M\co ZATERDAG 30 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD X Onze wekelijksche puzzle-rubriek. Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van Puzzle no. 9. In de Cross van jl. Zaterdag zat hier en daar een klein addertje onder 't gras. maar in doorsneê heeft men deze opgave niet zoo bijzonder lastig gevonden. Voor velen is zij in den werkelijken zin een prettige en onder houdende hersengymnastiek geweest. Hoe de verschillende omschrijvingen luid den, ziet men hier: Horizontaal. 1 kerkraam. 7 tevreden. 14 ont, 15 aap. 17 Mei, 18 era, 19 Ot, 20 kas, 21 pul. 23 rem, 25 De heer Van der Ven vertelt over bier. Voor de vereeniging „Haerlem". In één der zalen van caférestaurant Brink- inann op de Groote Markt heeft Vrijdag avond de bekende folklorist, de heer D. J. van der Ven uit Oosterbeek. voor de vereeni ging „Haerlem" een voordracht gehouden met het onderwerp „Het Haarlemsche bier en andere bieren in het Nederlandsche volks leven." De voorzitter van de vereeniging „Haerlem", de heer J. L. Tadema, leidde den spreker met een kort woord in. De heer Van der Ven vestigde allereerst de aandacht op de belangrijke rol, die Haar lem door de eeuwen heen heeft gespeeld in de bierbrouwerij. In vroeger tijden stond het bierbrouwersgilde in de Spaarnestad in hoog aanzien, zelfs zoo, dat de schepenen bij hun ambtsaanvaarding een eed moesten afleg gen, dat zij dit gilde steeds zouden steu nen. Reeds Samuel Ampzing heeft een lofdicht op de Haarlemsche brouwers geschreven. Een belangrijk element in de bierbrouwerij vormde van ouds het zuivere water. Voor een goede watervoorziening droegen de brou wers dan ook de grootste zorg. Met de blee- kers en de drapeniers voerden zij een hef- tigen strijd over dat water en zij wisten ge daan te krijgen, dat de bleekerijen niet meer mochten uitloozen in de Rampevaart. Nader hand kregen de brouwerijen het zuivere wa ter" uit de nieuwe Brouwerskolk, het bekende „kolkje", dat een geliefkoosd doel werd voor Zondagsuitstapjes. Dat het brouwersgilde zeer rijk en zeer machtig was, blijkt wel uit de aparte Brou werskapel in de Groote Kerk. uit de stichting van het Brouwershofje, bestemd voor oude brouwersdienstmaagden en uit den grooten invloed, dien het gilde in de stadsregeering heeft gehad. Er zijn zelfs eenige brouwers burgemeester van onze stad geweest. Ook was het brouwers gilde kunstzinnig. Het Frans Halsmuseum bezit nog eenige kostbare, fraaie bekers, af komstig van de brouwers. Of het nu kwam door het goede water, waarover de Haarlemsche brouwerijen be schikten, of door een andere oorzaak, een feit is, dat het Haarlemsche bier een buiten gewoon goeden naam had. Vooral in Friesland was het zeer in trek, zoo zelfs dat de verkoop van Haarlemsch bier te Leeuwarden in 1481 aanleiding werd tot een bloedig oproer Minder bloedig waren de groote bierduels, die tusschen de verschillende gilden plaats vonden, wedstrijden in het bierdrinken. Heel bekend is de uitdaging, die Breero richtte aan „De Haarlemsche droge harten." In tegenstelling met Haarlem was te Am sterdam de toestand van het voor de brou werijen benoodigde water zeer slecht. Een gevolg was, dat veel Haarlemsch bier ook naar Amsterdam werd uitgevoerd. Dit bier werd gelost uit de schuiten op een vaste plaats aan het Damrak bij de Oude Brug, bij de z.g. Haarlemsche bier paal. De ceremoniën en tradities, die bij het brouwen van bier werden in acht genomen, zijn van heel ouden oorsprong. Ter afweer van demonen waren allerlei gewoonten in zwang. Zelfs het Finsche nationale epos, de Kalevale, bezingt de oud-Germaansche cere moniën bij het bierbrouwen. Ook in het leger heeft het bier een groote beteekenis gehad. Op de veldtochten van Maurits en Frederik Hendrik werd altijd eerst gezorgd voor de aanwezigheid van bier. Niet zoo zeer uit dranklust, maar als hygië nische maatregel daar het water vaak heel slecht was. Tenslotte noemde spr. de groote plaats, die het bier inneemt in het volksleven. Bij tal van oude gebruiken en folkloristische eigen aardigheden komt het bierdrinken te pas. Met een uitgebreide en interessante collec tie lichtbeelden, waarbij hij op geestige en vlotte wijze de noodige toelichtingen gaf. besloot de heer Van der Ven, zijn buiten gewoon boeiende voordracht. PERSONALIA. fa. 26 bar. 27 baren, 29 tal, 31 darm, 33 be reden, 34 gast. 36 leed. 38 smoes, 39 ogre, 41 Irak, 43 ion, 44 reif, 46 er. 48 smok. 50 here, 51 s.s., 52 mal. 53 been. 54 eeuw, 55 els, 56 om. 57 borg. 59 slok, 61 a e, 62 kort. 63 lat, 65 Eule, 67 oord, 68 bisam, 70 dada, 72 rood, 73 renbaan, 74 vaas, 76 Let. 78 koorn, 79 mem, 80 ta, 32 nap, 84 not, 85 nor, 86 el, 87 Eli, 89 a la, 91 koe, 92 eed, 93 leerling, 94 woestenij. Verticaal. 1 koord, 2 ent, 3 r t, 4 raar. 5 aas. 6 A. P., 8 Em, 9 ver, 10 riet, 11 de, 12 erf, 13 naast, 16 aureool, 20 kamers, parmi, 22 leden. 24 maggie 26 brei, 27 bes, 28 nes, 30 larf. 32 al. 35 se. 37 dambord. 39 oerwoud, 40 gemor, 42 Koert. 44 Reuie, 45 Assen. 47 ram. 49 keg, 50 hes. 51 sla. 57 borden, 58 wasboom. 60 kla ver, 62 kooi. 63 linon. 64 taart, 66 Edam. 67 o o. 68 bek. 69 man. 71 a a. 72 ratel, 75 soldij. 77 taal, 79 moes, 81 ale. 83 pli, 85 noe, 86 een, 88 i e, 90 An. 91 Ko, 92 Ee DE PRIJSWINNAARS. Hoe Vrouwe Fortuna deze week sprak, ziet men. hier: Onze hoofdprijs, vijf gulden: NAGTEGAAL, Jeroen Boschlaan 14, Heem stede. De Tweede prijs, twee gulden: J. DE WILDE, Brandtstraat 7, Haarlem- Noord. De vijf Troostprijzen, elk een bedrag van één gulden: W. v. d. BRUGGHEN, Oosterhoutlaan 3, Haarlem. P. ANTONISSE, van Beresteijnstraat no. 2, Haarlem. M. v. ZURK. Leidschevaart 446, Haarlem. J. VAN KEULEN, Creutzberglaan 20, Wijk aan Duin. Mevr. J, H. BRAKEL, Raamgracht 13 B, Haarlem. „BOEFJE". De „Mr. Nadenker"-prijs van deze puzzle- „Boefje" van Bhusse, met een persoonlijk in schrift van mevrouw Annie van der Lugt Melsert-van Ees, werd gewonnen door: W. WESTHOF, Laurierstraat 4, Haarlem (N.) Onze Administratie verzendt alle prijzen. MR. NADENKER. Onze nieuwe Puzzle no. 10. Ziehier onze Sinterklaaspuzzle, een Letter- greeppuzzle. Probeert u die allen eens op te lossen; het zal u zeker niet zoo bijzonder lastig vallen. Wat men te doen heeft, volgt hieronder, aan be bon bond ces dacht es ge ging hen -ho in ke kous kruid lel -lens lern na nen nig on pen ra re sie tel tie tra va voor wroe zen zol. Bovenstaande lettergrepen moeten worden gebruikt voor het vormen van 13 woorden, waarvan de beteekenis hier nader gegeven is. Bij juiste samenstelling dezer woorden geven de beginletters van boven naar bene den en de derde letters, eveneens van boven naar beneden, een bekend gezegde van den vijfden December. Hoe luidt dit? (Bij de oplossing moeten ook de 13 gevon den woorden worden vermeld). OMSCHRIJVINGEN. 1landlooper. 2nutteloos of schadelijk kruid. 3plaatsje in de provincie Gronin gen. 4vooraf overlegd. 5ra telpopulieren. 6babbelkous. 7knaging van het geweten. 8met kracht tegen iets kloppen. 9overdracht, afstand. 1 0deel van Pruisen, in Zuid- Duitschland. 1 1olieachtig. 1 2in hechtenis nemen. 1 3volk, behoorende tot een zelfden staat. ,\aa* [^elicatessenmand met uit gezochte en verfijnde lekker nijen ofzoo'n echt smakelijk sappig Hammetje maar natuurlijk van TEL 10587 (1456 GP. H0UT5TR 89 (Adv. Ingez. Med.) voor Aardrijkskunde M. O. is te Amster dam geslaagd de heer W. R. Jansen, te Haarlem. LEZING DS. A. M. BERKHOFF. Op Dinsdagavond 3 December zal Ds. A. M. Rerkhoff uit Bilthoven. voorheen Chr. Geref. Predikant een lezing houden in de kerk der Eroedergemeente, Parklaan 34, hiertoe uitgenoodigd door het comité voor Opwek kingssamenkomsten. Ds. Berkhoff, zal spre ken over het onderwerp: „Hoeksteen en Na gel". Iedere abonné kan slechts één oplossing D inzenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje" P 10 Puzzle no. 10), moet aan de oplossing worden ge- hecht of er op geplakt worden. Niet op de en- I veiop van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij wederom beschik baar een bedrag van vijf gulden, benevens een tweeden prijs van twee gulden en vijf troostprijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede op lossers toegewezen worden en zoo snel moge lijk per postchèque aan de prijswinnaars worden toegezonden. De oplossing van deze opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmid dag om vier uur, aan onze Bureaux te Haar lem. Men zende deze oplossing aan: Mr. Naden- ker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere correspon dentie voor ons blad bestemd gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossing per post. dan dit niet a'c drukwerk geschieden Briefvn: reling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden als postzegel voor antwoord ingesloten is. Mr. NADENKER. Voor Haarlem's Politierechter. De honden van Wijk aan Zee en Duin. De veldwachter van Wijk aan Zee en Duin zei, dat er ln zijn gemeente verschrikkelijk veel honden waren, waarop de Officier vroeg of hij er de zeehonden ook bij rekende. Neen. 't waren doodgewone honden, doch het ware misschien gewenscht een deel ervan in zeehonden om te zetten. Zijn het daar zulke dierenvrienden of dienen de honden als eertijds in Constantinopel als opruimers van straatvuil? Dit laatste is niet het ge val, want Wijk aan Zee is een zindelijke Nederlandsche gemeente, doch de veldwach ter liet doorschemeren, dat de konijnen- strooperij ook de hondentee'.t bevordert. Hoe het zij. er zijn verschrikkelijk veel honden en dat zou in deze jaren van moeizaam slui tende begrootingen een verblijdend iets voor het gemeentebestuur moeten zijn, want van de honden moet belasting betaald worden en het zou het gemeentebestuur zeker verheugd hebben alsde belasting maar betaald werd. Een twintigtal inwoners dier honden- lievende gemeente moest zich verantwoor den wegens het niet aangeven van den hond en bij allemaal was het zoowat hetzelfde excuus: van die aangifte begrepen ze niet veel en ze hadden geen geld om de belasting te betalen. Geen geld, geen Zwitsers, zegt het spreekwoord, de politierechter gebruikte de variant: geen geld, geen hond. Nu werden ze niet vervolgd voor wanbe taling maar voor het niet doen van de aan gifte. wat een zekere listigheid van den ont vanger is. Met die hondenbelasting ginf het namelijk zoo. Eens in 't jaar liep de veld wachter het dorp af, vragende: Heeft u een hond? of: Heeft u nog een hond? In beves tigend geval kon men dan meteen de belas ting aan den veldwachter betalen en kreeg men een penning. Wie nïet betaalde kreeg geen penning maar een papiertje, dat hij had in te vullen en te onderteekeneri en dat hij bij den ontvanger moest; bezorgen. Dat was het bewuste aangiftebiljet, alleen dus iets voor de wanbetalers. Men weet, hoe het met die biljetten gaat; die slingeren en wor den vergeten, maar de ontvanger vergat niet een aanmaning te sturen voor betaling der belasting. De politierechter hield wel wat rekening met den crisis en wat ermee verband houdt maar drie gulden boete werd toch gegeven en als. die niet betaald worden, is 't een paar dagen zitten. Twist en tweedracht. Verder was het allemaal ruzie en zooals men in een ziekenhuis zijnde, onder den in druk komt,, dat er niets dan ziekte op de wereld bestaat, zoo denkt men, de politie rechterzittingen bijwonend, dat het overal haat en nijd, twist en tweedracht is. Zoo erg is 't natuurlijk niet, maar die narigheid wordt daar als 't ware verzameld. Er was een mijnheer, die gemeend had, dat jnen in een winkel zijn zoontje had te kort gedaan en hij was tegen een klant in dien winkel gaan zeggen: Let goed op, wat men u geeft, 't is een oplichterszaak. Dat kostte hem f 15. Verder was er een juffrouw die een astro loog en een astrologe met een paraplu had afgeranseld, wat eigenlijk met de astrologie niet te maken had, maar verband hield met de omstandigheid, dat zij met den astroloog getrouwd was geweest en deze blijkbaar in de sterren had gezien, dat hij haar de opgelegde alimentatie niet moest betalen. Dat kostte haar één gulden, doch dit was bijwijze van waarschuwing om den astroloog niet meer te lijf te gaan. Eindelijk was er een mijnheer die een ander een vuist in het oog had geduwd en dat aan zijn zenuwen toeschreef. We vin gen er iets van op dat die zenuwen geprik keld waren, omdat- hij bij een paardenren op een der hardloopers had gewed en de be rijder zijn paard opzettelijk had doen ver liezen. Als dat zoo gaat, zei de officier, dan waag ik geen gokje meer. 't Was natuurlijk maar een aardigheid, want officieren van justitie gokken niet. De zenuwachtige mijn heer kreeg f 5 boete. Als laatste nummer hadden we een make laar uit Hillegom die een vroegeren huurder voor dief uitgemaakt zou hebben, toen die hem op straat met een bakfiets van de sok ken dreigde te rijder.. Hij had beter moor denaar kunnen zeggen, maar hij zei dief, omdat die huurder volgens hem 't een en ander uit zijn schuur had gesloopt. Hij kwam met een spitsvondig verweer, dat de beleed i- ging niet op 1 October, maar op 17 Septem ber gezegd zou zijn en viel dus de dagvaar ding aan, maar in de dagvaarding houdt men altijd een slinger om den arm door te ver melden: op of omstreeks 1 October. De po litierechter vond 17 September ook binnen het begrip omstreeks vallen en zoodoende liep het verweer op niets uit: de makelaar moet f 10 betalen. KORTENAER EN VAN GHENT UIT SUEZ VERTROKKEN. DEN HAAG. 29 November. (A.N.P.) De groep torpedobootjagers HMB. Kortenaer en Van Ghent vertrok hedenochtend van Suez. STEUN AAN DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE NAAR ABESSÏNIë. In de 26 November 11. gehouden vergade ring van de afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst is besloten een belangrijke bijdrage te storten ten behoeve van ae Ne derlandsche Ambulance naar Abessinië. Bouwnijverheid in Zweden bloeit. In het laatste officleele overzicht omtrent de economische situatie in Zweden van het Zweedsche Ministerie van Handel wordt ver klaard. dat de algemeene economische toe stand in het derde kwartaal van dit jaar bevredigend bleef. De industrieele bedrijvig heid heeft zich op het peil van het vorige kwartaal gehandhaafd en heeft die van het derde kwartaal 1934 overtroffen. Deze gun stige ontwikkeling culmineert echter steeds meer in de voor de blnnenlandsche markt werkende industrieën en wel voornamelijk die bedrijven, die voor de bouwvakken wer ken, terwijl daartegenover de moeilijkheden, waarmede de export-industrieën te kampen hebben, grooter zijn dan te voren. Wat de internationale economische situatie betreft, zoo constateert het overzicht, dat de econo mische toestand over het algemeen bevredi- end is in de landen, die den gouden stan daard hebben losgelaten, in het bijzonder in Engeland, waartegenover in de goudlanden geen verbetering is waar te nemen. De we reldhandel geeft nog steeds geen uitbreiding te zien, doch handhaaft zich met uitzonde ring van enkele artikelen, waarvan de om zetten als gevolg van den oorlog zijn toege nomen, op het peü van 1934 (A.N.P.) BAZAR DER NAT. CHR. GEHEEL ONTHOUDERS VEREENIGING. In het vereenigingsgebouw in de Frans Halsstraat no. 6 hield de Nationale Christelijke Geheelonthouders Vereeniging Vrijdagmiddag vanaf 5 uur een bazar, die ook heden geopend zal zijn. Het is een bazar met vele attracties. De grabbelton is aanwezig, men kan er sjoel bakken, er is een geluksrad enz. Men heeft voor dezen bazar practische en mooie voor. werpen gekozen. We zagen er kleedjes in de meest mogelijke variëteit, levensmiddelen, gebruiks- en kunstvoorwerpen, tal van wand-, tafel-, schoorsteen- en kapstokkleeden in ver schillende dessins en kleuren en nog vele andere dingen, die ieder graag zal willen be zitten en die door de lage prijzen voor ieder te verkrijgen zijn. Ook is op den bazar een mooie collectie Leerdamsch glaswerk te koop. Er zal een verloting worden gehouden met als hoofdprijs een mooi rijwiel, dat er reeds te pronk staat. Een speciale aantrekkelijkheid van den bazar, die Vrijdagmiddag door Dr. M. v. d. Voet werd geopend, is dat de radio er voor vroolijke muziek zorgt. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Nieuwe aanwinsten. Nederl. en in het Nederl. vert. romans: Corsari: Terugkeer tot Thera. Gongryp. De blanke tijger. Hauptmann: De ketter van Soana. Kamban: Op Skalholt. 1. Ragnheidur's eed. 2. Mala domestica (huiselijk leed). Petersen: Volk in tweestrijd. Viksten: Hout. Duitsche romans. Speyer: Der Hof der schonen Madchen. SegherS: Der Kopflohn. Wassermann: Melusine. Zweig: Erziehung vor Verdun. Wijsbegeerte: Gemmer: SÖren Kiei<kegaard; und Karl Barth von Messer. Linhardt: Menschen en dingen van onzen tijd. Messer: Oswald Spengler als Philosooph. Ortega y Gasset: Bespiegelingen over leven en liefde. Sociale Wetenschappen: Devaluatie pro en contra. Goes van Naters: Ordening door nieuwe organen! Koster: Het socialisme in de branding. Polak: Aanpassen! Maar hoe? Beeldende kunsten: Binnenhuis-Architectuur. Zimmermann: Ohinesisches Porzellan und die übrigen keramischen Erzeugnisse Chinas. 2 din. Sauer: Die Meistersinger. Vogel: Fotografisch zakboek. Begrooting Landbouwcrisis fonds verschenen. De begrootin" voor 1936 van het Landbouw crisisfonds is t:j de Tweede Kamer ingediend. Deze begrooting raamt de uitgaven voor den gewonen dienst op f 169.594.200. de Inkomsten op f 169.640.900, zoodat de gewone dienst een batig saldo van f 46.700 aanwijst. De kapitaal- dienst is geraamd aan inkomsten op f 6.570.000, aan uitgaven op f 24.750.000, nadeelig slot f 18.180.000. Het- nadeelig slot van de begroo ting 1935 is gesteld op f 2 millioen. De begrooting 1936 van den gewonen dienst geeft op zichzelf geen tekort, op den kapitaal- dienst zal naar raming ca. f 6.000.000 afgelost kunnen worden en de hoop is gewettigd, dat het van 1935 overblijvende tekort, waarmede de raming 1936 sluit, uit den gewonen dienst van het volgend jaar gedekt zal kunnen worden. Waar mogelijk wordt getracht de richtprij zen te verlagen, ten einde den druk op de be volking, als gevolg van de crisismaatregelen tot een minimum te beperken. In dit verband wordt gewezen op de reeds voor den oogst 1935 tot stand gekomen verla ging van den richtprijs voor tarwe van f 11 op f 10. Voor rogge en gerst werden richtprij zen tusschen f 7 en f 8 toegezegd. De ontwikkeling van de prijzen op de we reldmarkt heeft tot gevolg, dat thans een prijs van f 7 nog maar amper bereikt wordt, zoodat van een verlaging der steunbedragen hier geen sprake kan zijn. Een aanzienlijke beperking in den veestapel is. zooals uit de jaarlijks gehouden inventari satie blijkt, reeds bereikt kunnen worden. Het aantal stuks rundvee is sedert Mei 1934 met 190.000 verminderd. Deze vermindering heeft echter thans nog slechts hoofdzakelijk betrek king op het koude vee.en zal dus eerst in het komende jaar. wanneer dit vee in de melkpro ductie gaat bijdragen tot een beperking van de zuivelproductie gaan leiden. In de varkenshouderij kon uiteraard de be perking sneller uitwerken. De varkensstapel is thans nagenoeg aan de behoeften aangepast, zoodat de N.V.C. haar prijssteunend optreden op ae varkensmarkt heeft kunnen opgeven. Aangenomen is, dat de suikerbietteelt op nieuw zal worden gesteund, en dat de hoeveel heid garantiebleten onveranderd blijft. Uitge trokken is voor steun f 15 000.000. Voorts is f 700.000 uitgetrokken voor steun aan de N V. Nederlandsche Handel-Maatschappij ten be hoeve van den ge exporteerden suiker-oogst 1935 36 harer onderneming „Marienburg" in Suriname. De betalingscontingenten voor groenten zijn in 1935 teruggebracht tot ongeveer 40 pCt. van de waarde der in 1934 uitgevoerde pro ducten. In 1934 werd uitgevoerd voor een waarde van f 19.000.000. Bij zeer veel lagere prijzen zal op een vermindering van de ex portwaarde in 1935 van rond f 10.000.000 moe ten worden gerekend In 1936 is geen noemenswaardige verbetering in den export te verwachten. Voor de steun verlening is thans een bedrag van f 12.000.000 uitgetrokken. Het ligt echter in öe bedoeling, om. indien een verrr>p~'--win»? der inkomsten noodig zou zijn. en deze middels een heffing op de bin- nenlandsche consumptie van groenten en fruit kan worden verkregen, het bedrag der steun- verleening te ver'noogen. Ophijschen van piano kost menschenleven. Stuk van balconleuning neergestort. GESCHENK VAN DEN HEER E. H. KRELAGE AAN BLOEMBOLLEN CULTUUR. Het hoofdbestuur van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, heeft het volgende schrijven ontvangen van den heer Ernst H. Kr el age: „Toen het eigen gebouw der vereeniging in 1928 betrokken werd. heb ik aan de vereeni ging in bruikleen afgestaan een gedeelte mijner bibliotheeek. bestaande uit uitge breide verzamelingen jaargangen van tuin- bouwtijdschriften en andere boekwerken. Nu de ruimte daarvoor aanwezig is, is het voor de vereeniging van belang de beschikking te hebben over een vakbibliotheek, waarvan deze tijdschriften en de indertijd door nu wijlen den heer J. H. Kersten aan de ver eeniging geschonken boeken de kern kunnen vormen. Ofschoon deze boekerij niet dage lijks geraadpleegd zal worden, is het voor de leden en het hoofdbestuur toch een niet te miskennen voordeel dat men over deze boekenschat de geregelde beschikking heeft. Teneinde dit doel te bevorderen zij het mij vergund de boekwerken, waarvan ik mij voor behoud u zoo spoedig mogelijk een lijst te doen toekomen, met de daarbij behoorende boekenkasten bij mijn afscheid als voorzitter aan de vereeniging ten geschenke aan te bieden. Tevens wil ik gaarne het particuliere archief van mijn vader en mij betreffende de Vereenigingsaangelegenheden en tuinbouw in 't algemeen aan de vereeniging afstaan. Overtuigd dat de vereeniging deze boekerij ste ds naar den elsch zal beheeren, meen ik mij te moeten onthouden van het verbinden van voorwaardn aan de aanvaarding van dit geschenk. Ik vertrouw, dat men steeds het belang zal inzien van het bijeenhouden dezer boekverzameling en dat men haar op peil zal willen trachten te houden, door de ook nu nog verschijnende tijdschriften aan te houden en jaarlijks bij de bestaande seriën te voegen, daar de waarde van een tijdschrift serie in niet geringe mate door haar volledig heid wordt verhoogd. Ik eindig met het uitspreken van de hoop dat de leden veel nu van deze boekverzame ling mogen hebben, die, wanneer de finan ciën der vereeniging het toelaten, nog ge regeld in belangrijkheid zal kunnen toene men". In de hoofdbestuursvergadering van 18 November hebben de leden van het hoofd bestuur met groote erkentelijkheid kennis genomen van dezen brief van den voorzitter het geschenk aanvaard en den heer Krelage namens de vereeniging dank gebracht. Vrijdagmiddag te kwart over vijf had aan het Sarphatipark te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats bij het ophijschen van een piano. Het zware muziekinstrument stootte tegen het balcon van de tweede etage. Dit bouwsel was hierop blijkbaar niet berekend en een gedeelte van de'leuning stortte naar beneden. Een toevallig passeerende voorbij ganger, een man van ongeveer 60 jaar, kreeg dit op het hoofd en werd met een schedelbasis- fractuur opgenomen en naar het Binnengast huis vervoerd, waar hij is overleden. Tegen den verhuizer is proces-verbaal op gemaakt omdat hij niet de noodige maat regelen genomen heeft, waardoor ongelukken konden worden voorkomen. Hij zal zich te verantwoorden hebben wegens het ver oorzaken van dood door schuld. Uitvoer van haring naar Rusland. Geen bemoeiingen buiten den minister om. In reederskringen is eenige deining ont staan. doordat men bemerkt heeft, dat een Scheveningsc'ne reederij, de N.V. v.h. Frank Vrolijk, blijkbaar met toestemming van de Visscherij Centrale, hoeveelheden pekel, en steur'naring boven het door de regeering vast gestelde kwantum aanvoerde, wat niet in orde en in strijd met de billijkheid werd geacht. Het A. N, P. verneemt oir..rent deze zaak van bevoegde zijde, dat zij zich als volgt heeft toegedragen: De firma Frank Vrolijk heeft in het voor jaar een contract met Rusland gesloten, waar bij zij een aanzienlijke hoeveelheid haring verkocht. De firma moest echter de haring van de nieuwe vangst in het contract be trekken. Deze nieuwe haring werd bij dit contract tegen een prijs verkocht, welke be duidend lager ls dan de marktprijs in ons land. Wanneer de firma Vrolijk nu geen toestem- fing kreeg voor een extra-contingent, dan zou zij óf het contract moeten annuieeren. waar door de pas begonnen ontwikkeling van ae handelsrelaties in zake haring met Rusland in ernstig gevaar werden gebracht, óf de fir ma zou nieuwe haring elders, bijv. in Enge land moeten koopen, om op deze wijze aan haar contractueele verplichtingen te vol doen. De zaak was nu eigenlijk zóó, dat de Vis- scherjjeentrale tot op zekere hoogte een mo- reele verplichting had. Vrolijk in staat te stel len het gesloten contract uit te voeren. De minister van landbouw en visscherij heeft dan ook beslist dat ae firma Vrolijk een extra-contingent zou worden verleend, het geen echter uitsluitend gebruikt mocht wor den voor den export naar Rusland. Geen en kel kantje haring zal hierdoor méér in ons land worden ingevoerd. De minister heeft op dracht gegeven op de uitvoering hiervan scherp toe te zien. Van met verlof zenden van den secretaris der vïsscherijcentrale, naar aanleiding van deze aangelegenheid, is geen sprake.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9