Een slang. Uit Abessynië. Hei Betattfeifksie 53e Jaargang No. 16079 Verschijnt dagelijics, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 22 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mrtd. f 0 65. franco p. post 0.7254 UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 o Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regetabonnementen op aanvraag Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand. Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk f 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad- Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. "Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 22 November. Na een Koningsmoord. Het proces tegen de drie leden der Oestas- Ja. beschuldigd van medeplichtigheid aan den koningsmoord te Marseille, is uitgesteld tot Januari of Februari. Het kon al niet an ders, nadat de verdediger mr. Desbons op eisch van het O.M. van zijn ambt vervallen was verklaard wegens zijn wanordelijk en beleedigend optreden. De deken der Orde van Advocaten te Aix-les-Bains, mr. Saudino, wien verzocht was de verdediging over te ne men. besteedde met zijn junior-partners den nacht aan een eerste bestudeering van het dossier, en deelde den volgenden morgen aan de rechtbank mede dat de zaak te ingewik keld was om op zoo korten termijn als ver dediger op te treden. Ook was hij van mee ning dat aan verdachten de gelegenheid ge boden moest worden, zichzelf een verdediger te kiezen, en daarom vroeg hij „renvooi" van de zaak. waartoe de rechtbank besloot nadat het O.M. zich bij het verzoek had aangeslo ten terwille van de rechten der verdedi ging Het renvooi beteekent, dat het proces van den beginne af aan hervat zal worden. Dit zal overigens geen herhaling van be- teekenis opleveren, want tot dusver had de openbare behandeling zich vrijwel bepaald tot incidenten tusschen den verdediger ter eene. en de rechtbank en het O.M. ter andere zijde. Daarbij sloeg de met de verdediging belaste mr. Desbons een dergelijke beleedi- gende taal jegens de rechtbank en jegens de justitie der Fransche republiek uit, dat na eenige waarschuwingen vonnis over hem werd geveld in den strengst-mogelijken vorm. Het O.M. eischte „radiation" d.w.z. schrapping van mr. Desbons' naam van de lijst der advocaten. Zulks geschiedde, en den wilden partij ganger van den verdachten Oestasja is daar mee de uitoefening van zijn beroep ontzegd. Hij is zijn broodwinning kwijt, tenzij zijn be roep op den „Garde des Sceaux" (de Fransche minister van Justitie wordt altijd als „de zegelbewaarder" aangeduid) nog resultaat mocht hebben. Sinds de stichting van de Derde Republiek in 1871 is een dergelijk von nis niet over een advocaat in Frankrijk uit gesproken. Als tijdsverschijnsel is het belangrijk en zal het ook buiten Frankrijk's grenzen sterk de aandacht trekken. Wij leven in een tijd van hevige beroeringen en van politieke extremis- men, waarin in de meeste landen beleediging van de overheid aan de orde van den dag is. Als de overheid zich zulke grofheden maar laat aanleunen toont zij zich zwak en ver speelt haar gezag. Een optreden als van mr. Desbons is een dhmiskenbare verstoring van de openbare orde. Dus zou de Garde des Sceaux zeker niet goed handelen als hij ertoe meewerkte, de genomen beslissing ongedaan te maken. Zelf zal hij dat evenwel niet kunnen doen; een minister kan geen rechterlijk vonnis te niet doen en vermoedelijk zou hier alleen het hoofd van den Staat, de president der Repu bliek, kunnen ingrijpen. Dat zal wel uit het verdere verloop van zaken blijken, maar veel kans zal mr. Desbons wel niet maken. De taak van een advocaat kan nimmer identiek zijn met die van een politiek agita tor, en de waardigheid van zijn ambt verplicht hem tot respect voor het rechtsinstituut, waarbij hij geaccrediteerd is. De vertooning van mr. Desbons zal in en buiten Frankrijk een treurigen indruk gemaakt hebben als een nieuw symptoom van inzinking der zoo vaak bezongen Westersche cultuur. En als een staal van wanorde en gebrek aan discipline. R. P. Hauptmann's hooger beroep. Procureur-generaal te New-Jersey wijst revisie af. WASHINGTON, 21 November (Reuter). De procureur-generaal van New-Jersey over handigde Donderdag het Opperste Gerechts hof een memorandum van 30 pagina's, waarin hij het door Haupimann ingesteld hooger beroep behandelt en alle gronden tot revisie van het vonnis afwijst. Verder ver klaart hij daarin, dat de grondwettelijke rech ten van Hauptmann in geen enkel opzicht werden geschonden. Het Opperste Gerechtshof moet thans de beslissing nemen over het revisie-verzoek. Toestand van mgr. Jansen zeer ernstig. UTRECHT, 22 Nov. (A.NP.) In den toe- stand van mgr. J. H. G. Jansen is in de af- geioopen dagen een belangrijke inzinking ge komen. De benauwdheid is sterk toegenomen. Ook de voedselopname lijdt daardoor zeer. De algemeene toestand is zorewekkerd en veront rustend. (In den Braziliaanschen staat Amazonas heeft men een slang van 26 Meter lengte gevonden.) Daaglijks lees je in de kranten Over financlëele nooden, Over auto-ongelukken. Met gewonden en met dooden. Over politieke twisten, Over groote rechtbankzaken, Kortom, over tal van dingen. Die je stemming droevig maken En je wilt weieens ontsnappen Aan dien kringloop van ellende, Je wilt aan wat anders denken, Dan aan rampspoed „ohne Ende". Zie. dan vind je zoo'n berichtje En dat stemt je daadiïjk beter, Ergens is een slang gevonden, Lengte zesentwintig Meter. Daar ga ik op zitten peinzen, Zesentwintig, laat eens kijken. Veertien maal mijn eigen lengte, Om 't zoo eens te vergelijken. Voor een zeeslang mag dat dienen, Niemand heeft ooit aangenomen, Dat de allerlangste landslang Ooit tot zulk een maat kan komen Deze slang zal wel gegroeid zijn Op de reis van Amazonas Naar ons land. zij is familie Van den walvisch (die van Jonas), 'n Slang van zesentwintig meter, Nee, die kan ik niet verteren, Durft heusch een der Brazilianen Mij zoo'n monsterdierbezweren? Maak 't een beetje, zoo eenvoudig Neemt men ons er nou niet tusschen, Zeg eens, heeft men toen dat brandje Met die slang ook kunnen blusschen? P. GASUS. GROOTE HOUTSTB.IS7 MAAST «.UXOR (Adv. Ingez. Med.) Concertuitvoering „Der Freisehütz". Wij herinneren nogeens aan de concert uitvoering van Der Freisehütz op Dinsdag 26 Nov. a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal. Ten (Adv. Ingez. Med.) Levensteekenen van Kingsford Smith? Vuursignalen op een eiland aan de Siameesehe kust. LONDEN, 22 November (A.N.P.) Uit Singapore wordt gemeld, dat de kapitein van het stoomschip Pasha draadloos heeft mede gedeeld dat hij op het eiland Sayer aan de Westkust van Siam in de golf van Bengalen gisteren vuursignalen heeft waargenomen. Hij 1 Tt getracht het eiland te naderen, hetgeen door den hevigen wind echter niet mogelijk wa.\ Men acht het mogelijk, dat deze signalen afkomstig zijn van den op deze route ver- sten vlieger Kingsford Smith en een vlieg tuig heeft opdracht gekregen onmiddellijk een onderzoek in te stellen. Geen petroleum meer uit Amerika naar Italië. Minister Ickes richt zich tot de oliemaatschappijen. WASHINGTON. 21 November (Reu ter.) De regeering der Vereenigde Staten yerzoekt de petroleum-in- dustrie vrijwillig haar zendingen naar Italië stop te zetten. Donderdag werd dit verzoek door Ickes den mi nister van binneniandsche zaken en federaal administrateur der petro leumindustrie aan de maatschappijen overhandigd. Op een persconferentie verklaarde Ickes. dat hij niet de bevoegdheid bezit een derge lijk embargo op te leggen, doch hij zeide van meening te zijn, dal óe petroleum-maat- schappijen naar geest en letter hun steun moesten verleenen bij de pogingen om de af leveringen aan de oorlogvoerende landen van oorlogsmateriaal te beletten. Zuidpoolgebied één groot vasteland. De omroeper van „Oud- Haarlem" trekt door de stad. U zult hem niet voorbijloopen zonder hem op te merken, dezen man wiens signalement luidt: Z. van der Sluys uit Utrecht, oud-om roeper der gemeente Wijk bij Duurstede, ge kleed in Oud-Hollandsch costuum! Groene jas en korte broek, rood gebiesd, groene hoed met veer, roode kousen, ouderwetsche schoe nen met gespen, leeren gordel om het middel, groote witte kraag, koperen bekken en mega foon in de hand. Dit is in het kort de beschrijving van den omroeper, die bezig is de stad in te lichten over de opening van „Oud-Haarlem" in de Kleme Houtstraat. Met luide stem hoorden wij hem hedenmorgen het bericht over ..Oud- Haarlem" door de straat galmen en de foto graaf heeft hem juist op dit oogenblik geno men. Griffier der Staten. De voordracht voor den opvolger van Mr. S. H. Vening Meinesz. Het woord is aan.... Sirius Er zijn zwakheden, waartoe alleen de sterke in staat is. AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Enkele uren nadat de Negus van Harar was vertrokken. verschenen eenige Italiaansche vliegtuigen bo ven de stad. TROEPENCONCENTRATIES. De Abessvnische troepenconcentra ties aan het Noordelijk en Zuidelijk front schijnen eindelijk voltooid te zijn. Uit het opstellen van zwaar ge schut valt op te maken, dat de Ita lianen rekening houden met de mo gelijkheid van een tegenoffensief. SLAG IN HET NOORDEN. Bij een kleinen slag in het Noorden heeft Ras Seyoem den Italianen verliezen toegebracht. Voor verdere berichten zie men pa gina Buitenland. der de sollicitanten die ernstig in aanmerking kwamen ook was Mr. Th. A. Wcsstra, secretaris dor gemeente Haarlem. Nader vernemen wij, dat Mr. Wesstra bij zijn sollicitatie den eisch gesteld had, dat hij No. 1 op de voordracht ge plaatst zou worden. Als daaraan niet voldaan kon worden wenschte hij dat zijn sollicitatie als niet gedaan werd beschouwd. Uit de nu ge publiceerde voordracht blijkt dat Ged. Staten geen vrijheid gevonden hebben een verdien stelijk ambtenaar ter provinciale griffie voor bij te gaan, waardoor de sollicitatie van Mr. Wesstra dus verviel. JONGEMAN VAN 13 METER HOOG DAK GESTORT. De 21-jarige B. Juckens Is bij het verrich ten van werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde overdekte bad- en zweminrichting te Alkmaar, op onverklaarbare wijze van een 13 Meter hoog dak naar beneden gestort en daar bij zoo zwaar gewond, dal hij na enkele mi nuten overleed. kantore van Haarlem's Dagblad, Groote Hout straat 93, is nog een beperkt aantal toegangs bewijzen te verkrijgen ad 50 cents per plaats plus 10 cent belasting. De verkoop door Haarlem's Dagblad neemt Zaterdag een einde (des namiddags tot 6 uur nog verkrijgbaar aan de advertcntieloketten binnen). Men voorzie zich dus thans van plaatsen, om teleurstelling te voorkomen. JELLICOE WORDT NAAST NELSON BEGRAVEN. LONDEN. 22 November (A. N. P.) De begrafenisplechtigheid van Earl Jellicoe. den overleden overwinnaar van den slag bij Jut land. zal Maandag plaats hebben. Het stof felijk overschot zal worden bijgezet in de St.-Pauls Kathedraal naast de tombe van Nel son. Ellsworth's onderzoekingen bevestigen veronderstelling. NEW-YORK, 22 November (Reuter) De Amerikaansche vlieger Ellsworth, die van het eiland Dundes was opgestegen om opnieuw te trachten een vlucht te maken over het Zuidpool-gebied, maar na IOV2 uur moest opgeven wegens dichte wolken en hevige win den, waardoor hij uit den koers werd gedreven, heeft met zijn vliegtuig „Polar Star" een derde deel afgelegd van den afstand tot aan de Rosa-Zee. Daarbij ontdekte hij, aan de andere zijde van de zee-engte van Stefanson. ten Zuiden van Kaap Eilson. een in van noordwest naar zuidoost loopende richting loopende bergketen, waarvan hij de hoogte schatte op 7 tot 11.000 voet. Dientengevolge wordt hiermede de veronderstelling bevestigd, dat het zuidpoolgebied één groote aaneenge- geschakeld vasteland is. Tijdens het proces te Aix-en-Provence tegen de Kroaten, die van medeplichtig heid aan den moord op koning Alexander worden beschuldigd, ontstond een heftig incident, als gevolg waarvan de verdediger der beklaagden. Georges Desbons, uit zijn functie werd gezet. Desbons bij het verlaten van de zittingszaal. Ter voorziening in de vacature welke op 1 Januari 1936 zal ontstaan, tengevolge van het met ingang van dien datum aan Mr. S H. Vening Meinesz verleende eervol ontslag, heb ben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voor de vervulling van de betrekking van Grif fier der Staten, de volgende voordracht aan de Provinciale Staten aangeboden 1 Mr. M. A. Stufkens, referendaris ter pro vinciale griffie van Noord-Holland. 2. Mr. Dr. J. B. Sens, griffier ter gemeente secretarie van Nijmegen. 3. Mr, J. A. Vaillant, referendaris ter provin ciale griffie van Noord-Holland. Den aanvangswedde voor deze betrekking bedraagt volgens de thans geldende regeling f 7500. De benoeming zal binnenkort door de Pro vinciale Staten geschieden. Bijzonderheden over No. 1 der voordracht. Over den levensloop van Mr. M, A. Stufkens kunnen wij het volgende mededeelen: Mr. M. A. Stufkens werd in 1891 te Gorin- chem geboren. Na de lagere school bezocht hij het Gymnasium. Daarna studeerde hij aan de Universiteit te Amsterdam. In 1917 promoveerde hij aldaar in de hech ten. Zijn loopbaan heeft verschillende stand plaatsen gekend: eerst was hij gedurende een jaar tijdelijk inspecteur van de directe be lastingen in de inspectie Winschoten. Gedurende drie jaren ongeveer oefende hij de advocatuur uit te Middelburg. Ongeveer acht jaren is hij toen afdeelings- chef geweest bij de Provinciale Griffie van Overijsel, in welken tijd hij te Zwolle woon achtig was. Sinds November 1929 is Mr. Stufkens referendaris aan de Provinciale Griffie van Noord-Holland en tevens bekleed thij de semi- officiëele positie van secretaris-penningmees ter van de Ontginningsmaatschappij „Noord- Holland". Behalve deze functies vervult Mr. M. A. Stufkens, die nu te Heemstede woont, eenige niet-officiëele, in verschillende vereenigingen en genootschappen. No. 2 van de voordracht is, zooals hierboven medegedeeld is Mr. Dr. Sens, die enkele jaren geleden nog secretaris van de gemeente Hille- gom was. Daarna vertrok hij naar Nijmegen als griffier ter gemeentesecretarie. Mr. J. A. Vaillant. nr. 3 van de voordracht werd 22 September 1892 te Rotterdam geboren. Hij bezocht daar het gymnasium en studeerde daarna in de rechten te Leiden, waar hij 16 December 1918 promoveerde. Spoedig hierna werd Mr. Vaillant benoemd tot adj. commies bij de Prov. Griffie van Noord-Holland, waar hij opklom tot referen daris der afd. bedrijven, wegen en kanalen, tot welke functie hij in 1929 werd benoemd en die hij nog vervult. Mr. Vaillant is voorts voorzitter der afd. Griffie van den Bond van Provinciaal Perso neel. secretaris van het bestuur der Haarlem- sche Schoolvereenieing en secretaris van de afd. Haarlem van den IJsbond „Holland's Noorderkwartier". Een week geleden deelden w j mede, dat on INVALIDEN VRAGEN REGEERINGSHULP. De Nederlandsche Invalidenbond heeft een adres aan den Minister van Sociale Zaken ge zonden, waarin hij erop wijst, dat de positie van de invaliden in ons land. zoowel in econo misch als in cultureel opzicht verre ten ach ter staat bij de positie van de invaliden in an dere landen en staten. Zij vragen den Minis ter zeer dringend de noodige maatregelen te willen nemen en zoo mogelijk een Wet uit te vaardigen, regelend de prophylaxe, de therapie, en de nazorg; de scholing en arbeidsverschaf- fing, de ondersteuning op voet van gelijkheid bij werkloosheid; de ouderdoms-, ziekteverze kering voor invaliden, weduwen'^n weezen van verongelukten. Abessynische troepenconcentraties beletten den Italiaanschen opmarsch aan het Noordelijk front. pag. 4 Het koningsmoordproces in Aix-en-Provence wordt in Januari van het volgend jaar voortgezet. pag. 4 De Amerikaansche regeering heeft de petro leum industrie verzocht den uitvoer naar Italië stop te zetten. pag. 1 De Tweede Kamer heeft de Justitiebegrooting behandeld. pag. 3 Het is nood verkeerende ss. Sheafbrook is nog niet gevonden. pag. 3 Bij een botsing te De Lichtmis zijn vier auto's een motor en een fiets vernield. pag. 3 De K.N.S.M. overweegt ook de Amsterdam weer in de vaart te brengen. pag. 3 Het Witte Kruis jubileert: een interview met dr. J. van Konijnenburg. pag. 6 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Na een koningsmoord. pag. 1 Speciale correspondentie: Italië's strijd tegen de sancties. pag. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Engc- land's nieuwe kabinet in vorming. pag. 4 A. A. Matris: Studenten-studiën. pag 3 H. D. Vertelling: Helen: Wat ziëh op het diner voordeed. 13 K. de Jong: Schoten's Chr. Gem. Koor. pag. 11 Sport in "t kort. pag. 11 Voor de Jeugd. nae. 9 en 10

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1