J. van Dam miêm In moeUijlte tijden l/iett Sikl Hitolaas Hei BdoM$tijkste Kleermakerij Costuums n. Maat Op de parfumflesch. klein en groot Mr. Duys uit de S.D. Kamerfractie. 53e Jaargang No. 16085 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 29 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week f 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7214. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels I 1.75, elke regel meer I 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonncmenten op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 November. Het Lange Gevecht. De strijd der doctors Euwe en Aljechin is thans zoo spannend geworden, dat het ach- terhalcon van de tram er zich weer voor is gaan interesseeren. Hoe komt het, vraagt het achterbalcon, dat Euwe telkens als hij zjn achterstand heeft ingehaald niet verder kan komen dan dat? Nou is-ie weer, om zoo te zeggen, in de remises geraakt. „Net als wij eiken avond", zegt de conduc teur. Het achterbalcon luistert niet naar hem. „Letopwattikuseg", profeteert de handelsrei ziger met de machtige ervaring-in-smous jassen. „die Rus zal het op remise blijven aansturen Nog zesmaal remise, en hij blijft kampioen. Eindstand vijftien vijftien". „Wat een korfbaluitslag", knort minach tend de voetbalenthousiast die liever over de oorzaken van Ajax' gezakte spelpeil wil spre ken. maar geen kans krijgt. „Moreel moet je hebben", verzekert de dikke heer met de absolute overtuiging. „Mo reel om te winnen. Je moet de leiding kenne neme". „En houwe", merkte de handelsreiziger op. „En houwe, meneer. Zeker. Een waar woord, meneer. Maar die Rus ken zich ver- oorlove gelijk te spele, en dat ken Euwe niet. Zal ik u 'es wat zegge? De kanse staan niet gelijk!" „Daar is wat van an", beaamt de conduc teur. As Ajax kampioen is, moet het volgend jaar toch ook weer van voren af an be ginnen, en als het dan met eentje gelijk komt is het er nog niet. Dan moet het een beslis singswedstrijd spelen". Het heele achterbalcon stemt hiermee in. Die schakers kunnen regelen wat ze willen maar de voetbalstandaard zal op hen toege past worden. De voetbalstandaard is de leiden de in dit land, naast den gouden dan natuur lijk. „Toch speelt die Rus op de verdediging", zegt de voetbalenthóusiast. „En da's geen goeie tactiek. Overlaatst nog heb K.F.C. d'r het loodje mee „Meneer, we hebben het nu over schaken. Hèbt u wel eens geschaakt?" vraagt de dikke streng, en de voetbalenthousiast zwijgt. Het heele achterbalcon wordt er stil van. Een enquête schijnt ongewenscht. Maar tot aller verlichting en verrassing verklaart de dikke heer: „Ik zelf ook niet. Daar niet van. Maar ik respecteer het, meneer en lk stel Euwe en Aljechin niet op dezelfde- lijn met uw Anderlessen en uw Bakhuys. Ik plaats ze hooger!" Dit accepteert het achterbalcon gedwee, al vindt het er minder an te zien, al kan je beter naar HollandBelgië gaan kijken en al waardeert het een beetje applaus en ge loei en gefluit als het van spel wil genieten. „Het is toch maar spel", zegt de conducteur. De hoop op een spannenden eindstrijd is evenwel weer gerezen, en gezamenlijk rekent het balcon uit dat als d'r nu nog vijf partijen remise worden, Euwe de laatste met wit krijgt te spelen. Als-ie daar nou 'es alles opzet, een soortement eindspurt maaktnou ja. blijft u nou kalm, ik zeg het bij wijze van spreken. dan zouwe we toch een eersterangs sensatie aan het slot kunnen krijgen „As de Rus won?" vraagt de handelsreizi ger droog. „Begrijpt u me goed", zegt de dikke. „Ik zeg: as E u we der nou'es alles opzette" „Je wint niet vaajs in de laatste minuut", mompelt de voetbalenthousiast. „Ofschoon ik er-is een achterstand van 23 in de laatste minuut heb zien wijzigen in 43. Dat dee Hugo de Groot, van Sparta, de heeren zullen zich hem wel herinneren De dikke snuift minachtend. De overstap- halte is bereikt. De vergadering gaat uiteen. Maar, de conducteur zegt tot den laatst-over- blijvende: „D'r is maar één goal verschil tus- schen 10 en 20, maar d'r zijn d'r wel tien tusschen 10 en 00". Dit diepe woord beheerscht wellicht de psychologie van het Lange Gevecht. Het be sluit tevens waardig de discussie op het ach terbalcon. In meerderheid blijven we voetballers. R. P. VERDACHTEN IN DE PALEIS VAN VOLKS- VLIJTZAAK IN HOOGER BEROEP. AMSTERDAM. 29 Nov. (A.N.P.l Naar wij vernemen hebben de beide verdachten in de Paleis van Volksvlijt-zaak, de ex-directeur M. en de ex-commissaris Pl„ thans ook hooger beroep a angeteekend tegen het vonnis der rechtbank. GUNNING. Door den architect W. T. v. d. Roste, is aan de firma Brandsma en Bakker te Haarlem opgedragen het bouwen van een woonhuis te .Vogelenzang. GED. OUDE GRACïkï 78, TEE. 12236 met pantalons vanaf /40.- Winterjassen n. Maat vanaf f 32.50 Onze Coupe, Afwerking en Stoffen, staan onder 'c„1„„,cbi«.rd,d, VOLLE CARANTIE. IEDERE 25e kooper ontvangt een CO ST U U M of OVERJAS n. Maat CADEAU! (Adv. Ingez. Med.) (De bloemenkweekers aan de Rivièra worden met ondergang bedreigd omdat veel Fransche parfum] abrikanten hun zaken moeten sluiten.) In 't Fransche land van de odeur Lijkt het ook niet zoo best te zijn Wel is 't er volop rozengeur, Maar blijkbaar iang geen maneschijn. Daar zegt men 't altijd met de bloem En heeft dat lang met winst gedaan, Nu blijkt er. ondanks wereldroem, Geen geur of heerlijkheid meer aan. Men komt er met geurmaker ij. Figuurlijk, in het leven niet, Het huidig beeld vertoont daarbij Ook letterlijk een zwart verschiet Als in het schoonste „luchf'kasteel, 't Reukwater tot de lippen stijgt, Dan krijg je ook je crisisdeel, Voordat je daar de lucht van krijgt. Al is 't in reuk van fijn odeur, Wat heb je daar tenslotte aan, Wanneer je, ondanks kleur en fleur, Toch op de (leege) flesch moet gaan. P. GASUS. PPÜJ (Adv. Ingez. Med.) Krantenbezorger overleden na botsing met auto. Chauffeur verleende op de Fontein- laan geen voorrang. Donderdagavond is in Haarlem het achtste doodelijke ongeluk van 1935 gebeurd, dat aan een 45-jarigen kran tenbezorger het leven heeft gekost. Omstreeks half zes reed de 45-jarige P. Zalm, wonende in de Gouwstraat 76 op den rijweg langs het hertenkamp uit de richting van den Kleinen Houtweg. Bij het punt waai de Fonteinlaan in de Dreef overgaat en waal ter andere zijde de Meester Lottelaan begint, wilde de fietser oversteken om zijn weg door de Meester Lottelaan te vervolgen. Uit de richting Heemstede kwam een auto. De krantenbezorger dacht dat de autobestuur der hem wel voorrang zou geven, omdat de auto den fietser aan den rechterkant had. De automobilist heeft later verklaard den fietser niet bijtijds opgemerkt te hebben. Toen hij hem zag was het al te laat. De chauffeur, een 24-jarige Haarlemmer, heeft het stuur naar links omgegooid, zoo krachtig mogelijk geremd, hetgeen toch niet kon voor komen dat de fietser door het rechtervoor- spatbord werd gegrepen en met een vaart te gen den grond gesmakt. De man bleef bewusteloos liggen. Ongeval- lendienst en de ziekenauto kwamen naar de plaats van het ongeluk, waarop de aangere- dene naar het Diaconessenhuis is vervoerd. Hier bleek dat de krantenbezorger een zeer ernstige hersenschudding had gekregen. De kwetsuren waren van zoo ernstigen aard, dat de man hedenmorgen aan de gevolgen is overleden. De plaats van het ongeluk is betrekkelijk goed verlicht; het uitzicht is er vrij. De rem men van de auto waren niet erg best in orde; bij een snelheid van 30 kilometer had de voet- rem een remweg van 16 meter en de handrem een van 26 meter. De auto en de fiets zijn in beslag genomen. Tegen den autobestuurder, die verder geen ver klaring voor de toedracht van het ongeluk kon geven, is proces-verbaal opgemaakt. Het H. O. V.-concert van heden Heinrich Steiner repeteert met het orkest. De gastdirigent Heinrich Steiner, die heden avond het eerste gala-concert in den Stads schouwburg zal dirigeeren, is gisteren in den loop van den morgen in Holland aangekomen. De eerste repetitie met het orkest begon 's middags om 1 uur. Het was den jongen leider, die den avond tevoren nog in Würzburg ge dirigeerd had, volstrekt niet aan te zien dat hij een vermoeiende reis per nachttrein ach ter den rug had. Frisch en monter trad hij voor het orkest, sprak een paar korte, harte lijke begroetingswoorden en ving onmiddel lijk met den arbeid aan. Begonnen werd met "net Concertst-ück voor piano en orkest van Weber. waarin Steiner als solist optreedt en het orkest van den vleugel af leidt. Het was een waar genoegen te luisteren naar Steiners uiterst muzikaal en brillant pianospel en daarbij te ervaren hoe volkomen hij tevens het orkest van zijn plaats aan den vleugel wist te beheerschen en te doen ingaan op zijn intenties. Daarna kwam Beethoven» Vijfde Symphonic aan de beurt en nu kon men den dirigent volop aan het werk zien. Er werd ingespannen, za kelijk en op de hoogst doeltreffende wijze ge repeteerd. waarbij het orkest vol toewijding reageerde op de aanwijzingen van den leider. Wie het voorrecht had. deze repetitie bij te wonen ging huiswaarts met de zekerheid dat het concert van hedenavond iets zeer bijzon ders worden zal. AMERIKA IS ONGERUST OVER DE ENGELSCH-ITALIAANSCHE VERHOUDING. WASHINGTON. 29 Nov. (A.NJM In poli tieke kringen vraagt men zich met bezorgd heid af. waartoe de nieuwe spanning tus schen Engeland en Italië, die op het oogen- blik zeer groot wordt geacht, zal leiden. De mogelijkheid van vijandelijkheden zal, niet zijn uitgesloten, daar Mussolini zich niet zal neerleggen bij een embargo op petroleum, In verband daarmede wenschen verschillende politici, dat de V.S. zich van inmenging in dezen onthouden, daar de Amerikaansche houding tegenover den uitvoer van petro leum grooten invloed zal hebben op de be sluiten van den Volkenbond. Zooals thans de zaken staan gelooft men niet, dat het congres in Januari aan Roose velt de vrije hand zal geven om maatregelen te nemen tot handhaving der neutraliteit moeten de weinige feestdagen dubbel in eere worden gehouden als feestdag voor Hij blijft echter Kamerlid. Naar wij vernemen heeft mr. J. E. W. Duys het volgende schrijven gericht tot de Soc. Dem. Tweede Kamerfractie; Waarde partijgenooten, Hierbij heb ik de eer u mede te deelen, dat ik van heden af geen deel meer der Soc.-Dem. kamerfractie wensch uit te maken en mij ook niet meer als zoo danig beschouwen zal. In aanmerking nemende alles wat men, mede onder aanvoering van uwen voorzitter, de laatste jaren in de par tij tegen mij heeft on dernomen, begrijp ik, dat het voor uwe frac tie overbodig mag heeten, de redenen, die is.D.A.p.) mij tot dit besluit heb ben geleid, uiteen te zetten. Den voorziter der Tweede Kamer heb ik insgelijks van dit besluit kennis gegeven, ter wijl ik hem tevens heb verzocht een ander in mijn plaats in de commissie voor privaat- en strafrecht te benoemen, welke plaats, naar ik aanneem behoort te worden vervuld door iemand, de daar uwe fractie vertegenwoor digt. De heer Duys heeft in verband met boven staande aan het A.NP. een zeer uitvoerige toelichting doen toekomen. Wij ontleenen hieraan, dat het niet in zijn voornemen ligt ontslag als lid der Kamer te nemen. De heer Duys zegt, dat hij lang heeft gezwegen, thans is z.i. echter de maat vol. Hij moge nu eenige korte mededeelingen doen, binnenkort hoopt hij ieder, die dit wenscht, in de gelegenheid te stellen op uitvoerige gedocumenteerde wijze kennis te nemen van zijn grieven tegen de leiding en een aantal leiders der S.D.A.P. Bij de opsomming van zijn grieven begint de heer Duys met te herinneren aan de cam pagne, welke tegen hem enkele jaren geleden is gevoerd na het verschijnen van zijn bro chure, in welke campagne naar zijn oordeel de heeren Albarda en Ankersmit de leiding hadden. Hij maakt ook melding van het toen over hem gewezen vonnis, waarbij men hem niet heeft gehoord. In dft verband zegt hij, dat hij blij geweest zou zijn als hij zelfs maar een tiende deel van de rechtspositie had ge noten bij zijn eigen partijbestuur, die b.v. Di- mitroff heeft genoten bij zijn felste tegen standers. Naar zijn meening was afmaken zonder verhoor of verdediging het parool. Toen eindelijk een rapport was uitgebracht, waar door de heer Duys naar zijn oordeel voor een groot deel werd gerehabiliteerd, deed men alle mogelijke moeite dit in den doofpot te stoppen. Hij verklaart dit rapport zelf nooit een moment maar ter inzage te hebben ge had. Na den gang van zaken verder uitvoerig te hebben vermeld en nog over zijn rehabili tatie te hebben gesproken, eindigt de heer Duys aldus: De fractie zal natuurlijk komen verklaren, dat zij nu ook geeri verantwoorde lijkheid meer draagt voor wat ik in het par lement mocht zeggen. Welnu ik kan daarop niet anders antwoorden dan dit: Dit zal ge lukkig voortaan wederkeerig zijn. DE IJSBAAN ONDER WATER. De IJsbaan aan de Kleverlaan is onder water gfezet. Een actie voor den Vrede. Van den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. Het hoofdbestuur van dezen bond schrijft ons: Twintig jaar lang heeft onze bond over de geheele wereld aan de regeeringen „gevraagd", „verzocht" om vrede op allerlei gronden, langs allerlei wegen, onder het aangeven van aller lei middelen op economisch, opvoedkundig, psychologisch en militair gebied. Ons verzoek wordt nu een eisch en wij heb ben ons voorgenomen over de geheele wereld 50 millioen handteekeningen te verzamelen op de volgende opdracht der volken aan de regeeringen der geheele wereld: „Wij. de volken, zijn vastbesloten een einde te maken aan oorlog. Oorlog lost geen enkel probleem op. Oorlog brengt economische rampen, noode- loos lijden en dood voor ons en onze kinde ren. Aan de bedreiging met de meest volkomen Wcreldchaos moet een eind komen. Daarom geven wij aan onze regeeringen, die het Hand vest van den Volkenbond en het Kellogg- Briand Pact geteekend hebben, de navolgende opdracht: Onmiddellijke beëindiging van alle vermeer dering van bewapening op elk gebied, met. Gebruikmaking van de bestaande mecanis- men tot vreedzame beslechting van Interna tionale geschillen. Tot standbrenging van een Wereldverdrag voor onmiddellijke vermindering van bewa pening als eerste stap op den weg naar vol ledige Wereld-Ontwapening. Het in 't leven roepen van internationale overeenkomsten, gegrond op de onderlinge afhankelijkheid van alle deelen der wereld, om op de meest grondige wijze een eind te maken aan de economische anarchie die tot oorlog moet voeren". Het woord is aart.... Erasmus Als er onder dc sterfelijke menschen iets bestaat dat uitgeroeid móet worden en dat ieder verplicht ls met wettige middelen tegen te qaan en te helpen voorko men, dan is het zonder tioij- fel de oorlog. Britsch-Fransche waarschu wing aan Mussolini? Londen en Parijs eensgezind bij evcntueelen Italiaansehen aanval. PARIJS. 29 Nov 'A NP Verschillende Pa- rijsche ochtendbladen behandelen uitvoerig het laatste bezoek van den Britschen am bassadeur Sir George Clerk, aan Laval en het onderhoud, dat de Fransche minister president vervolgens had met den Italiaan sehen ambassadeur Cerrutti Laval, aldus schrijft de Echo de Paris, heeft den Brit schen ambassadeur de belofte gegeven Mus solini te waarschuwen voor overijlde hande lingen en zich reeds Donderdag van zijn taak gekweten tegenover den Italiaansehen ambassadeur. De crisis is hiermede op haar hoogtepunt gekomen en het uur van vriend schappelijk onderhandelen voor de vreed zame bijlegging van het geschil heeft thans geslagen. De Oeuvre meent te weten, dat de Britsche deskundige voor Abessynlschc kwes ties, Peterson, die sedert eenlgen tijd te Parijs verblijf houdt om met de bevoegde Fransche instanties een basis te zoeken voor onderhandeling over een vreedzame oplos sing van het conflict, zijn eerste rapport naar Londen heeft verzonder.. Dit rapport dat in nauwe samenwerking met den Quay d'Orsay is opgesteld, verzoekt het afstaan van een haven in de Roode Zee aan Abes- synië. waartegenover Abessynië kleine terri toriale. doch belangrijke economische con cessies zou doen. De Excelsior meent te weten dat de bespre kingen, welke de Britsche deskundige Peter son in de afgeloopen dagen aan den Quay d'Orsay heeft gevoerd, reeds zijn geëindigd. De voorstellen voor de vreedzame bijlegging van het Itallaansch-Abessynisch conflict zijn evenwel tamelijk ingewikkeld, zoodat de Britsche regeering zich genoopt heeft gezien juristen te belasten met de nauwkeurige de cideering. Het blad gelooft niet dat het En- gelsch-Italiaansche contact zich in gunsti- gen zin zal ontwikkelen. De spanning in de Middellandsche Zee neemt toe. De Parijsche vertegenwoordiger van de Daily Telegraph meldt, dat Sir George Clerk instructie heeft gehad, Laval te verzoeken Rome er van op de hoogte te stellen, dat Italië in geval van een aanval van zijn vloot- of luchtmacht op Britsche strijdkrachten een volledig eensgezind Engeland en Frank rijk tegenover zich zal hebben. In Engeland gelooft men. dat Mussolini in dit opzicht een verkeerde voorstelling heeft en dat dit feit een gevaar voor den vrede zou kunnen be- teekenen. De houding van Rome blijkt uit de aan de Italiaansche diplomatieke vertegen^ woordigers gegeven instructies, dat Italië een embargo op petroleum als een vijan dige handeling zou beschouwen. Laval haalde gisteren een meerderheid in de Fransche Kamer. pag. 4 De opstand in Brazilië schijnt thans onder drukt te zijn. pag 4 De Eerste Kamer heeft het bezuinigingsont- vverp aangenomen. pag. 3 Tweede Kamer over werkverschaffing en steunverleening. pag. 3 Tegen een verdachte is voor de Haarlemschc rechtbank vijf jaar geëischt wegens poging tot moord. pag. 3 B. en W. van Amsterdam stellen voor een raad huis te bouwen op het Frederiksplcin. pag. 3 Te Haarlem is Donderdagavond een kranten bezorger bij een botsing met een auto ge dood. pag. 1 Mr. J. E. W. Duys heeft als lid der S. D. Tweede Kamerfractie bedankt. Hij blijft echter Kamerlid. pag. 1 Verslag van de zitting van Provinciale Staten. pag. 6 en 2. De 24ste partij om het wereldkampioenschap schaken is na 33 zetten remise gegeven. pag. 8 Laatste Berichten pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het lange gevecht. pag. 1 Speciale correspondentie uit Rome: Italië's goudpositie précair. paz. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Ver- keersverbeteringen in Engeland. pag. 4 A. A. Matris: Studenten-studiën. pag. 3 J. B. Schuil over Welkom vreemdeling. pag. 3 Voor de Vrouw. pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1