DE BILT VRIJDAG 29 NOVEMBER 1935 HA'A RE EM'S DAGBEAD 2 PROVINCIALE STATEN Behandeling Provinciale begrootingen. De algemeene beschouwingen geëindigd. De begrootingen goedgekeurd. (Zie ook pag. 6). r (Zitting van Vrijdagmorgen). Hedenmorgen half elf werd de behandeling der Provinciale begrpotingen voortgezet. De heer Bruch (Ged. Staten) A.R.) zet zijn rede van Donderdag-avond voort. Tot den heer Korff zegt hij, dat Ged. Staten hun aan dacht zullen wijden aan zijn wensch. om een goedkoop tarief voor electrischen stroom vast te stellen voor winkeliers, voor het verlichten van hun étalages na sluitingstijd. Spreker ves tigt er de aandacht op, dat de heer Seegers het vorig jaar de motie-Hooy heeft bestreden. Thans steunt hy het voorstel-Lambooy, dat dezelfde strekking heeft. De heer Bruch heeft echter goede hoop, dat de communistische partij, die altijd zoozeer voor concentratie ijvert, consequent zal blijven en zich niet zal scharen onder de banier van den heer Lam- booy. Spreker geeft den heer Seegers in over weging, zijn motie te splitsen. Het eerste ge deelte, betreffende de uniformiteit in de tarie ven, in te trekken. Over het tweede gedeelte, betreffende het invoeren van vol-automatische meters, kunnen Ged. Staten dan misschien prae-advies uitbrengen. Spreker verdedigt uit voerig het tariefstelsel van de provincie. Thans bestrijdt hij het voorstel-Lambooy en criti- seert de heeren De Jong Schouwenburg en Vermeulen, die hem in dezen Sint Nicolaastijd een gard hadden thuisgestuurd. Spreker wijst op de sociaal goede werking van het vastrecht tarief. Hij ontkent, dat Dr. Van der Waerden in 1917 een toezegging zou hebben gedaan ten aanzien van het leveren van electrischen stroom en gros. Een uitspraak van Dr. Van der Waerden in 1918 over een andere zaak wordt daarmee in een ander verband gebracht.-In dit verband herinnert spreker aan een rede van den heer Sneevliet, die verondersteld had, dat de heer Lambooy toen hij 's morgens zijn wo ning verliet om naar de zitting van de Prov. Staten te gaan, per ongeluk een speech uit een verkeerd laatje had gehaald. De heer Bruch zegt. dat de heer Lambooy met zijn voorstel, om voorloopig de overname (tegen den wil van de gemeentebesturen) van ge meentelijke distributiebedrijven door het Pro vinciaal electrisch bedrijf stop te zetten, geen uitstel, maar afstel beoogt. Spreker zou het beter vinden, als de heer Lambooy daar rond voor uit kwam. De heer Lambooy (R.K.) houdt vol, dat de heer Van der Waerden pertinente beloften heeft gedaan. Hij citeert een gedeelte van zijn rede. die hij indertijd heeft uitgesproken, om dit te staven. Spreker betreurt het, dat men blijkbaar wel den gang van zaken, door Ged. Staten gegeven, accepteert, en niet den gang van zaken door spreker geschilderd. Wanneer de Staten eventueel een commissie van onder zoek naar deze kwestie willen instellen, dan kan hij zich daarmee geheel vereenigen. De heer Lambooy verwijt aan de heeren Bruch en Van der Waerden het roer te hebben omgegooid ten nadeele van tal van gemeenten. Spreker deelt mede, dat hij een wijziging in zijn voor stel zal aanbrengen. Hij zal het woord „voor loopig" veranderen in „gedurende drie jaren". Verder bestrijdt hij de rede van den heer Rei- nalda, die de gemeentebesturen met hun noodlijdendheid naar het Rijk had verwezen. De heer Reinalda; „Is dit argument niet beneden de waardigheid van een burgemees ter?" De heer Lambooy ontkent dit en spreekt tenslotte de hoop uit, dat de Staten zijn voor stel zullen aannemen. De heeren De Jong Schouwenburg, Van der Waerden en Van Enge len repliceeren nog in het kort en handha ven hun rede. in de eerste instantie gespro ken. Laatstgenoemde wijzigt zijn motie in dien geest, dat Ged. Staten worden uitgenoo- digd, de mogelijkheid te onderzoeken, een ta riefsregeling voor electrischen stroom en wa ter te ontwerpen, dat rekening houdt met de koopkracht en gezinsbehoeften der verbrui kers. Hij hoopt dat Ged. Staten er nu prae- advies over willen uitbrengen. De heer H e i 1 k e r deelt mede. dat hij zijn voorstel wil intrekken, als Ged. Staten iets willen doen voor de gedupeerden. Hij deelt mede, dat de heeren Van de Vall, Siets- ma. en Van Dok hun handteekening intrek ken. De heer Reinalda komt er tegen op, dat de heer Lambooy in zijn kwaliteit van burgemeester trachten wil de Staten een eenzijdige uitspraak te laten doen. De heer Bruch dupliceert ook nog in het kort. Hij blijft met klem aanneming van het voorstel-Lambooy c.s. ontraden. „Ged. Stalen kunnen niet drie jaren in de lucht gan zitten kijken. Daarmee zou het bedrijf kapot gemaakt worden." Tot den heer Van Engelen zegt hij, dat Ged. Staten bereid zijn, over het door den heer Van Engelen gewijzigde voorstel prae-advies uit te bren gen. Na een verklaring van den heer Snee vliet. dat zijn partij tegen het voorstel- Lambooy zal stemmen, worden de beraadsla gingen gesloten. De stemmingen. Het voorstel-Lambooy c.s. wordt verwor pen met 44 tegen 20 stemmen. Het op verzoek van Ged. Staten door den heer Seegers gewijzigde voorstel voor de invoering van een unforme tariefsregeling en om de mogelijkheid te onderzoeken naar de invoering van vol-automatische muntme ters. wordt door Ged. Staten in prae-advies genomen. Hierover wordt dus niet gestemd. Dit ge schiedt dus ook niet met de voorstellen van den heer Van Engelen. Het voorstel-Heilker c.s. om een onderzoek naar de wateronttrekking door het P. W. N. aan de gronden in Kennemerland te doen in stellen, wordt verworpen met 44 tegen 20 stemmen. De begrooting van inkomsten en uitgaven der provincie voor 1936 en de begrootingen der bedrijven worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communisten en de heer Sneevliet wil den geacht worden te hebben tegengestemd. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 3 December, des morgens half twaalf. meldt: Hoogste barometerstand 767.6 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 727.2 m.M. te Seydisfjord. en voorspelt: Meest matigen tot krachtigen Westelijken tot Zuidwestelijken wind. Bewolkt met tijde' lijke opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Nog wind en regen. De vorige depressie vulde in de kern op, terwijl een secundaire nog tot Scandinavië doordrong en veel regen in Duitschland bracht. De volgende depressie ligt over IJs land. De hooge drukking over Spanje nam iets af. Over de Britsche Eilanden klaarde het weer tijdelijk op en daalde de tempera tuur. In Frankrijk is de lucht zwaar bewolkt en van Zuid-Frankrijk tot aan de Oostzee strekt zich een regengebied uit. In Zuid- Scandinavië valt regen. Voorloopig is nog veel wind met af en toe regen te wachten. Barometer 753 m.M. 751 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 29 November: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 51 F. 43 F. 49 F. BURGERLIJKE STAND NEGEN FIETSEN HEBBEN EEN NIEUWEN BAAS De achter ons liggende week heeft aar. negen fietsen een verandering van werk kring gebracht. Zij het een onvrijwillige en gonder toestemming van hun eerst eigenaren. HAARLEM. 29 November. Ondertrouwd 28 November: A. J. H. Hoeke- meijer en C. Tulp. Bevallen 26 November: W. KossenMijn- ders, d.; 27 November: A. Weide—v. d. Veldt, d.; H. P. LigtenbergViersen, d.; 28 Novem ber: M. A. CramerHaasbeek, z.; S. G. Bak kerLigthart, d. Overleden 27 November: C. A., 2 j„ z. v. A. v. d. Wijngaard, Sperwerstraat; M. C. Udink Flukse 69 j., N. Kruisstraat; 28 November: A. M. de KorteKoenderman, 62 j., Hoofd manstraat; D. van Breemen, 56 j., Raamvest. DE LEZING VAN PROF. VENING MEINESZ. Behalve van de Vereeniging Oost en West ging de lezing die prof. Vening Meinesz Woensdagavond hield, uit van het Alge meen Nederlandsch Verbond, groep Neder land, afdeeling Haarlem en omstreken. Zij nog vermeld, dat het de voorzitter dezer af deeling, mr. J. Hoog, was. die den spreker aan het slot van zijn voordracht dankte. „ONDERLING GENOEGEN". De Zang- en St. Nicolaasvereeuiging „On derling Genoegen" geeft Zondag 1 December haar 27ste St. Nicolaasfeest in de Gem. Con certzaal 's middags voor de kleintjes en 's avonds voor de grootere kinderen. „Neer- iands Jeugd Ensemble" voert in beide voor stellingen met zorg gekozen kinderkluchter op. Ook St. Nicolaas komt. UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. BEHANDELING DER BEGROOTING. Vergadering van den Raad der Gemeente, op Donderdagmorgen, onder leiding van den bur gemeester J h r. Mr. C. J. A. Den T e x. Overgegaan wordt tot de behandeling der begrooting. De voorzitter deelt mede dat Ged. Staten bericht hebben gezonden, geen be zwaar te hebben tegen de voorloopige vast stelling der begrooting. Algemeene beschouwingen. De heer Cassée (V.D.) zegt dat zonder bezuiniging sluiting der begrooting- zonder belastingverhooging niet mogelijk zou zijn geweest. Dit is te danken aan wijs beleid in vette jaren. Er is geen reden om het alarm signaal te blazen. Maar verdere belasting verhooging zou deze forensengemeente De huisvestiging van het onderwijs laat niets te wenschen over. Het is te hopen dat nu alle richtingen tevreden zijn er geen aan vragen voor nieuwen bouw meer inkomen. De politie verdient lof. ook de recherche. Voor zichtigheid dient betracht te worden met ventvergunningen. De middenstand krijgt het hoe langer hoe zwaarder. Medewerking dei- gemeente is noodig. Er is nog een te kort aan goede en goedkoope arbeiderswoningen. Ook is er behoefte aan speelterreinen; een cen traal gelegen sportpark is wenschelijk. De methode der tewerkstelling heeft niet spr.'s sympathie; het eigen beheer moet tot het meest noodzakelijke worden beperkt. Er be staat te Bloemendaal behoefte aan kleine, moderne landhuizen. De heer Schulz (S.D.A.P.) brengt de sa menstelling van den Raad en van B en W. ter sprake. Spr.'s fractie is versterkt; hij ver klaart zich tegen uitsluiting van bepaalde politieke richtingen in het openbare leven. Spr. vraagt den voorzitter uitsluitende be palingen ten opzichte van de S. D. A. P. in te trekken. Wat wil. vraagt spr., het Nationaal Her stel, welke partij nu een vertegenwoordiger in den Raad heeft. Moet het misschien zijn: liberaal herstel? De samenstelling van B. en W. klopt niet geheel op den uitslag der verkiezingen. Hiervoor heeft de Vrijz. Dem. partij de verantwoording. Het is te betreu ren dat de S. D. A. P. uit het Overleg is ge weerd. Het is verkeerd, er telkens op te wij zen. zooals Jhr. Quarles wel doet, dat men hier tot belastingverhooging heeft moeten overgaan. Het idee, dat Bloemendaal er zoo slecht voorstaat, zal vestiging in de gemeen te tegenwerken. Er zal met spoed worden uit gezien naar uitbreidingsgelegenheld voor de gemeente, ook met het oog op werkverrui ming. Men moet trachten voor de werkloozen gewoon productief werk te krijgen. Voor jeugdige werkloozen kan nog wel meer ge daan worden; zij zouden b.v. sportterreinen kunnen aanleggen. De S. D. A. P. zal gaarne 35 Jaar geleden deed ze êb wasch voor een heel gezin met een pak Edelweiss-Zeep- poeder en ze waren met z'n tienen. Ze begrijpt alleen niet, dat Edelweiss nu nog goedkooper Is dan toen, rwljl ze er nu nog vlugger en schooner mee wascht. N.V.Zeeplabriek r/LOe Haas i'.Brem. Apeldoorn (Adv. Ingez. Med.) aan constructief werk haar medewerking ver- leenen. Jhr. Quarles van U f f ord (V. B.) be treurt ook de verbrokkeling der partijen- Maar dat er een belangrijke verschuiving in democratische richting in den Raad heeft plaats gehad, bestrijdt spr. den heer Schulz. B. en W. zullen met dezen Raad gemakke lijker kunnen omspringen. Reclame voor Bloe mendaal moet worden gemaakt en dit kan juist door telkens er op te wijzen, dat er daar zoo flink bezuinigd wordt. In den financieelen toestand van de gemeente zijn gelukkig ook lichtpunten. Spr. houdt hierover eenige be schouwingen en spreekt vertrouwen uit in het financieel beleid van B. en W. Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt dat over het uitbreidingsplan overleg is gepleegd met de Gewestelijke Commissie." Binnenkort zal aan de uitwerking van dat plan begonnen worden. Het is de wensch van den Raad en ook van B. en W. dat bouwwerken altijd wor den aanbesteed. Maar den aanleg van wgen •zou spr. in eigen beheer willen houden. Wethouder Hogenbirk (C. H.) voelt wel voor aanleg van sportterreinen door jeug dige werkloozen, maar eerst moeten er ter reinen zijn. Cursussen voor werkloozen wor den overwogen. De voorzitter dankt voor den lof aan de politie gebracht en stemt daarmede in. Er schijnt telkens nieuwe toevoer van venters te komen. De zaak van de ventvergunningen is moeilijk; men moet daarbij niet doen aan plaatselijke protectie. Het is ook dikwijls moeilijk uit te maken, wat een venter is. De mogelijkheid, de terreinen aan den Kenne- merweg in werkverschaffing op te hoogen, is in B. en W. besproken. Onder de ambtenaren, die de mobilisatie voorbereiden en uitvoeren, kunnen geen leden der S. D. A. P. zijn. Spr. moet wel de men- schen weren, die ook door de regeering wor den geweerd. Spr. gelooft, dat de heer Quarles door el kaar haalt: het belastingjaar en den alge- gemeenen belastingdruk. Groot optimisme ten opzichte van de finan ciën heerscht waarlijk niet bij B. en W. De heer Enschedé (V.B.) is verheugd, dat Bloemendaal een batig slot heeft, Dit is te danken aan bezuinigingen en belasting verhooging. Is het juist dat de belasting verhooging gehandhaafd blijft, of niet? Het is altijd beter, de belasting te verlagen, dan overschotten te kweeken. Spr. stelt voor, alle subsidies met 10 pet. te verlagen. Uitgaven kunnen nog wel verlaagd worden, b.v. bij de Reiniging en bij de loonen der tewerkge- stelden. Spr. beveelt de regeling aan. die in dit opzicht in Heemstede geldt; daar is meer drang in, om zelf werk te zoeken. De huren van woningen voor gemeentepersoneel kun nen wel verhoogd worden. Spr. heeft bij de begrooting gemist een staat van de bezittingen der gemeente. Kun nen B. en W. zulk een staat opmaken? De hondenbelasting zou spr. willen verlagen. De heer Bier ens de Haan (N. H.) merkt op. dat Nat. Herstel zooveel mogelijk practisch werk wil doen in het belang dei- gemeente. Met nat. socialisme heeft N. H. niets te maken. Artikelsgewijze behandeling. Hierna wordt overgegaan tot de artikelsge wijze behandeling der begrooting. Een voorstel van den heer Lu den (C.H.), de vergoeding aan volontairs ter gemeente secretarie te brengen van f 300 op f 500 wordt verworpen met 114 stemmen. De heer Cassée (V.D.) heeft er bezwaar tegen dat alleen aan den hoofdagent van politie Togtema een toelage van f 75 voor recherchediensten wordt gegeven. Er zijn meer rechercheurs. De voorzitter zegt, dat deze zaak zijn aandacht heeft. Bij de post kosten voor verlichting maakt de heer Bouvy (R.K.) de opmerking dat de gemeente te veel voor electrischen stroom be taalt. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) zet uiteen, dat het P.E.N. thans de tarieveen nog niet kan verlagen. Dat komt echter. Maar spr. acht wel den post voor onderhoud der lantaarns te hoog. De voorzitter zegt dat de opmerkingen aan het P.E.N. zuilen worden voorgelegd. Wethouder Prinsenberg (R.K.) merkt op, dat dit jaar het onderhoud van lantaarns wat meer zal eischen door nieuwe wegen en vervanging van oude lantaarns door nieuwe. De heer Enschedé (V.B.) licht zijn voor stel tot verlaging van alle subsidies met 10 pet. toe. De vereenigingen kunnen tegen woordig met haar subsidies meer doen kan vroeger. Alle andere gemeenten verlagen haar subsidies. De heer Luden (C.H.) betoogt, dat dan instellingen zullen worden getroffen, die enorm veel goed doen, bijv. de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij De heer S c h ul z (S.D-A.P.) meent dat de heer Enschedé in dezen te eenzijdig is. Ver schillende materialen zijn in den laatsten tijd weer in prijs toegenomen. En het aantal con tribuanten der vereenigingen is belangrijk verminderd. Een gemeente als Bloemendaal behoeft de subsidies niet te verlagen Het voorstel van den heer Enschedé wordt met 132 stemmen verworpen. Bij den post „Kosten Burgerwacht" vraagt de heer Schulz, er voor te waken, dat er geen N.S.B.'ers in de Burgerwacht komen. Daar rijst wel eens twijfel aan. De voorzitter wijst er op, dat allen die toeglaten worden tot de Burgerwacht, een verklaring teekenen. dat zij geen N.S.B.'er zijn. Geheime gevoelens kunnen niet gecon-, troleerd worden. De heer Cassée (VD.) stelt bij brand weer voor, een nieuwe brandspuit voor Aer- denhout aan te schaffen. Dit voorstel wordt met 114 stemmen aangenomen. Bij den post: kosten van bestrijding der tuberculose, geeft de heer Cramer (S.D. A.P.) in overweging, dezen post voor het volgend jaar te verhoogen. daar toch het aan tal patiënten, lijdende aan t.b.c., is toegeno men. Hierna wordt gepauzeerd tot 2 uur. LEDENVERGADERING „WITTE KRUIS". De afd. Bloemendaal van het Witte Kruis houdt een ledenvergadering op Woensdag 4 Dec. in Vreeburg te Bloemendaal. De agenda bevat o.a. benoeming van een af gevaardigde voor de Algem. Vergadering, be handeling, van den beschrijvingsbrief, benoe ming van een lid van de Commissie voor Wijk verpleging ter vervanging van mevr. J. Born- water-Eldering en aanbieding der begrooting voor 1936. HAARLEMMERMEER EERSTE HULPVEREENIGING „HOOFDDORP". Vanwege de kort geleden opgerichte Eerste Hulp-Vereeniging „Hoofddorp", werd in de Landbouw te Hoofddorp onder veel belang stelling een goedgeslaagden demonstratie avond gehouden, onder leiding van den voor zitter Dr. H. D. Nanninga. De bijeenkomst werd door den burgemees ter bijgewoond. Hierna werd door den heer Dr. Penris, voorzitter van de Ned. Vereeniging E.H.B.O. een propaganda-rede gehouden en een de monstratie gegeven met een zuurstof-ap paraat Een heerenploeg van de E. H. V. .Hoofddorp demonstreerde een ijs-ongeval. Na de pauze werd door een damesploeg van Snelverband-Haarlem een ongeval door nood weer gedemonstreerd en door een heerenploej van Snelverband-Haarlem een vlieg-ongeval. Aan de beide Haarlemsche ploegen werd hierna uit waardeering voor hun prestaties een fruitmand aangeboden. HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. Geen medewerking aan de Wereld Jamboree. De natriumverliehting langs den Hecrenweg wordt doorge trokken tot 150 M. ten Z. van de Rijnstraat. Vergadering van den Gemeenteraad, op Donderdagavond, onder leiding van den waar- nemenden burgemeester, Jhr. A. van de Poll. Afwezig de heer De Tello Wereld Jamboree 1937. Ingekomen is een brief d.d. 25 November 1935 van. „De Nederlandsche Padvinders' houdende verzoek inzake medewerking aan de Wereld Jamboree 1937. De voorzitter zegt dat B. en W. van oordeel zijn, dat er voor deze gemeente geen aanleiding bestaat, op dit verzoek in te gaan. De heer Rijkes (V.B.) toegevende dat de Padvinders wel wat veeleischend zijn. zou toch nog overleg willen plegen met het bestuur der Kennemer Padvinders. Wordt de Jamboree in Vogelzang gehouden, dan biedt Heemstede 'n mooie gelegenheid voor water sport. Dit is de meening van Dr. Rinse, be stuurslid der Padvinders. De heer Audretsch (Vrijz.) sluit zich bij den heer Rijkes aan. De voorzitter zegt dat een voorbe spreking heeft plaats gehad betreffende deelneming aan het Waarborgfonds, voor een bedrag van f 45.000. B. en W. hebben ge meend er niets aan te moeten doen, omdat Heemstede van de Jamboree geen voordeel zal hebben. Spr. moet echter zeggen, dat bij die voorbesprekingen over „watersport" geen woord is gerept. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) meent dat het bestuur van de Padvinders-organi satie zelf behoort te komen spreken over de watersport. Dit moet dan maar afgewacht worden. Op het adres wordt afwijzend beschikt. Kasgeldleening 1936. B. en W. stellen den Raad voor, tegen pari- koers en een rente van hoogstens lYz pet. boven het promessen-disconto der Ned. Bank, ten bate van den dienst 1936 promessen of andere schuldbrieven uit te geven (voor kasgeld) tot een bedrag van hoogstens f 1.500.000. Goedgekeurd Jaarwedden burgemeester, secretaris en ontvanger. B. en W. stellen voor, aan Ged. Staten te berichten, dat h.i. het op het oogenblik niet gewenscht of noodzakelijk is, dat een ver laging van 5 pet. op de bovengenoemde jaar wedden wordt toegepast, maar dat, wanneer een verlaging van loonen en salarissen van het geheele gemeentepersoneel mocht noodig blijken, zich deze verlaging naar het inzicht van B. en W. ook behoort uit te strekken tot de jaarwedden van genoemde functionaris sen. De heer Rijkes (V.B.) vraagt of B. en W. eenig idéé hebben, wat Ged. Staten uiteinde lijk zullen doen. Spr. wil het voorstel van B. en W. steunen. De voorzitter zegt, dat het te doen is om de meening van den Raad te vernemen. De heer Audretsch (Vrijz.) wil zoo maar niet op het eerste het beste verzoek de sala rissen in kwestie, die waarlijk niet aan den hoogen kant zijn, verlagen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Verhuur gedeelte kade langs de Ringvaart. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen, met ingang van 1 Januari 1936. tot wederopzeggens te verhuren aan H. W. van Dort, te Vijfhuizen, een gedeelte van de kade, gelegen aan de noordzijde van de Ring vaart, tusschen de Cruquiusbrug en het Spaarne, ter oppervlakte van 1560 cA„ voor een jaarlijkschen huurprijs van f 10. Goedgekeurd Verhuur tuingrond aan de Vrijheidsdreef. B. en W. stellen den Raad voor aan P. de Jong Jr. te verhuren een perceel grond, ter geraamde oppervlakte van 6000 M2., voor een jaarlijksche huursom van f 110 en aan A. Rot den overigen grond, aan de Westzijde van de Vrijheidsdreef, ter oppervlakte van ongeveer 8700 M2. voor f 160 per jaar. Be doelde gronden hebben deel uitgemaakt van het terrein van „Flora", Goedgekeurd. Verhuur weiland bij het Heemsteedsch KanaaL B. en W. stellen voor, hen te machtigen, ingaande 1 Januari 1936, voor het tijdvak van drie jaren, onderhands te verpachten aan M. A. Jansen te Heemstede, de perceelen weiland, gelegen tusschen oe bocht der Wip pervaart en het Heemsteedsch Kanaal, ter oppervlakte van 1.73.84 H.A. voor een jaar- lijksche huurson van f 140. Goedgekeurd. Ruiling van grond. B. en W. stellen voor, meo Dr. E A. M. Droog een ruiling van grond aan het Raad huisplein aan te gaan. Goedgekeurd. Maatschappelijk Hulpbetoon, Ter vervulling der vacature in het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon, ontstaan door het periodiek aftreden van den heer T. Warmerdam, bieden B. en W. den Raad de volgende voordracht aan: 1. T. Warmerdam, 2. A. A. Leuven. Benoemd wordt de heer T. Warmerdam. Bijdrage in schoolgeld. B. en W. stellen den Raad voor, in te trek ken zijn besluit van 25 Juli 1935 en B. en W. te machtigen met: het Kennemer Ly ceum te Overveen het Christelijk Ly ceum te Haarlem en het R.K. Lyceum te Over veen, een regeling aan te gaan inzake de toe lating van leerlingen op genoemde inrich tingen van onderwijs, met dien verstande dat de gemeente voor ieder der leerlingen, waar voor het schoolgeld minder bedraagt dan f 275, vergoedt het verschil tusschen het al dus berekende schoolgeld en f 275. Voorts stellen B. en W. voor hen te mach tigen met: de Middelbare School voor Meisjes .,'t Kopje", te Bloemendaal en het R.K. Gym nasium voor Meisjes ,.Sancta Maria", te Haarlem, een regeling aan te gaan in zake de toelating van leerlingen op genoemde in richtingen van onderwijs, met dien verstan de dat voor ieder der leerlingen voor wie het schoolgeld minder bedraagt dan f 350, de ge meente het verschil tusschen het aldus bere kende schoolgeld en f 350 vergoedt. De heer Van U n e 11 (V.B.) merkt op dat nu dan ook elk verder verhaal op de ouders vervallen moet. Dit is ook de meening van de financieele commissie: De grens voor de vergoeding wil spr. brengen van f 350 of f 325. De heer VanderLinden (R.K.) zegt dat de verhaalkwestie altijd nog onder het oog kan worden gezien, als de schoolbesturen werkelijk verhaal willen toepassen op de ouders. De Voorzitter zegt, dat het er maar op aan komt, of de f 350 de goede grens is, of niet. Men vergete niet, dat bijzondere scholen ook vaak inkomsten hebben van particuliere zijde, door bazars enz. De heer Van Unen (V.B.) kan zich met het voorstel vereenigen, als het subsidie per kind f 75 bedraagt. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 9 tegen 5 stemmen. Over het toekennen van verhaal staken de stemmen. Hier over moet dus in de volgende vergadering gestemd worden. Doortrekking natriumverliehting Heerenweg. E. en W. stellen den Raad voor, hun be sluit een crediet te verleenen groot f 1700. voor aanleg van natriumverliehting langs den Heerenweg van de Van Merlenlaan tot 150 Meter ten Zuiden van de Rijnstraat ter groo tere verkeersveiligheid. De heer Van n e n (V.B.) acht een jaar lij ksche grootere uitgave van f 580 te veel. Men kan ook wel een betere verlichting aanbren gen voor minder geld, speciaal op het ge vaarlijke punt. De heer Voors (C.H.) vreest, als natrium verlichting wordt aangebracht voor conse quenties. waaraan de gemeente op den duur niet kan voldoen. Men kan een bepaald ge vaarlijk punt door betere verlichting markee- rend, zonder dat nu bepaald met natriumver liehting te doen. De heer Meeuwen oord (R.K.) acht natriumverliehting voor dezen weg juist uit stekend. Deze verlichting kan ongelukken voorkomen. Ook de heer Jonckbloedt (R.K.) ondersteunt het voorstel van B. en W. Spr. betreurt het alleen, dat B. en W. nog niet ver der willen gaan. De heer kromhout (C.D.U.) meent dat automobilisten geen vaart zullen minderen, als zij een bepaald punt door een betere ver lichting gemarkeerd zien. Spr. is voor het voors te, van B en W. De heer Audretsch (Vrijz.) acht de natriumverliehting ter plaatse dringend noo dig Palen zijn er voor aanwezig. De Voorzitter vestigt de aandacht op de gr<x>te voordeelen van natriumverliehting, waarvoor inderdaad palen aanwezig zijn. De automobilist, die zulk een verlichting na dert, zal vaart verminderen en ook dimmen, al zullen niet allen dit doen. Een andere verlichting voor de veiligheid kost óók geld. De heer Rij kes (V.B.) zegt, dat natrium verliehting duur is: maar nu de gemeente er eenmaal mee bezig is, wil spr. er wel mee voortgaan, althans voor het door B. en W. voorgestelde gedeelte weg. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 2 stemmen tegen (die van de heeren Van Unen en Voors.) Rekeningen vastgesteld. De gemeenterekening en de bedrijfsreke- n in gen over 1934 worden voorloopig vastge steld. Rondvraag. De heer Kromhout (C.D.U.) vraagt strenger handhaving van de Politieverorde ning bij bouwwerken, waar men dikwijls ijze ren deelen enz. laat liggen, op trottoirs en weaen hetgeen gevaar oplevert. De Voorzitter zegt, dat de aandacht van O. W. en van de politie reeds hierop is gevestigd. Spr. zal dit nogmaals doen. De heer Van Unen vraagt den paal op den vluchtheuvel bij de Pieter Aertsstraat een verlichten kap te geven. De Voorzitter zegt dat deze zaak al in behandeling is. Hierna sluiting

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2