Het Snelle Ding -&C- Grondslagen voor steunverleening en werkverschaffing. Defensie en Koloniën in één hand. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 HAAREEM'S DAGBEAD 3 U*i AuUtycafri Koop desWagens De waan dat ik, eenmaal autorijden leeren- de, zelf nog rustig zou kunnen beslissen of ik een „wagentje" zou koopen of niet, bleek al heel spoedig ijdel. Niet alleen stuurden mijn naasten, familieleden en vrienden, mij in deze richting met veel meer zekerheid dan ik ach ter den volant aan den dag legde, maar bui tendien ontdekten de auto-agenten, tevens garagehouders, mijn onmiskenbare pogingen en besloten zij, allen getijktijdig, mij hun werk te leveren. De gansche automobielbranche van de stad-en-omgeving opende de jacht. Het is niet eenvoudig pro en contra te wegen als niet alleen thuis, maar ook op straat en op kantoor de aanhangers van Pro een voortdurende en hardnekkige actie voeren. In die weken verwierf ik een niet gering ont zag voor „de automobielbranche". Deze nuttige groep der samenleving beschikt over een vin dingrijkheid, een initiatief en een doorzet tingsvermogen als weinige andere, en haar onderlinge concurrentie geeft een treffend beeld van den Strijd des Levens. Den eerste, die mij belaagde, kende ik uit anderen hoofde al. Hij liet zich op kantoor aandienen ter bespreking van „een dringende aangelegenheid". Ik ontving hem volkomen argeloos. Wat verschaft mij het voorrecht? Het voorrecht is aan mij, zei hij opge wekt. Dat hoop ik tenminste. Ik kom u uw auto leveren. Mijn schrik was ongeveinsd. Maar ik her stelde mij en zei: Dat is een vergissing. Ik ben niet van plan er een te koopen. Niet van plan? Kom nou! U leert toch autorijden? Hoe weet u dat? Ik heb er voor de derde maal in gezeten Nu dan! Dan weet toch zeker iedereen in mijn vak het! De hoeveelste ben ik die hier komt? De eerste. De eerste? Hoe is het mogelijk! Toen u zei dat u er al driemaal in gezeten had, dacht ik dat 'k de tiende was. Wat mankeert mijn col lega's? Zijn ze ingeslapen? Enfin, des te beter. Ik maak dus een pracht kans. Hoe is het mo gelijk dat ze niet dadelijken ik zou hier eergisteren al geweest zijn als ik niet op reis had gemoeten Maar eergisteren reed ik voor het eerst! Natuurlijk, natuurlijk. Dat klopt. En ik ben niet per auto in de stad ge weest. Natuurlijk niet. Dat zou ook een beetje gevaarlijk zijn. Bestaat er dan een geheime dienst in uw vak? Was het maar waar; blééf zooiets maar geheim, zei hij bitter. Op dit moment rinkelde mijn telefoon. Daar hebt u nr. 2, zei hij rustig. Het was nr. 2. Ik scheepte hem af, al thans naar mijn naïeve meening. Een uur later, bij het naar huis gaan, vond ik hem buiten met zijn pracht-van-een-wagentje. Hij stond erop mij huiswaarts te rijden. Weigeren zou onbeleefd geweest zijn. Thuis stond nr. 3 voor het tuinhek te wachten en bleek er vol komen op voorbereid, daar te blijven tot ik gegeten zou hebben. Inmiddels had nr. 1 zich zijn neuslengte voorsprong goed ten nutte gemaakt. Met ge kleurde en ongekleurde afbeeldingen, met een smakelijke populair-technische uiteenzetting en met eenig vakjargon, dat op vleiende wijze mijn kennis-van-zaken insinueerde, was hij begonnen. Daarna stelde hij mij voor. eens uit het raam te kijken. Beneden stond, blin kend en welgevormd, in volle verschgelakte kleurenpracht, de automobiel die hij voor mij bestemd had. Erachter zag ik een oud Fordje, verveloos en gebukkeld, en deze toevallige aanwezigheid inspireerde hem tot een ver handeling over den vooruitgang van de auto techniek in weinige jaren en over de daling der prijzen, waardoor dit Juweel thans goed- kooper was dan het Fordje ooit was geweest. Hij zeide daarop, te begrijpen dat ik geen tijd had om mee te gaan rijden, en besteedde dezen tijd met een openharige uiteenzetting van zijn verkoopsmethoden. Na nog in korte trekken zijn afkeer van het ontaarde zaken leven en zijn voorkeur voor een eiland in de Stille Zuidzee te hebben geschetst, en een goe de nieuwe mop te hebben verteld, vertrok hij na mij de belofte te hebben ontfutseld, dat ik niets zou koopen alvorens binnen veertien dagen zijn merk zelf te hebben beproefd. Toen hij wegreed zag ik hem met den man-in- het-oude-Fordje praten. De twee auto's reden samen weg. Hij wist niet dat ik nog eens uit het raam keek, maar het hinderde niet. Eer lijke bewondering voor de ensceneering ver- Vulde mij. Dat was het begin.- Eer mijn rijbewijs eindelijk arriveerde had Ik ettelijke auto's bezichtigd en beproefd. Ik had ze gereden met en zonder freewheel, en ze alle bewonderd, maar niet> zonder vrees, wegens hun „snel optrekken". Dit is natuui'lijk een deugd, maar als men het op een oud kar retje geleerd heeft en nog nooit de zeventig heeft gehaald is het ontstellend. Alle leiders van automobielbedrijven in de stad had 'k lee- ren kennen als hoffelijke menschen met een uitermate vlotte conversatie. Sommigen wa ren zelfs hoofsch. En zij brachten mij 's mor gens naar kantoor, en 's avonds naar huis, graag of niet. Zij kwamen mijn gezin en mij afhalen voor plezier-ritten, als het mooi weer was. Van weigering wilden zij niet hooren. Ook belden zij op alle denkbare uren van den dag op, om te vernemen of er al een besluit genomen was. Dé toestand werd steeds critie- ker. Daarbij begon mij de gedachte te hinde ren, dat ik tenslotte aan een groot aantal men schen, minus één, de grootste teleurstelling hunner levens zou moeten bezorgen. Maar er was geen andere uitweg. Na een benauwden droom, waarin ik van alle tien of twaalf de producten had gekocht en smadelijk bankroet ging, scheen forsch optreden noodzakelijk. Op dien morgen reed nr. 1 nogmaals voor. Hij bezat wel onloochenbare flair. Ik dacht na. Kiezen tusschen de merken was ondoenlijk. Zij schenen alle voortreffe lijk. Kiezen tusschen de verkoopers was de eenige oplossing. Ook zij schenen allen voor treffelijk. Toen schoot mij te binnen dat ik nr. 1 uit anderen hoofde al gekend had, en hem uit dien hoofde gewaardeerd. Het had niets met auto's of met koopen te maken. Maar het was een verschil. Hij trad binnen. U neemt de mijne dus? vroeg hij rustig. Ja, zei ik. Maar hoe voor den duivel freet u Hij haalde de schouders op. Ik ging zitten en schreef tien of twaalf leedwezen-briefjes aan de rest. Vermoedelijk was het niet noo- dig, en zouden ze het binnen een half uur vanzelf allemaal wel geweten hebben. Maar de beleefdheid jegens deze groep hovelingen scheen het te eischen. En een hemelsche rust vervulde mij. De Jacht was voorbij! Buiten stond mijn Eigen Auto. Merk: H.S.D. Kent u het niet? Zie den titel hierboven. Dit is een neutraal dagblad. De toekomst zou leeren dat mijn keus nog goed was ook. Op dit moment keken H.S.D. en ik elkaar aan. De uitkomst was beiderzijds bevredigend. Wij vertrouwen elkaar. Dit was vooral zij nerzijds merkwaardig, want mijn rijbewijs kwam pas een week later. Jongetje dood op straat gevonden. Een tragisch ongeluk is Vrijdagmiddag te Hilversum omstreeks 4 uur in de Kastanje laan gebeurd. De arbeiders van een der aldaar in aanbouw zijnde huizen werden door een jongetje geroe pen om eens te komen kijken naar wat er met zijn vriendje gebeurd was. Men zag toen een knaapje bewusteloos op den weg liggen en waarschuwde onmiddellijk de politie en den geneeskundigen dienst. Een dokter consta teerde den dood door inwendige verbloedingen. Het slachtoffer bleek te zijn de 6-jarige H. Lopes Dias, gewoond hebbende aan den Hil- vertsweg. Wat er precies gebeurd is, heeft men nog niet kunnen vaststellen, daar het vriendje van het jeugdige slachtoffer niet in staat was in lichtingen aan de politie te verschaffen. Vermoed wordt evenwel, dat de jongen ach ter op een auto geklommen en daarvan afge vallen is en een der wielen over het lichaam gekregen heeft. Heden en volgende week zijn onze magazijnen en toonkamers geopend tot 10 UUR 'S AVONDS Unieke gelegenheid om, wegens liquidatie der voorraden, practische en fraaie electrische appa raten en verlichtings ornamenten tegen spot- goedkoope prijzen te ver werven. Een bezoek zal U daarvan overtuigen N.V.HANDELSBUREAU C.UYLENHOED 5 a, Nieuwe Gracht. Haarlem (Adv. ingez. Med.) Vuurgevecht met stroopers. Twee mannen gearresteerd. Gisternacht waren de wachtmeester De Goede de marechaussees Vogel en Kuiper en de jachtopziener Bruggerink op surveillance op een jachtterrein aan de Beilervaart te Hoo- ger-Smilde. Plotseling zagen zij een man met een lichtbak op hen afkomen, terwijl een schijnwerper op hen werd gericht. Even later werd op den marechaussee Vogel gevuurd. Deze trok onmiddellijk eveneens zijn vuur wapen en een vuurgevecht ontstond. Tenslotte kozen de stroopers. achtervolgd door de politie, het hazenpad. Aangezien men vermoedde te doen te hebben met de Gebrs. De B., die aan de Beilervaart wonen, werd in deze richting een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat een van beiden een schot in het been had gekregen. Zij zijn gearresteerd. Een geweer en een lichtbak werden in beslag genomen. TWEEDE KAMER Geen uitkeering in eens aan werkloozen. DEN HAAG Vrijdag. Minister Slingenberg gaf vandaag eerst een college over steunverleening. De grond slagen hiervoor moeten zijn, dat de gesteun de werkloozen een noodzakelijk minimum ont vangen, waarvan zij kunnnen leven. Verder dient er een bepaalde verhouding te zijn tus schen steunbedrag en loon, teneinde den prik kei tot werkzoeken te behouden en dan heeft men ook nog te bedenken, dat er grenzen zijn aan financïeele mogelijkheden der in dezen een taak hebbende overheidskassen. Over schrijding dier gren zen zou het groots nadeel veroorzaken, dat onmacht op eco nomisch terrein zou optreden, waardoor welvaartsbronnen zou den opdrogen Steun verleening mag al dus verder de Minis ter geen blijvende toestand beteekenen in de eerste plaats moet gezocht worden naar arbeid, die brood geeft. Aan deze grondslagen nu houdt de Minister zich. En daarom komt er dan ook praktiscn gesproken vrijwel geen verandering in de thans geldende regelingen. Wat steunverlee- DOOR PIET VAN DER HEM. i.Hebt U hel bok zoo druk collega?" H, v. Boaten (Chr-DJ ining aan kleine zelfstandige boeren betreft, daarvoor moest men bij Minister Deckers en voor kleine zelfstandige middenstanders bij collega Gelissen aankloppen. Met hen zal Mr. Slingenberg nog eens praten en dan vooral over eventueeie te werk stelling van steunbe hoevende kleine landbouwers op de eigen boerderij. Verlaging van steunbedragen staat geens zins op 's Ministers programma. Maar als de loonen dalen, moet het steunbedrag automa tisch dalen om de verhouding niet te ver breken. Het tweede college liep over de grondslagen voor de werkverschaffing. Daarin mogen alleen werken uitgevoerd, die anders niet of pas veel later aan de orde zouden komen. Ieder die werken wil en kan moet bij toer beurt daartoe in staat worden gesteld. En ook hier moet men. met 't oog op den prikkel tot het zoeken van normaal werk, de verhouding tusschen het loon daarvan en 't werkverschaf- fingsloon in acht nemen. Met de groote werkgeversorganisaties zal de Minister omtrent tewerkstelling van jeugdige werkloozen in bedrijven overleggen. Een verandering zal worden gebracht in de regeling van beslech ting van geschillen in de werkverschaffing: de eerste beslissing komt in handen te lig gen van den inspecteur, terwijl de organisaties bij den Minister in be roep kunnen gaan. Normale werken kun nen volgens Mr. Slin genberg wél in werk verschaffing worden verricht, als zonder werkverschaffing degene die het werk zou moeten ondernemen, het technisch of finan cieel niet zou kunnen doen. Ook aannemers wil de Minister wel in de werkverschaffing in schakelen, maar zoo nu en dan. dus niet. als regel. En dan moet hij de zekerheid hebben, dat de aannemers niet in onderling overleg de inschrijvingsbedragen „opzetten". Voorloo- pig nam de heer Krijger, die voor de aanne mers in 't krijt was getreden, hiermee genoe gen. De moties v. Houten (C.D.U.) en Arts (R.K.D.) die hoogere gezinsuitkeeringen be oogden werden met groote meerderheid ver worpen, waarna de begrooting van Sociale Zaken er zonder hoofdelijke stemming door ging: alleen de revol. soc. Sneevliet en de communisten lieten hun ..tegen" aanteekenen. Nog even een paar markante cijfers. Minis ter Slingenberg deelde mee. dat de overheid per jaar 90 millioen aan werkloozen steun. 38 millioen aan werkverschaffing 12 millioen om de werkloosheidsverzekeringskassen in stand te doen blijven, uitgeeft. Naast die 140 millioen staan dan nog voor jaarlijksche gemeentelijke en Rijksarmenzorg 110 millioen waarvan 82''2 millioen aan het Rijk) en verder vordert de zorg voor zieke, invalide en oude arbeiders 84 millioen. Tezamen dus meer dan 300 millioen, d.w.z. meer dan het geheele Staatsbudget vóór den oorlog. Mevrouw de Vries Bruins schijnt een knap pe medica te zijn. Haar hulp van gisteren avond had Minister Deckers, die toen zeer verkouden was, goed gedaan, want toen hij vanmiddag weer aan de beurt kwam. bleek hij heel wat beter te zijn. Het begon met een kleine triomf voor den heer Lovink, die zijn amendement om f 50.000 voor eventueel aap. te stellen ambtenaren, terug kon nemen, doordat de Minister den post liet vallen Mo menteel betaalt het Landbouwcrisisfonds de ambtenaren voor wie dit bedrag bestemd was doch zoodra het Departement waar zij werkzaam zijn, zelf voor de betaling gaat zorgen, komt er een suppletoire begrooting. Uit Mr. Deckers' rede teekenen we aan, dat z.i. beperking der margarineproductie alleen zou kunnen worden beproefd, als men niets te duchten zou hebben voor verstoring der prijsverhouding tusschen boter en mar garine. Dat nu is uitermate moeilijk. Maar bovendien moet men niet voorbij zien, dat de margarine-industrie een zeer belangrijke in dustrie is. die aan velen brood verschaft en zoodoende ook indirect belang heeft voor den landbouw, die van beperking der mar garineproductie slechts een gering voordeel zou genieten. Want de vraag naar boter zou dan wel stijgen, doch die boter zou tegen ge- ringeren prijs beschikbaar moeten worden gesteld. Wat den export aangaat zal de Minister zijn best doen om dien te bevorderen. Hij doet dat reeds. Overigens moeten we hier afwachten tot en hopen, dat de wereld ein delijk weer eens verstandig zal worden. In middels zal afslachten 't uiterste middel blijven om tot beperking van den veestapel te komen. Of ook dit jaar zal worden afge slacht is nog niet beslist. Ook inzake regeling van den veestapel zal de Minister graag streven naar de grootst mogelijke eenvoudigheid. Doch in elk geval moét er een stevige, tevens echter tactische controle mogelijk zijn. Anders zou de Regee ring de menschen opleiden tot stelselmatige knoeiers. Deze bewindsman verzekerde het mogelijke te willen doen voor de kleine boeren. ,Jk zit tot over mijn ooren onder de kleine boeren", riep hij uit, toen hij op levendige wijze schil derde op welke wijze dit deel onzer landbouw bevolking wordt opgehitst en soms zelfs mis bruikt Het komt voor. dat er door of na mens hen gerequestreerd wordtzonder dat ze er zelfs iets van af weten. Spr. betreurt het, dat in dezen tijd lande rijen braak liggen in zulk een goede land bouwstreek als de Haarlemmermeer en hij zal zien, wat hij daaraan kan doen. Nog voor het eten vergastte Generaal Duy- maer van Twist fa.-r.) ons op het voorge recht van de Dinsdag a.s. voort te zetten dis cussies over de afdeeling „visscherij". E. v. R. VOLGEND JAAR BESTAAT DE UTRECHTSCHE UNIVERSITEIT 300 JAAR. Het lustrum, dat het Utrechtsch Studenten Corps in 1936 zal vieren, zal een buitengewoon karakter dragen, omdat het samenvalt met de viering van het 300-jarig bestaan der Utrecht- sche Universiteit. De keus is gevallen op het openluchtspel ..De Groote Geus", van Mr. J. Sjollema, te Amsterdam. De regie zal aan Albert van Dalsum worden opgedragen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5