Nadenken en oplossen. ZATERDAG 7 DECEMBER 1935 HAARIEM'S DAGBCAD 5 Onze wekelijksche puzzle-rubriek, Met prijzen van 5, 2 en vijf van 1 gulden De oplossing van Puzzle no. 10. Men hoort wel eens zeggen, als het zoo tegen St. Nicolaas loopt, dat de mensch dan eigenlijk voor niets anders meer tijd heeft dan voor 5 December. Of dit wel heelemaal over eenkomstig de waarheid is, durf ik nu ik dit ga schrijven zoo'n beetje in twijfel te trekken, gezien het groote aantal oplossingen dat op onze Sinterklaas-puzzle binnenkwam. Men heeft, niettegenstaande de Sint Nicolaas- drukte, toch nog voldoenden tijd kunnen vin den, mij de oplossing onzer Lettergreep-puzzle te zenden. De oplossing is VaGebond; OnKrliid; LeLlens; Voorbedacht; EsPen; RaTelkous; WrOeging; AaNbonzen. CeSsie; H o H e n zollern; T r A n i g In Rekenen; N a Tie; Onze hoofdprijs vijf gulden A. Zeeman, Dijkstraat 12, Haarlem. De tweede prijs twee gulden komt te recht in den Sinterklaasschoen van P. ten Hoeve, Postlaan 12, Heemstede. De volgenden krijgen een troostprijs: G. F. W. Bausch. Van Keulenstraat 20 J. H. Steenkist, Schoterstraat 15 F. H. Pannekoek Loois, Indischestraat 134; D. Boterbloem. Doelstraat 19: Mevr. A. A. Kok, Gouw Weteringkade 20, allen te Haarlem. Onze nieuwe Puzzle no. VOOR HET KIND Extra prijzen en een bepaalde voorwaarde. Wij zitten nu weer midden in den tijd dat de weldadigheidspostzegels uitgegeven wor den. waarvan gelijk men weet de hoo- gere opbrengst bestemd is voor het arme, mis deelde kind van alle gezindten. Daarom durf ik het verzoek tot alle lezers van ons blad te richten. Daarbij is het principe toegepast: voor wat, hoort wat. Wat precies, dat vindt u aan het slot van deze opgave vermeld. Ik acht mij gelukkig daarbij een aantal „Mr. Na denker "-prijzen beschikbaar te kunnen stellen. Iedereen losse deze Woordpuzzle op! OMSCHRIJVINGEN. Het is algemeen bekend, dat de 84597— 42 thans zeer hoog gestegen is en dat aller wegen om 69—102—131—123 en 125—126— 808962 gevraagd wordt. En voor zoover mogelijk, willen wij allen ook wel gaarne 106—105—9—78—1—82—101—91 11 32; al leen. voor velen onzer is het vaak 2753 104—124—85—43—60—21—91. Doch ook zij, die aldus moeten 7615191154759 119100. zü zijn ook nog wel bereid om hulp te geven aan het 7928—1066 dat deze Woordpuzzle beoogt: 419234613 aan het 114—36—39—71 cn 37—103—132—29—3— 55—45—113—64 kind. Deze 125—70—50—98— 123—1865121—122 kunnen er niets aan doen. dat ze vaak zooveel 74727314 12—17—77—26—129—130—25 hebben te lijden. Hun lijden is 1171612412456. Dit voor hen te 63—61—88—91—131—86—7—8—38—53 daarvoor heeft i ed e r e e n ten slotte nog wel een 91—131—49—67—62—99—51—118—3—2— 4648128 over. want algemeen weet men. dat het goed 87—44—125—108—109—111—93 is. Nu ik een 14—83—81—124—3—123 op u al len doe. twijfel ik niet, of men zal den 96— 31—35—33 in deze 123—6—11—127—112—3 gegeven, ter harte willen nemen! 110120— 105 goed doet. goed ontmoet, 42828 luidt een bekend gezegde. 94958 u, om dat deze week 5710710716 te maken. 845864— 10415852 büjve dus in gebreke! Men schenke deze week extra 30402488 cent voor die jeugd, zijnde de 20283 414535129 op een zegel van zes cent. Ik vraag u allen met aandrang: 32116 3—20—112—15—20—10—13, maar: 23—28—3— 8! Onder 't genot van een kop 68357535 28 losse u deze puzzle op. En dan.41123 2832254129 verzenden (per post) op de geschetste wijze. 't Is aller 123—112—90—75—118—126! Prijzen, termijn en voorwaarde/, van inzenden voor de oplossing en adresaanduiding. De oplossing van deze opgave moet in ons bezit zijn uiterlijk aanstaanden Woensdagmid dag om vier uur, aan onze Bureaux te Haar lem. Men zende deze oplossing aan: Mr. Naden- ker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere correspon dentie voor ons blad bestemd gebruike men a.u.b. géén andere adresaanduiding. Het is ditmaal geoorloofd, dat meerdere leden van een gezin de oplossing inzenden, doch alle met inachtneming van de hier onder vermelde voorwaarde. ONZE PRIJZEN. Ditmaal worden onze prijzen zeer afzon derlijk vermeld. Als hoofdprijs stellen we wederom beschik baar een bedrag van vijf gulden. Als tweede prijs een bedrag van twee gulden. Vervolgens vijf troostprijzen, elk van één gulden. MR. NADENKER-FRIJZEN. Gelijk in den aanvang van deze puzzle op gemerkt, betreft het hier een verzoek voor het misdeelde kind. Welnu, ik acht mij ge lukkig hier het volgende te kunnen melden. Het hoofdbestuur van de Vereeniging, die de behandeling van deze jeugd behartigt, heeft mij een aantal prijzen doen toekomen, die die jeugd zelf gemaakt heeft. M.a.w. Van het Kind voor het Kind. Dit is wel een zéér attractieve prijs. Als „Mr. Nadenker"-prijzen zijn verder be schikbaar: Een exemplaar van het boek: „Even naar Indië", waarin de schrijver Edw. Startz. de Omroeper van de Phohi (Philips Omroep Holland-Indië) op buitengewoon vlotte wijze een luchtreis Amsterdam—Batavia beschrijft. Zoo is men op Schiphol, en zoo staat men op Tjililitan. Het boek is voorzien van een aantal fraaie teekeningen, terwijl de auteur op mijn verzoek, eenige woorden voor de(n) winnaar (es) schreef op de voorpagina. Een volgende „Mr. Nadenker"-prijs is het fraaie album: De Nederlandsche Heidemaat schappij en Natuurschoon", een uitgave van de Nederlandsche Heidemaatschappij te Arn hem, waarin op bijzonder mooie wijze tal van schoone plekjes in ons land zijn vastgelegd. Dit is ook het geval met een drietal mapjes foto's, eveneens uitgave van de Heide-Maat- schappij. Voorts heb ik de jeugdige puzzelaars niet willen vergeten. Voor hen hebben we beschik baar: a. een gebonden exemplaar van „Fulco, de Minstreel", door C. Joh. Kieviet, met teeke ningen van Rie Reinde'rhoff. Het is een boeiend historisch verhaal uit den tijd van Graaf Jan I. Verder: het geheel gevulde album van de Koek- en Biscuitfabrieken. Paul C. Kaiser N.V., te Rotterdam, getiteld: ..Pau Li, de kleine Chinees". Een album, dat eigenlijk voor oud en jong de moeite waard is. Maaren nu komt het. Allereerst moeten alle inzenders beneden 16 jaar ditmaal hun leeftijd vermelden, zulks met het toekennen van de voor hen bestemde prijzen (zij komen óók in aanmerking voor de andere prijzen!) En nu de voorwaarde. Ditmaal moet elke inzending voorzien zijn van een of meer Weldadigheidspostzegels, welke men aan alle postkantoren kan krij gen. Inzendingen kunnen dus niet afgegeven worden, tenzij zij tóch voorzien zijn van zulk een zegel. Oplossingen, welke daarvan niet voorzien zijn, worden terzijde gelegd. Door deze voorwaarde na te komen, steunt men het doel, hiervoren nader omschreven. En nogmaals herhaald, hiertegen kan nie mand voor één maal bezwaren hebben. Oplossing en uitslag worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Denkt erom, dat men de oplossing niet als drukwerk kan verzenden. Briefwisseling over deze puzzle kan niet gevoerd worden! Hoe meer inzendingen, hoe liever het zal zijn. MR. NADENKER. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en biblotheek) Nieuwe aanwinsten. Nederl. en in het Nederl. vert. romans. Hermann. Tranen om Modesta Zamboni. Labberton. Jeugd in de branding: schetsen. Murasaki Shikibu. Het verhaal van Prins Genji. Preedy. De koers van het leven. Rabelais. Gargantua en Pantagruel. 2 dln. RenesBolding. Bandjir. Roche, Jalna. Sanzara. Het verloren kind. Szikra. Cirkelgang. Van Vorden. Maja. Ziel- en Zedekunde. De Haan. Psycho-analyse. Intelligentie-verhoudingen in Nederland. Schouten. De verlegenheid. Tweedale. 's Menschen leven na den dood, Letterkunde. Book of strange stories. Sabatini (rel) A century of sea stories. Wahl und Kippenberg. Goethe und seine Welt. Geschiedenis: Beusekom. Gandhi, de tragische figuur. Brandt-Van der Veen. De voorgeschiedenis van den Balkanoorlog. Duyvendak, Wegen en gestalten der Chinee- sche geschiedenis. Feho, De heilige Thomas More. Toller. Eine Jugend in Deutschland. (Adv. Ingez. Med.) GEESTELIJK- EN LICHAMELIJK CEBREKKICEN. Het buitengewoon lager onderwijs te Haarlem. De zwakzinnigenzorg heeft voor zeer veel misdeelden haar bijzondere beteekenis. Het beteekent het bestrijden van groote maat schappelijke euvelen en alle kosten en moeite zijn ook in deze tijden ten volle verantwoord, wanneer het geen geld en kracht verspillen wordt aan een arbeid, waarvan geen vruchten kunnen worden verwacht. De internaten en vooral de dagscholen voor zwakzinnigen hebben zich in de twintigste eeuw sterk uitgebreid. Toch zijn we in ons land met de ongeveer honderd inrichtingen voor buitengewoon on derwijs voor zwakzinnigen, tellende ruim 10.000 leerlingen, nog ver van de verwezen lijking. ..Het buitengewoon onderwijs mag aan geen zwakzinnige worden onthouden". Nog minstens 8.000 zwakzinnigen vooral op het platteland en in de kleine steden zijn van dit onderwijs verstoken wat v.n.l. aan de tijdsomstandigheden geweten moet worden. Zoo bezoeken b.v. van de ongev. 50 achter lijke kinderen van de Haarlemmermeer nog slechts een 7-tal een tweetal buitengewone scholen. Gezien de groote sympathie, welke de Wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlemmermeer voor deze kinderen voelt, twijfelen we er niet aan, of daarin zal spoedig verandering komen: te meer. daar op gemak kelijke voorwaarden gebruik gemaakt kan worden van de buitengewone scholen te Am sterdam. Leiden en Haarlem. Haarlem heeft de beschikking over een drie tal goed ingerichte buitengewone dagscholen, welke door 420 kinderen bezocht worden. 63 van deze kinderen zijn afkomstig uit Bloe- mendaal, Heemstede, Zandvoort. Haarlem- merliede, Bennebroek en Hillegom. Haarlem, dat op het gebied van het onder wijs een goeden naam heeft, staat ook voor de verzorging van het b. o. in al zijn gele dingen in de voorste rijen. Jammer, dat deze tijd van noodzakelijke be zuiniging, veel van het opgebouwde te niet doet. Dat een stad als Haarlem er b.v. toe heeft moeten besluiten voor dit moeilijke en zenuwsloopende werk de toelage voor de nieu we leerkrachten geheel te moeten intrekken, kan niet anders dan betreurd worden. Onder de 81 dagscholen in ons land zijn er een vijftal uitsluitend voor imbecillen bestemd. Reikhalzend wordt er te Haarlem naar uitge zien, dat ook hier op de een of andere wijze de verzorging der imbecillen los van de dagscho len plaats heeft. Het streven om in deze tijden een gefor- ceerden groei te bereiken, door hier en daar aan een school voor gewoon lager onderwijs een klasse voor buitengewoon onderwijs te verbinden, houdt een ernstig gevaar in zich voor een juiste ontwikkeling van ons b. o., tenzij deze klasse slechts daar gevormd wordt, waar deze binnen niet te langen tijd tot een volledige school voor b. o. kan uitgroeien. Een en ander was in een vijftal plaatsen van ons land het geval en is gelukkig momenteel tot drie teruggebracht, daar de klassen te En schedé tot een aparte school zijn vereenigd, terwijl de klasse te Rhenen opgeheven is. Het wil mij voorkomen, dat in een derge lijke klasse het geven van goed b.o. zoo goed als onmogelijk is en men on deze wijze velen van voorstander tegenstander van buitenge woon onderwijs zal maken, zoodat de oprich ting van een school voor b. o. in deze streek er juist door vertraagd zal worden. Indien deze klasse derhalve niet in een apart gebouw ondergebracht kan worden, verdient dit streven geen aanbeveling. De hulp. die zwakzinnigen noodig hebben, bestaat in: verpleging, onderwijs en maat schappelijke zorg. Voor verpleging in inrichtingen komen in aanmerking: idioten en imbecillen met sterk hinderlijke eigenschappen, terwijl in de be- zinkingsklassen der buitengewone scholen geen kinderen opgenomen moeten worden of langer geplaatst moeten blijven, die niet te ontwikkelen zijn, of te brengen tot werkzaam heden, die onder toezicht worden uitgevoerd. Hoewel er gevallen zijn. dat internaatsver- pleging gekozen moet worden, om directe mis lukking te voorkomen, en dit rustige verblijf beter is dan de omgeving thuis, ga men hier niet toe over, dan in uiterste noodzaak. Het terugbrengen in de maatschappij van een achterlijke, die jarenlang in een internaat heeft doorgebracht, biedt groote moeilijkhe den en geeft vaak bittere teleurstellingen. Handhaving van den zwakzinnige in zijn so ciaal milieu heeft haar bijzondere beteekenis. Hij mag van de plaatselijke toestanden van zijn plaats van inwoning niet vervreemden. De gestichten hebben aanvullend werk te verrichten. Het gezin, met onderwijs op de buitengewone school of met arbeid onder toe zicht van den nazorgambtenaar zij regel, het verblijf in een internaat uitzondering. De debielen (80 pCt. van het totaal der zwakzinnigen) zullen onderwijs moeten ont vangen, waardoor zij leeren eenvoudigen ar beid min of meer zelfstandig te verrichten. Ook de grens naar boven dient scherp af- geteekend te worden, daar de zwakbegaafdcn („zittenblijvers" door ziekte enzte allen tij de op de lagere school thuis behooren. Door wijziging van leerplan of vorming van aparte klassen zullen de lagere scholen voor dit soort kinderen zelf dienen te zorgen. De school voor buitengewoon onderwijs zal zich moeten richten naar het leven. En daar voor deze kinderen een „intellectueel beroep" uitgesloten is, zullen het onderwijs en de op voeding zich moeten concentreer en op de vraag: „Hoe verkrijgen we voor onze zwak zinnige leerlingen de grootste kans, dat ze later tot het verrichten van productieven ar beid in staat zijn?" De moeilijkheden met zwakzinnige kinderen zijn vele. In deze gezinnen komen conflicten veelvuldig voor. De zwakzinnige vindt op de school voor b. o het milieu, waar hij als gelijkberechtigde wordt beschouwd. Deze school is dus de plaats waar met „opvoeding" en „karaktervorming" een aanvang gemaakt kan worden en op deze wij ze wordt de noodzakelijkheid voorkomen om dit kind reeds op jeugdigen leeftijd te ont trekken aan het huiselijk milieu. Ongetwijfeld zal nog meer aandacht be steed moeten worden aan het huiselijk milieu waarin de zwakzinnigen opgroeien Slechte woningtoestanden; armoede; gebrekkige ver zorging; dit zijn alle factoren, die de kans op slagen voor zwakzinnigen nog kleiner maken dan deze reeds is. Het huisgezin zal in sociaal opzicht bijzon dere zorg vragen. Toezicht en voorlichting is hier in het belang van de zwakzinnigen noo dig. Naast dieper inzicht in het wezen van den zwakzinnige is kennisname van wat in het huisgezin aan psychischen invloed aanwezig is, noodzakelijk. Het buitengewoon onderwijs heeft nu een maal zijn eigen karakter met een socialen in slag. Goed georganiseerd dagonderwijs voor zorg is noodig, wil de nazorg, welke zich in het bijzonder bezig houdt met de sociale po sitie van den zwakzinnige, met kans op suc ces worden toegepast. Dit dagonderwijs en de nazorg dienen een onafscheidelijk geheel te vormen. Wil het werk, dat de buitengewone school heeft verricht, goede vruchten blijven dragen, dan is hulp en steun voor deze kinderen ge- wenscht ja geboden als zij de maat schappij ingaan. E. P. SCHUYT ESPERANTO. Esperanto onder de zeelieden. Een ieder kent de Chineezen die op de hoe ken van straten aan den ingang van groote winkelmagazijnen, bij bruggen en op pleinen staan of langs het strand loopen en duin op duin af sjouwen om te trachten hun koop waar aan den man of aan het kind te bren gen. Bijna altijd bij het zien van zoo'n „Pinda Chineesje" denkt men: „Zielig toch,.in leen vreemd land zoo ontzettend ver van eigen vaderland op een dergelijke wijze aan den kost te moeten komen". Waarom komt deze gedachte niet op bij het aanschouwen van een Hollandschen haring koopman, een voddenkoopman of een ijsco ven ter? Hoofdzakelijk omdat de pindachinee- zen zoo zwijgzaam zijn, hetgeen behalve door hun landsaard ook komt, doordat zij behalve hunne meteder taal geen andere talen kennen, behoudens misschien enkele woorden En- gelsch. Toch zijn het niet alleen deze pindaventers die aldus in een vreemd land door het leven gaan. Groot is het verschil toch niet met de Japansche zeelieden die ons land bezoeken of de Javanen die op de Indische booten varen en vaak geruimen tijd in het moederland doorbrengen, dat hun echter niet veel meer biedt, dan elk ander vreemd land. Als zij hier komen, kunnen zij ook niet leven alsof zij thuis zijn. al weer omdat zij door gebrek aan talenkennis zich niet voldoende verstaan baar kunnen maken. En nu de Nederlandsche zeelieden. Is het daarmede zooveel beter gesteld? Kunnen die zich in vreemde landen" goed redden? Wel, iets beter. Door wat meer aanleg om talen te leeren, kennen zij een mondje vol van vele vreemde talen, maar het is dan toch vaak niet meer dan zich behelpen. Op een vraag aan een zeeman, die zoowat de geheele wereld had rondgevaren en in zeer vele vreemde landen was geweest, hoe hij zich toch wel overal redden kon, antwoordde hij: „Och dat gaat toch zoo eenvoudig al ken je ook geen woord van de taal in het betref fende land. Je stapt aan wal, stevent op een taxichauffeur af ,zet je eene been op de tree plank, zwaait met je arm ten teeken dat je wil rijden, brengt één hand aan je mond ten teeken dalt je dorst hebt, knipoogt daarbij tegen den chauffeur en deze zet je binnen enkele minuten in een zeemans-café af met muziek, waar je voor weinig geld een groot glas bier krijgt. Voila tout!" Hoeveel meer echter zouden de zeelieden en ook de hiervoor genoemde pinda-Chineezen en Javanen kunnen genieten indien niet steeds de taaimoeilijkheid zich voordeed, Het bijwo nen van tooneelvoorstellingen, van lezingen, het bezoeken van leeszalen, de conversatie met buitenlanders, museumbezoek etc.. dit ailes zou binnen hun bereik komen als er slechts één internationale taal was. waarvan zij zich in de verschillende landen zouden kunnen bedienen. Welnu, deze taal is er. het Esperanto heeft herhaaldelijk bewezen daarvoor geschikt te zijn: ja meer dan dat. de Esperantisten heb ben zich reeds zoodanig georganiseerd, dat zij aan hen, die voorlichting behoeven of kennis making willen aanknoopen, daartoe gelegen heid bieden door middel van een groot aan tal consuls, in alle landen der wereld ge vestigd. Men behoeft het jaarboekje van de U.E.A. 'Universala Esperanto Associo» maar op te slaan en vindt daarin adressen van hen. die gratis betreffende de in hun ge meente wonende esperantisten, clubavonden etc. inlichtingen willen geven. En er zijn tal- looze voorbeelden, die getuigen dat een bezoek van buitenlanders op de clubavonden zeer op prijs wordt gesteld. Geen wonder of toeval is het dan ook ,dat de Internationale Transportarbeidiersbond zeer voor de verbreiding van het Esperanto ijvert, terwijl verder de internationale bond van zeelieden-esperantisten, gevestigd in Zweden, zich beijvert speciale consuls in iedere havenstad aan te stellen om de propa ganda onder de zeelieden ter hand te nemen. In de toekomst en, wat de meer vooruit- strevenden betreft, ook in het heden, zullen dus de zeelieden niet als pinda-Chineezen de wereld behoeven te bereizen, doch zij zullen den tijd, dien zij aan de wal doorbrengen, op nuttige en aangename wijze kunnen door brengen en daarbij nog veel meer kennis van landen en volkeren opdoen, dan tot nu toe reeds het geval was. DE WINTERTUIN, die bemoediging geeft. Wie zou toch die beeldspraak uitgevonden hebben van de natuur, die in den winter „rus ten" of „slapen" gaat? Ze zal wel stommen uit de dagen, dat er nog haast geen late herfst- en vroege voorjaarsbloeiers bestonden, en dan nóg getuigt ze van een heel erg oppervlakki- gen kijk! Wanneer we nu door den tuin gaan, dan ziet het er daar werkelijk niet zoo rustend of slapend uit als we altijd in leesboekjes en schoolversjes geleerd hebben. Natuurlijk, het meerendecl van de heesters heeft de blade ren laten vallen en vrijwel alle planten zijn afgestorven, maar let eens op de nieuwe knoppen en de jonge uitloopers. die alweer klaar staan en die juist deze laatste maand, toen de overbodige bladeren werden afgeschud, zoo zijn opgeschoten. Het gras is drie weken geleden voor het laatst gemaaid, maar het is sindsdien gegroeid, al is dat ook minder dan 's zomers. Rusten de planten werkelijk heele maal? Daar staat tegen de schutting, door de laagstaande winterzon nog juist beschenen, de winterjasmün. Alle takken zitten vol fon kelend-gele bloempjes, die heel langzaam, rie een na rie ander zijn opengegaan en weken lang mooi blijven. En de tooverhazelaar, Ha- mamelis japonica. heeft nog steeds haar laat ste bladeren niet verloren, maar intusschen zwellen de bruingrijze, wonderlijk-gekronkelde bloemknoppen steeds meer. Nog een week of zeven, acht. en de takken gaan schuil in een waas van heldergele, spinachtige bloempjes. Die groote bos groene sprieten, die sinds veertien dagen zoo uit den grond is geschoten, is het loof van het Blauwe Druifje en zie eens hoe prachtig de winterhei alweer kleurt! Straks is het één groote plek lila. De najaars- bloeiende Cyclamen is uitgebloeid, maar nu groeit het spitse groen met bruine blad volop en vlak ernaast maakt Bergenia zich voor den bloei gereed: prachtig glanst het leerach tige blad en heel langzaam werkt zich de bloemtros omhoog. Het Chineesche klokje denkt nog aan geen rusttijd: al het blad zit nog stevig aan de takken en toch zijn de bloemknoppen alweer aanwezig, die over een maand of wat open zullen gaan en de heele heester vol felgele klokjes zullen hangen. En de Kerstroos? Die werkt in stilte aan haar knoppen, die straks in de donkerste en koud ste dagen tot teerwitte bloemen zullen open gaan. Wat een troostende gedachte, dat er nooit stilstand is in de natuur. Ondanks alles zijn wij moderne menschen toch nooit heelemaal losgekomen van de natuur, en we zullen dat nooit, kunnen ook En in deze weken voor den koristen dag. in dezen voorbereidingstijd voor het Lichtfeest bij uitnemendheid hoe mooi is het dat Kerstmis in het hart van den win ter valt zoeken we, natuurkinderen als we ondanks alles gebleven zijn, naar iets dat ons moed geeft en hoop op verder leven. Hoe diep die angst voor de donkere dagen er bij onze heidensche voorouders inzat en hoe ook do ge kerstende midwintergebruiken later nog be antwoordden aan wat er diep in iederen mensch leeft, leert ons de folklore. En we kunnen die mooie gedachte, dat het licht komt na de duisternis, dat het eeuwig-scheppende leven nooit rust en nimmer stilstaat, juist in deze donkere weken zoo goed zien in onzen eigen tuin, in ieder park en overal waar maar een brokje natuur zijn gang kan gaan. Als we goed kijken, bemerken we overal de rus- teloos-werkende natuur en daaruit zal ook een niet-geloovig mensch nog wel iets van bemoe diging kunnen halen. En dat is het lesje van den winterschen tuin! L. S. HET CONCERT VAN HET „ROYAL WELSH LADIES CHOIR." Zooals wij reeds meldden gaat het .Royal Welsh Ladies' Choir" onder leiding van de 77-jarige dirigente Madame Clara Novello Davies, voordat het naar Amerika vertrekt, een tournee door Zuid- en Noord-Holland maken. Het zal in Den Haag, Lelden. Am sterdam en Haarlem concerten geven, terwijl het ook in ziekenhuizen zal zingen. In Haar lem komt het koor. dat uit drie en dertig bekende .solozangeressen zal bestaan op Vrijdag 13 December. Het zal dan in den Stadsschouwburg zingen, naar het mede deelt in Walesch costuum met hooge hoeden en kleurige shawls. HET ZONDAGMIDDAGCONCERT DER H. O. V. Ditmaal concerteert de H.O.V. weer ln het Gem. Concertgebouw, waar Zondagmiddag a.s. onder leiding van Frits Schuurman een con cert wordt gegeven met medewerking van den pianist Piet de Kleer. Deze jonge kunstenaar was eenige jaren leerling van Prof. Van Weis te Amsterdam en heeft nu met zeer goeden uitslag zijn oplei ding voltooid bij Piet Vincent te Santpoort. In dit concert treedt hij als solist op bij het 3e Pianoconcert van Beethoven. Voorts ver meldt het programma de „Ouverture Oberon" van Von Weber, Zwei Elegische Melodieën van Edv. Grieg, Valse Triste van Sibelius en als slot de „Casse-noisette", suit? van P. TschaJ- kowsky, DOOR N V V. EN COÖPERATIES EEN EIGEN BANK? Nog geen beslissing. Door een Commissie, welke is samengesteld uit vertegenwoordigers van het N.V.V., den Centralen Bond van Nederlandsche Ver bruikscoöperaties en de Algemeene Spaarbank van de Verbruikscoöperaties, is een rapport uitgebracht, welk rapport concludeert tot stichting eener eigen bank. Door het bestuur van het N.V.V. is dit rap port besproken. Er werd besloten de defini tieve beslissing nog eenigen tijd uit te stellen. ONVOORZICHTIGE AUTOMOBILISTEN VOOR DE RECHTBANK. ZUTFEN. 6 Dec. (A.N.P. i Voor de rechtbank alhier stond heden terecht B. T. die op 24 Sep tember in de Jachtlaan te Apeldoorn met groote snelheid met een auto den wielrijder W. van Brummelen laad aangereden, tengevol ge waarvan van B. overleed. Bij het onderzoek bleek dat de remmen van de auto niet behoor lijk functionneerden. De eisch luidde twee jaar gevangenisstraf. Tegen R. B. baron van L. uit Utrecht, die daarna terecht stond, werd wegens een aan rijding met zijn auto te Diepenveen, waarbij een man ernstig werd gewond, f 250 boete ge- eischt en een jaar intrekking van het rijbewijs. DE KONINGIN LAAT EEN GEBRANDSCHIL DERD RAAM MAKEN VOOR DE UNIVERSI TEIT TE GRONINGEN. DEN HAAG, 6 Dec. (A.N.P.) Naar men ons meldt, is door de koningin aan den heer Joh. Dijkstra, kunstschilder te Groningen, op dracht verleend tot het vervaardigen van een gebrandschilderd raam boven de balcondeur in het groot-auditorium van het universiteits gebouw te Groningen. Zooals bekend is. werd ln 1914 ter gelegenheid van het derde eeuw feest het eere-doctoraat aan de koningin ver leend door den senaat van de rijksuniversiteit aldaar.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 9