PMtue Volontair „Heko" loe Drente zich ontwikkelt. Huwelijksbemiddeling Bekwame winkeljuffrouw fyisode' Gevraagd Ja. juist ST. MMS w< HEEREN COSTUUMS STOOMENf 1.95 HUWELIJK Gevraagd voor veiling van Aannemers Materialen Loopjongen FRANS - DUITS - ENGELS St. Nicolaas „HEKO" EAU DE COLOGNE SHIRLEY TEMPLE AMEUBLEMENTEN EN KARPETTEN 4) NSDAG 3 DECEMBER 1933 H A A R L' E M'S DAGBtAD W Krachtige strijd tegen de tijdsomstandigheden. Wat de Commissaris der Koningin in Drente er over mededeelde. "Val y&n Nederlanders hebben. als i m§,n over de provincie Drente spreekt, nog maar al te dikwijls bet idee, dat men te doen heeft een arme provincie, een gewest, waar nog armoedige toestanden aangetroffen wor- waar nog veel moet worden „opgebouwd", willen dit artikel beginnen met erop te dat dit denkbeeld absoluut onjuist is. gelijke meeningen dienen met de grootste istheid te worden tegengesproken. Drente één armoedige, achterlijke provincie (ai- as niet in die beteekenis, die de groote eraan pleegt te geven), en in dit ge- moet niet alles nog worden opgebouwd, ir er is reeds héél veel en héél goed werk jie richting gedaan. Hiervan werd ik in fïe mate doordrongen, toen ik een dezer in een langdurig gesprek voerde met den unissaris der Koningin in de provincie ate, Mr. Dr. R. H. Baron de Vos van Steen- Een gesprek, in Assen gehouden, dat liep den algemeenen toestand van dit ge- ten ik als inleiding de hiervorenvermel- feiten o.m. de armoedige toestanden ruikfce, merkt de Commissaris aanstonds dat dit toch wel onjuist gezien is. „En om It maar dadelijk t>e illustreeren, wil ik u en op hetgeen de laatste jaren in mijn rincie gedaan Is voor het in cultuur bren- van gronöén, voor Drente van zeer groot ng, zooais u zult begrijpen. De provincie rot voor betrekkelijk weinige jaren nog enorme uitgestrektheid aan woeste, on- ronnen gronden. In de laatste maanden het jaar 1924 werd opgericht de Ontgin- ^maatschappij „Het Lantschap Drente" den vorm eener N.V.; de gemeenten zijn jdeelhoudster. Voorzitter van het Bestuur Ie Commissaris der Koningin. Er werden rschotten door het Rijk verstrekt, teneinde werkzaamheden te kunnen uitvoeren. „Het ltschap" heeft verschillende werkobjecten reerst het bekende „Witteveen". met een ale oppervlakte van 1739 H.A. Vervolgens veel kleinere Emmerveen (97 H.A.i voorts het Kibbelveen, ter grootte van 254 Van die 1739 hectaren van het Witteveen een paar honderd H.A. nog niet ontgon- Dan is er ook nog het Zwindersche Veld de gemeenten Dalen en Oosterhesselen). ruim 900 H.A., waarvan een klein stukje onontgonnen is. En tenslotte het Kyllot, de gemeente Smilde gelegen, waarvan de H.A. vrijwel geheel ontgonnen zijn. Dit betreft de ontginningswerken van „Het ltschap Drente". Daarnaast staan de vele ticuliere ontginningen, vooral in de laat- jaren. En dan mag ik u zeker ook wel wij- op het werk van het Staatsboschbeheer. in de afgeloopen tien jaren ongeveer 10 H.A. in cultuur bracht. Bovendien is ns ten behoeve van het Staatsboschbeheer aankoop ongeveer duizend hectaren bij ger en eveneens duizend hectaren in de leenten eBilen, Westerbork en Rolde (het erveld). De machtiging van de Regeering rtoe is ongeveer een maand geleden be is gegeven. )eze cijfers zijn inderdaad zeer veelzeggend, logenstraffen b.v. al aanstonds de bewe gen „dat er in Drente zoo weinig gedaan m wordt". Intusschen geven die mededee- ten aanleiding tot een volgende vraag: wat met al die nieuwe gronden gebeurt? Die het Staatsboschbeheer blijven bij deze igst nuttige instelling. De eerstgenoemde "reinen, die van het Witteveen, zijn gedeel- jk in eigen exploitatie, doch een deel, arop flinke en hechte boerenwoningen an, is verhuurd. De huurprijs varieert van tot 40 a 45 gulden per H.A. Van het Zwin- sche Veld is den laatsten tijd veel verkocht particulieren; men ziet blijkbaar in het pen dier gronden een goede belegging. Voor ver die gronden niet verkocht zijn, zijn zij tuurd; bij niet-verhuring heeft men ook eigen exploitatie. Voor het huren be- it ook veel animo, vooral van de zijde der Krimsche boeren in Overijsel. Het koopen gronden wordt het meest door Drentsche ezetenen gedaan. De boerderijen, welke men heeft, zijn vrijwel uitsluitend landbouw- atsen; grasland is er nagenoeg niet bij." vraag den Commissaris vervolgens, hoe ot die plaatsen gemiddeld zijn, waarop het woord luidt: „ongeveer dertig hectaren", n verbouwde er veel rogge, waarbij ter- ps de opmerking gemaakt wordt, over den Eden rog gesteun. Ten opzichte van de aard- lelen zijn eenige moeilijkheden gerezen in band met de crisismaatregelen, tet alleen, dat het vorenstaande aanlel- is. om cp te merken, dat men hier wel r intensief heeft aangepakt, het brengt als uzelf ook het gesprek op de werkloosheid de bestrijding daarvan. Al deze maatregelen men natuurlijk een indirecte bestrijding werkloosheid, die intusschen voor de pro- de Drente ook nog sombere cijfers te zien ft. Het aantal werkloozen bedraagt thans m 6000 maar zal door het afloopen van de wenwerkzaamheden wel weer stijgen tot 1 „Intusschen", zoo voegt de heer De Vos Steenwijk er aan toe, „het percentage d de werkloozen in werkverschaffing is veel Pger dan verleden jaar. Hetgeen uiter- W een verheugend verschijnsel genoemd S worden. Het ligt overigens voor de hand, met de-alectricite its voorzie n ing en met de waterleiding is gesteld. Uit het antwoord blijkt, dat alle gemeenten thans electrisch licht hebben. Met de waterleiding is het an ders gesteld. Hierover is men nog in bespre king. De voorziening bepaalt zich nu tot enkele randgemeenten; b.v. Eelde, dat zijn water uit Groningen krijgt, en in het Zuid westelijk deel der provincie: Vledder. Nijeveen en een deel van Havelte. dat het water uit Overijsel ontvangt. Natuurlijk hebben dc grootere plaatsen als Assen, Meppel, Hooge- veen en Coevorden, waterleiding. „Zoudt U mij willen zeggen, hoe het met de volksgezondheid in uw provincie staat?" De Commissaris merkte hierover het vol gende op. De volkshuisvesting is hier en daar nog niet te best. Men kent in de provincie nog krotten en keeten; vooral b.v. in het overbe volkte Emmen, dat vaak als een' armoedige gemeente wordt beschouwd. Het eigenaardige bij Emmen is echter, dat het dorp Emmen zélf een welvarenden indruk maakt en zeer voor uitgaat, maar in de kleinere dorpen, die deel uitmaken van deze uitgestrekte gemeente, heerscht armoede en komen dergelijke, in ve lerlei opzichten, slechte woningtoestanden, helaas nog te veel voor. Maar ook hier wordt voortdurend verbeterd. Dergelijke en andere uitgaven eischen eveneens groote financieele offers. Een aangelegenheid, welke cok veei geld vraagt, is de wegenverbetering en de wegenaanleg. De verbetering van ons wegen net gaat geregeld voort; de provincie ge bruikt daarvoor zijn aandeel in de Wegen belasting. Acht jaar geleden, in 1927, nog onder mijn ambtsvoorganger, Mr. Linthorst Homan, kwam er een provinciaal plan tot stand om de wegen in vijftien jaar te verbe teren. De voornaamste wegen van dat plan, zijn thans alle in orde, zooals de toegangs wegen tot Meppel, Hoogeveen, en Beilen. Deze wegen zijn ingrijpend verbeterd en omgebouwd tot asphalt-betonwegen van 5 meter breedte. Het plan bctaat zelfs de rest van het Wegenplan grootendeels in vervroeg de uitvoering te doen geschieden. kregen, waarvan er ongeveer 40 bestaan, bij voorkeur opgericht op de meest afgelegen plaatsen. Deze cursussen zijn zéér ingeslagen; er wordt een groot gebruik van gemaakt. Er worden kook- en naaicurssen voor huismoe ders gegeven (ook voor a.s. huismoeders) door leeraressen van het Landbouwhulshoudonder- wijs. De bedoeling is, de vrouwen bekend te maken, hoe men in tijden van minder finan cieele draagkracht, zooals thans, zoo efficient mogelijk kan werken. Dus met een kleine beurs veel doen kan. Een en ander geschied: in korte cursussen, van zesmaal 2 uur. De eerste cursussen, welke door mij als voorzit te' van de provinciale afdeeling dier stichting werden geopend, worden gehouden in de Kol- derveensche Bovenboer, een gehucht in de ge meente Nijeveen en in Nieuw-Buinen. En zoo als ik u reeds zeide, de verschillende richtin gen werken hier weer samen. In Nieuw-Bui- nen (gemeente Borger) b.v. wordt hiervoor goed werk gedaan door de s. d. wethouder dier gemeente. Ten slotte wil ik u nog wijzen op de vee teelt, die hier op een hoog plan is gekomen, vooral in het zuidwestelijk deel der provincie. iDe Wijk en Ruinerworld». Op den in Sep tember te Utrecht gehouden Centraien Fok- veedag, werden veel eerste prijzen en kam- pioensprijzen verkregen. Ik acht dit een gunstig verschijnsel en een goed voorteeken." Ik vraag den Commissaris nog naar de me dewerking van Provinciale Staten in al deze zaken. Waar de Staten in betrokken worden, geven zijn steeds gaarne hun volle medewer king. maar men zou graag meer doen, als het geld er maar voor was! Een van de laatste vragen betreft de kana- lenverbetering en het vliegveld Eelde. E wordt een kanaal CoevordenZwinderen ge graven en de Hoogeveensche Vaart alsmede het Stieltjeskanaal worden verbeterd. En wat „Eelde" aangaat, dit bestaat eigenlijk nog te kort, om er iets bepaalds van te kunnen zeg gen. Het is alleen des zomers open en da' brengt het bezwaar o.m. mee, dat er elk jaar weer reclame voor gemaakt moet worden. Ik geloof, dat de K. L. M. wel een dienst voor hei ;eheele jaar zou willen. Maar er is een groote landicap: er is geen nachtverlichting en een dergelijke installatie schijnt nogal prijzig te zijn. Overigens, zoo merkte de Commissaris nog op, de verbindingen b.v. van Assen uit, naar het Centrum, zijn lang niet slecht. He: materiaal, dat de Spoorwegen hier raten loo- pen, is b.v. heel wat beter dan dat, waarmee Friesland de verbindingen met Holland moe' onderhouden" De moeilijkheden in het veenbedrijf. Een zéér groote bron van moeilijkheden in Drente blijft intusschen het Veenbedrijf. Twee jaar geleden kwam er een steunrege ling tot stand voor de fabrieksturf, die toen onder de Landbouwcrisiswet werd gebracht. Die regeling heeft ongetwijfeld haar goede zijde. De haardbrand, die het tot dusver no: houden kon, verkeerde evenwel dit voorjaar ook ïh moeilijkheden. Vooral in Emmen. Odoorn, en Schoonebeek heeft men een vrij groot contingent menschen, dat bij het veen- bedrijf betrokken is. Alle betrokkenen daar zijn in de werkverschaffing of steun opge nomen. Dit wilde de Commissaris echter wel op merken: de perspectieven voor het veenbe drijf, da?t ook vóór de crisis al veel moeilijk heden had door te maken," zijn véél moeilij ker dan bij andere zaken. De Nederl. Turfcentrale, welke ter uitvoe ring van de steunregeling werd opgericht en waarvan de heer De Vos van Steenwijk voor zitter is, heeft zich niet hiertoe beperkt, maar ook overigens nuttig werk verricht. Zoo heef; deze instelling organisatie in het veenbedrijf gebracht door de oprichting van het Verkoop kantoor Fabrieksturf, in Assen gevestigd, ove: welk kantoor de verveners hun product moe ten verkoopen, wanneer zij den Regeeringsbij slag daarvoor wenschen te ontvangen. Nieuwe plannen. Iets anders is de mechanisatie van het veen bedrijf. Er bestaan thans' plannen, om, met steun van het Werkfonds, een Turf briketten fabriek op te richten. Dergelijke fabrieken hebben in het buitenland haar bestaansrecht doen zien. „In den afgeloopen zomer heb ik met eenige verveners en andere belangheb benden een dergelijk bedrijf in Westermoor in Sleeswijk bezichtigd" vertelde de Commissaris der Koningin. „Ook in Denemarken, n.l. in Aalborg, werkt zoo'n fabriek met behoorlijke resultaten. Door de stichting heeft men kans op een rendabel bedrijf. Natuurlijk moeten de betrokken verveners daarin ook deelnemen." „Is er al een bepaalde plaats bestemd, waar deze fabriek zal komen?" „Neen, dat nog niet, maar vermoedelijk zal zij in het Z.O.-deel van Drente komen, als de plannen werkelijkheid worden" Cultureel en sociaal werk. Het groote waardeering gewaagde Dr. de Vos van Steenwijk vervolgens van het werk van de Centrale Vereeniging voor den Opbouw van Drente, opgericht door zijn ambtsvoor- gangere ongeveer tien jaar geleden. Deze ver eeniging beweegt zich op velerlei gebied. Ten eerste op dat der volksgezondheid (school artsen en consultatiebureaux). Ten tweede strekken haar bemoeiingen zich uit tot het Nij verheidsonderwijs Landbouwhuishoud- onderwijs). Een derde punt betreft de cultu- reele verzorging; zoo werd een Bureau voor Jeugdzorg en maatschappelijk werk en een Instituut voor Jeugd- en Ontwikkelingswerk in het leven geroepen. Als vierde punt noemde de Commissaris de Kleuterscholen, welk; Om te resumeeren: De Commissaris meent te mogen opmerken, dat de landbouw, vergeleken bij enkele jaren geleden, er niet veel minder op geworden is De roggesteun heeft zeker verlichtingen ge bracht. Dat de toestand beter werd, althan niet slechter, blijkt ook uit de toeneming van het aantal particuliere ontginningen. De werklooosheid is iets hooger dan verle den jaar; in de maand Augustus was zij iets lager, vermoedelijk tengevolge van den land bouwsteun. Het grootste percentage der werk loosheid in Drente vindt men in het veenbe drijf en dan komt de Landbouw aan de beurt. Heden overleed nog on verwachts ln den ouderdom van 76 Jaar, onze Heve Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer Kerst Zwart Uit aller naam. J. W. ZWART— BOUWMEESTER O verveen. 2 Dec. 1935 Prins Hendriklaan 3 Begrafenis Donderdag a.s. te Ruurlo te lYi uur va nat Hotel Avenarius. Waarschuwing. Geen geld ot goederen af te Ko ven aar. m'n weggeloopen vrouw JOH. BARENDS geb. TOEBAK. daar deze door mij niet worden betaald. A. BARENDS Groenendaalsteeg 11. Het hiervoren medegedeelde laat wat anders zien, dan „armoedige" toestanden, waarvan in het begin van dit artikel gesproken werd Laten zij, die,aldus redeneeren. na lezing, ruiterlijk bekennen, dat zij zich schromelijk vergist hebben! Drente gaat onder de krach tige en voortvarende leiding van zijn Com missaris der Koningin, die zich in dezen moeilijken tijd geheel aan zijn zware, maar eervolle taak geeft, ongetwijfeld betere tijden tegemoet! Daarvan kan men wel zeker zijn! li Men zie ons blad van 2 Novemoer (On derhoud met den Commissaris der Koningin in Groningen). Onbewaakte worden electrisch beveiligd. Er zijn reeds verschillende plannen ge weest om de onbewaakte overwegen van een veiligheidssysteem te voorzien. Sommige hadden waarde, andere niet. Thans meent men bij de spoorwegen er in geslaagd te zijn een dusdanig signaal te hebben gevonden, dat de veiligheid er zeer door gediend zal zijn. Het bestaat uit een electrisch flikker licht. Bij een onbewaakten overweg tusschen Meppel en Steenwijk bij den Steenwijkschen straatweg zullen proefnemingen worden ge nomen. Bij de nadering van een trein zal men een rood flikkerlicht te zien krijgen, dat wordt aangebracht aan de bekende dubbel ge kruis te borden. Wanneer er geen trein op komst is zal dit licht groen zijn. Voor kleurenblinden, die het roode licht niet van het groene kun nen onderscheiden, krijgt het rooae licht een dubbele frequentie, waardoor het in ieder geval moet opvallen. echter alleen in de veenstreken aangetroffeh dergelijke groote werkverschaffing'sobjec- I worden. Van betrekkelijk ondergeschikt belang vrij veel geld kosten." Het gesprek komt is het economisch werk dier vereeniging. .Men neven op financieel gebied. Drente heef:heeft een proeftuin in Nieuw-Amsterdam ge- schillende noodlijdende gemeenten, die i had, terwijl daar ter plaatse nog een tuin en op het Rijk aangewezen zijn. Ook debouwschool ls. Van de Centrale Vereeniging ivincie zelf behoort niet tot de meest kapi- voor den Opbouw is de Commissaris der Ko- dkrachtigen. De Regeering heeft in 1932 ningin voorzitter. )r vijf jaar een jaarlijksche bijdrage van I „Heeft u kunnen merken, dat men voor dit *e ton toegezegd. i werk groote belangstelling heeft?" Üs ik vervolgens met den Commissaris over „Ongetwijfeld! Er bestond en bestaat gróóte 'oekomstmoge 1 ijkheden spreek, komt het belangstelling voor. En wat aangenaam aan gek o.m. op de kwestie van een Economisch doet, is, dat de ebtreffende besturen bestaan Sinologische Organisatie. Er is voor 'n der- uit alle richtingen: katholieken, gereformeer- 'ijk Instituut (de z.g. NETO» voor de drie den, sciaal-democraten en andere richtingen ordelijke provincies (met onderafdeelingen werken eensgezind samen. Trouwens, in Dren- W de drie provincies afzonderlijk) een plan i te werken de richtingen over het algemeen faorpe-n door een Commissie, waarvan de goed samen, waarschijnlijk doordat men alle Mlngsche hoogleeraar Dr. van Os, voorzit- in haar eigen richting laat werken en haai r ls. Deze Commissie werd het vorig jaar in- medewerking niet vraagt voor een neutrale s'-C-d naar aanleiding van een vergadering commissie. Dit werkt op ander terrein door. •ide afdeeling Groningen van de Maat- In de gemeentelijke commissie voor jeugdige lappij voor Nijverheid en Handel. Het uit- werkloozen te Emmen, welke zulk mooi werk -i? rapport van deze Commissie is onlangs heeft verricht, werken t).m. samen een pastoor, schenen. Drente moet, evenals de beide een sociaal-democraat, een gereformeerd pre tere provincies, nog subsidie verleenen.dikant en een predikant der orthodox Ned. sschien komt de kwestie in de aanstaande eHrv. Gemeente, welke laatste haar door ver- Jterzitting van Provinciale Staten aan de trek naar elders ontvallen is. Zulk een samen- Ne. Maar hieromtrent staat nog niets vast. I werking, kan het algemeen belang slechts ten ■■Heeft men in de provincie een streekplan?" goede komen! »Dat ls hetzelfde als in Groningen, voor wat Crisiscursussen -•Drente betreft." 1). I Sinds eenigen tijd hebben we hier nu ook vervolgens wordt een ander onderwerp aan- cursussen van de landelijke Stichting „huis- 'hserd: ik vraag den Commissaris, hoe hetlhoudelijke voorlichtingt en plattelande" ge- HOCKEY. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Eerste klasse West: M.H.C.—Hilversum. Promotie afdeeling B: Hilversum 2—Stramberries. PinokkioBloemendaal. Tweede klasse A: Rijswijk—M.H.C. 2 Tweede klasse B: M.H.C. 3—Oh. Kay. Amsterdam 3—H.B.S. AllianceGooi 2. Derde klasse A: Strawberries 2—Leiden 2. H.B.S. 2—Hudito. Derde klasse D: Pinokkio 2—M.H.C. 4. Alliance 2—T.H.C. 1925. Vierde klasse E. M.H.C. 5—H.B.S. 3. ZandvoortStrawberries 3. Bloemendaal 4Bloemendaal 3. Heden overleed, in het Diaconcss- r.huis te Haar lem, onze lieve Zuster, Be huwdzuster en Tante Anna Ernestina Brandt in den ouderdom van 54 laar. Bloemendaal, 2 Dec. 1935 Kirkwood, M.O., U.S.A.: C. K. BRANDT TH. BRANDT— VAN MAZIJK en Kinderen Amsterdam: J. VAN HEMERT en Kinderen Amsterdam: W. J. BRANDT De crematie zal plaats hebben Vrijdag 6 December a.s. te Westerveld, na aan komst van trein 11.41 uur. Am. Droogrekken Klompencentrale p het Pleintje Telef. 11784 HUWELIJK Door twee zusters. 21 en 26 Jaar. wordt kennismaking gezocht niet ee heeren, P.G, en vaste werk kring. Br. no. 37 54 bur. v.d. blad HUWELIJK Besch, dame. 46 jaar. net voork. zorez., huiselijk, m. inb. w. te her trouwen met heer. voste pos. of zaak. Br. no. 3747 bur. v. d. blad KEUKENSTOELEN Klompencentrale op het Pleintje Telef. 11784 r CiAiU1i!l<Hl'ri'ltld Hedenavond 8.15 uur CENTRAAU TOONKEL OOST WEST EGYPTE T BEST Pr. v. 0.81-2.80 alles lob. Coupons geldig Zaterdag 7 Dec. 8.15 uur Tooneelgroep „Het Masker" Leiders Else Mauhs en Ko Arnold! JONKVROUWE DE LA SEIGLIèRE Dames en Heeren. Uw adres ia Bureau ..SUCCOUR". De Carpen- tierstraat 3, Tel. 770754. Den Haag Discretie eerezaak. Alle ge- wenschte inlichtingen vrijblijvend. Heden overleed tot ens innig leedwezen onze trouwe hulp en steun. Mejuffrouw Anna Brandt in leven Secretaresse van wijlen Mevrouw Wi B. Stoop-van Deventer. A. M. DE CLBRCQ STOOP C. LANG ELAA X STOOP E. KESSLER STOOP Mr. A. STOOP 2 December 1935 „de Rijp", Bloemendaal Heden overleed, zacht en kalm, onze beste tante, me juffrouw Anna Sophia Hofstee in den ouderdom van 79. FAM. MOOLBNAAR— HOONING 's-Gravenhage, 2 Dec. 1935 Paets van Troostwijk straat 135 a. Geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag 5 December a.s. op de be graafplaats Oud Eik en Dui nen. Vertrek van het sterf huis te 11.30 uur. ;evr. Zwarter'a hygiënisch en mo dern levensmiddelenbedr.. Raad huisstraat 67. Heemstede Gevraagd een NET DAGMEISJE niet ben. 18 j.. geh. zelfst. Br. no, 3752 bur. van dit blad Geweldig is 't succes van PAULA WESSELY net meisje, v. d. en n., in Hotel Café Restaurant voor alle huis houdelijke bezigheden en bedie nen. Br. no. 3749 bur. V. d. blad Mevrouw Brongersma, Bloemend.- weg 84. Bloemendaal. vraagt te gen 1 Jan. een Dienstbode als Meisje alleen Verwacht Vrijdag weder vertooning van .Hntedief" Dat willen de heeren graag heb ben. Een „LEADER" HOE1) van „HEKO" a «.75. Gen. Cronjéstraat 1 b. Tel. 16045 Haarlem (Nrd.) KEUKENTAFELS Klompencentrale op het Pleintje Telef. 11784 geldig voor goederen die wij deze week oiWvangen HENGELEN. DE GRUNDEL. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een.onderlingen wedstrijd op baars ln de Ringvaart tusschen Bennebroek en Hille- gom. Na 4 maal een half uur gevischt te heb ben werd besloten, naar het clubhuis van den heer Scheidier te vertrekken, waar de voorzitter met een toepasselijk woord de prijzen uitreikte. De eerste prijs werd ge wonnen door A. Duits; 2e H. Smit; 3e P. Bloemers: 4e A. Eerhart; 5e B. Joores. 6e Chr. Schouten; 7e H. v. Woningen; 8e H. Koelemeijer; 9e W. Hessling; 10e N. Cornet; 11de Ghr. Duits. De voorzitter dankte de schenkers van prijzen, de heeren P. Bloemers, B. Joores, L. Scheidier Sr. en Hummeling. 's Avonds was er een gezellig samenzijn in het clublokaal voor de léden met hun dames. Tevens 20% Korting op ALLS stoom- en verfprijzen. Weduwnaar zoekt kennismaking met juffrouw, ongeveer 40 Jaar. Br. no. 3755 bur. van dit blad gevr. op accountantskantoor, ken nis van boekhouden en net hand schrift vereischt. Br. no. 37 51 b van dit blad gunstig gel. geh. of gedeeltelijk overdekte gelegenheid ln Haarlem of omg voor pl.m, 3 weken. Br. met ultv. beschr. en prijs no. 3750 bur. van dit blad Gevr, fl. jongen, g. k. fietsen en bek. met omstr. Ook voor lichte zak, bezigheden. Niet boven de 18 j. Br. no. 3753 bur. van dit blad WAARSOH UWIN G Bij het kopen van geschenken lette men ook op het blijvende. Wij hebben- 10. merken el. lampen vanaf 3.50. Zweefzadels, Bellen, Vonk schaatsen. Banden en ver dere onderdelen. Zie de étalage A. KOELEMEIJER, Breestraat 3 Gev. sed. 1912 Conv. en Berlitz Meth, ln zeer korten tijJ correct spr., lezen en schr. Privaatles 4.50 p. m. Twee pers. 3. Mej. N.GROOTEXBOER Spaarne 5 zwart. Telefoon 17093. kiest natuurlijk een das uit bij Gen. Cronjéstraat 1 b Tel. 16045, Haarlem-Nrd Gevraagd per 15 Jan. 193G echtpaar ln Heerenhuls of Villa te Haarlem (Zuid of centrum) gestoffeerde étage bevattende twee flinke groote ka mors, 2 kl. kamers en kookgele genheid. Bediening vereischt. Geen beroepspension. Brieven met prijsopg no. 3744 bur. v.d. blad koopt St. Nicolaas steeds b ij Drogisterij Johnson Gr Markt 6 Telef 11745 Hebt gij als particulier iets te vragen of aan te bieden. Een GROENT3E in HAAR LEM'S DAGBLAD is het beste middel. met 's werelds troetelkind ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL Nieuwe Gracht 74 Makelaar P. HOOGEVEEN Lz. HEDEN' tot 9 uur en Woensdag In pracht uitvoering. BUITENGEWOON MOOI BIJZONDER VOORDEELIG Van eerste klas Firma ontvangen verkoop uitsluitend direct uit de hand. Betaling uiterlijk één maand KIJKDAGhedenavond tot 9 uur Woensdag van to6 uur Dc ONVERSLIJTBARE Wéér Iets nieuws van Rijnveld'» eigen ateliers: een chique tasch, van onverslijtbaar geitenleer, zoo als gewoonlijk alléén voor heel dure taschjes wordt verwerkt Met zulke tasschen zorgt Rijnveld, dat het „Nederlandsch Fabrikaat" een eeretltel wordt! Prijs f 4.50. Post orders tegen storting op Giro 2233 Amsterdam, plus 30 ct. porto. Haarlem GR. HOUTSTRAAT 18a HUISTRAPPEN Klompencentrale op hot Pleintje Telef. 11184 Denk er om Sinterklaas dat U voor mij een mooi OVER HEMD uitzoekt tyj CRON* JéSTRAAT 1 b Telef. 16045 Haarlem (N'rd.)]

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3