DE BILT I Nieuwe Uitgaven DINSDAG 3 DECEMBER 1935 HAARDEM'S DAGBL'AD 2 Tentoonstelling in onze Tijdingzaal geopend. !s tentoonstelling van onze Kinderrubriek in onze tijdingzaal geopend, een tentoonstelling van speelgoederen, be stemd voor kinderen in tien inrichtingen. Ondar de meer dan duizend voorwerpen zijn zelfgemaakte dingen van gezonde kinde ren voor zieke kinderen, gerepareerde en weer opgeklapte speelgoederen en ook gekochte. De tentoonstelling ziet er alleraardigt uit. Volop speelgoed, platen, keukens, huiskamers, telefoon, poppen, wiegen en wat er allemaal nog n:et meer is te bedenken. Het is ook al voor den twee en twintigsten keer dat me vrouw W. BlombergZeeman deze tentoon stelling in elkaar zet en de goederen onder de ziekenhuizen en andere instellingen verdeelt. Twee en twintig jaar geleden waren de goederen voor één zaaltje uit het St.-Elisa- bethsgasthuis en nukrijgen kinderen uit het St\-E3:sabethsgasthuis, De Mariastichting. het Diaconessenhuis, Brederodeduin, Licht hoeve, St.-Antoniusziekenhuis te IJmuiden, Kijkduin te Zandvoort, Kinderbewaarplaatsen in de Asterstraat en in Haarlem-Noord, het Kindertehuis aan den Schotersingel al het mooisHieraan is wel te zien dat de zaak zich aardig heeft uitgebreid. Bovendien krijgen enkele zusters van Maat schappelijk werk nog eenige presentjes, die zij kunnen verdeelen onder kinderen, die eens met een dezer instellingen in aanraking zijn geweest en ook nu nog onder controle zijn. Er wordt voor de bezichtiging van het aar dige werk der gezonde kinderen voor de zieke kinderen een dubbeltje entree geheven. Dit mag niemand weerhouden te komen kijken. Integendeel, juist óm het dubbeltje óók moet men komen zien, want de opbrengst dei- entreegelden is voor de bestrijding der tuber culose en men kan moeilijk een tentoonstelling vinden als die van de kinderrubriek van Haarlèm's Dagblad, welke zoo veelzijdig goed doet Er wordt dan ook op „uitverkochte zalen" gerekend. OOST WEST EGYPTE 'T BEST. Vanavond speelt Het Centraal Tooneel in onzen Stadsschouwburg Oost West Egypte 't best. Allen, die een luchtig amusant blijspel vol maakt willen zien spelen, kan ik deze voor stelling aanbevelen. Het is van Mary Dressel- huys, Rie Gilhuys, Cees Laseur en Joan Rem- melts een kwartetspel, zoo geestig, licht en vlot als men zich niet beter kan wenschen. J. B. S DAME AANGEREDEN. Maandagmorgen kwart over twaalf stak een 3S-jarige dame in de Koningstraat van het Pand naar de Groote Markt de straat over, zonder op het verkeer te letten. Zij liep tegen een passeerende auto op, kreeg een wond boven het linkeroog en een lichte her senschudding. Zij werd eerst door leden van den Ongevallendienst verbonden, waarna zij per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd werd. De remmen van de auto bleken in orde te zijn. Het auto-ongeluk te Dorplein. Inzake het ernstige auto-ongeluk te Dor plein onder Weert, dat in den nacht van Zondag op Maandag heeft plaats gehad, ver nemen wij nader, dat de auto bestuurd werd door den 23-jarigen H. L. Gielen, fourage- handelaar te Nederweert. Achter in de auto waren gezeten de 23- jarige slagersknecht Th. Peeters uit Neder weert. zijn broer de 30-jarige F. Peeters, chauffeur van beroep en de 18-jarige G. HÖlsken uit Weert, van beroep slagersknecht. Th. Peeters en G. Hölsken waren beide in betrekking bij den slager L. Nouwen te Weert Zij kenden elkander derhalve zeer goed. Toen 't gezelschap dan ook Hölsken waren beide in reed, onderweg opmerkte, werd hij uitge- noodigd eveneens in de auto te stappen, ter wijl zijn fiets voor op den wagen gebonden werd. De fiets is bij het botsen van de auto tegen een brugleuning totaal vernield. Ook de auto is zwaar gehavend. SINTERKLAAS IHTGENOODIGD DOOR ,,'T KLEL'TERHUYS". De kinderen van de fröbelschool .,'t Kleu- terhuys" van mevrouw H. Schwarz-Reeser aan de Prins Hendriklaan 119 te Overveen, zullen Woensdagmiddag Sinterklaas in eigen persoon zien. Daarvoor is een zaaltje gehuurd in Stoop's Bad. Alle kinderen uit Overveen en de aan grenzende wijk in Haarlem zijn voor dit feest uitgenoodigd en zullen kunnen zien hoe voor Sinterklaas gebarenspelletjes worden opgevoerd door gecostumeerde kleine ac teurs Als Sinterklaas weg is staan er nog verscheidene verrassingen op het program. AGENDA Heden: DINSDAG 3 DECEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Oost West. Egypte 't best" door het Centraal Tooneel. 8.15 uur. Gebouw Prot. Bond. Berkenstraat, Haarlem N.: Witte Kruis. Ledenvergadering, 8 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 101 uur. Broederkerk. Ds. A. M. Berkhoff spreekt, 8 uur. Rembrandt Theater: „Episode". Op het tooneel Yong Kee Troupe, Chineesche acro baten. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Watt en Half Watt in „Met volle muziek". Op het tooneel: Tom Jersey, hand schaduwbeelden. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Op het verkeerde spoor". Doorloopende voorstelling van 7 tot 11.30 uur. Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad: Ten toonstelling 29 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 4 DECEMBER. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. Haarl. Drukkers- en Uitg. Mij. v.h. Gebr. Nobels. Alg. vergad. van aandeelh. Wagen weg 58, 11 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad: Ten toonstelling 10—9 uur. De stranding van de Jos. Maria, Omtrent de stranding van het motorschip Jos Maria, dat in dn nacht van Zondag op Maandag op de kust bij Egmond is ge- loopen, kunnen wij nog melden, dat het schip vrij spoedig nadat het IJmuiden had ver laten met moeilijkheden te kampen kreeg. De motor bleek te zwak te zijn om de schroef te trekken en nadat men verschillende din- had geprobeerd, bleef de motor geheel stil staan. Het schip was toen aan den tot een storm aangewakkerden wind overgeleverd en men dreef naar de Hollandsche kust toe. Men had wel radio aan boord, doch alleen een ontvangtoestel, zoodat men niemand opmerk zaam kon maken op de moeilijke positie waarin het schip verkeerde. De kapitein be sloot op behoorlijken afstand van de kust voor anker te gaan. Zoo heeft men eenigs uren gelegen. Het weer wer<j in den loop van den Zondag echter steeds ongunstiger. Een felle wind woei uit het Zuidwesten, die in der. avond de kracht van een storm aannam. Bij een der hevige slagen raakte het vaartuig los. De bemanning bestaande uit vijf koppen, de stuurman D. Zwama uit Leeuwarden, de machinist B. v. d. Peet uit Rotterdam en F. R. Rijpsmaf kok uit Amsterdam en de kapi tein Fleurbaay, kon niet uitrusten in deze omstandigheden. Om half twee Maandag ochtend liep het schip op de banken 21-2 K.M. ten Zuiden van Egmond aan Zee. De kapitein gaf een noodsein, doch dit werd op de kust niet opgemerkt. Toen liet hij drie vuurpijlen afschieten. Deze werden door een inwoner van Egmond gezien. De bemanning van de reddingboot maakte zich direct ge reed hulp te verleenen. Om twee uur werd de reddingboot uitgebracht en de tocht naar de plaats des onheils begonnen. Tegen drie uur kwam de boot langszij. Er stond toen nog veel water, zoodat het langszij komen met betrekkelijk weinig moeite gepaard ging. De bemanning kon goed overstappen. Tegen vier uur zag de bemanning van de reddingboot haar poging beloond, doordat de opvarenden van het gestrande schip veilig te Egmond aan land werden gezet. De Jos Maria maakl geen water. De Jos Maria is bij de Lloyd'* verzekerd. Provinciale Staten. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten voor de tweede gewone zitting van 1935 in openbare vergadering bijeen. Aan de orde werd gesteld de benoeming van leden in den raad van toezicht op de Provinciale Bedrijven. Gekozen werden in de vacature D. Kooiman de heer Klaas de Vries te Amsterdam en in de vacature Mr. C. H. Guépin de heer J. J. Korff, eveneens te Am sterdam. De heer R. P. van Royen, die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. De overige agendapunten werden commis soriaal gemaakt TWEE INBRAKEN. In een bewoond perceel in het Grotstuk te Heemstede is ingebroken, waarbij de dader zich •oegang heeft verschaft door het verbreken van een ruitje. Vermist wordt ongeveer f 100 en een winterjas. In een ander bewoond per ceel bij de Herfstlaan is in den zelfden nacht gepoogd in te breken, doch door het wakker worden van den bewoner gestoord, nam de dader de vlucht. GETUIGEN OPGEROEPEN. De Commissaris van Politie te Bloemen- daal verzoekt degenen, die Zondagnamiddag jl. omstreeks 4 uur, getuigen zijn geweest van het motorongeluk, dat heeft plaats gehad in de bocht DonkerelaanKerkplein te Bloe- méndaal, zich aan zijn bureau te Overveen te vervoegen. LAAT UW RIJWIEL NIET ONBEHEERD STAAN! Maandag zijn te Bloemendaal-dorp twee rijwielen ontvreemd. Laat dit een waarschu wing zijn voor degenen, die hun rijwiel on beheerd laten staan. Voorbeurs te Amsterdam. AFWACHTENDE HOUDING. Het is duidelijk, dat ten opzichte van den internationalen politieken toestand en van de situatie een afwachtende houding wordt aangenomen. De handel, zoowel op de wis selmarkt als op de fondsenbeurzen, is van kleine afmetingen. Ook hedenochtend had de wisselmarkt een zeer kalm verloop. Het pond en de dollar trokken een kleinigheid aan. Van een bepaalde stemming kon niet worden gespreken. Het niet officieele beurs- verkeer kenmerkte zich door zeer geringe affaire. De koersen verschilden weinig. Hoe wel natuurlijk op het verloop tijdens de ochtenduren weinig peil is te trekken, zoo werd toch de indruk gewekt dat de tendens niet onbehaaglijk is en dat men zich om trent den afloop van de internationale ver houdingen niet ongerust maakt. Ook schijnt het, dat men verwacht dat de politieke situatie in Frankrijk op bevredigende wijze zal worden opgelost en dat het kabinet-Laval zich zal kunnen handhaven. meldt: Hoogste barometerstand 761.5 m.M. te Vardö. Laagste barometerstand 726.0 m.M. te Kinn. en voorspelt Meest matigen Westelijken tot Zuidweste lijken wind. Afwisselende bewolking met enkele regen- of hagelbuien Weinig verandering in temperatur. Uit het Buitenland Het blijft buiig. De depressie aan de Noorsche kust vult op zonder veel van plaats te veranderen. In het Zuiden en Zuidwesten daalt de barometer. Het heele waarnemingsgebied heeft nog buiig en vrij koud weer, al neemt de windkracht af. Stormachtig Oostelijke winden met sneeuw buien in het Noorden woeden nog over Scan dinavië. In Zweden is veel sneeuw gevallen. Ook in Zwitserland en Zuid-Duitschland wordt sneeuwval gemeld, terwijl over de Britsche Eilanden en in Frankrijk hagelbuien voor komen. Ofschoon de wind iets zal afnemen is in verband met den Noordelijken toevoer voor- loopig nog buiig weer te verwachten. Barometer 740 m.M. 734 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 44 F. Laagste heden nacht 41 F. Hoogste heden tot 12 uur 44 F. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 3 December. Bevallen 30 November: A. KlingerMay, z.: 1 December: M. M. VerheijdeMeijer, d.; P. C. Straatsmade Boer, z.; 2 December: H. B. BorstWillemse. z.: S. C. v. d. GroefHill, z.; T. D. RondeWoitaschek, d.; 3 December: A. G. M. SimonettiLeushuis, z. Overleden 1 December: J. Kramer, 65 j.. Kinderhuissingel: G. Slot, 66 j., Teijlerstraat; 2 December: G. J. Driehuis. 18 j., Kamperlaan; A. van Nes, 38 j. Groote Houtstraat. Engeland volledig bereid tot een olie-embargo. Dreigementen van Rome kunnen den koers van den Volkenbond niet veranderen. (Zie ook pag. 4) LONDEN, 3 Dec. (A.N.P.) De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft, dat de Britsche regeering de volgende week te Genève het voorstel, de economische sanctie maatregelen tegen Italië te verscherpen door een embargo op petroleum, haar volledigen steun zal geven. De kabinetszitting van giste ren heeft geleid tot een nieuwe bekrachtiging van de politiek van de regeering, welke be oogt collectieve maatregelen door den Volken bond met het doel den Italiaansch-Abessyni- schen oorlog te bekorten. Wanneer de Volken bondscommissie zich uitspreekt voor het em bargo op petroleum, nadat zij de gevolgen van dezen maatregel voor Italië rijkelijk in over weging zal hebben genomen, zal blijken dat de Britsche regeering geheel met dit besluit instemt. De opvatting te Londen is steeds ge weest, dat sanctiemaatregelen, wanneer er eenmaal toe besloten zal zijn, zoo effectief mogelijk zullen zijn. De medewerker van het blad voegt hieraan toe, dat vooraanstaande leden van de regeering voor steun van de nieuwe maatregelen zijn geweest, maar dat andere ministers twijfel toonden. Maan dag hebben zich echter geen meeningsverschil- len voorgedaan. De Times verklaart, dat de veronderstelling, dat de kabinetsraad van gisteren in de kwestie van een embargo op petroleum belangrijke besluiten heeft genomen,, niet in overeenstem ming met de feiten is. Er is geen sprake van nieuwe besluiten. Ongetwijfeld is de Britsche regeering tot dezen stap bereid, indien een overeenkomstig besluit van de Volkenbonds- mogendheden tot stand komt. Een ernstig uit stel zou pas 'dan intreden, indien de Volken- bondsmogenheden minder pertinent in hun houding zouden zijn. Hiervoor bestaan geen aanwijzingen. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat de koers der Volkenbondsmogendheden door de verklaring van Rome, dat het in een embargo op petroleum een onvriendelijke daad zou zien. wordt veranderd. Geen der vijftig staten staat vijandig tegenover Italië en de reeds genomen maatregelen zijn door Italië zelf veroorzaakt, daar Italië een schending van verscheidene verdragen heeft begaan. Aangezien de commissie van achttien niet vóór 12 December bijeenkomt, gelooven de Britsche ministers, dat de tusschentijd doelmatig zou kunnen worden benut om een basis voor den vrede te bestudeeren. Zonder olie kan Italië den krijg in Oost-Afrika niet lang volhouden. Daarom staat deze kwestie thans in het middelpunt der belangstelling. Hierboven ziet men de olieleiding der Irak Petr. Cy. te Haifa, waaruit de olie regelrecht in de de tankbooten wordt geladen. St. Nicolaas-reclame. In de Gen. Cronjéstraat. De steeds actieve Winkeliersvereeniging „Gen. Cronjéstraat" heeft ook dit jaar weel een groote Sint-Nicolaas-reclame-campagne op touw gezet. Met St.-Nicolaas worden ver rassingen geschonken en om in deze tijden die aloude traditie te handhaven wil men het publiek helpen door het gratis fraaie ca- deaux ter hand te stellen. Iedere kooper, die bij een aangesloten Cronjéstraat-winkelier voor 50 cents besteedt, ontvangt een bon. Deze eene bon kan reeds recht geven op een cadeau, want op iedere 100ste bon valt een prijs. Zoo vervolgens de 250ste. 500ste, 1000ste enz. De cadeaux zullen bestaan uit luxe en gebruiksvoorwerpen, vliegtochten per K.L.M. en waardebonnen, die tegen winkelwaren kunnen worden ingewisseld. De bonnen, voorzien van naam en adres moeten gedeponeerd worden in een bus in heü portiek van de Eerste Schotensche Papier handel, Gen. Cronjéstraat 135. Hier worden ze in volgorde van binnenkomst genummerd. Deze reclame die zeker weer een groot succes blijkt te zijn, wordt gehouden tot en met 7 December. De bonnen kunnen nog tot Maan dagavond a.s. ingeleverd worden. Gedurende deze dagen wordt door middel van acht luidsprekers, gramofoonmuziek uitgezonden, dat de feeststemming in de straat verhoogt. Een zeemonster op de Markt En een kijkspel op komst? We hebben niet gerild, noch gebeefd, noch geleden aan hallucinaties, want het is de vol maakte waarheid: op de Groote Markt hebben we een zeemonster gezien. Althans den staart ervan. Een reuzebeest. Een paar dagen geleden is hij gevangen op het IJmuider strand, waar hij zich met zijn iets korteren metgezel ophield en dus den dood vond door menschenhanden. De korte, die toch nog vier meter haalde, is naar Leiden verhuisd, waar hij zal worden on derzocht, maar de lange, van vijf en een hal ven meter, wordt op een auto rondgereden. Men leze goed: OP een auto en niet koninklijk IN een auto. Want het onbekende zeedier, dat veel weg heeft van een walvisch, mag onder een dekzeil op een vrachtauto ritjes maken, terwijl de baas van het dooie dier een gelegen heid zoekt waar hij het ten toon kan spreiden voor een iegelijk die er een paar luttele centen voor over heeft. 't Moet je toch maar gebeuren dat je bij voorbeeld onder IJsland wordt geboren, in IJmuiden wordt gedood, om in Haarlem rond gereden en tentoongesteld te worden Serie,, Weten en Kunnen" In de serie „Weten en Kunnen" (N.V. Uit gevers Mij „Kosmos", Amsterdam, zijn de vol gende werkjes verschenen: „Groenteteelt voor kleine tuinen", door H. Stienstra; „Hoe maak ik mijn eigen radio-ontvanger?" door Ir. W. Harmsen, c.i.; „Spreken in het openbaar", door P. W. Scharroo en „Ontwerpen van kleine tuinen", door W. Abbing. „Lekker Nederland". Te Amsterdam, bij Van Holkema en Waren- dorp N.V., is verschenen „Lekker Nederland", een gastronomische handleiding voor het be reizen van ons eigen land, door een landge noot in den vreemde. Het is een smakelijk (dit woord is hier wel bijzonder van pas) geschreven boekje, „be doeld voor den landzaat, als een bescheiden bijdrage tot de groote nationale taak, om hem zijn eigen grond te leeren kennen en waar- deeren". Met dit woord grond worden dan meer in 't bijzonder bedoeld de culinarische genietingen op dien grond; aan zooveel moge lijk uiteenloopende gehemelte-o... yelingen is een plaatsje ingeruimd, van de elegant-gesoig- neerde tot de democratische-eenvoudige. „Meisje waarheen?" De Nederlandsche Keurboekerij te Amster dam, geeft uit: „Meisje Waarheen?" door Vic toria Wolf in de uitmuntende vertaling van Herman Middendorp. Het geeft de geschiedenis van een meisje, dat de conflicten, die het leven biedt, wil on dergaan, zonder er in onder te gaan; het is de roman van het moderne, jonge meisje. Een Duitsch boek over Jan van Riebeek. Bij Ernst Reinhardt's Verlag te München, heeft het licht gezien: „Jan van Riebeeck gründet die Kapstadt", ein Auszug aus seinem Tagebuch (1652'62, door Adolf Gabler. Een lijvige studie! De middenstandswoning, het huis voor één gezin. In de serie Moderne bouwkunst in Neder land, is verschenen deel 5: „De middenstands woning, het huis voor één gezin. Het werkje, dat de fotografieën van bouwwerken van mo derne architecten met de daarbij hoorenae plattegronden bevat en als alle andere deelen ook Fransche, Duitsche en Engelsche tekst heeft, is uitgegeven door W. L. en J. Brusse N.V. te Rotterdam. Handleiding inzake wettelijke regeling van uitverkoopen en opruimen in het Winkel bedrijf. Het Bureau van den Koninklijken Neder- landschen Middenstandsbond heeft uitgege ven een „Handleiding ten dienste van de practijk der wettelijke regeling nopens Uit verkoopen en Opruimen in het Winkelbedrijf" van de hand van Mr. Drs. W. O. Lieuwep. chef der afdeeling Voorlichting en Documen tatie van genoemd bureau. Het werkje, tellende 40 pagina's, bevat een inleiding, waarin de totstandkoming van de wet wordt behandeld en geeft een verkla rende toelichting op de artikelen van de wet. terwijl als bijlagen zijn toegevoegd verschil lende modellen van formulieren, die bij de uitvoering van de wet worden gebruikt. Tuuntje door Karei Capek. Van den bekenden schrijver van de aardige, gedeeltelijk gemoedelijk-critische, beschou wingen over ons land en zijn bevolking „Over Holland" en van ..Het jaar van den tuinman" en „Hordubal" is thans verschenen „Tuuntje" of het leven van een jongen hond verteld, geteekend, gefotografeerd en beleefd door Karei Capek, naverteld door Johan Luger. Capek vertelt op geestige wijze de dagelijk- mmn W (Adv. Ingez. Med.) sche huis- en tuinlotgevallen van een fox- terrier vanaf de geboorte. Buitengewoon aar dig zijn de teekeningen in den tekst van den schrijver, die in enkele ruwe lijnen de ont wikkeling van het ongevormde, wankele dier tje tot een volwaardige en speelsche fox- terrier weergegeven. Ook de zelfgenomen foto- graphieën geven aardige momenten uit het leven van het hondje Fortuna, in het dage lij ksch leven Tuuntje genaamd, waaruit de aard van de schrandere fox-terrier spreekt. Het gevoelig geschreven, opgewekte boekje wordt uitgegeven bij Van Holkema en Waren- dorf N.V. te Amsterdam. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. Rotterdamsch-Hofstad Tooneel EEN GLAS WATER. Verleden week waren wij met de abonnés van den heer Kaart in het. kasteel van den Markies de la Sieglière te gast, de heer Deinum deed er nog 'n schepje op en bracht ons aan het Hof van Koningin Anna van Engeland. Onze grootouders waren met her togen, markiezen en koninginnen in den schouwburg meer thuis dan wij, die ons door gaans met burgerlijker milieus tevreden moeten stellen. Het meerendeel der abonnés behoort tot het oudere geslacht en het was duidelijk aan de zaal te merken, dat dit deel van het publiek de variatie lang niet on aangenaam was en den ouden Scribe met genoegen eens terug zag. Wanneer je pas Jules Sandeau hebt ge zien, valt Scribe anders nog al tegen. Men voelt wel, dat Sandeau uit dezelfde school kwam, maar zijn geest is toch veel fijner en levendiger dan die van den ouden Scribe. Eigenlijk is zoo'n intrigue-stuk als Een Glas Water niet veel meer dan een spelletje van knoopen leggen en weer los wikkelen. Een ingewikkelde legkaart, waar alle stukjes pre cies in elkaar passen, zoodat hét een spel van passen en meten wordt. De figuren op het tooneel zijn allen poppen, en men ziet aldoor de touwtjes, waaraan ze hangen en Scribe heel den avond naar hartelust en het zij erkend zeer virtuoos soms trekt. Een stuk als Een Glas Water eischt van de spelers een heel aparten stijl en het was gisteren duidelijk te zien. dat deze stijl voor de meesten vreemd is. De eenigen, die het historische kleed met zwier of waardigheid wisten te dragen en zich volkomen aan Scribe aanpasten, waren Vera Bondam en Dirk Verbeek. De laatste vooral. Verbeek droeg als graaf Bolingbroke de voor stelling en speelde met een verve, een sou plesse en een geest, die volkomen bij deze rol fasten. Hij beheerschte aldoor het tooneel en gaf aan de voorstelling de noodige vaart en het Fransch cachet. En Vera Bondam was een werkelijk vorstelijke Queen Anne. Zij was Ko ningin en het gelukte haar zoowaar nu en dan zelfs van deze Queen Anne een mensch te maken. De overigen echter stonden met Scribe niet op al te goeden voet. Mevrouw RanucciBeek man is niet de aangewezen actrice om de her togin van Marlborough te spelen wat zouden wij mevrouw Tartaud graag eens in deze rol hebben gezien! en zij paste dan ook niet goed in dit hofmilieu. Graaf Bolingbroke was als tegenspeler haar in alles de baas. Paul Steenbergen was allerminst de jonge man, die door 3 vrouwen geadoreerd wordt en hij miste ook in zijn spel vrijwel alle gratie voor een jeune premier. Joekie Broedelet zag er aller- snoezigst uit in haar achttiende eeuwsch costuum, maar zij kon de rol van Abigail niet aan. Van haar angst en spanning merkte men slechts heel weinig en vooral in haar stil spel schoot zij soms hinderlijk te kort. Karei Brückman had voor dit stuk een zeer mooi decor geschilderd en de costuums waren in stijl en heel fraai, maar dat is nog niet ge noeg om ons een hofmilieu te suggegeeren. Onze jonge acteurs en actrices hebben niet ;eleerd te figureeren, wat gisteren wel heel pijnlijk bleek. De heeren waren houten Kla zen ondanks hun mooie pakjes, de dames aangekleede poppen en van de cercle kwam dan ook niets terecht. Het was heel poover en wat het ergst is in een stuk. dat aan een Hof speelt ook zeer burgerlijk. Was er bijvoorbeeld bij het Rotterdamsch- Hofstad Tooneel nu geen enkel acteur te vin den. die den Markies de Torcy kon spelen? Een kleine rol, o zeker, maar voor dit stuk toch heel belangrijk. Het was ondenkbaar, dat Lo- öewijk XIV een zoo stuntelig en onhandig ge zant naar Engeland zou hebben gestuurd. Al leen Piet Bron voldeed in een der kleinere rol len, maar hij was dan ook maar een oud ka merdienaar. Dat men nog eens den ouden Scribe van zolder haalt, a la bonne heure, maar dat men hem dan ook geheel ln stijl spele en met de aristocratische zwier en elegance, die bij zoo'n costuumstuk passen. Toch was het succes van Een Glas Water op deze abonnementsvoorstelling niet gering, wat naar mijn meening enkel te danken was aan Dirk Verbeek en Vera Bondam. Zij tweeën hebben den avond gered. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2