Sint Nicolaas 1 Het conflict in Oost-Afrika. fUoett - Bekaupseh etalages om te v/orden leegge kocht. Mouwschudderij. Uit Abessynië. Hei Beftutgeijksie 53e Jaargang No. 16088 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 3 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. FEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames ƒ0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag ea aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250 -, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger /30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Geforceerde oplossingoverwogen. LONDEN. 2 December. (Van onzen correspondent). De Fransche pogingen om in besprekingen met Italiaansche diplomaten een oplossing te vinden voor een vreedzame regeling van het Italiaansch-Abessynische dispuut zijn tot heden even volhardend als vruchteloos geweest. De eerste Fransche voorst-ellen later uitgewerkt en aangenomen door de Commissie van Vijf van den Volkenbond dateeren reeds van voor den oorlog. Ze vormden naar aller oordeel met uitzon dering van het Italiaansche een grond slag voor een regeling. Nu de oorlog is uit gebroken vox-men ze naar aller oordeel met uitzondering wellicht van het Fransche en, wie weet, het Italiaansche zulk een grondslag niet meer. De meeste landen zijn van meening, dat Italië den specialen in vloed. welken het bij uitvoering van die eer ste voorstellen in Abessynië zou hebben ver- ki-egen, nu het ten oorlog is gegaan niet meer verdient. De oorspronkelijke Fransche voorstellen gaven Italië het beheer over de Abessynische politie en misschien zelfs over het leger. Zelfs de Fi-anschen beseffen, dat dit na hetgeen ls voorgevallen nooit door de A'bessyniëx-s kan worden goedgekeurd. Als basis van onderhandelingen zijn dus deze voorstellen vervallen. Het is overigens'wel bekend, dat Fraxxkrijk en Engeland van meen in g verschillen over de vraag wat nil eigenlijk een goede basis voor de beslechting van het geschil zou zijn. De Frartschen meenen, dat de Negus tevre den gesteld kan worden door hem met Ita liaansche „medewerking" meer gezag te ge- vexx in de half-onafhankelijke (niet-Amhari- sche) deelen van zijn rijk. De Franschen stel len Marokko tot voorbeeld, waar de Sultan mee te zeggen heeft in het Marokkaansch gebied onder Fransche bezetting dan voor heen toen de Franschen er niet waren. De Britten hechten niet veel aan deze oplossing, omdat zij meenen, dat er voortdurend wrij ving zou zijn tusschen de Abessynische en Italiaansche overheden en dat de Volken bond elk oogenblik tusschenbeiden zou moe ten komen om er de zaken recht te zetten. In Londensche diplomatieke kringen hoort men, dat Italië vrede wil maken onder de volgende voorwaarden: Inlijving van een breeds strook langs de grens van Eritrea, van de Ogaden, van Harrar en Aussa. De Italianen willen onafgebroken eigen land tusschen Eritrea en hun Somaliland. Zij eischen ook ander gebied. Bale. Boran en Kale 'het laatste grenzend aan Soedan) voor zich op. Om die redenen wil Engeland er niet van hooren. De uitdrukking, welke gewoonlijk wordt gebezigd, wanneer men een grondslag voor een regeling bespreekt is dat de regeling de goedkeuring moet hebben van den Volken bond. Italië en Abessynië. Indien men hoort wat Frankrijk en Italië overleggen en wat Groot-Brittannië eventueel zou willen over wegen dan moet men de gevolgtrekking ma ken. dat de goedkeuring van Abessynië des noods zal worden geforceerd. Een houding tegenover het dispuut, welke zich neerlegt bij dwang op Abessynië. druischt de pers hier getuigt er herhaaldelijk van tegen het rechtvaardigheidsgevoel van vele Britten in. A. K. VAN R. Ned. vliegtuig heeft onaangename ervaring. Door ontploffing hevig heen en weer geschud. Een Reuter-telegram uit Londen meldt: De bestuurder van een Nederlandsch vlieg tuig heeft gerapporteerd, dat toen hij op on geveer 450 meter hoogte tusschen Chatham en Sheerness vloog, zijn machine door een ontploffing hevig werd heen en weer geslin gerd en dat een der passagiers een vlam heeft gezien. Volgens de politie is dit veroorzaakt door schietoefeningen der artillerie tusschen bei de genoemde plaatsen; de vlam is waarschijn lijk afkomstig uit den loop van een kanon. De kerkstrijd in Duitschland. Oorlogsverklaring aan de Belijdeniskerk. In een decreet dat in de kringen van de belijdeniskerk wordt uitgelegd als gelijk staande met een openlijke oorlogsverklaring, verbiedt de rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden, Kerrl, naar Reuter uit Ber lijn meldt, aan de instellingen der Evange lische kerk, kerkelijke belastingen te heffen, predikanten te bevestigen, candidaten te exa- mineeren, Synodes bijeen te roepen en admi- nistratieve wei-kzaamheden van welken aard ook uit te oefenen. Het decreet treedt vandaag in werking. De kerkelijke groepen die er zich tegen ver zetten, kunnen ontbonden worden. MAAKT UW WONING ZONNIG! met AAN UW WANDEN. Gr. Houtstraat 179, Tel.14269 ui n i um nmmm 11 üii i (Adv. ingez. Med.) De Vicaris-Generaal. Mgr. M. P. J. Möllmann. Mgr. M. P. J. Möllmann, die binnenkort zal aftreden als vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem. Het is bekend dat- bij het optreden van een nieuwen Bisschop de Vicai-is-Generaal af treedt. De tegenwoordige Vicaris-Generaal in het Bisdom Haarlem, Mgr. M. P. G. Möllmann, heeft te kennen gegeven dat hij wegens zijn hoogen leeftijd niet voor een herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. Mgr. Möllmann werd 18 Februari 1869 te Amsterdam geboren. Hij is dus thans 66 jaar. Na de Bisschoppelijke Semenarie bezocht te hebben werd hij in 1893 benoemd tot secreta ris van het Bisdom Haarlem, in 1911 werd hij benoemd tot Vicaris-Generaal van den Bis schop van Haarlem. In 1911 werd hij benoemd tot Kanunnik. De Bisschopsbenoeming. Naar wij vernemen heeft de benoeming var. den nieuwen Bisschop van Haarlem eenige vertraging ondervonden. De voordracht van drie personen is reeds langen tijd geleden op gemaakt maar met de doorzending naar Rome is gewacht tot het optreden van den nieuwer; internuntius in den Haag. Thans is de voor dracht naar Rome gezonden, de benoeming wordt over enkele weken verwacht. Over de voordracht wordt, zooals voorge schreven is, absolute geheimhouding bewaard. Voorgenomen uitbreiding van het Postkantoor. Nog geen vaste plannen gevormd. Omtrent de geruchten over een verbouwing van het postkantoor vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt twee huizen aan de Korte Zijlstraat, die reeds lang geleden voor dat doel door het rijk waren aangekocht, bij het hoofd gebouw te trekken. Deze uitbreiding is nood zakelijk, doordat de automatische telefoon dienst een grootere ruimte opeischt. Zoo wordt er o.a. een nieuwe versterkingsinstallatie ge bouwd. Het hoofdgebouw wordt daardoor te klein. De plannen voor deze verbouwing hebben echter nog allerminst een vasten vorm aange nomen. Ook het tijdstip, waarop met de werk zaamheden een begin zal worden gemaakt, is nog in het geheel niet bekend, al zal dit wel in den loop van het volgende jaar vallen. Vergunnings-localiteiten. Controle op vrouwelijke bediening. Wri ontvangen de volgende mededeeling van het Haarlemsche gemeentebestuur: „B. en W. van Haarlem deelen mede. dat bij koninklijk besluit de gemeente Haarlem is aangewezen als gemeente waar het ingevolge artikel 58, le lid der Drankwet 1931. verboden is zonder toestemming van den burgemeester, in een localiteit waarvoor Burgemeester en Wethouders een vergunning of een verlof A hebben verleend, vrouwelijke personen (met uitzondering van de inwonende echtgenoote en de inwonende dochters van den houder van de vergunning of van het verlof A) gedurende de uitoefening van het bedrijf dienst te later, doen of vanwege den houder vaxx de vergun ning of van het verlof aanwezig te doen zijn. Overtreding van dit voorschrift wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste vijf we ken of geldboete van ten hoogste honderd vijf tig gulden." Wij vernemen 4at het in geen geval de be doeling is om in het algemeen vrouwelijke krachten te weren, alleen is thans de moge lijkheid geschapen ongewenschte elementen die daaronder mochten zijn uit te sluiten. Onder deze bepaling vallen ook zakexx als Heck's lunchroom en de luxxcliroom Franken. Bakfietser doodgereden op Amsterdamsche Vaart. Was het vehikel onverlicht? Wederom is een bakfiets op de Amster damsche Vaart aangereden door een ach- teroprijdende auto. Dit keer is het ongeluk geschied doordat de bakfiets waarschijn lijk geen achterlicht heeft gehad. Maandagavond te ongeveer kwart voor vijf reed op den Rijksstraatweg tusschen Half weg en Haarlem ter hoogte van de Vinken- brug in de richting Haarlem een bakfiets, die van achteren werd aangereden door een personenauto, bestuurd door een heer uit Leiden. Tengevolge van deze aanrijding werd de bakfiets op de trambaaix geslingerd, ter wijl de bestuurder op den weg terecht kwam. De bakfiets was waarschijnlijk onverlicht. Achter de auto reed een tweede personen- auto, bestuurd door iemand uit Haarlem, welke met gedimde lichten reed en den op den weg liggenden man niet zag. waardoor deze door deix slinger van de auto werd ge grepen en ongeveer 15 meter meegesleurd werd Dr. Kuipers uit Halfweg werd onmid dellijk gewaarschuwd, doch toen hij ter plaatse arriveerde, bleek de man reeds te zijn overleden. De ongelukkige heette Gorter, afkomstig uit Rotterdam en verblijf houden de te Haar lem. De gemeente-politie uit Halfweg stelde een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. De beide wagens, die licht beschadigd waren en de bakfiets wer den in beslag genomen. Het lijk is naar de Maria'-Stichting te Haarlem overgebracht. Brandkast van spoorwegen lichter gemaakt. Uit kantoor te Leeuwarden 15.000 a 16.000 gestolen. Te Leeuwarden is ingebroken in. het kan toor van de ambtenaren van het bestel- goederenbureau der Nedex-landsche Spoorwe gen aan dexx Stationsweg. Met een valschen sleutel is de brandkast opengemaakt, waarna de dieven den inhoud ten bedrage van f 15.000 a f 16.000 hebben medegenomen. De ge pensionneerden- die Maandag hun pen sioen in ontvangst zouden nemen, moesten thans tot heden op de uitbetaling wachten. Van de dieven heeft men geen spoor kunnen ontdekken. Nergens zijn sporen van braak aangetroffen, ook xxiet aan de brandkast. De polxtie stelt een uitgebreid onderzoek in. mogen gezien worden, maar zij zijn gemaakt Wij leven in een sfeer Van prettige geheimpjes, Zijn vol surprises weer En fabriceex-en rijnfrpjes; Nooit wordt de poëzie Zoo hoog ten troon geheven, Door tal van menschen, die Verstokt prozaïsch leven. Dan nu het groote feest. Alweer zoo dicht genaderd, Beroep doet op den geest Als dichterlijk geaderd En in mijn eigen klein gezin Kijkt men mij haast met afkeer aaxx. Zij vragen, wanneer ik begin. Of heb ik het soms al gedaan? Wij rekenen al sowieso. Op veel en lang gerijm van jou. Bij ieder, ook het kleinst, cadeau. Jij schudt ze immers uit je mouw. Nu staar ik op 't papier En tracht een rijm te Tanden, Voor 't Sinterklaasplezier Van magen exx van vrinden En i k mag niet volstaan Met zoomaar iets te lijmen. Uw rijm mag kreupel gaan. Maar ik moet zuiver rijmen. Als het niet klopt in woord Of zuiverheid van meter, Dan zeggen zij verstoord: Je doet het weieens beter En op ïxiijn voorhoofd parelt zweet Terwijl ik droef te staren zit. Omdat ik er geen weg op weet. De pen wordt droog, 't papier blijft wit, Ik zie de kat, zij likt haar snuit En kijkt of ze iets zeggen wou, Ze rekt zich nog eexxs heerlijk uit En zegt dan bitter hoonend; Mouw! P. GASUS. Auto door afsluitboomen gereden. Juist voor de spoorbaan blijven staan. ZUTFEN, 3 December (A.N.P.) Gister avond is een personenauto, bestuurd door den heer v. d B. uit Rotterdam, op den weg naar Voorst door de neergelaten afsluit boom op den overweg gelegen op den rijks straatweg ZutfenApeldoorn, gereden. De auto kwam juist voor den spoorlijn tot staan zoodat de personentrein, die uit Voorst het station Zutfen naderde, rakeling langs de auto reed. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De auto werd aaxx de voorzijde beschadigd, doch kon op eigen kracht verder rijden. De bestuurder verklaarde, dat hij de afsluitboom niet had gezien door het ver blindend licht van een „tegenligger", die aan de andere zijde van de afsluitboomen stond te wachten. De spoorwegaanslag te Oldenbroek. Krijgsraad wijst vonnis. DEN BOSCH, 3 December (A.N.P.) De krijgsraad van Den Bosch wees heden vonnis in de zaak van den spoorwegaanslag te Ol denbroek op 18 Augustus j.l.. welke zaak acht dagen geleden werd behandeld en waarvoor drie dienstplichtigen van het derde regiment veldartillerie te Breda terecht stonden. De De 20-jarige soldaat H. C. H., tegen wien zes maanden gevangenisstraf was geëischt werd veroordeeld tot vijf maanden, de 20-jarige korporaal B. overeenkomstig den eisch tot drie maanden gevangenisstraf en verlaging van rang en de 20-jarige soldaat W. tot veer tien dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. VRIJZ. DEM. VROUWEN CLUB Men sc lix-ij ft ons: Bovengenoemde vrouwenclub vergaderde ter bespreking van de plannen van actie. Na uitvoerige besprekingen werd in groote trek ken een plan vastgesteld. Verschillende dames gaven zich op voor de werkcommissie. Later zal hieruit een nieuw bestuur worden samen gesteld. Mevr. Bakker-Nort, die namens het Hoofdbestuur aanwezig was, beantwoordde de verschillende aan haar gedane vragen. Met een woord van dank aaxx de aanwezigen sloot de presidente de zeer geanimeerde vergade ring. De luchtbescherming te Haarlem. Over de voorbereiding. Wij hebben indertijd reeds medegedeeld, dat dc Commissaris van Politie, de heer E. H. Tenckixxck, aangewezen is als leider de luchtbescherming te Haarlem. Er zijn reeds verschillende voorbei'eidlngen getrof fen maar met de definitieve uitwerking der plannen moet nog zoo zei de heer Tenckinck ons gewacht worden tot het reeds aangekondigde wetsontwerp inzake de luchtbeschei-ming aangenomen is. Eerst dan krijgt men de beschikking over voldoende geldmiddelen, want dit is een der onderdeelen die bij deze wet geregeld zullen worden. De slichting van een comité uit de burgerij is in voorbereiding om de organisatie van de luchtbescherming te bevorderen. Het woord is aan.... Rochebrune: Wanneer een man en een vrouw gètrouwd zijn, eindigt huji roman en begint hun ge schiedenis. TROEPEN UIT HARRAR TERUGGETROK KEN. De negus heeft bcslotexi alle troe pen uit Harrar terug te trekken om op deze wijze de stad voor een lucht bombardement te behoeden. RAS KASSA AFVALLIG? Er zijn geruchten in omloop, volgens welke Ras Kassa in zijn trouw aan den keizer wankelt. Hij zou er over denken zich bij de Italianen aan te sluiten. Men herinnert er aan. dat Ras Kassa als kleinzoon van Mene- lik II recht heeft op den troon. Men zie verder pag. 4 en 1. ST. NICOLAAS GESCHENKEN Bel L< OEMENMAGAZIJN gierstraat 75 - telefoon 14858 (Adv. Ingez. Med.) Wordt Ras Kassa afvallig? Zijn boodschappers zouden reeds met de Italianen besprekingen hebben gevoerd. LONDEN, 3 Dec. (A.N.P.) Volgens een Reuter-bericht uit Dzjiboeti zijn hardnek kige geruchten in omloop, volgens welke Ras Kassa in zijn trouw aan de regeering te Addis Abeba wankelt. Handelaren en stam hoofden. die naar Fransch-Somaliland zijn gekomen, vertelden allen hetzelfde. Zij be weerden dat Ras Kassa als achterneef van negus Menelik een evengoed recht heeft op den troon als Haile Selassie. De verhouding tusschen beiden is den laat- sten tijd slecht geweest. Ras Kassa zou er over denken zich bij de Italianen aan te slui ten Het schijnt, dat te Amba Alasji reeds boodschappers zijn aangekomen om te infor- meeren, op welke voorwaarden zijn onder werping en die van zijn provincie in midden- Amhara zou kunnen worden geaccepteerd. De negus heeft van deze berichten kennis gekregen en Ras Seyoem opdracht gegeven zijn troepen zoo spoedig mogelijk uit de provincie Tembien over te brengen en zich zelf te begeven naar Ras Kassa. De negus heeft besloten de Abessynische troe pen uit Harrar terug te trekken. pag. 4 Het Bntsche kabinet is in principe voor een olie-embargo. pag. 4 Dc zuster van den Britschen koning, prinses Victoria is op 67 jarigen leeftijd overicden. pag. 4 De rcgecring wil de kleine middenstanders steunen. pag. 3 Een wetsontwerp tot het weren van particu liere machtsvorming is ingediend. pag. 3 Binnenkort wordt een beslissing genomen over de reoganisatie van den Kon Holl. Lloyd. pag. 3 Behoud en verruiming van werkgelegenheid alleen mogelijk via binnenlandschc en via export-markten. Pag- 3 Er zijn nog geen vaste plannen gevormd voor de uitbreiding van het Postkantoor te Haar lem. pag. 1 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 6 Euwe staat thans, doordat hij de 25e partij heeft gewonnen, een punt op den wereld kampioen voor. pag. 11 Schaakrubriek pag. 11 Laatste Berichten pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. Het Snelle Ding: De Eenzame. pag. 3 Van een bijzonderen correspondent: Pathe tische stemming van het Italiaansche volk. pag. 4 Amsterdam en het Tooneelleven. pag. 3 Hoe Drente zich ontwikkelt. 13 J. B. Schuil over: Een glas water. pag. 2 C. J. v. T. Onze 39: F. C. Noordhoff. PaS 8 Criticus over den wedstrijd, Kinheim—DO.S. pag. 11

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1