Laval nogmaals in de meerderheid. Kroontjes THIJS IJS EN DE BOOZE BLJURMAN Nieuwe Uitgaven ZATERDAG 30 NOVEMBER 193S HA" A RL'EM'S DAGBLAD BUITENLAND Radicaal-socialistische motie met 324 tegen 247 stemmen aangenomen. FRANKRIJK. Bij de voortzetting der financieele debatten in de Fransche Kamer is een motie van vertrouwen in de re- gecring aangenomen met 324 tegen 247 stemmen. De motie was ingediend door eenige ra dicaal-socialisten en leden van den linker vleugel der radicalen; zij was van den vol genden inhoud: „De Kamer neemt kennis van het voorbij gaande karakter der genomen maatregelen, zij schenkt de regeering haar vertrouwen bij het voortzetten der verdediging van den franc en noodigt haar uit, onverwijld de ver lichtingen toe te passen, die gedacht waren voor de kleine ambtenaren, de kleine rente niers, de oudstrijders en de spoorweg-em ployés. De Kamer gaat over tot de orde van den dag". Bovendien waren twee moties ingediend door den nieuwen afgevaardigde Archer en leden van de „Délégation des gauches". Vóór de motie van vertrouwen was aange nomen. had de minister van financiën nog op verschillende vragen geantwoord. Hij had er den nadruk op gelegd, dat de regee ring een beslissing eischt, waarop zij kan steunen bij de verdediging van den franc. De minister verzette zich tegen iederen vorm van devaluatie. In tegenstelling tot Léon Blum, den voor zitter der socialistische partij, die de politiek der regeering scherp aanviel keurde Franklin Bouillon de financieele politiek goed. Daarna sprak Laval zelf. Hij herinnerde aan de omstandigheden, waarin de Kamer de volmachtenwet heeft aangenomen. Er was toen een tekort van 10 milliard francs op de begrooting, terwijl het goud wegvloeide. De maatregelen, die toen door de regeering zijn getroffen, moeten thans hun voltooiing vinden. De leden van het bureau der sociallstisch- radicale fractie, die gisterochtend bijeen zijn gekomen om een motie op te stellen, die kan dienen om het debat over de financieele po litiek der regeering te besluiten, zijn het niet eens kunnen worden, daar sommige leden van het bureau zich niet konden vereenigen met een tekst, die de woorden bevatte: .De Kamer, vertrouwen stellende in de regee- n*Laval verklaarde, toen hem mededeeling gedaan werd van deze besprekingen, ..dat hij slechts een motie van vertrouwen zou aan vaarden. die zich aansluit bij de verdediging var. den franc". Laval heeft hiermede, zoo meldt Reuter, naar het schijnt willen zeggen, dat hij, in dien hij had toegestemd in verlichting der wetsdecreten, zelfs hierdoor slechts de goed keuring had kunnen verkrijgen van hem. die deze verlichtingen elschten; zij is hem zonder voorbehoud verleend. Italië. Geruchten over troepen verplaatsing tegengesproken. Reuter meldt uit Rome: Formeel wordt tegengesproken, dat Ita- liaansche troepen zijn gezonden naar de Fransche grens. Niet slechts zijn de bladen in .hun commentaren het er over eens, maar ook bevestigen het de door een woordvoerder van de regeering afgelegde verklaringen, dat Italië ten oozichte van Frankrijk in het ge heel niet vijandig gezind is en dat het geen enkele vrees voor vijandelijkheid van de zijde van Frankrijk koestert. De veronderstelling, dat troepen van den Brenner naar de Fransche grens zouden zijn overgebracht wordt absurd genoemd. Engeland. Banden met Duitschland nauwer aangehaald. De kortgeleden te Londen opgerichte „Anglo-German Fellowship", welker doel het is de vriendschap tusschen het Engelsche en het Duitsche volk te bevorderen en verdiepen, is gisteravond bijeengekomen in het Dorches- ter-hotel te Londen voor een stichtingsverga dering. Een reeks bekende Engelsche politici en orominente leden van de Duitsche kolonie in Londen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Na een toast op den Engelschen koning en op Hitier sprak de Duitsche ambassadeur von Hoesch een rede uit, waarin hij de vriend schap tusschen het Duitsche en Engelsche volk een hoeksteen van de Duitsche bui ten- landsche politiek noemde. Een eerste en belang rijke stap op den weg naar een Duitsch- Engelsche samenwerking is het Duitsch-En- gelsche vlootverdrag geweest, want hierdoor is een probleem opgelost, dat voor den oorlog op de Duitsch-Engelsche betrekkingen gedrukt heeft. Het is de wensch van Hitier de oude en goede betrekkingen, die eeuwenlang tusschen Duitschland en Engeland hebben bestaan, te herstellen. De voorzitter van de „Anglo-German Fel lowship", Lord Mount Temple, die vervolgens het woord voerde, gaf uiting aan zijn vreugde er over, dat het gelukt is de vereeniging in het leven te roepen. Ik hoop, zoo zeide hij, dat het onzen leden vergund zal zijn binnenkort een zustervereeniging in Berlijn een bezoek te kun nen brengen. Voorts wees spr. er op, dat de betrekkingen tuschen beide landen eigenlijk geen verbetering noodig hebben. Hij geloofde echter, dat de vereeniging het hare ertoe zou bijdragen een beter begrip tuschen beide .vol ken tot stand te brengen. Vlootconferentie wordt 9 December geopend. De opening van de vlootconferentie ls thans vastgesteld op 9 December. Zij zal geschieden in de Locamozaal van het Foreign Office des morgens te half elf. Men is tot dit uitstel overgegaan, omdat men vreesde, dat de Amerikaansche delega tie anders niet op tijd aanwezig zou kunnen zijn. (AN.P.) Genève. Werkcommissie tegen 12 December bijeengeroepen. De zitting der werkcommissie van de sanctieconferentie, waarop een besluit zal worden genomen inzake uitbreiding van het verbod van uitvoer van grond stoffen naar Italië, is naar het A.N.P. verneemt tegen 12 December bijeen geroepen. Naar verluidt, heeft Laval zich bij de be sprekingen. die tot de vaststelling van deze% datum hebben geleid, op het standpunt ge steld, dat hij persoonlijk aanwezig wil zijn bij de beraadslagingen betreffende een eventueel embargo op petroleum en dat de zitting dus niet kan plaats vinden, vóór de politieke si tuatie in Frankrijk is opgehelderd. Te Genève is men van meening, dat dit uitstel van veertien dagen de uiterste conces sie is. die de Fransche premier heeft kunnen verkrijgen. Aan Engelsche zijde zou men vast besloten zijn, op de zitting te verlangen, dat het embargo reeds enkele dagen later van kracht zal worden. Oostenrijk. Overeenstemming tusschen de Hongaarsche en Oostenrijksche ministers. In een officieel communiqué over het be zoek van den Hongaarschen premier Goem- boes en den Hongaarschen minister van bui- tenlandsche Zaken Kanya, wordt gezegd, dat de besprekingen met Oostenrijksche minis ters een hartelijk verloop hadden. Zij waren zeer uitvoerig en omvatten alle politieke en economische vraagstukken, waarbij beide landen belang hebben. In politiek opzicht waren vooral van be- teekenis de besprekingen over den algemee- r.en Europeeschen toestand die bezien werd in het licht van de belangen van Oostenrijk en Hongarije. Gebleken is, aldus het commu niqué. dat de regeeringen een volkomen ge lijke opvatting hebben over de algemeene situatie, terwijl opnieuw het streven der beide regeeringen, om vraagstukken van gemeen belang ook in het vervolg in de grootst mo gelijke overeenstemming te behandelen, tot uiting kwam. Griekenland, Amnestiebesluit wordt heden onderteekend. Naar verluidt heeft koning George in zijn verschil van meening met Kondylis ten opzichte van het ver- leenen van amnestie de overhand be houden en zal het amnestiebesluit vandaag worden onderteekend; te vens verwacht men, aldus ver neemt het A. N. P- uit Athene, dat de kabinetsformateur, Demerdzis dan een zakenkabinet gevormd zal hebben en onmiddellijk daarna verkiezingen zal uitschrijven. Ras Seyoem zoekt contact met Ras Kassa. Hoogvlakte van Tembien vrijwel ontruimd? Uit Asmara, 29 Nov. De oorlogscorrespon dent van het D.N.B. meldt, dat volgens mede- deelingen uit betrouwbare bron Ras Seyoem thans tracht, contact met de troepen van Ras Kassa te verkrijgen om op deze wijze een sterke verdedigingslinie tot stand te brengen. De hoogvlakte van Tembien zou door de Abes- syniërs reeds zoo goed als ontruimd zijn. Slechts een onderaanvoerder zou met zijn af- deelingen zijn achtergebleven en thans pro- beeren, op een strategisch punt stellingen te Van het front ten zuid-westen van Adoea worden gevechten tusschen patrouilles gemeld, waarbij de Italianen eenige gevangenen heb ben gemaakt. (A.NP.) Het vertrek van den Keizer naar het noorden. De Abessynische censuur heeft gisteren de correspondenten in Addis Abeba verboden mel ding te maken van het vertrek van den Kei zer naar het noordelijke front. De Negus na dert thans Dessie, zoodat de berichten over zijn vertrek weer vrijgegeven zijn. Donderdag morgen in alle vroegte bracht een leger van vrachtauto's de omgeving van het keizerlijk paleis in beroering. Het begaf zich op weg naar het Noorden. Dit leger van vrachtauto's ver voerde de bagage van Haile Selaissie. Zijn kam peerbenoodigdheden, talrijke koffers en va liezen werden getransporteerd in zes andere vrachtauto's, die den wagen van den Keizer volgden, welke laatste bewaakt werd door 25 soldaten. Een bataillon van den keizerlijke garde, bestaande uit 600 man, is drie dagen ge leden reeeds vertrokken om den weg vrij te maken voor de keizerlijke karavaan. In den keizerlijken auto zat naast den Negus zijn persoonlijke lijfwacht, Dedjasmatsj Adafres- wo, gewapend met een groot kaliber revolver. De reis van Haile Selassie zal waarschijnlijk een ware nachtmerrie worden, want de wegen naar het noorden zijn bezaaid met zware rots blokken en weggerolde steenen. De laatste 80 K.M. voor Dessie zijn bijzonder gevaarlijk, daar de weg hier tot een hoogte van 1000 M. stijgt en vervolgens plotseling weer daalt langs een reeks lussen met aan beide zijden duizeling wekkende afgronden. De duur van het bezoek van den keizer is onzeker. Men gelooft, dat hij de revue over zijn troepen zal passeeren en het is mogelijk, dat hij per vliegtuig nog verder naar het front toe zal gaan. .(copyright Reuter-A. N. P,)J Ons werk is bekroond. Krooncachets beantwoorden geheel aan het ideaal dat wij ons hadden gesteld: een snel werkend, pijnstillend geneesmid del bijHoofdpijn, Kiespijn, Griep Influenza, Gevatte koude, Maan- delijksche pijnen, Rheumatische pijnen. (Krooncachets) per stuk 5 cent kokerl 2 st. 50 c (Adv. Ingez. Med.) Italië verwacht een petroleumembargo. En neemt tegenmaatregelen. Tigre wordt reeds als „overzeesche provincie" beschouwd. (Van een specialen correspondent). ROME, Vrijdagavond 29 Nov. Italië verkeert nog steeds in opwinding over de dreigende petroleumboycot. De ge mechaniseerde oorlog eischt geweldige hoe veelheden olie en de regeering vraagt zich nu af. waar die te vinden. Men kan zich een indruk van den omvang van dit vraagstuk vormen, wanneer men weet. dat meer dan 20.000 motorvoertuigen dag en nacht tus schen Massaoea en Makalle en in Somali- land rijden. Bovendien is er het tankcorps, dat voortdurend benzine noodig heeft en een driehonderd vliegtuigen, die alleen reeds 80,000 Liter benzine per uur verbruiken. De Italiaansche regeering beraamt algemeene maatregelen tegen een eventueele poging om den invoer van een der meest vitale produc ten te boycotten. Deze bestaan uit: 1. het tot een minimum terugbrengen van het ben zineverbruik. 2. Propaganda tegen sancties en landen die olie voortbrengen. 3. Organisa tie van verbindingen voor een eventueelen smokkelhandel in geval van een olieboycot. Het spreekt van zelf. dat een regeeringsver- bod in de landen, die sancties steunen zoo als in de Vereenigde Staten de leveranties van particuliere ondernemingen, die niet voor speculatie en avontuur terugdeinzen, niet kan verhinderen. Het fiasco van het Amerikaansche drankverbod heeft dat vol doende bewezen. De eenige belemmering voor Italië is in dit geval, dat men gewel dige prijzen en contante betaling zal eischen. Een vierde maatregel der Italiaansche overheid bestaat in de directe voorbereiding van eventueele vijandelijkheden, die naar men hier aanneemt bij een petroleum blok kade niet kunnen uitblijven. De regeerings- vertegenwoordiger deelde vandaag aa.n de buitenlandsche pers mede. dat de Italiaan sche regeering en het Italiaansche volk het inwerking treden van een olieboycot als een daad van ernstige en opzettelijke vijandig heid zullen beschouwen. Vanavond meldt de .Giornale militare", dat de afdeeling arti- ierle der carabinieri en diverse militaire des kundigen uit de lichtingen 1904 tot en met 1912 thans weer onder de wapenen zijn ge roepen. Het koninklijk regiment der cara binieri is een vrijwilligerscorps. Het is Ita- lië's uitgelezen gevechtschare. die vrijwel on der dezelfde regelen valt als het geregelde leger, maar die speciaal gebruikt wordt als een soort staatspolitie om de orde te bewa ren en in tijden van oorlog eveneens als militaire politie optreedt. Men kan slechts gissingen maken over de beleekenis van deze nieuwe oproeping tot mobilisatie. In ieder geval wijst alles er op, dat het dreigement van oorlog sinds de besprekingen over het embargo op petroleum nader komt. Het Italiaansche oorlogsnieuws beperkt ÏTw ZATiuwprs komen tot rust, kal- UW £,01111 Weil meeren en Worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijrahardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) zich tot een ontkenning van de berichten over het omslaan van den oorlogsbalans in Ogaden. en spreekt over het bombardeeren van Abessynische bolwerken in dit district. Het behelst verder de verklaring, dat kolonel Clifford (de Engelsche getuige van het Wal- Wal-incident), de militaire organisatie van het leger van den Zweedschen generaal Vir gin heeft overgenomen. In een bericht, dat uit Dzjiboeti heet te komen, schrijft de ,,Te- vere" de volgende woorden in een onderkop: „Abessynisch bevel in handen der Engel schen". Het bericht luidt: „Buitenlandsche correspondenten in Addis Abeba spreken hun afkeuring uit over den toenemenden invloed van Sir Sydney Barton, den Engelschen ver tegenwoordiger. Door zijn toedoen zijn agen ten van de" Engelsche regeering langzaam in posten geschoven, die tot nu toe door Euro peanen werden bezet, die uit ar.gst voor in cidenten de stad hebben verlaten. De posten der Belgische en Zweedsche militaire in structeurs, die naar hun land zijn terugge roepen. worden thans bekleed door Engel sche officieren en generaal Virgin zal wor den vervangen door kolonel Clifford, den or ganisator en provocateur van Wal-Wal. Op deze wijze heeft Engeland zich kalmweg van de leidende posities verzekerd". Nieuwsberichten van buitenlandsche pers- bureaux, die Abessynische overwinningen bij Makalle en Gorrahel melden, worden hier als „even fantastisch als baron von Münchau sen" verworpen. Radiografische berichten uit Mogadiscio melden, dat de opmarsch dei- Italianen in Ogaden de Abessyniërs heeft gedwongen Daggahboer voor verdediging in gereedheid te brengen. Een officieel bulletin bericht, dat Italiaansche aviateurs Daggah boer hebben gebombardeerd en verscheidene ammunitievoorraden hebben vernietigd. Het zelfde bulletin verklaard, dat inheemsche troepen in Erythrea de Abessyniërs hebben teruggedrongen in de buurt van den pas Abaro en dat verder troepen op de vlucht zijn gejaagd door het tweede legercorps in de Maicannetta-zone. Gevangenen werden door de Italianen gemaakt. Luchtver- kenningen worden voortgezet rondom het Asjangi-meer. Italiaansche publicaties vermelden thans Tigre als een Italiaansche provinci». blijk baar volgens de oude opvatting, dat bezit alle verdere wetten breekt. Een der publicaties der regeering. getiteld „De nieuwe overzee sche provincies" heeft „Tigre" en geeft een kaart van een gebied, dat zich uitstrekt zuid waarts tot aan het meer Asjangi. oostwaarts tot aan de grens van de Danakilwoestijn en westwaarts tot de Oeoghera-zone. Het boek geeft een interessante opsomming van het menschlievende werk, dat de Italiaansche overheid daar sinds de bezetting van dat ge bied heeft uitgevoerd. Het pamflet is uitge geven onder de auspiciën van het fascistisch koloniaal instituut. (Auteursrecht Morningpost-A.N.P.) Amsterdam's Raad wil geen salarisverlaging. Voorstel van B. en W. verworpen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Vrijdagavond een voordracht behandeld om de loonen en salarissen van het gemeenteper- soneel te verlagen met 5 pet., waardoor een besparing zou verkregen worden van f 1.800.000. Dit bedrag was noodig om de gemeentebegroo- ting sluitend te maken. Na uitvoerige debatten heeft de Raad den voordracht verworpen met 29 tegen 14 stemmen. DE POSITIE VAN DE DRENTE EN DE KERKPLEIN VERBETERD. Zoowel de positie van de Drente als van de Kerkplein is tengevolge van den jongsten storm gunstiger geworden. De Drente is hooger op het strand geworden en is met den achtersteven meer naar zee toegekeerd. Voor het sloopingswerk is dit echter nog geheel on voldoende. Het verschil bedraagt slechts drie meter. De bedoeling van den slooper is echter dat de zee de Drente uit het strand trekt en geheel op het droge zet. De Kerkplein is twaalf meter Zuidwaarts verplaatst en vier meter Westwaarts naar zee. Het vlotbrengen wordt daardoor zeer begunstigd. De groote vraag blijkt echter of niet tijdens de ber gingswerkzaamheden een tegengestelde strooming den wind weer te niet zal doen. Voorloopig is van belang, dat de Kerkplein bij hoog water wordt verplaatst. Overigens worden de bergingswerkzaamheden door deze verplaateing opgehouden, daar thans eerst alle buizen en steigers op het strand meer naar het Zuid-Westen moeten worden ver plaatst. Bij de verpachting der gemeentelijke par keerterreinen voor December werden hooge prijzen geboden. ONZE DACEIIJKSCHE KINDERVERTELUNC. De booze buurman heeft niets kwaads vermoed en is in de beste stemming bij het huisje van Sim aangekomen. Maar wat hij daar ziet, doet hem de schrik om het hart slaan. Het lantarentje op den grond verspreidt een geheimzinnig geel licht en beschijnt een spookachtig dier, dat hem met groote oogen aanstaart. Op de horens van het beest staat een hooge hoed en dat maakt het schouwspel nog een beetje griezeliger. De buurman staat te bibberen op zijn beenen en begint te gillen als een speenvarken. „Help, help." roept hij, ..mijn geit is betooverd!" Maar niemand komt den radeloozen man te hulp. Nog een paar wilde kreten stoot de buurman uit en dan zet hij het op een loopen, zoo snel als zijn beenen hem dragen kunnen I Paddenstoelen-litteratuur. Als we voor 't eerst met de wondere wereld der paddenstoelen in aanraking komen en daarvoor is het thans het bij uitstek geschikte tijdstip dan zijn we verbijsterd door den rijkdom aan kleuren en vormen. Maar al spoedig wordt het verlangen in ons wakker, meer van dit alles te weten, en ook de namen te leeren kennen. Een uitstekend hulpmiddel is hierbij nog steeds het voortreffelijke Pad denstoelen-Album van dr. Thijsse. Komt men echter wat verder en wil men wat dieper op de zaak ingaan, dan is daar het Paddenstoelenboek" van mej. Cath. Cool en dr. H. A. A. van der Lek, waarvan zoojuist de derde druk verscheen. Dat van dit boek reeds een derde druk verscheen, is op zichzelf al een aanbeveling. Want uit den aard der zaak is deze litteratuur toch maar voor een vrij be perkten kring bestemd. Het groote voordeel van dit boek is, dat het populair, voor iedereen bevattelijk is, zonder oppervlakkig te worden. Terecht lezen we in de inleiding: „Een van de oorzaken, dat de beginner zoo zlden tot 'n goed resultaat komt is wel dat de meeste determineerboeken voor hem te streng wetenschappelijk, te „geleerd", zijn. De daar gebezigde kenmerken en tegenstellingen heb ben zeer dikwijls wetenschappelijke beteeke- nis en de kennis daarvan doet ons dieper in de mycologie doordringen, maarvoor den beginner, zelfs den ijverigsten en meest vol hardenden zijn ze vaak geheel onbruikbaar en in plaats van er door geanimeerd te worden, wordt hij er door afgeschrikt, tot wanhoop ge bracht enhij laat voortaan de padden stoelen links liggen." De schrijvers nu zijn in hun Opzet, dit te vermijden, volkomen geslaagd. Het boek maakt een prettigen, frisschen indruk en het oordeel over deze „flora voor paddenstoelen" moet on verdeeld gunstig luiden. Als we den derden druk vergelijken met den vorige, dan vallen er tallooze verbeteringen op te merken. In de eerste plaats zijn verschil lende tabellen geheel omgewerkt, wat veelal een verbetering te noemen is. Verder zijn er talrijke nieuwe, soms zeldzame soorten opge nomen. Toch is bij dit alles steeds rekening gehouden met den beginner, zoodat het nie mand moeilijk zal vallen na eenige oefening de meeste paddenstoelen te determineeren. Een groote verbetering is het zeker te noe men. dat de foto-illustraties, waaronder tal rijke voortreffelijke opnamen van den onlangs gestorven bioloog B. E. Bouwman, thans op kunstdrukpapier gereproduceerd werden. Ver schillende dezer foto's zie b.v. plaat V Psathyrella disseminata zijn ware ju weeltjes. Ik kan dit boekje dan ook zonder eenigen schroom aan alle beginnende en gevorderde paddenstoelenliefhebbers aanbevelen. Met dit boekje in uw zak zult ge zeker dubbel genie ten van uw speurtochten door het herfst- bosch. Het is hierbij vrijwel onmisbaar. En ook het formaat vergemakkelijkt het medenamen op excursie. Ik zou werkelijk niet weten, wat ik op dit boekje zou moeten aanmerken. Dat de foto op pag. 225 op z'n kop staat, vergeven we den drukker gaarne. Daaraan is nog geen enkel paddenstoelenboekje ontkomen. Als ik nog iets zou mogen opmerken, zou het de wensch. zijn, dat bij een volgenden druk ook gekleurde platen konden worden opgenomen. Maar dat zal helaas wel te duur worden. Eerder verscheen, in de bekende Libellen serie, een paddenstoelenboekje var. Kees Hana. Uit den aaird der zaak kon dit slechts 32 pa gina's tellende boekje slechts zeer oppervlak kig zijn. Toch vertelt de schrijver ons aardige dingen over den bouw, functie en het nutti gen der paddenstoelen. Bovendien bevat het boekje een zestiental fraaie foto's van de hand van den schrijver met korte, karakteriseeren- de bijschriften. Dit boekje, dat door de uit gevers in een frisch bandje werd gestoken, is vooral voor den belangstellenden leek aardig, om zich een weinig te orienteeren in de zwam- menwereld. KO ZWEERES. Cath. Cool en Van der Lek, Paddenstoelen- boek.. Deel II. Derde druk. Uitg. W. Ver- sluys N.V. K. Hana, Paddenstoelen. Libellenserie nr. 84. Uitg. Bosch en Keuning, Baarn. Vr. Dimitroff klaagt aan, door Afred Kurella. De Nederlandsche Keurboekerij te Am sterdam stuurde ons „Dimitroff" klaagt aan", brieven en aanteekeningen uit de tijd van de gevangenschap en van het Leipziger proces". Deze bundel brieven van Dimitroff, van facsimilés en foto's voorzien en met commen taar van Alfred Kurella is in het Nederlandsch vertaald door I. Carvalho. In de Salamander Serie van de N.V. Em. Querido's Uitg. Maatij, Amsterdam zijn de volgende herdrukken verschenen: Zondags rust door Frans Coenen; Langs Lijnen van Geleidelijkheid door Louis Couperus; Liefde leven door Marcellus Emants; Helène Ser- vaes door Herman Robbers en Een Vrouw als Zij door Elisabeth Zernike. Bij dezelfde uitgevers verscheen een derde druk van den roman van Jeanne van Schaik Willing: Sof ie Blank. Bij de N.V. „Kosmos" te Amsterdam ver scheen een tweede druk van Psychologie van het Kind door Dr. Th. van Schelven, zenuw arts te 's Gravenhage. Rapaille, door Tatiana Tchernavin. De tweede druk van „Rapaille, Hoe ik den Sovjet-greep ontkwam" door Tatiana Tcher navin, vertaling van R. H. G. Nahuys. zag het licht bij de NV. Noox-d-Hollar.dsche Uitge versmaatschappij te Amsterdam. In dezelfde serie verscheen: Toen het Maandag werd, door Leek Fischer, dat als ondertitel draagt „Drie dagen uit het leven van het gezin Lundbom". Het boek werd door dr. Annie Posthumus uit het Deensch vertaald. Anton Pieck verzorgde de vier kleuren il lustratie en de bandvignetten van beide wer ken. Wat vliegt daar? door E. Smits. Wij ontvingen het boekje „Wat vliegt daar?" geschreven door E. Smits en uitge geven door de firma W. Versluys. In dit boekje, dat bij uitstek geschikt is om de weetgierigheid der jeugdige luchtvaart-en thousiasten te bevredigen, wordt allereerst iets over besturing van het vliegtuig, de nut tige last. betalende last. werkingssfeer en hoogtegrens verteld. Vervolgens worden lijs ten gegeven der internationale registratie- teekens van burgervliegtuigen en de vogel en insectennamen der K.L.M.-v'.iegtuigen. Daarop volgen typen van verkeersvliegtuigen die geregeld boven Nederland vliegen, de kenteekenen van militaire en marine vlieg tuigen. typen van Nederlandsche en Neder- landsch-Indische militaire en marine vlieg tuigen, een lijst van in Nederland ingeschre ven sportvliegtuigen, luchtballons en auto giro's en van In Nederlandsch Indiö inge schreven burgex-vllegtuigen. Tot slot zijn oo genomen typen van sportvliegtuigen. die boven Nedei'land en Nederlandsch-Indië vlie gen en typen van zweefvliegtuigen. De tee- keningen zijn van M. Degen

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6