RADIO# BODE Sneltax Wat brengt de AVRO nü op tafel? December. pak'« oz:;e:; Hel BeiattQtijksle 53e Jaargang No. 16086 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 30 November 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7214- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12236. ADYERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer f 0.15. Onze Groentjes zio hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 November Frankrijk verwerpt Devaluatie De Fransche Kamer heeft Vrijdagavond met 324 tegen 247 stemmen en 30 blanco's een motie van vertrouwen in het kabinet- Laval aangenomen. Dit was de uitkomst van het groote financieele debat, volgend op de krasse „décrets-lois" (decreet-wetten) waar mee de Fransche regeering gedurende een tevoren-gelimiteerde periode de financiën gesaneerd en de begrooting sluitend gemaakt had. Er blijkt -uit dat de Fransche Kamer den sprong in de devaluatie niet heeft dur ven nemen, evenmin als een paar maanden geleden de Nederlandsche Kamer, voor de mogelijkheid van een financieele koersver andering gesteld, die aandorst. Het verloop van het financieel beleid in Frankrijk en Nederland men kan er Zwitserland als derde goudland bijvoegen blijft dus op merkwaardige wijze parallel loopen.- Dat na de zeer scherpe aanvallen, op de Fransche regeering gedaan.' en na het voor de Franschen wel zeer weinig aantrekkelijke systeem der décrets-lois (dat eigenlijk vloekt met alle opvattingen van republikeinsch be wind) de financieele politiek toch is goed gekeurd mag als een zeer belangrijk en veel- beteekenend besluit worden gekenmerkt. En voor Nederland is dit ook een zaak van groote beteekenis. Immers, een Fransche devaluatie, na de gebeurtenissen der laatste weken waarin zooveel goud uit Frankrijk is afge vloeid en de Banque de France ondanks een disconto-verhooging tot 6 pet. den toestand niet meer scheen te kunnen beheerschen, zou een nieuwen warwinkel op de interna tionale geldmarkt veroorzaakt hebben. En in dien warwinkel ware het zeer wèl moge lijk geweest dat Nederland en Zwitserland hun goudpolitiek hadden moeten prijsge ven. Nog een paar dagen geleden zei minister Colijn in antwoord op een opmerking van den heer Van Lanschot in de Eerste Kamer dat hij meer lijnen voor de toekomst aan gegeven wenschte te zien, dat hij niet aan dit verlangen kon voldoen omdat in een tijd als deze van dag op dag geregeerd moest worden. De gebeurtenissen in de Fransche Kamer werpen een helder licht op deze verklaring. Als gisterenavond in het Palais Bourbon een tegenovergestelde beslissing was gevallen, zou vandaag het Nederlandsche financieele beleid op losse schroeven hebben gestaan. Voor de zooveelste maal blijkt bovendien, hoe de raderen der internationale economi sche machine, dit moeizaam voortkreunende en slordig-onderhouden apparaat, in elkaar grijpen. Velen willen dit niet zien, negeeren het maar liever, en daaruit vloeit het groot ste deel der ellende voort. Men kan de ma chine niet aan kant zetten, maar men maakt zich wijs dat het ding er niet is en verwaar loost het. De regeering-Laval zelf is door dit eerste vertrouwens-votum nog niet gered. Zij komt in de volgende week nog voor andere vuren te staan, als de zuiver-politieke kwesties van het optreden tegen de „Croix de Feu", de organisatie van kolonel de la Rocque. aan de orde komt. Uit een oogpunt van interna tionaal belang beschouwd heeft zij evenwel de groote vuurproef al doorstaan, en dit votum zal haar weerstandskracht in de vol gende beproevingen versterken. Continuïteit in het bewind schijnt meer dan ooit voor Frankrijk een zaak van het grootste belang, vooral nu de wereldgebeurtenissen zich in een gunstige richting ontwikkelen en ver schijnselen van economische herleving op treden. Juist deze verschijnselen zullen in de goud landen de hoop levendig doen worden, dat de tot dusver gevoerde economische politiek tot een goed resultaat kan leiden. Het goud ver laten op een moment, waarop de wereldprijzen voor grondstoffen in een stijgende lijn be ginnen te komen, zou daarentegen de meest rampzalige gevolgen kunnen hebben. Het is te verwachten dat de in Frankrijk gevallen beslissing ook in dat land een einde zal maken aan het voortdurende gehakketeer over de vraag „deflatie of devaluatie", dat zulk een gevaarlijke onzekerheid schept en het be drijfsleven in zijn initiatief belemmert. Zooals het dat, tot een paar maanden geleden, in Nederland ook deed. R. P. Hondenbelasting te Bloemendaal. In de begrootingszitting van den Bloemen- daalsche Gemeenteraad. Vrijdagmiddag, werd door eenige raadsleden aangedrongen op verlaging der Hondenbelasting. Men wilde de belasting voor één hond verlagen en die voor méér honden van eenzelfden eigenaar progressief maken. Het resultaat van de discussies was, dat de zaak werd gesteld in handen van B. en W. voor het uitbrengen van een rapport aan den Raad. Dertig dagen heeft November En we zijn er weer mee klaar, En we zitten in December D' allerlaatste maand van 't jaar. Maand van Sinterklaasplezieren, Gul, maar oppervlakkig feest, Tevens maand van Kerstmisvieren In een sfeer van hooger geest. Maand van vrieskou uit het Oosten. Zooals nu reeds wordt voorspeld, Maar u kunt er zich mee troosten. Dat wordt ieder jaar verteld. Maand van oliebollen bakken En van koek en marsepein. Maand van nieuwe almanakken En kalenders, groot en klein. Maand der allerkortste dagen. Die steeds sneller, sneller gaan. Maand der laatste twalef slagen En het nieuwe jaar breekt aan. 'k Wensch u veel Decernbervreugde, Nieuwe hoop in het gemoed. Als het jaar al niet erg deugde, Eind goed maakt nog alles goed. Het bedrag per schoolleerling. Aftl. Haarlem N. O. G. tegen verlaging. De afd. Haarlem van het Ned. Onderwijzers Genootschap heeft een adres aan den Raad gericht met het verzoek, de in de ontwerp- begrooting voorgestelde verlaging van het be drag, dat per schoolleerling beschikbaar wordt gesteld, niet aan te nemen. Op het oogenblik is dit bedrag: voor het gewoon L.O. 1.75; voor Centrale Scholen 2.50, voor het U.L.O. 6, alles per leerling en voor het Buitengewoon L.O, 80 per klasse. Voorgesteld wordt thans: voor het G.L.O. 1.50, voor Centrale Scholen 2.25, voor het U.L.O. 4.50, alles per leerling en voor het B.L.O, 60 per klasse. De Padvinders-Jamboree. Laatste tegemoetkoming van Bloemendaal. De Gemeenteraad van Bloemendaal besloot Vrijdagmiddag, naar aanleiding van een ver zoek der Nederlandsche Padvinders (waarin gevraagd werd of de gemeente Bloemendaal als de Wereld-Jamboree te Vogelenzang wordt gehouden, bereid zou zijn, kostelooze reini- gings-, brandweer- en politiediensten te ver richten, een voortrekkerskamp in te richten en een bedrag van f 45.000, dat voor het kamp noodig zal zijn. gedeeltelijk te vergoe den! hoogstens f 5000 beschikbaar te stellen voor het voortrekkerskamp en zich bereid te verklaren, de gevraagde diensten te ver richten. Een overgangskabinet in Griekenland? Koning George wenscht de onpartijdigheid der verkiezingen te verzekeren. ATHENE, 30 November (Reuter). Men verwacht dat vandaag een overgangskabinet zal worden gevormd onder leiding van prof. Demerdzis. Zijn taak zal enkele maanden duren en de afkondiging omvatten van de amnestiewet, waaraan de koning vasthoudt, ondanks het verzet, dat deze maatregel wekt. Voorts de herziening van de grondwet en vervolgens het uitschrijven van verkiezingen. Het schijnt de wensch van den koning te zijn, dat het overgangskabinet de verkie zingen behandelt, teneinde beter de onpar tijdigheid van de stemming te kunnen ver zekeren en aldus de republikeinse he partijen tevreden te stellen. Bij een groot deel van de openbare meening vindt deze moedige houding van den koning goedkeuring. Moordpartij uit wraak op Nieuw Guinea. Zestien slachtoffers. MANOKWARI. 30 November (Aneta)De bergbevolking tusschen Oransbari en Maroni organiseerde een wraaktocht. Vier personen zijn hierbij gedood. Twee huizen zijn ver brand. tengevolge waarvan twaalf personen werden gedood. De plaats der wandaden ligt in de kampong Moepi. De oorzaak moet wor den gezocht in een geloofskwestie. INAUGURATIE DR. M. J. A. DE VRIJER. Dr. M. J. A. de Vrijer, benoemd tot hoog leeraar in de godgeleerdheid van wege de Nederlandsche Hervormde Kerk te Utrecht zal zijn ambt aanvaarden op Maandag 2 December 1935, des namiddags te twee uur met het houden van een redevoering in de Domkerk aldaar. Als de AVRO voor St. Nicolaas gaat spelen, dan konlen er tal van extra-verrassingeftIedere nieuwe abonné op de Radio Bode - het meer dan 100 pagina's dikke Programmatijdschrift - ontvangt GRATIS het verrassend-mooie Kerstnummer op vergroot formaat, uitgevoerd in een weelde van kleuren: tal van verhalen, van Willy Corsari, Anne de Vries, Ted O. Sickens, Coen Meijer e.a.; bijdragen van Dr. Fischer. Dr. Vetter, L. J. Jordaan en L. M. G. Arntzenius, vele tekeningen (o.m. van Prof. Jurres), een twee tal prijsvragen en een groot aantal fraaie reproducties een streling voor het oog en een aanwinst voor de boekenkast! Bovendien: de zo geliefde AVRO-Kunst- kalender, beroemd om zijn grootse kostbare uitvoering. En nogmaals bovendien: alle in December verschijnende nummers van Nederlands mooiste programmatijdschrift, waaronder het 136 pagina's dikke, gezellige St. Nicolaas-nummer. De RadioBode kost per halfjaar slechts f3.-. Stort dit luttele bedrag op giro 128.000 AVRO, Am sterdam, bij het Hoofd kantoor: Keizersgr. 107, Amsterdam, of bij een der vele Bijkantoren. Neêrlands nationaal radioblad. (Adv. Ingez. Med.) Voormalig Abessynisch gezant opperbevelhebber in Aoessa. De Italianen bezetten een belangrijk strategisch punt. ADDIS ABEBA, 30 Nov. (Reuter). De voormalige Abessynische gezant te Parijs Ras Getatsjoe is tot opperbevelhebber van de le gers aan het front van Aoessa benoemd. Hij zou zich op het oogenblik bevinden aan den ingang van de Aoessa-woestijn en aan het hoofd van belangrijke troepenmachten opruk ken naar Hadelo Goebo. Getatsjoe heeft al tijd het vertrouwen genoten van den negus. Mahomed Jajo. de sultan, die over het Aoes- sagebied regeert, heeft den naam een zeer moedig man te zijn. Hij heeft zeer woeste krij gers onder zijn bevel. Van de Abessynische troepen aan het front van Tigre is geen en kele tijding. De regeering spreekt echter het Italiaansche communiqué van de verovering van Seket, ten Oosten van Makalle gelegen, niet tegen. Seket is een zeer belangrijk stra tegisch punt, gelegen aan de grens van het Endir-plateau. Naar de eene zijde beheerscht het de toegangswegen, die de Abessynische troepen tot nu toe in staat stelden den Ita- liaanschen verbindingsweg Makalle-Adigrat te bedreigen, terwijl aan de andere zijde de toe gang tot de Danakilwoestijn ligt. Russisch vliegtuig tijdens proefvlucht verongelukt. Zes inzittenden vinden den dood. MOSKOU. 30 November Reuter). Een Reutertelegram uit Moskou meldt, dat tijdens een proefvlucht met een tweemotorig vlieg tuig de staart van het toestel is afgebroken Bij den val, die hiervan het gevolg was. ver loren zes inzittenden van de machine het leven. Besprekingen met Duitschland worden voortgezet. De op 21 November onderbroken onder handelingen tusschen Nederland en Duitsch land over de regeling van het goederenver keer in 1936, worden heden, naar het D.N.B uit Berlijn meldt, voortgezet. De Nederlandsche delegatie, die de bespre kingen, welke in Den Haag zijn onderbroken, zal voortzetten, is Vrijdagavond naar Berlijn vertrokken. CONCERT H.O.V. De H.O.V. geeft Zondagmiddag half drie een concert in den Stadsschouwburg. COMMISSIE VAN GESCHILLEN NED. BIOSCOOPBOND. De heer Ed. Cohen Barnstijn tot voorzitter benoemd. Het overlijden van den heer David Ham burger. die gedurende 15 jaar de eminente voorzitter der Commissie van Geschillen van den Nederlandschen Bioscoopbond is ge weest. heeft het hoofdbestuur van dien bond voor de moeilijke taak gesteld een nieuwen voorzitter der Commissie van Geschillen te benoemen. Door de Commissie van Geschillen worden immers alle in het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf ontstane geschillen met uit sluiting van den burgerlijken rechter be slecht en de keuze van een voorzitter dezer Commissie is voor dat bedrijf dan ook van de grootste betekenis. Na lang beraad heeft het hoofdbestuur thans zijn keuze vastgesteld en tot voorzitter der Commissie van Geschillen benoemd den heer Ed. Cohen Barnstijn. directeur van het Apollo- en Savoy-Theatei te 's-Gravenhage. die tot dusver als plaatsvervangend voorzit ter der Commissie optrad. Tot plaatsvervangend voorzitter der Com missie van Geschillen is benoemd de heer J. Wessel, directeur van de N.V. Warner Bros First National Pictures. Het woord is aan.... Andreas Latzko: Oorlog was de botsing van overtollige krachten: de vechtersbazen van alle na ties. En nu moet ditzelfde woord dienst doen wanneer mannen, die reeds aan huis en haard verankerd z\jn, los gerukt. opgezweept en voor den vijand ivorden gctoorpen. om in zwijgende gelatenheid, iveerloos, als figurenten te dienen ui dit duel der mu nitie-industrieën. UIT DE STAATSCOURANT Bij K-B, is aan J. Warmolts op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Kortenhoef met dankbetuiging voor de lang durige diensten door hem in zijn betrekking bewezen, en met benoeming tevens tot rid der in de Orde van Oranjè-Nassau. DIRECTEUR VAN DEN LUCHTVAART DIENST HEEFT ONTSLAG GEVRAAGD. De directeur van den luchtvaartdienst, de heer E. Th. de Veer heeft zijn ontslag uit zijn functie verzocht Ua' °p 5 n door TELEFOON I703I (Adv. Ingez. Med.) Laval is in de Fransche Kamer ook gisteren in de meerderheid gebleven. Koning George van Griekenland zal vandaag het amnestiebesluit onderteekenen. De vlootconferentic wordt 9 December ge opend. pag. 4 De Tweede Kamer over Sociale Zaken; geen uitkeering in eens aan werkloozcn. pag. 3 Rud. Jongenccl verlaat H.F.C. wegens vertrek naar Indië. pag. 11 Voor Haarlem's Politierechter. Bioscopen. pag. 7 pag 14 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Frankrijk verwerpt devaluatie. Pag. 1 Speciale correspondentie: Italië verwacht een petroleumembargo. pag. 4 Het Snelle Ding: Koop des wagens. pag. 3 Financieele Kroniek: Dc Amerikaansche Fondsenmarkt „gezond". J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 15 K. de Jong: Radiomuziek der week. Pag- 15 J. B. Schuil over St. Nicolaasfeest Bond van Ned. Onderwijzers. pag. 15 T. R.: Een nachtelijke tocht naar den Gedeh- top. Dr. W. G. N. van der Sleen: „Bandoeng* Voor uit". v pag. 13 K. de Jong: 1ste Gala-concert der H.O.V. pag 14 A. D. de Groot: Het schaakduel. pag. 5 Het modernste: een oorlog op de film. Vr. S.: H. G. Wells schreef een fantastisch* filmscenario. pag 14 P. v. d. Hem: Defensie en Koloniën in één hand. pag. 3 H.D. Vertelling: Helen: ,.Ik ga weer tennissen". Jules Kammeijcr: Blijft fit! Voor de Jeugd. 13 D I U Pag' 17 eïl 18 Puzzlerubnek. Pag. 2

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1