HET SCHAAKDUEL. Lectuur voor de jeugd. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 HAARDE M'S DAGBEAD 5 door A. D. DE GROOT. Euwe zal den titel van wereldkampioen overnemen. Nu of den volgenden keer? De tegenstellingen tusschen beide meesters. ..wezen" van een kunstwerk te verklaren. Men kan daarover praten en praten en nóg zulke diepzinnige dingen zeggen tenslotte is het werk zelf toch veel welsprekender! Zoo is het ook hier. En daarom kan ik den lezer eigenlijk geen beteren raad geven dan: Leert beter schaken, dan kunt ge al deze dingen zelf leeren kennen en waardeeren. Veelal bestaat de beste stijlkarakteristiek uit een enkel adjectief, waarvan de gevoels waarde toevalligerwijze vrij nauwkeurig overeenkomt met den indruk, dien men wil weergeven. Als we dat dan tenslotte nog even probeeren, dan schijnt wat Euwe betreft. ..methodisch" het beste te passen: .nuchter'' of „zakelijk", wat men ook wel gebruikt heeft, is veeleer van toepassing op Flohr. De stijl van Aljechin is nog moeilijker te karakteriseeren, doordat hij vrijwel iederen tegenstander op een andere manier bestrijdt. Zijn grootheid bestaat misschien wel voor namelijk uit zijn veelzijdigheid, en zijn ver mogen om zich aan iederen mogelijken stijl «behalve dien van Euwe, schijnt het!) aan te passen, zooals de meening van een Fransch schaakofficial luidde. Hij doet dat echter zonder zijn individualiteit te verliezen, en er is toch wel één element, dat men in vrijwel al zijn partijen kan terugvinden, n.l. het pa radoxale. Heel vaak speelt hij volkomen an ders dan men redelijkerwijs meent te moe ten verwachten; zijn voorliefde voor den pa radox is daarom nar mijn meening het meest kenmerkende van zijn spel. Men kan waarlijk niet klagen over ge brek aan spanning bij den grooten schaak- strijd: door het gelijk opgaan eenerzijds en de grooten strijdlust anderzijds, is er een climax, die men zich niet beter kan wen- schen! Trouwens ook in andere opzichten is het één voortdurend crescendo: de pu blieke belangstelling groeit van dag tot dag, het gehalte der partijen wordt steeds beter, en wat misschien wel het meest sensationeel is: Euwe's meesterschap groeit tijdens de match! (Nu is dat op zichzelf geen ongewoon ver schijnsel, omdat een match van zoo'n groot aantal partijen tenslotte een voortreffelijke gelegenheid is om van den tegenstander te leeren wat er van hem te leeren valt. Maar dat zooiets op dit torenhooge niveau nog kon gebeuren, dat hadden toch maar weinigen verwacht. Men weet waarschijnlijk, dat voor den aanvang van de match de meening. „dat Euwe. zeker, qua capaciteiten, gerechtigd was den titelhouder uit te dagen, maar toch maar weinig kans op succes zou hebben", nogal verbreid was onder schakers. Onze kampioen heeft dat nu zelf wel overtuigend weerlegd, door zijn resultaten in cijfers in de eerste plaats, maar vooral door die van essentiëelere resultaten: de partijen. Speciaal de 20ste heeft overal groote bewondering gewekt; men houdt haar voor de mooiste van de ge heele match en ik geloof niet, dat Euwe vroeger ooit zulke meesterstukken heeft ge produceerd. „Zoo spelen alleen (toekomstige) wereld kampioenen" is men geneigd te zeggen. En inderdaad, nu Euwe zijn stijl gedurende deze match nog heeft weten te vervolmaken, nu hij erin geslaagd is aan dr. Tartakower's „voorwaarde" voor een toekomstig wereld kampioenschap: twee partijen achter elkaar te kunnen winnen, te voldoen, nu staat eigen lijk niets meer het behalen van dien titel in den weg. Behalve danAljechin en nóg een, meer uiterlijke factor: de psychi sche moeilijkheid van het beslissen, waarover lk het den vorigen keer heb gehad. Als ik me niet vergis, heeft dit laatste, jammer genoeg, in de 23ste partij, schitte rend van opbouw, maar niet geheel zuiver van afwerking, weer een rol gespeeld. Maar in het vertrouwen, dat Euwe, die al zooveel moeilijkheden heeft weten te over winnen, ook deze wel zal te boven komen, kan men zeggen, dat de vraag, wie de vol gende wereldkampioen behoort te zijn, reeds nu beantwoord is! De nu komende laatste phase van de match zal alleen nog uitmaken of de titeloverdracht dezen keer al of bij een volgende gelegenheid zal plaatsvinden. Degenen, die iets meer van het schaakspel ln het bijzonder van de schaakgeschiedenis afweten, zullen hebben opgemerkt, dat de Nederlandsche kampioen één stijleigenschap bezit, die hem al bijzonder geschikt maakt om Aljechin op te volgen. Het is n.l. door de geheele geschiedenis steeds zóó geweest, dat een tacticus werd opgevolgd door een strateeg een fantast, door een realist, en ook omge keerd; m.a.w.: een duidelijk verschil in stijl schijnt een onmisbare voorwaarde voor den overgang van den titel te zijn. En aan deze voorwaarde voldoet Euwe wel zoo volkomen, als maar mogelijk is: een scherper contrast, dan er tusschen deze beide menschen en schakers bestaat, laat zich haast niet den ken! Over dat contrast is al zooveel geschreven dat men dat nu waarschijnlijk wel zal weten: Aljechin, de hypernerveuze schaakkunstenaar schaakbohémien. zou men willen zeggen speelt fantastisch, subjectief, persoonlijk en paradoxaal; Euwe de volkomen rustige schaakgeleerde speelt methodisch, objectief, wetenschappelijk, onpersoonlijk en streng logisch. Ziedaar de bekende reeks tegenstel lingen vrijwel volledig. Men zal zich intusschen bij het lezen hiervan zeker wel eens hebben afgevraagd hoe een dergelijke verscheidenheid kan be staan binnen het toch vrij enge kader van een partij schaak; het zal niet direct duide lijk zijn, dat men al deze begrippen op schaakzetten kan toepassen. Derhalve een korte toelichting. Om het gebruik van al deze adjectieven be grijpelijk te maken, moet men allereerst twee soorten stellingen gaan onderscheiden, n.l. overzichtelijke en onoverzichtelijke. In stel lingen van de eerste soort is een schaak meester in staat alle mogelijkheden in groote trekken te overzien, in het tweede ge val kan hij dat niet. Nu bepaalt iemar.d's voorkeur voor de eene of andere soort al voor een aanzienlijk deel zijn stijl. Immers: eer. overzichtelijke stelling leent zich tot een wetenschappelijk onderzoek, doordat men de mogelijkheden methodisch kan nagaan; het resultaat van dit onderzoek zal streng logisch daaruit voortvloeien, maar een onpersoonlij ken indruk maken, doordat men volkomen objectief is te werk gegaan. En anderzijds bedenke men dat in een onoverzichtelijke stelling de fantasie de noodige speelruirfite krijgt; men kan niet op objectieve gronden de eene mogelijkheid boven de andere stel len, zoodat persoonlijke opvattingen, subjec tieve waardecrlngen een plaats vinden; en waar het niet meer mogelijk is met zekerheid een slechten zet van een schijnbaar slechten te onderscheiden, daar treedt ook de paradox op. En zoo heeft dan de schaak-kunstenaar al voldoende materiaal om zich in uit te drukken; hij kan in de zetten zijn stijl en persoonlijkheid markeeren. hij kan zijn ideëen hebben en ze verstoffelijken. Men zal begrijpen dat een voorkeur vooi één van beide soorten stellingen zijn stem pel moet leggen op de geheele spelbehande- ling. Zoo zal Euwe streven naar overzichte lijkheid, terwijl Aljechin juist zal trachten zooveel mogelijk spanningen in het leven te roepen en te doen cvoortbestaan. Euwe zal ook onoverzichtelijke stellingen zooveel mo gelijk methodisch behandelen: Aljechin daarentegen zal ook in eenvoudige stellin gen zooveel naar mogelijke complicaties zoeken. Wat men dan ook inderdaad in de verslagen kan lezen. Hiermee is natuurlijk nog lang niet alles verklaard. Ik heb alleen twee belangrijke stijlgroepen, de .persoonlijke" en de „onpersoonlijke" naast elkaar gesteld; het spreekt vanzelf, dat men binnen elke groep ook binnen den „onpersoonlijke!" rog een groot aan tal stijlen kan onderscheiden. H?t is echter bijzonder moeilijk deze verschillen te be schrijven; dat is een even ondankbare, maar aantrekkelijke opgave als bijv. om het •Intusschen: de strijd gaat voort! Zij het met e'enigszins gewijzigde middelen, want de voorspellingen, dat de partijen een steeds degelijker karakter zouden gaan aannemen zijn inderdaad uitgekomen. Men kan, nu het einde nadert, niet meer zoovee] riskeeren als in het begin, toen een achterstand van een paar punten nog wel opgehaald kon werden. Direct daarmee in verband staat ook de toeneming van het percentage remise in de tweede helft van de match. Men moet daar over, ook als het eventueel nog erger wordt, niet ontevreden zijn; een zeker percentage remisepartijen waaronder een paar zeer kor te, zooals de 18de en de 22ste, is nu een maal bij zulke ontmoetingen tusschen groot meesters een onvermijdelijk verschijnsel, dat er eenvoudig bijhoort. Wanneer men dezen titelstrijd trouwens eens vergelijkt met bijv. Aljechin-Capablanca, met 25 (van de 34) remises, dan blijkt, dat we eigenlijk heele- maal niet te klagen hebben. Korte remisepartijen zijn gewoonlijk een direct uitvloeisel van de gekozen openings variant; zij ontstaan in den regel, doordat er voor één van beide partijen gevaren be ginnen te dreigen, die alleen te bezweren zijn door het forceerer. van een algeheele afwik keling. door de stelling als het ware te „blus- schen". Met wat er dan overblijft is natuur lijk niets meer te beginnen onder meesters wel te verstaan en remise is het natuur lijker resultaat. Een tweede verandering, die men zal heb ben opgemerkt, is het terugloopen van den koers cïer witte stukken. Ook dat staat in verband met het feit, dat men minder risico neemt dan in eerdere stadia van de match: men durft niet meer, als in het begin, vast te houden aan een opening waar mee men uitsluitend slechte ervaringen heeft opgedaan. Euwe verloor drie maal met de Fransche verdediging, Aljechin drie maal met de Grünfeld-verdediging, voordat zij voor goed daarvan afstapten. Op 't oogenblik hebben zij. na lang zoeken, wel zoowat de objectief èn psychologisch beste varianten gevonden, die zij met zwart kunnen spelen. Daarbij komt dat vooral Euwe den laat- sten tijd een aantal varianten, die, voor zwart in een slechten reuk stonden, heeft weten te rehabiliteeren. Hij verricht daarmee be langrijk opbouwend werk voor de openings- theorie; de schaakwetenschap vaart daar wél bij! In dit opzicht laat intusschen ook Aljeohin zich niet onbetuigd, maar zijn „ver beteringen" zijn soms van nogal twijfelach tige waarde! Hij lanceert de nieuwtje? trouwens zóó kwistig dat ze onmogelijk iederen keer steekhoudend kunnen zijn. Ze zijn dan ook waarschijnlijk meer bedoeld om de theorie te ontwijken, dan om haar te cor- rigeeren. intusschen: de strijd gaat voort. De Haarlemmers die nog nooit een party hebben bijgewoond en het toch ook wel een? willen meemaken, kunnen het beste den 3den December naar Zandvoort gaan. Een betere gelegenheid doet zich niet voor, want in Haarlem komt het „reizende circus" daar van sprak een grappenmaker in het Amster- damsche Meisjeslyceum, waar men op het tooneel speelde helaas niet. Er valt in de laatste partijen nog wel het een en ander te verwachten, want men mag aannemen, dat zoowel Aljechin, de titel houder, als Euwe, de uitdager, liever zullen winnen dan gelijkspelen! BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. De begrooting 1936 goedgekeurd. Uitbreidingsplan vastgesteld. Nog eens: de Wereld-Jamboree. Voortzetting van de artikelsgewijze behande ling van de gemeentebegrooting 1936 op Vrij dagmiddag. Bij onderhoud van wegen wordt o.m. de aandacht gevestigd op den slechten toestand van enkele wegen: b.v. Bergweg en een ge deelte Leidsche Vaart onder Vogelenzang. De heer C a s s e «V.D.) vraagt, wat er voor 500 gebeuren zal met het Bloemendaalsche Bosch. Wethouder Prlnsenberg (R.K.)Het doorgaan met de onderbeplanting, voor het behoud van het Bosch. De heer Van Riessen (A.R.) vraagt een drinkfontein bij het Kopje en een lantaarn. Wethouder Prinsen berg (R.K.) zegt overweging toe. Bij Kosten van Gemeentereiniging meent de heer Enschedé (V.B.) dat te Velsen en Hil versum die kosten geringer zijn. De voorzitter zegt onderzoek toe. Bij „huur van huizen en andere gebouwen" dringt de heer S c h u 1 z (S.D.A.P.)er op aan, dat de commissie voor herziening der huren van gemeentewoningen nu spoedig met haar werkzaamheden zal beginn Wethouder Prinsen berg (R.K.) zegt dat het wachten is op een beslissing van den mi nister, nadat dezen bewindsman nadere ge gevens zijn verstrekt. Die beslissing zal nu spoedig komen, misschien met een maand. De heer Enschedé (V.B.) geeft in over weging de huur van de gemeentewoningen te stellen op 15 pCt. van de salarissen der bewo ners. Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt toe, dat het onderzoek der commissie na af loop van dit jaar zal beginnen. Hondenbelasting. Bij het Hoofdstuk belastingen komt de Hon denbelasting ter sprake, i De heer Enschedé had hierover des morgens reeds gesproken i. De heer Luden iC.H.) zou de belasting voor één hond willen verlagen en verder de belasting voor méér honden van denzelfden eigenaar progressief willen maken. De heer Enschedé (V.B.) wil het ver schil tusschen een kleinen en een grooten hond laten vervallen. Voor den eersten hond zou dan 4 kunnen betaald worden en voor den tweeden b.v. 20 of 25. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) is ook voor een redelijke progressie van den tweeden hond, maar niet voor verlaging van den eersten. De voorzitter zou nu geen belasting willen verlagen. De heer Luden (C.H.) stelt voor. de zaak te stellen in handen van B. en W. Dan kan een rapport met cijfers worden uitgebracht. Dit voorstel wordt aangenom Bij de begrooting der bedrijven brengt de heer Cassée <V.D.) hulde aan den directeur en de commissie van de bedrijven voor het goede beheer. De heer Noorman (S.D.A.P.) zegt dat het gas aan de gemeente kost plm. 4.9 cent. Nu bieden de Hoogovens gas aan voor 13 4 centl Wil de Commissie voor de bedrijven trachten een wijziging in 'het contract te verkrijgen? De voorzitter antwoordt dat juist met Haarlem over verlaging wordt onderhandeld, ook met het oog op het feit, dat Zandvoort verlaging heeft gekregen. De heer Bóuvy (R.K.) heeft gezien dat f 73.000 geraamd is voor een politiebureau. Dit bedrag acht spr. te hoog. Voor een gebouw van O.W. is 40.000 geraamd. De voorzitter zegt dat de heer Bouvy nog geen plan heeft gezien. Een politiebureau wordt bijvoorbeeld al door den cellenbouw duur. 73.000 is bovendien slechts een ruwe schatting. Spr. adviseert den heer Bouvy, af te wachten, tct de plannen er zijn. Jhr. Queries «V.B.i wil ook den stel post lager stellen, b.v. 10.000 minder. Spr. vreest met den heer Bouvy, dat een architect zal uitgaan van 73.000. Wethouder Prinsenberg (R.K.) wijst er op, dat B. en W. toch altijd met een bedrag bij den Raad komen. Men behoeft niet ongerust, te zijn. De begrooting wordt vastgesteld. De voorzitter dankt de wethouders, die hem bij het opmaken van de begrooting krachtig ter zijde hebben gestaan. Uitbreidingsplan vastgesteld. Vastgesteld wordt het in ons blad vermelde uitbreidingsplan voor de gronden tusschen de Delft en de spoorlijn HaarlemBloemen- daal. De Wereld-Jamboree. De voorzitter deelt mede. dat een brief is ingekomen van de Padvinders-Vereeniging, waarin gevraagd wordt, of de gemeente Bloe- mendaal als de Wereld-Jamboree in Vogelen zang zou gehouden worden, zou kunnen zor gen voor kostelooze reinigings-, politie- en brandweerdiensten, een inrichting van een voortrekkerskamp, en of een bedrag van f 45.000, dat ^oor het kamp noodig is, door de gemeente gedeeltelijk kan worden vergoed. Dit is ook aan Heemstede gevraagd. De v o o r z it te r heeft na ontvangst van dezen brief een onderhoud met den Hoofd verkenner der Neri. Padvinders gehad, die hem meedeelde, dat de Regeering het militairen- kamp (barakken enz.) te Laren zonder lasten aangeboden heeft. Doch de omgeving van Vogelenzang is meer typisch Hoilandsch. daar om trekt zij de Padvinders bijzonder, maar de inrichting enz. zal dan 45.000 méér kosten. Spr. vindt, dat Bloemendaal niet kan zeggen: dit nemen wij op ons. Het verstrekken en in richting van barakken zal bijna 6000 kosten. Spr. ziet geen kans 45,000 van particulieren te krijgen. Wethouder Prinsenberg (R.K.) de min derheid in B. en W., zou in ieder geval geen 45.000 willen geven, maar is toch overtuigd van het groote belang van de Jamboree voor de gemeente, als zij te Vogelenzang wordt gehouden. Spr. stelt voor, dat de gemeente zich bereid verklaart, de gevraagde reinigings-, po litie- en brandweerdiensten te verrichten en ook de kosten van het voortrekkerskamp te betalen. Dit zal plm. 5000 kosten. Komt de Jamboree te Vogelenzang, dan zal dit ook in het belang van de tewerkstelling van werk- 'oozen, daar 20.000 a 30.000 „verloond" kunnen worden. Men bedenke, dat 20.000 pad vinders in het kamp aanwezig zullen zijn en dat minstens 150.000 bezoekers verwacht wor den. Een belang voor de gemeente. De heer Cassée (V.D.) meent dat de voordeelen meer aan Heemstede, Haarlem en Amsterdam dan aan Bloemendaal ten goede zullen komen. Spr. wil maar van het kamp afzien; de eischen worden hem te zwaar. De heer Cramer (S.D.A.P.) zou de 45.000 willen verdeelen over Bloemendaal, Heemstede, Haarlem, Amsterdam en het Rijk. De heer Prinsenberg (R.K.) zegt nog, dat men niet te pessimistisch moet zijn .Men moet ook eens iets aandurven. Besloten wordt, met 2 stemmen tegen (die van de heeren Luden en Cassee), hoog stens 5000 beschikbaar te stellen voor het voortrekkerskamp en de reiniging-, brand weer- en politiediensten te verrichten. Hierna gaat de Raad in geheime zitting. BENNEBROEK AANBESTEDING OPHALEN HAARDASCH EN VUILNIS. Door B. en W. is aanbesteed het ophalen van haaraasch en vuilnis over het jaar 1936. Het werk is door hen gegund aan den laag- sten inschrijver, A. Weijers te Bennebroek. LOTERIJ Aan het bestuur der IJsvereenigir.g „Vooruit" is vergunning verleend voor het houden van een loterij. De extra-opbrengst der verloting zal door het bestuur worden aangewend voor het ge reedmaken van de baan op „Bloemhof", Nu de tijd van St. Nicolaas en Kerstmis begint te naderen, komen bij alle uitgevers weer een groot aantal nieuwe boeken uit. Van Gebr. Kluitman ontvinger, wij een ze vental verhalen voor jongens en voor meisjes van verschillenden leeftijd. Daar is voor jongens van 1014 jaar: „De Gewonnen Kano", door Nico van der Hoe ven. met teekeningen en titelplaat van Titus Lezer Dat is weer eens een dorpsgeschiede nis. met een dommen veldwachter als de vroolijke noot in het verhaal. Tuup en Peul maken tochten met de bij een verloting ge wonnen kano en Peul wordt als invaller in het voetbalelftal de held van den dag. Tot slot is er de vaart naar het eenzame eiland van Van Dam, met de ontdekking van de plaats waar valsche kaarten worden aan gemaakt, en de gevangenneming van de overtreders. Zulke dorpsgeschiedenissen wer den vroeger veel gelezen. Het verhaal wekt herinneringen aan den tijd van Dick Trom c.s., maar het'boek is er niet minder leuk om, Een beetje uitzonderlijk, maar niet onaar dig verhaal is „Johnny's Grootste Avontuur", dat Theo Frank schreef voor jongens van 11 —15 jaar. en waarbij Pol Dom de teekenin gen maakte. Onwillekeurig deed dit boek mij aan de bioscoop denken: het zou een film scenario kunnen zijn. maar dan van een spannend Wild-West-filmpje. Hoofdpersoon is de te vondeling gelegde baby Johnny, die opgroeit tot een der New- Yorksche straatboefjes; buurtgevechten ziin de voornaamste bezigheden zijner jeugd. M i. hoort echter een dergelijke beschrijving van het straatleven niet erg thuis in een kinder boek. Zijn pleegmoeder, van wie Johnny zeer veel houdt, wordt door een autobus overre den en sterft. De jongen aanvaardt dan met zijn pleegvader de lange reis naar Chicago, welke zij gedeeltelijk als blinde passagiers af leggen. Te Chicago vindt Johnny een vriend in Candy, wien het cowboy-ideaal voor oogen zweeft. Tezamen gaan zij, weer gedeeltelijk als verborgen reizigers, naar de ranch van Candy's oom Rudy. Zij worden er door vee dieven gevangen, maar weten zich te bevrij den en mogen dan als toeschouwers fungee- ren bij het gevecht van de dieven tegen Oom Rudy en zijn mannen. Heel wat penen zijn al in beweging geweest over het monster van Loch Ness: thans heeft Jac Berghuis Jr. als onderwerp voor een jongensboek een Monster van het IJselmeer uitgedacht, wat m.i. wel een beetje een ge zocht object is om er jongensavonturen aan te verbinden. Het boek heeft dan ook iets gekunstelds en de beschrijving van de zwem- club zou wat korter kunnen zijn. Maar het verhaal is prettig geschreven en spanning komt er nog wel als Han Streuvels niet te rugkeert van zijn zwemtocht over het IJsel meer, en de vrienden hem gaan zoeken. Niet in de macht van het zeemonster, maar aan boord van een soort smokkelschip blijkt Han zich te bevinden. Hier en daar zijn enkele naamsverwisse lingen in het boek, en het plotseling ver schijnen van Willy den Ouden aan het slot doet ook ietwat vreemd aar. ..Het Monster van het IJselmeer" is geïllustreerd door Hans Borrebach en geschreven voor jongens van 11—15 jaar. „Kees maakt carrière", van A. D Hilde- brand is weer eens een boek met karakter - teekening. Want heel wat verschillende tvoes zijn er op het bankierskantoor waar Kees Bouman zijn carrière maakt. Echter niet zon der mee te helpen één zijner superieuren te betrappen op den diefstal waarvan Kees zelf verdacht wordt. De oudere jongens zullen dit spannende en soms geestige verhaal ze ker graag lezen. De platen zijn van Hans Borrebach. Johanna E. Kuiper schreef voor oudere meisjes een aardig en soms geestig verhaal, getiteld „Mieps en Ge op reis naar Zweden". Illustraties van Mien de Feyler. Het boek schildert ons allerlei personen van het internationale gezelschap en hun leven aan boord, benevens den indruk dien Zweden op de Kollandsche meisjes maakt. En er is ook nog een beetje diepere inslag; want het is leuk .om te lezen hoe Tante Bets ieder op ziin beurt oo zijn nummer weet te zetten of weet te helpen, zoowel de ietwat zelf ingenomen Gé met haar ideaal van dan seres. als de soms wel wat al te zorgeiooze Miep; ja zelfs de Duitscher Kurt, die zoo graag schoolmeestert, van welke voorliefde Gé nog al eens het slachtoffer is. Alleen op den sympathieken Zweed Erich Anderson is niets aan te merken en de nichtjes benijden elkaar zijn vriendschap en ziin aandacht. Ten slotte gaan de beide nichtjes een vriend schap en mooie herinneringen rijker, naar Holland terug. Een boek dat zeer zeker graag gelezen zal worden. Soms ook vroolijk. maar toch over het ge heel van ernstiger aard is „De Drie", door Minnie de Winter, met platen van Hans Bor rebach. De karakterteekening der drie vormt den breeden grondslag voor dit boek. be stemd voor oudere meisjes: die karaktertee kening had niet uitgebreider moeten zijn, want dan dreigde het evenwicht verloren te gaan dat nu bestaat tusschen de beschou wingen der drie eenerzijds, en hun vroolijke leven met de groote groep vrienden en vrien dinnen in Indië. anderzijds. „De Drie", dat zijn de drie dochters van Dr. en mevrouw Kuneman; hij een chirurg met een zeer drukke praktijk, zij verongelijkt en prikkel baar. haar vertier zoekend in feesten en bridge-par tijen Ellen is de flirt, die al haar vrienden om beurten tot haar aanbidders maakt totdat Peter komt. Vido, ernstiger en bespiegelend, tracht nog wat van het huiselijk leven te redden en komt aan het slot tot een gelukkige verloving met Rob Inge vroolijk. maar spottend, doch o zoo blij als de moeder na de tijdelijke scheiding terugkeert. Een alleraardigst en prettig geschreven boek voor oudere meisjes is: „Andv's Gouden Stippen", door A. M Nachenius-Roegholt. met platen van B Midderigh-Bokhorst. Het is het verhaal van een vroolijke groep jongelui, allemaal vrienden en vriendinnen, uit verschillende families. Andy, een leuke wildebras, is er het middelpunt van. Ernstige momenten zijn er ook, zooals de langzaam tot stand gekomen verloving van Andy, en de speelschulden van haar broer Gillis. Het is door deze moeilijkheden dat Andy leert om de hoogtepunten in haar leven, de „gouden stippen", te tellen en te waardeeren. „Zigeunerkind" van Willy PétiUon is een vriendelijk verhaal. De leden van het dokters gezin Heemstra zijn menschen van wie ie kunt houden bil het lezen var. dit boek. En de minder goede verstandhouding tusschen Ronnie Heemstra en haar toekomstige zwa ger Albert, geeft hier en daar wel een kleine eesoannenheid die bijna prettie aar.doet. Ronnie is verrukt van Försterchristl uit de operette, en groot is het verdriet wanneer zij haar na een aanrijding gewond op straat ziet I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 30 November: Zaterdagavond JJ. had de feestelijke opening plaats van de nieuwe bij het hotel „Van den Berg" opgerichte manége onder directie van den heer Von Kracht. Een uitgelezen publiek wrconde de opening bij. voor welke gelegenheid de heer Von Kracht een afwisselend pro gramma had samengesteld. Onder de nummers, daarop vermeld, verwierf al dadelijk veel bijval het eerste nummer, een quadrille gereden door acht heeren, allen sedert Augustus van dit jaar leerlingen van den hoer Von Kracht. De dressuur der paarden „Fox" en „Adèla", bereden door den directeur, werd algemeen toegejuicht. Na afloop sprak de heer Van Vloten, een der genoodigden. den directeur op hartelijke en opwekkende wijze toe en wenschte hem succes met zijn onderne ming. wier goede resultaten hij dien avond had gezien, alsmede wat de ener gie van den heer Von Kracht in zoo korten tijd bij zijn leerlingen tot stand had weten te brengen. De heer Von Kracht dankte daarop in welgekozen bewoordingen voor de ge toonde belangstelling en beval zijn in richting bij het publiek ~an. hopende dat hij het succes, hem toegewenscht, mocht verwerven. De inrichting van de manége valt alleszins te roemen, en daarmede wen- schen ook wij den directeur een goed succes. liggen. Maar Dr. Heemstra weet haar leven te behouden en Ronnie gaat op ziekenbezoek bij haar Försterchristl. die eigenlijk Zita heet. Ze is ook geen Zigeunerkind, doch heeft alleen maar een tijd met een troep Zigeu ners meegereisd. Tijdens haar 2iekte ver trekt het operette-gezelschap naar Zuid- Amerika: Zlta komt bU de familie Heemstra Ir. huis en wordt later in de gelegenheid ge steld om in Duitschlar.d zang te gaan stu- deeren Het boek is geïllustreerd door Willi Bredijk en uitgegeven bij Valkhoff en Co., Amersfoort. „Marion de Greeff's Geluk", van Marie Schmitz. lijkt mij een boek voor oudere meis jes te zijn. De beschrijving van den kunste naarskring een beschrijving overigens, die ons aardig de meer of minder hoogstaande types van een aantal jonge artisten toont hoort althans niet in een kinderboek thuis. Karakterschets is haast hoofdzaak in dit boek want de geschiedenis van Marion de Greeff verloopt glad en eigenlijk zonder spannende hoogtepunten. Marion de Greeff verkeert ook in dien kunstenaarskring, want zij is de succesvolle schrijfster van kinder boeken. Alles lukt haar. en in het succes vindt Marion aanvankelijk haar geluk. Ten slotte verlangt ze toch naar Peter: en het is een beetje een geforceerd einde als Marion, nadat ze hem tweemaal heeft afgewezen, zelf naar Peter gaat. en bij hem het werke lijke geluk vindt. Titelplaat en kleine illustra ties boven de hoofdstukken zijn van Rie Reinderhoff. „De Lotgevallen van Schilletje", door Vir- gilio Sommani; uit het Italiaansch vertaald cioor mevrouw J. J. Tadema-de Breuk, en ge ïllustreerd door van Looy. Avonturen van een héél, héél klein Jonge tje. zoo'klein dat hij op den rug van een ooievaar en van een hond kan reizen, en aan een speelgoedballon de lucht in gaat. „De Treinreis van Rob en Marian", door A. N. Ritsema-Meurs; foto's van M. Rltsema en de Nederlandsche spoorwegen. Dit kleine boekje bevat een vier en twin tigtal ongekleurde platen op het gebied van het spoorwegbedrijf: locomotieven. rails, wissels, vrachtvervoer enz. Daarbij Is een ge ringe verbindende tekst. Vader Moeder. Rob en Marian, die een reisje maken en alles goed bekijken. Alle drie boeken zijn uitgegeven bij van Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam. KINDERBOEKEN. Boucher, den Haag deed een zeer originee- le uitgave het licht zien Het draagt tot titel: Tommie Appel en zijn avonturen ln Bananenland en is uit het Engelsch van James Laser voor Nederland bewerkt door G. Hellinga, Directie der Haagsche School- vereeniglng. Het Is een vermakelijk en avon tuurlijk verhaal voor kinderen van 7 tot 12 jaar, versierd met zeer ongewone Illustratie? door Henry Rox. gedeeltelijk gekleurd, ge deeltelijk een fotografisch aspect dragend en waarop de personen door vruchten wor den voorgesteld. Hier en daar lijkt de tekst eer bedoeld vc-r ouderen, maar ze kan de zen vermaak genoeg bezorgen. Verkade's nieuwe album. Wij ontvingen het album, dat naar ouder gewoonte over eenigen tijd door Verkade's Fabrieken te Zaandam zal worden uitgegeven Het is logisch, dat Verkade's Fabrieken zich afvragen of de groote bedragen, die een opzet reeds dertig jaar geleden begonnen als het jaarlijksc'ne uitgeven van een album, dat op zulk een verzorgd artistiek en technisch peil staat als Verkade's Albums -steeds be zitten. tegenover het bedrijf gerechtvaardigd zijn. Het is daarom een gelukkig verschijnsel, dat het publiek deze leerzame en aardige werken nog immer op prijs blijkt te stel len. Het album, dat nu gaat verschijnen, heet „De boerderij". Het is geschreven cioor H. E. Kuylraan en de honderd en veertig kleine en de vier vlerkante plaatjes, die het bevat, zijn geschilderd door de bekende illustrators van de Verkade-albums. C. Rol. J, Voerman Jr. en H. Rol, terwijl de bandversieringen en de zwart-wit teekeningen van C. Rol zijn. Zooals de natuur het leven op de boerderij in vier perioden heeft Ingedeeld, zoo beschrijft de schrijver het ook in de hoofdstukken Natuur ontwaakt, Zomerbloei. Oogsttijd en Winterrust. Op aardige, onderhoudende en boeiende wijze wordt in deze deelen over het natuurleven en de vele werkzaamheden van de boeröerijbewoners verteld, evenals over de dieren, die de stal. het erf en de weiden be volken. veel interessants wordt verhaald De plaatjes, naar aquarellen vervaardigd zijn weer buitengewoon v;oed en de offsetdruk er van. verzorgd door de firma L. van Leer en Co. Is prima. Het druk- en bindwerk van dit zeer geslaagde album Is van Blikman en Sartorius.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7