DE BILT 9 m m m mm M m m m m m 0 Telefoon 11767 Zijlstraat 55 HET SCHAAKDUEL. I i 4 i n i i É9® O Éi WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Dokter Jessurun 7 December 70 jaar. St. Nicolaas-tijd. Drukke weken voor de winkeliers. De heer M. Jessurun, arts. Op 7 December a.s. zal een te Haarlem zeer bekend en bemind geneesheer, de heer M. Jessurun. chirurg en vrouwenarts, den 70-jarigen leeftijd bereiken. Dokter Jessurun studeerde te Amsterdam en deed in 1895 artsexamen. Daarna was hij eenige jaren assistent van Prof. Dr. Kouwer aan het St Elisabeths Gasthu1/ te Haarlem. Gedurende 30 jaren was hij aan de Maria- Stichting alhier verbonden als chirurg en vrouwenarts. Met lust en ijver, nauwgezetheid en plichtsbetrachting heeft hij daar steeds zijn taak vervuld en door zijn groote be kwaamheid die inrichting tot grooten bloei gebracht. Hoezeer hij aan de Maria Stichting door zijn collega's, om zijn prettige, colle giale samenwerking en door zijn patiënten om zijn kunde en vriendelijkheid in zijn op treden, werd gewaardeerd, bleek ondubbel zinnig bij zijn 25-jarig jubileum aan en vijf jaar later bij zijn afscheid van de Maria- Stichting. Dezelfde functies van chirurg en vrouwenarts heeft hij ook vervuld aan de inrichting Bethesda Sarepta en vervult hij thans nog aan de Emmakliniek van Meer en Bosch te Heemstede. Bij zijn arbeid aan de genoemde inrichtin gen heeft dokter Jessurun ook altijd eem uitgebreide particuliere practijk uitgeoefend en zich ook hierin tal van vrienden verwor ven, die niet hebben nagelaten, hem bij zijn zilveren jubileum aan de Maria Stichting ook van hun kant te huldigen. De particuliere practijk oefent hij trouwens nóg uit, ook na zijn vertrek, niet lang geleden, uit Haarlem naar Heemstede, waar hij, als gezegd ook aan de Emmakliniek verbonden is De heer Jessurun heeft altijd groote liefde gekoesterd voor de Fransche taal en letter kunde: reeds gedurende tal van jaren is hij vice-voorzitter van de afd. Haarlem der Al liance Francaise. Voorts is hij lid van het college van directeuren der N.V. Verzekering Mi.i. „De Vrijwillige Liefdebeurs". Wij drukken hierbij nog eens af de beel tenis van den zoozeer gewaardeerden arts. die in den loop van dit jaar werd opgenomen in de rubriek „Bekende Haarlemmers". Uit een bekendmaking is gebleken, dat de heer Jessurun tot 10 December a-s. afwezig zal zijn. C. F. WESSELS t Alhier is plotseling overleden de heer C. F. Wessels, 60 jaar oud. directeur der inrichting voor chronische zieken Houtrust" in het Wes- terhoutpark. bestuurslid van de St. Vincen- tiusvereeniging en tot verleden jaar regisseur van de R.K. Gemengde Tooneelvereeniging „St. Genesius" te Overveen. De begrafenis heeft plaats Vrijdag a.s. om 10.45 uur op het R.K. Kerkhof „Valkenburg" te Heemstede. Even Frans Fonville opbellen om een fijne Fruitmand te bestellen. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 4 DECEMBER. Haarl. Drukkers- en Uitg. Mij. v.h. Gebr. Nobels.- Alg. vergad. van aandeelh. Wagen weg 58, 11 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 10—4 uur. Rembrandt Theater: „Episode". Op het tooneel Yong Kee Troupe, Chineesche acro baten. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Watt en Half Watt in „Met volle muziek". Op het tooneel: Tom Jersey, hand schaduwbeelden. 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Op het verkeerde spoor". 2.30 uur. Daarna doorloopende voor stelling van 7 tot 11.30 uur. Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad: Ten toonstelling 29 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 5 DECEMBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 104 uur. Tijdingzaal van Haarlem's Dagblad: Ten toonstelling 10—9 uur. De weken voor St. Nicolaas brengen voor de winkeliers veel drukte. Eerst hebben zij de voorbereiding. In het vooruitzicht, dat er zaken gedaan kunnen worden, is het immers noodig, dat zij de koopers wat bijzonders hebben aan te bieden. Juist in dezen tijd. nu veel geschenken gekocht worden, wordt het door het publiek op prijs gesteld, dat er noviteiten te kust en te keur zijn. Ieder wil met zijn cadeaux, al komen dié dan ook van den Onbekende, succes oogsten! De Haarlemsche winkelstand heeft een goeden naam. De winkeliers ontzien zich geen moeite en zorgen om te presteeren wat mogelijk is. Ieder die koopen wil. kan hier dan ook volkomen naar wensch slagen! Als dan de étalages, de winkel en de maga zijnen verzorgd zijn, wacht de winkelier. Zal hij over den verkoop tevreden kunnen zijn, zullen de dingen waarop hij zijn verwachtin gen bouwt, het „doen"? En dan wacht hij met zijn personeel af. De smaakvol gerangschikte artikelen in de étalages die 's avonds baden in een stroom van licht, noodigen tot koopen. Het was ook dit jaar druk in onze winkel straten, vooral in de middaguren en des avonds. Wat zijn onze winkelstraten dan ge zellig Anders is het, den Zaterdag uitgezon derd. 's avonds na 8 uur in onze hoofdstraten dikwijls stil. Dit komt omdat de winkels ge sloten en niet alle winkeliers overtuigd zijn. dat verlichte étalages toch koopers lokken op de volgende dagen. De middenstandsver- eenigingén hebben meermalen bij hun le den aangedrongen op verlichting van alle étalages, doch het succes ls nog lang niet volledig. Voor de etalages verlustigen zich de kiik- lustigen. Vooral in dezen crisistijd wordt blijk baar veel overwogen en bekeken voor een beslissing genomen wordt. Velen kunnen slechts een beperkt bedrag voor hun St. Ni- colaas-inkoopen besteden en natuurlijk wil len zij dit zoo goed mogelijk besteden. Aar dig is het gesprekken af te luisteren onder de groepjes die zich voor de étalages scha ren. Mannen die met hun vrouwen of doch ters loopen. toonen nu t "angstelling voor étalages van artikelen waarvoor zij zich an ders slechts matig interesseeren. natuurlijk alleen in de hoop. dat hun gezelschap zich zal uitlaten over hetgeen zij mooi vinden. Daarmee kan hij bil' zijn inkoopen immers zijn voordeel doen. Dan weet hij zeker, dat de Sint iets geeft wat op prijs gesteld wordt. Maar op hun beurt nemen de vrouwen de mannen of zoons ook mee naar de uitstal lingen van heeren-moae-artikèlen, sigaren, enzoovoorts. Vermakelijk is als ouders en kinderen voor speelgoedwinkels staan. De kinderen bewon deren tallooze artikelen. O als de Sint. dit of dat eens zou geven De meening van enkele winkeliers. Wij hebben, naar aanleiding van het bo venstaande, een uiteraard vluchtige enquête gehouden onder enkele Haarlemsche winke liers en hun de vraag gesteld: „Bent u tevre den over den loop van zaken in deze St.- Nicolaasdagen?" Twee boekhandelaren verzekerden ons. dat het boek zich gelukkig mag verheugen in de belangstelling van het publiek, maar, ter wijl dé een ons verzekerde dat hij méér -dan'- tevreden was en zelfs kan spreken 'van „een enorme opleving in het koopen van boeken" 'hij had toevallig van een Haagschen collega gehoord, dat deze zulk een opleving ook in Den Haag meende te kunnen constateeren) zeide ons de ander, dat terwijl er menschen genoeg in zijn zaak komen, zoodat hij over ..gebrek aan drukte" niet kan klagen toch zijn omzet niet bepaald bevredigend te noemen is. om dat het publiek geen groote uitgaven doet en zich met kleinigheden moet tevreden stellen, een gevolg, natuurlijk, van de tijdsomstandig heden. Een derde was wèl tevreden, hij zag geen achteruitgang, vergeleken bij verleden jaar. Toen -wij bij een zaak in damesconfectie en dames-mode-artikelen aanklopten, werd ons medegedeeld, dat men daar geen reden tot tevredenheid had: „het gaat slecht, slechter dan verleden jaar". Dit werd toegeschreven o.m. aan de nabijheid van Amsterdam, waar 'helaas ernorm vee] door Haarlemsche dames wordt gekocht. De eigenaar van déze zaak meende ook, dat een groote tearoom, waar de dames tusschen het doen van haar inkoopen door, gezellig een kop thee kunnen gaan drin ken, er zeer veel toe zou kunnen bijdragen dat de koopsters te Haarlem blijven. In een ander dergelijk magazijn was men tevreden; vooral de laatste dagen is de gang er in gekomen, misschien ook wel doordat met 't slechte weer het Haarlemsche publiek er niet zoo gemakkelijk toe komt, in Amsterdam te gaan koopen. Óver het algemeen geloofde de leider van de betrokken zaak niet, dat de uitkomsten van de St.-Nicolaasdruktc dezen keer slechter zouden zijn dan verleden jaar. „In de tegenwoordige omstandigheden zijn wij al gauw tevreden", zoo zeide hij. In de speelgoedbranche schijnt wel reden tot tevredenheid te bestaan, de slechte tijden in aanmerking genomen. Er wordt vTij veel ver kocht. maar het publiek toont zich zuinig: groote uitgaven worden niet of weinig gedaan. Het St. Nikolaasfeest is van ouds een feest van „smullen". Dit zal ook nu wel weer zoo zijn, maar, zoo zeide ons een banketbakker: „De héél drukke jaren zijn voorbij, ofschoon ik voor mij, den tijd en het ongunstige weer in aanmerking genomen, best tevreden ben. In ons vak komt trouwens de gróóte drukte met St. Nikolaas altijd in de laatste dagen." Hierop vestigde ook een collega van den voorgaanden onze aandacht, die echter over de tot nu toe behaalde resultaten niet zoo goed te spreken was. Hij had den algemeene indruk, dat het dit jaar niet beter, maar ook niet minder was, dan het vorig jaar. Een sigarenhandelaar had meer verkocht dan verleden jaar. maar de beter gesitueerden schijnen in de laatste jaren hun inkoopen van St. Nikolaas naar Kerstmis verplaatst te heb ben: het z.g. „fijne goed" wordt in het eind, van December veel en in het begin van die maand zoo goed als niet gevraagd. Daarentegen had onze zegsman zeer veel verkocht aan jongelui uit den arbeidersstand: zeer weinig aan den middenstand. Over 't alge meen was hij niet ontevreden. BOUW VAN BUREAU VOOR PUBL. WERKEN VAN BLOEMEND AAL AANBESTEED. Door B. en W. van Bloemendaal is heden morgen in het Bloemendaalsche raadhuis aan besteed het bouwen van een bureau voor den dienst van Publieke Werken in Overveen, ge meente Bloemendaal. De uitslag van deze aanbesteding is als volgt: Aannemers Mij. „Noord-Holland Heemste de, f38 463; F. Abma, Enkhuizen, f41.890; fa. Brandsma Bakker, Haarlem, f 46.870; Broersma N.V., Haarlem-Aerdenh., f39.320; Uetkt$a MuiUtitU JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 734.3 m.M. te Skagen. en voorspelt: Meest matigen Westelijken tot Zuidweste lijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen. Regen- of hagelbuien. Weinig ver andering in temperatuur. Uit het Buitenland Guur en buiig, In den algemeenen toestand is weinig ver andering. De depressie over Scandinavië nam wel af, maar vertoont toch nog een vrij diepe kern bij het Skagerrak en door het opkomen van een hooge drukking uit het Zuidwesten na het passeeren van een secundaire over Frankrijk, die daar weer zwaren regen bracht, namen de luchtdrukverschillen weer iets toe, Nu nadert weer een daalgebied ten Westen van Ierland. In Scandinavië is de vórst iets toegenomen. Er is weer veel sneeuw gevallen. Ook in Duitschland vertoonde zich lichte vorst. Over Ierland. Engeland, het Kanaal en West- en Zuid-Frankrijk waaien stormach tige Noordwestenwinden. Op IJsland stormt het uit Noord. De toestand wijst op aanhouden van buiig en vrij guur weer. Barometer 742 m.M. 740 m.M. Stand van heden Stand van gisteren Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer Hoogste gisteren 45 F. Laagste heden nacht 41 F. Hoogste heden tot 12 uur 43 F. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN, (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 4 December. Ondertrouwd 3 December: R. ten Groten huis en E. de Gooijer. Ondertrouwd 4 December: G. J. M. Maas en L. de Zwart; I. Kempe en E. van der Noen; L. Muller en A. K. van Veen; J. M. H. Ruijze naars en M. H. J. Koe'.emijH. J. Lokman en W. H. van der Beek; J. van Dongen en G. Drupsteen' P." M. Castélijns en D. Schipper; J. Dekker en E. J. Praagr-J- H. Ossewaldt en M. Woudstra; M. J. van Wanrooij en A. M. Ni klas; J. Alberti en J. de Boer; H. H. de Waard en I. G. Ochse Freiwald; R. Smink en M. C. Beekhuijs; F. Terstal en H. Gorgol; J. J. van den Berg en A. van Esch. Getrouwd 4 December: W. van den Berg en M. W. de Wit; J. M. Gerritsen en H. E. Logmans; I. Laadstra en J. F. van Es; F. Schouwstra en E. van der Beek; D. H. Zoet en C. J. W. Baars; C. Zwennes en A. B. van Dieren; P. de Kort en J .P. de Vries; M. van Delden en T. C. van Houten; M. Koning en A. M. Westerhof; J. Vierhout en M. Posma; K. du Pon en J. M. G. Damsteek; H. Schrama en A. Touwslager. Bevallen 2 December: C. KasperMarinus, z.; 3 December: J. van RumptHogeweij, d.; e! van DrongelenOlydam, d.; 4 December: K. KuperusRapp, z. Overleden 2 December: W. Verhagen, 61 j„ Soendastraat; A. E. Brandt, 54 j„ Haze- pa ter slaan; C. F. Wessels. 60 j„ Westerhout- park. natuudifk hood (tij. cU sinUchlaaspcit, zao-'n UtuüpA ytas van Winkels KL. HOUTSTRAAT 57, hoek Ged. Oude Gracht; RIJKSSTRAATWEG 8, bij Soendaplein; r~Y~M I AMSTERDAMSTRAAT 64. <UUI L t.o. Kerk; VOORZORGSTRAAT 5, sCo hoek Brouwersplein. (Adv. Ingez. Med.) Gebrs. Broertjes, Bloemendaal, f38.300; P. Cupido, IJmuiden, f38.000; J. Dubbeldam, Voorburg, f40.916; M. Ebbing, Haarlem. f 36.780; G. J. Evers, Bloemendaal, f35.874; M. Fokkens, Arnhem, f 42.900; J. C. de Geus, Haar lem. f38.404; C. P. Hetem, Haarlem, f40.990; M. Joustra, Haarlem, Garenkokersk., f 39.295; Gebrs. Joustra, Haarlem, Langendijkstraat f37.924; J. Kes, IJmuiden, f36.875; M Kleyn Zn.. Assendelft, f 36.900; Fa. Koorn de Jong, Medemblik. f35.298: C. Kos, Huizen IN.-H.), f39 660; S. Kuit, Driehuizen, f37 828; fa. Langendijk, Beverwijk, f38.497; L. Leytens, Rotterdam, f41.540; fa. Metselaar, Haarlem, f41.900; J. Neelissen, Haarlem, f42.400; Gebrs. v. d. Putten, Heemstede, f 37.700; P. Rings, Santpoort, f 42.160; S. P. Reijnierse, Overveen, f 42.T80; P. Scheepsmaker, Castricum. f 37.595; Doedens en Schilder, Alkmaar, f35.687; Gebrs. Schiphorst, Haarlem (tweemaal) f40.947; J. B. Sluiter, Aerdenhout, f 38.694; Gebrs. de Vries, Haarlem, f 39.840; A. de Waal Malefijt, Overveen, f42.997; Zaansche Coöp. Bouwers- bond. Wormerveer. f40.718; fa. Zoetemeyer, f 39.795; Gebrs. Zanders, f 35.750; Gebrs. Vlaan deren, Huizen, f40.320; fa..Reehorst, Aalsmeer, f42.500; T J. de Hoop, Haarlem, f39 985; fa. Stezenbroek, IJmuiden, f40.993. DE BOER NAAR AMSTERDAM VERVOERD. Dinsdagmiddag is de Blauw-Wit-speler De Boer, die Zondag j.l. in den wedstrijd tegen D. H. C. een scheenbeen heeft gebroken, van Delft naar Amsterdam overgebracht. Hij is ter verpleging opgenomen in de Luthersche Diaconessen-inrichting, waar hij onder be handeling is gesteld van Dr. J. C. Tetzner. VOETBAL. Het Nederlandsch Elftal vertrokken. Dinsdagavond is het Nederlandsch elftal met reserves en begeleiders naar Dublin vertrokken. AFDEELING II. Tweede klasse A. OlympiaSteeds Hooger The Rising HopeV.D.L. Derde klasse A. CeleritasB.M.T OM DEN NED. VOETBALBEKER: E.D.O.—Bodegraven ROEIEN. AMSTERDAMSCHE ROEIBOND. In een vergadering van den Amst. Roeibond werd als candidaat voor de functie van se cretaris-penningmeester van den Ned. Roei bond met algemeene stemmen de heer W. Jongejan gekozen. Als Candida ten in de vacatures van de heeren Dr. B. J. C. te Hennepe en ir. Tr. P. Tromp in het bestuur van den Ned. Roei bond werden gekozen de voorzitter, Dr. R. J. Th. Meurer en de heer Carel W. Kok. Voor een derde vacature in dezen bond wordt door Amsterdam voorloopig nog geen candidaat gesteld. Voor deze vacature zal „Njord" den heer De Leeuw en „Laga" den heer Werd- müller von Elgg als candidaten voorsteller- Waarschijnlijk komt ook de Rotterdamsche Roeibond met een candidaat, n.l. Dr. Bos man. Aan „Hollandia" zal verzocht worden, haar roei wedstrijden dit jaar niet te houden, daar de vastgestelde datum moeilijkheden ver oorzaakt in verband met het trainen voor de wedstrijden om het nationale kampioenschap van de Koninklijke op 15 Juni a.s. De 26ste partij te Zandvoort de mooiste üan de match. Wanneer wij Haarlemmers ons dan al mis schien een beetje verongelijkt gevoeld moch ten hebben, omdat geen enkele partij van den grooten schaakstrijd binnen onze muren zou plaats vinden sinds gisteravond zijn we daarvan genezen! Want men heeft ons daar in Zandvoort vergast op een partij schaak, zoo spannend, zoo fraai, en zoo rijk aan briiliante verrassingen, als we maar mogelijkerwijs konden ver-langen! Dat was werkelijk super schaak, wat we daar te zien kregen: als de diepe analysen, die men in de komende dagen zal gaan maken, uitwijzen, dat er geen al te groote onnauwkeurigheden zijn begaan, dan is dit zeker de mooiste partij van de match geweest. Het begon eigenlijk al in de opening, toen Aljechin Hollandsch speelde een scherpe verdediging, die hij alleen aanwendt, wanneer hij, met zwart, op winst wil spelen en daar bij opnieuw de voortzetting koos, die hij in de 24ste partij had aangewend. Echter met een verbetering, die nu eerst recht de juistheid van zijn variant aantoonde. Door een verras senden afruil, die een kwaliteitsoffer inhield, waarop-wit niet nlocht ingaan, verkreeg hij zeer goede kansen tegenover wit's natuurlijke voordeel. Maar Eu we liet zich niet van zijn stuk brengen: hij wist zijn tegenstander te dwingen de stelling min of meer af te sluiten en behield zoo het iets betere spel. De zaak scheen nu echter een beetje vastgeloopen te zijn en niemand vermoedde, wat er nog alle maal zou gebeuren! Op den volgenden zet bood Aljechin zijn tegenstander de gelegenheid een paard tegen drie pionnen te offeren gewoonlijk in het middenspel een slechte ruil en Euwe ging er op in! Zijn ondernemingsgeest, moed en, last but not least, doorzicht in dezen kan men niet. hoog genoeg aanslaan, temeer, waar hij door het aanbod te weigea-en vrij gemak kelijk remise had kunnen bereiken. En de ver antwoording, die hij op zich nam, was niet gering, zooals het ongekend spannende ver volg wel aantoonde! Want nu waren de com binaties en de offers niet meer van de lucht: iedere volgende zet bracht nieuwe verrassin gen. En toen tenslotte de ergste verwikkelin gen ten einde wax-en, bleek er een eindspel te zijn overgebleven, dat zeer gunstig voor Euwe genoemd mag worden; en dat was voor vrij- wat menschen in de zaal, die huxx hart hadden vastgehouden bij al die halsbrekende toeren, misschien wel de grootste verrassing. Als hij deze partij in de tweede zitting weet te winnen, dan is het een phenomenale prestatie, die nog eens temeer bewijst, dat hij het wereldkam pioenschap dubbel en dwars verdient! Hieronder het supreme moment! Zwart: Dr. A. Aljechin. 'MM\ - Wit: Dr. M. Euwe Stelilng na 20.Le7f6. Euwe neemt de uitdaging aan en speelt: 21. Pe3xf5(Lf6xc3 Nu zou er, na Dc3 natuurlijk een stuk ver loren gaan; het Paard moet dus doorslaan: 22. Pf5xd6 Dc8b8 23. Pd6xe4 Lc3—f6 24. Pe4d2 Dat is de clou! Nu kan geen macht ter we reld meer den opmarsch van de e-pion ver- hindei-en. Diïe zülke pionnen (f, e en d) zijn zeker wel een stuk waai-d. 24 .g7g5 Aljechin van zijn kant moet nu alles op haren en snaren zetten, om, vóórdat de pion nen al te sterk worden tegenkansen te krij gen (open g-lijn) 25. e2e4 Ook Euwe heeft haast! 26 .g5xf4 27. g3xf4 Lf6d4 28. e4e5 Db8—e8 29. e5e6 Hiermee wil wit Pf6 uitlokken; het paard zal daar de torenlijn versperren, zoodat wit zonder bezwaar (pion f4) Pf3 kan antwoorden, om den raadsheer op d4 te kunnen ruilen. Als dat lukt, zal de partij stellig gewonnen zijn, want de looper is zwart's sterkste stuk, zoo wel voor aanval als verdediging (diagonaal al—h8!) 29.Tf8g8 (I U. -*l£t J JJ/bico&uir esyn. (Adv. Ingez. Med.) Na ed7:, De2 (dreigt mat); Df3, Dd2: zou wit's pionnenformatie verzwakt zijn en bo vendien Ld4 op het bord blijven! Vandaar: 30. Pd2f3 De8g6 31. Tflgl Dat is óók een manier om Ld4 op te rui men! Na 30. Pg5 zou de looper op het bord blijven; er zou dan kunnen volgen 30. Pe5 (verhinderd Pf7+; de bedreiging door pion f4 is maar gezichtsbedx-og!) met nog vele, onberekenbare mogelijkheden. 31 .Ld4xgl 32. Talxgl Dg6—f6 Nü moet de dame den diagonaal bewaken. 32. Pf3g5 Dreigt Pf?^ en verhindert torenruil Op 32. h6 volgt nu niét Pf7', maar 33. ed7:, hg5: 34. Dh3*, Kg7; 35. Tg5:t, Kf7; 36. Tf5 enz. Of: 33. <ed7:), Df4: 34. Dc3t, Dd4; 35. Pf7t, gevolgd door afruil van dame en toren en d7d8D. 32 ,Tg 8g7 33. e6xd7 Eindelijk dan! 33 .Tg7xd7 34. Db3e3 Td7—e7 35. Pg5e6 en het wordt eindelijk wat ï'ustiger. Maar wit's voordeel is geconsolideerd! Euwe zal het eindspel, dat na ruil der dames hierna, is ontstaan, waarschijnlijk weten te winnen. Als het gelukt, dan is zijn wereld kampioenschap welhaast zeker! Men mex-ke op. dat Euwe's koningspaard in deze partij vrijwel het heele bord heeft afge graasd! Pglf3e5d3b4c2e3f5d6 e4d2f3g5e6d8; dat zijn 14 van de 40 zetten met het Paard! Dat is natuurlijk de schimmel, dien Sinterklaas moest hebbeix! A. D. DE GROOT. Schaakevenement in Zandvoort. Monopole draagt een feestelijk tintje van avond. Kleurige lichtslingers hangen kruisge wijs over de zaal en werpen een mat schijn sel op de hoofden van het legioen der be langstellenden, dat hier om ettelijke tafeltjes met evenzoovele schaakborden verzameld is. Peinzende blikken richten zich naar de velden met de zwarte en witte vakken, langzaam uitgeblazen rookpluimen krinkelen omhoog, meeningen worden fluisterend uitgewisseld. Dit zijn de typische ken teekenen van de Race om den Wereldtitel, waarvan thans de zesen twintigste étappe in Zandvoort wordt afge legd. De Race, die het stadium van den eind* spurt bereikt heeft met oxxzen Nederlandschen kampioen een neuslengte vóór. Op het tooneel zitten de beide grootmees ters, geflankeerd door den wedstrijdleider Kmoch en de twee secondanten, voor de zesentwintigste maal gewikkeld in het schoone duel van het menschelijk vernuft. Tot dit sanctuarium worden slechts weinige uitver- korenen toegelaten. Een enkel comitélid heeft er zich op den achtergrond ïxeergezet. me vrouw Aljechin zit er naarstig te handwerken, de man van het annotatiebord sluipt er rond en verder komt de kleine grootmeestér Flohr er af en toe zijn impressies opdoen. De twee zwijgende rivalen op het podium zijn een studie op zichzelf waard. Dr. Euwe zit bij het uitdenken van een zet meestal ge bogen over het bord, de armen stijf gevouwen, de punt van den neus haast tusschen de stuk ken in. Het roerlooze beeld van den denken den mensch. Dan rijst hij ineens bruusk uit dien toestand op en verschuift zijn stoel met heftige rukken, alsof hij een bepaalden ge- dachteixgang resoluut van zich afwerpt. Even blijft hij rechtop in zijn stoel zitten, dan buigt hij zich weer langzaam naar het bord toe, plaatst de ellebogen op tafel en het hoofd van den kampioen zinkt geleidelijk in nieuw gepeins in de handen wegDr. Aljechin steekt in dien tusschentïjd zijn zooveelste sigaret op, neemt den stand nog een tijdlang in oogenschouw. rijst op uit zijn stoel en kruist de armen op den rug. Zijn oogen blijven strak op het bord gericht. Vervolgens loopt hij met groote passen over het tooneel, keert weer terug en blijft achter dr. Euwe staan om over den schouder van zijn tegenstander de positie der stukken aan een nieuwe studie te onderwerpen. In de zaal vindt de kamp der meesters een levendige reactie. In groepen om de tafeltjes ontspinnen zich de discussies over de kansen, over het hoe en waarom. Het geroezemoes woi'dt soms wat groot van volume, zoodat er door de comitéleden tot rust gemaand moet worden en op het tooneel plakkaten met „stilte" demonstratief heen en weer worden gezwaaid. Ons, persmenschen, is hoog in de lucht een verheven zitplaats toegewezen, waar we wel zeer sterk kunnen constateeren, hoe zeer de spanning van de match zich op het publiek heeft overgeplant. Wie ooit zou willen beweren, dat het schaken een tamme kamer liefhebberij is. zal op een avond als deze als een bekeerling huiswaarts komen. Hier is actie, hier is strijd, hier is geestelijke sport van de allerhoogste soort. Wij, op onzen hoo- gen uitkijkpost, wij kijken niet neer op een gezelschap droge analytici en huiskamer helden, maar op een levendig strijdperk van enthousiaste schaakridders. En wij nemen het den erg-fanatieken in het geheel niet kwalijk, dat ze hun discussies laat In den avond nog voortzetten op het achterbalcon en de conducteur viermaal om hun retourtje moet vragen, voordat ze uit hun schaaktrance ontwaakt zijn. Want is het met de voetbalenthousiasten op den Zondagachtermiddag niet precies zoo gesteld? J. H. V.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2