 min. 6.2 sec.; 13. W. Hobbelen, 3 min. 7.2 sec.1 A.s. Maandag gezellige avond in het ge bouw Olympia. OPBRENGST COLLECTE. Het Fonds tot behartiging der belangen hulpbehoevende kraamvrouwen te Haar- teui deelt ons mede, dat de collecte f 640 heeft Opgebracht. POSTDUIVEN. DE SNELVLIEGER. Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarvergadering, die wegens het 60-jarig be staan. in de bijzondere belangstelling van alle leden stond. Bij deze gelegenheid werd aan den voorzitter, den heer J. J. Doeglas, die meer dan 30 jaar een bestuursfunctie met volle toe wijding heeft vervuld, door de leden, bij mon de van den heer Wolters het eerelidmaatschap aangeboden, vergezeld van een fraaie me daille, vermeldende de eerste prijzen, door den heer Doeglas in het jubileumjaar bij de vluch ten over de lange afstanden behaald. Ook de heer P. van Daalen, de nestor der vereeniging, die sedert tientallen van jaren met ijver voor de vereeniging werkzaam Ls, werd hierbij gehuldigd onder aanbieding van een medaille, vermeldende het algemeen kam pioenschap in 1935 door hem gewonnen. Tevens werd op deze vergadering de aan staande jubileumtentoonstelling besproken, die zal worden gehouden in het Krelagehuis op 21 en 22 December a.s. De toezeggingen tot deelneming, door de diverse Haarlemsche vereenigingen tot deze gecombineerde clubtentoonstelling wijzen er op, dat het aantal duiven zóó groot zal wor den, als in Haarlem nog nooit heeft plaats gehad. Zoodra hieromtrent meer gegevens zijn ont vangen, zal hierover nadere publicatie volgen. EUWEALJECHIN. Strijd na 57 zetten gestaakt. In de Concertzaal van Hotel Figi te Zeist is Vrijdagavond de afgebroken 19e partij voort gezet. De belangstelling was zeer gering. De voortzetting had het volgende verloop: Afgebroken stand: De afgegeven zet was 41. Ke3d4 Te2d2 42. Kd4c3 Het veiligste. Op Kc5 zou Td5 hinderlijk kunnen zijn. 42. Td2d3 43. Kc3c2 Td3—a3 44. f3—f4! De kortste weg tot winst! 44. g5xf4 45. Tf7xf4 Lfle2 Er dreigde mat met Th4. 46. Tf4—f6 Kh6h5 47. Kc2d2 Le2c4 48. Tg8g7 h7h6 49. Tg7g6 Ta3d3 Wanhoop. Zwart kon gerust opgeven. 50. Kd2c2 Td3d7 51. Tg6xh6 Kh5g5 52. Kc2c3 Lc4d5 53. Kc3d4 Ld5—hl 54. Kd4e3 Lhld5 55. Th 6g6 Kg6h5 56. Ke3—f4 Td7—h7 57. h3h4 Opgegeven. Mat is ondekbaar. Niettegenstaande de geringe remisekans besloot Euwe de partij voort te zetten. Na dit besluit dacht men reeds een langdurig eindspel te zullen zien. Aljechin speelde, na een gron dige analyse, onberispelijk en verkortte met eiken zet den doodstrijd. Steeds op mat bedacht manoeuvreerde hij zoo met zijn Torens, dat op het laatst Euwe geen stuk meer kon verzetten en na den laat- sten tegenstand te hebben gebroken, dwong de wereldkampioen Euwe tot capitulatie. Het mat was niet meer te dekken. De stand is thans geworden; Aljechin 7 winstpunten, Euwe 5 winstpunten, remise 7. Het totaal aantal punten van den wereld kampioen bedraagt 10V2l dat van Euwe 8V2. De 20ste partij begint hedenavond in de Mi litiezaal te Amsterdam. VOETBAL. E.D.O.—BLOEMENDAAL. Bloemendaal speelt met één invaller als volgt: De Haas. Röbken, De Wilde. Immer. Beyk. Leemhuis. Hartman, De Bock, Van Bragt, Boogaardt, Van Gelder. D.I.O.—ZEEMEEUWEN. Zondagmorgen half twaalf speelt D.I.O. aan de Ramplaan een vriendschappelijken wed strijd tegen Zeemeeuwen. Het 3de elftal speelt op denzelfden tijd tegen Haarlem VII. A.G.O.V.V.V.S.V. - Zondag speelt V.S.V. een vriendschappe lijken wedstrijd tegen A.G.O.V.V. Zij komt uit in de volgende opstelling: Michel. Van Zutfen. Van der Griendt, De Vries. De Koning, De Wolf Jr., Dp Wolf Sr., Heins. Michel, Sterk, de Haas. KORFBAL. NED. KORFBALBOND. WAT ER MORGEN GESPEELD WORDT. Voor de Haarlemsche N. K. B.-twaalftallen heerscht Zondag betrekkelijke rust; een drie tal ploegen heeft vrij af, n.l. T.H.B., Haarlem 1 en S.V. Oosterk war tier 1 speelt op eigen terrein aan de Zomervaart en bindt den strijd aan tegen B. E. P. De Purmers staan er wel wat beter voor dan de Haarlemmers, die in de laatste twee wedstrijden geen succes hadden. Morgen op eigen veld hebben ze o.i. wel een kansje het misschien sterkere B.E.P. een puntje afhandig te maken. De wedstrijd begint om twee uur. D.E.D. 2 ontvangt Haarlem 2, dat heel wat achter staat bij de Amsterdammers, die ook morgen nog wel ongeslagen zullen zijn. Ook Watervliet dat het sterke Blauw Wit gaat opzoeken, zal het lang niet gemakkelijk hebben: een Amsterdamsche overwinning ligt voor de hand. Het verdere programma luidt: KattenburgAjax, Westerkwartier 2A. W. Kwik—W. K. 3, D. T. V 3—Swift 2, Volhar ding 2R. Tecka. HAARL. KORFBALBOND. HET PROGRAMMA VOOR MORGEN. Haarlem 3Animo 1 kan een kleine over winning voor de thuisploeg worden, die echter een ploeg tegenover zich krijgt, die ook heel goed twee puntjes kan gebruiken. S.V. 2Alw. Ready 1 zullen elkaar niet veel toegeven: een klein overwicht misschien van S. V. Ons GenoegenFlora zal O. G. wel willen benutten de groote nederlaag van den vorigen Zondag te niet te doen. Of haar dat wel zal gelukken betwijfelen we. Oosterkwartier 2 ontvangt Osno 1, dat wel hevige pogingen zal doen haar tweede over winning te behalen, maar dat O.K. niet zal toestaan. Het verdere programma luidt: 2 A: Watervliet 2T.H.B. 2, Palvu 1—Meerlebosch 1 Aurora 1D.S.V. 1 2 B. Always Ready 2Tempo 1. Haarlem 4— Oosterkwartier 3, ZandvoortAurora 2 3e klasse A. DB.V. 2—S.V. 4, Flora 2—Oosthoek 1. E.T.O. 1—Aurora 3. 3e klasse B. D.S.V. 3—T.H.B. 3. Watervliet 3—Palvu 2. 3e klasse C. Aurora 4Meerlebosch 2. Oosterkwartier 5Alw. Readay 3. Adspirantenafdeeüng. Ons GenoegenAnimo. AuroraOosterkwartier A S. V.Meerlebosch. „OOSTHOEK". Secr. Eschdoornslruat 2. A.s. Zondag: Flora 2Oosthoek 2.15 uur. Vertrek Soendaplein 1.30 uur. WATERPP! O. H.V.GJ3—NEREUS. De opstelling van H.V.G.B voor dezen wed strijd op Zondagavond in het Sportfondsen- bad Haarlem is als volgt: P. Rol. J. ten Cate. J. Rol. F. Hauber, G. Goedings, P. Hollander, A. Boeree. HAARLEM—HET IJ. Haarlem zal voor den Zondagavond te spe len wedstrijd in het Sportfondsenbad tegen Het IJ met 1 invaller als volgt uitkomen: J. v. Hemsbergen, H. Bannink, C. Zeeman, G. Captein. W. Hólsken, P. Bos, H. Suerhoff. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND DRIEBANDEN 2E KL. Het tournooi om den nationale'n titel der 2e klasse over driebanden, dat door de biljart club van de „Sociëteit Vereeniging" te Haar lem georganiseerd wordt, is Vrijdagavond be gonnen. De voorzitter van de biljartclub. Ir. G. W. Ph. Daniels, opende met een kort welkomst woord deze belangrijke wedstrijden. Daarna begonnen de partijen met den vol genden uitslag: pnt. brt hs. gem. W. Levert (K.R.A.S.) 40 52 3 0.769 P. de Leeuw (H.E.T.E.IJ.) 16 52 4 0.307 B. Buitekant (Rembrandt) 30 81 3 0.370 P. Geestman (H.E.T.E.IJ.) 40 81 4 0.493 G.Lammes (Ons Genoegen) 27 68 3 0.397 J. v. 't Hooft (A.B.C. 1932) 40 68 6 0.588 C. Sluiters (Rotterdam) 40 64 5 0.625 F. Vink (Rotterdam) 27 64 3 0.421 P. Geestman P. de Leeuw 28 60 4 0.466 40 60 4 0.666 B. Buitekant 40 56 4 0.714 W. Levert 40 56 6 0.714 Heden. Zaterdag, worden 12 partijen ge speeld. 6 's middags en 6 's avonds, te begin nen om 1 uur en 7 uur. Zondag 10 partijen, 6 's middags en 4 's avonds, begin 1 uur en 7 uur. Daarna prijsuitreiking. Het scheidende raadslid H. J. Kuiper. Vertrekt pas in het voorjaar. Een paar dagen geleden publiceerden wij het bericht, dat de heer H. J. Kuiper voor het raadslidmaatschap bedankt heeft wegens zijn benoeming tot hoofdbestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond. Toen kon nog niet wor den medegedeeld, wanneer hij naar Utrecht, waar hij zich gaat vestigen, zou vertrekken. Thans vernemen wij van den heer Kuiper, dat hij zijn nieuwe betrekking met ingang van 1 December a.s. al aanvaarden, maar zijn ver trek naar Utrecht zal vermoedelijk pas in April of Mei a.s. plaats hebben. Het is dan ook zijn voornemen, om nog minstens eenige maanden het raadslidmaatschap te blijven vervullen. (Van onzen correspondent) LONDEN, 14 November De besprekingen tusschen den Britschen gezant te Rome en Mussolini hebben tot heden niet geleid tot ontspanning in de Middelland- sehe Zee. De anti-Britsche propaganda in de Italiaansche pers en- over de radio-zenders daar is intusschen aanmerkelijk verminderd. Mussolini zal dat wel gelast hebben om een betere stemming in Engeland te wekken voor verdere besprekingen waarvoor de naaste toe komst misschien weer een gelegenheid ver schaft. Blijkbaar heeft de Duce geen toezeg ging willen doen tot verdere vermindering van zijn strijdkrachten in Libië. Hij houdt geen re kening met het feit dat de Britsche verster kingen eerst naar de Middellandsche Zee en Noord Afrika werden gezonden nadat de Ita liaansche divisies in Libië waren aangekomen; en hij houdt vol dat de verantwoordelijkheid voor de gespannen verstandhouding in de Middellandsche Zee aan Engeland te wijten is. In Londensche welingelichte kringen schrijft men aan Mussolini de opvatting toe, dat er thans geen overbodige Britsche strijdmacht meer in de Middellandsche Zee behoort te zijn en dat die strijdmacht in het algemeen een zekere verhouding tegenover de Italiaansche niet mag overschrijden. Hij zou daartoe een bindende overeenkomst met Engeland willen aangaan. Engeland deelt deze zienswijze niet. Verder is men in de besprekingen te Rome niet gekomen. Aan Engelschen kant wordt er prijs op gesteld dat de wereld zal weten, dat deze besprekingen nimmer den oorlog in Abessy- nië hebben aangeroerd. Want dit is een on derwerp dat bij den Volkenbond in behande ling moet blijven. Mussolini schijnt thans overigens wel over tuigd te zijn dat de Britsche Middellandsche Zee-vloot Italië geen kwaad wil doen. Daar hij verder niet van plan is meer troepen uit Li bië terug te nemen zal de bestaande toestand voorloopig wel bestendigd blijven. Dat den oorlog betreft ontwaart men dat bij voortdurenden zwakken tegenstand der Abes- syniërs de twee Italiaansche legers, dat uit Eritrea en dat uit Italiaansch Somaliland el kaar binnen niet te langen tijd zullen ontmoe ten en dat de Italianen dan een van hun voornaamste doeleinden, zoo niet hun voor naamste doel, zullen hebben bereikt, in zoo verre dat Eritrea en Somaliland door een strook onderworpen Abessynisch gebied zullen zijn verbonden. Mussolini heeft nimmer uit gelegd wat zijn doel in Abessynlë werkelijk is. Oorspronkelijk moet hij voornemens zijn ge weest het gansche land te onderwerpen, maar de tusschenkomst van den Volkenbond zal ze ker zijn eerzucht op dit punt hebben vermin derd. Onder den druk der sancties, welke zich binnen eenige maanden zal doen voelen, zal hij waarschijnlijk tevreden zijn met wat min der. Men neemt in Londen aan dat Mussolini den vrede zal willen sluiten wanneer Eritrea en Somaliland met een breede strook Ita liaansch gebied, door onderworpen Abessy- niërs bewoond, zullen zijn vereenigd. De Volkenbond kan zich echter niet neer leggen bij zulk een „oplossing", Dat is althans het overheerschend gevoelen in Engeland, waar men redeneert dat Mussolini niet mag worden beloond met een aanzienlijk stuk Abes synisch grondgebied voor zijn schending van plechtig aangegane internationale verplich tingen. w V geldig voor goederen die wij deze week ontvangen 18 t.m. 23 N O V E M B E OVERGORDIJNEN TAPIJTEN en LOOPERS stoomen 30°/o korting Ook op Machinaal Slofvrijma en De curator in het faillissement van Mej. Zr. \V. J. M. Greevf, des tijds wonen le te Bloemendaal, brengt ter kennis van crediteuren dat heden door hem ter Griffie der Arrondissemcr.ts-Rechtbank te- Haarlem is gedeponeerd de eenige uitdeellïigslljst in dit faillissement, welke lijst aldaar gedurende 10 dagen »a heden ter kostelooze inzage van crediteuren ligt. De curator voornoemd: Mr. J. H. J. SIMONS Kruisweg 63 De curator in het faillissement van W. C. Roozen, bloombollen- kweeker, wonende te Overveen, brengt Ier kennis van crediteuren dat heden door hem ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem is gedeponeend cle eeni ge uitdeelingslijst in dit faillisse ment, welke lijst aldaar geduren de 10 dagen na heden ter koste looze inzage van crediteuren ligt. De curator voornoemd: Mr. J. H. J. SIMONS Kruisweg 63 HEEMSTEDE TE HUUR OF TE KOOP nog enkele solide gebouwde HEE RENHUIZEN MET TUIN, voor zien van centrale verwarming, In gebouwd bad. vaste waschtafels en alle moderne comfort tot sterk verlaagde huur- en konppi-ijy.cn. Adres: MAKELAAR v. Waalwijk van Doorn Zandvoortsch elian l .",0 Aerdcnltout Tol. 26292 POPULAIRE WINTER CURSUSSEN taparre DamejouDs) 000^* G*& indien U in hun jeugd reeds aan hui toekomst zult hebben gedacht. Vele ouders vergeten, dat zij hun kinderen reeds jong kunnen verzekeren vooi een pensioen De lage premie kunnen zij oan later gemakkelijk doorzetten Zij danken dat aan de vooruitziende blik van hun ouders De Raad van Arbeid te Haarlem Aid. V O.V. geeft inlichtingen. Dag- en avondlessen Volledige en grondige opleiding .Mercurius- en Praktijk Examens Privaatles 6.p. m. S taatspraktijk examen Privaatles 10.p. m. X. J. TH. SCHMIDT Leer. M.O. boekh. Accountant Willielminalaati 4, Tel. 14506 Frans - Duits - Engels Conv. en Berlitz Meth.. d Dame. Tevens Speciale opl. voor verbl, ln 't buitenl. in eenige maanden Privaatles f 4.50 p. m.. 2 p. 3.— Br. Mej. N. GROOTBNBOBR Spaarne 5 zwart, Tel. 17093 INST. MERCATOR {KL'PP DENIJS) Landxichtlain 64 H E EMSTEDE. >pi. alle prakt. ;x., conv. lessen Clubl. vanaf f 3.p. m. DUITSCH, FRANSCH, ENGELSCH. ZWEEDSCH <»r. Houistr. 124 H. K. D.-SIGAREN BETER OAN ANDERE De nieuwste PHILIPS RADIOTOESTELLEN vanaf 97.50. 6 p. maand. Oude toestellen worden ingeruild. An tenne gratis. Rijwielen en Radio- lampen vanaf f 1.— per week. Radio EXCELSIOR Kieverlaan 30 filiaal Fabricausetraat 4, Haarlem Telef. 10313 MAAGVERSTERKENDE nil I [U SLIJMAFDRIJVENDE lILLLn van L. J. GROOTENDORST APOTHEKER - UTRECHT Eiacht dit zuiveren het bloed, ver drijven gal en slijm en bevorderen den goe den stoelgang. Bij hoofdpijn, zoo vaak een gevolg van trage ontlasting, kunnen zij fabriekamerk. nict genoeg worden aan bevolen. Zij munten uit door hunne zachte werking, zonder kramp of nadeelige gevolgen, zoodat men in staat blijft zijne gewone bezigheden te verrichten. Prijs per doos met ge bruiksaanwijzing 27H cent en 1 cent omzetbelasting. Eischt vooral merk „Grootendorut". Verkrijgbaar bij de voornaamste Drogisten, te Haarlem o.a. bij: Henrl Bende v.h. P. J. v. Gulik; Drog. Johnson Fa. Mazurol, Kleverparkweg 2 59; v. d. Pigge: Beverwijk Drog. „De Toko": Overveen Fa. Haaks; IJmulden Fa. Bus. H. Sant. I NSTITUUT son in Schriftverbetering Speciale methode voor Volwas senen. Resultaten ter Inzage. Privé en Clublessen. Kleine Houtwee 8. Haarlem STOTTEREN STAMELEN Hygiënisch Spreken, om Weesch- held en vermoeidheid der stem te voorkomen. Ademhaiingsgymnastiek, tegen ad emhalingsstoor nissen. Llplezen voor Slechthoorenöen en Dooven Cursus en privaatlessen H. DE KRUIJFF Gem. Spraakleer»res Orayenesterlazm 57, Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3