Het Witte Kruis jubileert. De aula op de begraafplaats aan den Vergierdeweg. SITTERS KAR VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 HA'ARE EM'S DAGBL'AD STADSNIEUWS Economische vraagstukken van West-Europa. Voordracht van Dr. M. D. Dijt. In een der bovenzalen van café-restaurant Brinkmann hield Donderdagavond dr. M. D. Dyt de eerste van de drie voordrachten, die hij zich voorgenomen heeft te houden over ..Economische vraagstukken van West- Europa". Het bijzondere van het verloop van de we reldgeschiedenis 4n de laatste eeuw is. dat de koopkracht van het arbeidsloon sterk is gestegen. Van 1600—1800 leert men uit de grafieken dat er een tamelijk constante koopkracht bestond, die na 1800 steeg. Nu is deze koopkracht weer gedaald. Het is een opmerkelijk verschijnsel in de wereldgeschiedenis, dat culturen ten onder gingen, wanneer de koopkracht van het ar beidsloon afnam. Spr. lichtte dit toe met voorbeelden uit de Romeinsche volkshuishou ding, waar voornamelijk de verstedelijking van het economisch leven tot stagnatie van het economisch leven en tenslotte tot onder gang leidde. Naar aanleiding van deze ontwikkeling besprak spr. den tegenwoordigen toestand. Het is gebleken, dat de stijging van de be volkingstoename niet zoo snel is geschied als men verwachtte. In Amerika verwacht men zelfs al omstreeks 1950 het begin van den te rugloop van het bevolkingscijfer. Dit kan ca- tastrophale gevolgen hebben, zeide spr. De aarde biedt, behalve in Europa en Oost- Azië, naar berekening nog bestaansmogelijk heid voor millioenen menschen. In Duitschland en Italië zal de bevolking na 1950 waarschijnlijk terugloopen in aantal. Denemarken en ons land hebben voorloopig nog een stijgend bevolkingsgetal, doch dit loopt ook al in grootte terug. Het is opmer kelijk dat alleen in de Westersche staten af neming van de bevolking verwacht wordt. Rusland en de Oost-Aziatische landen zullen waarschijnlijk een toenemende bevolking blijven houden, al verwacht men in Japan na 1980 ook teruggang. Er zijn dus tusschen 1950 en 1980 belang rijke verschuivingen te verwachten. Waarom moeten wij ons bezig houden met deze nog verafliggende botsingen? Spr. achtte het noodig. omdat de generatie van die jaren thans wordt geboren. In verband met de ontwikkeling in de laat ste eeuw wilde spr. eerst de prijsconjunctuur behandelen en speciaal de prijsschommelin- gen. De lange golf van de conjunctuur wijst steeds grootere uitslagen aan. Blijkens de statistieken hebben de oorlo gen in de vorige eeuw en de wereldoorlog een belangrijken invloed gehad op deze uit slagen. Aan de hand van een statistiek besprak Dr. Dijt de wereldproductie van verschillen de producten als tarwe, wol, tin, zink, steen kool. auto's, tabak, suiker, katoen, mais en goud. De productie van verschillende goederen houdt gelijken tred met de toeneming van de bevolking, die van andere niet. In het al gemeen is er van 1839 tot 1914 een betrekke lijk harmonische productieontwikkeling ge weest, ondanks den op- en neergang van de conjunctuur. Thans begint echter verstar ring van het productie-apparaat in te tre den. door het ontbreken van bestaansmoge lijkheid vo.qj: de door de crisis uitgestooten producenten. Het is merkwaardig, vervolgde spr., dat, waar men zich bezorgd maakt over over schotten van alle mogelijke producten, men zich steeds nog heeft toegelegd op vergroo ting van de goudproductie, die ook thans nog een stijgende lijn vertoont in tegenstelling met de productie van andere goederen. Wel voert men voor deze goederen restricties door, doch niet voor goud, hetgeen naar sprekers meening te veroordeelen is. Hij behandelde de restrictiemaatregelen op het gebied van de veeteelt in Nederland en constateerde, dat de regeering met de in- krimpingspolitiek achter de markt aanloopt, wat naar zijn inzien een onjuiste politiek is. De oorlog van 1914 tot 1918 heeft een ster ken teruggang in de productie van de voor naamste grondstoffen veroorzaakt. Dit was de aanleiding voor een groote prijsstijging na den oorlog geweest, die een uitzetting van de productie tengevolge had. die tot 1928 voortduurde. Toen had het productie-appa raat zich hersteld en ontstond er een teveel, dat een prijsverstoring- bracht, die tot de huidige crisis heeft geleid. Onder invloed van de slechte prijzen is de productie na 1932 gedaald. Dit is tot dusver nooit voorgekomen. Altijd is bij lage prijzen door stijging van de koopkracht weer c v'enwicht bereikt. Door daling van de koonkracht gaat thans de ach teruitgang der productie sneller dan die van de consumptie. Er moet een moment komen, dat de productie te klein is voor de con sumptie. wat aanleiding zal geven tot schoks gewijze ontwikkeling van het economische leven. Vroegere crises kenden geen tekort aan goederen en eindigden door stijging van koopkracht. Nu zal er stijging van koop kracht zijn met tekort aan goederen. Te verwachten is dus een snelle periode van uitzetting, gevolgd door een van inkrimping, en zoovoort. Wellicht zullen nieuwe oorlogen voorkomen, als men niet oppast, wat leidt tot ondergang der Westersche cultuur. Wanneer we dit willen voorkomen zullen we maatre gelen moeten nemen om te komen tot een andere ontwikkeling der productie, waarbij vooral op den graanprijs moet worden gelet. Het zal noodig zijn te zorgen voor het re- genereerende, het agrarische deel van de be volking, opdat het niet wordt overvleugeld door het stedelijk-levende deel. Donderdag, 28 November volgt de tweede voordracht van Dr. Dijt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Biljet voor Concertzaal: Mevr. Sterk, Coornhertstraat 30. Bos bloemendraad: v. Nes, Staringstraat 25. Certificaat van ver zekering van gouden ring: Politiebureau Sme destraat. Hond: Kennel Thornwood. v. 't Hof straat 93; Heesemans, Plein 4. Alpinomuts: Hamoen, Leidsche Plein 24. Gouden oorknop: Willems, Thomsonlaan 86. PortemonnaieWals. Schoterweg 114rd„ v. Melsen, J. Nieuwenhui- zenstraat 10; Koning, Spaarnwouderstraat 57; Oerlemans, Raamsteeg 19D. Rijwielplaatje: Politiebureau Smedestraat; Kroeze, Djambi- straat 10: Anthonissen, Vooruitgangstraat 103. Regenpijp: Broekman, Brouwersvaart 126rd. Autoslinger: De Kwant, Brouwersstraat 55 K. Tasch: Meiland, Korte Zijlstraat 7. School- tasch: Politiebureau Smedestraat. Tasch; Hin, v. Dortstraat 82. Een interview met Dr. J. van Konijnenburg, Voorzitter der Haarlemsche Vereeniging. De Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" jubileert. Deze mooie vereeni ging, die zeer veel heeft gedaan en nog doet ter bevordering der Volksgezondheid, bestaat 6o jaar en zal dit feest op 9 December in eeij bijeenkomst te Amsterdam herdenken. Sinds eenige maanden staat de Haarlem sche vereeniging onder voorzitterschap van Dr. J. van Konijnenburg, den onlangs gepen- sionneerden directeur van den Gem. Genees kundigen en Gezondheidsdienst. Als die zich voor een werk geeft doet hij het met hart en ziel, zoodat het zeker is, dat hij niet zal rus ten voor ook „Het Witte Kruis" te Haarlem de plaats veroverd heeft, waarop de vereeniging aanspraak kan maken Liefde voor zulk werk heeft hij altijd gehad, maar zijn drukke ambtelijke bezigheden beletten hem vroeger daar anders dan ambtshalve kennis van te ne men. Hij heeft nu den tijd om zich aan zulk mooi werk te wijden. Dat hij ook de kracht bezit, daarvan is ieder overtuigd, die dezen krachtigen heer door onze stad ziet loopen; ongetwijfeld zal hij ook het 75-jarig jubilé meemaken! Ik ben zoo zei dr. van Konijnenburg pas voorzitter, dus u moet me nog niet al te veel vragen over onze vereeniging. Maar dat viel nogal mee! Allereerst vertelde de voorzitter eenige al- gemeene dingen. De Haarlemsche vereeniging is in 1879 gaan werken, dus 4 jaar na de Provinciale. Wij zijn hier begonnen met de uitleening van verpleegmateriaal, een werk, dat nog steeds wordt voortgezet. Daarna kwa men de badhuizen. Het eerste verrees in 1890 aan den Koudenhorn. Dit bestaat dus juist 45 jaar. Ook een jubilé. In 1913 volgde het twee de op het Leidsche Plein en in 1915 het derde aan den Schotersingel. De stichting van het vierde in het Amsterdamsche kwartier en het 5de aan de van Egmondstraat in Haarlem- Noord liggen nog verscher in het geheugen. Onze vijf badhuizen liggen over de geheele stad verspreid. Met die 5 kan ongetwijfeld volstaan worden, maar er mag tevens gecon stateerd worden, dat zij in een behoefte voor zien. In 1934 werden er niet minder dan 1.798 baden genomen, waaronder 40.000 schoolbaden en 3496 baden tegen lager tarief door werkloozen. Zelfs in dezen crisistijd is het aantal iets toegenomen, want 1934 was 500 hooger dan over 1933. Er is in den raad gesproken over de wenschelijkheid om het tarief te verlagen. Wat denkt het bestuur daarover? Daarop luidde het antwoord: Het bestuur heeft daar niets tegen, maar zoo'n verlaging zal aan de gemeente geld kosten. Het is be kend, dat de gemeente het nadeelig saldo der badhuizen voor haar rekening genomen heeft. Dit kost haar nu reeds 7500 per jaar. Als de tarieven naar beneden gaan is het immers te vreezen dat het tekort nog zal toenemen. De kostende prijs voor een bad is 16 a 17 cent, terwijl aan het publiek slechts 15 cent in re kening wordt gebracht. Meer baden beteekent dus grooter tekort. Zijn de badhuizen berekend op een toe neming der baden? Dr. van Konijnenburg antwoordde: Ja, ge deeltelijk. De Vrijdag en de Zaterdag zijn druk bezet. Maar op de twee eerste dagen der week zouden wij evenwel veel meer baders kunnen hebben. - Zou de oplossing dan niet zijn om voor die twee eerste dagen der week de badhuizen tegen een lager tarief open te stellen? - Dat zou, zoo zei de voorzitter, inderdaad te overwegen zijn. Hoe het ook zij, wij als be stuur en vereeniging willen alles doen wat mogelijk is om de badhuizen zooveel als maar mogelijk is te laten beantwoorden aan hun bestemming. Hoe meer er gebaad wordt hoe beter het is! Na de badhuizen zijft wij ons ook met wijk verpleging gaan bemoeien. Hier ter stede zijn verschillende godsdienstige instellingen ons daarin voorgegaan. Er bleek evenwel, naast dit zeer goede werk dat deze verrichten, be hoefte te bestaan aan een neutrale wijkver pleging. Er is met één wijkzuster begonnen, maar weldra nam het werk zoo toe, dat er een tweede moest worden aangesteld. In 1933 volg de ook nummer drie. In 1934 hebben onze wijkzusters niet minder dan 16666 bezoeken afgelegd, waarvan 1381 „pro deo". Alleen de le den der vereeniging hebben recht op de koste- looze hulp, maar als er hulp gevraagd wordt door onvermogenden wordt die niet geweigerd. Daarom genieten wij ook van de gemeente een subsidie van 500 per verpleegster. Onze Haarlemsche vereeniging telt thans 3100 leden. Dat is voor een stad als Haarlem absoluut veel te weinig, het moet beslist ver dubbelen. De minimum-contributie is een rijks daalder. Daarvoor hebben de leden niet al leen recht op verplegingsmateriaal, maar ook op kostelooze hulp van een wijkverpleegster. Men kan het dus opvatten als een soort ver zekering. Er is een balletje opgeworpen om de wijkverpleging te koppelen aan de hulp die de ziekenfondsen aan hun leden verleenen en misschien is in de toekomst iets in die rich ting te doen. Op het oogenblik zijn wij even wel nog niet zoo ver. Wie dus, als het noodig is, wil rekenen op hulp van onze wijkzusters, moet zich bij ons aanmelden. Voor nog geen 5 cent in de week is men met zijn geheele ge zin verzekerd! Bovendien heeft men ook nog recht als het noodig is tegen een zeer geringe vergoeding opgenomen te worden in een van onze her stellingsoorden te Hilversum of te Laren. Het is eigenaardig dat daarvan tot heden zoo wei nig gebruik gemaakt is. Misschien is dit aan onbekendheid te wijten. Daarom is het wel goed daarop eens de aandacht te vestigen. Is zoo vroegen wij tenslotte de con tributie van 2.50 per jaar in dezen tijd voor menig arbeidersgezin niet te veel? De voorzitter antwoordde: Misschien v/el, maar in het algemeen kunnen wij niet lager gaan. Onze inkomsten gaan aan de uitgaven schoon op, want vooral de wijkverpleging kost veel. Misschien zou het overweging verdienen voor de menschen met kleine inkomens een lagere contributie te stellen, want het zou zoo mooi zijn als het ledental van onze zoo nuttig werkende vereeniging belangrijk zou toene men. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De agenda voor de 113de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken te houden op Dinsdag 26 November 1935, des namiddags te 8 uur in !het gebouw der Kamer, Nassauplein 6, luidt: Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeuring verzonden brieven aan: a) Gedeputeerde Staten van Noordholland te Haarlem betr. vertegenwoordigers Raad van Advies voor den Economisch Technologi- schen Dienst. b) den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te 's-Gravenhage betr. evenre dige vrachtverdeeling. c. den heer Directeur van het Postkantoor te Haarlem betreffende aantal postbestellin gen Haarlem-Noord. d. de Directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij te Haarlem, betref fende doortrekken tramverbinding Haarlem- Noord. e. den minister van Landbouw en Visscherij te 's-Gravenhage betr. toestand vissch'erij- bedrijf IJmuiden. 5. a. Vaststelling nieuw dienstverband met mej. E. Roozen te Haarlem. b. Goedkeuring aanstelling van den heer A. v. Meeteren tot Ambtenaar in dienst der Ka mer. 6. Verslag van de verrichte werkzaamhe den 'der Contact Commissie voor de Levens middelenvoorziening te Haarlem over het tijd vak 1031 December 1934. 7. Rondvraag. 8. Besloten zitting. IIJDT NIET AAN RUGPIJNP Ischias. Het gestel behoeft dan onmiddellijk verzorging. Immers de organen voor het filtreeren van het bloed kunnen verstopt zijn en dit wordt het best hersteld door een dluretisch middel Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen alleen voor dit doel. Gedurende 50 Jaren hebben zy duizenden dankbare gebruikers van hun pyn bevrijd. L 1.—1.75 en 3.— per doo$. (Adv. Ingez. Med.) DE GESTOLEN AUTO GEVONDEN. De auto van een Haarlemschen geneesheer, die Woensdag op de Nassaulaan ontvreemd werd, is Donderdag aan de Kruislaan te Am sterdam terug gevonden. Van de daders geen spoor. Wij hebben reeds gemeld, dat het Werk fonds financieele medewerking verleent voor den bouw van een aula op de nieuwe be graafplaats aan den Vergierdeweg. Hierboven een foto van een maquette van Openbare Werken. De aula wordt gebouwd aan de westzijde van de begraafplaats, zoodanig, dat de voor zijde van het gebouw ligt tegenover den in gang van de begraafplaats. De aula is ingedeeld als volgt: Ter weerszij den van de groote ontvangruimte in het mid den bevindt zich een zijruimte, waarin de baar wordt geplaatst. De ligging dezer twee ruimten houdt verband met den gestrekten vorm van de begraafplaats. De ontvangruimte heeft een ronden vorm, is inwendig afgedekt door een koepel en wordt van boven af verlicht door middel van een op het dak aangebrachten lantaarn. De meergenoemde zijruimten hebben een zijdelmgsche verlichting; ten opzichte van de foto dus aan de achterzijde. links en rechts van den ingang aan de voorzijde is een abri ontworpen ten gerieve van het publiek. Aan de achterzijde van de aula bevinden zich twee wachtkamers. Het ontwerp is van ir. G. Friedhoff te Amsterdam. Kerk en Vrede en fascisme. Rede van Ds. P. Eldering. Over „Het fascisme en onze houding daar tegenover" sprak Donderdagavond ds. P. Eldering. emeritus predikant te Oegstgeest, voor de afdeeling Haarlem en omstreken van Kerk en Vrede in het Remonstranten huis. De voorzitter ds. P. A. E. Sillevis Smitt opende den avond met gebed en zei dat 't noodzakelijk is dat ae leden van Kerk en Vrede zich wel rekenschap moet geven van haar houding tegenover het fascisme. Het vraagstuk van oorlog en vrede hangt hier mede ten nauwste samen. Ds. Eldering zei dat hij fascisme en na- tionaal-socialisme samen zal behandelen, om dat de kleine verschillen i niet zoo zeer van beteekenis zijn. „De Nederlandsche nationaal-socialisten zeggen vaak dat het Duitsche nat.-soc. heel wat. anders is dan 't Nederlandsche", aldus spr. „doch men kan hiervan zeggen dat er geen symptomen zijn dat het Nederlandsche t.z.t. niet anders zou worden. Immers de gruwelen bij onze naburen zijn in Volk en Vaderland nooit veroordeeld. Het fascisme is revolutionair, omdat het de grondslag verandert. Daarvoor is 't niet noodig dat er bloed wordt vergoten. Het fascisme bepaalt zich voorloopig dan nog tot een streven naar een politieke omwenteling althans in Nederland. Het fascisme komt voort uit ontevreden heid, zooaLs in Italië na den oorlog, waar men hoopte, veel voordeelen te zullen genie ten. In Duitschland wekten de na-oorlogsche jaren nog meer ontevredenheid op. De ken merken van het fascisme waren volgens Ds Eldring: 1. anti-individualisme; 2. dictatoriale kenmerk; 3. anti-kapitalistische strekkingen; 4. nationalisme; 5. militairisme. Over deze vijf punten weidde de spreker eenigszins uit: de staat is alles, het individu heeft slechts plichten, gelijkschakeling, verbod van critiek, afschaffing van 't bankgeheim, verwerpen van het internationalisme, autar kie, de groote plaats die de gedachte van dooden en gedood-worden vooral bij de Duit- schers inneemt, versterking der strijdkrach ten. De kwesties van jras, anti-semitisme, ko ningschap of niet, zijn slechts bijzaken. Het fascisme toont ook zijn sporen in Japan Polen, enkele Balkanstaten, Nederland. Het is een echt tijdsverschijnsel en niet alleen een gevolg van de fouten van het Verdrag van Versailles. De na-oorlogsche ontevredenheid werd overal slecht begrepen, doch Musolini en Hitier hebben haar wel goed opgevan gen! Voorbeelden zijn: de wijzen - waarop de jeugd, werd gewonnen, marcheeren), den 'middenstand (strijd tegen de warenhuizen), de arbeiders (afkeuring der zgn. „bonzen", de interesse voor de boeren (hetgeen door andere stroomingen wel eens werd vergeten). Zoowel in Italië als -in Duitschland heeft het fascisme inderdaad goede dingen volbracht: enkele misstanden weggenomen (Nakt kultur, pornografie), minder werkloozen. Daartegen over staat een vergrooting der schuldenlast en een verlaging der loonen, zooals uit fascis tische bronnen zelf blijkt. Bovendien vergete men niet dat de persoonlijke vrijheid totaal verdwenen is (spionnage!) Het nationalisme is tot krankzinnigheid toe geprikkeld. Ook de mentaliteit der jeugd is er niet op vooruit gegaan! En wat te zeg gen van het adres der drie honderd Duitsche artsen aan Dr. Frick, waarin behalve verlies van burgerrechten en gevangenisstraf ook sterilisatie gevraagd wordt in gevallen wan neer een Christenvrouw zich met een Jood zou hebben ingelaten! Welke moet nu onze houding tegenover het fascisme zijn en die van Kerk en Vrede in 't bijzonder? Men moet het fascisme dank baar zijn dat wij nu genoodzaakt zijn onze positie beter te bezien. Het fascisme oefent critiek op het huidige bestel uit waarmee vele anderen het ook eens kunnen zijn, zooals de afkeuring van de cumulatie van inkomens Het Christendom heeft altijd een lijdende Christus gepredikt en nagelaten een heldhaf tiger Godsdienst te prediken. Het fascisme heeft hierop gewezen. Doch over 't algemeen moet men de men taliteit en de gevolgen van het fascisme ver werpen en bestrijden. Opmerkelijk is dat vroegere pacifisten zoo als Einstein en anderen, hun houding hebben gewijzigd, nu het fascisme bestaat. Ook de opvatting der Nederlandsche sociaal-demo craten Is veranderd. Volgens Ds. Eldering is hdt fascisme inderdaad een nieuw verschijn sel en een groot gevaar. Ook meencn velen dat economische sanc ties pas waarde kunnen hebben, wanneer een rewapende macht de sancties kracht kunnen bijzetten. Sancties kunnen leiden tot een oorlog, die naar den Zwitser Ragatz, een oud- pacifistische voorvechter, een „politieke actie op groote schaal zou beteekenen". Ook Kerk en Vrede dient zich rekenschap te geven van deze kwestie. ,,Is het oude standpunt van Kerk en Vrede te handhaven, nu het fascisme er is?" vroeg Ds. Eldering Moet men tegen het fascisme optreden met de middelen van het fascisme zelf. omdat het geen andere taal kent dan die van het ge weld? het niet nog groter zonde wanneer men stil blijft zitten en lankmoedig is tegenover het fascisme? Deze vragen zijn een punt van verschil van meening tusschen de leden van Kerk en Vrede onderling. Ds. Eldering kon op alles niet direct ant woorden omdat uitvoerige bespreking nood - zakelijk is. De vereeniging zal daarover uit voerig van gedachten dienen te wisselen, met inaclitnemen van het artikel, waarin de ver eeniging den Volkenbond steun toezegt. Behalve de kwestie van oorlog en vrede, komt door het fascisme die van de vrijheid ter sprake. Wij moeten zoeken naar een betere methode om onze vrijheid te verdedigen, dan die welke onze regeering toepast, bestaande uit uni formverbod, e.d. Spr. meent die gevonden te hebben in die van „het recht van antwoord" in de dag bladen en op de vergaderingen. Wij moeten het gevaar van het fascisme niet onder- en niet overschatten. De toestand in ons land verslechtert nog op vele plaatsen Men wete dus dat de strijd gaat niet alleen tegen den oorlog, doch ook voor de vrij heid. ZONDER VOORUITBETALING^,- SCHOTERWEG 1 TELEFOON 1é659 (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Uitslag Esperanto-examens A. Voor het esperanto-examen A te Utrecht gehouden, slaagden in onze omgeving: Te Beverwijk: de heer J. F. A. Seveke; te Haarlem: mevr. A. C. SwartOpbroek en de heeren C. van Kuijeren en B. P. Lipman; te VeLsen-Noord: de heer J. L. Groeneveld. De examens worden voortgezet voor A en B te Arnhem en voor A te Dordrecht. WORDT HET EINDELIJK MINDER? In de afgeloopen week zijn hier slechts drie rijwielen gestolen. EEN ST. NICOLAASFEEST. De Haarlemsche Lompenventers Vereeniging „Door Eendracht Samengebracht", heeft een St. Nicolaasfeest georganiseerd voor de kin deren der Lompenventers, dat plaats zal heb ben op Zondag 1 December. Des middags voor kinderen van 4 tot en met 7 jaar. Des avonds voor de kinderen van 8 tot en met 14 jaar, desgewenscht met de ouders der kinderen. Aan het feest nemen 52 meisjes en 53 jon gens deel. KENNEMER FOTOKRING In de Soc. Vereeniging hield de heer J. J. Hens, voorzitter van den Bond van Ned. A. F. V. een voordracht over compositieleer. Spreker ving aan met te zeggen, dat com positie in de fotografie zeer moeilijk is. Het gaat hier om een harmonisch geheel van vlak ken en lijnen. In dit verband wees de heer Hens er op, dat schilders en beeldhouwers het gemakkelijker hebben, omdat zij de compositie van hun wer ken in de hand hebben in tegenstelling met den fotograaf. Hun ooglenzen zien alles, dus ook de aan de compositie afbreuk doende ob stakels. Spreker behandelde vervolgens de plaatsing van de motieven in het beeld en op welke wij ze men een bepaalde stemming of beweging tot uiting kan brehgen. Aan de hand van diverse lantaarnplaatjes toonde de heer Hens aan, dat in de fotografie in de meeste gevallen door langdurige oefe ning in het kiezen van het juiste standpunt en beoordeeling van de goede belichting een bevredigende compositie is te verkrijgen. Hij wees in het bijzonder op de plaatsing van het hoofdmotief en de werking van de perspectief om dit hoofdmotief mede door de juiste belichting als blikvanger te doen fun- geeren. Spreker meende dat men zich bij de beoor deeling van foto's steeds vooraf moet afvragen „wat heeft de maker bedoeld", omdat men eerst dan'tot de juiste waardeering kan komen. Hij behandelde vervolgens nog de compositie in de portretfotografie en besloot dan z'n voor dracht met aan te toonen, dat ook in sport- opnamen de ongeschreven wetten kunnen worden nageleefd. De heer Hens oogstte een langdurig applaus voor zijn belangrijke en hoogst leerzame lezing. Hierna volgde nog de behandeling van en kele huishoudelijke zaken met ten slotte de projectie van de lantaarnplaatjes voor den 50- punten-wedstrijd en proefprojectie, waarna de voorzitter met een woord van opwekking tot deelneming aan den jaarlijkschen lan- taarnplaatwedstrijd en inzending voor de Kersttentoonstelling de vergadering sloot. JUBILEUM NEDERLANDSCHE BOND VAN TECHNICI. Viering van het tienjarig bestaan. Woensdagavond herdacht de Nederland sche Bond van Technici in de kroonzalen van café-rest. Brinkmann, het feit. dat de afdee ling Haarlem 10 jaar geleden werd opgericht, bij de fusie van de drie technische vakbon den, nl. de Algemeene Nederlandsche Opzich ters- en Teekenaarsbond, de Bond van Tech nici en de Nederlandsche Bond van Metaal- technici, toen de Nederlandsche Bond van Technici in zijn bestaanden vorm werd op gericht en tegelijkertijd de afdeeling Haar lem. Onder de aanwezigen bevonden zich be stuursleden van de zusterorganisaties in Haarlem, en van organisaties aangesloten bij den bestuurdersbond Haarlem van de Neder landsche Vakcentrale. In een kort openings woord heette de afdeelingsvoorzitter allen van harte welkom. Spr. dankte den bestuurders bond Haarlem en het Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren voor de fraaie bloe men. welke getuigden van de prettige ver standhouding en bijzondere samenwerking. In enkele woorden releveerde hij de aller belangrijkste gebeurtenissen van de verstre ken 10 jaren, waarbij er enkele van voorspoed waren, doch waarbij de laatste wel zeer moei lijk en zwaar voor de organisatie bleken te zijn geweest. Enkele aanwezigen brachten namens hun vereeniging hun gelukwenschen over, waarna de bondsvoorzitter, de heer D. de Jager uit Amsterdam, het woord ver kreeg. Spr. schetste in een kernachtig betoog hoe de vakorganisatie ongeveer 75 jaar gele den was ontstaan, hoe de vakbeweging groeide en welke bijzondere eischen haar in de laatste jaren werden gesteld. Spr. tee- kenae de gevolgen van de overwinning der nieuwe politieke stroomingen, en de les welke daaruit was te leeren. Slechts één weg stond voor allen open, nl. een aaneengesloten vak beweging. Na deze rede werden, evenals ervoor, op het tooneel enkele dansen uitgevoerd van R. Strauss, Chopin, Tschaikowski en Grieg. Zoo wei de pianiste, mej. Rie Schouten, als de danseuses kregen telkenmale een luid ap plaus.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10