MAANDAG 9 DECEMBER 1935 H A A R E E M'S D A G B E A D 3 Teraardebestelling Th. W. Blijdenstein. Enorme belangstelling op Westerveld. Onder enorme belangstelling is Zaterdag middag op de begraafplaats Westerveld ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Th W. Blijdenstein, oudste directeur van de Twentsche Bank te Amsterdam. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van nagenoeg alle belangrijke bankinstellingen in den lande, in de eerste plaats de directeu ren van de bijkantoren, verder was ook veel personeel van de bank te Amsterdam en de bijkantoren aanwezig. Van het bestuur van de Twentsche Bank waren aanwezig de heeren J. H. van Heek, president-commissaris, Mr. H. Telders, F. Lieftinck J.Hzn., jhr. F. Teding van Berkhout en dr. A. R. Zimmerman, commissarissen, de directeuren de heeren mr. H. F. van Leeuwen, J. M. Telders en G. Warning alsmede de hee ren J. v. d. Linde en mr. J. D. Boltjes, secre tarissen der directie. Verder waren o.a. aan wezig de heeren jhr. Teding van Berkhout, directeur van de Haarlemsche Bank, jhr. Te ding van Berkhout Sr., oud-directeur. N. Le venkamp. directeur van het Westelijk Rayon, Haarlem. Chr. Beels van Heemstede, directeur der Associatie- en Rente Cassa. E. H. de Clercq, Aerdenhout. H. A. de Bijll Nachenius. directeur der Werf Conrad, C. A. W. Pauw, Heemstede, directeur der N.V. Houthandel v.h. William Pont Zaandam, H. van Beeck Vollenhoven, Heemstede. H. Lamoraal Wiechers, Haarlem, Henri Kaufmann, Aerdenhout, G. Warnderink Vinke, Bloemendaal, mr. H. P. Tjeenk Willink, directeur van de Twentsche Bank, den Haag, mr. J. C. Stoop, oud-directeur te Dordrecht enz. Bij de groeve heeft de heer J. H. van Heek namens raad van commissarissen, directie en personeel het woord gevoerd. In het bijzonder wees spreker op de eerlijkheid, de trouw en de bescheidenheid van den overledene. Vele jaren was hij lid van de directie. Er zullen zijn die hem kunnen vervangen, maar deze zullen toch niet de karaktereigenschappen hebben van den overledene. Een broer, mr. H. Blijdenstein wees op het groote verlies, dat de familie door het heen gaan van zijn broer lijdt. Men zal hem noode missen. De oudste zoon dankte de aanwezigen voor hunne belangstelling. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HAN DELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN In de week van 2 tot 7 December 1935 is door De Nederlandsche Bank in totaal een be drag van omstreeks RM 8(10.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrech- nungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 83170-83283. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks RM 30,3 millioen. De Sonderkonto- posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, is hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door De Nederlandsche Bank gedurende dezelfde pe riode in totaal een bedrag van ongeveer RM 22.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekend^ volgordenummer was 18705. Het totale bedrag van de op het Treuhan- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks RM 18,8 mil lioen. De Treuhanderkonto-posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Auto-ongeluk op Wieringen eischte vier dooden. Hongaar zag de juiste toedracht. Partijbestuurders. D. A. P. j C i. J p n t P n-R111 fl l' Pfl royeert Mr. J. E. W. Duys. DLUUClllCll'MllLLlCll. ,Hij behoort lidmaatschap der Tweede Kamer neer te leggen." Het Partijbestuur der S.D.A.P. nam in zijn vergadering van 7 December kennis van den brief d.d. 29 November 1935 van Mr. J. E. W. Duys aan de sociaal-democratische Tweede kamerfractie, houdende mededeeling, dat mr. Duys van dien datum af geen deel meer wenschte uit te maken van die fractie en zich ook niet meer als zopdanig zal beschouwen. Het partijbestuur constateert, dat volgens art. 91 van het huishoudelijk reglement der S.D.A.P. de leden der partij, gekozen tot lid der Staten-Generaal, de sociaal-democratische kamerfractie vormen. Een lid der Tweede Ka mer, lid der S.D.A.P., kan zich dus niet, zon der het reglement der partij te schenden, ont trekken aan het lidmaatschap der Tweede kamerfractie, als hij niet tegelijkertijd voor het lidmaatschap der partij bedankt. Doet hij dit laatste, dan dient hij terstond ook als lid der Tweede Kamer af te treden. Het partijbestuur nam ook kennis van de uitvoerige publicatie, die mi. Duys aan de Ne derlandsche dagbladen van 29 November heeft doen verstrekken. Die publicatie getuigt van de behoefte om de partij, haar organen ei eenige van haar leden in het openbaar te be- leedigen. Zij geeft blijk van zulk een diep- vijandige gezindheid jegens de partij, dat ver dere samenwerking van hem met de partij en van de partij met hem, volkomen onmogelijk is geworden. Het partijbestuur nam voorts kennis van den brief d.d. 3 December van de sociaal-de mocratische Tweede-kamerfractie aan mr. Duys en vereenigde zich met inhoud en strek king. Een en ander leidt het partijbestuur tot de conclusie, dat mr. Duys door zijn gedrag als lid der partij en als lid der Tweede kamer de partij heeft benadeeld en voortgaat te bena- deelen. Nu mr. Duys zelf niet het lidmaatschap der partij heeft opgezegd, en ook niet voornemens schijnt te zijn dat te doen, ziet het partijbe stuur zich verplicht, met toepassing van ar tikel 12 van de statuten van de S. D. A. P.. dat van een besluit tot royement door het par tijbestuur beroep op den partijraad mogelijk maakt. mr. J. E. W. Duys als lid der partij te royeeren. Het spreekt vanzelf, dat mr. Duys het lid maatschap der Tweede kamer, dat hij als can- didaat der partij heeft verworven, onverwijld had behooren neer te leggen en dit alsnog be hoort te doen. Fietster doodgereden onder Wassenaar. Bij het oversteken van den Rijksstraatweg. Zaterdagavond laat is op den Rijksstraat weg te Wassenaar een juffrouw, in betrek king bij een familie aldaar, toen zij per fiets den weg wilde oversteken gegrepen door een auto van een heer uit Oegstgeest. Zij werd tegen den grond geslingerd en zoodanig ge wond, dat zij op slag dood was. De auto is door de politie in beslag genomen en het lijk is naar het politiebureau vervoerd. De schuld kwestie wordt nader onderzocht. De Kosarew te water gelaten. Dochter van Amsterdam's burgemeester verricht de plechtigheid. Zaterdag deelden wij reeds mede dat op den betonweg op Wieringen onder Stroe, een ernstig auto-ongeluk was geschied. Sindsdien vernamen wij o.m. het volgende: Kort voor half tien zag een Hongaar, San- dor genaamd, die zich nabij den betonweg, welke op Wieringen buiten de bebouwde kom men naar den Afsluitdijk loopt, bevond, twee auto's uit tegenovergestelde richting met zeer groote snelheid elkaar naderen. Hij schatt. de vaart op 80 K.M. Met deze vaart raakte een uit Zeist afkomstige auto, welke op weg was naar Franeker. met het rechter voorwiel een der langs den weg staande gewapend-beton- nen mistpaaltjes, dat afknapte. Hierdoor kwam de wagen met dit wiel terecht in den door de regens der laatste dagen zacht gewor den berm. De bestuurder die de auto weer op den weg wilde brengen, stuurde hierop scherp naar links, maar door het te groote effect draaide de auto om de as en botste eerst met den achterkant, daarna met de voorzijde te gen de van den Afsluitdijk komende auto. Deze onderhield een z.g. wilden autobusdienst van Sloten in Friesland naar Hillegom. De gevolgen van de botsing waren verschrik kelijk. De Friesche auto werd in het langs den weg loopende water geduwd, waar zij op een kant bleef liggen. Toen Sandor, die het onge luk had zien gebeuren, naderbij kwam, zag hij een vrouw door een raampje een kind omhoog houden. Hij pakte dit aan en trok daarna de vrouw op het droge. Het waren Aaltje Roo- vers, echtgenoote van H. van Wijngaarden en haar dochtertje. De vrouw, die gehuwd is met den ondernemer van den „wilden dienst", kende haar medereizigers niet. Nadat toegeschoten menschen verder de behulpzame hand hadden geboden en meen den alle slachtoffers op het droge te hebben gebracht en de takelwagen de zwaar geha vende auto op den kant zette, werd daarin hei lijk van den chauffeur aangetroffen. Dr. de Groot uit Hippolytushoef was spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Hij legde den gewonden een voorloopig ver band aan en deed hen overbrengen naar na bijgelegen huizen. Hiervandaan zijn vier per sonen later naar het Marinehospitaal in Den Helder vervoerd. Van de zeven personen, welke in de uit Slo ten komende auto zaten, werden gedood de 35-jarige gehuwde chauffeur Taeke Zeilstra uit Sneek, de 65-jarige Jacoba Tietema, echt genoote van T. de Jong uit Bolsward en de heer Höhle uit Sneek. Naar het Marinehospitaal in Den Helder werd overgebracht het echtpaar Schukken uit Bolsward, van wie de vrouw het zwaarst ge wond is. De vrouw van den ondernemer is met haar dochtertje naar Sloten terugge keerd. Van de vier personen, die in de Zeister auto zaten werd gedood de 40-jarige gehuwde agent van politie W. Wiersma uit Zeist, ter wijl zijn 16-jarige zoon licht gewond werd. Naar het Marinehospitaal moesten worden vervoerd de chauffeur-eigenaar van de auto H. C. van Gerven uit Zeist en de 20-jarige O. Bruinsma uit Franeker. De toestand van de gewonden, die vooral aan het hoofd zijn getroffen, is van dien aard. dat hun nog geen verhoor is kunnen worden af- en naar genomen bracht. Van de werf der N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam is Zaterdag het motor-houttransportschip „Ko sarew" te water gelaten. Het ms. „Kosarew" is het derde van een serie van drie gelijke schepen van 3635 ton laadvermogen, welke ten behoeve van de Russische Handelsvloot werden besteld. De plechtigheid van den doop werd ver richt door mevr. A. E. Hymansde Vlugt dochter van burgemeester De Vlugt. Bekend mag worden verondersteld, dat Amsterdam's burgemeester zich destijds persoonlijk vee- moeite heeft willen geven om deze voor de Amsterdamsche industrie zoo belangrijke op dracht te veroveren. Ook de medewerking van het bekende Centraal Bureau voor den Han del met Rusland, is voor de N.S.M. een groote steun geweest bij de onderhandelingen. Alle drie schepen zullen in den loop van het voorjaar van 1936 gereedkomen en aan de bestellers opgeleverd worden. Zij zullen gedurende het houtselzoen tus- schen de Noord-Siberische havens en Am sterdam komen te vare-n. Directeur en boekhouder van bank gearresteerd. Wie heeft klachten over de Holl. Escompto Bank? De justitie heeft den directeur van de Hol- landsche Escompto Bank. die is gearresteerd, in bewaring gesteld. De Officier van Justitie, Mr. Dr. J. A. van Thiel, verzoekt allen, die zaken deden met de bank, zich met eventueele klachten tot de justitie of tot het hoofdbureau van politie te Amsterdam te wenden, tot het verstrekken van inlichtingen. De justitie is reeds geruimen tiid op groote schaal bezig met het doen van onderzoekingen naar de manipulaties van de bank. Behalve de directeur is ook de boekhouder gearresteerd. Oss beleeft nog steeds arrestaties. Oude bekende aan de beurt. De Ossche gemeentepolitie arresteerde Za terdag een 23-jarigen man onder verdenking van diefstal van verschillende partijen goede ren. kort geleden gepleegd. De verdachte be hoort tot het bekende „milieu". Het vorige jaar werd hij door de Koninklijke Marechaus see op heeterdaad betrapt bij het plegen van een berooving op een der wegen in de Ossche heide. Voor dit feit werd hem een voorwaarde lijke straf opgelegd van acht maanden met een proeftijd van drie jaar. De arrestant zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld 's-Hertogenbosch worden overge- Ervaringen van een Eerstejaars in Amsterdam. Een hond op een Amsterdamsch bovenhuis is niet alles. Zelfs niet op een bovenhuis aan een van de grachtjes. Je kunt beter een kanarie nemen. Dat ervoeren we met Joost van den Vondel, onzen zwerver. Ik was zoo enthousiast over mijn nieuwe bezit, dat ik hem meenam naar college en hem met mijn fiets in de stalling zette. Daar bracht hij den morgen zoek en den bewaker tot wan hoop door iedereen naar de beenen te vliegen, die te dicht in de buurt van mijn fiets kwam. Doet u dat nou nooit meer, zei de staller: hij kost me mijn broodwinning. Er is toch al zooveel concurrentie in het vak. Maar ook thuis was de ochtend niet onge stoord voorbijgegaan. 't Was begonnen met schijnaanvallen van de buurvrouw beneden, toen de bakker belde. Ze kwam tegelijk aan de deur met ons dienst meisje. In het Hermeshuis waar ik nu woon. hebben we een eigen dienstmeisje voor halve dagen en voor de bedden. Ze bestelde drie bruintjes en een pannetje- niet-zoo-zwaar-bovenop en liet er in een adem op volgen, onze gedienstige scheef beloerend: Geen oog dichtgedaan vannacht bak ker. Ik kan je zeggen- geen oog. De bakker, tuk op nieuws: Benne zullie weer bezig geweest? Zullie zijn wij. Wullie, zeggen goede Am sterdammers. Mensch, wat je van die lui beleeft. Nou weer een hond. Opgevischt. Op straat. Zoo maar. Onder de vuiligheid en heb me nou dat beest niet den heelen langen lieven nacht leggen lawaaischoppen? Maar ze zullen d'r meer van hooren. Me man zegt: dat heb je niet te verdragen. En toen ze gezien had dat onze maagd haar heele oratie van a tot z had opgevangen, verdween ze triomfantelijk met haar bruintjes en haar pannetje in het benedenhuis. De tweede aanval was direct. Op de mat lag een saamgevouwen stuk papier van den volgenden inhoud: Ben zoo beleefd U mede te deelen dat dat dier deruit moet. Zoo niet, nemen we maatregels. Dat was van onzen buurman links en we bewonderden de alliteraties. Buurman rechts was minder vormelijk en hij had misschien het recht daartoe, omdat zijn slaapkamer naast onze keuken was en hij dus eerste rij stalles had gelegen bij Vondels nachtvoorstelling. Hij was regelrecht naar de politie gestapt en zoo werd ons twaalfuurtje opgeluisterd door een zwaargebouwden Ajn- sterdamschen agent wien de goedmoedigheid even dik op het gelaat lag als de spieren op het lichaam. Hij trof het niet erg. want Jan had net een college gehad over nachtrumoer en huis vredebreuk en voelde zich in die materie dus volkomen thuis. En we hebben nog een vierdejaars jurist in huis, die met het Corpus Juris aan kwam zetten om het bewijs te leveren, dat wij de Nederlandsche wet niet overtreden hadden. Maar 827 versaagde niet. Meneer, zei hij. vreemde talen kan ik niet. Da's een. En de persoon die dat boekje heeft geschreven, zal 't wel weten. Da's twee. Maar ik kom U waarschuwen. Leert U van mij: maak nooit geen ruzie met je buren. Da's drie. Houdt U die hond stil De deur piepte en Joost verscheen. Of laat U hem afmaken, ging 827 voort, zoodra hij het ontelbare aantal kruisingen zag, waaruit het dier bestond. Voor zooiets maak je toch geen ruzie. We lieten hem niet afmaken. We hielden hem niet stil. Maar 's middag liet ik hem uit. luid blaf fend rende hij de trap af en de gracht op Toen daverde een vrachtauto voorbij. Buurman rechts kan weer rustig slapen. Buurman links kan weer rustig slapen. Buurvrouw beneden hoeft 't niet te ver dragen. Maatregelen zullen niet genomen worden. Daar heeft de groote stad voor gezorgd A. A. MATRIS. Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de on overtroffen bestrijder van ver koudheid. Na Uw verkoudheid ©zult U met zo velen zeggen: Zon Aspirientje helpt toch maar! Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cis. (Adv. Ingez. MedJ Scheiding tusschen Nat. Herstel en den heer Westerman. Wegens verschil in opvattingen. Het hoofdbestuur van het Verbond voo; Nationaal Herstel deelt mede, dat het met den afgevaardigde van het Verbond, mr. dr. W M. Westerman heeft overlegd over het feit. dat hij over verschillende belangrijke onder werpen opvattingen huldigt, welke volgens het oordeel van het hoofdbestuur afwijken van de in het algemeen in het Verbond heer- schende. In verband hiermede heeft de heer Wes terman gemeend zijn zetel in de Tweede Ka mer ter beschikking te moeten stellen, van welk aanbod door het hoofdbestuur geen ge bruik is gemaakt, omdat het van oordeel is. dat de nationale gedachte hierdoor in het al gemeen niet gediend zou worden en de wen- schelijkheid gevoeld wordt, dat de heer Wes terman, ook al mogen zijn uitingen niet meer als representatief voor het Verbond voor Nationaal Herstel worden aangemerkt, in de gelegenheid zal blijven gedurende den loopen den zittingstermijn, in de volksvertegenwoor diging als onafhankelijk nationaal afgevaar digde zijn stem te doen hooren. Zulks is geheel in strijd aldus deelt het hoofdbestuur mede met het uitgangspunt van het Verbond, dat, beweging zijnde, de verkiezingen niet als doel, doch slechts als middel aangrijpt om in de vertegenwoordi gingen een nationaal geluid te laten hooren. Er zal een nadere regeling getroffen wor den voor den zetel dien de heer Westerman in den Haagschen raad bezet. Ontwerp-program der R.-K. Staatspartij. Door den Partijraad ongewijzigd over genomen. Ongeveer half Juni is een ontwerp-staat- kundig program der R.K. Staatspartij ver schenen, samengesteld door een door het Partijbestuur daartoe ingestelde commissie Op dit ontwerp, waarvan wij ten tijde van het verschijnen een uitvoerig résumé hebben op genomen, is thans een toelichting verschenen. Het Partijbestuur der R.K. staatspartij heeft besloten het ontwerp der commissie o n g e wijzigd over te nemen en als zijn voorstel in te dienen bij den Partijraad, die dat voor stel in zijn jaarvergadering van 29 Febr. 1936 zal behandelen. In de toelichting zyn uiteraard geen zaken opgenomen, welke niet vermeld zijn in het bovenbedoelde ontwerp. Slechts wordt een in leiding gegeven over de geschiedenis van de verschillende katholieke programs, waarvan in 1883 door Dr. H. Schaepman de grondslag is gelegd in „Een Katholieke Partij. Proeve van een Program". In 1896 werd door de toen malige R.K. Tweede Kamerleden onder aan voering en leiding van Dr. Schaepman de be kende beginselverklaring gehandhaafd. De later volgende Katholieke programs van 1918. 1922. 1925 en 1929 hebben alle naar voorgaan de programs verwezen en deze gehandhaafd, voorzoover zij niet waren gewijzigd of reeds verwezenlijkt. Bij de voorbereiding van het program van actie voor 1933 is een schuch tere poging gedaan dit z.g. waschlijst-stelsel te verlaten en bij het thans ingediende ont werp-program heeft men er grondig mede af gerekend. Verder bevat de inleiding nog eenige op merkingen over de systematiek van en de bronnen voor het program, welke laatste ge put zijn „uit de Openbaring, gelijk deze door het Kerkelijk leergezag wordt vertolkt, zoo mede uit de natuurlijke eischen van het per soonlijke en het gemeenschapsleven in zijn verschillende vormen". In de commissie, welke het ontwerp-pro gram vervaardigde, hadden zitting prof. mr. P. J. M. Aalberse, dr. D. Beaufort O. F. M.. dr. J. van Beurden, O. Praem, mr. C. M. J. F Goseling. prof. mr. P. W. Kamphuisen. prof. dr. J. B. Kors O.P.. prof. J. H. Niekel, prof. mr. W. Pompe en prof. dr. ir. J. Schmutzer. Mr. A. L. de Block was aanvankelijk secretaris, die later om gezondheidsredenen werd vervangen door mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Drie gemaskerde kerels over vallen zieke vrouw. Laffe daad in het grensplaatsje Putten. Zaterdagmorgen zijn drie gemaskerde ke rels de woning binnengedrongen van den heer L. Hendichs ln het grensplaatsje Putten. Zij overvielen de vrouw, die sedert lang ziek ligt Een der indringers hield een revolver op haar gericht, terwijl de twee andere bandieten haar gelastten, de plaats te wijzen, waar het geld was geborgen. Steeds hield men het wapen op haar gericht, met de waarschuwing, dat zij bij het minste gerucht zou worden doodge schoten. Twee doorzochten het huis, de derde bleef met de revolver bij het bed van de vrouw staan. Al het geld, een zeer groot bedrag, is gestolen. De woning ligt tegenover het Nederlandsche douanekantoor, waar echter op het oogenblik van den overval nog niemand aanwezig was. Vóór de indringers zich toegang tot de wo ning hadden verschaft, waren de heer Hen dichs en zijn zoon uitgegaan zonder de deur te sluiten. Men vermoedt, dat de dieven van deze gewoonte op de hoogte zijn geweest. Niemand in de omgeving heeft iets van het gebeurde ge merkt. Een meisje van vijf jaar, dat in haar bedje lag, had alles stilzwijgend aangezien: zoodra de mannen waren vertrokken, is zij in nachtgewaad naar haar tante gevlucht om aan deze het heele relaas te doen. Men vermoedt dat de daders naar België zijn gevlucht Van dief en diefjesmaat. Toen men in Heerlen ging klagen, kwamen de arrestaties Door de recherche te Heerlen is een goede slag geslagen door het aanhouden van een smokkelaarsbende. Door een zekeren P. werd bij de recherche alhier aangifte gedaan, dat H. J. een aanzien lijk bedrag geld verduisterd had. Bij onderzoek bleek, dat P. aan H. J. deze som had gegeven om in België boter en suiker te koopen en deze waar naar Nederland te doen oversmok kelen. H. J. maakte echter het bedrag in Bel gië op en kwam zonder geld of koopwaar Vrij dagavond in Heerlen terug. Hij werd toen door de recherche aangehouden en zeide het ont vangen geld te hebben verbrast. Maar tevens begon hij ook te vertellen van een beruchte sm ok kelaarsbende Naar aanleiding van dit verhaal werd een uitgebreid onderzoek door de recherche alhier ingesteld, met het gevolg, dat bij zekeren K. twee automobielen in beslag werden genomen en deze met verscheidene andere personen werd gearresteerd Tegen hen werd proces verbaal opgemaakt. P. wordt morgen ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Maastricht. Hielp Nederlandsche politie de Gestapo-agenten? De heer Schalker zou bewijzen hebben. Het Tweede Kamerlid Schalker had bij de behandeling van de begrooting van Justitie in de Tweede Kamer medecieelingen gedaan, die hem ter kennis waren gekomen over het wer ken van Gestapo-agenten in Nederland tegen geëmigreerde Duitsche anti-fase is ten en de wijze waarop daaraan door Nederlandsche politie-autoriteiten niet-ambtelijke medewer king wordt verleend. (Gestapo beduidt Ge heime Staats-Polizei Naar de heer Schalker ons mededeelt heeft hij thans de documenten die op een dergelijk geval betrekking hebben, aan den Minister van Justitie ter hand gesteld. Deze documenten bestaan uit een door de betrokken Gestapo-agente afgelegde en door haar geteekende verklaring over haar samen werking met politiebeambten aan een Amster- damschen advocaat, een correspondentie in geheimschrift tusschen deze agente en haar superieuren in Duitschland, haar door bemid deling van Nederlandsche politiemannen toe gezonden, eenige schriftelijke uitnoodigingen tot een bespreking aan deze agente gezonden door een Neaerlandsch politiebeambte, onder I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 9 December: Reeds vroeger wees men er op. hoe m Belgie. waar eigenlijk toezicht op de spoorbanen niet schijnt te bestaan, nagenoeg iederen dag een of meer per sonen onder spoortreinen geraken. Thans is wederom een bejaard geeste lijke, de heer Kemps, pastoor te Sempst, het slachtoffer geworden van de inder daad onvergeeflijke nalatigheid der be trokken spoorwegdirectie. Bij het pas- seeren van den niet afgesloten overweg tusschen Weerde en Eppeghem. werd de ongelukkige priester door den sneltrein van Antwerpen overreden. De dood volgde onmiddellijk. Sommige bladen houden er een af zonderlijke rubriek voor dergelijke spoorwegongelukken op na. Het gou vernement blijft kalm toezien. Feestmiddag der „rubrieker* tjes" van Haarlem's Dagblad. Een opgewekt kindergezelschap in den Stadsschouwburg. Het ls niet meer dan billijk, dat hun, die anderen gelukkige oogenblikken van af leiding bezorgen, zelf ook een plezier wordt gedaan. Al geruimen tijd zijn het de „rubrie- kertjes" van Haarlem's Dagblad, meer speciaal de „rubriekertjes" van mevrouw Blomberg Zeeman, die aan vele zieke kinderen prettige uren verschaffen door ze van speelgoed te voorzien. Ze maken dit zelf, herstellen oud, doch nog goed speelgoed of koopen uit hun spaarpot aardigheden voor de kleine zieken ln de Haarlemsche ziekenhuizen. Ook de „Lichthoeve" wordt door hen bedacht. Meest al hebben de rubriekertjes veel tijd en zorg aan dit werk besteed. Voor hen. die nu hun rubriekerstaak trouw hebben vervuld, wordt elk jaar door ons blad een St. Nico'aasfeest gegeven. Ook dit jaar werd Zaterdagmiddag een feest middag gehouden in den Stadsschouwburg. Het ware te wenschen. dat de schouwburg bij voorstellingen van tooneelgezelschappen zoo goed bezet was als Zaterdagmiddag. Beneden waren alle stoelen bezet, de loges waren vol en ook in het amphitheater zaten nog velen. Er waren honderden kinderen, rubriekertjes met ouders broertjes en zusjes, jongere kin deren en oudere kinderen. Allen leden van het groote rubriekersgezin. met mevrouw BlombergZeeman als gezinsmoeder Vanzelfsprekend heerschte onder al deze vriendinnetjes en vriendjes een opgewekte stemming. Overal werd geroepen en gewuifd en het was te verwachten, dat de vertooning van de poppenkast door de heeren Van der Veen en De Does een groot succes zou worden. Toen deze vertooning begon, nadat er een paar St. Nicolaasliederen waren gezongen en er een driewerf hiep-hiep-hoera was uitge bracht op mevr. BlombergZeeman, die steeds zoo veel tijd besteedt aan het rubriekerswerk was er dan ook al direct een groot enthousias me onder de jeugdige toeschouwers.. Het. was een bijzonder aardig stukje, dat de vertooners van de poppenkast door hun poppen lieten opvoeren. Het was de geschiedenis van kabouter Wortelman. die van den kabouter koning een gouden sleuteltje heeft gekregen, dat een wonderlijke toovermacht bezit en den bezitter ervan in staat stelt menschen gezond te maken, uit de armoede te helpen en verder handelingen te verrichten, die door een gou den sprookjessleuteltje mogelijk worden ge maakt. Het beschrijft de overdracht van het sleuteltje aan den kabouter Wortelman, die ermee de wereld in trekt en allereerst een houthakker, wiens vrouw hij geneest, helpt om uit de moeilijkheden te raken en daarna den dokter gaat helpen, die den koning moet genezen. Tot zijn groote schrik ontdekt ka bouter Wortelman. dat hij zijn sleuteltje ver loren heeft. Gelukkig wordt het teruggevonden en de koning genezen, waarna alles gelukkig eindigt. Op buitengewoon aardige en paeda- gogische wijze werd deze poppenkastvertoo- ning uitgevoerd en het was aardig de uitroe pen van de kinderen te hooren, die een spon tane uiting waren van hun medeleven in het verhaal van de poppen figuren. In een korte pauze tusschen twee bedrijven vertelde mevrouw Blomberg een verhaal, dat betrekking had op het werk van de rubrieker tjes van Haarlem's Dagblad en waarin de ge schiedenis werd geschetst van een arm kind, dat na een aanrijding in het St. Elizabeths- gasthuis moest worden opgenomen, maar door het ontvangen van speelgoed van rubriekers van Haarlem's Dagblad afleiding in de nare ziekenhuisuren kreeg. Dit verhaal vond natuur lijk onder de kinderen grooten bijval. Tot slot ontvingen allen, die aan het maken of aan schaffen der cadeaux voor de zieke kinderen hadden meegedaan van Haarlem's Dagblad letters. Op het jaarlijksche feest is weer eens ge bleken. dat het rubriekersgezin nog steeds wordt uitgebreid en dat het ook nog steeds even enthousiast is. Het was aan de vroolijke gezichten en aan de opgewekte gesprekken duidelijk te zien, dat allen, zoowel de kleineren als de ouderen zich kostelijk hadden geamuseerd. Dr. Kortenhorst vond geen gul onthaal in Duitschland. Van uitzetting is echter geen sprake. Naar aanleiding van berichten als zou Dr. Kortenthorst, het Tweede Kamerlid, die als lid der Nederlandsche delegatie voor handels besprekingen uit Duitscland zijn gezet, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat Dr. Kortenhorst uit Duitschland is terugge keerd omdat er een pauze in de onderhan delingen was ingetreden. Wel heeft zich een incident voorgedaan nl. in dezen vorm dat aan dr. Kortenhorst in ver band met den indruk, die te Berlijn verkre gen is uit een onlangs in de Tweede Kamer gehouden redevoering, te verstaan is gege ven, dat hij hoewel zakelijk als lid der dele gatie erkend, geen onverplichte beleefdhe den van socialen aard zou genieten, terwijl er een pseudoniem en een'brief van dezen be- niet voor kon worden ingestaan, dat de Duit- ambte ter begeleiding van een bedrag van 10 sche pers over Dr. Kortenhorst's uitlatingen gulden aan de bedoelde Gestapo-agente. in de Kamer zou zwijgen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5