Brieven van de Hei. Nieuwe Uitgaven Ons Wekelijksch V R IJ D A G 29 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 9 De Radio en de kapotte sok. De herfst komt aan, 't wordt dus hoog tijd om de zomerkleeren op te bergen. Met een massa kapotte tennissokken in m'n stop mandje ben ik naar mijn naaihoekje gekropen en heb de radio aangezet. Als er ooit een enquête gehouden wordt onder „huisvrouwen" welke muziek zij het meest waardeeren als „steun-bij-huishoude- lijke-bezigheden" dan denk ik dat gramofoon- muziek het wint. vooral voor kousenstoppen! Niets is opwindender dan een voorbeschou wing met sorteering: Groep 1: Kleine gaatjes; tijd; één zijde gra- mofoonplaat. Groep 2: Middelsoort gaatjes: tijd: beide zij den van een gramofoonplaat. Groep 3: ladders en groote dunne plekken; tijd: beide zijden van een gramo foonplaat met aankondiging van dezelfde- en een volgende plaat. Groep 4: Galen groote gaten groepen kleine gaatjes tijd: varieerend twee. drie of meer platen aan belde zijden met aankondiging en her haling van muziek en nummer. Wat een verrassingen en wat een prettige momenten kun je zoo niet beleven! Je eigen record kun je verbeteren, en je kunt je gaten- tijdsduur afmeten naar Decca. Odeon of Pathé terwijl een veel langere Polydor, His Master's Voice of Columbia-plaat gespeeld wordt. Vandaag ben ik begonnen met de kleine gaatjes. Verstandige menschen zeggen, dat je met de vervelendste dingen moet beginnen, maar bij kousenstoppen gaat dit niet op. want je werkt veel prettiger als er een heele stapel die klaar is „ter aanmoediging" vóór je '.lgt. Ik schoot dus vlug op, één klein laddertje voor Richard Tauber. twee kleine gaten en een doorstopplek voor twee kanten bioscoop- orgelsoli van Sidney Torch, drie gaatjes voor Ambrose, de Boswell Sisters, Jacob Hamel's kinderkoor en Jo Vincent. Toen heb ik een thee gedronken en een naadje gemaakt (even boven de hiel!) gedurende de kus-serenade van MIcheli. Tenslotte bleef er nog één vree- selijk groot gat over, waarvoor ik om de „span ning te leggen" alleen al minstens 2 kanten van een His Master's Voice berekende. En ik ik bofte, want de omroeper kondigde de Zevende van Beethoven aan Ik ben er expres even voor gaan zitten, de draad in de naald, en precies gelijk begonnen we. Ik dacht nooit dat ik het halen zou. ik was nog niet op de helft en toen scheen het eind van de plaat in 't zicht te zijn. Ik haalde de draad door, ik stak weer in. haalde doormaar de muziek ging rustig verder. Nog tien, nog twaalf, nog vijftien draden. Ik besloot mezelf op een tweede kopje thee te fuiven als ik won! Als tegemoetkoming verhoogde in den tijdsduur.. Ook de tijd van de herhaling van den omroe per was voor mij En werkelijk! Ik won! Maar eerlijkheids halve moet ik er bij zeggen dat de omroeper zei: „U hoorde zoo juist de Symphonie no. 7 in A groote terts op. 92 van Beethoven, gespeeld door het Symphonie-orkest van Philadelphia, onder leiding en toen knipte ik den draad af!) van Leopold Stokowski Dit waren de His Master's Voice platen D 1639 tot en met 1643". H. v. d. S. MARSEPEIN. Ten einde onze lezeressen in de gelegenheid te stellen met het a s. Sint Nicolaas te kunnen geuren, zoowel letterlijk als figuurlijk, met thuisbereide lekkernijen, geven wij hier het recept van marsepein. Bereiding: 250 gram gemalen amandelen, waaronder een paar bittere, vermengen met een paar lepels water en 250 gram poedersui ker; dit al roerend verwarmen tot er aan een natgemaakte lepel niets van het deeg blijft hangen; er dan, zoo gewenscht, nog een weinig rozenwater aan toevoegen; het uitrollen op een met poedersuiker bestrooide plaat en het nog met poedersuiker bestrooien. Er allerlei vormen van maken, b.v. ringen, sterren, korfjes enz. Deze nog even in een lauwe oven of op een hoekje van het fornuis op een met poedersuiker bestrooid papier laten drogen. De huisvrouw repareert zelf door A. V. Hartogh een boekje met aanwijzingen voor reparaties op huishoudelijk gebied Drie jaren tent-leven door Jo RogerTourte. De uitgeverij J. Noorduyn en Zoon N.V. te Gorinchem deed verschijnen „Drie jaren tent leven; als trekkers de wereld rond", door Jo RogerTourte, in een vrije Nederlandsche bewerking door ir. C D. Grijns. Rémois Roger maakte de teekeningen voor dit boek Je vais a Paris par dr. J. Smit. Dezelfde uitgeverij gaf uit den vierden druk van „Je vais A Paris. Le francais comme on le parle", door dr. J. Smit en Huiswerk. Bij J. Noorduyn, te Gorinchem is ver schenen „Huiswerk", door Dr. J. Smit. Het boekje bevat een radio-rede. door dr. Smit onlangs voor de N.C.R.V. gehouden en geeft vele goede wenken voor ouders. Wan neer deze wenken van een blijkbaar zeer er varen paedagoog ter harte worden genomen, behoeft voor geen enkel normaal kind het huiswerk „een plaag" te zijn. Handleiding hij de verzor ging van den zuigeling. Verschenen is de Handleiding bij de ver zorging van den zuigeling. De uitgave is van G. Jonker te Bilthoven. Albert Schweitzer coor H. A. C. Snethlage. De boekhandel Lankamp en Brinkman in Amsterdam heeft uitgegeven, de verhande ling van H A. C. Snethlage .Albert Schweit zer. De man die tot allen spreekt". HET MENU VOOR DE HEELE WEEK ZONDAG: Ossestaartsoep, Kalfsfricandeau Worteltjes en Doperwten, Aardappelen, Vanillevla met gember MAANDAG: Erwtensoep met worst en kluif en dobbel steentjes gebakken brood, Beschuit met kaas. DINSDAG: Rijst met kerry Blinde vinken, Aardappelen, Fruitsla WOENSDAG: Rundergehakt, Spruitjes, Gebakken aardappelen, Rijstrand m. bessensap. DONDERDAG: Varkenslappen, Bloemkool m. kaassaus Aardappelen, Flensjes VRIJDAG: Brusselsch Lof met eieren en boter, Gekookte griet, Aardappelpurée Sla Zure eiersaus ZATERDAG: Rolpens m. appelen, Roode kool Aardappelen, Broodtaart, RECEPTEN FRUITSLA Reken per persoon een half pond vruchten en neem hiervoor stoofperen, zoete appeltjes, gedroogde pruimen en gedroogde abrikozen. Zet de beide laatst* een dag van tevoren in de week, kook ze met het weekwater, zoodat dit zooveel mogelijk verkoken kan, voeg er suiker bij, ontpit de pruimen en deel de vruchten in tweeën. Kook ook de appelen en peren die ge schild, van de klokhuizen ontdaan en in acht ste partjes zijn verdeeld, gaar en niet fijn, maak ze met suiker af en voeg de vruchten zonder vocht bij elkaar. Maak de sla af met het sap van een citroen en desgewenscht met een scheutje wijn. Madame mode veroorlooft ons verder met behulp van sierlijke draperieën in materialen van harmonieerende of contrasteerende tint avondtoiletten een „up-to-date" cachet te ge ven. Deze drapeeringen worden uitsluitend om het décolleté gelegd en met groote gespen van glinsterend simili in de gewenschte plooival- ling gehouden. Ook de rokken van het avond toilet zijn met eenige kleine „handgrepen" te moderniseeren. mengarmtuurtjes, zooals u die op de linksche blouse kunt bewonderen. Een paar eenvoudige corsages in een teer pasteltintje worden be vestigd aan de halsopening en op de ceintuur. Nr. 591: elegante japon voor de feestdagen, van zwarte of donkerblauwe zijde, gegarneerd met een jabot van genopt materiaal. Eenvou dig, doch zeer gedistingeerd model. Benoodigd materiaal: 3.50 meter van 130 centimeter breedte. Nr. 592: japon van soepele wollen stof. De eenige garneering bestaat uit bloemen van wit velours chiffon aan de halsopening. Benoodigd materiaal: 3.50 meter van 130 centimeter breedte. Beide patronen zijn in alle maten tegen den prijs van 50 ets. per stuk te verkrijgen bij het bureau van dit blad. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en ook duidelijk de ver langde maat, d.w.z. boven-, taille-, heupwijdte enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk te ver melden; men voorkomt daardoor onnoodige vertraging in de verzending. PRACTISCHE NIEUWIGHEDEN. De mode voor dit winterseizoen veroorlooft ons practisch te zijn. Daar is bijvoorbeeld de bontgarneering. Men kan een mantel garnee- ren met reepen bont. Daarvoor kan men dan prachtig de goede stukken van een oude bont kraag gebruiken. Een andere manier om een mantelpakje van eenige jaren geleden te mo derniseeren is: er een soort vest van fluweel op te stikken en de sluiting te maken van brandebourgs in een contrasteerende tint. De mode gaat echter nog verder met haar practische tendenz. Ze ontfermde zich ook over onze middagjurken van verleden jaar, waar nog niets aan mankeert, maar die toch dat kleine „ietsje" missen, dat ze niet meer als „dernier cri" stempelt. Voor deze japonnen be dacht de mode de zeer origineele jabots, die meestal van kant gekozen worden. Op onze af beelding ziet u enkele voorbeelden van derge lijke jabots. Links bovenaan een jabot van taft die op bijzondere wijze verwerkt is. De beide andere halsafwerkingen zijn van kant in een teer crème kleurtje. Vooral de „bloemen- jabot" zal een succes zijn op een eenvoudig jurkje van donkere wollen stof. Ook voor de blouses interesseert de mode zich nog steeds. Vooral de „theaterblouse" verheugt zich in haar bijzondere aandacht en met betrekkelijk eenvoudige middelen veroor looft ze ons deze telkens een weinig te ver anderen, zoodat het lijkt of het steeds een nieuwe blouse is. Bijzonder aardig zijn de bloe- Sinterklaas aan wal gestapt. De kleine jongen is zeven jaar en zijn vader en moeder zijn ervan overtuigd, dat hij nog vast in Sinterklaas gelooft. Dit bewijst ook het navolgende gesprek dat hij laatst met één van zijn tantes had. „Sinterklaas is een aardige man, hè tante?" „Natuurlijk", zei tante, die zich haasten wilde om verkeerde denkbeelden over een wraakzuchtigen Sinterklaas en een wreeden Pieterman met een zwiepende roe en een on metelijk diepen zak voor ondeugden, te ont zenuwen. „Is hij nooit boos?" „Nee nooit, hij is altijd vriendelijk". „Ook niet, als je stout geweest ben, hè tante?" Nee hoor, dan ook niet, want Sinterklaas is een echte kindervriend". „Wat is dat, een kindervriend?" „Iemand die van kinderen houdt". Maar dat laatste vond de kleine jongen blijkbaar een onnoodige uitspraak: het denk beeld. dat er iemand zou zijn die niet van kinderen houdt, was in zijn breintje nog nooit opgekomen. Zijn oudere broertje doet goed mee om hem zijn geloof aan Sinterklaas te laten be houden, en met veel verve wordt aan hem ver teld. hoe Sinterklaas laatst door den schoor steen is gekomen, juist toen er beneden veel drukte was door de aankomst van eenige gasten. En toen de broertjes naar bed gingen, lag er zoowaar een pop van taai-taai voor ieder van hen. Maar kort daarna heeft de kleine kerel den oudere met ontzetting geslagen, door hem tijdens een kibbelpartijtje kalmweg te verze keren „Als je niet ophoudt, krijg je niets van me met Sinterklaas!" Nee, er is toch iets dat niet heelemaal meer klopt met dat gelooven aan Sint. DE GEDEKTE TAFEL Dekt u uw tafel als u eet? Ja, dat is een rare vraag. Natuurlijk, zult u zeggen, dat is toch logisch. Maar wij laten u zoo gauw niet los. Dékt u ook werkelijk? Wij meenen niet zoo maar: ruts-boem, een kleed; pang, een paar borden; klèts, lepels vorken en messen. Dat is geen tafeldekken zooals wij het bedoelen. Waarom smaakt het eten beter (ten minste schijnt het beter te smaken) bij anderen, ter wijl u er wellicht dezelfde zorg aan besteed hebt? Waarschijnlijk, en hier komt de oplos sing, omdat hun tafel er aanlokkelijk uitzag. Werkelijk, probeert u het eens, maakt u eens wat meer werk van uw tafel, wanneer u tot nu toe dacht, dat het al voldoende was als er maar een wit tafelkleed op lag. Begint u met op dat tafelkleed een gehand werkt servet of aardig geborduurd (bijvoor- beeld in lichte kleuren) kleedje of loopertje te leggen en dan liefst met een randje kant er langs. In het midden zet u een lage vaas of platte schaal met bloemen, op het oogenblik bijv. kerstrozen of kleine chrysantjes, straks diverse soorten tulpen, kleine roode staan o.a. bijzonder aardig; vervolgens kunt u nog om de vaas heen hier en daar een klein bloemetje leggen, vooral in den zomer biedt de tuin u er genoeg. U zult zien. hoeveel gezelliger zoo een tafel er direct uitziet, hoeveel prettiger de sfeer is bij het eten. dan wanneer alles gauw, gauw van een ongezellig gedekte tafel naar binnen wordt gewerkt. U zit er tenslotte niet alléén aan, om te eten. Uw man komt van zijn kantoor of uit school of uit zijn studeerkamer en verheugt zich er op, aan 't eind van een vermoeienden dag een rustpunt te vinden temidden van de zijnen. Wat is er dan op zoo een oogenblik heerlijker dan zich behagelljk aan een goed- gedekte tafel neer te zetten en de diverse gebeurtenissen van den dag in rust en vrede te bespreken? Dat schept goede stemming en huiselijkheid. Verder ae schotels. Ook die moesten er eigenlijk altijd verzorgd uitzien. En hoe ge makkelijk is dit te bereiken met slechts een handjevol peterselie en wat blaadjes sla. Op den vleeschschotel rangschikt u aan de twee uiteinden een klein bosje peterselie en onmid dellijk maakt het geheel een appeiijtelijker indruk. Het schoteltje voor ae koffie garneert u met wat blaadjes sla. plakjes hardgekookt ei en schijfjes tomaat. Ook de fruitschotel is met een paar bladeren uit den tuin, of, als u zooiets niet bezit, met wat fijn groen, aardig te maken. U ziet, het materiaal is nihil, de moeite dito, en het geheel ziet er smakelijk uit. Nieuw is om op het oogenblik de tafel voor grootere diners op Engelsche manier te dek ken. Op de illustratie ziet u zoo een Engelsche disch. In plaats van een tafelkleed ligt er hier niets op, maar onder ieder onderdeel, als bord, glas, dekschalen enz., zien we een klein rond of vierkant kleedje, meestal handwerk; hoe fraaier gewerkt, hoe beter, dikwijls zelfs van zijde. In het midden staat, ook al op zoo c-en los kleedje, een bloemstukje en daarom heen kaarsen, die een intieme sfeer brengen bij een diner. Het verdient onder uw aandacht te worden gebracht, dat voor een dergelijke manier van dekken eigenlijk uitsluitend glad gepolitoerde tafels in aanmerking komen en geen gebeitst hout, hierop staat het namelijk lang niet zoo effectvol. Ook een gewone overhemdblouse is met behulp van een apart shawltje «zie illustratie te mo derniseeren. Aardig is, om het doorgetrokken shawltje en de knoopen van de blouse in de zelfde tint te kiezen. Een pull-over van een seizoen geleden wordt absoluut „dernier cri" als we in de hals opening een shawltje dragen in een effen af stekende kleur. De smalle ceintuur is in deze zelfde tint. Van een blouse en een vest kan men een mo dern geheel maken door aan beide iets te ver anderen. Onze illustratie toont u duidelijk, hoe we bedoelen. U kunt zien, dat het niet moei lijk is dit aardig stelletje zelf te maken. In dit korte bestek heeft u trouwens zeif kunnen opmerken, dat, om modern gekleed te gaan, slechts weinig moeite en kosten noodig zijn. Alleen een beetje nadenken. "Matt-Crcme" Maakt de huid zacht en mat. Dc beste on derlaag voor poeder Het mannelijk deel van de familie, voor zoo ver het den kinderschoenen Is ontwassen, brengt het vrouwelijk deel tot wanhoop, door „niets te weten" voor Sinterklaas. „Maar denk dan eens goed". „Ja, hoor, ik beloof je dat ik erover den ken zal". Een paar dagen later speelt zich dezelfde scène af, alleen met dit verschil, dat van den eenen kant het verwijt wordt gemaakt; je hèbt er heelemaal niet over gedacht, en het daar op van den anderen kant klinkt: och, jij be denkt wei wat, je bent inventief genoeg, en ik vind alles best. Nu. iemand die alles best vindt, is de ge makkelijkste man die er bestaat, en dus begint het vrouwelijk deel aan de inkoopen. Twee dagen vóór Sinterklaas, wanneer zij met veel inspanning, maar ook met veel plezier, voor ieder iets heeft bedacht, komt de Sinterklaas geest vaardig over hem en hij weet plotseling eenige dingen die hij toch wel graag zou wil len hebben. En dan is het maar een groot ge lukje wanneer nu juist die begeerde voorwer pen voor de gelegenheid zijn aangeschaft. Hoe geheimzinniger het toegaat met Sin terklaas, hoe heerlijker het voor kinderen is. In een gezin was het gewoonte dat één der kamers met Verboden Toegang op de deuren voor iedereen werd afgesloten. Dit alleen al was zoo'n feest, dat moeder lang voordat er kwestie van één enkel pakje in die kamer was, het verbod al op de deuren plakte. Pakjes die zóó uit den winkel komen, zijn niet bijzonder genoeg; als er dan al geen sur prises van gemaakt worden, toch moet het er anders uitzien dan gewoonlijk, desnoods met een paar kranten omwoeld, of met steenen verzwaard, anders in een oude doos. een bloempot, stukken gegolfd karton en al der gelijke mooiïgheden. Het uitpakken van iets ongewoons verleent aan den inhoud de char me van het romantische en al doen wij dan ook niet meer aan romantiek. Sinterklaas be- teekent die romantiek op zijn allerbest, dus hoe meer we dit nog bevorderen, hoe volmaak ter het feest wordt, E. E. J—P. (Adv. Ingez. Med.) Verfrischt cn verkwikt te allen tijde. In beroep, bij sport, op reis.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 15