Behandeling der begrootingen. So35 HANDELSBLAD „TREFFERS" V R TJ D A G 29 NOVEMBER 1935 H A" A R EEM'S DAGBEAD 6 Provinciale Staten. Beschouwingen der begrootingen voor de bedrijven. (Zitting van Donderdagmorgen). Hedenmorgen half elf werd een begin ge maakt met de algemeene beschouwingen over de bedrijven. Wegens verhindering van den Commissaris der Koningin werd de zitting gepresideerd door het lid van Ged. Staten Mr. J. B. Bo- mans. De heer Lambooy (R.-K.) bespreekt de overneming van de distributie bedrijven van verschillende gemeenten, waarbij hij op merkte. dat Ged. Staten hierbij rechter in eigen zaak waren. Hij meent, dat met de overneming niet doorgegaan moet worden, opdat de gemeenten niet in financieele moei lijkheden komen. Uit de voorgeschiedenis is gebleken, dat bij het afsluiten van het con tract de belofte is gedaan, dat de gemeente besturen bij de distributie baas in eigen huis zouden blijven. Hij keurt het af, dat de voor geschiedenis door Ged. ter zijde wordt ge legd. Het geldt nog altijd: ..een man. een man; een woord, een woord". De gemeenten, die in dezen crisistijd zoozeer in de misère zitten, kunnen de baten van de bedrijven niet missen. Het P.EN. beoogt geen winst, maar de winsten van de bedrijven zijn toch niet ge ring. Met de gemeenten worden niet zulke consideraties in acht genomen, als dit met de ziekenhuizen gebeurt. Spreker vraast aan de leden der Staten, hun stem te geven aan zijn voorstel, dat reeds eerder in ons blad is gepubliceerd, om, lettende op de toenemende lasten der gemeentebesturen, voorloopig het overnemen van gemeentelijke distributiebe drijven door het P.E.N. stop te zetten. Spreker verzoekt de voordracht van Ged. Staten zoodanig te splitsen, dat afzonderlijk gestemd zou kunnen worden over de bedra gen, die noodig zijn voor het aanleggen van eigen laagspanningsnetten in gemeenten, die niet aan de overdracht willen meewerken. De heer He ilk er (R.-K.) wijst op het dure vastrechttarief van den electrischen stroom. Ook vestigt hij de aandacht op het waieronttrekken aan den grond in Kenne- merland. Spreker verdedigt zijn mo tie. waarin Gedeputeerde Staten wor den uitgenoodigd. zoo spoedig mogelijk een commissie van deskundigen te benoemen, die een onderzoek moet instellen naar de gevol gen der wateronttrekking. De wateronttrek king dreigt een ramp voor de provincie te worden. Daarom hoopt hij. dat de Ged. Sta ten niet afwijzend tegenover deze motie zul len staan, maar haar overnemen. De heer Vermeulen (A-R.) soreekt in denzelfden geest als de heer Lambooy. Spre ker zal gaarne zijn stem aan diens voorstel geven. Hij geeft een technische uiteenzetting van het Waterleidingbedrijf te Velsen. Hij had het voorstel-Heilker wel willen ondertee kenen. maar heeft dit niet gedaan omdat van rijkswege een onderzoek zal worden in-, gesteld, Er moet wel toezicht worden gehoH- den. dat het duinwater niet voor industrie doeleinden wordt gebruikt. De heer Val-kering (R.-K.) is van mee ning, dat het duingebied van Noord-Holland niet voldoende in de behoefte van drinkwa ter zal kunnen voorzien. Er zal naar een an dere waterwinning moeten -worden uitgezien. De heer Hooy (R.-K.) houdt een financiee le beschouwing, waarbij hij concludeert, dat hoe grooter het laagspanningsgebied wordt, de jaarlijksche winst kleiner wordt. Terecht houden Ged. Staten vast aan een bedrijfs- reserve van 10 pCt. Tariefsverlaging kan he laas niet mogelijk zijn. De kosten van het P. E. N. worden steeds zwaarder door de over neming van gemeentelijke distributiebedrij ven. De heer Van der Waerden (S.D.A.P.) bestrijdt de rede van den heer Lambooy. Van een frontverandering bij spreker is geen spra ke. Het is altijd de bedoeling van de provincie geweest, de voorziening van electrischen stroom in de geheele provincie zoo doelmatig mogelijk te doen geschieden. De onderhandelingen met Hilversum gingen altijd stroef en moeilijk. Geleerd door de er varing, is het 't beste als de distributie van electrischen stroom in één hand komt. Dan kan het bedrijf zijn zegenrijken arbeid ver richten. Spreker heeft daar altijd voor ge vochten en zal daar voor blijven vechten. Het is in het belang van de geheele bevolking; als de provincie voor de distributie blijft zorgen. De heer Thomassen (S. D. A. P.) vraagt, één toegangskaart voor alle provin ciale landgoederen beschikbaar te willen stel len en die zou niet meer dan tien cent moeten kosten. Voor vandalisme behoeft men niet meer zoo bang te wezen, want het aantal be keuringen wordt steeds kleiner. Ook vestigt hij de aandacht op het kampeerterrein. Er zijn er. die er een zaakje van willen maken. Zij komen vroeg in het voorjaar, zoeken een ge schikte plaats voor hun tent uit en verhuren die dan. Spreker vraagt daar maatregelen te gen, want dat is de bedoeling van de stichting van het kampeerterrein niet. De duinen en de hei in 't Gooi zijn volgens spreker geëigend voor bebossching. Dit moet natuurlijk deskun dig geschieden, want het duingebied en de hei zijn te mooi cm ze heelemaal vol te planten. Spreker eindigt zijn rede met een woord van hulde voor de wijze, waarop beide bedrijven hun werk verrichten. De heer K o r f f (V.B.) wenscht een speciaal tarief vastgesteld te zien voor de winkeliers, om het hun mogelijk te maken, hun étalages ook na sluitingstijd te verlichten. Te kwart over één wordt de zitting ge schorst tot twee uur. (Zitting van Donderdagmiddag). Donderdagmiddag twee uur werd de zit ting der Provinciale Staten voortgezet. De heer De Jong Schouwenburg (Chr. Hist.) zet de algemeene beschouwingen over de begrooting der bedrijven vcort. Hij zegt dat de provincie van haar vroegere ge dragslijn is terug gekomen, waartoe zij door verschillende omstandigheden gedwongen werd. Die wijziging in de gedragslijn was on vermijdelijk. Spreker herinnert er aan, dat de provincie'indertijd overging tot het opwek ken van stroom, waarmee een bedrag van twaalf millioen was gemoeid. De veilige stel ling van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf zou in gevaar komen, als het vcorstel-Lam- booy werd aangenomen. Hoewel spreker wel iets voor de moeilijkheden van de gemeeenten veelt, kan hij toch zijn. stem aan het voorstel Lambooy niet geven. De heer Van Engelen (Kath. Dem. Par tij' brengt hulde aan Ged. Staten voor wat zij voor de bedrijven verricht hebben. Toch be treurt hij het. dat Ged. Staten zijn wensch hebben afgewezen, om tarieven op progressieve basis in te voeren. Hij vraagt dit niet alleen in het belang van de minst-draagkrachtigen en de werkioozen, maar ook in dat van de kleine neringdoenden, pachters enz. Verbete ring van den toestand ligt alleen in de tarie ven. Die moeten aangepast worden aan de koopkracht, zooals dit in Bussum het geval is. Daar wordt ook reductie op het tarief toege staan voor afnemers met groote gezinnen. Men zal toch moeten toegeven, dat groote gezinnen op veel zwaarder lasten zitten, dat de keline gezinnen. Een feit is, dat vele werkioozen zich met kaars- en petroleumlicht behelpen, omdat voor hen de prijs van gas en electrischen stroom te duur is. Daarom hoopt spreker, dat de Staten hun stem aan zijn voorstellen zul len geven, namelijk dat Ged, Staten een tarief zullen ontwerpen, dat rekening houdt met de koopkracht en gezinsbehoeften. De waterlei dingtarieven moeten op denzelfden progres sieven grondslag gebracht worden.. Wanneer Ged, Staten deze voorstellen niet kunnen over nemen, omdat het hun aan tijd ontbroken heeft, er de draagwijdte van te onderzoeken, dan hoopt hij, dat zij er een prae-advies over zullen uitbrengen, opdat het in de volgende zitting in behandeling kan worden genomen. Deze voorstellen worden voldoende onder steund, zoodat zij een punt van beraadslaging kunnen uitmaken. De heer Seegers (comm.) verdedigt zijn voorstel, een uniform tariefstelsel te ontwer pen voor de levering van electriciteit direct aan den verbruiker en een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van invoering van automatische vastrecht-muntmeters. De heer Rei na ld a iS.D.A.P.) bestrijdt dit voorstel omdat het in strijd is met een besluit van de Staten van 23 December 1932, waarin besloten werd, de tarieven zoo vast te stellen, dat de minstdraagkrachtigen geen schade zul len leiden. Het voorstel-Lambooy c.s. is niet in het belang van het bedrijf, maar bedoelt het belang van de gemeenten. Hij is het met den heer Lambooy eens, dat de financieele positie van de gemeenten slecht is, omdat de kosten van de werkloosheidsbestrijding de gemeenten onevenredig zwaar drukken. De heer Rei- nalda is echter van meening, dat de heer Lam booy zijn grieven en wenschen op een ver keerde plaats uit. Aan de Staten kan toch niet verweten worden, dat de gemeenten op zulke zware financieele lasten zitten. Dat heeft toch niets te maken met het afsluiten van een con tract voor het leveren van electrischen stroom tusschen provincie en gemeente. Spreker be strijdt ook den heer Seegers. De communisten kunnen een voorbeeld nemen aan de wijze waarop de verbruikersbelangen in de provin cie worden gediend. Het voorstel-Lambooy moet met groote meerderheid worden verwor pen, zooals het vorig jaar ook gebeurd is met het plechtanker-Hooy. Spreker hoopt zelfs, dat de mede-onderteekenaars van het voorstel- Lambooy hun handteekening zullen intrekken. De heer Pothuis (S.D.A.P.)Jioudt een fi nancieele beschouwing over de reserves der bedryven. De heer Van Dam (A.R.) verklaart heV voorstel-Lambooy te zullen steunen, omdat de provincie niet moet meehelpen om den fi- nancieelen toestand nog slechter te maken. De heer Romme (R.K.) is het met den heer Van Engelen eens, dat de afnemers, die groote gezinnen hebben, recht hebben op een speciaal tarief. Dit moet niet als een cadeautje worden beschouwd. Daarom hoopt spreker, dat Ged. Staten aan het verzoek van den heer Van Engelen zullen voldoen en er prae-advies over zullen uitbrengen. Spreker zal ook zijn stem aan het voorstel-Lambooy geven en hij acht het standpunt van den heer Reinalda onjuist, om de gemeenten met hun klachten over den slechten financieelen toestand naar het Rijk te verwijzen. De heer Schurer (Chr.-Dem.) zal het voorstel—Van Engelen van ganscher harte steunen. Hij noemt dit voorstel zuiver sociaal en steunende op den Christelijken gedach- tengang: „draagt elkanders lasten". De heer Bruch (A.R.) beantwoordt de ver schillende sprekers. Hij neemt het den heer Heilker kwalijk, dat deze zich tegenover Ged. Staten wantrouwend heeft uitgelaten. Hij wijst het voorstel-Heilker af, om een com missie van deskundigen naar de waterontrek- king door het P.W.N. in te stellen, omdat er reeds een staatscommissie bestaat, waarvan de leden uitermate deskundig zijn. Spreker geeft den heeren Heilker c.s. dan ook in overweging, hun voorstel in te trekken. De minister van Landbouw en Visscherij stelt het grootste ver trouwen in deze Staatscommissie. Laten de Statenleden dit dus ook doen. De prijs van het water van het P.W.N. is heel goedkoop. Den heer Thomassen antwoordt spreker, dat er bij Ged. Staten een steeds meer voort schrijdende beweging te constateeren is, om de provinciale landgoederen meer voor het publiek te ontsluiten. Het vastrecht-tarief verdedigt spreker met klem. Het is sociaal rechtvaardig en volkomen te verantwoorden. Mr. Bruch verzoekt hier, zijn rede wegens het vergevorderd uur te mogen afbreken. De zitting wordt geschorst tot heden Vrij dagmorgen half elf. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJ HEIDSBOND". Voor de afdeeling Haarlem van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" zal de heer W. Lubberink Maandagavond 2 December in „De Nijverheid" in de Jansstraat spreken over „Het plan van den arbeid". GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Actetasch inh. muziek: v.d. Mer- kenhof, Vlnkenstraat 51. Boek (Aardrijkskun de-): v .Tongeren, Sterreboschstraat. 71. Bor stel: Koningsbruggen Scliagchelstraat 33. Kin dercape, Rozenheek. Timorstraat 97. Etui met schrijfbehoeften v. Amerongen, Seringenstraat 7. Koperen gewicht: Jacobs. Bellamystraat 8. Honden: Asyl Ridderstraat 11, v. Zeeland. Zuid Brouwerstraat 2 rd. Colbertjasje. Roon, Kani- nefatenstraat 15. Katten, Asyl, Ridderstr. 11. Kat, Hofland, Dickmanstraat. Kindermuts, Koning. Eschdoornstraat 10. Portefeuille: de Vos, Castelijnstraat 15. Rijwielplaatje: Lindner Zijlweg 168. Rozenkrans Muylaert, Kruisweg 46. Schoenenban, v. d. Beil, Wobnschepenha- ven schip Yo-Hedo. Sleutels aan ring: v. To- rinck, L. Kosterstraat 15. Damestasch met in houd, Post en Telegraafkantoor Tempeliers straat. Vulpenhouder, Bremer, Delftstraat 20. Vetspuit, v. d. Lande, Dennestraat 12. Vulpot lood, Bergman, Gr. Willemstraat 26. GER0-ZILVEI1 HERDER-MESSEN ELECTR. LAMPEN SERVIEZEN KAMPHOF-TIN SERVEERBOYS ECHT DELFTS W E B G W 0 0 D KRISTAL ^2/inds /óïy jyas r&eck co/aa s xy/ie inAoojjen, en zóx)ie ce/^e^/ie/n^ran/crffip^r^n M'fatóai hetaMen tehjc-edsKunzi/n. ss ouce ZauK CN (z<tty/t óe fi/ri/zw/i r tv/t /vu<j r-o g (Adv. Ingez. Med.) Provinciale Krankzinnigen verpleging. De voorstellcn-Heyermans c.s. Op 14 Januari 1933 stelden de heer Heyer- mans, lid der Prov. Staten en eenige andere leden, aan die Staten voor, de beide volgende besluiten te nemen: „De Prov. Staten noodigen Ged. Staten uit te onderzoeken of, en zoo ja, in hoever de pro vinciale subsidieregeling- ten behoeve der ge meenten voor de verpleging van krankzinni gen en andere geesteszieken tot gevolg heeft, dat deze lijders niet of te laat, dan wel op on doelmatige wijze ter verpleging worden opge nomen. De Prov. Staten besluiten de thans gelden de regeling der tegemoetkoming in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen en andere geesteszieken ten behoeve der ge meenten aldus te wijzigen, dat deze geldt voor eiken patient, verpleegd in een inrichting, aangewezen op grond van artikel 7 der Wet van 2? April 1884". Het onderzoek in het eerste voorstel be doeld, is door Ged. Staten ingesteld, door het doen van een aantal vragen aan alle gemeen tebesturen in deze provincie. De antwoorden luiden alle negatief ten aan zien van de vraag, of de provinciale subsidie regeling een rol speelde bij de eventueele ge vallen, waarin opneming niet of te laat dan wel in een minder geschikt gesticht geschied de; zij bevatten ook overigens weinig gege vens. Slechts het gemeentebestuur van Haar lem vermeldt, dat de te hooge verpleegprijs voor de sanatorium-afdeeling van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort soms een bezwaar opleverde patiënten in deze afdee ling te doen opnemen, zoodat zij meermalen naar particuliere inrichtingen werden verwe zen. Op het tweede deel van het voorstel-Heyer- mans c.s. brengen Ged. Staten thans prae- advies uit, waarin zij o.m .zeggen, niet in te zien. waarom de Provincie juist hier de hel pende hand zou moeten bieden. Er zijn nog wel andere gebieden van medische zorg, waar gebrek aan geldmiddelen de gemeenten weer houdt. datgene te doen. wat het wenschelijkst zou zijn, aldus Ged. Staten. Nimmer is aan genomen, dat dan steeds de provincie te hulp moet schieten. Ged„ Staten meenen, dat thans onmogelijk kan wórden overgegaan tot het betreden van een nieuw veld van provinciale bemoeiing en geven dan ook in overweging, het tweede voorstel van de heeren L. Heyer- mans c.s. niet aan te nemen. INITIATIEFCOMITé VOOR „VOLKSGEBOUWEN" OPGERICHT. Hier ter stede is door personen uit diverse organisaties een initiatiefcomité opgericht teneinde in navolging van de reeds in Am sterdam bestaande z.g. volksgebouwen, ook hier te komen tot oprichting van gebouwen in de verschillende wijken. Dit, om aan den vraag naar meerdere vergaderruimte tege moet te komen. Het ligt in de bedoeling van genoemd comité om alle Haarlemsche orga nisaties tot een bespreking uit te noodigen, waar de secretaris der Amsteramsche stich ting een uiteenzetting zal geven van de reeds in Amsterdam bereikte resultaten. Op deze bespreking zal tevens uit vertegenwoordigers der diverse organisaties een definitief be stuur worden gekozen. Het voorloopig comité bestaat uit de navolgende personen: G. Schaafsma, J. Bakker, D. Noorderwier, A. Nijssen, A. V. Hartogh (technisch adviseur), H. H. L. v. d. Horst, (secretaris) REMONSTRANTSCH ZANGKOOR. De leiding van het Remonstrantsche Zang koor, is overgenomen door mej. H. Smith, zang- en pianoleerares te Haarlem. AANBESTEDING. Donderdag is door de architecten Mulder en v. Asdonck te Bloemendaal aanbesteed de uitbreiding van de bestaande fabriek der raffinaderij van petroleumproducten aan den Spaarndammerweg. Ingeschreven werd door: N.V. Bouwbedrijf Gebr. Schiphorst f 8083. v. Dijk en le Due f 8775. Weijers f 8782. Cassée f 9796. Gebr. Broertjes f 9880. zijn kleine ADVERTENTIES a fl.In het Bijkantoor Haarlem en Omstreken TEMPELIERSSTRAAT 32 HET WOORD ZEGT HET REEDS zijn altijd riSk. (Adv. Ingez. Med.). Vereeniging voor Vrouwen- belangen en Gelijk Staatsburgerschap. Het voorontwerp inzake vrouwelijke arbeidskrachten. Dezer dagen hield de Vereeniging voor Vrou- wenbelangen en Gelijk-Staatsburgerschap, af deeling Haarlem, een openbare bijeenkomst in het Remonstrantenhuis alhier. Deze bijeen komst, die vrij goed bezocht was, had tot doel, aan leden en belangstellenden de gelegenheid te geven, zich uit te spreken over het voor ontwerp van de wet in zake vrouwelijke ar beidskrachten. Nadat de presidente, mej. Groustra, de vergadering geopend had, las de secretaresse, mevr. Stemler-Tjaden een zeer duidelijk gesteld verslag voor van de door haar bijgewoonde Studieconferentie, die de Vereeni ging over ditzelfde onderwerp op 9 en 10 No vember in het Oolgaardthuis te Arnhem ge houden heeft. Nadat dit voorontwerp aldaar van alle kanten, door voor- en tegenstanders bekeken en besproken was. spraken toch de vertegenwoordigde vrouwenvereenigingen zich in 't algemeen in ongunstigen zin er over uit, omdat men er wederom een nieuwe poging in zag, de vrouw en het meisje het recht op vrije beroepskeuze te ontnemen, hetwelk in strijd is met het begrip Staatsburgerschap. Wel kon men voelen voor den maatregel, de heel jeug dige meisjes uit fabrieken en werkplaatsen te weren en haar in de gelegenheid te stellen, meer bekwaamheid op huishoudelijk gebied te verkrijgen, mits zulks dan ook gepaard gaat met een betere regeling van het nijverheids onderwijs juist voor deze categorie van meis- ies. Zeer beslist was men echter gekant tegen art. 3 van dit voorontwerp, omdat men vreesde, dat met de steeds toenemende neiging tot reactie, in dit artikel door een volgend minis ter een welkome basis gevonden zou worden, waarop aan den arbeid van de vrouw buiten het gezin steeds meer beperkingen zouden kunnen worden opgelegd. Na een korte pauze werd aan de aanwezi gen de gelegenheid gegeven, vragen te stellen of haar meening uit te spreken. Hierop volgde een zeer geanimeerd debat. Er werd op gewe zen, dat er de laatste jaren een merkbare ver schuiving in de belangstelling van de vrouwen beweging had plaats gehad, die niet op reke ning van de crisis kon worden gesteld, maar wel door dezen werd bevorderd. Was de vrou wenbeweging in den opzet zeer, sterk intellëc-, tueel georienteërd. zoodat het. een tijd lang mode was voor de meisjes uit gegoede kringen te gaan studeeren. de eenzijdigheid daarvan heeft men ingezien en steeds meer aandacht wordt besteed aan huishoudelijk en ander z.g. specifiek „vrouwelijk" werk. Nochtans was men het er over eens. dat een verbeterde regeling van het nijverheidsonderwijs voor de 14- en 15-jarige meisjes, die geen plaats op fabriek of kantoor kunnen innemen, niet zou mogen leiden tot een verplichte deelneming aan dit onderwijs, omdat dit alweer geen rekening zou houden met den individueelén aanleg van het meisje, een beginsel, waarvoor de vrouwenbe weging in de eerste plaats blijft strijden. Met meerderheid van stemmen werd dan ook be sloten, om in het protest tegen dit vooront werp, te zenden aan den minister, het verzoek in zake betere regeling van het nijverheids onderwijs te laten vervallen. Hierna sloot de presidente deze geslaagde vergadering STADSSCHOUWBURG. „Oost West, Egypte 't best". De directie van den Stadsschouwbrug be richt ons, dat het Centraal-Tooneel, (art. leider Cees Laseur)Zondag en, Dinsdag a.s. het geestige blijspel: „Oost West Egypte 't best", van Philip Johnson zal geven, Ge noemd stuk heeft dit speelseizoen het reper toire van het Centraal-Tooneel geopend en heeft bij pers en publiek een zeer groot suc ces gehad. HAARLEMSCHE TOONEELVEREENIGING V. Z. O. D. Deze vereeniging speelt Dinsdag 3 Decem ber haar openings- en jubileumvoorstelling ter gelegenheid van haar 12'2-jarig bestaan. Zij speelt het bekende tooneelstuk~van Her man Heijermans „Op Hoop van Zegen". De opvoering vindt plaats in den schouwburg Jansweg. Spelleider is de heer Th. Dem- miaans Op dien dag herdenken tevens de heer en mevr. v. d. Eijkhoff het feit, dat zij 12 1/2 jaar lid dezer vereeniging zijn. Na drie weken weer Ossche strafzaken. Dertien verdachten staan terecht. Donderdag heeft de rechtbank te Den Bosch de openbare behandeling der Ossche straf zaken, die drie weken stil heeft gelegen, voort gezet. De belangstelling van de zijde van het publiek was onverminderd. In de recht bank had mr. Huizinga, rechter mr. Schro der vervangen. Begonnen werd met het open bare onderzoek in de zaak van een inbraak. Den 47-jarigen gedetineerden koopman T. te Heesch was oplichting en het doen van een valsche aangifte ten laste gelegd. De officier van justitie mr. Van Everdin- gen achtte het bewijs van het primair ten laste gelegde geleverd. Spr. eischte wegens 't doen van een valsche aangifte omtrent een gepleegd strafbaar feit en oplichting één jaar gevangenisstraf met aftrek van vooi*ar- rest. Inbraken. Er hebben zich voor drie feiten van dief stallen door inklimming resp. verbreking van een glasruit te verantwoorden de 20-jarlge te Amsterdam wonende C. C. van B. en de te Den Bosch gedetineerde Ossche inwoners H. van L. en C. L. U., resp. 28. en 29 jaar oud. De officier van justitie vermeldde, dat van B. tweemaal is veroordeeld. Van vroeger had hij een slechten naam. Den laatsten tijd heeft hij zich goed gedragen en het lijkt spr. niet paedagogisch om hem te doen terugkee- ren in de gevangenis. Wegens inbraak met anaeien gepleegd, eischte spr. ean voorwaar delijke gevangenisstraf van een jaar met een proeftijd van drie jaar. Tegen Van Lieshout eischte spr. wegens het reeds gequalificeerde delict een jaar ge vangenisstraf en tegen U, den ergste van de drie twee jaren gevangenisstraf, voor beiden met aftrek van voorarrest. De overval te Nistelrode. Voorts wordt behandeld de in den nacht van 28 op 29 April 1930 te Nistelrode in de woning van J. van Grinsven gepleegde in braak, waar de buit bestond uit een geldsbe drag van f 15, een horloge met ketting, spek eieren. Ervan beschuldigd dit misdrijf tezamen en in vereeniging met een of meer anderen te hebben gepleegd, staan terecht de 37-jarige Ossche arbeider Marinus Johannes de R.. de 31-jarige Ossche arbeider Adrianus Wilhel mus van B. en de 48-jarige landbouwer W. K. T. de laatste is op het oogenblik uit anderen hoofde te Arnhem gedetineerd. Verdachten bekennen. De officier van justitie requireerde tegen de R. drie jaren, tegen Van B. vier jaren en te gen T. acht jaren gevangenisstraf. De roofoverval te Geffen. De 32-jarige Ossche arbeider Johannes Wil helmus L., staat terecht voor den in den avond van 15 Januari 1929 te Geffen teza men en in vereeniging met een of meer an deren gepleegden diefstal met geweldpleging in de woning van Lambertus Smulders. De officier eischte een gevangenisstraf van drie jaren met aftrek van voorarrest. De roofoverval te Heesch. Terzake van diefstal met geweldpleging in den nacht van 24 op 25 December 1933, ge pleegd in de te Heesch gelegen woning van den landbouwer H. W. Christiaans, stonden heden gezamenlijk terecht de Ossche arbei ders J. H. M. den B.. H. C. van G. en M. van R... resp. 36, 25 en 48 jaren oud. De officier eischte tegen den B. die evenals van G. reeds in deze zaken is veroordeeld, drie jaren gevangenisstraf. Tegen Van G. en Van R„ eischte hij wegens medeplichtigheid zes Jaren gevangenisstraf. Uitlokking tot brandstichting. Terzake van uitlokking tot brandstichting, met het oogmerk om zich ten nadeele van den verzekeraar wederrechtelijk te bevoor- deelen, staat terecht de 36-jarige gedetineer de Ossche arbeider J. van de V. Eisch: een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Eenzelfde misdrijf is ten laste gelegd aan den 29-jarigen Össchen arbeider J. J. van V., Eisch: twee jaar en zes maanden gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De uitspraak in alle zaken werd bepaald op 12 December. Voetballer kon niet meer loopen. Kreupel door rheumatische pijnen. Verbetering was „wonderbaarlijk". Deze sportenthousiast leed zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat hij ternauwernood meer kon loopen. Ten einde raad besloot hij een proef met Kruschen Salts te nemen. Hij zegt, het resultaat was „wonderbaarlijk". Lees slechts zijn brief: „Vijf jaar geleden leed ik aan vreeselijke rheumatische pijnen in al mijn gewrichten. Ik was toen pas 27 jaar oud. Ik kon niet meer voetballen, want ik kon ternauwernood meer loopen, laat staan hard loopen. Nu en dan gingen de pijnen tot aan mijn schouders en waren dan ondragelijk. Dit duurde zoo twee jaren. Al dien tijd had ik mijn geld uitgegeven aan verschillende medicijnen en behandelin gen, maar niets hielp. Tenslotte, nu ongeveer drie jaar geleden, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen en ik moet zeggen de verbetering was „wonderbaarlijk". A. E. B. te B. Kruschen Salts bestaat uit zes zouten, d.w.z. minerale zouten, zooals deze voorkomen in de minerale bronnen, die sedert eeuwen door rheumatiekiijders worden bezocht. Deze zouten sporen lever, nieren en ingewanden, in het kort de afvoerorganen, aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere opge hoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn van rheumatiek, jicht en ischias, langs den natuur lijken weg volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Met het verdwijnen der oorzaak verdwijnt tevens als vanzelf de pijn. Maar niet alleen de rheumatiek verdwijnt, de ge heele gezondheid wordt beter, men voelt zich frisscher, energieker en krachtiger. Kruschen Salts geeft U een stralende gezondheid voor 1 cent- per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de fiesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: Galaconcert H.O.V. o.l.v. Heinrich Steiner. Soliste: Hélène Ludolph. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Episode". Op het tooneel Yong Kee Troupe, Chineesche acro baten. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Watt en Half Watt in „Met volle muziek". Op het tooneel: Tom Jersey, hand schaduwbeelden. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Op het verkeerde spoor". Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 10—4 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 30 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Tooneelgroep Het Masker. „Toekomst". 8.15 uur. Geb. Protestantenbond, Jacobstraat: Lezing „De Melodie van Montmartre" (Volksuniversi teit) 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des av^nd?. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 10—4 uur.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10