C.J.GUDE Smit en Van Rijsbergers Exclusief™ niet duur Ook nu weer remise. V K IJ D A" 'G 29 N V E M B E E 1935 H A A E E F. M'S D A G B E A D 8 EUWEALJECHIN. yier en twintigste partij duurde duurde 33 zetten. In de Sociëteit Eensgezindheid te Delft is Donderdagavond de 24ste partij tusschen Euwe en Aljechin onder groofce belangstelling gespeeld. De spelers zaten met hun secondan ten in een aparte zaal, welke door een groote glazen deur van die voor de bezoekers was ge scheiden. Om half zeven werd de partij begonnen, welke het volgende verloop had. Wit Dr. M. Euwe. Zwart Dr. A. Aljechin. Holiandsche partij. 1. d2d4 e7e6 2. c2c4 f7—f5 Het was te verwachten, dat de wereldkam pioen deze verdediging eens kiezen zou, zoo als hij dit ook had gedaan tegen denzelfden tegenstander in de vorige match. 3. g2g3 Dit wordt als het beste antwoord beschouwd. 3. Lf8b4 4. Lel—d2 Minder gced is Pc3, waarna Zwart op c3 tuilt en Wit een dubbelpion bezorgt. 4. Lb4e7 Gewoonlijk wordt Lxd2 -f gespeeld, doch ook wel eens De7. De tekstzet is afkomstig uit een partij Kmoch—Judewytsch (Leningrad 1934). 5. Lflg2 Pg8—f6 6. Pblc2 O—O 7. Pf6e4 Zwart moet in deze opening iets onderne men. Bij een passieve houding komt Wit ge makkelijk in het voordeel. Nu is ook duidelijk, waarom Zwart eerst Lb4 en daarna pas Le7 speelde. Stond de witte Looper op cl, dan zou Pe4 kunnen volgen en dan Pf3d2. 7. Pgl—f3 Ook Ph3 wordt vaak gespeeld met het doel de Looperdiagonaal vrij te houden en het paard naar f4 verder te ontwikkelen. 8. O—O Op Pc3xe4 zou het andere paard goede vel den hebben. 8. Le7—f6 Bereidt den bevrijdingszet e6e5 voor. 9. Pc3xe4 f5xe4 De dubbelpion is niet nadeelig. Zwart kan later deze situatie door e6—e5 oplossen. 10. Pf3—el Lf7xd4 Een andere mogelijkheid voor Zwart was d7—d5 te spelen, maar dan volgt e2—e3 en later f2—f3 en Wit staat overwegend beter. 11. Lg2xe4 Schijnbaar verliest Wit een pion, maar als Zwart b2 neemt, dan volgt Le4xh7 ~r gevolgd door Dc2 t en Dxb2. 11. Ld4xb2 Zwart geeft er de voorkeur aan om den b- pion te nemen en den h. pion af te staan. Wit verkrijgt weliswaar een verzwakten Dame vleugel, maar hij is beter ontwikkeld en kan tegen de verzwakte Koningsstelling een aan val ondernemen. 12. Le4xh7 Kg8xh7 13. Ddlc2 Kh7—g8 14. Dc2xb2 Pb8c6 15. Pel—f3 Euwe gooit hier al zijn troepen op den Ko ningsvleugel. Op Lc3 zou Dg5 gevolgd zijn. 15. d7—d6 Nu kan op Lc3 volgen e6e5 16. c4—c5 Dit pionoffer dient om de Looperdiagonaal van Wit vrij te maken. Op d6d5 kan na Lc3 geen e5 meer geschieden en op e6e5 volgt e5xd6 en het pionnencomplex van Zwart is zwak en kan op den duur tot materieel verlies leiden. 16. d6xc5 17. Ld2c3 Dd8e7 Op Tf8f7 zou h2—h4 volgen, gevolgd door Pg5- 18. Tal—dl Wit verkiest den positioneelen weg. 18. b7—b6 Lc8—d7 ging niet, omdat dan zou volgen IiXg7, Dxg7; Dxg7 Kxg7; en Tdlxd7 19. Db2c2 Dreigt Dg6 met daarna Pg5. 19. Lc8—b7 Nu kan nog Dg6 met Dame naar het veld f7 beantwoord worden. 20. Dc2g6 De7—f7 21. Dg6—g5 Algemeen werd hier verwacht Dg6g4, waarop Zwart zou hebben laten volgen Ta8— (18. In deze situatie zou gevaarlijk spel voor beiden zeer goed mogelijk zijn geweest. Ta8d8 h2—h4 Na Pe5 is De7 voldoende. Aanval en verde diging wegen tegen elkaar op. Wit wil zijn aanval met h.4—h5—h6 doorzetten, maar Zwart houdt het paard op f3 vast, aangezien pion f2 zwak is. De aanval van Wit loop^ lang zamerhand dood. 22. Td8xdl 23. Tflxdl Pc6d4! 24. Lc3xd4 24. c5xd4 Lxf3 levert niets voor Zwart op. 25. Tdlxd4 Euwe bood hier remise aan, welk voorstel Aljechin met recht niet aanvaardde. Zwart is schitterend uit den aanval gekomen en be hoeft niets meer te vreezen. Zijn stelling ver dient de voorkeur. 25. Lb7xf3 26. Td4—f4 Beter dan onmiddellijk e2xf3. Zwart zou dan eenvoudig met de Dame nemen en een pion finnen. 26. Df7—h5 27. Tf4xf8 K°8xf8 28. Dg5—f4 Dh5—f7 29. Df4xf3 Df7xf3 Wit kon aan ruil van de Dames niet meer ontkomen. Het pionneneindspel staat voor bem verre van gunstig. 30. e2xf3 30. e6e5 Belet f3—f4 31. Lgl—fl b6—b5 32. Kfle2 c7c5 33. Ke2e3 Remise gegeven. Wat Zwart ook speelt, nu zou f3—f4 volgen en Wit heeft dan 3 pionnen op den Konings- vieugel tegen Zwart 1. terwijl het bij den Damevleugel juist omgekeerd is. Wit's Koning staat bovendien in het midden Nabeschouwing. Het hart van eiken Nederlander klopte sterk, toen Euwe vanavond een aanvang maakte met de 24ste partij. Men had hoop, dat hij, nu met Wit spelende, zijn reeks overwinningen met deze kleur zou voortzetten. Men vreesde tege lijkertijd. dat hij te veel zou riskeeren. Trouw biijven'd aan zijn d4-opening bereikte hij in een Holiandsche verdediging een goed spel. Pe wereldkampioen probeerde het met een (Adv. Ingez. Med.) zelden gebruikte variant en kwam eenigszins in een gedrongen positie te staan. Onze land genoot kreeg, toen hij een pion offerde aanval en men dacht reeds dat deze zou doorslaan. Tegen de schitterende verdediging van zijn tegenstander kon hij echter niet veel bereiken. Aljechin gaf zijn pion terug en kreeg een be tere stelling. Om niet opnieuw een pion te ver liezen moest Euwe Dame en Toren ruilen en in een eindspel van pionnen over gaan, dat er niet zeer hoopvol voor hem uitzag. Men dacht reeds, dat Euwe spoedig verliezen zou en men verbaasde zich, toen enkele zetten later Aljechin remise aanbood. De wereld kampioen zag in, dat zijn tegenstander ook 3 pionnen tegen 1 op den Koningsvleugel kreeg, hetgeen Aljechin op den Damevleugel bereikt had. Het was een zeer opwindende partij ge weest met wisselende kansen. Gevestigd sedert 1920 UITZENDING VAN DSINERS CUISINIER - IQRDENSSTR. 74 TELEFOON 13132 HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) KIJK UIT II—H. S. G. II Dinsdagavond had te Velsen bovenge noemde wedstrijd plaats met als resultaat een overwinning voor de Haarlemmers. De volledige uitslag luidt: Kijk Uit II H.S.G. II J. A. StalsH. D. v. d. Ouw 10 J. PoldermanM. Rumpff 01 D. WoldringhD. Wielenga 1/2—1/2 J. A. A. FalkA. D. v. Steenis 1/21/2 J. de Vries—A. Stevenhage 01 G. SchuurmanJ. Leibbrandt 01 D. J. v. Rijswijk—J. Sondorp 1/21/2 D. LeeuwerikH. J. Junge 1/21/2 H. OderkerkJoh. v. Teunenbroek 1/21/2 P. T. JansenW. Saeys 01 Totaal 3 1/2—6 1/2 DAMMEN. DAMCLUB HAARLEM. De uitslagen van de Woensdagavond j.l. ge speelde partijen voor de wedstrijden om het kampioenschap 1935'36 van de Damclub Haarlem, luidden: Hoofdklasse: P. MollemaW. van Daalen 11, F. A. BerkemeierH. A. van Abs 11, W. Stroo—G. P. Heek 2—0, J. Lycklama—C. Dikkeboom 2—0, H. W. ZitmanW. Stroo 11. Tweede klasse: J. PI. BurghoutTh. Nunnink 2—0, G. P. RoetJ. Hartel 2—0. F. Mollema R. Groos 11, A. Russ—J. P. Exel Sr. 20. DAMCLUB „HET NOORDEN" In de Damclub „Het Noorden" werden de volgende partijen gespeeld voor de wedstrij den om de clubkampioenschappen 1935/36: Klasse I. J. Kroon wint van J. Dienske Jr.; H. Dienske remise met H. M. Jansen Sr.; A. Smit Jr.—J. M. Jansen afgebroken; W. R. Hooghwinkel remise met H. C. Bosman; J. Kroon remise met H. C. Bosman. Klasse B: H. Besamusea wint van W. Hey- selaar; M. v. d. Mee wint van F. v. d. Fange: H. Boetel wint van F. A. Rovers; J. van Kleef wint van D de Groot; J. Smit wint van Rein- hardt; A. Olvers wint van Meijers; A. Blom wint van A. Lazet. Een dam-artist te Haarlem Op Maandagavond 9 December a.s. zal, zoo als we reeds eerder meldden, voor de Haar- lemsche Damclub in „De Korenbeurs" een damspel-artist optreden die het volgende pro gramma zal afwerken: 1. Propaganda en toe lichtingsrede; 2 Resumé beschouwing; 3 Cau serie over de wondere damspelwereld in het klein. 4 Het spelen van vijf blinddamspelpar- tijen, waarbij gelijktijdig een partij biljart wordt gespeeld tegen de sterkst aanwezige dam en biljartspelers; 5. Damspelséance partij per rijwiel. 6 Kunstbiljartspeldémonstratie, o.a, het nieuwe modebiljartspel „Adlideux spel", waarbij gelijktijdig een blinddamspelpartij wordt gespeeld; 7 Een korte demonstratie over „Ultra moderne damspelproblematiek". 8 Massa simultaanseance. 9 Enkele attracties, taxatie-wedstrijd enz.; 10 Miniatuur damspel expositie, damspelcuriositeiten enz. Bij het lezen van dit programma zal men onwillekeurig de schouders ophalen en on- geloorig het hoofd schudden. Immers alleen al het spelen van vijf blindpartijen tegelijk en dan nog bovendien gelijktijdig een partij biljart tegen een sterken biljartspeler zou een prestatie zijn die tot nu toe nog door niemand werd geleverd. Het bestuur der Haarlemsche Damclub heeft echter gemeend den Haarlemschen damspelers deze primeur niet te mogen onthouden. Deze damspel-artist heeft dergelijke avon den althans met een dergelijk uitgebreid programma nog nimmer gegeven en be schouwt den in Haarlem te geven avond uit sluitend als een reclame voor zijn prestaties. VOETBAL. POLITIE HAARLEM—BLOEIYIENDAAL (1—0). Woensdagmiddag had bovengenoemde ont moeting plaats onder leiding van scheids rechter H. H. Luijken. In de eerste helft werd er keurig voetbal te zien gegeven, doch de rust kwam met 0—0. Spoedig na rust kreeg de Haarlemsche midvoor Van der Meij den bal keurig toege speeld. Met een keihard schot bezorgde hij aan de Haarlemmers de leiding. Hiermee kwam het .einde. SCHOTEN—S. V. C. Zondag speelt Schoten op haar terrein aan den Vergierdeweg tegen het Haagsche S. V. C. Het Schoten-elftal is als volgt: Boeser, Schotman, v. Putten, Steenbergen, Rootlieb, Hetem, Oorthuis, Maas, v. Roon, Kedde, Cop. Werkloozencompetitie. Het programma voor 3, 4 en 5 December luidt: 3 December: TerreinScheidsr. Z.W.V. II—V.V.C. II Zandvoort R. C. Kremer. V.V.T. I—V.V.B. II Haarlem H. J. Boeree. V.V.M.Gazelle II Vergierdew. A. P. v. Gent Rood Wit II—Metaal a V.S.V. F. J. Wempe. 4 December: V.V.C. IIV.V.S. Transport Grasman. 5 December: Rood ZwartV.V.B. 1 Stormvogels M. J. v. Toonenburg. Gazelle IRood Wit I Vergierdew. De Wit. V.V.T. IIZ.W.V. I Transport De Koning. Metaal B—V.V.B. H.F.C. De stand luidt als volgt; gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. gem. Rood Wit H 6 5 0 1 10 27—14 1.66 V.V.T. I 7 4 3 0 11 33—12 1.57 Rood Wit I 8 5 2 1 12 29—17 1.50 Rood Zwart 4 3 0 1 6 22—10 1.50 Metaal 6 3 2 1 8 25—21 1.33 V.V.M. 6 4 2 0 8 21—18 1.33 V.V.B. I 7 3 1 3 7 26—18 1.00 Gazelle I 7 3 1 3 7 27—23 1.00 Z.W.V. II 2 1 0, 1 2 7— 7 1.00 v.v.c. n 7 2 2 3 6 10—28 0.87 V.V.C. I 8 2 2 4 6 18—26 0.75 V.V.S. 6 1 2 3 4 16—18 0.66 V.V.B. II 8 2 1 5 5 20—34 0.62 V.V.T. II 7 1 1 5 3 19—28 0.42 Gazelle II 8 1 1 6 3 9—46 0.37 Z.W.V. I 1 0 0 1 0 3— 4 0.00 Maatkleermakerij (Voortzetting Fa. Theod. G. van Dusseldorp) Kleeding waar over men spreekt. Zijlstraat 87 - Tel. 16963 (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG-MIDDAG COMPETITIE In de eerste afdeeling vielen geen verras sende uitslagen te noteeren. Zooals wij wel verwacht hadden, moest Tweede Jeugd zich in den wedstrijd tegen Z'.S.V. met een gelijk spel tevreden stellen (11). De club-ontmoetin gen V.V.IJ IV.V.IJ. 2 en Kennemerland I— kneemerland 2 werden door de eerste elftal len gewonnen, hetgeen weinig verwondering wekt. In de tweede afdeeling heeft JOHEZ het klaar gespeeld, aan V.E.W. de eerste nederlaag toe te brengen. De achterhoede van V.E.W. zag geen kans, de productieve voorhoede van de thuisclub in bedwang te houden en werd niet minder dan vijfmaal gepasseerd. V.J.B., dat van Kennemerland 4 won, heeft nu in af deeling B de leiding veroverd, op den voet ge volgd door Kennemerland 3. Het spant in deze afdeeling geducht, want behalve laatstge noemde twee elftallen hebben ook V.E.W., Johez en Ulysses nog een behoorlijke kans op de bovenste plaats. In de laatste afdeeling blijft V.V.R.A. onge naakbaar. V.J.B. 2 verloor op eigen terrein met 11—0 van de ambtenaren. Voor morgen is een klein programma sa mengesteld, dat er als volgt uitziet: Afdeeling A: TelefoniaKennemerland 2. Afdeeling B: Kennemerland 4Ulysses. S.I.Z.O. 2—Johez. V.J.B.—V.V.B. Afdeeling C: V.V.R.A.Z.S.V. 2. Kennemerland 6V.E.W. 2. V.E.W. 3Kennemerland 5. De wedstrijd tusschen Telefonia en Kenne merland 2 is van belang voor de onderste plaats. Beide elftallen zijn dit seizoen niet op dreef. Tot dusver wist Telefonia slechts vier punten te bemachtigen, terwijl Kennemerland 2 het nóg slechter dééd en het maar tot twee punten heeft weten te brengen. Wint de thuis club, hetgeen we het meest waarschijnlijk achten, dan heeft zij een flinken voorsprong op de hekkensluiters. Is dit echter niet het ge val en legt Kennemerland 2 op beide punten beslag, dan staat Telefonia onderaan, omdat de bezoekers dan een gelijk aantal punten hebben en twee wedstrijden minder gespeeld. In de B afdeeling wordt de ontmoeting V.J.B.V.V.B. gespeeld. De thuisclub, die op 9 November den uitwedstrijd tegen haar plaatsgenoote met 3—2 won, moet beslist win nen om de bovenste plaats te behouden. Ulys ses, zoowel als Johez spelen uitwedstrijden, doch veel moeilijkheden' zullen de resp. tegen standers hun wei niet bezorgen V.V.RA.. dat Z.S.V. op bezoek krijgt, zal haar tiende over winning in successie wel kunnen boeken. IJSHOCKEY. „ST. MORITZ" NAAR AMSTERDAM. Het bezoek van de IJshockeyclub ..St. Mo ritz" is voor Amsterdam een belangrijke ge beurtenis. Deze toch is de oudst bekende club op dit gebied in Zwitserland. St. Moritz is jarenlang kampioen van Zwitserland geweest, totdat Davos haar de zen titel ontnam, doordat verschillende der St, Moritz-spelers overgingen naar Davos. Het zou inderdaad met St. Moritz gedaan zijn geweest, indien ze niet in Mezzi An- dreossi een man hadden gehad, die voor de ijshockeysport in Zwitserland de basis legde. Hij werkte rusteloos door en leidde diverse spelers op, zoodat hij na vijf jaar harden arbeid er in kan slagen een team samen te stellen, dat overal met eere kan spelen. A.s. Zaterdagavond staat voor de eerste maal in dit seizoen een zuiver Hollandsch team tegen een sterken tegenstander; de heeren van het Olympisch Comité krijgen een goede gelegenheid, te beslissen of een Holiandsche ploeg in aanmerking zal komen om de vaderlandsche kleuren bij de Olympi sche Spelen te verdedigen. Zondagmiddag staat de steden wedstrijd AmsterdamSt Moritz op het programma van de „Blue Six" tegen het eveneens met drie Canadeezen versterkte Zwitsersche team LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL ALBERDINCK THIJM. WELKOM VREEMDELING. „Welkom Vreemdeling!"het is, dank zij Royaards. een slagzin geworden, dien men overal in de Kamers, in Gemeentera den en op vergaderingen kan hooren, zelfs van lieden, die nooit den schouwburg plegen te bezoeken. Dit is wel het beste bewijs, hoe groot het succes van de opvoering van dit blijspel indertijd is geweest. De heeren Steph. van Cuyk en Gerard Nielen hebben het thans voor het dilettan- ten-tooneel van Holland bewerkt en gisteren gaf de R.-K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm er in den Jansschouwburg de pre mière van. Toen wij Welkom Vreemdeling na zooveel jaren terug zagen, konden wij nau welijks begrijpen, dat dit goedmoedige blij spel met zijn vele hokus-pokus indertijd zoo'n enormen bijval heeft gehad, maar ja, als wij dan weer in gedachten Royaards in de rol van Isidor Soloman terug zagen en die bekende zinnetjes hoorden, zooals: „Nou ja, zoo heelemaal mesjogge zijn we ook nog niet!" of „Alleen de neus is 'n beetje an ders!" dan wisten wij ook dadelijk waaraan dit phenomenale succes te danken was. Isidor Sólomon is wel een van de beste rollen van Royaards geweest, een rol, die al zijn liefde had en hij volkomen uitspeelde. Het was voor Alberdingk Thijm een geluk, dat, deze -hoofdpersoon ook gisteren heel aar dig! gespeeld werd, want het stuk staat en valt met Isidor Solomon. Joop Kruijvef -had indertijd in De Lijfrente reeds bewezen, dat hij zoo'n Joodsche figuur tot leven wist te brengen en hij heeft ook aan dezen braven Isidor, die de goedheid zelve is, relief en ka rakter weten te geven. Hij typeerde het ras- eigene van Isidor fiin en dikwijls zelfs gees tig, hij was werkelijk in heel zijn doen en laten een Jood en maakte van dezen Solo mon een sympathieke figuur. Hij stond van alle spelers gisteren ver boven aan en aan hem was dan ook het succes van den avond te danken. Door zijn Joodsch spreken was hij echter niet altijd goed te verstaan en de pointes van zijn tekst zooals „Zoo heele maal mesjogge zijn wij ook nog niet!" kwamen niet altijd tot hun recht. Maar als ik dan weer denk aan de manier, waarop hij zei: „Als ze 't dan nog niet weten, weet ik 't ook niet!" en hoe hij met den zilveren be ker manoeuvreerde, dan mag ik wel zeggen, dat hij voor een amateur het er bijzonder verdienstelijk heeft afgebracht en dat be- teekent voor deze moeilijke rol geen gering compliment. Isidor Solomon droeg de opvoering en dat was wel noodig, want er mankeerde overi gens nog al wat aan. Alberdingk Thijm was dit keer minder gelukkis-, dan wij anders van deze vereeniging gewoon zijn. Het spijt mij dit te moeten schrijven, omdat men zooveel werk had gemaakt van de technische hokus pokus in dit stuk. Zoo verdient de heer Arie van Dijk een extra pluim voor de maquette van de moderne Amerlkaansohe stad, die hij speciaal voor dit blijspel gebouwd had. Dat was in orde! Men had hem als belooning daarvoor als souffleur dezen avond met rust moeten laten, maar helaas deed men dat niet! Arie van Dijk moet benauwde oogenblikken in het souffleurshokje hebben doorgebracht. De rolkennis liet heel veel te wenschen over en dat wreekte zich nu en dan voor al in het eerste en tweede bedrijf, dat heel slepend gespeeld werd erg. En het leek ook, of de regisseur dit keer moeite had ge had met de groepeeringen. Daar mankeerde ook nog al eens wat aan. De heer Moerkerk heeft zijn menschen wat te veel aan hen zelf overgelaten. Hierdoor kwam het, dat er bij voorbeeld in I in het geheel geen sfeer zat en als Isidor er niet was geweest, dan zou het zeker mis zijn gegaan. Maar ^elukkig was hij er en redde hij Welkom Vreemdeling, al kre gen wij dan ook maar één goed uitgespeelde rol in het stuk te zien. Een bepaald standje verdient dit keer de kapper. De heer André Steenman had het zich wel heel erg gemakkelijk gemaakt. Be halve Isidor speelde ieder met zijn eigen „kop". Hierdoor kwam het, dat bijvoorbeeld papa Tyler er nog jonger uitzag dan zijn zoon. Dat had toch met wat moeite niet zoo behoeven te zijn. Het was gisteren, of men het alles aan Isidor overliet en ik zou dan ook niet weten, wien ik behalve hem nog een compli ment zou kunnen maken voor spel of ty peering. Maar laten wij blij zijn, dat Joop Kruyver meespeelde. Hij gold voor 10 anderen en heeft er voor gezorgd, dat er heel wat ge lachen is en de voorstelling toch nog succes had. Voor den aanvang van Welkom Vreemde ling deelde een der heeren van het bestuur mede, dat Alberdingk Thijm haar 45-jarig bestaan o.a. hoopte te herd"^'""- met een opvoering van een nog niet te Haarlem ge speelde comedie van Kees Meckel, den schrij ver van De Nar, een mededeehre. die met applaus ontvangen werd. 1. B. SOHUIL. Tweede lezing van Dr. D. M. Dijt. Geldwezen, prijs- en levensniveau, inter nationale handelsproblemen. Donderdagavond hield dr. M. D. Dijt in restaurant Brinkmann zijn tweede lezing van de serie voordrachten over economische vraagstukken van West-Europa. Dr. Dijt begon met een behandeling van het geldwezen gedurende de laatste eeuw. Hij noemde ter verklaring van liet verschijn sel, dat met de ontwikkeling van het pro ductiestelsel in Europa er in de conjunctuur in de laatste eeuw een tendens tot steeds sterker uitslagen is gekomen, verschillende oorzaken. In de eerste plaats vertoont de vraag naar verschillende goederen bij het stijgen van de welvaart van de groote massa der bevolking de neiging hoe langer hoe on elastischer te worden. Dat wil zeggen, dat bij een hoog levenspeil de lagere prijs minder toename van het verbruik tengevolge heeft dan bij een lager levenspeil. In de tweede plaats, zoo legde spr. uit, is er een steeds toenemende differentiatie van kapitaal en arbeid, waardoor er moeilijkhe den ontstaan voor een steeds grooter per centage van ondernemers door een lager prijsniveau. Hoe hooger ontwikkeld dus het productiestelsel is, hoe gevoeliger het wordt voor conjunctuuruitslagen. Bovendien wor den deze uitslagen grooter. Hiermee staat de ontwikkeling van het geldstelsel in nauw verband. Dr. Dijt behan delde vervolgens de bijzondere positie, die het geld heeft ingenomen. Dit goed is door haast alle landen als waardemeter aanvaard. Deze waardemeter is echter zelf ook onder hevig aan waardeveranderingen, door de meer of minder vlugge uitbreiding van de productie der grondstoffen, die als waarde meter worden gebruikt. In dit geval is dat het goud. Spr. behandelde als toelichting hiervan de wisselingen in het prijsniveau in de laatste eeuwen. De ontdekking van Ame rika deed den aanvoer van edele metalen stijgen. Hierdoor steeg ook het prijspeil. Van 1825 bot 1850 ging de goederenvoortbrenging sneller dan de goudproductie, waardoor de prijzen daalden. Dat gaf een grooter goede- renvraag, de goudproductie ging weer vlug ger en er kwamen hoogere prijzen. Tot on geveer 1883 atagneerde de goudproductie om' na intreden van lagere prijzen weer te stij gen. De hooge prijzen van 1914 tot 1918 de den de goudvoortbrenging afnemen, die nu, in deze crisis weer toeneemt. Hierna wijdde spr. de aandacht aan het' verband tusschen geld en crediet. Sneller dan het z.g.n. nationale vermogen nam het volume van het crediet toe, des te meer waar tegenwoordig percentsgewijze steeds meer ondernemingen met crediet worden gefinan cierd. Dit verzwakt den weerstand van het productieapparaat tegen de conjunctuur schommelingen. De buitenlandsche handel omgeslagen per hoofd der bevolking is eveneens steeds ge groeid, totdat hij in de huidige crisis is af genomen. Dit staat, naar spr. uiteenzette, in de eerste plaats in verband met de politieke belemmeringen. Maar ook met de kwestie der internationale schulden. Er zijn crediteurenstaten én debiteuren- staten ontstaan. De eerste hebben meer vor deringen op dan schulden aan het buiten land. Voor de laatste geldt het omgekeerde. Met goederen worden rente en aflossing be taald, zoodat een crediteurenstaat een pas sieve en een debiteurenstaat een actieve handelsbalans heeft. Dr. Dijt legde «uit, dat bij de tegenwoordige structuur bij daling van het prijspeil de internationale betalingen - noodzakelijkerwijs in gedrang moeten ko men. Tenslotte sprak hij over het vraagstuk van aanpassing van den eigen levensstandaard ten opzichte van die van andere volken met een lager levenspeil. Bij daling van de prijzen doet het verschijnsel zich voor, dat weinig ontwikkelde landen veel minder van de cri sis te lijden hebben dan meer ontwikkelde, i Tijdens een crisis is Japan Europa de baas, in de hoogconjunctuur andersom. Nu moet men, zei spr., niet denken dat het Westen tot het levenspeil van het Oosten moet dalen. Dat hangt af van de ontwikke ling van landbouw, handel en industrie. In. een hoogontwikkeld land is ook een hooger levenspeil mogelijk en zelfs wenschelijk. Een. lager niveau zou in de Westersche landen een te sterke productie veroorzaken, waarop zeker verval zou volgen. Aan het einde van deze voordracht be stond er gelegenheid tot het stellen van vragen. Dassen-Handschoenen- Shawls-Overhemden Coindefeu-Kamerjassen GR.H0UT5TR hoer ÖR MARliT HAARLEH (Adv. Ingez. Med.) Wardenier stal nog een auto. ASSEN, 28 Nov. (A.N.P.) Het blijkt thans, dat Wai'öenier ook te Assen aan het werk is geweest. Hij heeft daar een auto gehuurd en niet teruggebracht. Zaterdag 19 October j.l. vervoegde zich bij de garage van den heer B. te Assen een persoon van ongeveer 22-jarigen leeftijd om een auto te huren. De heer B. was bereid aan dit verzoek te voldoen en om half zes kwam de jongeman den wagen halen. Hij deelde mede de auto spoedig te zullen terug brengen. Toen de auto den Donderdag d.a.v. nog niet was teruggebracht deed de heer B. aangifte bij de politie. Deze stelde een onder zoek in, doch de auto bleef weg. Dinsdagavond j.l. werd de politie te Assen echter door de marechaussée uit Zwolle opgebeld. Deze deelde mede, dat te Blesse, gemeente Weststelling werf, in een garage een auto stond, waarvan men vermoedde, dat deze afkomstig was van den diefstal van auto's, waarvan Wardenier werd verdacht. De heer B. is daarop met de politie naar Zwolle gegaan en heeft daar in het politiebureau Wardenier herkend als de persoon, die de auto had gehuiu'd. Het bleek, dat Wardenier per fiets naar Assen was geko men. De fiets heeft hij tegen een boom gezet, waarna hij naar de garage van den heer B. ging om met den gehuurden wagen weg te rijden. Het nummerbord werd door hem ver anderd en vervolgens verkocht hij den wagen te B^sse, waar deze door de politie werd op gespoord. W. zal heden te Zwolle ter beschik king van de justitie worden gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 14