DE BILT Uetikpa St UlulUtUU ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Dr. K. J. L. Alberdingk Thym. Een penning van de Vereeniging voor Penningkunst. De Vereeniging voor penningkunst, die elk jaar eenige verdienstelijke Nederlanders hul digt door het laten slaan van een eere-pen- nïng, heeft thans een penning laten vervaar digen van onzen verdienstelijken stadgenoot, den letterkundige Dr. K. J. L. Alberdingk Thym (Lodewijk van Deysel). De penning is gemodelleerd door L. P. J. Brant te Amsterdam. De voorzijde vertoont het portret met naamomschrift. De keerzijde bevat het opschrift Epistolae I 19 „Nee vivere carmina possunt, quae scribunter aquae: poto- ribus" Horatius, alsook het symbool van Penningkunst, de vlammende flambouw. Wij hebben de penning eenige dagen in on ze Tijdingzaal, Groote Houtstraat 93, tentoon gesteld. Ver. van Vrijz. Hervormden. Een financieele saneering. Vrijdagavond hield dè Vereen, van Vrijzin nige Hervormden alhier een druk bezochte ver* gadering. Besproken werd het heengaan van den voorganger, Ds. H. J. Kastein, die een beroep naar Hoorn heeft aangenomen. Dit heengaan houdt verband met het feit, dat zijn finan cieele positie in Haarlem onvoldoende geves tigd was. Het bestuur heeft zich nu op het standpunt gesteld, dat er eerst een financieele saneering moet komen; daarvan zal afhangen of kan worden overgegaan tot het beroepen van een nieuwen voorganger. Het bestuur zal binnenkort komen met een financieel saneeringsplan en trachten dit ten uitvoer te brengen met behulp van de groote werkcommissie uit de leden. Een voorstel uit de vergadering, te bedanken als lid der Herv. Kerk en de kerkelijke belas ting daardoor uitsluitend ten goede te doen ko men aan de Vereeniging, werd door het be stuur krachtig bestreden. Mede in verband met het feit, dat dit voorstel niet op de agen da was geplaatst, werd er niet over gestemd. Tot een definitieve voorziening in de vaca ture van voorganger zal een aantal tijdelijke maatregelen voor catechisaties enz. worden ge troffen. Medegedeeld werd dat de bevestiging van nieuwe lidmaten, in verband met het vertrek van Ds. Kastein op 1 Februari a.s. vervroegd is naar 19 Januari en zal plaats hebben in de Groote Kerk. Mocht dit bezwaarlijk zijn door strenge koude, dan zal op dien dag een extra- avonddienst, voor de bevestiging worden ge houden in de Noorderkerk. Velserstraat alhier. Groote waardeering werd uitgesproken, zoo wel namens het bestuur als namens de leden, voor den vertrekkenden voorganger en den afgetreden voorzitter. De vergadering werd gepresideerd door mr. B. Bouman, waarnemend voorzitter, omdat de voorzitter, mr. L. V. Hoog, in verband met den thans geschapen toestand, zijn mandaat heeft neergelegd. VACANTIEBEZIGHEDEN VOOR SCHOOL KINDEREN. Vrijdagavond hield de Vereeniging Vacan- tiebezigh'eden voor schoolkinderen haar jaar vergadering. In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter, de heer E. Geerts Wzn., het goede verloop der spelen gedurende den af- geloopen zomer; hij dankte allen die tot dit resultaat hadden meegewerkt. Alleen de finan ciën geven zorg; daarom wekte hij op tot pro paganda en verzocht hij het adres van den penningmeester, den heer W. Barneveld. Du- sartstraat 3, niet te vergeten. Het jaarverslag van de secretaresse werd onder dankzegging goedgekeurd, evenals het verslag van den penningmeester. De kascom- missie had de bescheiden gecontroleerd en alles in uitstekende orde bevonden. De aftredende bestuursleden werden bij ac clamatie herkozen. Na de rondvraag, waarbij enkele interne vereenigingszaken werden be sproken, sloot de voorzitter de geanimearde vergadering met een kort propagandistisch woord. PERSONALIA. Voor het voorloopig machinisten-examen is geslaagd de heer K. Ensink, te Haarlem. LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN VAN 2 DECEMBER t/m 8 DECEMBER Neóerlandsch Indië: Mail via Marseille per m.s. „Sibajak 5 Dec. Laatste tijdstip van ter- postbezorging gewone stukken 14.15 uur. Zee post via Amsterdam per m.s. „Poelau Laut" 6 Dec. 3-25. Vliegdienst AmsterdamBandoeng 4, 7 Dec. 3.25. Suriname: Mail en zeepost via Amsterdam 6 Dec. 3.25. Aruba, Bonaire. Curasao: via Southampton 3 Dec. 8.55. Via Antwerpen 5 Dec. 8.55. Vlieg dienst New-YorkMaracaïbo 7 Dec. 19.10. Amerika V.S., Canada, Mexico: Via South ampton 3 Dec. 8.55. Via Cherbourg 7 Dec. 19.10. Argentinië. Brazilië, Chili, Uruguay: Via Genua 5 Dec. 13.15. Via Lissabon 8 Dec. 2.15. Vliegdienst Duitschl.Zd-Amerika 4 Dec. 9.25. Vliegdienst MarseilleZd-Amerika 7 Dec. 10.00 China, Hongkong, Philippijnen, Japan, Mantsjoerije en Jehol via Siberië 2, 5 Dec. 18.00 China, Hongkong, Philippijnen: Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië)Via Brindisi 3 Dec. 10.40. Via Instanbul 5 Dec. 3.25. Via Brindisi/ Alexandxië 6 Dec. 10.40. Via Istanbul 9 Dec. 2.00. Vliegdienst als Britsch-Indië. Britsch-Indië: Via Marseille 5 Dec. 10.00. Vliegdienst AmsterdamBandoeng 4. 7 Dec. 3.25. Vliegdienst LondenCalcutta 3 Dec. 2.15. Palestina: Via Brindisi 3 Dec. 9.25. Via Mar- seillePort Said 5 Dec. 14.15. Via Brindisi' Alexandrië 6 Dec. 9.25. Via Napels/Alexandrië 7 Dec. 13.15. Vliegdienst als Britsch-Indië. Ceylon: Via Marseille 5 Dec. 14.15. Vlieg dienst als Britsch-Indië. Penang en Siam: Via Marseille 5 Dec. 12.30. Vliegdienst als Nederl. Indië. Singapore: Via Marseille 5 Dec., 14.15. Vlieg dienst als Nederlandsch-Indië. Egypte: Via Marseille 5 Dec. 14.15. Via Brin disi 6 Dec. 9.25. Via Napels 7 Dec. 13.15. Vlieg dienst AmsterdamBandoeng 4, 7 Dec. 3.25. Vliegdienst LondenCalcutta 3 Dec. 2.15. Vlieg dienst Londen—Cairo—Johannesburg 7 Dec. 16.45. Oost-Afrika; Via Marseille 3 Dec. 5.45. Via Marseille 5 Dec. 12.30. Vliegdienst Londen— Kaapstad 3 Dec. 2.15. Vliegdienst Londen— Cairo—Johannesburg 7 Dec. 16.45. Zuid-Afrikaansche Unie: Via Marseille 3 Dec. 5.45. Via Southampton 5 Dec. 16.45. Vlieg dienst als Oost-Afrika. Australische Statenbond: Via Marseille Aden 5 Dec. 10.00. Vliegdienst Amsterdam-Bandoeng 4. 7 Dec. 3.25. Vliegdienst Londen—Singapore- Port Darwin 7 Dec. 2.15. Nieuw Zeeland: Via Cherbourg/San Francis co 7 Dec. 19.10. Vliegdienst als Australië. Overbodige rails worden nog niet verwijderd. Er is nog geen geld voor. De oude tramwissel op de Gedempte Oude Gracht is door personeel van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij weggehaald, in opdracht van Openbare Wer ken. Het ding leverde gevaar op voor het verkeer, daar de wisseltong een stuk boven het plaveisel uitstak. Men moet nu echter niet gelooven dat ook de resteerende stukken verwijderd zullen worden. Wij hebben Openbare Werken om nadere inlichtingen verzocht, waar men ons verzekerde dat ook Openbare Werken niets liever zouden doen dan de lastige en gevaar lijke railsbrokken nu maar zoo gauw moge lijk verwijderen. Echter.... het geld ontbreekt. Het weg halen geschiedt wel door de N.Z.H.T.M., maar het dichtmaken van de straten moet door Openbare Werken gebeuren en dat kost geld. Het budget laat verdere uitgaven niet toe, dus de railsresten blijven liggen waar zij altijd lagen. En moeten wachten tot er geld voor hun verwijdering is. Op de Schoterbrug liggen ook nog vier railsgeulen. Deze zijn met teer opgevuld, zoo dat zij gelijk zijn gekomen met de planken van de brug. Met de Raambrug bij den Stadsschouwburg zal hetzelfde gebeuren. Middelerwijl is het maar te hopen dat er spoedig wat geld wordt gevonden om de lastige en gevaarlijke, nuttelooze railsresten uit den grond te halen. VRIJZ -DEM. JONGEREN ORGANISATIE. De afd. Haarlem van de V. D. J. O. zal haar jaarliikschen propaganda-feestavond houden op Zaterdag 7 December a.s. in de boven zalen van café-restaurant Gebr. Brinkmann op de Groote Markt. Als spreker zal optre den Dr. A. J. van Leusen. arts te Velsen. lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land Door mej. Nel Keijeser zal een tweetal vioolsoli ten gehoore gebracht worden, ter wijl verder op dezen avond zullen ontreden mej. Maartje Bierman met Westfriesche voordracht en de heeren H. G. van der Post en P. Kroon met levensliedjes. De avond zal besloten worden met een bal, waarvoor de Musical Lunatics onder leiding van den heer J. van Bommel de dansmuziek zullen ver zorgen. Op Dinsdag 17 December a.s. organiseert de V. D. J. O. een avond, die aan het vraag stuk van de Devaluatie gewiid zal zijn. Als voorstanders van devaluatie zullen spreken dr. M. W. Holtrop, te IJmuiden' voor het econo mische gedeelte en Mr. L. G. van Dam te Haarlem voor het politieke gedeelte. Er zal gelegenheid tot debat bestaan. Deze verga dering zal worden gehouden in een der zalen van café-restaurant Brinkmann op de Gr, Markt. Het bestuur der afdeeling geeft aan belangstellenden gaarne nadere inlichtin gen. VERZENDING NIETTWJAARSCORRESPON- DENTIE NAAR DE OVERZEESCHE LANDEN. De overtochtsduur is berekend tot de plaat sen, achter de namen der landen vermeld. Voor verder gelegen bestemmingen is in het algemeen een vroegere verzending gewenscht (ongeveer 8 dagen). Argentinië (Buenos Aires), mail via Lissa bon 14 Dec. laatste buslichting 16.45: vlieg dienst DuitschlandZuid Amerika 25 Dec. 1. busl. 3.25. Australië (Fremantle, Adelaide. Melbourne) mail via Marseille 5 Dec. 1. busl. 10.—. Australië (Port Darwin), luchtdienst Am sterdamBandoeng 21 Dec. 1. busl. 3.25; lucht dienst LondenSingapore 21 Dec. 1. busl. 10.—. Brazilië (Pernambuco, Bahia, Rio de Janeiro, Santos), mail via Lissabon 14 Dec. 1. busl. 16.45; luchtdienst DuitschlandZuid Amerika 25 Dec. 1. busl. 3.25. Britsch-Indië (Bombay), mail via Marseille 12 Dec. I. busl. 10.luchtdienst Londen— Singapore 24 Dec. 1. busl. 10. Britsch-Indië (Karachi), luchtdienst Am sterdamBandoeng 28 Dec. 1. bus). 3.25. Canada (Montreal), mail via Cherbourg 19 Dec. 1. busl. 19.10. Ceylon (Colombo), mail via Napels 13 Dec. 1. busl. 10.luchtdienst AmsterdamBan doeng 21 Dec. 1. busl. 3.25; luchtdienst Londen Singapore 21 Dec. 1. busl. 10. China (Shanghai) mail via Siberië 12 Dec. 1. busl. 18.—. China (Hongkong) luchtdienst Amsterdam Bandoeng 18 Dec. 1. busl. 3.25. China (Shanghai) luchtdienst Amsterdam- Bandoeng 14 Dec. 1. busl. 3.25. Cuba (Havannah) mail via CherbourgNew York 19 Dec. 1. busl. 16.45. Curasao (Willemstad) zeepost via Amster dam 10 Dec. 1. busl. 3.25; mail via Rotterdam 10 Dec. 1. busl. 13.45; luchtdienst via New York 16 Dec. 1. busl. 19.10. Egypte (Alexandrië) mail via Napels 27 Dec 1. busl. 10. Egypte (Cairo) luchtdienst Amsterdam- Bandoeng 28 Dec. 1. busl. 3.25. Egypte (Alexandrië) luchtdienst Londen— Singapore 28 Dec. 1. busl. 10. Egypte (Alexandrië) luchtdienst Londen Kaapstad 28 Dec. 1. busl. 16.45. Irak (Mesopotamië) mail via Napels 24 Dec. 1. busl. 10.40. Irak (Bagdad) luchtdienst Amsterdam Bandoeng 28 Dec. 1. busl. 3.25; luchtdienst Londen—Singapore 28 Dec. 1. busl. 10. Japan (Tokio) mail via Siberië 12 Dec. 1. busl. 18. Mexico (Mexico-stad) mail via Cherbourg 16 Dec. 1. busl. 16.15; luchtdienst via New York 19 Dec. 1. busl. 19.10. Ned. Indië (Sabang, Belawan, Batavia) mail via Marseille 5 Dec. 1. busl. 14.15; lucht dienst AmsterdamBandoeng 25 Dec. 1. busl. 3.25. Palestina (Jerusalem) mail via Napels 24 Dec. 1. busl. 10. Palestina (Gara) luchtdienst Amsterdam Bandoeng 28 Dec. 1. 'busl. 3.25; luchtdienst LondenSingapore 28 Dec. 1. busl. 10. Siam (Bangkok) mail via Marseille 5 Dec. 1. busl. 12.30; luchtdienst AmsterdamBan doeng 25 Dec. 1. busl. 3.25. Malaya (Singapore) mail via Marseille 5 Dec. 1. busl. 14.15; luchtdienst Amsterdam Bandoeng 25 Dec. 1. busl. 3.25. Suriname (Paramaribo) zeepost via Amster dam 6 Dec. 1. busl. 3.25; mail via Cherbourg 10 Dec. 1. busl. 19.10; luchtdienst vanaf New- York 16 Dec. 1. busl. 19.10. Syrië (Aleppo, Beyrouth) mb.il via Istanbul Adana 26 Dec. 1. busl. 2. Uruguay (Montevideo) mail via Lissabon 14 Dec. 1. busl. 16.45; luchtdienst Duitschland— Zd Amerika 25 Dec. 1. busl. 3.25. Vereenigde Staten van Amerika (New York) mail via Cherbourg 19 Dec. 1. busl. 19.10. Zuid-Afrika (Kaapstad, Johannesburg) mail via Southampton 12 Dec. 1. busl. 16.45; lucht dienst Londen—Johannesburg 21 Dec. laaste' busl. 16.45. PHILIPS RADIOTOESTELLEN (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 720.6 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: Matigen tot krachtigen Zuidelijken tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring. Waarschijnlijk eenigen regen. Weinig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland Storm en regen met opklaringen. De diepe depressie bij IJsland kreeg weer versterking. De druk over Spanje nam weer iets toe, zoodat de luchtdrukverschillen weer toenemen. Op de Britsche Eilanden valt bij krachtigen wind hier en daar regen, in het Noorden natte sneeuw. Aan de Noorsche kust valt regen, sneeuw en hagel. In Duitschland daalde de temperatuur en valt regen in het Oosten en Zuiden. Frankrijk heeft bij zwaar bewolkten lucht regen in het Zuidoosten. De algemeene toestand wijst op voortduren van het stormachtige en regenachtige weer met tijdelijke opklaring. Barometer Stand van heden 751 m.M. Vorige stand 753 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 30 November: Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 44 F. Hoogste heden tot 10 uur 47 F. KUNSTOOGEN vanaf ƒ1.75. Alléén Zijlstraat 97 OPTICIENS. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 30 November 1935. Bevallen: 29 November: A. J. Bijsterde Mes, d.; P. J. VerheulTielenius Kruijthoff d.; A. E. M. FortgensCopini z.; C. J. Admi raalBetjes z.; 28 November W. de Graafde Jonge z.; 30 November A. E, M. Vreeswijk Lucas z. Overleden: 29 November, A. M. L. Reijns Daalman, 72 j., Siriusstraat; J. G. v. Herwaar dev. Rekom 66 j., Oostvest. HAARLEMMERLIED E EN SPAARNWOUDE. Geboren: A. A. DijkzeulWaarmerdam, d.; J. C. van EttenSpigt, d.; B. J. van der SluijsRiedeman. EEN KORTE STAKING. Zeven man los personeel, belast met het lossen van een aan de Hooimarkt liggend schip voor de firma G. Honing en Zoon, brandstof- handel aan de Nieuwe Gracht, zijn hedenmor gen in staking gegaan, wegens een geschil met de firma. De quaestie werd echter in een conferentie hedenmorgen al opgelost, zoodat deze staking slechts van korten duur was. WEER GEEN VOORRANG VERLEEND. Vrijdagmorgen kwart over tien had op den hoek Van Eedenstraat—Tempeliersstraat een botsing plaats tusschen twee auto's, door dat één der bestuurders geen voorrang aan het verkeer van rechts verleende. Beide wa gens werden beschadigd; één zoo ernstig dat die moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken hadden niets plaats Tegen den over tredenden bestuurder, een 44-jarigen koopman uit Den Haag, werd proces-verbaal opgemaakt. WISSELKOERSEN. (Niet officieel). Londen 7.28y27.29 Parijs 9.73—9.73 1/2 Brussel 24.9624.99 New-York 1.47 11/16—1.47 13/16 Bazel 47.74—47.77 Kopenhagen 32.4032.60 Stockholm 37.4037.60 Oslo 36.4036.60 Praag 6.106.13 Madrid 20.10—20.20 Duitsch Bankpapier 44.5044.75 TUINBOUWCURSUSSEN De afd. Haarlem en omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van oud-leerl. der Tuinbouwcursussen houdt een vergadering op Woensdag 4 Dec. in „Spoorzicht". De agenda vermeldt o.a. een causerie over „Amaryllus" door den heer C. Henskes. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve lijst Er verdronken in ons land, gedurende het tijdvak 28 October tot 28 November 1935, één jongen beneden den 16-jarigen leeftijd, 12 mannen en 4 vrouwen, te zamen 17 slacht offers. Er werden in dat tijdvak gered: 4 jongens beneden den 16 jarigen leeftijd, 7 mannen en 2 vrouwen te zamen 13 geredden; waarvan 6 zwermmend werd gered, 1 door middel van een reddingshaak. de overigen door handrei king om met boothulp. Er reden in het genoemde tijdvak 10 auto's te water. Bij deze ongelukken zijn 5 dooden te betreu ren; 17 menschen werd gered of wisten zich te redden. Het aantal dooden door waterongelukken bedraagt dus in het geheel 22; het aantal geredden te zamen 30. PROVINCIALE STATEN Behandeling Provinciale begrootingen. (Vervolg van ons nummer van gisteren) De heeren De Jong Schouwenburg, Van der Waerden en Van Enge len repliceeren nog in het kort en handha ven hun rede, in de eerste instantie gespro ken. Laatstgenoemde wijzigt zijn motie in dien geest, dat Ged. Staten worden uitgenoo- digd, de mogelijkheid te onderzoeken, een ta riefsregeling voor electrischen stroom en wa ter te ontwerpen, die rekening houdt met de koopkracht en gezinsbehoeften der verbrui kers. Hij hoopt dat Ged. Staten er nu prae- advies over willen uitbrengen. De heer H e i 1 k e r deelt mede, dat hij zijn voorstel wil intrekken, als Ged. Staten iets willen doen voor de gedupeerden. Hij deelt mede, dat de heeren Van de Vall, Siets- ma, en Van Dok him handteekening intrek ken. De heer Reinalda komt er tegen op, dat de heer Lambooy in zijn kwaliteit van burgemeester trachten wil de Staten een eenzijdige uitspraak te laten doen. De heer Bruch dupliceert ook nog in het kort. Hij blijft met klem aanneming van het voorstel-Lambooy c.s. ontraden. „Ged. Staten kunnen niet drie jaren in de lucht gaan zitten kijken. Daarmee zou het bedrijf kapot gemaakt worden." Tot den heer Van Engelen zegt hij, dat Ged. Staten bereid zijn, over het door den heer Van Engelen gewijzigde voorstel prae-advies uit te bren gen. Na een verklaring van den heer Snee vliet. dat zijn partij tegen het voorstel- Lambooy zal stemmen, worden de beraadsla gingen gesloten. De stemmingen. Het voorstel-Lambooy c.s. wordt verwor pen met 44 tegen 20 stemmen. Het op verzoek van Ged. Staten dóór den heer Seegers gewijzigde voorstel voor de invoering van een uniforme tariefregeling en om de mogelijkheid te onderzoeken naar de invoering van vol-automatische muntme ters, wordt door Ged. Staten in prae-advies genomen. Hierover wordt dus niet gestemd. Dit ge schiedt dus ook niet met de voorstellen van den heer Van Engelen. Het voorstel-Heilker c.s. om een onderzoek naar de wateronttreleking door het P. W. N. aan de gronden in Kennemerland te doen in stellen, wordt verworpen met 44 tegen 20 stemmen. De begrooting van inkomsten en uitgaven der provincie voor 1936 en de begrootingen der bedrijven worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De communisten en de heer Sneevliet wil den geacht worden te hebben tegengestemd. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 3 December, des morgens half twaalf. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) PERSONALIA. De gemeenteraad van Dordrecht besloot tot centralisatie van de verschillende sociale dien sten. Tot directeur van den nieuwen Dienst voor Sociale Zaken werd met algemeene stemmen benoemd de heer L. A. van Doorn, eertijds adjunct-directeur van Maatschappe lijk Hulpbetoon alhier. Geslaagd is aan de Rijks-universiteit te Utrecht voor het theoretisch tandheelkundig examen 2e gedeelte de heer J. W. Witteveen te Haarlem. KON. LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIEND SCHAP" Het Maandblad van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" vestigt nog eens de aandacht op het concert van „Zang en Vriendschap" van 19 December a.s. Nieuwe werken die gezongen worden zijn o.a.: ,,'s Avonds" van Willem Landré en twee liede ren („Wanderschaft" en „Die Abendhexe") van Leo Jonacek. Als zangeres is geëngageerd mevr. Ankie van Wickevoort Crommelin en met haar zal optreden mej. Hanny Scheffe- laar Klots, 2e concertmeesteres van de H.O.V. De pianobegeleiding is toevertrouwd aan mej. Emmy van Eden. Op 22 Februari 1936 wordt weer een cabaret- en balavond gehouden. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS VOOR HET KIND. Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar te Heemstede in het bekende tentje in het Postkantoor de Kinderpostzegels en briefkaar ten ten verkoop worden aangeboden, ditmaal van 4 Dec. tot en met 9 Januari. Het Comité te Heemstede doet een dringend beroep op ieder om naar vermogen bij te dra gen tot het welslagen van de actie voor dit zoo sympatieke doel. Het Comité bestaat uit: Jhr. J. P. W van Doorn, burgemeester van Heemstede, eere voorzitter; Ds. G. A. Barger; Ds. C. M. Briët; C. R. van Empelen; Mevr. J. F. HeuffSchoon- akker; Mej. A. G. Kuipers, secretaresse, Overboscblaan 18; Corn. L. Kwak; E. J. van Lent; Pastoor Chr. W. van Mierlo; Pastoor A. F. C. van Noort; A. H. J. Schweitzer, pen ningmeester; Mr. 5. J. Stomps, voorzitter; Mevr. R. de Voogtde Vogel; Mevr. A. F. WaldkötterBenner; Dr. J. G. M. van Walsem. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Ontwapening. Het is niet alleen aangenaam of mogelijk voor ons om meer dan alle anderen tot de vredesconfe rentie bij te dragen, maar het is onze internationale plicht. Prof. Mr. C. van Vollenhoven. Nog frisch in ons geheugen ligt het initia tief van de Nederlandsche dagbladpers tot een ontwapeningspetitionnement. Wij weten met welk een enthousiasme dit initiatief door het Nederlandsche volk werd toegejuicht niet alleen, doch ook welk een indruk het re sultaat van deze actie, 2.438,908 adhaesie-be- tuigingen, op de andere volken maakte. Als wij het resultaat van de sindsdien on dernomen ontwapeningspogingen beschou wen, moeten wij constateeren, dat de ver wachtingen bitter werden teleurgesteld. In plaats van beperking en vermindering der (Adv. Ingez. Med.) bewapening zien we een bewapeningswedloop ontstaan, waarvan de gevolgen in al hun ver schrikkingen niet zijn te overzien. Staat het Nederlandsche volk, dat zoo overtuigend van zijn vurig verlangen naar ontwapening blijk gaf, hier machteloos tegenover? Neen! Zijn roep om ontwapening heeft weerklon ken, de eerste maal helaas tevergeefs. Laat het thans die roep herhalen, luider als het moet! Het kan niet anders of die stem moet weer klank vinden in de harten van de andere volken. Nederlandsche Dagbladen, Uw initiatief in dertijd heeft duizenden en duizenden Neder landen aan u verpilcht. Zet uw schouders ook onder dit werk! Heel Nederland, ja, de wereld zal u danken. En gij, Nederlanders, bij wie dit plan weer klank vindt, betuigt als particulier of in vereenigingsverband bij ondergeteekende uw adhaesie, opdat wij dit voorstel tot een tweede petitionnement voor internationale ontwapening met des te meer klem bij de Nederlandsche pers kunnen bepleiten. Voor het hoofdbestuur van Jong-Europa, C. ARENDSE, A. P. MEIJERGERHARD, M. ELSEN, Alg. Secretaris, Sneeuwbalstraat 208, 's-Gravenhage. Vereeniging „Elisabeth". BEMIDDELING VOOR HUISPERSONEEL. Kleverparkweg 23. Aan velen onzer lezers zal bovengenoemde vereeniging niet bekend zijn, maar aan vele huisgezinnen toch ook weer wel, bij wie onze Duitsche meisjes in betrekking zijn. Dus, lieve lezeres en lezer, komt als ge kunt in de dagen van Vrijdag 29 November tot en met Maandag 2 Dec. van des avonds zes uur eens een bezoek brengen aan ons huis, Kleverparkweg 23 hoek Velserstraat. In dat huis komen vele Duitsche meisjes hun vrije avonden doorbrengen. Uw belangstelling zal bevredigd worden. Onze jonge meisjes zijn niet alleen bekwaam voor hun taak in het huishouden. Ook in allerlei vrouwelijke hand werken zijn ze goed onderlegd. Gedurende het afgeloopen jaar hebben zij haar vrije avon den in de vereeniging best besteed. Haar werk is bestemd tot hulp en bijstand van arme huisgezinnen, ook van stille armen, De kinderen uit het weeshuis aan den Zijl singel worden ook .niet vergeten. We mogen zeggen, dat het resultaat van him arbeid meer dan overvloedig is. Daarom verzoeken wij u dringend, komt onze tentoonstelling bezoeken. Van weldoeners ontvingen wij veel nieuwe kledingstukken. Maar ook hebben onze meisjes van veel ouds weer nieuw gemaakt. Met al die kleeding stukken, boven- en ondergoed; ook met speel goed voor de kinderen, en met levensmiddelen hopen wij menig moederhart te verblijden. De tentoonstelling bezoeken kost u niets. Komt dus allen Vrijdag 29 November van des avonds zes uur, Zaterdag, Zondag, Maan dag van des morgens tien uur tot des avonds half tien. Komt dus, en ziet wat onze Duitsche ver eeniging .Elisabeth" voor noodlijdende Hol- landsche huisgezinnen ter liefde Gods heeft gemaakt en bijeengebracht. Natuurlijk blijven wij ons aanbevolen houden voor steun in ons liefdewerk. Haarlem, November 1935. Namens de vereeniging, ELISABETH WINKEL, voorzitster. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Echtge- noote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Johanna Gesine v. Herwaarden geb. van Rekom in den ouderdom van ruim 66 jaar. Uit aller naam; TH. J. V. HERWAARDEN Haarlem, 29 Nov. 19 35 Wijde Geldeloozejjad 11 Geen rouwbeklag De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 3 December a.s. 's middags om 12 uur op de Algemee ne Begraafplaats, ingang KI ever laan. Langs dezen weg betuig ik mijn hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling, bij de ziekte en het overlijden van mijn lieven man HE ND RIKT" S WIJTS WED. WIJTS-STTMAN Betje Wolfstraat 2

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2