1 LUX Fa. Anton de Rooy TOILETZEEP in fóestverpakhing 4 ORIGINELE STUKKEN MET JAARKALENDER 1936 SLECHTS 50 CTS r"ur§t-lï)holaMm 'Jivrstmis Voor Legpuzzles naar: DINSDAG 3 DECEMBER 1935 H A A R E E M'S D A G B E A D STADSNIEUWS Voor Haarlem's Politierechter, De verboden vrucht. Er is verschil tusschen een geplukte peer ën een, die nog aan den boom hangt of als gevolg van het ijverig wroeten van een larve is afgevallen. De peer aan den boom is nog eigendom van de natuur, de afgevallene ook, schoon ze door haar moeder is verstooten; de mensch oefent er een zekere voogdij over uit, die hij zichzelf heeft toegekend, maar andere schepselen: spreeuwen, musschen. zwammen, betwisten hem die voogdij en kunnen oor zaak zijn, dat de mensch er tenslotte de voogdij aangeeft en de peer komt op de vuil nishoop terecht. Anders staat het met de geplukte peer; die kan niet meer betwist worden en de mensch, die de beschikking heeft over den boom. maakt de peer tot zijn volkomen bezit en zoodoende pleegt degene, die zoo'n peer, wier waarde dan in geld uitgedrukt kan worden, wegneemt, diefstal. Plukt een. die geen recht op den boom kan doen gelden, er een peer af, dan heet dat nog geen diefstal maar strooperij; hij neemt iets weg, wat nog aan de natuur toebehoort, maar waarover een ander dan hij een voog dijschap uitoefent. Daarom mag men ook geen zand, grint, gras, riet in 't kort niets, wat deel uitmaakt van de natuur, wegnemen of men pleegt strooperij. Doch als men het hooi in de schuur heeft gebracht, is alwaar de mensch de volkomen eigenaar cn wie hooi uit de schuur haalt, pleegt diefstal. Wat doet het er toe! zal iemand zeggen, 't Is allebei strafbaar. Heelemaal hetzelfde is het niet, want dief stal wordt zwaarder gestraft en daarvoor kan men in voorarrest gezet worden, voor strooperij niet. De drie jongens, die uit een tuin onder Heemstede neren hadden gehaald, werden dus voor diefstal vervolgd, omdat de peren geplukt waren en In een kistje in de broeikas van dien tuin lagen te rijpen. Die omstan digheden maakten, dat men hier kon spre ken van diefstal van drie vereenigde perso nen. die zich door opensluiting toegang tot de broeikas hadden verschaft, een misdrijf waarop een maximumstraf staat van zes jaar. De drie jongens schenen het toch niet erg te vinden, voor hen was 't een peertje weg nemen om op te eten; aan een zware straf zullen ze niet gedacht hebben, ja. het leek of ze 't eigenlijk gek vonden, dat ze voor zoo iets voor den politierechter moesten komen. Dat was den politierechter niet naar den zin; jongens van 18 en 19 jaar moeten we ten en begrijpen, dat ze op eens anders erf niets te maken hebben, dat ze geen peertje van een boom mogen plukken, maar dat het veel erger is. als ze in een gesloten eebouw- tje gaan en daar peren, die opzettelijk daar bewaard worden, wegnemen. De jongens waren werkloos en kunnen geen boete betalen; de reclasseeringsrappor- ten waren niet al te best en zoodoende gaf de rechter voor de verboden vruchten een week gevangenisstraf onvoorwaardelijk, de Officier had twee weken geëischt. Vrije begrippen. Er zijn menschen, die er van die eigenaar dige begrippen op nahouden; zij maken om zoo te zeggen, als het te pas komt, een eigen burgerlijk wetboek, zoodat ze regelen gaan stellen omtrent het eigendomsrecht, die ner gens op berusten. Stelen ze? zal men vragen Neen. zoo vatten zij dat niet op; ze maken zich zelf wijs, dat ze niet stelen, terwijl ze het toch wel de gelijk doen. Zoo was er een schildersknecht, die in dienst van een patroon in een villa, te Bloe- mendaal had gewerkt, terwijl de bewoner er tijdelijk uitgetrokken was, omdat er een in stallatie voor centrale verwarming moest ge maakt worden. Maar 't was dus geen onbe woond huis, hoewel een en ander opgeborgen was. Zoo waren er ook een paar stel vitrage- gordijnen, die afgenomen waren en ergens neergelegd. De schildersknecht had nu zelf maar uitgemaakt, dat die gordijnen bij het afval behoorden en hij meende, dat hij er ook zijn verfhanden aan had kunnen afvegen. Dat had hij dan toch maar niet gedaan, maar hij had ze meegenomen naar zijn huis, ze netjes gewasschen en gestreken en voor zijn eigen ramen gehangen. De villabewoner wist daar niet van; de gordijnen werden wel gemist, maar men liet nieuwe komen en dat zou zoo gebleven zijn 't is al twee jaar geleden als de schilderspatroon op een goeien dag de vitragegordijnen niet bij den knecht voor de ramen had zien hangen. Hij wist dat ze uit de villa vermist waren en had er wellicht on aangenaamheden over gehad en hij ging het bij de politie vertellen, waarom de knecht nu moest terecht staan. Hij was die vrije begrippen omtrent het eigendomsrecht nog niet heelemaal kwijt en om hem tot andere begrippen te brengen (kreeg hij eeh week gevangenisstraf; de offi cier had er twee geëischt. JUBILEUM BOUWVAKARBEIDERS. Het gouden feest. Door het bestuur van den Algemeenen Ne- öerlandschen Bouwarbeidersbond, afdeeling Haarlem, is besloten Zaterdag 7 December de viering van het 50-jarig bestaan vooraf te doen gaan door het houden van een re ceptie, welke dien dag des namiddags van 3 tot 5 uur zal plaats vinden in het Gem. Concertgebouw. Op den feestavond, eveneens in het Concertgebouw zal de Bondsvoorzitter de feestrede uitspreken. HERHALING „FREISCHüTZ". Naar aanleiding van de beide succesvolle uitvoeringen en de buitengewoon geslaagde radio-uitzending van de opera „Der Frei- schütz" van C. M. von Weber zal een herha ling van deze uitvoering plaats hebben in het gebouw van Kunsten- en Wetenschappen te 's-Gravenhage op 20 December a.s. Hiertoe is een verzoek gedaan door Menno P. Fischer, bankier te 's-Gravenhage. De heer H. H. Luyken, die als organisator van de operaconcerten te Haarlem optrad, heeft ook ditmaal de organisatie van het concert ter hand genomen. Medewerking ver- leenen wederom Hélène Ludolph. Corry Bijs ter, Marcus Plooyer, Otto Couperus, Jaap Btroomenbergh, Paul Perlot, Herman Huls- mann, Leo Straus, het mannenkoor ..Caeci- lia", Haarlem's A Capellakoor, het Operakoor van' Haarlem's Muziek Instituut en de ver sterkte Haarlemsche Orkest Vereeniging. Het geheel staat weer onder leiding van Willem Rettich. (Adv. Ingez. Med.) Anegang 14 Telefoon 11963 Daar vindt men een enorme sorteering in soorten en prijzen. (Adv. Ingez. Med.) Vergadering van den Vrijheidsbond. De heer W. Lubberink spreekt over het Plan van den Arbeid. In gebouw „De Nijverheid" sprak Maan dagavond de heer W. Lubberink over .Het plan van den Arbeid" voor de afdeeling Haarlem van de liberale staatspartij ,De Vrijheidsbond". De voorzitter, mr. C. Blankevoort, opende de bijeenkomst met een kor té toespraak, waarna de heer Lubberink het woord kreeg. Den zes-en-twintigsten October, zoo be gon deze, heeft de Nederlandsche sociaal- democratie in een buitengewoon congres ver- eenigd aan het Nederlandsche volk een wel vaartsplan aangeboden. Op het Paaschcongres 1934 van de SD A P. werd een resolutie aangenomen, waarin o.m. gezegd werd. dat de tijd gekomen is om alle anti-kapitalistische krachten op te roepen tot medewerking aan de verwezenlijking van het socialisme. Een half jaar te voren was door de Belgische sociaal-democratie een on geveer gelijkluidende resolutie aangenomen. En als resultaat van die beslissingen op con gressen zijn de Belgische en de Nederland sche sociaal-democratie gekomen met hun plannen van den arbeid, die derhalve be schouwd moeten worden als stukken socia listische actie. De Nederlandsche sociaal democratie wil ook. dat haar pten van den arbeid gezien wordt als de consequentie van de door haar in 1920 ingezette actie voor so cialisatie. Spr. ging in het kort de geschiedenis der laatste jaren na om aan te toonen, dat over al waar het socialisme de macht in handen heeft gehad de pogingen om tot socialisatie te geraken mislukt zijn en die moet nu door de actie voor het arbeidsplan weer op gang gebracht worden. De leiders der sociaal-democratie zijn tot het bewustzijn gekomen, dat de politieke partij van het socialisme niet alleen door de arbeiders gevormd kan worden, wanneer zij zonder het middel van de revolutie de poli tieke macht veroveren wil. In het plan richt de S.D.A.P. zich dan ook tot den midden stand, die voorhet socialisme gewonnen worden moet. Vroeger weigerden de marxistische socia listen steeds, op gezag van Marx „recepten voor de toekomst" te schrijven. Dergelijk werk werd door de gezaghebbende theoretici van het socialisme beschreven als utopisti sche beuzelarij. De omstandigheden dwingen de SD.AP;, zoo zeide spr., wil zij haar positie handhaven, ook met schema's te komen. Het doel van het Plan van den Arbeid is verwezenlijking van bestaanszekerheid voor arbeiders en middenstanders op een behoor lijk bestaanspeil door verhooging van de koopkracht op de binnenlandsche markt. Al thans voor zoover dit mogelijk is binnen het machtsbereik van de nationale gemeenschap. Spr. bestreed de gedachte, dat het Neder landsche volk zijn peil van welvaart kan handhaven anders dan door vergrooting van den export, gelijk dit ook steeds door mi nister Colijn wordt verkondigd. En hij sprak als zijn meening uit, dat een socialistische politiekgeen verruiming van den export mo gelijk zou maken. De eerste conclusie, waartoe spreker kwam was. dat de voorstelling van zaken, dat ons volk zonder verarming door de crisis kan ko men óf demagogie, óf getuigenis van econo mische onkunde is. Spr. behandelde daarna den grondslag van de financieele politiek van het plan. Men wil het in overheidsbeheer brengen van de cen trale bank en het stellen van het credietwe- zen onder politiek toezicht. Naar aanleiding van ervaringen in België, Duitschland en Rusland achtte spr. het een gevaar, waarmee een volkshuishouding bedreigd wordt, wan neer het geldwezen ondergeschikt gemaakt wordt aan de staatspolitiek. In de S.D.A.P. heerscht over het geld- en credietwezen ver schil van meening en daarom is het volgens spr. gewaagd deze partij de zorg over te la ten voor de gelden, waarmee de huishouding gefinancierd wordt. Door kunstmatige geld- creafcie is een crisis niet te bestrijden. En men is tot uitbreiding der circulatie gedwongen omdat van kapitalisten geen vrij willige leeningen zonder vooruitzichten zul len kunnen worden verkregen. Het plan mist een financieele basis. Men vindt er geen „debet en credit" ln. Doch dit ls voor critiek geen voldoende argument, zeide spr. Hij wilde aantoonen waarom er in het plan geen debet en credit kan voor komen. Hij behandelde daarom het economische schema van het plan. Een socialistische orde is alleen mogelijk als niet alleen de productie doch ook de vaststelling der individueele inkomens, dus de consumptie van overheidswege geschiedt. In dit verband haalde spr. den Weenschen economist Mises aan. die verklaart dat rege ling van de productie wel mogelijk is, doch niet regeling van de consumptie. Hier schuilt het onoplosbare probleem voor het socialisme. Wat men er van kan ver tellen is niet meer dan een verzameling van vage aanduidingen. Zooals spr. met aanha lingen uit geschriften van socialistische schrijvers aantoonde, geven enkelen ook toe, dat in de socialistische orde dictatoriale vast stelling van de economische verdeeling on vermijdelijk is. Dit alles leidt tot corruptie en wat nog belangrijker is tot verarming. Zijn betoog samenvattende zei spr. het plan van den arbeid af te wijzen, ten eerste, omdat de uitvoering van het plan veronder stelt de verovering van de politieke macht in den staat door de sociaal-democratie, die zoo lang zij den klassenstrijd predikt een gevaar oplevert voor ons volksbestaan. Ten tweede, omdat de uitvoering van het plan ons econo misch leven aan een hoogst gevaarlijk fi nancieel experiment onderwerpt. Ten derde, omdat de sociaal-democratie de massa tracht te bewijzen dat in het huidig tijdsgewricht de koopkracht op de binnenlandsche markt verhoogd kan worden door haar arbeidssche- ma en tenslotte omdat hij zeide liberaal te zijn en zich achter de regeering Colijn te scharen, die althans de waarborgen biedt, dat de grondslagen van onze volkshuishouding niet worden aangetast. Samenwerking met de regeering, critiseerend. daar waar men meent, dat dit noodig is, besloot spr., is de beste waarborg voor het behoud van Neder- land's volksleven, zij het op een welvaarts plan lager dan dat hetwelk het gewend is geweest. Wij kunnen dit daarom berustend doen, omdat ons volk niet verarmd is door eigen schuld, maar door de politiek, die na 1919 in Europa gevoerd is buiten de grenzen van ons vaderland. De voorzitter bracht, den spreker dank voor zijn voordracht. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Horloge: Politiebureau Smede- straat; Reewer, Rollandstvaat 2E. Hoed: Serné. Mentawistraat 17. Hoofdkap voor motor: De Boer. Reigerstraat 92. Hond: Vreeswijk. Thor- beckestraat 52. Mutsen: Braunius, Marnix- straat 117. Muts: v. Meurs, Spaarnbergstraat 19: Hendriks, A. Piersonstr, 54. Portemonnaie: Postema, Semarangstr. 2. Portemonnaie: Adm. de Ruiterweg40 A'dam. Rijwielplaatje: Panman Hoofmanstraat 2. Rijwielkaarslantaarn: v. d. Voort. Palmstraat 23. Damesrijwiel: Keesman, v. Oosten de Bruijnstraat 197. Spuit: Politie bureau SmedestT*aat. Sleufcel: Baas. Busken Huetstraat 38. Tasch: Politiebureau Smede- straat. Zeil: Politiebureau Smedestraat. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoetestraat 1344 porties. Overtonstraat 2038 porties. Byzantiumstraat 928 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 105 porties verstrekt. OUDERAVOND SCHOLEN 36 en 37. Dezer dagen werd een gecombineerde Ouderavond gehouden in de scholen 36—37 aan de Soendastraat. De voorzitter, de heer A. van Eerden, hoofd van School 36, opende den avond en sprak zijn vreugde uit over de groote belangstelling der ouders en de aanwezigheid van den heer en mevrouw P. Vermeer, die zich belangeloos bereid hadden verklaard, dezen avond met declamtie, zang en pianospel op te luisteren. De heer M. Ehrbêcker, hoofd van school 37, hield vervolgens een rede over „Het kind en de crisissfeer", waarin vele nuttige wenken aan de ouders werden gegeven, vooral van be lang voor dezen tijd. De voorzitter vestigde de aandacht op de schoolvoeding en schoolbaden en dankte voor de medewerking van den heer en mevr. Ver meer wier optreden veel succes had en veel bijdroeg tot het welslagen van den avond. Gekozen werden als leden der ouder-com- misssie de heer A. J. Kat en mevr. N. Rol Brouwer. De ouders kregen gelegenheid het werk der kinderen in de klasse te bezichtigen en in lichtingen te vragen aan het onderwijzend per soneel. PERSONALIA. Naar wij vernemen zal de bekende oud- doelverdediger van het Ned. elftal A. IJ. van der Meulen op 11 December a.s. aan de Ge meente Universiteit te Amsterdam promo- veeren op een proefschrift, getiteld: „Over het foramen van Magendi". OPMERKINGEN VAN LEZERS TE VEEL MELK? Een abonné schrijft ons, naar aanleiding van het artikel „Weer afslachting van den veestapel": Als dat zoogenaamde „teveel" aan melk nu eens aan de werkloozen voor 6 cent per liter beschikbaar wordt gesteld? Duizenden kinderen kunnen geen druppel melk krijgen en zijn zóó ondervoed, dat, als zij ergens komen waar zij een beker melk krij gen, hun maag dat niet kan verdragen. Voor Haarlem's Kantonrechter Voor Veenhuizen gespaard Dank zij de bemoeiing van een consultatie bureau voor alcoholisme heeft de kantonrech ter Maandag besloten een 31-jarig chauffeur uit Bloemendaal, die reeds herhaaldelijk voor openbare dronkenschap terecht heeft moeten staan, niet naar Veenhuizen te zenden. De verdachte zei zich te willen verbeteren en voegde eraan toe dat hij door zijn ontslag reeds streng was gestraft. Opgemerkt dient te worden dat de dronkenschap niet geschied de terwijl de verdachte een auto moest be sturen. De getuige, een bestuurslid van de anti- alcoholvereeniging meende, dat een voor waardelijke veroordeeling voor een verblijf in Veenhuizen ook nadeelig zou werken, om dat uiteraard wel eenig gevaar voor herhaling van het feit kan blijven bestaan. De dronken schap, waarvoor de verdachte nu moest te recht staan, was wegens derde herhaling, na dat nog geen jaar was verloopen sinds dit de laatste keer was geconstateerd. Kantonrechter en ambtenaar van het open baar ministerie waren het eens over de straf, die den verdachte moest worden opgelegd, welke luidde: een week hechtenis onvoor waardelijk, twee weken hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar, en vijf bijzondere voorwaarden, waarin voornamelijk was vastgelegd dat de verdachte aangesloten moest blijven bij een geheelonthoudersveree- niging. geen gelegenheden mocht betreden waar alcohol werd geschonken, en zich onder toezicht moest laten stellen en daaronder moest blijven, van de adviseerende vereeni ging. Eén botsing, twee verdachten en twee gelijke boetes. Rechts gaat wel voor, maar dan moet rechts dat ook doen. En niet zooals de bestuurder van een vrachtwagen, die uit de Nieuwstraat den Heerenweg të Lisse opreed en midden op den weg bleef stilstaan, zoodat een andere auto den weg versperd vond en een botsing het ge volg was. Het is zooals de ambtenaar van het openbaar ministerie opmerkte, noodzakelijk dat men óf niet meer dan ten hoogste over een halven meter de straat in beslag neemt, óf dat men geheel doorrijdt en ook gebruik maakt van het recht van voorrang. De ver dachte heeft dit niet gedaan en hij eischte 15 of 8 dagen, waar de kantonrechter 10 óf 5 dagen van maakte. Doch daarmee was de zaak niet afgeloopen. De bestuurder van de auto die den vrachtwa gen heeft aangereden, werd eerst als getuige gehoord en moest nu als verdachte verschijnen omdat hij de botsing best had kunnen vermij den, indien zijn snelheid maar niet zoo groot was geweest. Deze verdachte gaf toe sneller te hebben gereden dan de voorgeschreven maximum snelheid toeliet, doch niet zoo dat hij te snel zou hebben gereden. Een deskundige verklaarde dat de remmen van de auto uitermate perfect waren en het remspoor van 15 meter bewees dan ook wel dat deze verdachte veel te hard heeft gere den. Tien gulden of vijf dagen, was de eisch en het vonnis insgelijk, waarbij de spitsvon digheid van den verdachte (dat de bordjes met de maximumsnelheidsbepaling van de verkeerde kleur waren en dus niet geldig), niet hielp, omdat de borden tot het einde van dit jaar wel rechtsgeldig zijn. Deze aanrijding eindigde dus met een ge lijke straf voor beide partijen Niet gezien! Wel gezien! Controleurs van de Crislszuivelcentrale hadden op de Cruquiusbrug een controlepost opgesteld, -waarbij zij voorzien waren van een speciaal model stopbord, kortgeleden inge voerd en dat des avonds verlicht kan worden. Een vrachtwagen, die gecontroleerd moest worden, reed door, werd later door de dienst auto ingehaald, waarbij bleek dat er geen con trabande aan boord was. Toch kreeg de be stuurder wegens het niet stoppen op eerste bevel een bekeuring. De verdachte hield vol het stopteeken den eersten keer niet te hebben gezien; de beide getuigen zeiden dat de verdachte het wel moet hebben gezien. Er werd uitvoerig over gesproken, doch het eindigde in een „ja" aan de eene zijde en een „neen" aan den anderen kant. De eisch luidde wegens het niet stoppen 5 of 5 dagen. De kantonrechter nam aan dat de verdachte het bord inderdaad niet heeft gezien, ofschoon het hem zeer eigenaardig voorkwam. Dochde verdachte had het moeten zien. Daarom was het vonnis 3 of 3 dagen. Op schapenjacht?. Een landbouwer in de Haarlemmermeer vond een schaap dood op zijn erf liggen. Het beest had een kogelgat in de borst. Toen de kogel eruit gehaald was, is een veldwachter op zoek gegaan in den omtrek en vond bij een ande ren landbouwer een buks die dezelfde kogels had als die waarmee het schaap was gedood. Deze man, die als verdachte had moeten verschijnen, doch die thuis gebleven was, ont kende aanvankelijk tegenover den veldwach ter, doch gaf toe wel met de buks te hebben geschoten. Daarbij bleek dat de verdachte dan overtwee openbare wegen moet hebben heen geschoten en zoo het schaap getroffen. De verdachte heeft de schade inmiddels vergoed doch kreeg twee boetes van acht gul den, ieder door acht dagen hechtenis te ver vangen, nadat de ambtenaar een zelfden eisch had uitgesproken. Ten eerste heeft de verdachte een buks gehad, hetgeen hem niet toegestaan was, ten tweede heeft hij daarmee een schaap doodgeschoten. Bovendien zal de man zijn buks nimmermeer zien, daar het ding verbeurd is verklaard. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De afdeeling Haarlem en omstreken der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen heeft voor óe maand December het volgende pro gramma samengesteld: Vrijdagmiddag 13 December: lezing met lichtbeelden door mr. G. J. Salm, uit Am sterdam over: „Een blik in den sterrenhe mel". Maandag 16 December: Bezoek aan de tentoonstelling „Ons Interieur", georganiseerd door de afdeeling Beverwijk en omstreken der Vereeniging van Huisvrouwen.' Donderdagmiddag 19 December Voor dracht van Dr. J. B. van Amerongen uit Alk maar van de Christmas Carol van Charles Dickens, in den Stadsschouwburg, met mede werking van het zangkoor der afdeeling. Vrijdagmiddag 20 December: Kerstmiddag in de zaal van St.-Bavo Smedestraat. De heer Jac. van Elsacker uit Rotterdam en het zang koor der afdeeling zullen medewerken. Zaterdag 21 December: Bezichtiging in de sociëteit „Vereeniging" van wat de leden bijeenbrachten voor de Kerstuitdeeling. Pond jesmiddag. Verloting ten bate van het Crisis- Fonds der Vereeniging van Huisvrouwen. F. C. NOORDHOFF. De meeste nieuwe raadsleden hebben zich in onzen goudvischkom sterker nog dan in den raad tot nu toe bescheiden achter af gehouden. Maar nu sprong de heer F. C. Noordhoff eruit, De heer Noordhoff heeft zifeh in de drie maanden die wij hem op het Prinsenhof heb ben gezien, reeds voldoende doen kennen. Hij lijkt, mij een van die menschen die zich meteen geven zooals ze zijn. Een ronde Fries! Ik ben er van overtuigd, dat ik over jaren nog denzelfden indruk van hem zal hebben: een krachtige figuur, een persoonlijkheid, iemand die weet wat hij wil, omdat hij eerst veel heeft willen weten De sociaal-democratische raadsfractie heeft bij de laatste verkiezingen veel nieuw bloed gekregen. Niet alleen dat haar aantal zetels met twee gestegen is, maar 5 aftreden den zijn door opvolgers vervangen. Van het raadslidmaatschap van den heer Noordhoff had deze partij veel verwachting dat die op goede gronden gefundeerd was, is reeds nu gebleken. Trouwens dit kan ook wel geconcludeerd worden uit het feit, dat de fractie hem, nu de heer Reinalda tot tijdelijk wethouder gekozen is, tot tijdelijk leider der fractie heeft aangewezen. En dat hoewel hij toch pas in den raad zit. Doch hij kent, zooals men dat noemt, het klappen van de zweep. Dat heeft hij trouwens in Baarn ge leerd, waar hij reeds drie jaar deel uitmaakte van het college der vroede vaderen. Een vlot spreker is de heer Noordhoff. Hij zegt de dingen met veel overtuiging. In het princieele debat zal hij dan ook. voor zoover ik het nu kan bekijken, een sterke te genstander zijn. Bovendien ls hij strijdvaar dig, lijkt zelfs strijdlustig, maar dan toch in elk geval zóó, dat men in zijn koker tever geefs giftige pijlen zal zoeken. Een eerlijk royaal strijder dus, die daarom zeker ook door andersdenkenden gewaardeerd zal worden. Reeds nu is gebleken dat de heer Noord hoff „thuis" is in den doolhof van voorschrif ten en bepalingen op het gebied der werkloos heidsbestrijding. Als men hem 's nachts wak ker maakt, zal hij meteen kunnen zeggen wat werkverschaffing, werkverruiming en nor maal werk is. Een officieele onderscheiding waar niet weinigen moeite mee hebben, wat trouwens volkomen te begrijpen is. Want fei telijk brengt normaal werk toch ook verrui ming en verschaft werk, terwijl toch niemand ontkennen zal dat ook objecten in werkver ruiming uitgevoerd werk verschaffen! Alles komt neer op de motiveering van het verschil in de loonen die daarbij betaald worden en op het verschil in de subsidieering door het rijk. Maar ingewikkeld is het zeker! In deze ma terie is de heer Noordhoff de evenknie van zijn R.K. collega vakbond-bestuurder, den heer Kuiper, die tot voor kort onder de raadsleden autoriteit op dit gebied was. Over algemeene onderwerpen heeft de heer Noordhoff nog niet veel in den raad gespro ken, omdat hij pas fractieleider is gewor den. Dit zal nu wel veranderen. Tegenwoordig wordt van een gesalarieerd bestuurder van een vakbond meer verlangd dan in vroeger jaren. Nu moeten zij tenminste evenveel van de kilo's voorschriften over de steuregeling weten als een commies, of hoofdcommies op het departement. Ook deel neming aan het Georganiseerd Overleg in tal- looze gemeenten eischt een uitgebreide ken nis van wetten, verordeningen en reglemen ten. En bovendien nog een practische kijk op velerlei zaken. De heer Noordhoff is een man van studie, waarvan de grondslag werd gelegd op de 5- jarige H. B. S. te Sneek. Van 1901 tot 1915 was hij werkzaam bij de administratie van het gevangenis, tucht- en opvoedingswezen. Daar na werkte hij tot 1930 als voorzitter-redacteur van den Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond. Sinds 1930 is hij redacteur van het week- en maandblad van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. Zijn werk bracht natuurlijk mee niet alleen de arbeids vraagstukken, maar ook de politieke en eco nomische quaesties in binnen- en buitenland in den kring zijner belangstelling te betrek ken. Dat hij dit gedaan heeft, bewijzen zijn vele artikelen en brochures op dit gebied, als ook een boek over „Petroleum en Petroleum - politiek". De regeering benoemde hem tot lid van den Hoocen Raad van Arbeid C. J. VAN T. NUTSSPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over November 19351934. Aantal behandelde posten 13343 v. j. 13145. Aantal inlagen 8591 v. j. 8495. Aantal terugbetalingen 4752 v. j. 4650. Ingelegd f 508.452.87 v. j. f 519.373,03. Terugbetaald f405.877.95 v. j. f452 501,84. Meer ingelegd f 102.574,92 v. j. meer f 66.871.24. Aantal nieuwe boekjes: 187 v. j. 203 Aantal afbetaalde boekjes: 144 v. j. 145. Spaarbusjes op 30 November 1935 in omloop. 3204. Geledigd in November 1935: 251 busjes met totaal inhoud van f3.933.22. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 No vember: 555. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGRAFEN VEREENIGING (II A.F.V.) Woensdagavond 4 December zal de H.A.F.V. een aanvang maken met den door haar ge- organiseerden cursus „Stilleven", welke onder leiding staat van den heer K. Hoogeboom, in het verenigingslokaal aan de Ged. Oude gracht.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10