Werkverschaffing, Werkverruiming en Normaal werk. donderdag 28 november 1935 hsarle m's d a g b e a d 6 Uit Haarlem 's Gemeenteraad. 5 objecten worden gefinancierd door het werkfonds. De Geneeskundige Dienst in een nieuw gebouw of in een oud schoolgebouw? (Vervolg van het verslag in ons nummer van Woensdag.) Mevrouw Scheltema zeide tegen het voorstel van B. en W. te zijn om advies te vra gen over het voorstel aangaande het winkel bedrijf. door den heer Van Dam ingediend, want dan zou een beginsel besluit genomen zijn. Iets anders is het als de raad het nadruk kelijk vaststelt. Beter is het voorstel-van Dam aan B. en W. om praeadvies te geven. Geroep: zeer juist. De voorzitter: dan zullen B. en W. preadvies geven. De heer Van Dam (V.D.) dat mijn voor stel niet gedrukt aan de raadsleden gestuurd is, kan ik niet helpen. Dat is een zaak van B. en W. Ik heb bedoeld dat de raad eerst een be ginselbesluit zou nemen en daarna advies van de organisaties zou vragen. Spreker heeft er geen bezwaar tegen eerst het praeadvies van B. en W. af te wachten. De zaak eischt even wel spoed, want zij is urgent. De Voorzitter: dat wordt toegezegd. De heer Kuiper (r.k.) vond het aan te be velen als de raad deze zaak ter hand neemt en dus niet wacht op het voorbeeld van het rijk. De heer Mars (S.D.A.P.) vroeg spoedig praeadvies van B. en W. over het adres dei- vakcentrales, opdat dat bij de begrooting aan de orde kan komen. De Voorzitter: wij zullen het doen. Verder vroeg spreker praeadvies over het voorstel van den speeltuin „Meerlebosch". De Voorzitter ook dat wordt toegezegd Zonder discussie werden de volgende voor stellen aangenomen, PUNT 3. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van de balansen van eenige woningbouwvereeni- gingen. PUNT 4. Voorstel van B. W. inzake het opnemen van kasgeld in 1936. PUNT 5. Jaarwedden burgemeester, secretaris en ontvanger. Voorstel van B. en W. om aan Ged. Staten te berichten dat de raad geen aanleiding aan wezig acht om de jaarwedden van den bur gemeester, den secretaris en den ontvanger te verlagen. PUNT 8. Vliegtuigbouwtechniek. Voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen aan de Middelbaar Technische 6chool een cursus te openen hl vliegtuigbouw techniek PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot het toekennen van vergoedingen aan bijzondere scholen. PUNT 10. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond: a. Spaarndammerweg (N.V. Bataafsche Import Mij.) b. Ramplaan (J. Roosen's bouwbedrijf), c. Gonnetstraat (N.V. Pharmaceutische fa brieken. d. Clovisstraat (N.V. Expl. Mij „De Meer koet"). PUNT 11. Voorstel van B. en W. tot verlaging van de huur voor een terrein aan den Harmenjans- weg. PUNT 12. Verbreeding Rusten burgerlaan. Voorstel van B. en W. tot aankoop van per ceel Esschilderstraat 21 tot verbreeding van de Rustenburgerlaan. PUNT 13. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond aan de van Deyssellaan. PUNT 6. 60-jarigen. Voorstel van B. en W. om het mogelijk te imaken uit bezuiniging'overwegingen, aan personeel dat bóvér. da 60 jaar is of recht op vol pensioen heeft, eervol ontslag te verlee nen. De heer Castricum (R.K.) juichte het pensionneeren op vroegeren leeftijd toe. Het kan tot. gevolg "hebben, dat jeugdigen aan bod komen. Hij vond het evenwel verkeerd om aan de personen, die voor vervroegd pen sioen in aanmerking komen, een toeslag te geven tot hun 65ste jaar. Daarmede gaat de gemeente te ver. De heer Van Kessel (R.K.) was bang, dat de personen die gepensionneerd zullen worden, nog een baantje bij particulieren zul len zoeken. Kan de clausule niet opgenomen worden, dat ze niet meer voor anderen mogen werken? De heer Noordhoff (S.D.A.P.) maakte van dit denkbeeld een amendement. De heer de Braai (A.R.)moet het voor stel dan weer terug naar de commissie van Overleg? Zoo niet. dan wil spreker het steu nen. De heer Kuiper (R.K.): Ook ik ben tegen het aanvaarden van nevenbetrekkingen. Is de bedoeling niet van B. en W. dat zij alleen ouderen willen ontslaan die niet vervangen behoeven te worden. Zoo ja, dan zou spreker het systeem willen uitbreiden om ook ouden door jongeren te laten vervangen. De heer W e u s t i n k (r.k.) wees op de in consequentie dat men nu ouderen op wacht geld gaat stellen, terwijl bij het onderwijs steeds de jongeren het eerst worden ontslagen, terwijl die toch de kans hebben dat zij nog geen werk gevonden hebben als hun recht op wachtgeld al verstreken is. De heer Noordewier (communist) was bang, dat er bij Openbare Werken te weinig personeel zal komen. Iemand die op wachtgeld gesteld wordt moet niet heengezonden worden met 80van zijn inkomen, maar met 100%. (Geroep: zij behoeven dan immers geen 10% pensioenpremie meer te betalen.) Dan stel ik voor 90% te garandeeren. De voorzitter vroeg of dit voorstel ge steund wordt. Alleen de heer Peper liet zijn stem hooren, zoodat het voorstel niet verder behandeld kon worden. De heer Visser (C.H.) steunde het denk beeld om het aanvaarden van nevenbetrek kingen te verbieden. De raad blijft moreel vrij iets te besluiten ook al is een besluit door het Overleg genomen. De heer vanEngelen (R.K. Democraat) Als er ouderen uitgaan die in hooge functies zijn, komen de jongeren dan in hun positie? De heer Boes, wethouder, (V.D.), pleitte er voor het voorstel van B. en W., zooals het door het Overleg met algemeene stemmen aanvaard is, aan te nemen. Er zullen oudere menschen moeten afvloeien. Het zal evenwel de vraag zijn of er jongeren zullen aangesteld worden als er ouderen zullen af vloeien. Het nu ingediende amendement moet weer in het Overleg behandeld worden. Spre ker verwacht evenwel, dat minder ambtenaren zich vrijwillig zullen laten afvloeien als die beperking wordt ingevoerd. Dan moet men doen zooals bij het wachtgeld is. Als uit neven betrekkingen meer verdiend wordt dan het verschil is tusschen wachtgeld en salaris, wordt dat op het wachtgeld gekort. Besloten werd het naar het Overleg te ver wijzen. De raad aanvaardde te voren het be ginsel-besluit van B. en W. De heer R e i n a 1 d a (s.d.a.p.), wethouder, zei dat in de volgende raadsvergadering de quaestie van de beperking van bijbaantjes ge regeld zal worden nadat het advies van het Overleg ontvangen zal zijn. Enkele leden vroegen aanteekening dat zij er tegen waren, omdat zij eerst willen oordee- len over de bedoelde beperking. Tarief douche badhuizen. Voorstel van B. en W. om niet in te gaan op de motie Peper om de tarieven der dou chebadhuizen te verlagen. De heer Peper (communist) wee's er op, dat het bestuur van het Witte Kruis voor ver laging is, maar B. en W. willen geen risico nemen om niet de kans te loopen, dat het tekort op de badhuizen vergroot wordt. Al mag het laatste jaar geen verlaging van het aan tal baden geconstateerd zijn, de stijging die anders elk jaar geboekt is. is nu achterwege gebleven. De eerste 3 kwartalen van 1935 heb ben bovendien nog een groote achteruitgang gebracht. Over het geheele jaar zal de ach teruitgang wrel 33.000 baden bedragen. In den crisistijd is de badprijs niet verlaagd. Dat is niet redelijk. Men zegt: alle prijzen moeten naar beneden, maar aan den badprijs denkt men niet. Wel is het loon der badmeesters met 20% naar beneden gegaan. Amsterdam legt in verhouding veel meer ten koste aan de badhuizen. Bij een prijsverlaging van 15 tot 10 cent per bad is te verwachten, dat het aantal baden weer zal toenemen. De heer Mars (s.d.a.p.) zei, dat het aantal baders met 50% zou moeten toenemen om de tariefverlaging te dekken. Het aantal baden in 1935 is verminderd door de opening van het Sportfondsenbad. Wel gevoelde hij voor het denkbeeld van het bestuur van Het Witte Kruis om de eerste dagen der week, waarop nu weinig gebaad wordt, een tariefverlaging in te voeren. De heer Visser (C.H.) zei dat het aantal per sonen dat baadt niet verminderd is. Uit zuinig heid kunnen er menschen zijn die nu niet elke week. maar eens in de twee weken baden. Het voorstel-Mars kon spreker ook maar weinig waardeeren. Het beteekent weer de in stelling van klassen, die men eerst heeft af gestemd. Werkioozen kunnen bovendien tegen 5 cent baden. Als men „op een boekje baadt" kost het geen 15 cent maar 13 m cent voor de niet-werkloozen. De heer Roodenburg (C.H.), wethouder, zei, dat verlaging der tarieven voor de gemeen te financieel nadeel beteekent. Het aantal zwemgelegenheden is in onze stad de laatste jaren toegenomen en daardoor wordt de ver mindering der baden verklaard. Er maken ongeveer 3000 Haarlemmers van de badhuizen gebruik. Dat is slechts een klein deel der be volking. Spreker wil geen f 7000 uit de ge meentekas opofferen voor een tariefverlaging. De toestand onzer financiën laat dit niet toe. Misschien is er iets te doen om op enkele dagen een goedkooper tarief in te voeren. B. en W. willen daarover met het bestuur spreken. Het voorstel van B. en W. om de motie Peper te verwerpen werd aangenomen met 2 stemmen voor. Verlaging Van huur. De heer Castricum (r.k) was tegen het voorstel van B. en W.'om de huur van den grond van het Phoenixterrein aan de firma W. F. Bremer en Zoon verhuurd, te verlagen. Spreker was niet overtuigd, dat het bedrijf zonder die verlaging ten gronde zal gaan. De heer Van Liemt (r.-k.), wethouder, zei. dat als de huur niet verlaagd wordt, het bedrijf zich niet kan standhouden. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Quaestie over erfd ienstbaarheid. B. en W. stelden voor niet in te gaan op de bezwaren van J. N. J. en P. H. Bos inzake de demping van een gedeelte van een water nabij de Julianalaan. De heer Blankevoort (VB.) vroeg aanhouding der zaak opdat B. en W. eerst alle stukken ter inzage bunnen leggen. De heer Van Kessel (r.-k.) vond het jammer dat B. en W. niet te voren hebben overwogen of het belang van particulieren in het geding zou komen. De heer Van Liemt (r.-k). wethouder, zei, dat de quaestie der erfdienstbaarheid niet op de Delft lag, maar op een sloot die in de Delft uitkomt. De betrokken vaart is in geen 10 of 20 jaar bevaren. B. en W. kon den dus niet denken, dat er particuliere be- lapgen geschaad zouden worden. De heer D rils ma (s.d.a.p.) vroeg een advies van den stadsadvocaat. B. en W. kun nen zich vergissen, achter deze zaak kan een proces tot schadevergoeding zitten. De heer Van Liemt: Wij kunnen dit al tijd nog afwachten. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Het gas. B. en W. stelden voor de overeenkomst met Zandvoort inzake de gaslevering te wijzigen. De heer Castricum (r.k.) was daar tegen. Hij vond, dat allereerst de gasprijzen te Haarlem verlaagd moeten worden, Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Daarop kwam in behandeling het voorstel l( eenJ/\ (Adv. Ingez. Med.) van B. en W. om een overeenkomst met de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken te Velsen te sluiten inzake het afnemen van een hoeveelheid hoogovengas. De heer Noordewier (communist) was tegen dit voorstel. Er is kans, dat de inkrimping van het gasbedrijf te Haarlem ontslag van personeel ten gevolge kan heb ben. Als er werkioozen komen, dan is het geraamde voordeel van f 10.000 gauw ver dwenen. Blijkbaar kunnen de Hoogovens goedkoo per gas leveren omdat zij minder aan hun personeel betalen. De heer Roodenburg (C.H.), wethou der, zei, dat de Hoogovens het gas goedkoop kunnen leveren omdat het een bijproduct is. Alles wat zij daarvoor ontvangen is winst. Er behoeft geen personeel aan de gasfabriek ontslagen te worden, alleen is er kans. dat er eenig personeel op den duur zal afvloeien. Zonder stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Uurwerk in Haarlem- Noord. Voorstel van B. en W. om een bijdrage te verleenen voor een uurwerk in den kerktoren der R. K. kerk aan den Rijksstraatweg voorbij de Jan Gijzenvaart. De heer Wolff (r.-k.) zei dat 1011 omwo nenden een adres gezonden hebben om in den toren een uurwerk te plaatsen. De sub sidie die B. en W. voorstellen f 250) is even wel te laag om de zaak tot. stand te kunnen brengen. Wil men de klok. dan moet men de geheele kosten dragen tci een maximum van f 500 De zaak is namelijk, dat de bouw commissie een bepaalden post op haar be grooting gebracht heeft voor de verplaatsing van de oude klok naar den nieuwen toren. Nader is evenwel gebleken, dat de kosten f 600 a f 700 hooger zijn dan de raming. De- bouwcommissie weigert evenwel den post te verhoogen, zoodat als de gemeente de hoo- gere kosten niet voor haar rekening wil ne men. er dus geen klok komt. De heer Roodenburg (C.H.) wethou der, zei, dat de gemeente niet hooger mag gaan dan f 250. Dan moet het ontbrekende maar door belanghebbenden bijeen gebracht worden. De heer Visser (C.H.): laten de omwo nenden dan het ontbrekende aanvullen. In andere gevallen is ook zoo gehandeld. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) pleitte voor het voorstel Wolff. De toren woi-dt zoo hoog, dat de klok in eep groote omgeving te zien zal zijn. De heer Kuiper (r.-k.): het geldt hier een algemeen belang. De heer Roodenburg: als de gemeen te met haar bijdrage tot f 500 wil gaan, is de prikkel er voor de omwonenden uit. De heer van Engelen (r.-k-democraat) wij hebben pas f 10 000 verdiend. Het voorstel Wolff werd verworpen met 24 tegen 14 stemmen. - Daarop werd het voorstel van B. en W. zonder stemming aangenomen. Verbetering weg langs de Leidschevaart. Voorstel van B. en W. om een crediet be schikbaar te stellen voor de verbetering van den weg langs de Leidschevaart nabij de re mise der N.Z.H.T.M. en het viaduct. De heer Drilsma (s.d.a.p.) vroeg ook in de toekomst verbetering van het gedeelte van den weg langs de vaart tusschen de Enrmabrug en het Schouwtje. De heer Van Liemt (r.-k.) wethouder, zei in de toekomst verbetering toe. Werkloosheidsbestrijding. Voorstel van B. en W. tot beschikbaar stel len van gelden voor het te werk stellen van werkioozen voor het onderhoud van plant soenen, straatbeplantingen, enz. De kosten zijn geraamd op f 23.380. De regeering wil subsidie geven over een bedrag van f 20.500. De heer Castricum (r.-k.) vond het jammer dat hij weer met zijn bezwaren moest komen. B. en W. willen werkzaamhe den die bij den Hout en de Plantsoenen be- hooren, door werkioozen laten uitvoeren te gen werkverschaffingsloonen. De werkioozen moeten niet gedwongen worden aan de werkverschaffing deel te nemen. Dat gaat op slavernij lijken. Men vraagt niet naar het loon dat betaald wordt, alleen maar of er gewerkt wordt. Bij die lage loonen kan de werkverschaffing een straf zijn. De voorzitter: er zijn meer aanvragen dan plaatsen. De heer Van Kessel (r.-k.) juichte het voorstel van B. en W. toe. Wij kunnen nu eenige werkioozen aan werk helpen en die gelegenheid moeten wij aangrijpen. Daar door kan dan ook bereikt worden dat onze plantsoenen er wat beter zullen uitzien. Het aanzien der stad zal er door winnen. De heer Peper (communist) was het met den heer Castricum eens. Het werk dat men nu door werkioozen wil laten uitvoeren, moet op de gewone wijze door gemeentewerk lieden geschieden. Alles is berekend op loon- druk. De heer Mars (s.d.a.p.) zei dat de raad in deze de keus heeft: geen werk of werk verschaffing. Daarom accepteert hij de werk verschaffing. Jarenlang is er te weinig ge daan aan het onderhoud der plantsoenen omdat de gemeentefinanciën het niet toela ten. Er zijn klachten over de werkverschaffing. Die zullen voorkomen kunnen worden als B. en W. een commissie uit de vakcentrales wil len instellen voor de werkverschaffingen. De heer Visser (C.H.) protesteerde tegen de woorden van den heer Castricum. Plant- soenarbeiderswerk is geen minderwaardig werk. De heer Van de Vecht (r.k.) onder schreef wat de heer Castricum gezegd heeft. Hij is ook tegen gedwongen werkverschaf fing. De heer VanEngelen (R.K. Democraat) zei, dat hij niet wil medegaan met het tegen woordige stelsel van werkverschaffing. Het geldt hier normaal werk. Laat men jeugdige werkioozen aannemen om dit werk te laten uitvoeren tegen normale loonen. Spreker .vond het jammer dat de sociaal-democraten voor het voorstel van B. en W. zullen stemmen. En dat terwijl hun partijgenooten naar ons komen om te vragen hoe zij aan de werkver schaffing kunnen ontkomen. (Applaus op de publieke tribune). De Voorzitter: als men applaudisseert laat ik de tribune ontruimen. De heer Kuiper (r.k.) zei, dat het met onwillige honden slecht hazen vangen is. Spreker stelde er prijs op als r.k. raadslid en lid van het R.K. Werkliedenverbond eens pre cies te zeggen hoe hij over deze dingen denkt. Er zijn bezwaren tegen de werkverschaffing in de kringen van het R.K. Werkliedenverbond. Die bezwaren betreffen evenwel in het alge meen de uitvoering. Wat de vraag over de werkverschaffing zelf betreft, gaat 't over de quaestie of het werk anders toch zou worden uitgevoerd. Hier weten wij, dat dit niet het geval zou zijn. Daarom moet men in dit geval genoegen nemen met werkverschaffing. De gemeente kan het niet betalen om het werk op de gewone wijze te laten verrichten. Het is de vraag hoe men als leider de zaken tegenover de werkioozen voorstelt. Spre ker heeft de overtuiging, dat die voorlichting vaak te wenschen overlaat. De maskarade die wij in Haarlem hebben, komt in geen enkele andere gemeente voor. De heer Noordewier (communist)dat is nu een vakbondsleider! De heer Kuiper: In het belang der werk ioozen is het noodig, dat het voorstel van B. en W] wordt aangenomen. Spreker hoopte, dat B. en W. geen werk ioozen naar werkverschaffingen buiten zullen sturen als daartegen gegronde bezwaren be staan. Een commissie van overleg uit de vak centrales, zooals de heer Mars heeft voorge steld. zou goed kunnen werken. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) vroeg reeds nu een contact-commissie in te stellen. Dan zal blijken, dat er geen sprake is van loondruk en slavernij. Die dikke woorden daar koopt men niets voor. Men jaagt de hoofden der werkioozen op hol. (Geroep: zeer juist). Wat wil de R.K. raadsfractie toch inzake de werkloozenzorg. Laat deze fractie zich be raden en zich duidelijk uitspreken. Met de S.D.A.P. heeft de R.K. fractie dan de meer derheid. Maar dan moet men duidelijk zijn. Spreker zal voor de voordracht stemmen omdat het over de vraag gaat werkverschaf fing of niets. De heer Van Liemt (r.k.) wethouder, zei. dat het onderwerp uitgepraat is. Aan zekere zijde schijnt men blind te zijn over den aard der voorstellen van B. en W. B. en W. be kijken de vraag of normaal werk in het ge ding is. De verbetering van den weg langs de Leidschevaart is een grensgeval, maar B. en W. hebben het daarom als normaal werk in den raad gebracht. Straks komt aan' de orde het voorstel van B. en W. om 5 objecten in de werkverruiming te brengen door hulp van het Werkfonds, Het voorstel dat nu aan de orde is, geldt hier zuiver als werkverschaffing Het zou anders immers niet uitgevoerd wor den. Er is geen sprake van loondruk en sla vernij. De werkioozen worden verkeerd voor gelicht. In Rotterdam wordt heel wat meer onder de werkverschaffing gebracht dan te Haarlem. Het verzet tegen werkverschaffing is iets specifiek Haarlemsch. Zoo mogelijk zullen bij dit werk ook jeug dige werkioozen aangesteld worden. B. en W. willen rekening houden met bij zondere gezinsomstandigheden wat de uit zending naar de werkverschaffing betreft Zoo mogelijk zullen eenige verbeteringen nog overwogen worden. B. en W. zijn bereid een contact-commissie uit de vakcentrales te benoemen. Soms behalen werkioozen, in de werkver schaffing meer dan arbeiders in. het vrij be drijf. Het is dus een schande over slavernij te spreken. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 30 tegen 7 stemmen. W erkfonds-objecten. Voorstel van B. en W. tot het sluiten van een overeenkomst met het Werkfonds voor de financiering der 5 goedgekeurde objecten (aula op de nieuwe begraafplaats, brand weerkazerne, uitbreiding van het Stadhuis, r.ieuw gebouw voor den Geneeskundigen Dienst en verbouwing der Janskerk voor het meente-archief.) Mevrouw Scheltema (V.B. zei, dat in de afdeelingen vragen zijn gesteld over het nieuwe gebouw van den Geneeskundigen Dienst. Daarop moeten B. en W. nog ant woorden. Spreekster zou het beter vinden de school in de Wilhelminastraat te bestemmen voor den Geneeskundigen Dienst en het geld dat dan beschikbaar komt te bestemmen voor een Opleidingsschool in het Zuiden der stad. Er gaan nu steeds meer Haarlemsche kinderen in Heemstede op school. De heer Meijers (s.d.a.p.) vond het on verklaarbaar dat het Werkfonds en ook de Minister goedgekeurd heeft, dat de uitbreiding- van het Stadhuis en het nieuwe gebouw van den Geneeskundigen Dienst in de werkver ruiming wordt gebracht. Blijkbaar is dit ge daan omdat het Werkfonds bestemming moest hebben voor de 60 Millioen. Het betreft hier zuiver normaal werk. De Openbare lichamen laten geen normaal werk meer normaal uitvoeren omdat zij eerst willen trachten voor zulke werken steun uit het Werkfonds te krijgen. Maar dan verkrijgt men geen werkverruiming. Hoe staat het toch met de financieele hulp van het Werkfonds. Over 5 jaar moet de ge meente het immers toch gaan betalen, zoowel wat rente en aflossing betreft. Een oud schoolgebouw is niet te gebruiken voor de Geneeskundigen dienst. Als het goed gemaakt, wordt, kost het meer dan het zetten van een nieuw gebouw. Laat de gemeente trachten van het Werk fonds geld te krijgen voor de ophooging van de spoorbaan. Dit is inderdaad werkverrui ming. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei, dat hij een ander gebouw voor den Geneeskundi gen Dienst noodzakelijk acht. Maar dit is alleen mogelijk door hulp van het Werkfonds In het belang der gemeente zou het evenwel zijn om in het Zuiden der stad een school te krijgen voor uitgebx-eid lager onderwijs. Laat men daarom eens overwegen of de school in de Wilhelminastraat niet voor den Geneeskundi gen Dienst te verbouwen is en hoeveel of dit zal kosten. De heer de Braai (A.R.) herinnerde aan de lijdensgeschiedenis van het nieuwe ge bouw van den Geneeskundigen dienst, Er is thans kans dat het er komt. Daarom was spreker voor het voorstel van B. exi W., dat ook in het belang der werkioozen is. De heer Van Dam (V.D.) drong ook aan om eerst te onderzoeken of de school in de Wilhelminastraat te verbouwen is. De heer Kuiper (r.k.) zag in den nieuwen vleugel van het Stadhuis een normaal werk. De nieuwe kantoorgebouwen zijn absoluut noodig. B. en W. hebben dit in het gedrukte voorstel zelf erkend. Van het nieuwe gebouw voor den Genees kundigen Dienst geldt hetzelfde. Wat. heb ben de bouwvakai'beidex-sbonden van dit ob ject gezegd? Hebben die hun fiat gegeven? I: het de bedoeling van B. en W. de objecsten uit te besteden? Normaal werk moet tegen normale loonen uitgevoerd worden. De heer Peper (communist) zei, dat het Werkfonds is opgezet als loondruk. Hoe zullen de loonen bij deze vijf objecten zijn? De com munisten zullen tegen dit voorstel van B. en W. stemmen. De heer K lein Schiphorst (R.K.) zei, dat de grens normaal werk en werk verschaffing en wex-kveiTuiming moei lijk is. Het is moeilijk om wer ken normaal uit te voeren in verband met de financieele moeilijkheden. Alle 5 objecten zijxi nauw genomen normale werken. Wij moeten maar niet alles aanne men als werkverschaffing of verkverruiming, want dan werken wij mee tot verlaging der looxien. Daarom kan spreker zijn stem niet aan het geheele voorstel van B. en W. geven. De heer Castricum (R.K.) verheugde er zich over dat zijn denkbeelden over het normale werk meer aanhang krijgen. Hij za.l dan ook tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Van Engelen (RK. Demo craat) was ook tegen het voorstel van B. en W. Spreker kwam er tegen op, dat hem bij interrupties achterlijkheid en schoolmees- terij verweten is. Hij zegt hoe zijn kiezers '1500 mannen en vrouwexi) over de dingen denken. (Geroep: daaronder waren N.S.B.'ers). Spreker ontkende dit. 1500 Katholieke De mocraten hebben hun stem op hem uitge bracht. Tenslotte zei spreker dat hij tegen enkele onderdeelen van het voorstel van B. en W. bezwaren heeft. Daarom vroeg hij gesplitste stemming. De heer Wester veld (S.D.A.P.) meende dat er nu eindel k een nieuw gebouw voor den Geneeskundigen diexist moet komen. Hoe willen B. en W. een architect aanwij- zenn voor den bouw van een vleugel van het Stadhuis? Is er niets voor te zeggen om een prijsvx-aag onder Haarlemsche architecten uit te schrijven? De heer Visser (C.H.) meende dat de ob jecten niet absoluut op dit oogenblik uitge voerd behoeven te worden. Ieder voelt dat als er bij ons Stadhuis een stuk wordt bij gebouwd. dat getracht moet worden het bes te te krijgen wat omgelijk is. Wat willen B. en W. ten opzichte van de aanwijzing van een architect? Onze Haarlemsche architecten moeten daarbij niet voorbijgegaan worden. Zij moeten ook de gelegenheid krijgen bm mee te dingen. Deze vijf objecten beteekenen een zeer groote werkvernximing in onze stad. De ar beiders moeten zich dan ook een offer ge troosten. De heer Wolzak (A.R.) prees de auto riteit van het college van B. en W. Het heeft een mooi succes verkregen bij het Werk fonds. In de toekomst zullen er evenwel uit gaven aan verbonden zijn. Hoe moet het in de toekomst (namelijk over 5 jaar) gefinan cierd worden? Is het verantwoord die lasten op ons te nemen? De heer Van Liemt (R.K.) wethouder, zei dat B. en W. ernstig zullen onderzoeken of de school ixx de Wilhelminastraat te vexhou- wen is voor den Geneeskundigen Dienst. Het is evenwel te vreezen. dat daai-aan groote be- zwaren verbonden zullen zijn. Als er een mo gelijkheid toe bestaat, zal de raad ïn de gele genheid gesteld worden zich uit te spreken. Laat de raad nu het voorstel van B. en W. aannemen. De werkloosheid onder de bouwvakarbei ders is zeer groot. Daarom is uitvoering der 5 objecten van zeer groote beteekenis. Over 3 der 5 objecten is overeenstemming vex-kre gen met de vakorganisaties, over de twee andere (Stadhuis-aanbouw en Geneeskundi gen Dienst) zal over enkele dagen onderhan deld worden. Alleen als die overeenstemming verkregen wordt (spreker verwacht dat de overeenstemming verkregen zal worden)zullen die twee objecten uitgevoerd worden. In de werkverruiming zijn de loonen niet slecht. Zij zijn 10 cent onder de contractloo- nen maar kunnen met 10 pet. stijgen door stukwerk. B. en W. voeren normale werken zooveel mo gelijk op normale wijze uit. maar niet altijd is het mogelijk om dit te doen in verband mot den financieelen toestand der gemeente. Wat de keuze van een ax-chitect aangaat zal in de volgende raadszitting een voorstel door B. en W. gedaan worden. De heer Roodenburg (C.H.) wethouder zei. dat de vraag of de objecten normaal werk zijn, eigenlijk niet aan de orde is. Het is de vraag of zij op normale wijze kunnen uitgevoerd worden. Er worden te Haarlem zooveel mogelijk werken normaal uitgevoerd maar de toestand onzer financiën is niet best. Er kan niet zoo gemakkelijk geleend wordexi als eenige, jaren geleden. Er is de zen zomer kasgeld geleend tegen 6V2 pet. Nu kan Haarlem 4 ton werk laten uitvoeren waarvoor het Werkfonds het geld wil voor schieten. Als Haarlem voor deze objecten geld zou willen leenen. kunnen de noxrmale wer ken die op de begrooting voor 1936 staan (ook eenige tonnen) niet uitgevoerd worden. Over 5 jaar behoeft de gemeente voor het Werkfondsgeld niet meer te betalen dan 4 pet. Als de rente op de vrije markt dan 3V2 pet. is kunnen wij leenen en de leening van het Werkfonds ineens aflossen. Maar als de rente 6 pet. zou zijn, hebben wij 2 pet. voordeel... De financieele last die over 5 of 6 jaar komt, moeten wjj nu accepteeren in het be- lang der werkioozen. Spreker zou graag een school in het Zuiden der stad hebben. Het is mogelijk die te krij gen door een combinatie met den verbouw der school in de Wilhelminastraat voor den Geneeskundigen dienst, want dan komt im mers een school te vervallen. De heer Meijers (S.D.A.P.) was niet be vredigd door het antwoord eer wethouders. Verbouw van de school in de Wilhelminastraat zou spreker ongewenscht achten, want dan komen op de begrooting de kosten van een nieuwe school in het Zuiden der stad, alleen ter wille van de kinderen in dat deel der gemeente in Haarlem-Noord moeten de kinde ren ook wel ver naar school loopen. •Uit de overweging dat anders het nieuwe gebouw voor den Geneeskundigen dienst in gevaar kan komen, zou spreker alleen tegen het voorstel van B. en W. stemmen wat het stadhuis betreft. Spreker stelde een motie voor om den stad huisbouw als normaal werk uit te voeren ten laste van den kapitaaldxenst der gemeente. De heer Reinalda (S.D.A.P.) wethouder, zei, dat er werk voor de werkioozen in gevaar komt. Om dit te voorkomen, moet men over bezwaren heenstappen. Als spreker minister was geweest, zou hij geen geld uit het Werk fonds gegeven hebben voor de vergrooting van het Stadhuis Maar het is nu eenmaal ge geven. Op grond van de gevoex-de debatten zou spreker het plan van het Werkfonds wil len aanvaarden. Geheel of gedeeltelijke afwij zing zou een gevaar zijn. Het nieuwe gebouw van den Geneeskundigen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10