St. n Sneltax Sinterklaasweek. Uit Abessynië. 53e Jaargang No. 16084 Verschijnt dagelijlcs, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 28 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: JP. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0 65, franco p. post ƒ0.7214 UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad- Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit, blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER EN TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM. 28 November. Italië's Positie. Het is buitengewoon moeilijk een eenigszins helder beeld te krijgen van het verloop der krijgsoperaties in Abessinië, en het zou der halve verkeerd zijn de Abessinische berichten omtrent behaalde groote successen voor het volle pond te aanvaarden. De Groote Slachting heeft geleerd, dat officieele oorlogscommuni qués door hen dis ze samenstellen als propa- ganda-materiaal worden beschouwd, dat de stemming in het buitenland moet beïnvloe den. De waarheid is bijzaak. Oorlogscorrespon denten worden altijd teveel in hun bewegingen belemmerd om zich precies van de feiten op de hoogte te kunnen stellen. Zij zijn boven dien gehandicapt door censuur, en in een ge- weldig-groot en onherbergzaam land als Abes sinië, met zeer primitieve verkeersmiddelen, kunnen zij zich maar uiterst langzaam ver plaatsen. Het heeft dus geen zin hun verwij ten te maken. Omtrent de Abessinische mededeelingen kan men hoogstens aannemen, dat zij minder sterk „gekleurd" zijn dan de Italiaansche, om dat de kunst van het oorlogs-liegen in derge lijke landen nog niet zoo sterk ontwikkeld is. Hier bespeurt men dus opnieuw een kenmer kend symptoom van de achterlijkheid der Ethiopische beschaving. Voorts kan bezwaar lijk worden ontkend, dat de Negus van Abes sinië zich in zijn openbaar optreden en uitla tingen steeds door een bijzondere reserve en waardigheid kenmerkt. Men zou zeggen dat zijn houding zich kenmerkt door beschaving, als dit woord niet zoo'n zonderlingen klank had gekregen Dat het den Italianen niet best gaat, is intusschen duidelijk genoeg. Ook als men in het midden laat of er nu eigenlijk wel veldslagen van eenigen omvang gevoerd en verloren zijn, moet men toch wel vaststellen ■dat een deel van het bezette gebied weer prijsgegeven is. Het ontbreken van juichtonen in de Italiaansche communiqués zegt op zich zelf veel, en de intrekking der toegezegde landbouwverloven voor 100.000 onder de wa penen geroepen soldaten eveneens. Te Genève is gisteren vastgesteld, dat- tweeënvijftig Volkenbondsstaten het wapen embargo toepassen, vierenveertig de finan- cleele sancties, achtendertig het invoerverbod in hun landen van Italiaansche waren en negenendertig het uitvoerverbod uit hun lan den van bepaalde grondstoffen naar Italië. Op deze getallen leg ik den nadruk omdat zij zonneklaar aantoonen in hoe geweldigen omvang de consequenties van het stelsel der collectieve veiligheid thans worden toege past. Nimmer tevoren heeft de wereld iets aanschouwd dat ook maar in de verte leek op een dergelijke internationale samenwer king. De historie herhaalt zich geenszins: er wordt in dit tijdvak nieuwe historie ge schapen. En stelt men den enormen omvang der sancties naast het uitblijven van door slaande Italiaansche successen in Abessynië, dan is wel heel duidelijk hoe moeilijk de Italiaansche, positie thans is. Daverende woorden van den Duce of van de op zijn bevel schrijvende Italiaansche dagbladen veranderen daaraan niets. Het is duidelijk dat er, zoolang men de avontuurlijke onderneming blijft voortzetten, met krachttermen gewerkt wordt om den moed er bij het volk in te houden en de bui- tenlandsche volksmassaas te overbluffen. Want als de buitenlandsche openbare mee ning eenmaal tenvolle overtuigd was, dat Mus solini zich in een hopelooze impasse had ge werkt. zou er heelemaal geen kans meer zijn om voordeelige vredesvoorwaarden te be dingen. Het bericht komt thans binnen dat Musso lini zelf een vergadering zal presideeren van den Bond van Chemici, waarin plannen zullen worden ontworpen tot het produceeren op groote schaal van vloeibare brandstoffen. Deze noodmaatregelen kunnen nu nog be raamd en toegepast worden, maar hoe zal men er in Italië over een half jaar voorstaan. Hoe zal de toestand zich voordoen als in Juni 1936 de Abessynische regentijd weer begint? Het is voor Italië te hopen, dat zijn dicta tor vóór dien tijd gecapituleerd zal zijn voor de wereldmachten, die hij tegen dit arme Volk ontketend heeft. R. P. J. C. VOSSE. Alhier is plotseling op 70-jarigen leeftijd overleden de heer J. C. Vosse, die ruim 5 jaren celwagenrijder hier is geweest. Daar vóór was hij werkzaam als koetsier bij een familie in Aerdenhout. De begrafenis heeft plaats Zaterdag a.s. te 12 uur, op het kerkhof „St. Barbara", na de H. Mis in de Parochiekerk O. L. Vrouwe aan het Spaarne. Standplaatsaftrek voor provinciale ambtenaren. Geel. Staten willen aan regeeringsaanmaning voldoen. Ged. Staten hebben Prov. Staten in kennis gesteld met het Kon. Besl. van 9 November 1935, waarbij de Staten dezer Provincie krach tens artikel 126 der Ambtenarenwet 1929 wor den aangemaand binnen een termijn van drie maanden het Salarisreglement 1920 en de Sa larisregeling voor enkele hoofdambtenaren aan te vullen met bepalingen omtrent stand plaatsaftrek. Een afwijkende bepaling omtrent de rang schikking van de gemeente Bloemendaal is in dat Kon. Besl. niet opgenomen. Ged. Staten meenen aan Prov. Staten thans te moeten voorstellen, aan de aanmaning ge volg te geven en een bijgevoegd ontwerp-be- sluit goed te keuren. Volgens dit ontwerp-besluit zal op de nomi nale bezoldiging van den ambtenaar, vermeer derd met eventueele toelagen, bij wijze van standplaatsaftrek een vermindering toegepast worden ten bedrage van 3, 6 of 9 pCt. voor de werklieden en van 2, 3 of 4 pCt. voor de overi ge ambtenaren (ook voor de hoofdambtena ren), die hun standplaats hebben in een ge meente, welke is gerangschikt in de 2e, 3e of 4e klasse. 6' ton werk voor Haarlemsche werkloozen. Besluiten van den Haariemschen gemeenteraad. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag langdurig gediscussieerd over bestrijding der werkloosheid. Het ging over werkverschaffing, werkver ruiming en uitvoering van normale wer ken. Besloten werd om van het Werkfonds een leening (de eerste 5 jaar renteloos) te aan vaarden van f 399.000 voor de uitvoering van 5 objecten. Onderverdeeld is dit bedrag aldus: f 39.000 voor de verbouwing der oude Jans- kerk in de Jansstraat tot gemeentearchief. f 85.000 voor den bouw van een Brandweer- 1 kazerne aan de Ged. Oude Gracht. f 116.000 voor het stichten van een nieuw gebouw voor den Geneeskundigen Dienst aan de Nieuwe Gracht (Rolhuizen). f 39.000 voor den bouw van een aula op de nieuwe begraafplaats aan den Vergierden weg. f 120.000 voor den bouw van een vleugel aan het Stadhuis, tusschen de Pandpoort en de Jacobijnestraat, Dit zijn werken in werkverruiming. De loonen daarbij betaald, zijn lager dan het contractloon maar hooger dan *de loonen in de werkverschaffing'. In werkverschaffing zullen de parken- plantsoenen, straatbeplantingen enz. opge knapt worden. De kosten daarvan zijn geraamd op f 23.380. Het rijk geeft een subsidie over het. loonbe drag van ten hoogste f 20.500. Als normaal werk (dus tegen de normale contractloonen) wordt de weg langs de Leidsche Vaart van de Schouwtjesbrug tot voorbij het viaduct der N.Z.H.T.M. verbeterd. De kosten daarvan zullen f 17.450 bedragen. Verder bleek uit- de mededeelingen van de tafel van B. en W. dat op de begrooting voor 1936 nog voor ruim 2 ton normaal werk zal worden gezet, waaronder zijn de verdere reorganisatie van de Groote Markt en de verbetering van de Ramplaan. Bij elkaar dus voor 614 ton aan werk. Voor de bestrijding der werkloosheid te Haarlem van zeer veel beteekensi. Het gebouw van den Geneeskundigen Dienst. Het is nog niet absoluut zeker dat voor den Geneeskundigen Dienst (die nu zeer beknopt behuisd is in een villa in het Kenau park) een nieuw gebouw aan de Rolhuizen gezet zal worden. Op verzoek van mevrouw Scheltema zullen B. en W. nog onderzoeken of het schoolge bouw in de "Wilhelminastraat goed te ver bouwen is voor den Geneeskundigen Dienst. Mocht dit zoo zijn en worden de kosten daar van niet te hoog, dan zullen B. en W. den raad daarover alsnog een uitspraak laten doen. Want aan deze zaak zit wij verwijzen voor de bijzonderheden naar het raadsver- slag nog een andere kant. Dan zou name lijk een school gesloten worden en krijgt de gemeente misschien ingevolge het ..School- bouwbesluit" toestemming in het Zuiden der stad een nieuw schoolgebouw te 'zetten voor U.L.O. Daaraan is volgens den wethouder van onderwijs groote behoefte, want riu sturen vele Haarlemsche ouders uit het Zuidelijk deel der gemeente hun kinderen naar de Heemsteedsche schooL Laat °P 5 D{ Pak/es hein" U* °e*© rgen door TELEFOON 17031 (Adv. Ingez. Med.) Rijks Geologische Dienst. Samenwerking met Heerlen. In de Memorie van Antwoord van den Mi nister van Waterstaat aan de Tweede Ka mer, deelt deze bewindsman mede, dat hij betreurt, dat de eisch tot versobering van de rijksuitgaven moest leiden tot een voorstel tot opheffing van den Geologischen Dienst, zooals bij het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven werd medegedeeld. Hoewel de kosten verbonden aan het voort bestaan van dezen dienst.in zijn tegenwoor- digen vorm niet meer verantwoord worden geacht, heeft hij bij nadere overweging het wenschelijk geacht de werkzaamheden, met name voor de voltooiing van de geologische kaart zooveel mogelijk voort te zetten. Op dien" grond is het denkbeeld gerezen een stichting in het leven te roepen, zooals in de memorie van antwoord betreffende het ontwerp van wet ter verlaging van de open bare uitgaven is medegedeeld. die belast wordt met de voltooiing van de geologische kaart. Het is dan de bedoeling het thans bij den geoiogischen dienst werkzame personeel, of een deel daarvan, dat bij opheffing van den dienst op wachtgeld wordt gesteld, in dienst van de stichting te doen overgaan. Voor het eerste jaar wordt, als bijdrage ge rekend op een bedrag van f 46.650, dat bij nota van wijziging thans op de ontwerpbe- grooting wordt gebracht. Zooals reeds in de bovengenoemde memo rie van antwoord is vermeld, werd de mo gelijkheid onderzocht van samenwerking en concentratie van de werkzaamheden van den geologischen dienst en het geologisch bureau te Heerlen onder beheer van vorenbedoelde stichting. Dit onderzoek heeft aangetoond, dat tegen bedoeld nauwer verband tusschen deze beide instellingen, onder beheer van de stichting, geen bezwaar bestaat en beider zelfstandig heid niet behoeft te schaden. Het ligt der halve in de bedoeling van den minister om bij het vormen van een stichting de bedoelde samenvoeging te bevorderen. Zoekt gij geschikte SiktH'MCWS (festUehkekl Onze advertentie kolommen wijzen U den weg. Het is nu weer Sinterklaasweek, Spitsweek voor den Goeden Sint, Marsepein- en speculaasweek. Week van spanning voor het kind. O. wij zullen het weer vieren, Het traditioneel festijn, Men moet juist in zware zorgen Ook eens extra vrooüjk zijn. Is Sint Nicolaas vóór alles Niet de groote kindervrind. Houd hem hoog. den milden gever, In de liefde van het kind. En wij zelf, reeds lang volwassen, Vinden wij het soms niet fijn, Eens met geven en ontvangen. Groote kinderen te zijn? In de winkeletalages Liggen de cadeautjes klaar, Als een weelde voor de oogen, Zooals ieder vorig jaar, Blijf er niet te lang naar kijken, Een teveel aan overleg Kan u later licht berouwen, Dan is al het mooiste weg. Het is nu weer Sinterklaasweek, Vier in naam van Sint een feest, Dat u lang nog doet gedenken, Hoe plezierig 't is geweest. P. GASUS. KR00N-BEHANGSEL5 SMAAKVOLLE BEHANGSELS! Alléén Gr. Houtstraat 179 (Adv. Ingez. Med.) Kantonrechter te Haarlem. De aanbeveling. Tot ons leedwezen is in ons vorig nummer door een misverstand ter zetterij het bericht over de door de Arrond.-rechtbank te Haar lem opgemaakte alphabetische lijst van aan beveling ter vervulling van de vacature van Kantonrechter te Haarlem, ongecorrigeerd opgenomen. Daar er eenige storende fouten in stonden herplaatsen wij deze lijst: mr. J. F. Hij mans, advocaat en procureur, kantonrechter-plaatsvervanger. te 's-Graven- hage; mr. H. W. Nieuw huis, griffier bij het Kan tongerecht te Arnhem: mr Th. R. Raedt, rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem Mr. J. J. A. F. Greebe, griffier bij net Kan tongerecht te Zaandam is met het lot afgeval len tegen een van de bovengenoemde Candi da ten. De rouleering bij de werk verschaffing. De directeur van den Gem. Dienst der Werkloosheidbestrijding te Haarlem schrijft ons: Als gevolg van een door den minister van Sociale Zaken genomen beslissing is sedert kort begonnen met de toepassing van een gewijzigd rouleeringssysteem bij de werk verschaffing. Was het totnogtie usance, dat de arbeiders gedurende een termijn van plus minus een half jaar werden geplaatst, in de toekomst zal deze termijn aanmerkelijk worden ingekrompen. De lengte der plaat- singsperiod zal varieeren van 4 tot 12 weken en voor eiken arbeider afhankelijk zijn van de gezinsomstandigheden, zooals deze tot uit drukking komen in de grootte van het steun bedrag. Is men eanmaal geplaatst geweest, dan kan men op zijn vroegst weder voor te werkstelling in aanmerking komen na sinds dien 52 weken in de steunverleenen te zijn opgenomen geweest. Deze bekorting der tewerkstellingsperioden houdt als algemeen voordeel in. dat veel meer arbeiders in de werkverschaffingen kunnen worden geplaatst dan tot nu toe het geval was. Een groote verbetering van het nieuwe systeem is tevens, dat de zoogenaamde stop- weken komen te vervallen. Bij de voorheen toegepaste methode was de situatie zoo, dat men, indien men naast het werkverschaffings olon nog eenige andere inkomsten had, als regel telkenmale na een bepaald aantal we ken te hebben gewerkt een ■wachtweek moest doormaken, over welke wachtweek geenerlei vergoeding, in welken vorm ook. mocht wor den verstrekt. Bij de nieuwe regeling zijn de gezinsinkomens weliswaar van invloed op de lengte van den plaatsingstermijn, doch weken waarin men noch loon. noch steun ontvangt kunnen niet meer voorkomen. 1 Het uioord is aan.... Ebner-Eschenbach Wij zijn licht bereid ons- zelven afkeurend te beoor- deelen, mits niemand met dat oordeel instemt. WEL SUCCESSEN? Van Italiaansche zijde worden de successen der Abessyniërs gedemen teerd. Men noemt de berichten daar over zelfs verzonnen. Van verschillende zijden wordt de onderstelling geopperd, dat de Ita liaansche terugtocht uit tactische overwegingen zou geschieden. TROEPENBEWEGINGEN IN ITALIë. Daar Italië nieuwe sancties ver wacht. is het landbouwverlof van drie maanden voor 100.000 man in getrokken. In het land hebben troe penbewegingen plaats. Voor verdere berichten zie men pa gina Buitenland. JUBILEUM G. J. STOUTEN. Op 3 December a.s. zal de heer G. J. Stou ten den dag herdenken, waarop hij vóór 1214 jaar als bestekzoeker bij de firma F. G. J. Beerkens (fijnhouthandel alhier) in dienst trad HET SPREEKUUR VAN DEN TIJDELIJKEN WETHOUDER. De heer M. A. Reinalda. tijdelijk wethou der. zal in 't vervolg spreekuur ten Stadhuize houden des Vrijdagsmorgens van 1011 uur. hUoudsGwave In Griekenland is -politieke am nestie afgekondigd. pag Over den toestand aan dc Abes- synische fronten komen tegen strijdige berichten binnen. pag Het werkfonds zal met f 20 a f 25 millioen worden versterkt, pag Een ontwerp-landverhuizerswet is bij de Tweede Kamer inge diend. pag De Amsterdamkomt ook weer in de vaart. pag De behandeling der Provinciale begrooting. pag. Verslag der vergadering van den Haariemschen gemeenteraad, pag. en De 23ste partij tusschen Euwe en Aljechin is na 58 zetten re mise gegeven. pag. Het voorloopig Nederlandsch elf tal wint met 31 van Millwall. pag. Het Nederlandsch Elftal voor den icedstrijd tegen Ierland, pag. Laatste Berichten. pag. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Italië's positie. Het Snelle Ding: Examen. Speciale correspondentieItalië verwacht nieuwe sancties. Van onzen Berlijnschen corres pondent Duitschland's con junctuurridders verliezen terrein. J. B. Schuil: Schoolvoorstellingen en De Geborduurde bal. K. de Jong: Kunst aan het Volk. G. J. Kalt: Uitvoering door leer lingen van „Toonkunst". Sport in 't Kort. W. SCH.: Onthullingen over het iverk van den Sint. K.: Wat er met Jan Hein ge beurde, toen hij Sinterklaas toilde zien. Eén zioarte en één witte schoen. IV. SCH.: Haarlem's rechtbank spreekt Sinterklaas vrij. Over den oorsprong van het St. Nicolaas-feest. Guus Betlem Jr.St. Nicolaas op bezoek. Het Sinterklaasfeest in Oost- Friesland. Een attribuut van 5 December. De geschenken. Bep Otten: Peter wordt groot. De bontmantel. „Sotte en onghefondeerde ma- niere". C. Kannegieter: Een surprise. Alleen voor mannen. pag. 1 pag. 3 pag. 4 pag. 2 pag. 2 pag. 2 pag. 7 pag. 13 pag. 14 pag. 14 pag. 15 pag. 15 pag. 16 pag. 17 pag. 18 pag. 19 pag. 19 pag. 20 pag. 20 pag. 21 en 22 pag. 22

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1