DE BILT DOUWE EGBERTS u A G 20 i\ OVEiiBtK ly35 HAARLE M'S DAGBLAD Alliance Franjaise bestaat 25 jaar. Voordracht van den heer Maurice Garqon. De Haarlemsche afdeeling van de Alliance Frangaise kwam Dinsdagavond in De Kroot, bijeen. De heer Maurice Garcon. advocaat aan het Cour d'Appel te Parijs, sprak over het onder werp: éloge du mélodrame". De voorzitter der afdeeling, de heer J. H. Sauveur. opende den avond, waarbij hij het vyf en twintig-jarig bestaan der Haarlemsche afdeeling herdacht. Het is geen tijd voor groote feesten, wes halve de herdenking een sober karakter droeg Toen de vereenigmg vijf en twintig jaar ge leden werd gesticht, beleefde zij een tijd van grooten bloei, waarin dc successen elkaar op volgden en het ledental steeds steeg tot vier honderd toe. De tijdsomstandigheden in den laatsten tijd vooral hebben het aantal sterk doen teru; loepen. Toch blijft de Alliance Francaise voor Haarlem een onmisbare cultureele instelling. Dit getuigt ook het feit van de belangstelling die van verschillende zijden voor de Alliance wordt getoond. In zijn korte herdenkingsrede noemde de heer Sauveur enkele namen, o.m. die van mej. Berdenis van Berlekom, die van meet af aan secretaresse is geweest. Ook riep hij den ar beid van den heer J. C. Peereboom in de her innering, die veel voor de Alliance frangaise heeft gedaan. In de jaren van haar bestaan zijn voor de vereenigmg ongeveer twee honderd lezingen gehouden, vaak door zeer bekende personen uit Fransche kringen. Tenslotte memoreerde de heer Sauveur de goede samenwerking in het bestuur waar nim mer nog een wanklank werd gehoord, waarna hij den spreker inleidde die reeds eens eer der in Haarlem voor de Alliance heeft ge sproken. De heer Maurice Gargon sprak over het melodrama en begon met de klassieken, zoo als Corneille en Racine. „De klassieken zijn nu eenmaal onsterfelijk", zei hij, doch de heer Gargon betwijfelde of zij nog wel zoo in den geest van onzen tijd passen als het melo drama. De figuren uit de klassieke stukken hebben weinig levends en spreken dus veel minder tot ons. Eenigen tijd vóór de Fransche revolutie, die in 1789 uitbrak, kwam het melodrama op. Het ontstond eigenlijk uit de pantomime, die op haar beurt weer uit het ballet voortkwam. De pantomime kreeg dialogen, wat zeer eigenaardig moge klinken. Het ging er mee als met de stomme film die geëxpliceerd werd. In het molodrama kan men vier karakteris tieke persoonlijkheden onderscheiden. Deze zijn de ongelukkige vrouw, die alle deugden in zich vereenigt, de tyran, met slechte eigen schappen. de verrader en de komiek. De eerste acte wordt beheerscht door de liefde, de tweede door het ongeluk en de derde door de rechtvaardigheid, die alles ten goede doet keer en. De onderwerpen waren zeer vaak geheime huwelijken en vervloekingen. Met de historie namen de auteurs van heet melodrama 't meestal in 't geheel niet nauw. De heer Gargon bepaalde zich er in zijn lezing vooral toe voorbeelden te geven, die alleszins werden gewaardeerd en menigmaal een hartelijken lach wekten. Later, bij de opkomst der romantiek ver dween het aanvankelijke karakter van het melodrama en daarmee ook de vaak absurde en ongeloofelijke scènes Het melodrama is niet dood en neemt een belangrijk deel in in de litteratuur van vroe ger en nu. Na afloop dankte de heer Sauveur den spreker voor de onderhoudende wijze waarop hij zijn voordracht heeft gehouden. MUZIEK. CONCERT DER H. O. V. BELGISCHE AVOND. Een avond van premières en van tegen stellingen! Op het diepdoorvoelde Adagio voor Strijkorkest van den helaas zoo jong overleden Guillaume Lekeu volgde een virtuozenstuk van de meest banale soort, een soort waarin alle- daagsche wendingen en zinledige figuren de plaats van geest en distinctie innemen en waaraan ons tegenwoordig concertpubliek ge lukkig te zeer ontgroeid is om er nog veel be hagen in te kunnen vinden. Dan een reeds Variaties in Dansvorm van den nog jongen componist Marcel Poot; daarna twee fijne stukjes voor cello en orkest van Jean Rogis- ter en Joseph Jongen. Na de pauze het geweldige Le Chasseur maudit van Cësar Franck de hartstochtelijke en van groote expressieve kracht getuigende Psaume van Maurice Schoemaker en tot slot diens Feu d' Artifice, waarin de virtuositeit van compositietechniek en orkestratie hoogtij viert. Men ziet dus: heel wat verscheidenheid in aard en in waarde! In het Adagio van Lekeu zijn de coloristi- sche mogelijkheden die een strijkensemble kan bieden in grooten rijkdom aangewend. Viool, alt en cello treden solistisch op. Een hoogst eigenaardige klankwerking ontstaat daar waar alleen één der tweede violen pizzicato speelt bij het coll' arco van alle andere instrumenten Momenten waarin de bassi soli aan 't woord zijn wisselen nfet andere waarin we alleen de violen in de hoogste liggingen hooren. Van tijd tot tijd wijzigen sourdines de klankkleur. Uit deze bonte mengelingen is een compositie ontstaan, waarin men bij een eerste hooren niet gemakkelijk de structuur vindt en waarin invloeden van Richard Wagner bemerkbaar zijn. maar waarin ook veel te bewonderen valt. In een somber aeolisch c kl. t. vangt het werk als een elegie aan, in een middenstuk in D gr. t. ontwikkelt het zich tot groote hartstochte lijkheid, later komen de stemming en de toon soort van het begin weer terug. De breede me- loc'iek maakt grooten indruk. Indien de cellovirtuoos Francois Servais zijn Fantasie en Variaties op een thema van Schu bert den grooten Franz heeft willen eeren, dan is deza „hommage*' al zeer weinig geslaagd. Moeilijk voor den soloceilist is het stuk zeker en Van Isterdael heeft er verbluffende staal tjes van zijn techniek in getoond. Dat hij als cellist den gi-ootmeester Servais niet heeft wil len voorbijgaan, is te begrijpen, maar hij zou door b.v het Celloconcert van Jules de Swert, den meest schitterenden leerling van Servais, te spelen een muzikaal degelijker werk ge-, kozen en indirect den ouden meester toch ge- eerd hebben. De Variaties van Poot zijn niet zonder geest. Merkwaardig is in de „Weensche Wals" de 2de der Variaties de overeenkomst met een fragment van „La Valse" van Ravel. In de 3de Variatie zingt een solocello eenzaam bij het pizzicato van het strijkorkest. „Adieu" van Rogister en „Valse" van Jon gen zijn beide zeer symphonisch bewerkt. In het laatste is het mooie effect, dat door de aanwending der celesta bereikt wordt, zeer op merkelijk. Het is eigenlijk te verwonderen dat een werk als ..Le Chasseur maudit" van Franck nooit vroeger op een H.O.V.-concert ten gehoore is gebracht Hiei hoor! me® Franck in al zijn kracht en individualiteit. Het is te hopen en te verwachten dat dit werk een vaste plaats op het repertoire van ons orkest zal gaan in nemen en ik stel me voor het dan later eens uitvoeriger te bespreken. Schoemaker is verreweg de mindere van Franck, wat betreft de kernachtigheid van zijn thema's, maar is een colorist van groot talent en bovendien een kunstenaar die geweldige hartstocht weet te illustreeren, zooals uit zijn, wat den tekst betreft door den wereldoorlog geinspireerden „Psaume" bleek Berthe Seroen was een congeniale vertolkster. Schoemaker's Feu d' Artifice doet behalve de instrumentale vondsten zijn groote compo sitorische kunde, die zich b.v. in de verwikke lingen na de tweede vuurpijl toont, bewonde ren. Het sist en bruist en flikkert en schittert in dit voor het orkest hoogst moeilijke stuk. De in de zaal aanwezige componist werd voor 't voetlicht geroepen en gehuldigd. Berthe Se roen ontving fraaie bloemen en Charles van Isterdael werd door warm applaus beloond. Het concert werd vereerd door de tegenwoor digheid van Z. Exc. den Belgischen gezant. K. DE JONG. HET TOONEEL JACOB VAN LENNEP. CABARET-AVOND. De leden van Jacob van Lennep waren gis terenavond in het zaaltje van „La Gaité" weer eens „en familie". Het, was een van die ge zellige cabaret-avonden, zooals Van Lennep reeds zoo vele heeft gegeven en waarvan men het programma eigenlijk alleen moet beschou wen als een introductie voor den dans. In het vorige seizoen hebben eigen krachten het programma verzorgd, maar om met den heer Tummers te zingen „men kan niet al tijd zooals men wil" en daarom heeft men dit keer weer eens artisten van buiten geënga geerd. Doordat wij enkel chansons te hooren kregen, was het gebodene wel wat eenzijdig, maar het succes was er niet minder om. Tilly van Vliet, die welwillend haar mede werking op dezen avond verleende, heeft nog al bekendheid gekregen door de radio en het lijkt mij toe, dat haar wat kleine, maar hel dere en zuivere stem en haar eenvoudige voor dracht zich voor het zingen voor de micro foon ook wel goed leenen. Maar op 't podium wordt van een „voordrachtkunstenares" na tuurlijk meer verlangd, vooral expressie en levendigheid. Hierin komt Tilly van Vliet nog wel wat te kort. Het is alles nog wat een tonig en het klinkt ook in de meer opge wekte liedjes door het timbre van haar stem en haar voordracht wat sentimenteel. Maar in haar bescheiden optreden was toch veel. dat sympathiek stemde en haar succes rechtvaardigde. De heer Tummers, die zich zelf aan den vleu gel begeleidde, is in optreden veel meer zelf verzekerd. Hij is op het toonee! thuis en draagt zijn liedjes zonder nadrukkelijkheid, vlot en zoo langs zijn neus weg voor, er voor zorgend, dat de pointes toch genoeg tot hun recht komen. En hij heeft een „Jungenfertigkeit" het bleek in „Je kunt mij nog meer vertellen" waar je van omvalt. Maar verreweg het aardigste nummer was dat van het duo Tummers, waarvan mevrouw Tummers een Tsjechische, die het Hol- landsch uitspreekt met een accent, zooals on geveer Margie Morris het deed zich door een prettige charme en distinctie onderscheidt. Hun zingen deed denken aan het vroegere „He, she and the Piano" van Louis Davids en Margie Morris, al is de heer Tummers nog lang niet een Davids. In levendigheid van voor dracht won mevrouw Tummers het ver van Tilly van Vliet. Het programma werd verder aangevuld door Joe Smith's Black and White Band, waarin het „Black" den toon en de kleur aangaf. Het ligt natuurlijk geheel aan mij, maar met zulke jazz-muziek kunnen ze me gewoon op de vlucht jagen. Al word ik 100 jaar, dan zal ik mij voor dat soort muziek en die negers, die mij altijd weer aan dril doen denken, niet ge wonnen geven, tenzij ik eens kindsch mocht worden, maar dan zal ik wel niet meer voor de krant cabaret-avonden bezoeken. J. B. SCHUIL. Uetik$a l/UutktitU JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 779.0 m.M. te Helsingfors. Laagste barometerstand 746.0 m.M. te Valencia. Wijziging der Landbouw crisiswetgeving. Commissie samengesteld. In aansluiting op de berichten betreffende de commissie inzake onderzoek naar even- tueele wijzigingen in de landbouwcrisismaat regelen, de landbouwcrisisinstellingen, de uit voering en de controle, enz. kan thans wor den medegedeeld, dat de minister van land bouw en visscherij, mede op grond van de voordrachten, welke door de daartoe uitge- noodigde organisaties zijn ingediend, de com missie als volgt heeft samengesteld! voorzitter prof. mr. J, van Loon. buitengewoon hoog leeraar in het recht van den industrieeler. eigendom aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en de Technische Hoogeschool te Delft; Leden: J. A. Geluk, secretaris van den Al- gemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F. N. Z.)Jac. Groen Azn., lid van de Tweede Kamer voorzitter van den R.K. Tuindersvakbond (L. T. B.) in het bisdom Haarlem; Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, tweede voorzitter van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland; J. Hilgenga, ver tegenwoordiger der drie landarbeidersbonden: ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij; J. C. M Mensing, voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad; J. L. Nysingh, voorzitter van het Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Comité; ir. A. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw; H. Ruyter. lid van de Eerste Kamer, aigemeen secretaris van den Aartsdiocesanen R-K. Boeren- en Tuinders- bond; J. Smid. adviseur van den nationalen bond Landbouw en MaatschappijF. V. Valstar regeeringscommissaris voor de groenten-, fruit- en sierteelt; secretaris-adviseerend lid: mr. W. P. M. van der Loo, advocaat en pro cureur. Tweede secretaris is mr. W. Aalbers- berg, advocaat en procureur. Zooals dezer dagen reeds is gemeld, zal de commissie Woensdag 27 November worden geïnstalleerd, waarna zij zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden zal aanvangen. en voorspelt: Matigen Zuidoostelijken tot Oostelijken wind.. Zwaar bewolkt tot betrokken met tij delijke opklaring. Weinig of geen regen. Iets kouder. Uit het Buitenland Voorloopig nog Oostelijke wind. De depressie in het Westen nam in beteeke- nis af doch geeft rreer zware regens in Zuid- Frankrijk en Spanje. De hooge drukking blijft langzaam toenemen en breidt zich ook over de Poolstreken uit. zoodat in verband met de daling van den luchtdruk over de Middel- landsche Zee-voorloopig nog Oostelijke winden te wachten zijn. In Noord-Scandinavië is de vorst verdwenen, maar in de omgeving van de Finsche Golf is de vorst tot matig toege nomen. Duitschiand en Scandinavië hebben betrokken lucht. Alleen in de Golf van Biscaje stormt het nog uit Westelijke richting. Bij Marseille begint een Oostelijke storm te waaien. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind hedenmorgen aan de posten van Delfzijl tot IJmuiden: Attentiesein neer. Barometer 754 m.M. 756 m.M. Stand van heden Stand van heden Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN. Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 20 November: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste «heden tot 12 uur 48 F 40 F. 46 F. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 20 November. Ondertrouwd 20 November: M. van Delden en T. C. van Houten; C. Zwennes en A. B. van Dieren; P. de Kort en J. P. de Vries; I. Laad- stra en J. F. van Es; W. van den Berg en M. W. de Wit; D. HvZoet,en C. J. W. Baars: J. M. Gerritsen en H. Logmans; J. Vierhout eri M. Posma; F. Schouwstra en E. van dei- Beek; M. Otger en E. H. Unger; K. du Pon en J. M. G. Damsteek; M. Koning en A. M. Westerhof. Getrouwd 20 November: G. H. Kelderman en C. H. van der Lans: J. Sacher en T. van Asperen; H. Budde en B. E. van Delden; W. Zwetsloot en M. J. Tesselaar; P. Fortgens en H. W. G. Terreehorst: W. van Wanrooij en M. Rootlieb; W. Walkotte en Th. Dikkeboom; Th. Ph. J. van Leersum en G. G. M. Sleeman; H. Steeman en M. J. H. van de Manakker; J. W. Singeling en C. J. Roest; L. J. van de Weetering en M. J. Ouwejan; A. Kleijn en E. Menalda van Schouwenburg. Bevallen 17 November: M. Luttikhuizen— Brussel, z.; 18 November J. C. M. Koopman Weller, z.; J. G. Heidemanv. Toor, z.; 19 November: C. H. v*sj BeekHeeremans, z.; A. M. van Roon—v. Duijn, z.; 20 November: P. C. Lelive'.d—Kerkhof, d. Overleden 18 November: H. Reis. 60 j.. Rol landstraat; 19 November: A. P. Pistoor, 81 j., v. Beresteijnstraat. (Adv. ingez. Med.) DE BLOEMBOLLENUITVOER IN OCTOBER. Naar aanleiding van het bericht in ons blad van Maandag j.l. over den bloembollenuitvoer in October, wijst een bloemkweeker ons er op. dat men nu niet moet denken, dat er zoo'n mooie vooruitgang te constateeren valt. De quaestie is, dat in normale tijden de uit voer naar Duitschiand in Augustus en Sep tember plaats vond en dit jaar, door de buiten gewoon lastige bemoeiingen in Duitschiand, in October. MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling eieren: 150.000 eendeieren f 1.95 e f 2.40. Broedeieren f 7.50. 50.000 kippeneieren 70—80 K.G. f 5.70 a f 6.—. 65—66 K.G. f 5.50 a f 5.60. 63—64 K.G. f 5.40 a f 5.50. 60—62 K.G. f 5.20 a f 5.50. 58—59 K.G. f 4.90 a f 5.20. 56—57 K.G. f 4.60 a f 4.80. 53—55 K.G. f 4.10 a f 4.60. 50—52 K.G. f 3.50 a f 4.10. 45—49 K.G. f 3.30 a f 3.60. Oude kippen f 0.50 af 1.20 per stuk. Jonge hanen f 0.60 a f 1.10 per stuk. Oude eenden f 0,30 a f 0.35 per stuk. Kilo prijs oude kippen f 0.35 a f 0.42. <Vv O.® Ml, fxïhtes FRIESCHE HEEREN-BAAI Ml ËKxS&j -Uil is I ANNO 175 W - (Adv. Ingez. Med.) Schepper van natuur monumenten gehuldigd. Mr. P. G. van Tienhoven, Studiefonds in het leven geroepen. In het Amstel Hotel te Amsterdam ver zamelde zich Dinsdagmiddag een groot aantal vrienden van Mr. P. G. van Tienhoven, die hem, ter gelegenheid van zijn zestigsten ver jaardag, een noenmaal aanboden. Voor deze huldiging had zich een commissie gevormd .waarvan prof. dr. L. Ph. de Bussy voorzitter en de heer H. Cleyndert Azn., secretaris was. Prof. De Bussy, den jubilaris toesprekende, maakte gewag van zijn buitengewone ver diensten op het gebied van natuurbescher ming. Sinds 1906 heeft hij zijn beste krachten gegeven aan de vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland en deze vereeniging heeft hij op zoodanige wijze ge leid, dat zij een belangrijke plaats inneemt onder de cultureede vereenigingen in ons land en het woord „natuurmonumenten" in alle lagen der bevolking ingang gevonden heeft. De resultaten van de onvermoeide pogingen van Mr. Van Tienhoven om de schoonheid van het Nederlandsche landschap en den rijkdom zijner flora en fauna te bewaren, liggen door heel ons land verspreid in den vorm van natuurmonumenten, sommige van geringe oppervlakte, andere weer van indrukwekken- den omvang en grootschheid. Het Nederlandsche volk werd wakker ge schud en ook de overheid beijvert zich meer en meer voor het streven, dat de jubilaris als zijn levenswerk beschouwt. Zijn bemoeiingen reiken tot ver over onze grenzen; als voorzitter van de Nederlandsche Commissie voor Internationale Natuurbescher ming heeft hij" de stichting van nationale parken in Tropisch Nederland krachtig be vorderd. Ook vogelbescherming en het aan deel, dat Mr. Van Tienhoven daarin heeft ge had, mag genoemd worden, evenals de pogin gen tot het in eere herstellen van den oud- Hollandschen windmolen. Voor dit geslacht en voor komende geslachten werd een schat van schoonheid bewaard en op dezen dag hebben zijn vrienden er blijk van willen geven, hoezeer zij van bewondering vervuld zijn voor zulk een energie. De vele vrienden hebben gezocht naar een middel om den jubilaris op waardige wijze te huldigen; zij hopen daarin geslaagd te zijn door het bijeenbrengen van een fonds, het ,Van Tienhoven-Studiefonds", voor weten schappelijk werk in en ten behoeve van natuurmonumenten. Het wetenschappelijk onderzoek, zooals dat tot dusver in deze ter reinen verricht werd .heeft reeds verrassende resultaten opgeleverd, maar veel, zeer veel blijft er te doen over. Spreker hoopt, dat het fonds, waarvan de grondslagen thans gelegd zijn, zal groeien en bloeien en dat het het biologisch onderzoek krachtig zal stimuleeren. Tot dusverre werd een bedrag van f 6500. bijeengebracht; het is verheugend te zien hoe dankbaar velen van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt om uiting te geven aan hun bijzondere waardeering en erkentelijkheid voor Mr. Van Tienhoven. Prof. De Bussy bood daarna aan den jubila ris een op perkament geteekende oorkonde aan. vervaardigd door de heeren Sj. Kuperus en Wolterdorp. HET RIJWIEL VERKEER NAAR BELGIë VRIJ. Afschaffing van douanekaarten. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B meldt ons: In het begin van dit jaar heeft de Bel gische regeering, gevolg gevend aan den reeds jarenlang door de toeristenbonden geoefenden aandrang, de z.g.n. douanekaarten, voor den tijdelijken invoer van gebruikte rijwielen, af geschaft, evenwel voorloopig slechts voor der duur van de Brusselsche tentoonstelling. Toen het einde dezer tentoonstelling naderde, heb ben, zoowel de A.N.W.B. (uit naam van de meest belanghebbenden: de Nederlandsche wielrijders), als de Alliance Internationale de Tourisme, bij de Belgische regeering krach tige vertoogen ingediend, waarin wordt ge vraagd, de douanekaart definitief af te schaf fen. Deze actie heeft succes opgeleverd althans tot het einde van 1936 is de vrijstelling nu verlengd en verwacht mag worden, dat in- tusschen de noodige maatregelen getroffen zullen worden om de douanekaart definitief te doen verdwijnen. Hoe de „ruimere armslag" zal werken. Vergadering in het Stadhuis. Maandagavond was in de Statenzaal van het stadhuis een vergadering, waartoe door den wethouder van Armenzorg en Werkloos heidsbestrijding de besturen der verschillende instellingen van liefdadigheid, alsmede het bestuur van den Armenraad, waren aange zocht om een nadere bespreking te houden omtrent het door het gemeentebestuur ge nomen besluit de strekking van de z.g. „rui mere armslag"-circulaire van den minister van Sociale Zaken ook van toepassing te doen zijn op de valide en invalide armlastigen. De wethouder de heer W. J. B. van Liemt was verhinderd de vergadering bij te wonen, waardoor de leiding was bij den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon. In zijn openingwoord constateerde deze, dat de opkomst der diverse besturen (plm. 30 per sonen) belangrijk minder was dan op grond van de belangrijkheid van het onderwerp ver wacht mocht worden. Hij deelde daarna mede, dat het gemeentebestuur besloten had voor armlastigen eenzelfde standpunt met betrek king tot de hulp van kerkelijke en particuliere liefdadigheidsinstellingen in te nemen als reeds is gedaan voor valide werkloozen. Dit houdt in, dat voor incidenteel te verleenen hulp in het algemeen geen aftrek op de on dersteuning van overheidswege toegepast wordt en dat dit standpunt in het algemeen eveneens zou worden ingenomen t.a.v. perio dieke hulp, onder voorwaarde, dat geen ge vaar voor het verdwijnen van den arbeids- prikkel zou ontstaan, waartoe het voor ieder geval noodzakelijk is, dat overleg met het steunverleenend orgaan vooraf wordt ge pleegd.. In het algemeen zal bij de armlas tigen eerst met steun van andere zijde worden rekening gehouden als die hulp hooger is dan 1.50 per week. Bij de beoordeeling zal vergelijking worden gemaakt met ondersteun den, die niet voor zoo'n extra-hulp in aan merking komen, opdat belangrijke verschil len billijkheidshalve achterwege blijven. Na tuurlijk zou individueele beoordeeling van ieder geval voorop staan. Na deze uiteenzetting van het gemeentelijk standpunt werd de gelegenheid tot het stel len van vragen geopend, waarvan door eenige aanwezigen werd gebruik gemaakt. Uit de discussie bleek, dat de mogelijkheid van eenige Instelling bij de beoordeeling te zamen zal worden bezien, omdat anders, door dat voor de hulp van verschillende instellingen geen aftrek zou plaats vinden, een onbillijk heid zou ontstaan. Het vraagstuk der z.g. „stille armen" zal het beste behandeld kunnen worden door ieder geval afzonderlijk voor te leggen, aangezien de zeer individueele behoef- tengrens van een bepaald geval dat noodig maakt. Van de zijde van het bestuur van den Armenraad kwam de wensch naar voren de instellingen steeds op de hoogte te brengen van wijzigingen in de ondersteuning en met motiveering daarvan en liefst geen wijziging in te voeren alvorens overleg te plegen. Men meende dat de bedoeling der overheid was dezen „ruimeren armslag" een bevordering der ingekrompen particuliere liefdadigheid te doen zijn. In dat geval zou overleg zeer be vorderlijk zijn. Niet bedoeld is een aantasting van de beslissingsbevoegdheid, die immers ligt bij het gemeentebestuur. De directeur van Maatschappelijk Hulpbe toon wees er op. dat waar het gemeentebe stuur dfeze voor de gemeente financieel dure geste heeft gedaan, er geen gevaar is, dat zij later daarop terug zal komen door vermin dering der ondersteuning, zooals misschien gemeend wordt. Daarom lijkt hem overleg vooraf niet noodzakelijk en bij het groote aan tal ondersteunden, wier steunbedragen vele malen wijzigen, ook moeilijk uitvoerbaar. In overweging is reeds het zenden eener kennis geving bij verandering, mét de mogelijkheid voor de instelling om nader overleg te plegen, waartoe Maatschappelijk Hulpbetoon altijd gaarne bereid is. Na een mededeeling omtrent de bestelling van accijnsvrij vet door kerkelijke en parti culiere liefdadigheidsinstellingen voor het verstrekken eener Kerst gave op grond van een circulaire der Nederlandsche Zuivel Centrale, in Den Haag, werd de vergadering gesloten. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Janskamer", Jansstraat 38 rood. Hoort U zelf nog tot de sterken? Andren zijn thans bitter zwak. Denk daaraan en aan ons werken, Tast voor ons eens in Uw zak. Postgiro. 212793, Telefoon 13235 of 15445,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2