J. van Dam Sint Hko Kleermakerij Costuums n. Maat Rookgas. Uit Abessynië. Hei BeSaHftijkste 53e Jaargang No. 16082 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 26 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand f 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05. p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0 65. franco p. post ƒ0.7254. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10606 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zia hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 7 30.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 26 November. Minister Slotemaker als Speller Toen minister Slotemaker de Bruine van so ciale Zaken naar Onderwijs verhuisde, vond hij daar als dierbaar legaat van zijn gerucht makenden voorganger de Spelling-Marchant. Misschien heeft hij zich meermalen bedenke lijk door den baard gestreken bij het beschou wen van dit product, Voor een Nederlandsch minister van Onderwijs moet de Spelling een netelig bezit zijn. Hij kan er succes mee be halen. Hij kan er ook hoon en verguizing mee oogsten. Gebruikelijk is dat deze verschijnselen zich gelijktijdig voordoen, zooals o.a. de mi nisters Terpstra en'Marchant hebben onder vonden. Dan werkt de Spelling als een twee snijdend zwaard, en tweesnijdende zwaarden hooren eigenlijk onder Defensie. Maar dit de partement past ervoor, en nu zit de professor ermee. Blijkens zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer slaat deze minister thans de hem-wèl-passende professorale koers in. Hij is een geleerde, hetgeen men van zijn voor ganger niet zoozeer getuigen kon, en hij be gint nu over „gevolgtrekkingen die niet de spelling alleen, doch het hart der taal raken". Men voelt nieuwe moeilijkheden in het door nig struikgewas der Spelling ontstaan als men leest: „De minister is niet voornemens, wijziging te bevorderen van de Koninklijke Besluiten inzake de nieuwe spelling. Het zijn vooral eco nomische overwegingen, die hem daarbij lei den". Men pauzeert en schrikt. Mag de spelling onzer geliefde moedertaal een duitenkwestie worden? Hoe nu! Evenwel leest men dan ver der: „Wat betreft de vraag, wanneer het oogenblik gekomen zal zijn om voor te stel len, de spelling-Marchant ook in de officiëele stukken in te voeren, zegt de minister over tuigd te zijn dat, alvorens de regeering de nieuwe schrijfwijze zal kunnen toepassen, een uiterst belangrijk vraagstuk nader onderzoek vergt. De spellingregels hebben immers aanleiding gegeven tot de opvatting, dat uit den vijfden en zesden spellingregel gevolgtrekkingen moe ten worden afgeleid, die zich geenszins bewe gen op het gebied van de spelling, althans niet van de spelling alleen, doch die het hart van de taal raken. Overleg over de vraag of deze taalvragen afzonderlijk en opzettelijk worden onderzocht, hetzij door een nieuwe, breed sa mengestelde commissie, hetzij door de com missie-van Heeringen, aangevuld met Belgi sche en Nederlandsche taalgeleerden, is nog gaande met de Belgische regeering". Daar zitten we dus weer! Maar als ik in de Kamer zat zou ik minister Slotemaker toch vragen om met deze historie hard voort te maken, en op zeer korten termijn tot het be dreigde hart-der-taal door te dringen. Want moet er nu eens niet een eind aan komen? De Nederlandsche Dagbladpers heeft inder tijd besloten, de Spelling-Marchant niet over te nemen zoolang de regeering en alle andere officiëele lichamen in den lande het ding niet in hun stukken zouden toepassen. Dat was een verstandig besluit, want wij vreesden allerlei nieuwe variaties op het thema-der-spelling en waren erg gehecht aan een vast beleid. De snelle productie van een groote hoeveelheid dagelijksche leesstof wordt alleen maar be lemmerd als men om den haverklap met wij zigingen moet werken. Nu, onze verwachting van nieuwe varianten op het geweigerd Marchant-gambiet is niet ongegrond gebleken. Maar intussehen gaan we door met den ietwat mallen toestand, waarin de jeugd. Hope des Vaderlands, op school Marchant leert en thuis De Vries en te Winkel leest, omdat de regeering de scholen een spel ling heeft laten invoeren die zij zelf niet in haar stukken wil toepassen. Het is heusch een beetje erg, en er moet toch eenmaal een eind aan komen! Of zal dit volk. nimmer meer uit het doornig struik gewas der Spelling verlost raken? Als minister Slotemaker het slim aanlegt zal hij het kunnen winnen. Heel Nederland is er moe van, en geneigd tot het aanvaar den van een redelijke oplossing. De dagblad pers wil ongetwijfeld ook gaarne éen lijn met het onderwijs trekken, maar dan moet de regeering haar eigen spelling bezitten, en durven toepassen. Dat is toch een redelijke eisch! Mogen we nu binnenkort eens een krachtige, afdoende, consequente regeling verwachten? Het zou een uitkomst zijn in een aangelegenheid, die het nationaal zelf vertrouwen niét verhoogd en alle betrokke nen vermoeid en geërgerd heeft. R. P. KONINGIN BESCHERMVROUWE VAN DE VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. DEN HAAG. 26 November. (A.NP.) Het heeft de Koningin behaagd de plaats in te nemen van wijlen de Koningin-moeder als be schermvrouwe van de Nederl. Ver. tot be scherming van dieren. GED. OUDE GRACHT 78, TEL. 12236 met 2 pantalons vanaf Winterjassen n. Maat vanaf f 32,50 Onze Coupe, Afwerking en Stoffen, staan onder VOLLE GARANTIE. IEDERE 25e kooper ontvangt een COS TUUM of OVERJAS n. Maat CADEAU! in den winnaar niet gepubliceerd (Adv. Ingez. Med.) Maximos kabinetsformateur in Griekenland? Algemeene amnestie verwacht. ATHENE. 26 November (A.N.P.) In wel ingelichte kringen bevestigt men. dat oud minister-president Maximos bij den koning zou zijn geroepen, die hem zou willen be lasten met de vorming van een nieuw kabinet. In sommige kringen verwacht men dat de eerste daad van den koning zal zijn. de pu blicatie van een decreet tot afkondiging van de algemeene amnestie. Ten tweede verwacht men de spoedige vaststelling van den datum waarop algemeene verkiezingen zullen wor den gehouden. Geslaagde krijgslist der Italianen? Hoofdmacht zou tot op 90 K.M. van Harrar genaderd zijn. MOGADISCIO. 26 November f A.N.P. Hier doen geruchten de ronde, dat terwijl de aandacht der verdedigers door Italiaansche lichte troepen naar het gebied ten Zuiden van Djidjiga werd afgeleid, de hoofdmacht der Italianen tot op 90 K.M. van Harrar zou zijn genaderd. Het is niet mogelijk van deze geruchten bevestiging te verkrijgen. Volgens berichten uit het hoofdkwartier van generaal Graziani is een Abessynische troepenafdeeling onder leiding van Ras Dezta Demtoe, een zwager van den negus in het gebied van Juba in Italiaansch Somaliland. waar zij reeds waren doorgedrongen, onscha delijk gemaakt. De Abessyniërs hadden blijk baar een stoutmoedige aanval op de Italiaan sche verbindingen in den zin. Ras Seyoem gesneuveld? Bericht van Italiaansche zijde. Met grooten opmaak maakt het Italiaansche blad „Lavoro Fascista" "melding van een ge rucht, dat onmiddellijk uit het Italiaansche hoofdkwartier afkomstig is en volgens hetwelk de Abessynische aanvoerder Ras Seyoem ge dood zou zijn tijdens een luchtbombardement op 18 November. Sedertdien, aldus vervolgt het blad, is een gebrek aan strijdlust aan Abessynische zijde op te merken, hetgeen zou voortvloeien uit den dood van Ras Seyoem. (A.N.P) De opstand in Brazilië. Regeering hoopt den toestand spoedig meester te zijn. Graf Zeppelin kon niet te Pernambuco dalen. RIO DE JANEIRO. 26 November (A.N.P.) Volgens officieele mededeelingen moeten de opstanden in Pernambuco en Natal onvoor waardelijk worden beschouwd als communis tische omwentelingspogingen. Aangezien voorts in Para en in Maceio in den laatsten tijd omwentelingsplannen ter kennis van de autoriteiten zijn gekomen en verder geheime munitie-depóts werden ontdekt, neemt men aan dat de communisten ook in andere staten opstanden hadden beraamd, doch deze door de onmiddellijk genomen voorzorgsmaatrege len niet tot uitvoering konden brengen In den staat Pernambuco bezetten muitende sol daten van het 29ste bataljon jagers met be hulp van de communistische massa de stad Olinda. die echter spoedig door de regeerings- troepen kon worden heroverd. De opstande lingen trokken zich in de kazernes terug waaruit zij echter eveneens weer zouden zijn verdreven. Aangezien de regeeringstroepen thans door vliegtuigen worden gesteund hoopt men den opstand weer spoedig meester te kunnen zijn. Het luchtschip Graf Zeppelin kon gisteren tengevolge van de bezetting van het vliegveld door de opstandelingen niet te Pernambuco landen. Het heeft de post te Maceio afgeworpen en in afwachting van de mogelijkheid om te landen kruist het thans heen en weer. Provinciale Industriebank. Voorstel tot oprichting. De heer F. van de Walle en acht andere Statenleden hebben een motie ingediend, waarin er aan herinnerd wordt, dat thans door de Regeering is ingediend een wetsont werp tot oprichting van een Naamlooze Ven nootschap ..N.V. Maatschappij voor Industrie financiering". Genoemde Statenleden verzoe ken het College van Ged. Staten voorstellen te doen, ten einde te komen tot oprichting van een Provinciale Industriebank. De wateronttrekking door het P. W. N. Benoeming van een commissie van des kundigen? De heer Heilker en vier andere Statenleden stellen voor te besluiten, Gedeputeerde Sta ten uit te noodigen zoo spoedig mogelijk een commissie van deskundigen te benoemen, aan welke wordt opgedragen: een onderzoek in te stellen naar de gevolgen der wateront trekking, door het P. W. N. aan de gronden in Kennemerlana, voor de aldaar gelegen cultuurgronden: indien het resultaat van dat onderzoek daartoe aanleiding geeft, aan Ged. Staten zoodanige voorstellen te doen. welke zooveel mogelijk de eventueel nadeelige ge volgen dier waterenttrekking voor de genoem de gronden opheffen. Paard van Sint Nicolaas werd schichtig. Ernstig ongeluk het gevolg. NIJMEGEN, 26 November (A. N. P.) He denmorgen heeft op den Oranjesingel een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen Sint Ni colaas. omstuwd door kinderen, te paard den weg overging, naderde uit tegenovergestelde richting een autobus. Het paard begon te stei geren met het gevolg dat alle kinderen uit elkaar stoven. Hierbij liep een 5-jarig jon gentje tegen de autobus op. In levensgevaar lijken toestand werd hij naar het St. Canisius- ziekenhuis overgebracht Twee andere jongen tjes werden licht gewond. As er in deze dagen iets heerlijkers, dan elkaar eens een blijde verrassing bezorgen? is er de gelegenheid voor. (Sigarettenfabrikanten tn Italië zenden den verzamelaars van een zeker aantal hunner bons als aardige verrassing" eèn gas masker.) Is 't een „aardige verrassing", Zulk een masker tegen gassing? Vroeg ik me wel even af; Moet je er dan naar verlangen Om zoo'n muilkorf voor te hangen, Die je een dier firmas gaf? Zal, om die bons aan te vullen. Iemand zich ooit extra hullen In een sigarettenwolk; Nou. dan zijn die Italianen, Dacht ik, in dit dal van tranen, Wel een zeer bijzonder volk. Voor je naar een prijs gaat dingen. Als gewone stervelingen. Kijk je. of die prijs je üjkt, En een gifgasmaskerade, Komt toch niemand goed te stade, Hoe je het dan ook bekijkt. Dit 's een prijs om weg te leggen En om bij jezelf te zeggen. Als je dat vol afschuw doet; Ik wil nu maar vurig hopen. Dat het nooit zoo raar zal loopen. Dat ik 't ding gebruiken moet. Zie, zoo dacht ik, maar 't kan wezen. Dat die groep van firmas deze Premiekeuze hierop grondt: Rook je onze sigaretten, Dan moet je dit ding opzetten En dan blijf je toch gezond. De amokpartij op Lombok. Elf huizen en acht schuren bij de brand stichting in de asch gelegd. BUITENZORG. 26 November <ANETA). Inzake de amokpartij, waarbij 13 personen gedood en drie gewond werden, wordt nader gemeld, dat de toestand der gewonden guns tig is. De door den dader gestichten brand ver- weostte 11 huizen. 8 daroegas (schuren) en 7 loemboengs irijstvoorraden). De moordenaar meldde zichzelf bij de poli tie aan. DEENSCH MARINEVLIEGTUIG VERMIST. KOPENHAGEN, 26 November (A. N. P.) Sinds Maandagmiddag wordt een vliegboot van de Deensche marine vermist, die met twee offiiceren aan boord was opgestegen om een oefenvlucht te maken boven de Oere-sund. De bevoegde autoriteiten hebben met vliegtuign en onderzeebooten uitgebreide maatregelen doen verrichten, maar wegens den steeds dich ter wordenden mist moest men deze pogingen opgeven. Vanmorgen zijn weer drie vliegtuigen opgestegen om de zee af te zoeken. Lidj Jassoe overleden? De vroegere negus van Abessynië. Lidj Jassoe. ADDIS ABEBA, 26 November (Reuter) De ex-keizer Lidj Jassoe, kleinzoon van Menelik, zou te Garamoelata, in de provincie Harrar, waar hij een twin tigtal jaren in ballingschap heeft ver toefd, zijn overleden. Er wordt verteld, dat Lidj Jassoe op een kasteel leefde, vastgeketend aan den pols van een priester. Toen de vijandelijkheden met Italië waren uitgebroken, ging het gerucht, dat de vroegere negus, die 39 jaar oud was. naar een plaats aan het Rudolfmeer in Zuid-Abessynié was overgebracht, uit vrees, dat hij den Italianen in handen zou vallen. Het woord is aan.... Coethe Menigeen was een geheel ander mensch, als hij zich niet verplicht gevoelde het onware te herhalen, omdat hij het eenmaal gezegd heeft. TERUGTOCHT? De gebeurtenissen in het Zuiden schijnen een keer te hebben geno men. De Abessynische troepen vol tooiden een belangrijken tegenaan val langs de rivier de Fafan en trek ken op in de richting van Gorrahei. De Italianen zouden zonder eenigen weerstand te bieden terugtrekken. Koorts zou de actie der Italianen verlammen. Ook bestaat de moge lijkheid, dat zij hun front een eind willen terugleggen. Voor verdere berichten zie men deze pagina en pagina Buitenland. Nieuwe spelling blijft. Minister niet voornemens wijziging te bevorderen. De minister van onderwijs deelt in de memo rie van antwoord betreffende zijn begrooting aan de Tweede Kamer mede, dat hij niet voornemens is, wijziging te bevorderen van de Kon. besluiten inzake de nieuwe spelling. Het zijn vooral economische gronden, die hem daarbij leiden. Wat betreft de vraag, wanneer het oogen blik zal zijn gekomen om aan de regeering voor te stellen deze spelling ook in officieele stukken in te voeren, zegt de minister over tuigd te zijn, dat, alvorens de regeering de nieuwe schrijfwijze zal kunnen toepassen, een uiterst belangrijk vraagstuk nader onderzoek vergt. De spellingregels hebben immers aanleiding gegeven tot de opvatting, dat uit den vijfden en zesden spellingregel gevolgtrekkingen moe ten worden afgeleid, die zich geenszins be wegen op het gebied van de spelling, althans niet van de spelling alleen, doch die het hart van de taal raken. Overleg hieromtrent en wel of deze taalvragen afzondeiiijk en opzet telijk worden onderzocht, hetzij door een nieuwe, breed samengestelde commissie, hetzij door de Commissie—Van Hee ringen. aangevuld met Belgische en Neder landsche taalgeleerden, is nog gaande met de Belgische regeering. In Brazilië is een revolutionnaire beweging uitgebroken. pag. 4 Dr. Sahin is uit de nationaal-socialistische partij gezet. Men verwacht zijn aftreden als burgemeester van Berlijn. pag. 4 Lidg Jassoe. de vroegere keizer van Abessynië zou overleden zijn. Pag- I De nieuwe spelling blijft gehandhaafd. pag. 1 De definitieve zetelverdeeling in het Britsche Lagerhuis. pag. 4 De regeenng wil 53.400.000 beschikbaar stel len voor de weermacht. pag. 3 De Zandvoortsche begrooting is ingediend; geen belastingverhooging. pag. 3 Een ontwerp van wet tot regeling van de werk tijden van chauffeurs is ingediend. pag. 3 Zitting van Provinciale Staten. pag. 2 Laatste Berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Minister Slotemaker als speller. PaS- 1 Ladislas Farago: Het avontuur in de Danakil- woestijn. pag. 4 W. F. Decdcs: Een Abessynische tegenaanval op Gorrahei. pag. 4 Het Snelle Ding: Lesnemen. pag. 3 K. de Jong: Jubileumavond Jan Hensen. pag. 9 J. H. de Bois: De S.O.S.-tentoonstelling in het Frans Hals museum pag. 9 J. B. Schuil over: Jonkvrouwe de la Seiglière. pag 9 C. J. van T. Onze 39: Wethouder W. J. B. van Liemt. pag. Q

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1