DE BILT VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 HAAREE-M'S DAGBEAD Oorlog en kapitalism- Lezing van Mr. L. Vooys. In de geheel gevulde zaal van restaurant Köhlinger opende Mr. L. Vooys Woensdag avond de eerste van de zes lezingen over ,.De Oorlog van alle kanten bezien", georganiseerd door de Alg. Ver. „Nooit Meer Oorlog" (afd. Haarlem der Ned. Vredes-Actie) en wel met het onderwerp: „Oorlog en kapitalisme", Het kapitalisme, aldus spr., kan worden onderscheiden in het vrijzinnig kapitalisme, dat zich niet stoort aan den souvereinen staat en het kapitalisme vermengd met de souve- reine staatsgedachte, het z.g. imperialistische. In tegenstelling met hetgeen velen met het vage begrip kapitalisme bedoelen, is het vrij zinnig kapitalisme in groote lijnen vredelie vend. Een uitzondering hierop vormt evenwel de wapenindustrie. Deze heeft belang bij een oorlog en oorlogsgevaar. Toch is de wapen industrie merkwaardig, omdat zij het inter nationaal karakter van het kapitalisme zoo duidelijk toont. Afgezien van de wapenindus trie, dus een onderdeel, heeft het vrijzinnig kapitalisme echter niet het minste belang bij een oorlog: althans in kapitalistisch ontwik kelde landen. Oorlog beteekent zelfmoord, eco nomische zelfvernietiging. Waarom zou men dan risico's loopen, waar bovendien overwin naar en overwonnene economisch gelijkelijk zware klappen krijgen? Men behoeft slechts te denken aan de economische beproeving, welke Frankrijk en Engeland na den oorlog van 1914—1918 doorstonden, om van anderen maar te zwijgen. Het vrijzinnig kapitalisme heeft deze vernie tiging van de productiemiddelen van de tegen partij niet noodig. Het is internationaal. Het behoeft niet te ontvangen van een souverei nen staat, wat handel en industrie zelf mo gelijk maken. Daarom zakt als in 1914 de beurs, Indien een oorlog uitbreekt. 1914-1918 bracht voordeel aan de wapenindustrie en aan een deel der bezitters in neutrale landen. In Europa is oorlog dan ook uit economisch oog punt onzin. Iemand, die in Europa oorlog uit economische motieven propageert, misbruikt de economie voor politieke en nationale doel einden. Dat wil evenwel niet zeggen dat er geen warhoofden zijn, die oorlog uit economi sche motieven voorstaan. Doch dit bewijst niets tegen de stelling, dat het vrijzinnig ka pitalisme internationaal is en als geheel in Europa den vrede bevordert. In dit kapitalis me zijn de Europeesche landen voor elkaar veel belangrijker dan bijv. hun eigen koloniën. Voor Nederland is Duitschland als afzetge bied enz. veel belangrijker dan Indië. Voor Canada beteekenen de Ver. Staten meer dan Engeland. In het vrijzinnig kapitalisme is het niet noodig, dat men een land onder zijn politieke heerschappij heeft. Het is dan ook mogelijk, dat b.v. Nederlandsche kapitalisten groote posten aandeelen van Amerikaansche onder nemingen hebben zonder dat men spreekt van Nederlandsch imperialisme of van Zweedsch imperialisme, omdat Kreuger in vreemde landen een lucifersmonopolie had. Het vrijzinnig kapitalisme streeft dan ook niet naar politiek bezit van een land, omdat dit bezit geen grooter voordeelen bieden kan, dan een geordende rechtsstaat verschaft. Ita lië fantaseert, wanneer het zegt Abessynië noodig te hebben voor zijn overbevolking. In dien de bevolking emigreert, doet zij dit naar landen waar zij den kost verdienen kan, maar niet naar Abessynië met zijn moordend kli maat en geringe economische ontwikkeling. Italië verwart politieke en economische heer schappij en begrijpt niet. dat deze laatste van andere dingen afhankelijk is dan van kanon nen en lawaaierige redevoeringen. Geheel anders is het echter met het kapi talisme, vermengd met de souvereine staats gedachte, het z.g. imperialistische, want dit is zeer zeker oorlog verwekkend. (Doch dit komt aan de orde in de lezing „Oorlog en imperia lisme"). Terugkomende op het wapenkapitaal, zegt spreker dat de bevolking in democratische lan den veel kan doen, om aan de praktijken daarvan paal en perk te stellen. Tracht zij dit niet te doen, dan verdient zij ook niet beter. Spreker is geen verdediger van het kapita listische stelsel, doch de vredesbeweging moet goed onderscheiden, welk kapitalisme een ge vaar voor oorlog inhoudt en een open oog hou den voor allerlei vormen van nationalisme. Hierna volgde een zeer uitgebreide discussie. Stop die verkoudheid onmiddellijk. Zorg, dat zij U niet geheel in haar greep krijgt. Vernietig alle bacteriën, voordat zij zich hebben genesteld in Uw ademhalings organen, waar zij zich snel zullen vermenig vuldigen. Karsote, het wetenschappelijk sa mengestelde inhalatie middel, heeft een sterk bacteriën-doodende kracht. Sprenkel enkele druppels op Uw zakdoek en snuif de aangename, desinfecteerende damp goed op. Tot in de verste hoekjes worden Uw adem halingsorganen nu ge vuld met een atmosfeer, waarin de bacteriën van verkoudheid of griep on mogelijk kunnen voortbe staan. Spoedig voelt U de verkoudheid af nemen. Vastzittend slijm komt los, pijn in de keel wordt verzacht, het ademhalen gaat weer gemakkelijk. Uw verkoudheid is verdwenen en ge hebt de kans voor een erger aandoening voorkomen. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a ƒ0.90 per flacon (zakformaat) en 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), om zetbelasting inbegrepen. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: Gem. Concertgebouw: N.S.B.-vergadering. Spreker de heer Nije. 8 uur Gebouw Sint Bavo, Smedestraat: repetitie Weihnachts Oratorium door Haarl. Gemengd Koor. Luxor Sound Theater: „De moord op het schip". Doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Suikerfreule". 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Verliefd, maar op wie?" Op het tooneel: Orlando Waldemar Troupe. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Een hart, van goud". Op het tooneel: Gigi and Olga. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 23 NOVEMBER Stadsschouwburg, WilsonspleinJooss bal- lets; „De Spiegel" „HedenJoh. Strauss" „Ballade". 8.15 uur. La Gaité, Raaks: Jac. Smith's Dansorkest, 8—12 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. (Adv. Ingez. Med.) In memoriam Bernard Johan te Kiefte. Nu ik in de N. R. C. het overlijdensbericht lees van mijn vroegeren „bovenmeneer", ont roert het me toch. ofschoon de herinnering aan hem bijna 30 jaar oud is! Bijna 30 jaar Geweldig! En nog zie ik hem, zooals ik hem toen zag; ik, een knaap van 10 a 11 jaar; hij „bovenmeneer". Noemden we hem zoo niet? Ik ben er niet zeker van. Wij jongens onder elkaar spraken van: „meneerte Kiefte", en hierin lag alle respect en ontzag' opgesloten, 't Was in de school in de Linscho- tenstraat. Nu vraag ik mij af: „waar zat dat toch in. dat we allemaal zoo tegen hem op zagen?" Was het vrees? Ja en neen. In elk geval geen vrees in den zin van bangheid, want ik weet niet, dat hij ons ooit maar iets gedaan heeft, waardoor we bang voor hem behoorden te zijn. Slaan b.v. deed hij niet. Maar wat kon hij toornen! Daar wisten wij, hoogste klassers, van mee te praten. Dan fon kelden die oogen. dan snerpten zijn woorden door de klas. Ónder ons was dan altijd de ge dachte: hij heeft gelijk! Nu begrijp ik, dat jjn toorn voortkwam uit een sterke recht schapenheid. Hij was streng, maar die streng heid was gevolg van zijn verheven karakter. Je kunt dat als jongen niet zoo beredeneeren, maar je voelt het wel! Je oordeel is steeds een oordeel „naar analogie" plus kinder-intuïtie en daar breng je het een heel eind mee. En wat was hij een knap onderwijzer. Not na 20 jaar kan ik een groot gedeelte navertellen van een aardrijkskundeles, die hij ;af over den Rijn in Duitschland. Mèt hem, op de vleugels van onze fantasie voeren we den Rijn op langs het „Zevengebergte", (daar was een plaat van), langs de roofridder- kasteelen, waarbij hij de sagen er aan verbon den, vertelde. We kwamen tot Bonn. Hij schreef dien naam op 't bord. Nóg hoor ik hem er lachend bij zeggen: „Die domme Duitsehers schrijven twee n's aan het eind van een woord." Die opmerking heeft later geholpen, toen ik Duitsch begon te leeren. Lachend en met een grap of anecdote bracht hij ons over de moeilijkheden heen. Het was schoolexamen. Gewichtig zaten aan het kleine tafeltje: „de meneer van de Commissie", de heer te Kiefte en de meneer van de klas: de heer Doeve. Elk kind moest eerst een stukje lezen en dan volgde een gezellig babbeltje over al lerlei uit de vaderlandsche geschiedenis en de aardrijkskunde. Eenvoudige dingen, maar door ons buitengewoon gewichtiggevonden. Meneer te Kiefte' haalde ei* Uit, wat er in zat. Wat moet hij een prettig examinator geweest zijn! Anderen kunnen dat beter beoordeelen dan ik. Hij vroeg zoo, dat je 't begreep, vroeg geen „gekke dingen" en hielp je op weg. „Hoe heet die rivier?" vroeg de onderwijzer en wees de Garonne aan. Ik peinsde. Aard rijkskunde was niet m'n beste vak. Plotseling riep meneer te Kiefte: „Ga-weg-jonge!" 'k Antwoordde dadelijk: „O ja, de Garonne!" 'k Geloof, dat aardrijkskunde zijn lievelings vak was. Ik herinner me 'n les over Friesland. We ginnen naar Enkhuizen nog altijd zit tend op de schoolbanken staken de toen malige Zuiderzee over met de spoorboot en zagen de Friesche kust opdoemen. Hij ver telde en teekende op 't bord de Friesche kust, zooals je haar in werkelijkheid zag: „hier de huizen van Stavoren, zoo; en daar de kerk torens van Workum, en Hindeloopen", en de heele kustlijn tooverde hij voor onze oogen. Op mijn latere vacantie-reisjes heb ik gepro fiteerd van wat hij ons als kinderen niet leer de maar vertelde. Zijn leeren was vertellen! In mijn geest staat ook gegrift zijn hand- teekening: B. J. te Kiefte, met forsche hand en toch fijne letters. Die hand schrijft nu niet meer en de mond zwijgt. Maar in de herinne ring van zijn leerlingen is achtergebleven het beeld van een man met een sterk karakter, die met hart en ziel onderwijzer was en de liefde voor een vak, zonder dat hij het wist, overbracht op een leerling, die nu met een tikje weemoed deze jeugdherinneringen schrijft. J. R. ARIANE ET BARBE BLEUE. Model-opvoering van de Parijsche Opera. Onder auspiciën van de Wagnervereeniging heeft Donderdagavond in den Stadsschouw burg te Amsterdam voor ons land de eerste opvoering plaats gehad van het muziekdrama van den grooten Franschen componist Paul Dukas „Ariane et Barbe Bleue" De Wagnervereeniging meende dit werk, dat wordt beschouwd als het standaardwerk der nieuwe Fransche literatuur, het meest repre sentatieve werk naast Debussy's „Pelléas", op de beste wijze in ons land te kunnen introdu- ceeren in de origineele Parijsche bezetting en zij heeft daartoe het geheele apparaat der Groote Opera te Parijs naar de hoofdstad laten komen, daar van haar een vertolking bekend is welke als model-creatie werd geroemd. Bo vendien zijn deze voorstellingen Zaterdag avond a.s. zal eveneens in den Stadsschouw burg een tweede opvoering plaatsvinden be doeld als hulde aan de nagedachtenis van den in Mei 1935 overleden componist Dukas. Aan het einde had het gezelschap een warm gestemd applaus van het enthousiaste publiek in ontvangst te nemen en in het bijzonder Mad. Lubin, die in de rol van Ariane het stuk droeg, werd gehuldigd. meldt: Hoogste barometerstand 779.1 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 750.0 m.M. te Marseille. en voorspelt: TWEE AANBESTEDINGEN VAN DEN RIJKSWATERSTAAT. De Rijkswaterstaat heeft Vrijdag twee aan bestedingen gehouden. De laagste inschrijving voor den bouw van dubbele en twee enkele dienstwoningen aan het Noordhollandsch kanaal onder Bergen en Zijpe was die van L. Visser te Koedijk voor f 11.755. De raming was f13.500. Voor de tweede was de laagste inschrijving van II Verheul te Woerden met een bedrag van f 24.889. Dit betrof den bouw van een via duct over den Rijksweg Amsterdam—Sassen- heim bij de Dr. Heijelaan. Deze raming was f 27.000. Zwakken tot matigen Oostelijken tot Noord - oostelijken wind. Nevelig tot zwaar of half bewolkt. Waarschijnlijk weinig of geen neer slag. Aanvankelijk iets kouder. Uit het Buitenland Er komt opklaring. De hooge druk heeft zich in zijn kern ver sterkt. Over Scandinavië worden thans barometerstanden nabij 780 m.M. aangetrof fen. Over Lapland klaarde de lucht op, waar door daar strenge vorst intrad. Over Centraal- Europa, Duitschland en Polen trok de hooge drukking terug terwijl zij zich over de Noord zee en de Britsche Eilanden uitbreidde. Het verdringen van de betrekkelijk warme lucht geschiedde later dan gisteren werd verwacht, zoodat er hedennacht nog eenige regen viel uit de omhooggstuwde warme luchtmassa's. De daling van de temperatuur in onze om geving was toch al aanzienlijk. De depressie die gisteren over de Golf van Biscaje was ge legen trok naar de Middellandsche Zee. Ons weer komt onder invloed van den kou den luchtstroom. Eenige opklaring is te wach ten. Daardoor is ochtendnevel waarschijnlijk. Verder zijn de regenkansen klein. Barometer Stand van heden 757 m.M. Vorige stand 755 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 22 November: Hoogste gisteren 45 F. Laagste heden nacht 40 F. Hoogste heden tot 12 uur 42 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 22 November. Bevallen 20 November: A. A. BoomsStam, z.; 21 November: M. W. van DoorenLanfer- meijer, z.; M. C. Smits-Passchier, z. Overleden 20 November: E. M. de Jong, 50 j„ Johannes de Breukstraat: 21 November: I. M. van Dijk, 64 j. Rustenburgerlaan. LINDOR OPENT EEN FILIAAL IN HAARLEM. Hedenmiddag zal in de Groote Houtstraat 45, waar vroeger de „poppendokter" was geves tigd. een filiaal van de N. V. Lindor, die reeds filialen in Den Haag, Rotterdam en Brussel heeft, worden geopend. Het bestaan de perceel is grootendeels gesloopt en daarna is er een nieuw winkelgebouw opgetrokken, dat wel buitengewoon goed van bouw en in deeling is.Ter weerszijden van een ruimen in gang zijn ruime étalages aangebracht, terwijl een heldere lichtreclame, aangebracht op donker graniet, zeker de aandacht zal trek ken. De winkelruimte, in mahoniehout uit gevoerd. is handig ingericht. In dit Haarlemsche magazijn van Lindor zullen alle mogelijke artikelen op het gebied van dameslingerie worden verkocht. Ook zijn er andere goederen als handschoenen etc. te krijgen. Lindor heeft op dit gebied werkelijk een buitengewoon groote keuze en wij twijfelen er dan ook niet aan, of ieder zal in deze mo derne zaak iets naar zijn smaak kunnen vinden. Zij is een herhaald bezoek ten volle waard. INFORMATIEKOERSEN. (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.317.32. Berlijn 59.3559 42. Parijs 9.74 1/4—9.75 1/4. Brussel 25.25.10 Zurich 48. New-York 1.48—1.481/4. VERBREEDING VAN DE BROUWERSBRUG. Donderdag is een begin gemaakt met de werkzaamheden voor het vernieuwen en ver broeden van de Brouwersbrug, welke bouw is opgedragen aan de firma N. Cobelens, Deze brug over de Brouwersvaart, onmiddellijk bij het zeer drukke verkeerspunt Zijlsingel— Raaksbrug, is voor het verkeer Leidschevaart Zijlsingel veel te smal en verbreeding dus dringend noodig. Het verkeer over de brug is reeds afge sloten. OPHEFFING GEMEENTELIJKE TOONKAMER. De Toonkamer van het Gem. Electriciteits- bsdrijf, gevestigd in de Groote Houtstraat, zal naar- wij vernemen met 1 Januari a.s. worden opgeheven. „HET CREMERNIEUYVS". „Het Crememieuws", officieel orgaan van de Kon. Letterk. Vereen. „J. J. Cremer", alhier, kondigt voor Dinsdag 26 November in den Stadsschouwburg aan: de Kon. Vereen. „Litte- ris Sacrum" te Leiden zal dan opvoeren: „Als ik wilde blijspel in drie bedrijven door Paul Géraldy en Robert Spitzer. Woensdag 18 December is er een cabaret- kienavond met bal in het Kegelgebouw in de Tempeliersstraat. Dinsdag 21 Januari speelt „Cremer": „Inbre ker gevraagd", kluchtig spel in drie bedrijven van Jan Fabricius en Henk Bakker. Van dit stuk zullen ook drie opvoeringen te Leiden gegeven worden, ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan der Kon. Vereen. „Litteris Sacrum" te Leiden STRAATNAMEN. B. en W. van Haarlem hebben besloten, voor zooveel noodig in te trekken de beslui ten waarbij aan straatgede^lten tusschen Lekstraat en Dinkelstraat namen zijn gege ven. alsmede het besluit van 25 Februari 1931, voor zooveel daarbij aan een geprojecteerde (en na wijziging van het stratenplan niet aangelegde) straat de naam „Diezestraat" is gegeven. Voorts is besloten, aan de straten van de wijk tusschen Jan Gijzenkade, Rijksstraat weg en Delftlaan de volgende namen te ge ven: Hollandsch Diepstraat. Tesselschade- plein, Delftlaan, Volkerakstraat, Dinkel straat, Niersstraat, Schiestraat, Jekerstraat, Jan Gijzenkade, Geulstraat, Roerstraat. Don- gestraat. Amstelstraat, Vechtstraat en Waal straat, alsmede aan de bovenbedoelde straat gedeelten tusschen Lekstraat en Dinkelstraat de namen van Flevoplein, Lingestraat. Dieze straat en Hunzestraat. UITSLAG VEILING. Uitslag der veiling gehouden in ,,'t Nota rishuis" op Donderdagavond. Het pakhuis met ingebouwde etalage, erf en open grond te Haarlem aan de Ridder straat no. 25. f 9055. H. J. L. Klein Schiphorst Een winkel-woonhuis met pakhuis en erf te Haarlem aan de Spaarnwouderstraat no. 37. f 7300 J. B. Kroon van Diest q.q. Een pakhuis te Haarlem aan de Spaarn wouderstraat no. 88 en twee daarachter in een poort in de Spaarnwouderstraat gelegen onbewoonbaar verklaarde woningen, Spaarn wouderstraat nos. 92 A en 92 B. f 3300 J. P. H. Nelissen q.q.q Het heerenhuis en erf te Aerdenhout ge meente Bloemendaal aan de Klapheklaan 1. f 7150, Koppen. Een winkel- en woonhuis te Haarlem aan de Kleine Houtstraat no. 46. f 6720. Mr. L. G. van Dam q.q. Een goed onderhouden winkel-woonhuis met- erf te Haarlem aan de Lange Heeren- vest No. 48. f 4600 J. Bosnia en H, Bovenkamp. Een goed onderhouden winkel-woonhuis met erf te Haarlem aan de Lange Heeren- vest no. 50. f 3850. Opgehouden. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. FILIAAL HAARLEM-NOORD. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). Nederlandsche en in het Nederlandsch ver taalde roonens: Van AmmersKüller. Tantalus. Boenin. Mitja's liefde. Körmendi. Carrière. Manzoni. De verloofden. Viksten. Hout. Zielens. Moeder, waarom leven wij? Fallada. Wij hadden eens een kind. Marai. Vreemdelingen. De Nève. Muziek voorop. Philips. Bruiloft in Europa. RenesBoildingh. Bandjir (chr.) SzèkelyLu lof s. Koedie. Godsdienst en Wijsbegeerte: Kohnstaimim. Bijbel en jeugd. Van der Leeuw. Inl. tot de godsdienst geschiedenis. Kün-kel. Inl. tot karakterkunde. Stanley Jones. Christus en de tafelronde. Sociale wetenschappen en Opvoedkunde: Bonger. Inleiding tot de criminologie. Steinmetz. Inleiding tot de sociologie. Kiinkel. Karakter, groei en opvoeding. Te Lintum. Geschiedenis van handel en bedrijf. Roland Holstvan der Schalk. De geeste lijke ommekeer en de nieuwe taak van het socialisme. Engelbrecht en Hanighen. Kooplieden des doods. Letterkunde: Reinaert de Vos. Bewerking Tinbergen. Kemp. Stroomversnellingen; gedichten. Poelhekke. Woordkunst. Wislenga. Moderne letterkunde (Chr.) Natuurlijke Historie: Buytendijk. Psychologie der dieren; 2 dln Ortt. Menseh en dier. Stomps. Erfelijkheid bij planten en dieren. Bloemen- en Plantenteelt: Bergmans. De rotstuin. Van den Houten. Kamerplanten. Van den Houten. Vetplanten. Geschiedenis: Bartstra. Geschiedenis van het moderne imperialisme. Brugmans. Schets een-er beschavingsge schiedenis van Nederland. Ludwig. Kunst en levenslot. Natuurwetenschappen Faber. Geologie van Nederland. De Tooi der getijden. Technische wetenschappen: De K-ruif. Strijdea's voor het leven. Vrijdaghs. Electriciteit. Hagenaar en Roorda. Ameteurszenders. Neyenhoff en Oyens. Zweefvliegen. Diephuis e. a. Techn. gids voor metaal bewerkers. Aardrij kskunde Katz. Ik boemel de wereld rond. Harinxma. Abessinië. Lubinsky. Abessinië. HAARLEMMERMEER De Haarlemmermeerlijnen verdwijnen. DE BROUWERSBRUG. Met de werkzaamheden tot verbreeding van I de Brouwersbrug is heden een begin gemaakt. I Dientengevolge zijn de op die brug uitkomende wegen tijdelijk iwor het verkeer afgesloten. 1 Opheffing depóts. Nu de Haarlemmermeerlijnen met ingang van 1 Januari a.s. gaan verdwijnen, zullen verschillende depóts worden opgeheven, het geen tot gevolg zal hebben, dat nagenoeg het het geheele in Haarlemmermeer wonend spoorwegpersoneel naar andere standplaatsen zal worden overgeplaatst, terwijl in verband hiermede ongeveer 70 gezinnen uit Haarlem mermeer zullen vertrekken Voor den middenstand is de opheffing dan ook als een groot verlies te beschouwen, want het vertrek van zooveel gezinnen zal door den winkelstand het ergste worden gevoeld Er zullen slechts enkele teambten hier in functie blijven voor de regeling van het goe derenvervoer in hoofdzaak wat betreft Hoofd dorp en Vijfhuizen. OVERPLAATSING. De halte-chef bij de Nederlandsche Spoort wegen, de heer C. Goedhart, wordt met in gang van 1 Januari a.s. van Haarlemmermeer - station Leimuiderdijk overgeplaatst naar Soestdijk BLOEMENDAAL Een sportterrein. Tusschen de Delft en de spoorbaan. B. en W. stellen den Raad voor, in aanslui ting op het uitbreidingsplan van Haarlem het binnen de gemeente Bloemendaal gelegen ge deelte tusschen de Delft en de spoorbaan mede te bestemmen tot sportterrein met een 7 M. broeden weg daarlangs, welke weg door een brug over de Delft aansluiting zal kunnen krij gen op den Verspronckweg in de gemeente Haarlem en vast te stellen een partieel uit breidingsplan voor het binnen de gemeente Bloemendaal gelegen gedeelte der gronden tusschen de Delft en de spoorbaan Haarlem Bloemendaal, met inbegrip van een gedeelte van die spoorbaan, aan de Noord-Oost-zijde van „Stoop's Bad", overeenkomstig het daarop betrekking hebbende plan. PROPAGANDA-AVOND TUINBOUW. De afd. Bloemendaal en omstreken houdt een propaganda-avond op Dinsdag 26 No vember in Rusthoek. Er worden films der maatschappij vertoond, waarin haar werk wordt gedemonstreerd, o.a. van Aalsmeer, de Flora te Heemstede en ook andere b.v. pa/rkaanleg op de Wereldten toonstelling te Brussel. Na afloop der film vertooning zal door het fonds voor buitenlandsche excursies een verlo ting van bloem- en andere planten gehouden worden. FILMVOORSTELLING IN HET JEUGDHUIS. Donderdagavond werden in het Jeugdhuis films vertoond van den heeren A. Burdet en J. C. Mol, met toelichting van den heer J. Drij ver uit Santpoort. De heer Dankbaar dankte de beide eerste heeren voor de afgestane films en den heer Drijver voor zijn explicatie. Spr. begon allereerst op de veel verbreide meening te wijzen, als zouden vele soorten vogels in Eurqpa achteruitgaan in aantal. Voor sommige mag dit waar zijn, spr. kan vele soorten noemen, die in ons land in de laatste jaren in aantal verdubbeld zijn en meer dan dat. Hij noemde hiervan voorbeelden. Dit alles wijst niet op achteruitgang, maar er is bij de menschen dan ook heel wat ver anderd en er is gebleken, dat vogelbescher ming een vasten voet heeft gekregen in Ne derland. Nut en schade door vogels zijn zeer betrek kelijke begrippen en hangen veel van tijd en plaats af. Vogels spelen zeker een rol bij het bewaren van evenwicht in de natuur en brengen ro mantiek en schoonheid in ons land. De eerste film vertoonde het leven van kwik staart. klapekster, goudvogel, spotvogel enz., de tweede dat van vogels uit Texel, waar in de polders kemphaantjes, kluten, plevieren, grutto's, tuleduurs enz. een rijke fauna vormen. De derde documentaire film van den heer Burdet -vertoonde-het leven- van een zeer zeld- zamen vogel het woudaapje in de Nieuwkoop- sche plassen. De laatste film was een prachtige bloemen- film van den heer Mol, waar de ontplooiing versneld werd weergegeven. RAAD. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal gehouden in het Raadhuis te Overveen, op Vrijdag 29 No vember 1935 te 9.30 ure, voort te zetten 's na middags 2 uur en c.q. den volgenden dag des voormiddags 10 uur. De agenda luidt: 1. Behandeling der gemeentebegrooting c.a., dienstjaar 1936. 2. Dafinitieve vaststelling uitbreidingsplan ten Oosten van den spoorweg HaarlemBloe mendaal. ZANDVOORT De werkloozen. Geen toeslag. In de raadsvergadering van Maart werd met algemeene stemmen besloten de ministerieele goedkeuring te vragen voor de volgende rege ling: „Indien het steunbedrag, dat een in de werkverschaffing te werkgestelde werklooze zou hebben genoten, indien hij niet te werk gestel^ was, hoogër is dan zijn grondloon in de werkverschaffing, dan wordt op het wer kelijk verdiende loon bovenbedoeld verschil als toeslag uitgekeerd. Zou -door het toeken nen van dezen toeslag het steunbedrag wor den overschreden, dan wordt de toeslag met het bedrag van deze overschrijding vermin derd" Indien bijv. iemand in werkverschaffing in uurloon 48 x 33 cent is f 15.84 verdient, ter wijl zijn steuntoeslag f 16.50 bedraagt, zou hij als toeslag 66 cent ontvangen. Zou dezelfde arbeider in stukwerk arbeidende slechts f 13 verdienen, dan zou hem toch niet meer dan hoogstens 66 cent toeslag gegeven mogen worden. De minister wil van deze toeslag niets weten. Hij schrijft oa.: „Indien de te werk gestelden het gemiddelde weekloon van f 16.50 a f 17.59 niet halen, dan kunnen daarvoor twee oor zaken bestaan: le of <je arbeider heeft niet met de noodige animo gearbeid; 2e of de arbeider is niet in staat aan het gemiddeld loon te komen door lichamelijke of andere ongeschiktheid. In het eerste geval zal de toeslag er toe leiden dat de arbeidsprestatie nog meer daalt. De arbeider weet immers, dat het te weinig verdiende toch wordt bijbetaald. In het tweede geval moet zeer voorzichtig te werk worden gegaan, omdat het moeilijk is te bepalen waar de grens ligt tusschen niet kiemen en niet willen. Meestal verdient het aanbeveling de betrokkene niet in fde werk verschaffing te nemen, maar in de steun. De minister kan zich er echter mede ver- ee'nigen, dat in zeer bijzondere gevallen ziekte, bevalling de betrokkene zeer tijde lijk hulp krijgt van een instelling van wel dadigheid. Tenslotte zegt de minister nogmaals dat hij het geven van toeslagen niet kan goedkeuren en dat hij het antwoord, waarin wordt gemeld dat zulks niet zal geschieden, gaarne tegemoet zal zien.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2