I DE BILT W. Kuipers Zn., Opticiens UetUi$a töiUUticli J. HOLSTER Nieuwe Uitgaven INCASSO-BANKN.V. VOORSCHOTTEN EFFECTEN SAFE-DEPOSIT ZATERDAG 7 DECEMBE R 1935 HAARDE M'S DAGBLAD 2 Soc.-dem. fractie antwoordt Mr. J. E. W. Duys. „Verwijdering was niet de schuld der partij.' In de eerste plaats wordt opgemerkt dat een lid der S.D.A.P.. deel uitmakende van een der Kamers, niet zonder het reglement der partij te schenden, zich aan het lidmaat schap der Kamerfractie kan onttrekken, tenzij hij tegelijkertijd het lidmaatschap der partij opzegt. Doet hij dit laatste, dan ge biedt een algemeen als juist erkende regel dat hij onmiddellijk zijn mandaat als lid der Kamer neerlegt. Over de grieven door mr Duys geuit tegen de S.D.-Kamerfractie schrijft de fractie: „Gij beklaagt u over de voor u „verstik kende atmosfeer" in de fractie, waarin het „met den dag een meer en meer onhoudbare toestand" voor u werd. Wij verklaren met de grootste beslistheid, dat de fractie u in uw rechten als lid nooit heeft tekort gedaan. Hoe onaangenaam, ja hoe vijandig ook gedurende meer dan twee jaren uw houding tegenover haar en vele harer leden is geweest, de fractie heeft steeds getracht u aan haar werk te doen deelne men, zooals dat behoorde. Mr. Duys' werk gaf aanleiding tot klachten. Wij zijn nu genoodzaakt te zeggen, dat uw werk in de Kamer reeds zeer lang, en reeds vele jaren vóór de conflicten zich voorde den. waardoor sedert 1933 van een ..zaak- Duys" wordt gesproken, veel te wenschen heeft overgelaten. Den laatsten tijd hebt gij aan het werk der Kamer en aan dat der fractie slechts zeer onregelmatig en dikwijls bitter weinig of in het geheel niet deelgenomen. En gaf uw lidmaatschap van den Haag- schen gemeenteraad van 1927 tot 1933 en dat van het partijbestuur van 1928 tot 1930 niet aanleiding tot soortgelijke klachten? In al die jaren bestond er nog geen ..zaak- Duys", waardoor de „atmosfeer" in de Ka merfractie voor u „verstikkend" heet te zijn geworden. Aan een ijverige vervulling van uw plich ten heeft de fractie ook in 1933 en volgende Jaren niets in den weg gelegd Dat gij het enkele malen hebt gedaan op een wijze, die haar instemming niet had. kon zij niet voor komen, zonder u het zwijgen op te leggen, wat zij niet mocht en ook niet wilde doen. Slechts éénmaal heeft de fractie bezwaren gemaakt, dat gij op een bepaalde wijze in de Kamer het woord zoudt voeren". Ontstemming over de actie voor de N.S.B. O'er de vraag, welke geschillen tusschen mr. Duys en de andere leden der S.D. Twee de-Kamerfractie zich in de laatste jaren hebben voorgedaan, zegt het schrijven dat die geschillen niet betroffen den inhoud van de brochure van mr. Duys: „Ter Orientee ring". Geen lid der fractie heeft ooit het recht betwist van eenig lid der partij om als zijn overtuiging uit te spreken, dat tactiek en beginsel der partij op bepaalde punten her ziening behoeven, al waren de meesten van oordeel, dat die vraagstukken op een ver keerde wijze, immers meer buiten de partij dan in haar midden en ook zeer ondoordacht, aan de orde waren gesteld. Reeds in Januari 1934 hadt gij in de geheele partij ongerustheid en bij vele buitenstaan ders verbazing gewekt door het stéllen aan den minister-president van eenige schriftelijke vragen, die onmiskenbaar de strekking had den, om het z.g. ambtenarenverbod voor de N. S. B. ingetrokken te krijgen." „Enkele weken geleden hebt gij'opnieuw in een vergadering der fractie blijk gegeven, dat gij met den grootsten ijver materiaal hadt verzameld om zelfs na de in het oog loopende provocaties van de N. S. B. in Duindorp te Scheveningen, de fascisten van schuld te ontlasten en ande ren met schuld te bezwaren, waarbij gij, even als de fascisten doen, tusschen communisten en sociaal-democraten elk onderscheid wildet verwaarloozen." „Het was bij deze gelegenheid, dat er in de fractie bezwaren werden gemaakt, dat gij een deel van de aan de fractie zeer krap toegeme ten spreektijd voor een betoog van die strek king zoudt gebruiken, uw herhaald beroep op de ..rechtvaardigheid", waardoor gij steeds zeidet te worden gedreven, kon op de fractie niet voldoende indruk maken, omdat ons van rechtvaardigheid bij de beoordeeling van het optreden van leden uwer eigen partij niets was gebleken." Ook wordt door de fractie als grief genoemd dat Mr. Duys bij de behandeling van het Be- zuinigingsontwerp en bij de Kabinetscrisis zonder bekend adres in Duitschland vertoefde. „Ieder mensch heeft het recht op zijn eigen oordeel: maar iemand, die zoo oordeelt en handelt als gij, moest erkennen, dat hij zich geestelijk reeds buiten zijn eigen partij heeft geplaatst." Fractievoorzitter is altijd voor Mr. Duys opgekomen. Tenslotte komt de S.D.-fractie op tegen de voorstelling, alsof de voorzitter, de heer Albarda. een „hetze"* tegen mr. Duys heeft gekweekt. „Beter dan iemand anders kunt gij zelf weten, dat onze voorzitter integendeel voortdurend heeft gepoogd de ontstemming tegen u in de partij te doen bedaren en her haaldelijk heeft beproefd een brug te slaan waarover gij in het midden der partij en in midden der fractie zoudt kunnen terugkeeren, om uw arbeid te hervatten". Het slot van dn brief luidt: „Het heeft alles niets gebaat, om u tot bezinning te brengen. Gij wildet niet eindi gen met de „zaak-Duys", die gij telkens op nieuw aan de partij trachtte op te dringen, alsof zij de belangrijkste aangelegenheid was van dezen ernstigen tijden", waarna meege deeld wordt, dat de fractievergadering dit antwoord met algemeene stemmen heeft vast gesteld. „Elektra" bij Geloof en Wetenschap. Gisteren is voor de 2de maal te Haarlem in een tot de nok gevulde Stadsschouwburg Elektra door de Amsterd. Tooneel Vereeniging gespeeld, met de begeleidende muziek van Diepenbrock door de U. S. O. onder leiding van mr. A. den Hertog. De voorstelling werd gegeven voor de leden van de R. K. Vereeniging Geloof en Weten schap en had ook nu weer een zeer groot succes De regisseur, de heer A. Defresne en de diri gent, mr Johannes den Hertog kre kran sen en de dames Charlotte Kohier, Wilh. Duy- maer van Twist, Willy Haak en Sara Hey- blom werden met bloemen gehuldigd. Justitie doet een inval bij bank te Amsterdam. Die er verdachte practijken op na zou houden Oplichtingen en verduisteringen in België en Frankrijk? De justitie en politie te Amsterdam hebben een inval gedaan bij de Hollandsche Escomp- to-Bank. d.'e gevestigd is aan den N.Z. Voor burgwal 120126. De directeur, die te Am sterdam woonachtig is, doch die tijdelijk ver blijf houdt te Blaricum, is vanmorgen vroeg van zijn bed gelicht, gearresteei-d en in het hoofdbureau van politie ingesloten. De inval werd gedaan door den Officier van Justitie, mr dr. J. A. van Thiel. den sub stituut-officier. mr. H. A. Wassenbergh, den rechter-commissaris, mr. H. J. Hütschler en den inspecteur van politie Dijkstra, bij wien het onderzoek berust. Alle boeken en bescheiden van de bank, de inhoud van de brandkast en de kluis, zijn in beslag genomen en per politie-auto naar het hoofdbureau vervoerd. De bank. die zich hoofdzakelijk bezig houdt met premie-affaires in België en Frankrijk en die ook als animeerbank bekend staat, wordt sedert 2 1 '2 jaar hier ter stede ge dreven. Reeds geruimen tijd bestond bij de politie het vermoeden, dat deze bank zich bezig hield met zaken van twijfelachtigen aard. De werkwijze is als volgt: In België en Frankrijk, doch den laatsten tijd is vooral eerstgenoemd land het operatieterrein van deze heeren, reizen zoogenaamde remisiers de steden en dorpen af. na vooraf hun aan staande slachtoffers wekelijks of amande- lijks ..beursberichten" te hebben toegezon den. Het behoeft geen betoog, dat deze beurs berichten verre van betrouwbaar zijn. De meestal weinig terzake kundige aanstaande cliënten werden bewogen zich te wagen in fondsen, die verre van safe zijn. De klanten zijn, na aldus met „tips" te zijn bewerkt, rijp voor een nadere bespreking, waarin zij ten slotte den remisier opdracht geven en een premie betalen. Deze premies verdwijnen in de zakken van de remisiers een ervan is de broer van den directeur en ook de di rectie krijgt een deel van de buit. De posten worden schriftelijk of telefo nisch opgegeven aan het hoofdkantoor te Amsterdam, doch van uitvoering der op drachten komt in het algemeen niets. Ook moesten vele klanten stukken in on derpand afstaan Reeds in Januari kwam uit Frankrijk een klacht in van een cliënt van de bank, die zich benadeeld achtte. Het onderzoek duur de geruimen tijd. daar bewijzen, noodzake lijk om in het bedrijf van deze heeren in te grijpen, moeilijk te verkrijgen waren. Deze Fransche cliënt zou f 14.000 aan fondsen in onderpand hebben gegeven en die fondsen zouden verdwenen zijn, het staat nog niet vast, of hier sprake is van oplichting dan wel van verduistering. Het globale onderzoek heeft reeds uitge wezen, dat tientallen personen in België stuk ken in onderpand hebben gegeven en die fondsen thans kwijt zijn. Verschillende per sonen zijn voor groote bedragen gedupeerd, varieerend tusschen 15 en 20.000 gulden. Er wordt door de justitie vermoed, dat de directeur van deze N.V. een strooman is en dat de werkelijke eigenaar een buitenlander is, die zich vermoedelijk te Weenen ophoudt. De directeur die vandaag gearresteerd is, is een Hollander. Gezien de groote Hoeveelheid materiaal, die in beslag is genomen op het kantoor is geheel schoon schip gemaakt en de in gewikkelde wijze, waarop de bank „zaken" deed, zal het onderzoek waarschijnlijk ge ruimen tijd in beslag nemen. Het verhoor van den verdachte en ver schillende getuigen is den geheelen avond door inspecteur Dijkstra voortgezet. Waarschijnlijk is door deze bank op ge lijkwaardige wijze gewerkt als indertijd door de „Inter Bank" in Den Haag, die ongeveer een jaar geleden door de justitie is gesloten. PHILIPS RADIOTOESTELLEN (Adv. Ingez. Med.) eldt: m Hoogste barometerstand 756,3 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 746,4 m.M. te Vest man oer. en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Weste lijken wind. Nevelig tot gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen neerslag. Iets zachter. Uit het Buitenland Iets zachter, doch nog vochtig weer. De depressie in het Noorden vult steeds meer op, die bij IJsland breidde zich een wei nig uit. Het gebied van hooge luchtdruk in het Zuidwesten neemt geleidelijk in beteekenis toe en strekt zich uit tot over Centraal-Europa. De secundaire depressie, die over het Kanaal lag, trok Zuidoostwaarts. Zij gaf zware regens in Zuid-Frankrijk .Over het geheele vasteland heerscht betrokken en mistig weer. Het gibied van lichte vorst breidde zich geleidelijk uit. In de middelgebergten en in de Alpen is het zeer koud. Ook over Engeland en Schotland ligt een gebied van mist en vorst. Het is te verwachten dat de wind Westelijk zal blijven en dat de zeewind iets zachter, doch nog steeds vochtige lucht zal aanvoeren. Barometer 758 m.M. 754 m.M. L. TH. SWAALF t Alhier is overleden de heer L. Th. Swaalf, lid der Ver. van Makelaars in Haarlem e.o. en voorheen voorzitter der Makelaarsvereen. in het Arrondissement Haarlem (uit welke laatste vereeniging door fusie met een zus- tervereeniging de eerstgenoemde vereeniging ontstond). De secretaris der Meukelaarsvereeniging schrijft ons over den heer Swaalf o.m.: ,De makelaarsorganisatie verliest in den heer Swaalf een harer beste en onbaatzuch- tigst-e figuren. Toen hij in October 1934 moest besluiten zyn bestuursfunctie hij was toen geen voorzitter meer neer te leggen, om dat zijn gezondheidstoestand hem toen reeds daartoe noopte, konden zijn collega's van het bestuur er heel moeilijk aan gewennen dat zij dezen bescheiden doch misschien daar om juist temeer gezienen man niet meer in hun midden zagen. Swaalf was niet alleen een toegewijd leider zijner vereeniging, hij was ook een voorbeeld voor zijn colega's. Een voorbeeld wat karakter eigenschappen en vooral wat hooge plichts betrachting betreft. Swaalf was in de eerste plaats Assurantie man. Dit vak had zijn groote liefde en deze liefde alsmede zijn zooeven reeds genoemde hooge plichtsbetrachting hebben er ongetwij feld toe bijgedragen dat zijn naam op As- surantiegebied zulk een goeden klank had". De teraardebestelling is bepaald op Dinsdag as. te 12 uur, op de Alg. Begraafplaats aan de Kleverlaan. JOSEPHINE BUTLER VEREENIGING. Mej. Louise C. A. van Eeghen. lid van het dagelijksch bestuur der Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede en algemeen secretaresse van den Internationalen Vrouwenraad, zal Woensdagmiddag 11 December in het Remon strantenhuis, alhier, voor de leden der Jose phine Butler Vereeniging een lezing houden over: „De moeilijkheden van den Volkenbond bij de bestrijding van den handel in vrouwen NED. ARBEIDERS SPORTBOND. De zwemgroep ..Watervreugd", onderafdee- ling van den N.A.S.B., organiseert een fajnilie- zwemmiddag in het Sportfondsenbad op Zon dagmiddag 8 December. Voor hen, die nog on geoefend zijn, zijn eenige trainers beschikbaar. LUCHTVAARTBERICHTEN Lijster hedenmorgen van Schiphol vertrok ken. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VA& HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 7 December: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tob 10 uur 41 F. 34 F. 36 F. ZIJLSTRAAT 97, HAARLEM RUIM 35 JAAR IN DE OPTIEK. (Adv. Ingez. Med.) Kerstvergadering der S. D. A. P. Koos Vorrink als spreker. Deze vergadering zal worden gehouden op 26 December (Tweede Kerstdag) in het Con certgebouw, waar als spreker zal optreden de heer Koos Vorrink, voorzitter der S. D. A. P. De Stem des Volks zal haar medewerking ver- leenen met declamatie door Nel Oosthout. De dreigende mijnwerkers staking in Engeland. Voorstellen der mijneigenaren onvoldoende geacht. LONDEN, 7 Dec. (Reuter). Het bestuur van de mijnwerkersorganisatie heeft mede gedeeld aan Crookshank, den minister voor het mijnwezen, dat de uit naam van de mijn eigenaren gedane voorstellen geen basis voor een overeenkomst geacht kunnen worden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedstraat. Bankbiljetten: Huis in 't Veld, Zoetestraat 21. Heerendas: de Groot Prin- sessekade 46. Etui, inh. schrijfbehoeften; Pol. bureau Smedestraat. Handbeschermer: de Jong, Kanariestraat 83. Hond: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Colbertjasje: City-tax, Rozenstraat 49. Katten: Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt. Portemonnaie met inhoud: Damveld, Gen. Bothastraat 90 en Negenborn, Rechthuisstraat 50. Portemonnaie: Zoete, L. Raamstraat 25. Postzegels: de Looze, H. v. Al- phenstraat 26. Parapluie: Brederode. Groote Markt 21. Rijwielplaatje: v. Velzen, Leidsche- straat 126. Tasch met inhoud: Stokvis. Flores- straat 60. Actetasch met inhoud: Aardsen, Zwaardstraat 10. Damestasch met inhoud: Fakkeldij, Brouwersvaart 142. Honderden bommen op Dessie. Woedende menigte keerde zich tegen alle blanken. ADR. STOOPPLEIN 24 Centrale Verwarming TEL.15597.0*erreen ......—ym Oliestookinrichtingen. Roode Kruisinstellingen gebombardeerd? (Zie ook pag. 4.) WASHINGTON. 7 Dec. (Reuter). Van Abes- synische zijde wordt de volgende beschrijving gegeven van de Italiaansche vliegeraanval op Dessie. Tegen acht uur in den morgen nader den de Italiaansche vliegtuigen in escadrille- vorm de stad om vervolgens uiteen- te gaan. De toestellen daalden tot op 200 meter en bom bardeerden alle gebouwen in de omgeving. Binnen een uur tijd werden deze aanvallen eenige malen herhaald, waarbij eenige honder den bommen werden geworpen. Onmiddellijk nadat het bombardement begonnen was, werd het afweergeschut in werking gesteld, waarna de vliegtuigen direct op grooter hoogte gingen vliegen om vandaar de ijzeren regen op de stad te doen neerkomen. Reeds bij den eersten aanval door de laag vliegende toestellen wer den het Amerikaansche hospitaal en de Roode Kruis-instellingen gebombardeerd. Het aantal slachtoffers bedroeg dertig. In de kringen der te Dessie verblijvende persvertegenwoordigers heerscht groote opgewondenheid, daar onge veer twintig pervertegenwoordigers in de na bijheid van het Amerikaansche hospitaal hun tenten hadden opgeslagen. Daar verwacht men dat ook binnenkort Addis Abeba het doel van een Italiaanschen vliegeraanval zal zijn. Uit Addis Abeba wordt voorts nog gemeld, dat een Amerikaansche verpleegster, mejuf frouw Hoeving, door bommensplinters gewond werd. De berichten melden dat de bommen niet het eenige gevaar vormden voor de bui tenlanders in de stad. Woedende lieden, wier huizen in vlammen ineenstortten, uitten een regen van verwenschingen tegen alle blanken in de lucht en op den beganen grond, geen verschil makend tusschen Italianen en andere buitenlanders. Volgens sommige berichten zou het Amerikaansche hospitaal geplunderd zijn en zouden de medische instrumenten overal zijn verstrooid. Luchtbombardementen op alle fronten. ADDIS ABEBA, 7 Dec. (Reuter). Volgens hier ontvangen berichten hebben op alle fron ten luchtbombardementen plaats. Men gelooft dat een groot Italiaansch offensief op han den is. Gondar voor de tweede maal gebombardeerd. ADDIS ABEBA, 7 December (A.N.P.) Hier wordt bericht ontvangen dat de stad Gondar voor de tweede maal binnen 24 uur is ge bombardeerd door een eskader Italiaansche bommenwerpers Abessynië wil een leening in Amerika sluiten. LONDEN, 7 Dec. (A.N.P.) De secretaris van het Abessynische gezantschap te Londen, Saphiro, en de Amerikaansche financier Cher- tok zijn Vrijdagavond samen van Londen naar New-York vertrokken. Saphiro verklaarde, van zijn regeering opdracht te hebben gekregen, te trachten in Amerika een leening te sluiten. Lavai's zege in de Kamer. Wie tegen stemden. FILMAVOND WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Voor den filmavond ten bate van „Weldadig heid naar Vermogen" waarop de film „Naar den hoogsten top der aarde" zal worden ver toond, zijn al zeer veel kaarten verkocht, doch de groote zaal van het Concertgebouw is nog lang niet uitverkocht. Weliswaar scheiden ons nog drie dagen van 11 December en kan er nog veel gebeuren, doch het zou voor de Vereeniging Weldadigheid naar Vermogen veel aangenamer zijn, als ieder, die nog kaarten voor dezen avond wil nemen, dit thans onmiddellijk deed. Dat niemand de gelegenheid late voorbij gaan, de wonderschoone film van de Mount- Everest expeditie te zien en daarbij tevens te bewijzen, dat het werk van Weldadigheid naar Vermogen ieders steun verdient. Russische Vrouwen - Nu door Boris Lavrenef De uitgeverij Meulenhoff te Amsterdam heeft uitgegeven het werk van den Russischen lite rator Boris Lavrenef „Russische Vrouwen - Nu". Dit werk bestaat uit twee deelen. De ti tel van het eerste verhaal is „De Eén en Veer tigste", een verhaal uit den tijd van den strijd tusschen de sovjets en de wit-gardisten. De titel van het tweede is „Verhaal van een een voudige kwestie". Deze interessante verhalen werden door dr. A. Saalborn uit het Russisch vertaald. Hij schreef ook een inleiding bij dit werk. waarin hij een overzicht geeft van de Russische literatuur van de laatste eeuw en de figuur van Lavrenef behandelt. PARIJS, 7 December (Renter). Tegen de gisteren aangenomen motie van vertrouwen, werd gestemd door 10 communisten, 97 socia listen, 10 der Unité Ouvrière, 31 der Union Socialisten, 53 radicaal socialisten, 1 links radicaal, 9 links-onaf hankeldj ken en 8 onaf- hankelijken. Regeering bij afzonderlijke stemmingen in de minderheid. PARIJS, 7 December (A.N.P.) In de nacht zitting van de Fransche Kamer, welke Vrij dagavond om negen uur was aangevangen en heeft geduurd tot des nachts half drie, heeft de Kamer drie wetsontwerpen afge handeld, welke betrekking hadden op de ver scherping van het wapenverbod, de ontbin ding van verboden strijdorganisaties en par ticuliere weercorpsen, zoomede het strafbaar stellen van aansporing tot politieken moord door de pers. De zitting werd hierna'verdaagd tot Dins dag. Dan zal worden overgegaan tot behan deling van de begrooting. Tijdens de naclit- zitting werd de regeering bij afzonderlijke stemmingen in de minderheid gebracht. Dit had evenwel geen gevolgen voor het kabinet, aangezien niet de vertrouwenskwestie was gesteld. Afgevaardigde Pemot van de Repu- blikeinsch-Democratische Unie diende een amendement in. inzake de ontbinding van verboden strijdorganisaties, niet bij verorde ning doch op de wijze, zooals de regeering aanvankelijk had voorgesteld. De minister van justitie steunde dit voorstel, dat de wet gevende commissie der kamer had bestreden, De kamer zelf sprak zich met 371 tegen 208 stemmen uit tegen het voorstel van Pernot en daarmede dus ook tegen de regeering. Vervolgens werd een amendement van den socialist Thielas met 320 tegen 266 stemmen aangenomen. Dit voorstel was door de regee ring en de wetgevende commissie bestreden Bii deze stemming was de regecring voor de tweede maal in de minderheid gebleven. Een artikel van de wet op de strijdhonden werd in de oorspronkelijke redactie van Chauvin aangenomen met 316 tegen 226 stemmen. Ook hier had de regeering zonder tegen het artikel te zijn een ander standpunt in genomen. Een amendement-Rucard. dat be trekking had op de inbeslagneming van roe rend en onroerend goed. een voorstel waar tegen de regeering zich had uitgesproken, werd door de kamer aangenomen en wel met 362 tegen 268 stemmen, waardoor de regee ring dus wederom in de minderheid was ge bleven. Een spreker der rechterzijde ver klaarde vóór de eindstemming dat de lin kerzijde de aangeboden verzoening met een oorlogsverklaring had beantwoord. Wetsontwerp inzake de strijdhonden aangenomen. Alle vier artikelen van het wetsontwerp in zake de strijdhonden werden vervolgens bij de eindstemming aangenomen met 408 tegen 179 stemmen. De vier artikelen van het wets ontwerp inzake de verscherping van het wa penverbod werden aangenomen, evenals het wetsontwerp inzake aansporing tot politieken moord, welke dus thans overgaat naar de strafrechtbanken. De rapporteur wees er met nadruk op dat het in dit geval geen beper king van de persvrijheid betreft."Opwekking tot moord, tot plundering of tot- brandstich ting kunnen niet worden beschouwd als een kwestie van opvatting. Het bestuur van het Bloembollen Surplus- fonds Oogst 1935, gevestigd te Haarlem deelt in het Weekblad voor Bloembollencultuur mede, dat het aan den Minister van Land bouw en Visscherij een request heeft gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat door de de- viezencontingenteering van den uitvoer van bloembollen naar Duitschland en door de con- tingenteering van den uitvoer van bloembol len naar Denemarken op grond van de valuta moeilijkheden, waarmede dit laatste land te kampen heeft, de export van bloembollen naar deze landen zeer achter is gebleven bij die van het vorig jaar. Hierop kon bij het begin van het handelsseizoen onmogelijk worden ge rekend. Gevraagd wordt, dat de minister ernstig zal overwegen den kweekers van vroege tul pen in zooverre tegemoet te komen, dat de door hen aan de Stichting Bloembollen Sur- jlusfonds Oogst 1935 verkochte overschotten jollen van vroege tulpen uitbetaald kunnen worden met een percentage van den minimum prijs, dat het in uitzicht gestelde percentage van 85 pet. zooveel mogelijk benadert. Dit zou kunnen geschieden door storting van een bedrag voor dit doel in bovenge noemd Fonds: het hiervoor benoodigde bedrag kan op rond f 500.000.gesteld worden. Er is ook nog een andere reden, waarom het het ons wenschelijk voorkomt, dat het Sur- plusfonds in de gelegenheid gesteld wordt de opgekochte overschotten vroege tulpen met een dergelijk percentage van den minimum prijs uit te betalen. Wanneer dit niet ge schiedt,, bestaat het gevaar, dat de kweekers van vroege tulpen reeds in het volgend jaar zullen trachten hun oogst van vroege tulpen beneden den minimumprijs vooruit te verkoo- >en, bevreesd als zij zullen zijn, dat de zeer ".age uitbetaling van hun overschotten zich zal herhalen. Het gevolg hiervan zal zijn een ontduiking van de in de saneeringsmaatregelen vastge stelde minimumprijzen op groote schaal met alle daaraan verbonden bezwaarlijke gevolgen voor het verloop van en de moraliteit in den bloembollen-handel. (Adv. ingez. Med.) Opgekochte overschotten vroege tulpen. Een request aan de regeering. Kruisweg 59 HAARLEM VERSTREKT IN REKENING COURANT TEGEN ONDER PAND VAN (FINANCIEEL week overzicht op aanvrage gratis verkrijgbaar). LOKETTEN TE HUUR van f 5.en hooger (Adv. Ingez. Med.) AGENDA ZATERDAG 7 DECEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „JonK- vrouwe de la Seiglière" door de Tooneelgroep „Het Masker", 8.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 10 —4 uur. Luxor Sound Theater: „De uitgeworpene". 2.30 uur en verder doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" voor de derde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Shirley Temple in „Hartedief". Op het tooneel: Anny Myra, Musical Wonder Star. 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Episode" geprolon geerd. Op het tooneel: 3 Old Maids, Harmony Song. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Stadsschouwburg. Kinderfeest Haarlem's Dagblad. 2 uur. ZONDAG 8 DECEMBER. Stadsschouwburg. Centraal Tooneel: „De Figurant", 8.15 uur. Rembrandt Theater: Popul. wetensch. voorstelling. 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Stormen over Mexico" 11.30 uur. Rozekruisers Genootschap. Openbare voor dracht. Bakenessergracht 13. 7.15 uur. Psycho Synthese. Zondagmorgenvoordracht. Gebouw Protestantenbond. 10.30 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling S.O.S. 10—3.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 9 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 7 Dec. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 13 Dec. zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend.: I. Koster, apotheek „Bosch en Vaart", Bosc* en Vaartstraat 26. Tel. 13290. J. W. Florijn. Centraal Apotheek, Gr. Houtl straat 78. Tel. 10500. H. Cohen, firma H. Remmers en Zn„ Kruis straat 6. Tel. 10354. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3. Tel. 12038.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2