1 mm m m m m m m m m x mm mm m.A I Euwe staat voor! ■+P «f P i i MK ■ii st KROEPHOEST SCHAAKRUBRIEK sr BI i m i W is A SI is fi PI A 'ÊS Éi W4 XI XI i 9 u fi ISS P n v if Mijn kijk op het spel DINSDAG 3 DECEMBER 1935 H A A E.L E M'S DAGBLAD lï SPORT EN SPEL EUWE-ALJECHIN Kampioen gaf 25ste partij na 45 zetten op. Maandagavond om half 7 werd de Zondag avond afgebroken 25ste partij van de match Euwe-Aljechin, in de Militiezaal te Amster dam voortgezet. Er waren slechts weinig toe schouwers op dit vroege avonduur aanwezig, die er zich over verwonderden, dat de we reldkampioen deze hopelooze partij, nog wenschte door te spelen. In enkele minuten werden vijf zetten ge daan, waarbij de kasteelen en de vrije f-pion van Aljechin van het bord verdwenen. De twee verbonden vrijpionnen op de a- en b- lijn van Euwe bleven over, alsmede de Loo- per, terwijl Aljechin nog slechts over zijn paard beschikt. Toen stond Aljechin op en gaf de partij gewonnen. Hij wenschte Euwe geluk met zijn resultaat. Het verloop was: Wit: Aljechin Zwart: Euwe. 41. Pd3—e5 Td8xdl 42. Tflxdl Lc4xe2 43. Kg4xg'5 Tf6xf5 44. Kg5xf5 Le2xdl 45. Peöxcg a5a4 Opgegeven door Aljechin. De slotstand was: Wm WW 1 Het is" de tweede partij, die Euwe met zwart spelend heeft gewonnen! Voor het eerst in deze match heeft de Ne- derlandsche. kampioen de leiding genomen, met 1312 punten staat hij thans voor. Euwe heeft 8 winstpunten, een prestatie, welke tevoren nimmer in een titelmatch te gen Aljechin is bereikt, Aljechin 7, terwijl de 10 overige partijen in remise eindigden. Het gaat er nu slechts om, wie het eerst een to taal aantal punten van 15 1/2 heeft be haald, hetgeen Euwe zal zijn indien hij er in slaagt de resteerende partijen remise te houden. Dat dit echter niet gemakkelijk zal gaan, staat bij voorbaat vast. Aljechin zal er in elk geval alles .op zetten om zijn ach terstand in te loopen en Euwe zeker zulke stellingen opdringen, dat onze kampioen wel risico zal moeten nemen. De 26ste partij te Zandvoort. Hedenavond zes uur begint de 26ste partij ln „Monopole" te Zandvoort. Mede door het feit dat Dr. Euwe de leiding genomen heeft, is de belangstelling daar buitengewoon groot. De partij zal op verzoek van het Comité zon der eenig ceremonieel geopend worden, omdat men dit voor beide spelers ongewenscht acht. Alleen namens de ontvangende schaakvereeni- ging zal een kort openingswoord gesproken worden.- Deze party zal door B. en W. en vele leden van den Raad van Zandvoort worden bijge woond. De kramp wordt vaak opgelucht door één. be handeling met jWERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK (Adv. Ingez. Med.) De Schaakmatch Euwe-Aljechin Eerste partij wint Aljechin (met wit) na 30 zetten. Tweede partij wint Euwe (met wit) na 45 zetten. Derde partij wint Aljechin (met wit) na 40 zetten; Vierde partij wint Aljechin (met zwart) na 44 zetten. Vijfde partij wordt remise na 34 zetten. Zesde partij wordt remise na 73 zetten. Zevende partij wint Aljechin (met wit) na 40 zetten. Achtste partij wint Euwe (met wit) na 69 zetten. Negende partij wint Aljechin (met wit) na 40 zetten. Tiende partij wint Euwe (met wit) na 41 zetten. Elfde partij wordt remise na 30 zetten. Twaalfde partij wint Euwe (met wit) na 36 zetten. Dertiende partij wordt remise na 59 zetten. Veertiende partij wint Euwe (met wit) na 41 zetten. Vijftiende partij wordt remise na 61 zetten. Zestiende partij wint Aljechin (met zwart) »a 65 zetten. Zeventiende partij wordt remise na 23 zetten. Achttiende partij wordt remise na 16 zetten. Negentiende partij wint Aljechin (met wit) na 57 zetten. Twintigste partij wint Euwe (met wit) na 40 zetten. Een en twintigste partij wint Euwe (met wit) na 40 zetten. Twee en twintigste partij wordt remise na 17 zetten. De drie en twintigste partij is na 58 zetten remise gegeven. De 24ste partij is na 33 zetten remise ge geven. Vijf en twintigste partij na 45 zetten gewon nen door Euwe (met wit). De stand luidt thans Aljechin - Euwe 12 13 DAMMEN. Clubkampioenschappen Haarl. Damclub. Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1935/1936 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt Hoofdklasse J. W. van Dartelen wint van M. van Leeu wen; J. van Looij wint -van T. Kerkman; H. v. Lunenburg Jr. remise met P. H. Meure; A. de JongPh. G. Amelung Jr. afgebroken. Tweede klasse L. Kdsch wint van J. Zurel; J. J. Groene- woud wint van C. Kool: J. J. van Kesteren wint van Th. C. v. d. Sluijs; J. Wielenga wint van J. Otter; Th. C. v. d. Sluijs remise met G. Bakker; Chr. Gerritsen wint van W. J. A. Matla; I. Risseeuw remise met K. Olij. Derde klasse E. Stammis remise met J. Stammis; M. Zurel wint van J. Helmer; C. Rietman wint van W. Jonkhof; A. Slinger wint van Jac. Fr. van Garderen; H. G. J. Andriessen wint van J. H. Spoor; E. Stammis wint van M. C. Been; J. J. Aling wint van H. W. C. van Roon; J. Kuntze wint van O. T. Glaser; H. G. J. An driessen wint van J. A. Meeuwenoord. Competitie 1ste klasse Nederl. Dambond. Te Den Helder speelden voor bovengenoem de competitie de Heldersche Damclub I en de Damclub „Haarlem" II. Heldersche Damclub I Damcl. „Haarlem" II J. StollP. van Wamel 20 D. C. W. Rab—-J. P. Exel Jr0—2 D. DisselH. Kroon 11 P. J. SmolenaarsM. van Leeuwen 20 J. C. KossenG. P. Roet 11 A. A. BremerL. P. Huges 20 L. SimonseJ. Hartel 02 S. SlortF. Mollema 02 A. J. José—A. Russ 20 C. GoedegebuurP. Mollema êr11 Totaal 119 COMPETITIE HAARLEMSCHE CLUBS. Er heerscht in den laatsten tijd te Haarlem een buitengewoon opgewekt damleven. Het gevolg hiervan is geweest dat behalve de Haarlemsche Damclub en de Damclub'Haar lem drie nieuwe vereenigingen werden op gericht. wier ledentallen zich gestadig blij ven uitbreiden. Teneinde nu het toetreden tot den Ned. Dambond voor deze jonge ver eenigingen te vergemakkelijken, heeft de Haarlemsche Damclub het initiatief geno men, een vriendschappelijke competitie te doen verspelen tusschen de Haarlemsche clubs, waartoe zullen worden uitgenoodigd de Damclub Haarlem III. de Damvereeniging D.O.S. I. de Damvereeniging Het Oosterkwar tier I, de Damclub Het Noorden I (en event, ook II), terwijl de Haarlemsche Damclub IV en V mede van de partij zullen zijn. De bedoeling is een dubbele competitie te spelen en deze in Januari a.s. te doen begin nen. De clubkampioene dezer competitie zal een fraaien beker ontvangen. In principe konden vrijwel alle bovengenoemde clubs met dit plan accoord gaan. KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND. Flora 1 behield door een 4—1 overwinning haar leidende positie, die zelfs na de overwin ning van Oosterkwartier 2 op Always Ready met 10 niet bedreigd wordt. Always Ready is nu iets achterop geraakt, maar staat voor- ioopig nog stevig op de eerde plaats. Haarlem 3, dat schijnbaar in de onderste plaats geen zin heeft, zette haar tegenstand ster Osno 1 nog wat vaster op de laatste plaats. De gastheeren wonnen maar liefst met 70. Gezegd moet echter worden, dat het onvol ledige Osno 1 haar verband kwijt was. Ons Genoegen 1—S.V. 2 deelde de puntjes, door elk eenmaal te doelen. In 2A moest het leidende twaalftal T.H.B. 2 haar plaats afstaan aan Aurora 1, dat de Boys op eigen terrein met een minimum verschil de baas bleef; de uitslag werd 12. Palvu 1. dat zelf niet speelde, daalde automatisch één plaats. Meerlebosch 1Watervliet verregende. In 2B werden Aurora 2Ons Genoegen 2 en S.V. 3Haarlem 4 uitgesteld, evenals Zand voort 1Alw. Ready 2 In 3A bleek het D.S.V.-terrein onbespeelbaar, het derde kon Flora 2 dus niet ontvangen. Oosthoek won van S.V. 4 met 10. In 3B wist Aurora 5, dat nu in B in plaats van in A speelt Palvu 2 een 20 nederlaag toe te brengen. Meerlebosch 3. dat in B uitkwam, is verhuisd naar 3A T.H.B. 3 kwam tegen Oosterkwartier 4 niet op en verloor met 5—0. In 3C won Oos ter kwartier met 32 van het vierde Aurora. RANGLIJSTJES. EERSTE KLASSE: gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. gem. Flora 1 9 9 0 0 18 43— 6 2.— Oosterkw. 2 8 6 1 1 13 33— 8 1.63 Alw. Ready 1 5 3 0 2 6 16—10 1.20 Ons Gen. 1 9 3 2 4 8 18—36 0.88 Haarlem 3 9 2 2 5 6 27—25 0.66 S.V. 2 9 2 2 5 6 28—37 0.66 Animo 1 7 1 2 4 4 15—29 0.55 Osno 1 8 1 1 6 3 16—45 0.38 2e KLASSE A Aurora 1 8 3 4 1 10 18—11 1.25 T.H.B. 2 7 4 0 3 8 12—14 1.24 Palvu 1 6 3 1 2 7 10— 9 1.16 Watervliet 2 7 3 2 2 8 11— 8 1.14 Meerlebosch 1 6 1 3 2 6 10—11 0.83 D.S.V. 1 8 1 2 5 4 8—16 0.50 2e KLASSE B Aurora 2 6 5 1 0 11 24— 4 1.83 O.K. 3 8 6 0 2 12 43—16 1.50 Zandvoort 1 5 3 0 2 6 23—15 1.20 Alw. Ready 2 7 4 0 3 8 16—15 1.14 Tempo 1 3 1 0 2 2 6—13 0.66 S.V. 3 6 1 1 4 3 12—12 0.50 Haarlem 4 5 1 0 4 2 6—23 0.40 Ons Gen. 2 4 0 0 4 0 2—35 0.00 HENGELEN HET BAARSJE. Bovengenoemd vischcollege hield Zondag in de door haar gepachte Kruisvaart zijn tweeden wedstrijd op baars om een hoofd prijs, een boekenkast, welke werd aangebo den door den clubhouder, den heer F. Slot. Er werd 6 maal een half uur gevischt. Mooie baarzen werden gevangen. Na het eindsig naal ging men naar het clubgebouw van den heer F. Slot, waar de prijzen werden uitge reikt door den voorzitter, den heer A. P. Tab- bers. Hij dankte den clubhouder voor zijn mooi geschenk. Ook dankte hij den 2en voor zitter, den heer L. P Scheepers, voor zijn hulp bij het klnder-St. Nicolaasfeest. De uitslag luidde: lste prijs P. Berghuis met den grootsten baars van 33 c.M. tevens winnaar van de boekenkast: 2e prijs S. Rosman met het grootste aantal. 3e prijs J. Kuijer. 4e v. d. Brink. 5e B. Veen. 6e H Sijsenaar. 7e T Giesberts, 8e G. Veen, 9e A P. Tabbers. 10e L. P. Scheepers, lie T. Bezooije, 12e R. Pa penburg. Na de prijsuitreiking werd medegedeeld, dat de vischcolleges .De Hoop" en ..Het Baarsje" een bekerwedstrijd in de Kruis vaart zullen houden op Zondag 22 December. De heer Slot bood voor dezen wedstrijd een beker aan: de voorzitter van ..Het Baars je" schenkt een' medaille, evenals de heer H. Veen. eere-voorzitter. en ..Het Baarsje" zelf. Er is een concours-commissie samenge steld voor de viering van het 20-jarig be staan in Sept. 1936. bestaande uit de heeren S. Rosman, L. F. Scheepers en Frijer. VOETBAL. SWIFT—RIPPERDA (4—1). Op een goed bespeelbaar terrein heeft Rip- perda verdiend verloren. Swift scoort na 20 minuten het eerste doelpunt. Tot rust bleef de stand zoo. Roode maakte na goed spel spoedig gelijk. Ook Ricthoff en Kops probeerden steeds den Swift-keeper te pas- seeren. maar het liep hun niet mee Swift voerde den stand op tot 41. De vleugel spelers van Ripperda speelden slecht. In den stand kwam geen verandering meer. DE WEDSTRIJD ENGELAND—DUITSCH- L.AND. Uit Londen: De rechtsbuiten van het En- gelsche elftal, dat Woensdag a.s. te Londen tegen Duitschland zal spelen, is Zaterdag in een Leaguewedstrijd te Manchester aan den voet geblesseerd. In dit verband mag het uitgesloten heeten, dat Birkett Woensdag zal meespelen. Ook de miavoor van het Engel- sehe team. Camsell. is Zaterdag gewond, doch diens blessure schijnt niet van ernsti- gen aard te zijn. zoodat verwacht mag wor den. dat hij tegen Duitschland kan mee spelen. Het Duitsche team is Maandagmorgen te 7.15 uur per vliegtuig van Tempelhof ver trokken. KEEPER VAN ALCM. VICTRIX GEWOND. Zondag hebben bij de voetbalwedstrijden buitengewoon veel ongelukken plaats gehad. De doelverdediger van Alcmaria Victrix. de 20-jarige Rampen, is in den wedstrijd tegen Vriendenschaar zoo ernstig met een speler van de tegenpartij in botsing gekomen, dat hij per auto naar zijn woning moest worden ver voerd. Het bleek, dat hij een zware kwetsuur in den buik had gekregen, zoodat hij Maandag geopereerd moest worden. Zijn toestand is ern stig. Oplossingen, bijdragen, vragen~enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No 823*). (No. 1 van den wedstrijd, 36e ladder). m m m m m Am Mat in drie zetten. Stand der stukken: Wit: Kc4. De7, Tg2. Ldl. Pfl. b3. d3, e2. Zwart: Kf4, Th3, Th5, Pa8, b6, e5, f5, g6, h4. Eerste publicatie. „In het schaakspel, zoowel als in het leven, struikelt degene die geheel zonder plan rond zwerft, evenals hij die te vaste besluiten mee voert en geenerlei minnelijke schikking maakt." ROBERT SCHEU. PROBLEEM No. 824. (No. 2 van den wedstrijd, 36e ladder). MP m w im mm Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Kg8, Df3, Tel, Td5, Lh3, Pb3, Pc7, a5, b6, h7 Zwart: Kc6, Dfl, Tc8, Th6, Lc4. Lg7. Po8, Pd8, b7, f2. ONZE ZES EN DERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. Heden begint onze zes en dertigste ladder wedstrijd. welke negen weken zal duren. In bedoeld tijdvak zullen 6 twee-zetters. 3 drie- zetters. 1 eindspelstudie, 1 vierzetter, en 1 schertsprobleem worden geplaatst. Iedereen kan aan den wedstrijd deelnemen; minder geroutineerde of beginnende oplossers kunnen hun krachten aan de tweezettige problemen beproeven. Wanneer men geregeld eenige' problemen goed oplost, zal eenmaal de top van de ladder worden bereikt, ook al behaalt men in eiken wedstrijd derhalve niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 64. Wij wijzen onze oplossers op het gewijzigde artikel 10 der wedstrijdbepalingen. Aan den termijn van inzending der oplossin gen, welken wij op veler verzoek op veertien dagen hebben gesteld, zullen de oplossers zich stipt moeten houden aaangezien voar te laat ingezonden goede oplossingen geen punten meer worden toegekend. DE WEDSTRIJDBEPAUNCEN. 1. De wedstrijd omvat èèn afdeelin;,. waarin, in den regel tweemaandelijks, 12 opgaven (problemen en eindspelstudies) ter oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorloopend, z.g. ladder systeem. iedereen kan zich te allen tijde als oplosser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk. 3. Voor iedere goede oplossing worden pun ten toegekend en wel: voor twee-zetters 2 punten, voor drieze<tters 3 punten, voor vier- zetters 4 punten, voor eindspelstudies 5 pun ten en voor schertsproblemen 1 punt. 4. Nevenoplosbare of onoplosbare proble men en studies worden niet opzettelijk ge plaatst. Mocht een deelnemer echter kunnen aantoonen dat een probleem of studie on oplosbaar of nevenoplosbaar is dan worden hem (haar) 2 extrap'unten voor tweezetters en 3 extrapunten voor de overige problemen en studies toegekend. Voor Schertsproblemen kan in bedoeld geval één extrapunt worden toegekend, (zie art. 11). Iedere foutieve bewering omtrent nevenop losbaarheid of onoplosbaarheid wordt ge straft met één punt. Iedereen heeft natuurlijk het recht de be doelde bewering binnen den gestelden termijn (zie art. 10) te herroepen. De auteursoplossingen blijven echter, ten opzichte van het aantal daarvoor vastge stelde punten, van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst op gemaakt volgens het totaal aantal behaalde punten; die ranglijsten zijn doorloopend; het tweemaandelijks behaalde aantal punten wordt bij het totaal van de vorige lijst opge teld. 6. Tweemaandelijks wordt een prijs toe gekend ter waarde van ongeveer f 5.— (schaakboek of schaakboeken, schaakspel, schaakbord, reïsschaakspel, enz. enz. naar keuze van den winner). Indien er minder dan 30 deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. Men kan niet een prijs winnen in een tijd vak, waarin men niet heeft opgelost. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na het winnen van een prijs wordt het punten- aantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij, die door het'iot afvie- 'en voor den tweemaandelijkschen prijs, be houden echter het puntenaantal, dat gevoegd wordt bij het totaal aantal punten, even tueel door hen behaald in het volgende twee- maandelijksch tijdvak. 8. Het puntenaantal van deelnemers, die edurende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost, wordt geannuleerd. 9. Vermelding van den sleutelzet van twee- zetters is voldoende. Voor 3-zetters moeten echter de eerste 2 zetten, voor 4-zetters de eerste 3 zetten, benevens alle varianten, wor den opgegeven. Onvolledige oplossingen kun nen voor den wedstrijd als niet geldig wor den aangemerkt. Bij eindspelstudies zal steeds vermeld worden of de uitwerking geheel of ten deele wordt verlangd. 10. Uiterlijk 14 dagen na den datum van verschijning van de schaakrubriek, waarin d; opgaven gepubliceerd worden, moeten de op lossingen in ons bezit zijn. Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossin gen, zoo noodig, eerste in de volgende ranglijst worden verantwoord. 11. Over foutieve oplossingen kan niet wor den gecorrespondeerd. Zij, die meenen neven oplossingen te hebben gevonden, zullen die voor alle opgaven volledig moeten inzenden, daar zij anders zonder meer ter zijde worden gelegd. 12. In bijzondere of onvoorziene gevallen be slist de schaakredacteur. Oplossing Schertsprobleem No. 74. (No. 9 van den wedstrijd, 35e ladder). Stand der stukken: Wit: Kal, Dc2, Tb4, Pafi. Pd4, e2, e5. Zwart: KPa8, Pb6, a2, a3, b7, d5. (Albert Kauders, Weenen). De zwarte Koning moet op a5 staan; er volgt dan 1. Dc2g6, enz. Opmerking: Eenige oplossers zenden als oplossiing in: de zwarte Koning op g5 en daarna! Pd4e6f, enz. Waar het hier ten deele betreft het componeeren van een pro bleem, komt feitelijk Kg5 niet in aanmerking, omdat de problematiek een probleem met een sehaakzet als sleutelzet niet toelaat. Daar echter de opgave onder „schertsprobleem' is opgenomen, kunnen wij ons voorstellen dat de bedoelde oplossers daaraan niet hebben ge dacht. Wij zullen voor die oplossing in dit geval dus ook één punt toekennen. Maar wij geven geen extrapunt aan hen, die oeide op lossingen inzonden. Evenmin krijgen zij een strafpunt, die daarbij vermelden „neven oplossing". Goed opgelost door: J. Vermeer, te Bloemendaal; J. J. H. Bauer. H. en J. Blokker. J. Y. Blokker. H W. van Dort, J. Hillcbrand, F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove, M. Kaay. K. Koedooder. J. v. Lunenburg. J. H. Meilink. A. J. Mooy. K. H. R. PluimMentz. J. Schippers. C. Warlé. D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haar lem; L. A. Patoir, te Heemstede: H. F. Anto- nisse, J. Germeraad, mej. D. M. Graafland, K. Siegerist en H. F. Zeylstra, allen te Sant poort (allen één punt). Voorts is probleem no. 820 alsnog goed opgelost door: P. Rotteveel (twee punten) en B. A. Snelleman. beiden te Haarlem. Ten slotte is S. no. 74 alsnog goed opgelost door: H. J. S. Beek. te Bloemendaal (één punt). CORRESPONDENTIE. Haarlem. F. W. H. Uw oplossingsschets van S. 74 is zeer dramatisch, zeker geinspireera door den oorlog in Abessynie. C. W. Al hebt u' geen prijs behaald in den landenoplossingswedstrijd, het aantal door u behaalde punten (248) is toch heel goed, waar het maximum 274 bedroeg. J. A. G. Z. Inderdaad een interessant eind spel, dank voor de toezending. P. R. Uit de gepubliceerde oplossing d.d. 20 Nov. j J. had u kunnen zien. dat de uwe fou tief was <no. 819). De oplossing van no. 820 werd door u totaal verkeerd genoteerd (1.1 Pa7b8? hebben u thans alsnog 2 punten toegekend. door Criticusc KinheimD. O. 5. De spelers van een club, die na de eerste helft van het seizoen met vier punter, achter stand op de laagste plaats van de ranglijst staat, hebben in eiken volgenden wedstrijd de steeds zwaardere taak. niet slechts den tegen stander, doch veeleer hun stijgend gebrek aan zelfvertrouwen te overwinnen. Dat deze onrust het evenwicht van de ploeg niet ten goede komt en op den duur zelfs ernstig verstoort, spreekt vanzelf en wanneer het dan, zooals ditmaal in den wedstrijd tegen D. O. S., in den aanvang van het spel een beetje tegenloopt, is het misschien te verontschuldigen, dat Kin- heim in het laatste half uur van deze match haar nog steeds goede winstkansen opofferde voor een ontactisch, krampachtig en systeem loos verdedigen met de onderbewuste vrees, dat het eene punt uit een gelijk spel nog ver loren kon gaan. Dat punt ging Inderdaad verloren, niet door goed spel van de tegenpartij of door een uit gesproten meerderheid, doch enkel en alleen, omdat vooral de Kinheim-middenlinie aan de D. O. S -voorwaartsen en halfbacks het initiatief liet op een dusdanig markante wijze, dat deze er wel gebruik van moesten maken. Tot ongeveer een kwartier na de pauze wisselde de thuisclub het verdedigen met, zij het dan ook slecht afgewerkte, aanvallen af en zelfs zou zij, ondanks het in het oog loo- pende gebrek aan balcontröle, de leiding en daarmede waarschijnlijk de overwinning hebben veroverd, wanneer de linKsbinnen Michel wat meer activiteit getoond had en een prachtkans in deze periode niet om zeep had gebracht. Daarna trok de middenlinie zich. zooals gezegd, volkomen terug en de voorhoede, die toch al door het onzuivere aangeven der halfbacks veel meer moest loopen, dan noo dig was. werd totaal aan zichzelf overgelaten. De backs Rozemeyer en Stals, die den geheelen wedstrijd hard gewerkt hebben, trachtten met hooge en verre trappen opluchting te brengen, doch de zeer lichte bal bleek bij den harden wind niet te controleeren en vloog on telbare keeren over de Utrechtsche achterlijn. De linkshalf I. Groeneveld toonde, vooral na de pauze, een juiste opvatting van zijn mid- denspelerstaak te hebben en hij hield den vijandeiijken rechtervleugel niet alleen vol doende in bedwang, doch wendde ook, zij het dan veelal mislukte, pogingen aan, om tot een aanval te komen Dit bleek voor hem niet ge makkelijk. daar hij in het middenveld van niemand steun kreeg, doch tevens, daar Michel als binnenspeler er geheel uit was en de links buiten Ellen te veel naar het midden af dwaalde. waardoor enkele goed aangegeven ballen onbereikbaar over de zijlijn gingen. Was dus de tactiek van den spil en rechtshalf fou tief, de techniek van laatstgenoemde was be slist onvoldoende en deze speler dient vooral aan zijn wijze van trappen aandacht te be steden, en. alvorens te trappen, te kijken, waarheen en naar wien hij den bal zal zenden. De doelman C. Druyven heeft tot het laat ste moment, evenals zijn backs, enthousiast en moedig gewerkt. Op hooge ballen was hij uitstekend, bij lage schoten was hij met uit vallen dikwijls te laat, waarvan vele onnoodige corners het gevolg waren. Rest nog de voorhoede. Ik heb hierboven reeds vermeld, dat deze linie door gebrek aan steun gehandicapt werd, vooral in het. laatste gedeelte, doch afgezien daarvan, ging er toch niet voldoende kracht van uit. Het tempo was te langzaam, doordat het te lang duurde voor men het leder onder controle had en dit was ook de i'eden, dat bij het aanvankelijk over wicht voor de pauze de afwerking der aan vallen, voornamelijk door het binnentrio, alles te wenschen overliet. Deze fout dateert reeds van vroeger datum, want het vorig jaar was het in de match tegen Hilversum, die ik toen onder de loupe nam. precies hetzelfde. De rechtervleugel kon mij nog het meest be koren, de binnenspeler Hulb Groeneveld is weliswaar niet snel, maar zeer enthousiast en wanneer hij den bal eenmaal vrij had, gaf hij het leder zijn rechtsbuiten goed aan. Deze vleugelman, Raaymakers, was door zijn snelle loopen de gevaarlijkste aanvaller, doch hij dient er op te letten, minder hard voor te zet ten en te schieten. Zijn voorzetten moeten hooger en ..boller" zijn (zooals de invaller Van Wal er enkele ten beste gaf) en bij schietkan sen dient hij den bal met de wreef te raken, waardoor voorkomen wordt, dat het ieder wild over de deklat zeilt. En thans de remedie! Men kent het oude spreekwoord: „Moed verolren, al verloren" en zooiets mag men van stevige Hollandsche knapen als de Kinheim-spelers toch niet ver wachten. Veel eerder zullen zij denken, dat ze niets te verliezen en alles te winnen hebben en voor dat laatste hebben zij nog negen wed strijden de gelegenheid. Er is het bekende ge val van dien Engelschen bekerwedstrijd (waarbij de verliezer wordt uitgeschakeld), waarin het eene team een kwartier voor het einde met 30 achterstond. De aanvoerder hield het hoofd koel, trok met zeven spelers in den aanval en overrompelde met deze moe dige tactiek zoodanig de tegenpartij, dat de match nog met 43 gewonnen werd. Waarmede ik maar wil aanduiden, dat zelf vertrouwen, enthousiasme en tactiek de fac toren zijn, die Kinheim ter overwinning moe ten voeren. Dat verschillende spelers een te kort aan baltechniek hebben is natuurlijk een handicap, die maar niet zoo in enkele weken is te verhelpen. Hoofdzaak is, dat men be denkt, dat het van den aanval moet komen en het komt er dus slechts op aan, dezen aan val zoo verrassend en open mogelijk op te zet ten, waarvan de sleutel bij de halfbacks en binnenspelers, doch vooral bij den spil ligt. Deze laatste moet aandacht aan zijn vleugel spelers, die langs de lijn zich opstellen, be steden; de linksbinnen mag zijn rechtervleu gelman niet werkeloos laten, enz.Wanneer ten slotte de linksuiterst voor het doel naar bin nen komt. om den voorzet van den rechtsbui ten (en omgekeerd) te benutten, kar. de mid denvoor zijn aandacht bepalen tot het zich vrij opstellen voor het met een zuiver en niet te hard schot afwerken van de through-passes en voorzetten. Het achtertrio van Kinheim is goed genoeg: daarom nogmaals: legt het zwaartepunt in den aanval, want daarvan moet het komen. Intusschen zou het geen kwaad kunnen, wanneer spil en binnentrio eens een vrij uur tje aan het stoppen en snel doorspelen van den bal zouden besteden. Als men het gere geld doet, wordt het een tweede natuur. Mag ik dus verwachten, binnenkort te le zen. dat Kinheim een aanvankelijken 2—0 achterstand in een 4—2 overwinning heeft omgezet? En dat de laagste plaats is verla ten? Ik hoop het. CRITICUS. GELDSCHIETERSWET WORDT GEWIJZIGD Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Geldschieters- wet. Van de wijzigingen, die in het oude wetsontwerp niet voorkomen noemen wij een verhooging van de grens der bedragen, welke kunnen worden geleend, namelijk van f 500 tot f 750

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7