I •s00s. EEN HAARLEMSCHE GEMEENTELIJKE TOONZAAL VERDWIJNT! JONGENSBOEKEN [WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 H A A R E E M'S DAGBCAD 5 STADSNIEUWS Feestavond Dans-Instituut H. Kwekkeboom. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het bekende Dans-Instituut H. Kwekke boom aan de Nieuwe Gracht wordt op Zater dag 14 December in alle zalen van het Ge meentelijk Concertgebouw een feestavond ge organiseerd door een feestcommissie, bestaan de uit de heeren H. van Gulik, L. W. de Graaf, j. Kolderie, Th. van der Moolen, D. van der Moolen, D. A. Nieuwenhuis en G. Zeeuwe. Er is een aardig programma samengesteld, dat afgewerkt wordt door artisten van Bouwmees ters Theater- en Variété-Bureau. Na afloop is er bal. Serenade Het Harmonie-orkest „Apollo" zal onder lei ding van den heer H. Schulpzand Vrijdag avond 13 December voor het Dans-Instituut aan de Nieuwe Gracht een serenade brengen. FAILLISSEMENTEN Faillissementen, uitgesproken door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem op Dins dag 3 December 1935. 1. A. Lek, bloemist, wonende te Bennebroek, Meerweg 15; Curator: Mr. J. H. J. Simons te Haarlem 2. H. J. Kip, schilder, wonende te Zaandam, Hoogendam 7; Curator: Mr. Jan Lieuwen te Purmerend. 3. R. van der Klip. handelaar in automobie len en rijwielbanden, wonende te Haarlem mermeer, Platanenlaan 20; Curator: Mr. A. Bruch te Haarlem 4. J. Hoogvorst, schilder, wonende te Sant poort. Broekenbergerlaan; Curator: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. 5. De Handelsvennootschap onder de firma Boers. Gebr. Rookhuizen, gevestigd en kan- toorhoudende te Haarlem, Leidschevaart 572; Curatrice: Mej. Mr. H. C. F. Deknatel te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten: Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten te Haarlem, behalve in dat sub 5. waarin Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon in die functie werd benoemd. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief: 1. C. H. Neuhaus. stucadoor, wonende te Zaandam, van Wessemstraat 71. Curatrice: Mej. Mr. M J. Kluitman, te Haarlem 2. J. de Mik, voetkundige, wonende te Haar lem. Wilhelminapark 21; Curator: Mr. J. G. Bettink te Haarlem. 3. N. van der Vaart, mandenmaker, wonen de te Haarlem, Frankenstraat 33: Curator: Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Geëindigd zijn de navolgende faillissemen ten wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, van: 1. Jhr. H. P. Coertzen de Koek. wonende te Zandvoort; Curator: Mr. W. Briët. te Haarlem. 2. H. J. Gerritsen, tuinder wonende te Hoofd dorp. Curator: Mr. K. van Giffen te Haar lem. 3. Mej. Zuster W. J. M. Greeve. vroeger wo nende te Bloemen daal; Curator: Mr. J. H. J. Simons te Haarlem. 4. F. J. Klooster, caféhouder, wonende te Haarlem; Curator: Mr K. van Giffen te Haarlem 5. W. J. van Buchem, destijds wonende te Haarlem aan de Spekstraat; Curator: Mr. K. van Giffen te Haarlem. 6. Mevr. W. G. C. Weber-Meere, wonende te Haarlem; Curator: Mr. Julius Hoog te Haar lem. Definitieve surséance van betaling voor den tijd van 6 maanden, ingaande 8 October 1935. werd verleend aan: Klaas Kuiper, handelaar in comestibles, wo nende te Zaandam aan Westzijde 112; Bewind voerder Mr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. STADS BIBLIOTHEFK EN LEESZAAL VAN HAARLEM. Statistiek van bezoek en uitleening over November 1935 (1934). I. Prinsenhof. Totaal 12122 bezoekers (v.j. 11734); van wie overdag 5993 mannen en 1470 vrouwen, 's avonds 3635 mannen en 1024 vrouwen. De Leeszaal werd overdag bezocht door 1284 mannen en 210 vrouwen, '5 avonds door 771 mannen en 103 vrouwen, in totaal 2368 per sonen (v.j. 2296). Het aantal bezoekers van de krantenzaal bedroeg overdag 3603, van wie 3406 mannen en 197 vrouwen, 's avonds 2027 mannen en 186 vrouwen te zamen 2213 personen. Totaal bezoek 5816 (v.j. (57701. II. Filiaal ..Het Huis te Zaanen". Bezoek totaal 2283 personen 'v.j. 18361 Bezoek aan leeszaal door 895 mannen en 167 vrouwen, totaal 1062 personen (v.j. 852) Aantal bezoeker aan beide inrichtingen 14405 (v.j. 13570). Het aantal uiteeleende boeken bedroeg aan het Prinsenhof 8172 (v.j. 74011, aan het Het huis te Zaanen 2088 (v.j. 1557). Het gezamelijk aantal uitgeleende boeken bedroeg 10260 (v.j.) 8958). FILIAAL STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. (Huis te Zaanen.) Nieuwe aanwinsten: Nederlandsche en in het Ned. vertaalde romans: Buck: Op eigen grond. Den Doolaard: De Druivenülukkers. Ehrenbur?: De droomfabriek. Fallada: Wie eens uit het schaftje eet. Diet Kramer: De Bikkel. Jef Last: Zuiderzee. Van der Leeuw: Ik en mijn speelman. Lewis: Babbitt. Saini Exupéry: Nachtvlucht. Sanzara: Het verloren kind Wijsbegeerte. Zedenkunde, Zielkunde; Bierens de Haan: Wereldorde en geestes leven. Adler: Menschenkennis. Van Schelven: Psychologie van het kind. Godsdienst: Luther: Twaalf brieven, uitg. Drijver. Palache: Inleiding in de Talmoed. Staathuishoudkunde Het plan van de Arbeid; rapport N. V. V. en S. D. A. P. Wibaut: Ordening der wereldproductie. Kunstgeschiedenis. Muziek: Wickenhagen: Geschichte der Kunst. Flesch: De kunst van het vioolspel. Aardrnkskunde- Broekhuizen: Abessinië. Levensbeschrijving Schaper: Een halve eeuw van strijd. LEDENVERGADERING VAN HET WITTE KRUIS In het gebouw van den Protestantenbond in Haarlem Noord vergaderde Dinsdagavond Het Witte Kruis. De heer Westendorp wilde de reclame in de badhuizen opgeven, daar dit z. i. toch geen uitwerking heeft. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Melchior en Van Vlodorp herkozen. Naar de algemeene vergadering te Amster dam werden afgevaardigd de heeren v. d. Vel den en Van Konijnenburg, als plaatsvervang ster mevrouw Hagebout. De heer Van Konijnenburg, voorzitter, deel de mee dat in het bestuur de mogelijkheid be sproken is een derde magazijn voor verple- gingsartikelen in de Amsterdamsche buurt op te richten. Dit zou in het badhuis kunnen geschieden of in het gebouw van den speel tuin. Hiermee kon de vergadering zich ver eenigen. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering lokte weinig discussie uit. Ook over het 60-jarig jubileum der vereeni- ging werd gesproken. De heer Smit vroeg of de afdeeling Haarlem een huldeblijk zal aanbie den. De penningmeester, de heer C. W. Bruning zei, dat de afdeeling niet veel daarvoor kan uittrekken. De heer Smit stelde voor dat de afgevaar digden ter algemeene vergadering met de an dere afdeelingen overleg zouden plegen en dat Haarlem 25 beschikbaar zal stellen voor een blijvend geschenk. Zoo zou wel 1000 bijeengebracht kunnen worden. De heer Westendorp wilde per circulaire met de andere afdeelingen overleg plegen en de keuze van het geschenk aan het hoofdbestuur overlaten. De heer Bruning vond den tijd te kort. Over een week is de algemeene vergadering .reeds. De heer Van Vlodorp voelde wel iets voor de circulaire. De heer Van Leeuwen achtte de mogelijk heid dat Haarlem een échec zou lijden, groot. In vele afdeelingen is de stand der kas niet zoo goed, dat zij tot een grootere bijdrage in staat is. De toestand in den tuinbouw laat zich ook daar gelden. Bovendien vindt ook hij den tijd nog te kort. Alleen de heer Va.i Leeuwen was tegen het geven van een cadeau. Met meerderheid van stemmen werd beslo ten de circulaire te verzenden. COÖP. CENTRALE ErERVEILING PURMEREND G A. Weekbericht. Afdeeling Eieren: 110 000 Eendeneieren f 2.252.65 Broedeieren f 7.25. 55.000 Kippeneieren: 70 80 K.G. f 5f 5 60. 65 66 f 4.80—f 5.—. 63 64 f4 70—f 5.—. 60 62 f 4.60—f 4.30. 58 59 f 4.40—f 4.60. 56 57 f4.10—f4.30. 53/55 f 3.50— f 4 50/52 f 3.30—f 3.50. 45 49 f2.70—f3.20. Afdeeling Pluimvee: Oude kippen f 0.50f 1.20. Jonge hanen f0 60fl. Oude Eenden f 0.35—f 0.45. Kilo pry's oude kippen f 0.38f 0.45. Kilo prijs jonge hanen f 0.45f 0.55. (Adv. Ingez. Med.) beS eo y-wopo" (Adv. Ingez. Med.) Bioscoopvoorstelling ouden van dagen. In het Frans Hals Theater. De Commissie „Autotocht voor Ouden van Dagen" ontving van de Directie van het Frans Hals Theater het verheugende bericht, dat zij bereid was aan de ouden van dagen een gratis filmvoorstelling van „Suikerfreule" aan te bieden. Die voorstelling heeft daar Dinsdagmorgen plaats gehad. Die werd door 250 ouden van da gen van alle gezindten bijgewoond. De heer B. W. Lasschuit, die met de heeren G. van Zon en het adspirant-commissielid Dr. W. B. Smit aanwezig was, sprak een kort openingswoord. In deze dagen van verrassin gen noemde hij het een bijzonder mooie ver rassing van de Directie van dit Bioscoop theater, om de oude menschen van deze mooie film. die geprolongeerd moest worden, te laten genieten. Hij hoopte, dat de Directie nog eens een voorstelling aan hen zou willen aanbieden. De heer Strijbos antwoordde, dat de com missie altijd op hem rekenen kon. wanneer er weer eens een film vertoond wordt, die men ook voor de ouden van dagen geschikt acht. De oude gasten hebben van tien uur tot kwart voor één genoten, niet alleen van de hoofdfilm, maar ook van de grappige teeken film. die er aan vooraf gaat en waar onbedaar lijk om gelachen werd. In de pauze werden zij bovendien op een kop koffie met speculaas getracteerd. Namens hen allen heeft de directeur van het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente in de Jansstraat, de heer C. P. de Jong. met eenige vriendelijke woorden voor de tractatie in de pauze bedankt. ,,De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het Decembernummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het beken de Kindertehuis aan de Kweekerslaan te Santpoort. De directrice. Zuster J. Th. Kuyck. schrijft weer een hoofdartikel „Helène"; de penningmeesteresse. Zuster A. Verkerk, ver telt op pakkende wijze uit het leven van deze inrichting met haar vreugde en leed, kom mer en zorgen, maar heel dankbaar voor de hulp. die zij weer ontvangen heeft, om het liefdewerk voort te zetten. Zuster Verkerk heeft onder de kindervrienden ook weer een kalendertje als „Kerstgroet 1935" verspreid, versierd met de foto van een lachend meisje, dat reeds toen zij slechts tien dagen oud was, naar ,De Lichthoeve" werd gebracht en waar ze sindsdien met zoovele, andere tiental len kinderen zoo'n liefderijke behandeling geniet. Gehoopt wordt, dat zij, die deze afbeelding zien, bewogen zullen worden om een kleinigheid in de kosten van dit groote huishouden bij te dragen. De administrateur geeft een uitvoe rige beschrijving van de Lichthoeve- avonden in verschillende plaatsen van ons land. Verder wordt rekening en verant woording gedaan van de binnengekomen gif ten in geld en natura. LETTEREN EN KUNST |j HET TOONEEL. V. Z. O. D. OP HOOP VAN ZEGEN. Heijermans was geen vriend van het di- lettanten-tooneel. Men behoeft de persiflage op de bestuursvergadering van de rederij kerskamer in het tweede bedrijf van De Op gaande Zon maar te lezen om hiervan over tuigd te worden. Hij heeft zijn stukken dan ook nooit vrij gegeven voor het amateurs- tooneel en ik herinner mij niet, dat er ooit een stuk van Heijermans door dilettanten gespeeld Is geworden tijdens zijn leven. Na zijn dood is dat pas anders geworden en de toestand is nu zoo, dat opvoeringen van Heijermans' stukken door het beroeps- tooneel uitzondering, door de amateurs daar entegen regel zijn geworden. Zoo zagen wij bijna al die bekende stukken, als Ghetto. Het zevende Gebod. Op Hoop van Zegen. Ora et Labora, Allerzielen, ja zelfs Dageraad. Uitkomst en De Schoone Slaapster, in de laatste jaren door dilettanten gespeeld, na tuurlijk niet ter versterking van den indruk, welken deze werken vroeger op ons hadden gemaakt. Gisteren heeft de toon eel ver eeniging V.Z. 0. D. zich aan een opvoering van Op Hoop van Zegen gewaagd en een stampvolle Jans schouwburg heeft het spel met blijkbare aandacht gevolgd. V.Z.O.D. gaf deze opvoe ring van Heijermans' stuk ter gelegenheid van haar 121/2-jarig bestaan en het was dus in zeker opzicht een f eestvoorstelling. Daar om spijt het mij. dat ik juist dezen keer niet enthousiast over de opvoering kan schrij ven. V.Z O D. is ander soort werk gewoon en heeft zich wel wat overschat, toen het Op Hoop van Zegen ter opvoering uitkoos. Voor dit spel van de zee is het niet voldoende, dat men enkele rollen behoorlijk kan bezetten. Het moet ook als geheel aan de eischen. welke men aan een opvoering van dit stuk mag stellen, voldoen. En daar mankeerde gis teren te veel aan. Zoo waren om maar en kele voorbeelden te nemen twee van de be langrijkste rollen, Kniertje en Barend, geheel onvoldoende en kwam er van de aangrijpende slotscène van II een der mooiste tooneelen. ooit door Heijermans geschreven dan ook niets terecht. Voor wie van Op Hoop van Ze gen hebben gehouden, was het zelfs pijnlijk om aan te zien. Kobus en Daantje, de diaken huismannetjes. waren al niet veel beter, Si mon had niet het ware begrip van zijn rol en de vlsschersvrouwen vermochten al evenmin te overtuigen. Slechts twee rollen kwamen eigenlijk be hoorlijk tot hun recht, namelijk die van Bos, den reeder. en Geert. Bas was een stevige fi guur, een krachtkerel in zijn soort en zijn tekst kwam goed over het voetlicht. En ook Geert voldeed. Zijn grooten monoloog in I zeide hij met begrip en goed genuanceerd en in II was hij voor Bos een stevige tegenpartij. Dat gesprek tusschen Bos en Geert had kleur en was dan ook verreweg het beste deel van wat wij gisteren zagen. Doordat zij beiden hun rollen perfect kenden, zat er in dit gesprek ook het juiste tempo, wat wij van de andere tooneelen niet kunnen zeggen. Zoo moest CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN iederen werkdag 911 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 u. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. (Adv. Ingez. Med.) Wat er nu verder gebeuren moet. In hei prae-advies, hetwelk ik in 1930 uit bracht voor het Congres van den Konink lijken Nederlandschen Middenstandsbond te Groningen, getiteld: Winsten uit Overheids bedrijven, heb ik reeds de aandacht gevestigd op de onjuiste opvatting, dat er in tal van gemeenten in ons land verkoopplaatsen zijn. die men „Toonzalen" noemt. Zoodra men in een Toonzaal gaat verkoopen, is de toonzaal van karakter veranderd en doodeenvoudig een winkel geworden. In Haarlem is het niet anders. Daar bestaan geen toonzalen van het gas- en electriciteitsbedrijf, maar gemeente winkels. Een dezer winkels zal verdwijnen Bestaat daarvoor voldoende aanleiding? Teneinde een antwoord op die vraag te kunnen geven, dient men zich van de positie van het gas- en electriciteitsbedrijf rekening te geven. Deze semi-monopolistische pro ductiebedrijven hebben tot taak gas en elec- trischen stroom tegen lagen prijs aan het consumeerende publiek ter beschikking te stellen. De verkoop van toestellen en ap paraten. het zich bezig houden met instal latiewerkzaamheden en wat daarmede annex is, behoort op zichzelf beschouwd, niet tot de taak dezer bedrijven. Toch zijn deze daartoe in vele gevallen overgegaan. Welke argumenten worden van de zijde van deze bedrijven aangevoerd om deze houding te rechtvaardigen? Men kan moei lijk beweren, dat zij het nieuwe terrein van den verkoop, dikwijls en detail, zijn gaan be treden, teneinde winst te maken. Want de winstvijf ers der productiebedrijven toonen duidelijk aan, dat deze nooit aanleiding kon den zijn om ook nog „winkelierje" te gaan spelen. Evenmin is het juist den apparaten- verkoop te verdedigen met de opmerking, dat deze verkoop voor de bedrijven nood:g is oom den aafzet op te voeren van het gas en den electrischen stroom waardoor de prijs dezer producten verlaagd zou kunnen worden ten gerieve van de consumenten. Deze ver dediging heeft bij velen bijval gevonden. Maar men vraagt zich in gemoede af: Kan men deze argumentatie steekhoudend noemen? Zij is dat m.i. absoluut niet. Indien de ap- paratenverkoop geïntroduceerd is om den prijs van de producten: gas en of electrischen stroom te verlagen, dan zou het veeleer voor de hand hebben gelegen deze prijsver laging te bewerkstelligen door het aanwen den van een gedeelte der dikwijls exhorbitan- te winsten, welke deze productiebedrijven maakten en ten deele nog maken. Daarmede was het arsenaal van argumenten evenwel niet uitgeput. Van de zijde van de directies der betrokken bedrijven wordt dikwijls be weerd dat deze apparatenverkoop van over heidswege gerechtvaardigd, ja. zelfs geboden is. omdat het vrije bedrijf niet in staat zou zijn de propaganda voor de bestaande en nog te introduceeren apparaten ter hand te nemen. Een bewijs daarvan wordt gemaks halve niet geleverd. Reeds op dien grond zou men dit grievende argument grievend voor den middenstand onbesproken kunnen laten. Toch is een enkele opmerking wel op haar plaats. Zeker, er zijn winkeliers en leiders van eiectrotechnische installatie- bureaux enz. die minder vakbekwaam zijn dan andere bedrijfsgenooten. Maar daarom gaat het niet aan te generaliseeren. Het is de zelfde fout, die zoo dikwijls t.o.v. de ambte naren wordt gemaakt. Eén luierende ambte naar geeft niemand het recht de ambtena ren luiaards te noemen. Eén onvakkundige patroon beteekent niet, dat de patroons on vakkundig zijn. Trouwens met die onvakkun digheid schijnt het op gegeven oogenblikker. nog zoo'n vaart niet te loopen, want officieel is tusschen de beide instanties overheid en het particuliere bedrijf in verschillende plaatsen overleg gepleegd met betrekking tot den verkoop van apparaten en de daaraan verbonden werkzaamheden en is men tot overeenstemming gekomen. Men mag toch aannemen, dat dergelijke overeenkomsten niet tot stand kunnen komen, indien een der partijen door de andere als onvakkundig zou worden beschouwd. De Gemeentelijke Toonkamer van het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf te Haarlem verdwijnt. Ware deze inrichting werkelijk een Toonkamer dan zou indien wij leefden on der betere economische omstandigheden en wij ons deze luxe konden permitteeren iedereen verzet aanteekenen tegen deze op heffing. Dat deze Toonkamer verdwijnt is volkomen begrijpelijk. Zij had er in Maart 1931 nooit moeten komen. Niet alleen omdat wij ook toen reeds in een dalende lijn leef den. maar ook omdat het bedrijf zonder eent je schade voor zichzelf deze Toonkamer had kunnen ontberen. Indien wij in een soortement weelde zouden baden, zou het exploiteeren van een werke lijke gemeentelijke Toonkamer natuurlijk zijn nut hebben. Het is immers altijd van belang het koopend publiek nog meer voor te lichten, dan op het huidige oogenblik geschiedt. Maar deze recla me is niet meer verantwoord, zoodra zij goed gemaakt moet worden door de Toonzaal om te bouwen tot verkoopgelegenheid. Dient er dan niets gedaan te worden om 't publiek op dit terrein te blijven voorlichten? En welke wijze van werken zou daarbij gevolgd kunnen worden? Natuurlijk blijft ook nu nog voor lichting geboden. Over die voorlichting is reeds jarenlang geconfereerd tusschen de belanghebbende groepen. De directies der Overheidsbedrijven, de fabrikanten, grossiers en detaillisten hebben zich herhaaldelijk be raden over de wijze van reclame maken, de noodzakelijke propaganda op aanverwant terrein, den verkoop van allerhande appara ten en toestellen, het aanleggen van eenvou dige en meer gecompliceerde installaties enz. In menig geval met succes. De instelling van zoogenaamde plaatselijke Contactcommissies is in dat verband aan te bevelen, waar men daartoe nog niet is overgegaan. De resultaten daarvan vormen het bewijs, dat er op dit ter rein uiterst belangrijk werk te verrichten is Want het gaat daarbij niet alleen om de pro paganda voor het gebruiken van allerhande nieuwe vindingen op het gebied van de aan wending van gas en electrische energie. Het gaat ook om het weren van ondeugdelijke apparaten, toestellen, installatiemateriaal enz. Dat daarvoor reeds voorschriften be staan, is bekend. Maar men weet ook, dat op de markt veel materiaal aanwezig is. hetwelk daar beter geweerd zou kunnen worden. Ook in die gevallen is door de Contactcommissie te overwegen, welke wegen er open staan om deze anti-propaganda tegen te gaan. Onge twijfeld zal het daarbij blijken, dat door ge meenschappelijk overleg veel onheil te voor komen is. In het uiterste geval zou speciaal voor dit onderdeel een beroep kunnen worden gedaan op de rijksoverheid. In het bovenstaande heb ik getracht argu menten aan te voeren vóór de opheffing van deze gemeentelijke instelling. Bij die ophef fing mag het niet blijven en daarom meen ik. dat de reeds bestaande Contactcommissie thans een zeer uitgebreid terrein van werk zaamheden krijgt. Het is mede de taak van het particuliere bedrijf op dit gebied thans tot krachtige daden over te gaan. Tenslotte wil ik ter verduidelijking er nog aan toevoegen, dat het blijkbaar niet in de bedoeling ligt den g°hep1en gemeentelijken verkoop op dit gebied stop te zetten Kniertje zelfs in de groote scène met Barend nu en dan naar het souffleurshok kijken om den tekst op te vangen. Van de dames was Jo het beste. Zij was ten minste een struische visschersvrouw en speel de ook natuurlijk. Onder goede, strenge lei ding zou er van deze actrice zeker iets te ma ken zijn. Na afloop der voorstelling zijn de heer en mevrouw van den Eykhoff, die 121 - jaar lid van V. Z. O. D. zijn geweest, door den heer Da- miaans gehuldigd. De heer Damiaans stelde in het licht, wat de heer en mevrouw Van den Eykhoff voor de vereeniging hadden gedaan de heer Van den Eykhoff had ln de rol van reeder Bos nog pas bewezen, wat hij als spe ler waard is en bood hun namens V. Z. O. D. bloemen en een schilderij aan. De zuster- vereeniging Herman Heijermans had in een brief van haar sympathie voor het jubileeren- de V. Z. O D. getuigd en het publiek heeft met warm applaus zijn instemming met het ge sprokene getoond. Zoo was het slot het beste en uit den aard het opgewektste deel van den avond. J. B. SCHUIL De Mooiste Overwinning door A. van Welsenes (uitg. Gebr. Kluitman, Alkmaar. Een voetbalboek met een voorwoord van niemand minder dan van den zoo populairen Han Hollander„is dat effen wat voor den uitgever!", zouden wij in den stijl van de jongens uit dit boek kunnen zeggen. „Een werk, dat mij uit het hart gegrepen is en dat ik zeker niet had kunnen over treffen". schrijft Han Hollander in zijn voorwoord, waarin hij tevens de bekentenis doet. dat hij zelf graag eens een jongensboek over sport had willen schrijven. Nu kan men een voortreffelijk en populair sportverslag gever voor de radio zijn zonder het taler.t te bezitten om een goed jongensboek te schrij ven en daarom zal het voor den critischen lezer niet zoo veel zeggen, wanneer Han Hol lander schrijft, dat hij „het boek van Van Welsenes zeker niet had kunnen overtreffen". Maargelijk heeft hij, als hij zegt, dat De Mooiste Overwinning een frisch, aardig jongensboek is, a! doet hij het 'n beetje te veel in de versterkte en vergrootende trap van den omroepstijl. Zoo uitgelaten als Han Hollander kan ik over dit sportverhaal onmogelijk zijn. De Berg M. van Dick Laan bijvoorbeeld staat als jongensboek naar mijn meening heel wat hooger. Zooals De Mooiste Overwinning zijn er heel wat boeken in ons land verschenen. Maar het is een aardig sportverhaal, waarin op voor jongens zeker aantrekkelijke wijze de voetbalwedstrijden om het „schoolkam- pioenschap" in Amsterdam en wat daarbij te pas komt zijn beschreven. Maar verder komt de schrijver ook niet. De teekening van één enkel jongenskarakter bijvoorbeeld zul len wij tevergeefs in dit boek zoeken. Wat niet zal beletten, dat de jongens het met veel genoegen zullen lezen en de uitgevers vooral dank zij de waardevolle reclame van Han Hollander op een groot debiet zullen kunnen rekenen, Walter Tomson. Wegen door de Wildernis. (Uitg. Valkhoff en Co., Amersfoort). In een verleden jaar in het tijdschrift „Het Kind" verschenen artikel over „Boe ken voor de Jeugd" lazen wij, dat uit een enquête, op enkele scholen gehouden, was gebleken, dat de belangstelling voor gewone reis-verhalen bij de jongens over het alge meen vrij gering is. Zou dit vroeg ik mij af ook niet komen, doordat deze verhalen meestal zoo saai geschreven zijn. Het Ls niet voldoende, dat een schrijver van jongens boeken een relaas geeft van een reis of van het leven in de wildernis te midden van ne gers. maar hij moet ook de fantasie bezitten om zijn verhaal voor de jeugd aantrekkelijk te maken en kleur te geven. De heer Walter Tomson, die waarschijn lijk bij den wegenbouw in de neger-republiek Liberia werkzaam is geweest, vertelt daar van in zijn boek „Wegen door de Wildernis". Men voelt aan alles, dat de schrij ver het persoonlijk heeft meegemaakt en hij heeft zijn verhaal ook niet bedorven door de jeugd onmogelijke romantische avon turen op te disschen. Zijn boek geeft zelfs een overtuigend beeld van het leven van Europeanen in Afrika, al zal het dan ook wel nooit voorkomen, dat een Jnogen van 14 Jaar belast wordt met het bouwen van bruggen en aanleggen van wegen in de wildernis. Maar dit alles lijkt mij voor jonge lezers toch niet voldoende. Die willen iets an ders dan wat de lezers van Aarde en haar Volken bijvoorbeeld verlangen. Ik vermoed dan ook. dat slechts een betrekkelijk klein percentage van de jeugd voor zoo'n boek de ware belangstelling zal toonen. Dit verhaal mist kleur, levendigheid en verbeelding, het is voor kinderen te doodsch. Dit reisverhaal doet nu en dan aan een reisgids denken! Wanneer de 2 jonge reizigers bijvoorbeeld uit Holland in Marseille komen, geeft de heer Tomson geen slecht beeld van die stad, maar is dat voor jongens, nu interessant genoeg? En wanneer hy dan zoo ver gaat de geschie denis van Marseille van de oudheid af er bij te halen, aan is het, of wij een saaie Baedeker inplaats van een jongensboek lezen. Afrika bood den heer Tomson rijke stof, maar hij heeft er toch niet het ware gebruik van waten te maken.Welk 'n levendig jongens boek had er uit kunnen groeien, wanneer de heer Tomson, die blijkbaar zoo veel heeft ge zien en doorgemaakt, het talent had bezeten om dat te kleuren en voor jongens te doen leven. Nu is het niet veel meer geworden dan een vrij droog relaas van het leven van Euro peanen in Afrika en van den wegenbouw in de wildernis, zooals iemand dit zal geven ln brie ven aan zijn familie in Holland. Maar voor een jongensboeok is dat niet genoeg, ook al is een van die Europeanen dan ook een 14-jarige jongen uit Schiebroek. J. B. SCHUIL. MOLLERUS. ST. NICOLAASFEEST VAN „DE OOSTHOEK". Evenals vorige jaren houdt ook nu de Ver eeniging „De Oosthoek" een St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden op Zondagmiddag 8 December in gebouw Olvmpia. St. Nicolaas, die met Zwarte Piet op bezoek komt, zal de kinderen gezellig bezig houden. Ook zal een poppenkast de feestvreugde verhoogen. Aan alle kinderen wordt aan een aardig geschenk uitgereikt. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". „Janskamer" Jansstraat 38 rood. Met den barren nood voor oogen, Vragen wij in dezen tijd: Weest weldadig naar vermogen. Steunt ons in den zwaren strijd. Postgiro 212793, telefoon 13235 of 15445.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7