NCEZONDEN unit» Fa. Anton de Rooy DINSDAG 3 DECEMBER 1935 HAARDE M'S DAGBÏAD 7, Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, ivordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Plan van den Arbeid. De S. D. A. P. stelt voor, gedurende 3 jaar groote werken te laten uitvoeren onder leiding van de regeering, die daartoe 200 millioen per jaar moet leenen. De S. D. A. P. stelt in het gunstigste geval voor: een rente van 3% en geleidelijke aflossing van de hoofdsommen in 40 jaar. De arbeiders krijgen hiervoor 50.000 tot 55.000 arbeiders mogen 3 jaar werken in 40- urenweek voor de loonen, die het midden hou den tusschen de bestaande loonen en den werkloozensteun. Op iedere 200 millioen zit aan arbeidsloon Dus dat wordt: 3 jaar werk voor 50.00055.000 arbeiders tegen ver laagd weekloon, tot een totaal van 200 millioen gulden. Volgens het Plan van den Arbeid zal het Nederlandsche volk dus in 40 jaar behalve de geleende 600 millioen, nog 892 millioen rente betalen op een leening, waarvoor 50.000 55.000 arbeiders 3 jaar mogen werken tegen verlaagd loon, en voor een totale loonsom van 200 millioen. De arbeiders dus 200 millioen met werken, de bezitters 892 millioen zonder werken. Anders gezegd: om 55.000 arbeiders 3 jaar aan het werk te mogen zetten, moet het Nederlandsche volk 40 jaar „krom liggen" onder naar schatting ruim 22 millioen gulden per jaar, en daarbij jaarlijks nog 15 millioen aflossen. Bovendien komt hierbij nog voor de bezitters de droogge maakte grond in de Zuiderzee, waarvoor ze pacht krijgen of hypotheekrente. Verder moet betaald worden nieuwe rente op het vergroote kapitaal der spoorwegen (nieuwe stations, enz.), voorts rente op nieuw aangelegde electrische netten enz. enz. (Zie blz. 56 en 58 van het Plan) en nieuwe huizen en bedrijven, waarvoor ze weer huur en winst krijgen. (Zie blz. 59 en 60 van het Plan). Dc geldbezitters krijgen A. Bankiersloon bij uitgifte der leening (z.g. emissiekosten, minstens Vs pro mille 300.000.—. B. Korting van minstens 2 want de lee ning zal uitgegeven worden tegen den koers van 98'/=, dat is over de 3 jaar 12.000.000.(immers ze krijgen de volle 100 terug bij de aflossing). C. 40 jaar lang rente over een bedrag waar van ieder jaar bij aflossing 1/40 deel af gaat. Op 200 millioen komt het le jaar 6 millioen rente, het 40e jaar geen rente. Dus gemiddeld 3 millioen. Dit over 40 jaar is 120 millioen gulden. En voor de volle 600 millioen dus 360.000.000. D. In de 600 millioen zit 2/3 leveranties aan materiaal .waarop men zeker minstens 5% winst mag rekenen, is 20.000.000. Zonder werken krijgt dus de bezittende klasse over 40 jaar f392.300.000.— aan winst, en bovendien de 600 millioen geleend geld netjes terug. Maar de gemaakte winsten en renten kunnen weer op interest worden uit gezet. want de S. D. A. P. veronderstelt dat de rentebetaling nog wel 40 jaar zal doorgaan. Als de bezitters ieder jaar hun rente op interest zetten, en ook de winst, die ze maken volgens A. B en D, wordt de totaal te betalen rente ruim 892 millioen in die 40 laar. NEDERLANDSCHE UNIE VAN BELLAMY ANEN, (Centraal Bureau Schoterweg 26 Haarlem). Wij hebben dit stuk ter inzage gegeven aan de Centrale Plan-Commissie (afdeeling Bureau Plan-Pers) die ons het volgende antwoord zond: Wij willen beginnen met de redactie van „Haarlem's Dagblad" dank te zeggen voor de mogelijkheid, die zij ons biedt, op het boven staande ingezonden stuk te repliceeren. Het ingezonden stuk is afkomstig van de Nederlandsche Unie van Bellamyanen. Deze „Unie" is een afgescheiden groep van de officieele, reeds lang bestaande „Internatio nale Vereenieing Bellamy". De officieele Nederlandsche Vereeniging van Bel la misten staat tegenover het Plan van den A"heid d"o ook geheel anders. Een der leiders daarvan schreef in een ingezonden stuk in „Het Volk", ju'st naar aanleiding van bovenstaand ,als manifest ver spreid, ingezonden stuk „Geen vechter voor toepassing van de eco nomie van Bellamy kan anders dan met lof over het Plan van den Arbeid spreken." Het afgescheiden groepje denkt er anders over. Dit is zijn goed recht. Maar wij willen dan toch de vraag stellen, of het niet op merkelijk is. dat. terwiil de communisten het parool uitgaven „de actie voor het Plan van den Arbeid te doorkruisen", de leidinggevende figuur in dit groepje, Dr. Koch, een bekend communist is? Thans de inhoud van het fantastische stukje. De berekeningen zijn volkomen mis. Men vergeet bij de arbeidsloonen maar even de ge- heele indirecte en secundaire werkgelegen heid mede te tellen om van de conjunctuur- opleving. die het gevolg kan zijn. maar heele- maal te zwijgen terwijl men wel aanneemt, dat de bezitter, na terug-ontvangst van rente en aflossing, deze bedragen opnieuw „uitzet" tegen rente. Dit laatste arbeidslooze inkomen dat uit geheel anderen arbeid wordt toe geëigend wordt maar mir nlchts. dir nichts, opgeteld bij de rente van 600 millioen Wij ontkennen niet, dat het een nadeel is, dat er in deze maatschappij voorloopig nog arbeidsloos inkomen moet worden betaald, hoewel zeker niet alle rente als arbeidsloos inkomen mag worden beschouwd. Dit is echter maar niet zoo te veranderen: dat is een kwestie van langeren adem. Maar als de Nederlandsche Unie van Bella myanen op zulk een onzinnige wijze aan het berekenen slaat, dan willen wij deze reken meesters wel eens een sommetje opgeven. Zij zullen in het Plan vinden elschen tot verlaging der huren (30 millioen), verlaging van hypo theekrente (40 millioen), en pachten (20 mil lioen), een totaalbedrag dus van ƒ90 millioen per jaar, afgezien nog van de verdere con versie van leeningen, de gevolgen van de credietbeheersching, enz.! Laten deze Bellamyanen eens berekenen, hoeveel voordeel dit beteekent, óók over een periode van 40 jaar met rente op rente, voor arbeiders, middenstanders en boeren en hoe veel nadeel dit beteekent voor de kapitaal bezitters. Het is in ieder geval „een beetje meer" zelfs dan de f 892 millioen, waarvan het bovenstaande stukje ten onrechte spreekt. Wij zien met belangstelling de publicatie van de juiste cijfers tegemoet. U. redactie, nogmaals dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, BUREAU PLAN-PERS. Algem. Mil. Pensioenbond. Een woord ter overdenking aan gepensioneerde militairen. Een gep. militair ontving bezoek van een oud-collega, welke hem wilde overtuigen van het nut om zich aan te sluiten bij de Alg. Mil. Pensioenbond; doch had hem op diens vraag een weigerend antwoord gegeven. Zijn zoon, een vooraanstaand vakvereeni- gingsman vroeg zijn vader waarom hij geen lid werd, waarop deze antwoordde: „Ach, het geeft toch niets". Ja vader, dat smoesje ken ik. U weet heel goed hoe enorm veel de A. M. P. reeds voor de laagste gepensionneerden en mil. weduwen heeft bereikt en daarom ben ik ernstig in u teleurgesteld. Heeft u dan niet begrepen dat een korting op de pensioenen in strijd is met art. 63, 122, 175 en 177 der Grondwet en met art. 4 dier wet, gewijzigd bij de wet van 26 April 1917: ,,De. wet verbindt alleen voor het toekomende en heeft geen terugwerkende kracht"? Dat de Regeering bij de nieuwe cumulatie- wet deze wetsbepaling ook in toepassing brengt? Dat op uw pensioenactie de bepaling voor komt: „De pensioenen zijn onvervreemd baar"? En niettegenstaande dit alles wil de re geering een korting op uw pensioen toepas sen en heeft daartoe de commissie Palm op gedragen een rapport uit te brengen over een nieuwe herberekening. Denkt u dan niét aan de belangen van moeder en mijn minderjarige broeder en zuster? Vader, indien u geen lid wordt van de A. M. P. laat ik u inschrijven en zal ik de con tributie betalen, want ik wil mij over mijn vader niet schamen. De vader wist tegen de redeneering van zijn zoon niets in te brengen, hij erkende de onrechtvaardigheid dat op zijn pensioen een korting toegepast zou kunnen worden en werd lid van de A. M. P. Ik hoop dat de gep. militairen in onze ge meente en omgeving het voorbeeld van deze vader zullen volgen, want hun pensioen is in gevaar. BEVERWIJK. 1 December 1935. Een gep. militair. De oude rails. Geachte redactie, Zal men de put dempen als het kalf ver dronken is? De oude rails blijven volgens de berichten nu weer liggen omdat er geen geld aanwezig isom weer een behoor lijken weg te krijgen. Waarom dan geen werk- loozen aan dit werk gezet? Mij dunkt dat is beter dan den steun zoo te geven. Ten eerste vervelen zij zich dan niet en ten 2e loopen de fietsers geen kans een salto mortale te maken, wat men maar al te vaak ziet ge beuren, vooral bij marktdagen op de Ged. Oude Gracht, waar dan het verkeer toch al veel te wenschen overlaat. Met dank voor de plaatsing, EEN ABONNé. Koopt geen oorlogsspeelgoed! Vliegmachinebouw in de kinderkamer! In de „Vredespersberichten" schrijft Hz.: „Van bevriende zijde zond men ons een speelgoedprospectus, waarin Dux-speelgoede- ren zijn afgebeeld. Daarop prijkt naast auto- tjes en vliegmachines de „werkelijk uit elkaar slaande Dux Vliegmachinebom, een gepaten teerd nieuwtje met een werking, overeenkom stig de werkelijkheid. Goed vernikkeld of ver lakt". Het ding ziet er keurig uit; jongens vinden het prachtig. Ouderen verstaan de duivelsche strekking, willen wij hopen. Voorloopig houde St. Nicolaas zich aan pe pernoten voor onze kinderen en late de bom metjes aan Satan Mars". Waarde lezer, hiermede zijt gij het eens, nietwaar? Afgesproken dus. Geen oorlogsspeel- goed. Het artikel over dat Italiaansche jochie, dat als vrijwilliger naar het front wil. heeft ons iets geleerd, niet? Aan z ij n opvoeding heeft iets ontbroken! ALG. VER. „NOOIT MEER OORLOG" (Afd. Haarlem Ned. Vredes-Actie) Secr. Berkenstraat 22 Ouderdomsrente. Met belangstelling las ik uit de Tweede Kamerverslagen, dat de heer van Houten op de bres is gesprongen voor de belangen van de 65-jarigen, die geen ouderdomsrente genie ten en een motie hiervoor had ingediend welke werd verworpen. Was die motie aangenomen dan zou er toch een groote onbillijkheid in schuilen tegenover diegenen die zich vanaf 3 Decem ber 1919, datum waarop de Ouderdomswet 1919 in werking trad, verzekerd hadden tegen f 3 per week ingaande op 65-jarigen leeftijd en waartoe de gelegenheid openstond gedurende 4 jaar tot 3 December 1923 Mijns inziens zou het meer kans van slagen hebben een motie in te dienen, waarin de mogelijkheid werd geschapen de gelegenheid om zich te verzekeren volgens de Ouder domswet 1919 opnieuw te doen openstellen Gegadigden zouden dan de premies vanaf 3 December 1919 meoten betalen. Iemand van 65 jaar zou du» op 3 December 1935 16 jaar premie of ruim f 300 moeten betalen en bij storting ineens direct in aanmerking komen voor ouderdomsrente. 65-jarigen, die dit niet kunnen, zullen dus zooveel latere hun f 3 ouderdomsrente ont vangen totdat het verschuldigde bedrag aan premies is aangezuiverd. Ten eerste heeft een 65-jarige in dit laat ste geval toch het vooruitzicht op ruim 67- jarigen leeftijd in het genot van ouderdoms rente te komen en zoo vervolgens ook de ouderen Ten tweede kunnen de kosten hieraan verbonden voor den staat voor een groot ge deelte beschouwd worden als een voorschot, daar door het in circulatie komen van deze ouderdomsrente meer koopkracht ontstaat, minder werklc* heid, dus minder steunuit- keering en ten slotte vloeit een groot gedeelte weer terug in de schatkist door grootere op brengst van directe en indirecte belastingen. Wellicht dat dit denkbeeld in een motie samengevat meer kans heeft te worden aan genomen. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende ruimte, M. E. DROST. Oproeping aan het Nederlandsche Volk. Oproeping aan het Nederlandsche volk! De wereld staat aan een keerpunt. Genéve heeft oorlog tot misdaad verklaard; 52 staten hebben besloten den staat-misdadiger te straffen. Financieele en eeconomische sanc ties zijn daartoe de vreedzame middelen. Dit beteekent practisch de toepassing van nieuwe internationale wetten. Onze Nederlandsche Regeering heeft zich daar loyaal achter geschaard. Kan de Re- geering alléén de sancties ten uitvoer bren gen? Neen. Daarvoor is eerlijke, onbaatzuch tige medewerking van het geheele volk noodig. Allen moeten begrijpen dat een mach tig beginsel op het spel staat. Het gaat om recht boven geweld In de toekomst. Op dit oogenblik ligt „vrede" niet uitslui tend in de handen der Regeeringen. Nu is het aan de volken om zelf de organisatie er van ter hand te nemen en het algemeen be lang te stellen boven eigenbelang. Het gaat om een nieuwe toekomst. Het gaat om een vredes-eenheidsfront der Volken, niet alléén der Regeeringen. Volk van Nederland, staat loyaal achter uwe Regeering, beseft uw macht en uw plicht, 'i INT. VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659 (Adv. Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN- Handschoenen en ceinturen, kinderarmband, aetetasch: Politiebureau, Smedestraat: hon den en katten. Kennel Fauna. Fr. Varkens- markt; hondenhalsband, Roelands, Oranje kade 9; kano, Rusman, Schalkwijkerweg 140; alpinomuts, Tiboel, Zuid-Brouwersstraat 30; potlood, Bogaert, Steenbokstraat 20; rijwiel plaatje, Kailinger, Gen. de la Reijstraat 68; idem, Heiligers, R.K. rijwielstalling, Spaarne- kerk; idem, Toeset, Burgwal 113; idem, Boo gaard. Overtonweg 15; sloop; v. d. Veldt, Een- drachtstraat 62; teekeningen; v. d. Schilde, Brouwerskade 45zw.; boodschappentasch, Wol- bracht. Kasteieinstraat 4; vulpen, Nijenhuis, Brakenburghstraat 9. HAARLEMSCHE ONDERWIJZERS TOONEEL VEREENIGING. De Haariemsche Onderwijzers Tooneelver- eeniging, die op de Sint Nicolaasfeesten van den Bond van Ned. Onderwijzers zooveel succes oogst met de opvoeringen van „Het Raadsel" en „Het recept van Zardavo" geeft op Woensdag 4 Dec. een opvoering dezer beide kinderstukken in Monopole te Zand- voort. Bovendien wordt op Woensdag 11 Dec. te Hillegom voor de winkeliersvereeniging .Kin dervreugd", tweemaal een opvoering van „Het recept van Zardavo" gegeven. HET ST. NICOLAASFEEST VAN DEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. De heer S. P. Doek, penningmeester van de St. Nicoiaas-Commissie van den Bond van Ned. Onderwijzers, schrijft ons, naar aan leiding van den zin in de recensie van den heer Schuil van het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der hoogste klassen, dat Zater dagavond in de groote Gem. Concertzaal ge geven werd: „en kosten waren blijkbaar niet gespaard". „Wij stellen er prijs op, te verklaren dat de aankleeding van het tooneel ons niets kost. Dank zij de welwillende medewerking van B. en W. van Haarlem, de directie van den Stadsschouwburg, de firma Nederkoorn en onze eigen leden hebben wij dit resultaat kunnen bereiken". Anegang 14 Telefoon 11963 Meer dan 25 jaar, Vulpenhouders onze specialiteit. Koopt dus bij ons een goede Vulpenhouder. Alle merken en prijzen voorhanden, alle met garantie. (Adv. Ingez. Med.) Het Bouwbedrijf. Over het nieuwe contract. Door den Nederlandschen Aannemersbond voor de bouwbedrijven zijn, mede namens de R.K. en Christelijke Patroonsbonden, in een uitvoerig schrijven aan de werknemersorga nisaties de nieuwe voorstellen voor een nieuw af te sluiten collectief contract toe gezonden. Deze voorstellen houden o.m. in, dat Haar lem van de Hoofdklasse in de le klasse ge plaatst zal worden. Haarlemmermeer van de 2e naar de 3e, Noord wijk en de Bollenstreek naar klasse 3 C. Voorts wordt o.m. voorgesteld om Katwijk, Noord en de Bollenstreek vrij te stellen van het verstrekken van vacantiebons DIEVEN STALEN NIETS. Zondagavond is ingebroken In de kinderbe waarplaats aan de Asterstraat. Een ruit is In gedrukt, de kamer van de directrice doorzocht, de linnenkast overhoop gehaald en een open schrijfbureau aan een onderzoek onderwor pen. Er wordt echter niets vermist. TOESLAG VOOR HET BOLLENBEDRIJF. De eerste uitbetalingen van het Toeslag fonds voor het Bloembollenbedrijf zullen voor het contractjaar 1935-1936 alsvolgt plaats vinden Op Vrijdag 20 December 1935: Te Hillegom: in het gebouw van den R.K. Volksbond des avonds van 5V27 uur. Te Lisse: in het gebouw van den R.K. Volksbond des avonds van 5V27 uur. Te Sassenheim: in het gebouw van de K.S-A. des avonds van 5.456.45 uur. Te Noordwijkerhout: in het gebouw voor werkloozen aan de Schoolstraat, des avonds van 8—8'/2 uur. Te Noordwijk: in het juvenaat, des avonds van 88V2 uur. Te Voorhout: in het Patronaat, des avonds te 8.15 uur precies. Op Zaterdag 21 December 1935 Te Bennebroek: in het gebouw van den R.K. Volksbond, des middags te 3 uur. Te Heemstede: in het gebouw van den R.K. Volksbond, des namiddags te 3V2 uur. Te Overveen: ten huize van G. v. d. Veld, Rollandspad 15, des middags te 4y2 uur. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN -BRIEF KAARTEN. Woensdag begint voor de twaalfde maal de verkoop der Weldadigheidspostzegels en -briefkaarten „Voor het Kind". Dringender dan ooit roept het Comité, dat zich hier ter stede met den verkoop belast heeft, daarvoor de belangstelling en de hulp der burgerij in. De nood der tijden maakt, dat alle vereenl- gingen, die zich het lot van het misdeelde kind aantrekken, met groote moeilijkheden te kam pen hebben: de bijdragen van particulieren worden steeds minder en de subsidies uit de overheidskassen worden verlaagd of geheel ingetrokken. Tegenover de verminderde inkomsten staan echter verhoogde uitgaven. De ontzaglijke werkloosheid maakt, dat tal van ouders in het geheel niet in staat zijn iets voor hun eigen misdeelde kinderen te doen en dus niet als vroeger een deel der verzorgingskosten voor hun rekening kunnen nemen. Naar de opbrengst der Weldadigheids postzegels en -briefkaarten wordt daarom al om in den lande reikhalzend uitgezien. Het zijn vele en velerlei vereenigingen, die daar van een deel krijgen: de vacantiekolonies van alle gezindten: de vereenigingen. die zich met de zorg voor het achterlijke kind belas ten en de organisaties, die zich het lot van het verwaarloosde kind aantrekken. Alle Haariemsche vereenigingen, die zich op dit terrein bewegen, ook de Haariemsche afdee- lingen der landelijke centrales, hebben er dus belang bij, dat de opbrengst zoo groot moge lijk wordt. De postzegels zijn aan alle postkantoren en postagentschappen verkrijgbaar. Bovendien heeft het Haariemsche Comité speciale stands ingericht op het Hoofdpostkantoor en de bij kantoren Tempeliersstraat en Schoterweg, waar behalve de postzegels de briefkaarten „Voor het Kind" verkrijgbaar zijn. Dit jaar wordt een zeer mooie bloemenserie verkocht, ontworpen door J. Voerman Jr., een Kerst kaart van Ch. Eyck, een nieuwjaarskaart van Louis Apol en een kinderkaart van Lies van Wiiles, alles bijzonder geslaagd. De stands zijn geopend van des morgens 9.30 tot 's middags 17 uur. NU DE SANCTIES IN WERKING ZIJN. Om aan het benoodigde oorlogs materiaal te komen worden thans in Italië zelfs de ijzeren hekken van publieke en particuliere parken afgebroken om aan de wapenindustrie te worden afgeleverd. EEN ANTI-SANEERINGSBROCHURE. Het Anti-Saneerlngs-Comlté heeft een brochure uitgegeven, omdat vele vakger.oo- ten naar zij meent, „de verderfelijke werking en funeste gevolgen van de saneering, nog niet voldoende begrijpen". De brochure is geschreven door J. P. Th. de Brabander en heeft als titel „Beteekent de saneering de ondergang van de Nederland sche bloembollenteelt?" De gevolgen van de saneering zijn'naar het oordeel van het comité voornamelijk de onder staande, welke punten uitvoerig worden toege licht: I. De saneering bracht ons beperking der pro ductie. een onmogelijke teeltregeling en beper king van handel. II. Ze bracht werkloosheid, willekeur, smok kelarij en corruptie en haalt de handelsmoraal naar omlaag. III. Ze bevorderde bovenal de verplaatsing van de cultuur naar het buitenland en maakte daardoor zichzelf onmogelijk. IV. Ze 2al bevorderen, dat een of meer lan den geheel of gedeeltelijk voor bloembollen zullen gaan sluiten of althans de invoer zoo veel mogelijk zullen gaan beperken. Waar deze invoer reeds beperkt is. zal de saneering be vorderen, dat alle beperkende maatregelen in zulk een land langer gehandhaafd zuilen blij ven, dan wanneer er geen saneering is. V. Ze legde ons bedrijf haast of geheel on duldbare lasten en kosten op. Zoo groot zelfs, dat de regeering de consequenties niet aan durfde en „Het vak" zelf opdroeg om voor het binnenkomen der benoodigde bedragen te zorgen. VI. Het minimumprijzenstelsel werkt als een premie op overbodig gebleken soorten en be teekent in de praktijk, eenheidsprijzen. VII. Prijs- en teeltregeling zijn in strijd met de wetten der natuur en van de economie. VIII. De stelling der saneerders, dat de duurte uit de schraalte van aanbod moet ko men, is totaal verkeerd. IX. De saneering doet ons een totaal ver keerde handelstactiek toepassen. X. De kleine kweeker wordt het eerst de dupe der genomen maatregelen. XI. De saneering maakte ons van vrije burgers tot slaven en doodt daardoor alle energie en breidelt 't particuliere initiatief. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen) TOEPASSING LOTERIJWET 1905. Ter bevordering van een juiste handhaving der Loterij wet 1905 wordt door den Minister van Justitie onder de aandacht gebracht, dat de zoogenaamde puzzlewedstrijden, zooals die worden aangekondigd in dagbladen, periodie ken. reclamebiljetten enz. in den vorm van krulswoordpuzzlcs, prijsvragen en dergelijke, den laatsten tijd hand over hand toenemen, Aanvankelijk beperkt in aantal en vorm hoewel veelal steeds formeel, echter in het al gemeen niet op ernstige wijze, overtreding der Loterijwet 1905 opleverend^ is dit reclame middel steeds meer van karakter veranderd en vormt herhaaldelijk een ernstige overtre ding der Loterijwet. Men tracht met de hier bedoelde middelen de publieke aandacht te trekken en Xe vestigen op eigen onderneming dan wel op bepaalde door haar in den hanael gebrachte artikelen, om zoodoende den afzet te bevorderen. De waarde der uitgeloofde px-ijzen neemt toe. De fabrikant of winkelier, die door middel van zijn puzzle zooveel mogelijk belangstelling zal trachten te trekken voor zijn zaak, zal er veelal toe overgaan, puzzles zonder ernstige moeilijkheden op te geven, met als gevolg dat vrijwel uitgesloten is te achten, dat onder de goede oplossers niet zou worden behoeven te worden geloot, ter aanwijzing der prijswin naars. Als men voorts in aanmerking neemt, dat het straffeloos doen plaats hebben van deze puzzlewedstrijden door den een, diens concur rent en anderen er allicht toe brengt hetzelfde te doen, dan zal het duidelijk zijn, dat het ge- wenscht is, dat de justitie en politie haar bij zondere aandacht hieraan geven. Ter voorkoming van schade en andere on aangenaamheden worden belanghebbenden gewaarschuwd, met het vorenstaande rekening te houden. „PLANTERS". Op verzoek zal door de Vereeniging voor Ned. Herv. Jeugdwerk. Haarlem-Noord, af deeling van de Chr. Jongemannen Vereeni ging, een herhaling gegeven worden var. de opvoering van .Planters", een tooneelstuk in 4 bedrijven van P. de Boer. Deze opvoe ring zal plaats vir.den op Maandagavond 9 December in de Marnixschool, Van Egmor.d- straat. Haarlem-Noord. De netto-opbrengst Is ten bate van het bouwfonds van een Jeugdhuis. OPMERKINGEN VAN LEZERS DE TOEGANG TOT HET R. C. H.-TERREIN. Een voetballiefhebber beklaagt er zich over, dat hij Zondagmiddag bij den toegang van het R. C. H.-terrein bij het loket van den 45 cents rang heeft moeten wachten, eer hij een plaats bewijs kon koopen. Hij kwam enkele minuten vóór tweeën bij het terrein. Tot zijn verbazing zag hij, dat er maar één loket beschikbaar was voor dezen rang. Het stond er toen stampvol. Toen hij eindelijk tot het terrein kon worden toegela ten, was de wedstrijd al begonnen. Inzender vraagt of het bestuur van R C. H. bij belang rijke wedstrijden méér loketten voor dezen rang beschikbaar wil stellen. We hebben dit voor hem aan het R. C. H - bestuur gevraagd. Ons werd medegedeeld, dat dit euvel op eik voetbalterrein bij een be langrijken wedstrijd voorkomt. Er waren Zon dag niet mind ir dan acht, loketten beschik baar, o.a. één voor werkloozen, één voor jon gens en twee voor den rang van 45 cent. Maar vele toeschouwers komen altijd pas even vóór het begin van den wedstrijd, zoodat er wel een pstopping moet plaats hebben. Er zijn twee middelen, om aan het wachten te ontkomen, namelijk vroeger komen of van den voorver koop gebruik maken. Dan gaat alles veel ge regelder.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11