Na de verkiezingen in Engeland. Luierzorg. Uit Abessynië. Het Beêauftijkste 53e Jaargang No. 16077 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 20 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. \V. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72*4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ -N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en V aanbod 1—4 regels f 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.- Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Weer meer goud voor de Ned. Bank. Negen millioen toegevloeid. Blijkens den weekstaat der Neder- landsche Bank per 18 dezer, is in de afgeloopen week de goudvoorraad bij de Nederl. Bank wederom toegenomen met 9 millioen, en wel van f613.131.467.96 tot f 622.236.713.32. De wisselportefeuille is afgenomen van f36.554.519.54 tot f34.298.817.10. De in omloop zijnde bankbiljetten namen af van f 794.665.675 tot f 787.833.435. Het beschikbare metaalsaldo nam toe van f 301.516.883.46 tot f 308.440.568.47. Noodlottige autobotsing onder Heesch. Twee dooden en drie ernstig gewonden. HEESCH. 20 November. Hedennacht on geveer te 1 uur is op den rijksweg tusschen 's-Hertogenbosch en Grave ter hoogte van kilometerpaal 15 een personenauto op een vrachtauto gebotst, met buitengewoon ern stige gevolgen. In de personenauto, die in de richting Grave reed, bevonden zich de vier Nijmege- naars Mr. v. Scherpenberg, advocaat en pro cureur, de heer Seeuwen, candidaat-notaris, de leerares mej. Pfaff en de tandarts de heer J. Herweyer. De auto is opgevlogen tegen een stilstaande vrachtauto, die rechts van den weg stond. De bestuurder heeft getracht de auto. die verlicht was, rechts te passeeren, en kwam daardoor met het rechterachterstuk van de vrachtauto in botsing. Mogelijk heeft de bestuurder de vrachtauto voor een tegen ligger aangezien. De gevolgen van de botsing waren ontzet tend. Beide wagens werden zeer ernstig be schadigd. De heeren Scherpenberg en Seeu wen waren op slag dood. De chauffeur van de vrachtauto, de heer Rosa uit Gouda, werd ernstig gewond, evenals de inzittenden van de personenauto mej. Pfaff en de heer Her weyer. Dokter Stoltz uit Oss. dokter Bouman uit Nistelrode en dokter Jansen uit Geffen ver leenden de eerste medische hulp. De mare- chaussée was spoedig aanwezig om een on derzoek in te stellen. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Oss. De beide dooden zijn ver voerd naar het St. Ludovicusgesticht te Heesch, De toestand van den chauffeur Rosa is niet levensgevaarlijk. Voor het leven der beide anderen bestaat ernstig gevaar. Nog in den loop van den nac.it werd ter plaatse een onderzoek ingesteld door Mr. Dubois, Officier van Justitie te 's-Hertogen bosch en door burgemeester Offermans van Heesch. Dr. Nieboer uit 's-Hertogenbosch was eveneens aanwezig. Men weet niet zeker wie de bestuurder van den wagen is geweest, doordat de auto ge heel in elkaar was gedrukt. Men vermoedt, dat het de heer Seeuwen was. Werkfondsgelden vonden een bestemming. Crediet van 60 millioen reeds overschreden. Voor den bouw van de tweeden Statendam zal uit het werkfonds een bedrag van f 12.700.000 worden b -schikbaar' gesteld, naar blijkt uit een door de regeer in g gepubliceer- den staat van de tot en met 18 November voor het werkfonds geblokkeerde gelden. Deze staat toont tevens aan, dat op dien datum voor uitgewerkte en goed gekeurde projecten geblokkeerd was een bedrag van f 59.170.732, terwijl nog toegezegd is voor Rijkswaterstaats werken f 1.449.399, zoodat het totaal geblokkeerde bedrag bedraagt f 60.620.632. Het oorspronkelijk voor het fonds beschikbaar gestelde crediet f600.000.000 heeft dus niet alleen ten volle zijn bestemming gevonden, doch is zelfs reeds overschreden. Voor rijkswerken is toegestaan f 20.000.000, waaronder f 6 millioen voor de spoorwegwer- ken te Utrecht en voorts het leeuwenaandeel voor den wegenaanleg en verbetering. Voor werken van andere, publiekrechtelijke licha men is geblokkeerd bijna f 21 millioen, voor industi'ieele projecten ruim f 17 millioen, w.o. het bedrag voor de tweede Statendam, voorts f 1.8 millioen vckv; overige soheepsbouwplan- nen en 2.G millioen voor industrie-crediet. KERKDIEF GEARRESTEERD. LAGE ZWALUWE, 20 November (A. N. P.) Het blijkt dat de politie met de arrestatie van den persoon, die alhier in de R.K. kerk een offerblok lichtte en den inhoud daaruit ont vreemdde. een goede vangst heeft gedaan. Hij is de dader van niet minder dan elf diefstal len in verschillende R.K. kerken in Noord Brabant en Noord- en Zuid-Holland. Op zijn aanwijzing zijn reeds twee offerblokken, resp. uit een R.K. kerk in de omgeving van Ooster hout en uit de R K. kerk van Klundert, terug gevonden. De populaire Baldwin. Geen afwijking van den op interna tionaal gebied ingeslagen weg. (Van onzen correspondent) LONDEN, 19 November Een ontleding van de cijfers der verkie zingen leert gauw en het eerst, dat millioenen Engelschen, die geen lid zijn van de Conserva tieve Partij, en die in het algemeen zich niet laten leiden door partij-voorkeur, op de Con servatieve candidaten hebben gestemd. 'Het zijn stemmen geweest van vertrouwen in Baldwin, een man die naar aard en levensbe schouwing een van de meest liberale Conser vatieven van het land moet zijn. Het gros van de Liberalen in het land had geen gelegen heid Liberaal te stemmen. Wat konden zij be ter doen dan stemmen op een candidaat van een partij, wier hoofd zoo redelijk, zoo ruim van opvatting, zoo verknocht aan 't vrijheids idee en daarenboven zulk een goed Engelsch- man is? Dit was geen verkiezing, waarin over dringende en ernstige strijdvragen moest worden beslist. Er was reeds tevoren eensge zindheid over de houding in de internationale crisis, zo er al wat verschil was over de mate van flinkheid en onverbiddelijkheid, waarme de deze houding moest worden aangenomen. De internationale crisis overschaduwde de vraagstukken van binnenlandsch beleid, waar over het bestaande meeningsverschil voor el- ken nuchteren waarnemer toch wel wat opge schroefd moet aandoen bij het in alle partijen levende besef dat zoo binnenlandsch beleid al iets kan doen om socialen nood en gebrek kige levensomstandigheden te verzachten en een meer algemeen welvarende samenleving te verkrijgen de groote verbetering in dit op zicht alleen kan worden bereikt door terug keer van het dwaalpad der nationale econo mische afzondering in de gansche wereld. Bleef over de kwestie der bewapening. Het was een kwastie, die velen met bange voor gevoelens kon vervullen. Maar was Baldwin, die bescheiden, edelmoedige, verdraagzame Engelschman. niet juist de man om er voor te waken, dat Britsche bewapening geen uit daging zou worden aan andere landen en ook geen bodemlooze put, waarin de belastingbeta lers hun met moeite overgehouden geld zou den moeten werpen? Zeker hebben millioenen kiezers deze vraag bevestigend beantwoord: en zoo heeft de Conservatieve partij een ont zaglijk aantal stemmen gekregen, die moeten worden beschouwd als stemmen van vertrou wen in Baldwin persoonlijk. De nuchtere en sobere Baldwin dan is libe raler en aannemelijker voor den gemiddel den burger wat zijn politieke opvattingen ook mogen zijn dan de meesten zijner Conser vatieve collega's. Men schrijft hem de geneigd heid toe de gevoelens van die collega's te ont zien, uit collegialen trouw en door zijn ge moedelijkheid en redelijkheid, die wars zijn van wrijving. Hij geeft hun graag zijn zin, is zooals men het in de taal van dit land zegt ..easy going" en heelemaal niet strijdlustig. Zoo komt het is de verklaring dat zijn redevoeringen altijd zooveel liberaler zijn dan zijn daden of liever de daden van zijn kabinet. Het zal belangwekkend zijn in de naaste toe komst na te gaan of en in hoe verre hij de Conservatieven van het oude beginsel, die in het kabinet, in het parlement en in de partij als geheel, hun zin zal geven. Omstandigheden en voorteekenen kunnen doen verwachten dat de nieuwe Nationale regeering, zoo ze in sa menstelling minder nationaal kan zijn dan de oude, in haar beleid tusschen uitersten aan beide zijden door zal sturen, dus in sterke ma te liberaal zal zijn. De stemmen, die voor de verkiezingen uitriepen, dat de regeeringsijver voor den Volkenbond zou bekoelen, zoodra de verkiezingen zouden zijn afgeloopen zijn ver stomd zoodra bleek dat in Downing Street niets werd ondernomen om den dag der sancties naar. de toekomst te verschuiven. Minister Eden, wiens plaats en aanzien in de regeering aanwijst, hoe de regeering internationaal zal gaan, zal volgens de jongste voorstellingen blijven waar hij is. Sir Samuel Hoare, wiens liberaal conservatisme boven verdenking ver heven is, zal in zijn persoon en in zijn optre den de enkele dagen geleden om verkiezings redenen verbreide meening, dat Engeland in Genève terug zal krabbelen, blijven logenstraf fen. Wel verre van te verzwakken in haar po ging. van den Volkenbond een instelling van dwingend gezag in de wereld te maken, ziet het er eerder naar uit dat de Britsche regee ring met nog meer kracht en overtuiging de wereld zal willen bewegen den weg der col lectieve veiligheid op te gaan. A. K. VAN R. Fey afgetreden als Heimwehr- leider. Starhemberg volgt hem te Weenen op. WEENEN, 20 November (A. N. P.) Majoor Fey is afgetreden als leider van de Weensche Heimwehr. Starhemberg heeft hem in die functie opgevolgd. FRANSCHE BOBSLEEPLOEG WEIGERT NAAR DUITSCHLAND TE GAAN. PARIJS, 20 November (A. N. .P,Baron Philip de Rotschild en Jean Rheims, die het Fransche Olympische bobsleeteam zouden vor men, hebben geweigerd Frankrijk te vertegen woordigen op de winterolympiade te Gar- misch-Partenkirchen wegens de Duitsche houding tegenover de Joden. Afkondiging der autonomie in Noord-China uitgesteld. Japan zou de beweging niet steunen. TOKIO, 20 November (A. N. P.) Het is waarschijnlijk, dat de afkondi ging van de autonomie in Noord- China. welke oorspronkelijk was vast gesteld op 20 November, enkele da gen zal worden uitgesteld. De bladen melden dit uit Peking en zij voegen eraan toe. dat de af te leggen ver klaring door de leiders der beweging is goed gekeurd. Men verklaart, dat de Nanking- regeering wordt verweten, geschikte maat regelen te hebben genomen ter bescherming van Noord-China tegen de communistische penetratie, waarbij men erop wijst, dat Noord China niet van zins is zich af te scheiden van Nanking. Uit Tientsin wordit gemeld, dat de Chinee- sche autoriteiten in de gedemilitariseerde zone van Noord-China, de circulatie van bankbiljetten der Centrale Bank van China, hebben verboden. In de kringen van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, is men van meening, dat de autonome beweging in Noord-China ge stimuleerd is door de zilverpolitiek van de Vereenigde Staten en den Britschen steun bij de hervorming van het Chineesche munt wezen. Men zet uiteen, dat de voorgestelde antonome federatie van Noord-China geen rekening houdt met de territoriale en admi nistratieve onafhankelijkheid van Nanking. Het ministerie van buiten.1 andsche zaken heeft het gerucht fejjfnges sproken, dat Japan de autonomisti sche beweging zou steunen. Deze be weging wordt door de Japansche regeering met ernstige bezorgdheid gade geslagen. De houding der lei ders is bekend, doch het verluidt, dat indien zij den steun van Japan zou den verzoeken, Japan dit verzoek in gunstige overweging zou nemen. Uit Sjanghai: De verklaringen van Tsjang Kai Sjek voor de Kwo Min Tang worden uit gelegd als een verzekering van Japan, dat de Centrale regeering een politiek zal vol gen van met inmenging in Noord-China. Het Japansche ultimatum loopt vanmiddag (om 4.20 uur Amst. tijd) af. Belangrijke bespreking tusschen Tsjang-Kai-Sjek en den Japan- schen gezant. TOKIO, 20 November (Reuter). Japan toont de grootste belangstelling voor de te Nanking gehouden besprekingen tusschen den Japanschen gezant en Tsjang-Kai-Sjek. die betrekking zouden hebben op fundamen- teele kwesties. ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER J. C. MOL. In vervolg op de reeds gepubliceerde opgave van bekroningen, toegekend aan Nederland- sche deelnemers aan tentoon stelling, kunnen wij mededeelen. dat nog de volgende bekroningen zijn toegekend: den heer Van Hout, Rijkslandbouwarchitect te Wage- ningen (grand prix) N.V. Kromhoutmotoren- fabriek D. Goedkoop Jr., Amsterdam (grand prix), den heer J. C. Mol, Haarlem voor zijn film „Uit het Rijk der Kristallen" (medaille d' honneur) Meerderheid van 246 zetels voor de Britsche regeering. LONDEN. 20 November (A. N. P.) De na gekomen uitslagen van de algemeene verkie zingen voor de twee overgebleven districten brachten een verdere overwinning voor de na tional e regeering. De conservatieven hebben thans een meerderheid van 246 zetels. ZEER STERKE STIJGING VAN JAPANS UITVOERSALDO. Dp Japansche export had in October j.l. e;n waarde van Yen 246 millioen vergeleken met yen 194 millioen in dezelfde maand van het vorige jaar. De invoer steeg daartegen over slechts van yen 184 millioen in October 1934 tot yen 186 milllioen in de afgeloopen maand, waardoor het uitvoer-saldo, dat in October 1934 yen 10 millioen bedroeg, over de afgeloopen maand tot yen 60 millioen is ge stegen. (Na de Kattenbak- en Bellen- poetscentrales heeft den Haag de primeur van een Luierverzorgings- centrale.j Ja, natuurlijk moest dat er toch ook van komen, Waarom hebben wij zoo lang daarop gewacht, Vuile luiers worden 's ochtends meegenomen, Schoonë luiers worden 's avonds thuis gebracht. Elke Haagsche zuigeling kan zich nu.... uiten. Zonder zorg voor moeder's al te zware taak, Want de vuile luiers gaan voortaan naar buiten. De verwisseling alleen is moederzaak. En wie weet, wij zullen het misschien beleven, Dat de Haagsche moeder de verzorging belt, Met het vriendelijk verzoek: ach komt u even, Baby moet een schoone luier omgespeld. Moeder kan dan rustig naar de bioscoop gaan, Niet gekweld meer door haar zuigelingenplicht. Want haar zuigeling zal toch op den loop gaan. En haar hoop is op den luierdienst gericht. Nu wij telefoon en telegraaf gebruiken En de televisie spoedig komen moet, Is het hoogstens nog een stap naar teleruiken En dan functionneert de luierdienst pas goed. Het zal baby verder onverschillig laten, Of men luiers binnenshuis of buiten wascht. Maar het lijkt mij, als wij over „luier" praten, Dit dit meer op moeder dan op baby past. P. GASUS. Nederland's antwoord aan Italië wordt opgesteld. Engelsch denkbeeld los gelaten. Onze Haagsche correspondent deelt mede: Zoo juist vernemen wij dat het aanvankelijk van Engelsche zijde geopperde denkbeeld, om tusschen de aan de sancties deelnemende lan den overleg 'te doen plegen, omtrent het door hen aan Italië te zenden antwoord op de Ita- liaansche protestnota, is los gelaten. Het antwoord dat Nederland zal zenden is thans nog in overweging. Te Aix-en-Provence is het proces begonnen tegen de medeplichtigen aan den moord op koning Alexander en Louis Barthou. verleden jaar October te Marseille gepleegd. Twee der beklaagden. Kralj en Rajitsj (rechts) op weg naar de zittingszaal. Het woord is aan Napoleon Als ik de pers den vrijen teugel laat. blijf ik geen drie maanden meer aan het be wind. TEMBIE N - PLAT EAU. De Italianen marcheeren op naar het Tembien-plateau. TEGENAANVAL. De Abessyniërs hebben tusschen Aanale cn Gorraliei een krachtigen tegenaanval op den vijand geopend. MA KALLE. Het is niet mogelijk zich omtrent den toestand ten Noorden van Ma- kalle een juist beeld te vormen. Blijkbaar ondervinden de Italianen daar veel tegenstand, terwijl ook de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de Abessyniërs verschillende posten hebben heroverd. Voor verdere berichten zie men pa gina buitenland. Executie van leeuwin niet doorgegaan. Aarzeling van politieman redt haar het leven. Doordat een inspecteur van de karabijn- brigade op het laatste oogenblik aarzelde gebruik te maken van zijn schietwapen, is het leven van een Abessynische leeuwin gespaard gebleven. Deze koningin der dieren is net eigendom van een vroegeren dierentemmer die verblijf houdt in een wagenkamp aan den Osdorperweg bij Amsterdam. Opgesloten in een getraliede kooi was het dier ter dood ver oordeeld, omdat de eigenaar niet meer in staat was. de kosten van het onderhoud, be groot op f 1.50 per dag. te betalen. Een andere uitweg zag men niet, aangezien niemand de leeuwin wilde hebben en ook de dierentuinen in ons land, welker levende have toch reeds genoeg onderhoudszorgen baart, er niet voor voelden, nog een extra „opvreter" zonder ver goeding in den kost te krijgen. De temmer wendde zich ten einde raad tot de politie en deze droeg de karabijn-brigade op het dier te dooden. Toen echter de inspec teur. die met de executie was belast, het schietwapen reeds aan den schouder had ge bracht, haalde hij den trekker niet over, om dat hij vreesde dat hij een der spijlen zou raken en het riocheteeren van den kogel mis schien ongelukken zou veroorzaken. Van één kogel behoefde trouwens geen. sprake te zijn geweest; naar wij vernemen verlaten bij het overhalen van den trekker niet minder dan 32 kogels in den tijd van één minuut den karabijnioop. De executie van de in overdrachtelijken zin onschuldige leeuwin is toen uitgesteld en zal in het geheel niet plaats vinden. Verschillende dierenvrienden hebben inge grepen en de Haagsche dierentuifi heeft zich over de leeuwin ontfermd. De Italiaansche troepen marcheeren aan het noordelijk front in Abessynië verder op naar het Tembienplateau, waar een groote strijd verwacht wordt. pag. 4 Noord-China stemt toe in een autonome fede ratie. pag. 4 Hoe de ..ruimere armslag" zal werken. pag. 1 De wijziging der pensioenwet voor Spoorweg ambtenaren is door de Tweede Kamer aan genomen. pag. 3 Euwe is voor de tweede maal met Aljechin gelijk gekomen. pag. 9 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELENENZ. Speciale correspondentie: Italiaansche berich ten over het oorlogsfront. pag. 4 Van onzen Londenschcn correspondent: Na de verkiezingen in Engeland. pag. 1 Leo Tolstoi is 25 jaar geleden gestorven. no, 13 J. H. de Bois over Haarlem's Kunstschatten. r- Pag. 3 K. de Jong: Concert der H.O.V.. pag. 2 J. B. Schuil: Cabaretavond Jacob van Lennep. pag. 2 L. S.: Het eerste sneeuwklokje. pag. 13 Damrubriek. pag. 10 Schaakrubriek. r»ag. 9

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1