lancfe ~Besch uitjes ffer/iade DINSDAG '10 DECEMBER' 1935 HX A R'EEM'S DAGBEAD N. Z. H. T. M. Vervoercijfers. Vervoeropbrengsten gedurende November zijn: Totaalopbrengst November 1935 f 233.4C5 en November 1934 f 235.375. Alzoo een kleine achteruitgang. De kwestie van autobusdiensten voor Ged. Staten. N. Z. H. T. M. tegen doortrekking van lijnen naar het station. Maandagmorgen was een commissie uit het College van Gedeputeerde Staten onder voor zitterschap van mr. J. B. Bomans in open bare zitting bijeengekomen ter behandeling van een aanvrage van de onderneming L. A. Kors te Heemstede tot wijziging van de aan hem verleende vergunning tot het uitoefenen van een autobusdienst van Haarlem naar Schiphol en terug en een verzoek van de N.V. Autobusonderneming te Aalsmeer tot wijziging van haar busdienstconcessie van Haarlem naar Nieuw-Vennep en terug en van Hoofd dorp naar Amsterdam en terug. Tegen het verleenen van deze aanvragen was door de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij bezwaar gemaakt. De heer Kraak Steeman verdedigde de belangen van de autobusdienst-ondernemingen, ir. W. J. Bur- gersdijk, directeur der N. Z. H. T. M. kwam voor de belangen van die maatschappij op. De heer Kraak Steeman verklaarde, dat de Onderneming Kors haar lijn zou willen laten loopen van Schiphol over Vijfhuizen naar het Haarlemsche station, om de bewoners van Vijfhuizen, waarover de nieuwe route zou moeten loopen een directe verbinding uit hun Isolement met een station te geven. Tegen het argument van de verlossing der Vijfhuizers uit hun isolement zeide de heer Burgersdijk geen bezwaar t-e hebben. Wel vond hij het gevaar aanwezig, dat de firma Kors nu passagiers langs de lijn. die ook de tram heeft, zou gaan vervoeren en zoodoende de N.Z.H.T.M. benadeelen, te meer waar, zooals spr. zeide, het vervoerverbod niet streng wordt gehandhaafd. De heer Kraak Steeman antwoordde hier op, dat het de onderneming Kors toch nooit mogelijk zal zijn reizigers van Zandvoort naar of van het Haarlemsche station te vervoeren, daar het vervoerverbod dit verbiedt. Het argu ment. dat aan het vervoerverbod niet de hand wordt gehouden gaat zijns inziens niet op. Mr. Bomans wees erop. dat het al of niet vervolgen van eventueele overtredingen niet van invloed kan zijn bij het maken "van be zwaar tegen de gevraagde vergunning. Hij vroeg, wat de motieven van den heer Bur gersdijk zouden zijn, aangenomen, dat het vervoerverbod streng zou worden doorgevoerd. De heer Burgersdijk zeide dat, wanneer het verbod gehandhaafd werd en wanneer het verzoek werd ingewilligd, de toestand zou ontstaan, dat de buslijnen zouden kunnen worden doorgetrokken niet alleen naar het station, maar ook naar allerlei punten in de stad, waarvoor de ondernemers geregeld pas sagiers zouden kunnen krijgen. Hierdoor zou den de bestaande vervoermiddelen ernstig worden benadeeld. Hierna werd de tweede aanvrage behan deld. De heer Kraak Steeman zette uiteen, dat de bewoners van de Haarlemmermeer recht hebben op een directe aansluiting op een spoorwegstation. Thans hebben zij die door den trein, doch na de opheffing van het reizigersvervoer moet de aansluiting door mid del van een autobusdienst kunnen blijven be staan. Daarom vraagt de N.V. Autobusonder neming aanvulling van haar concessie met het stuk van de standplaats Julianastraat tot het station. De heer Burgersdijk achtte het voldoende dat bus de passagiers tot de grens der gemeente vervoerde en de tram verder in de gemeente, doch de tramdienst is hier alleen om het gemeentelijk verkeer te dienen. Daarom zeide spr. het ook niet eens te zijn met een vervoerverbod voor autobus sen binnen de gemeente. Mr. Bomans las hierna passages voor uit adressen die van een bekend inwoner der ge meente Haarlemmermeer en honderd andere ingezetenen, van het lichaam van den Haar lemmermeerpolder, van de gemeenten Rijn- saterwoude, Haarlemmermeer, Leimuiden en Aalsmeer, van het Ambt van den Rijn, van de Coöperatieve bloemenveiling „Bloem- lust" en de Centrale veiling, beide te Aals meer, van den Aalsmeerschen Tuinbouwbond en van het Staatsbedrijf P. T. T., inspectie Haarlem waren ontvangen. Hierin werd ad- haesie betuigd met de aanvrage. Daarna was het woord weer aan den heer Burgersdijk. Deze zeide weinig waarde aan de adressen te hechten. Die zijn uit den aard der zaak gauw te krijgen. De overheid moet zich op verkeers-economisch standpunt plaat sen. Het bekorten van een lijn zag spr. wel als een nadeel voor het algemeen belang. Daarom had de N. Z. H. T. M. gehoopt een andere regeling met de Autobusonderneming te kunnen treffen, waarbij de busdienst of een halveering onderging met halve exploita tiekosten of bij de bestaande concessie een dubbele vervoersfrequentie zou invoeren. Door gemeenschappelijke regeling had dit voor den ondernemer, de tram en het publiek zijns inziens een voordeel kunnen zijn. De heer I^?ak Steeman antwoordde, dat deze gedachte was verworpen, omdat door de groote bezwaren van een indirecte verbinding, als overstappen etc., het publiek niet gediend zou zijn en men meer van taxis gebruik zou gaan maken. Men zou, naar sprekers meening, een chaos krijgen. De heer Kastelein, burgemeester van Aals meer, legde den nadruk op de belangrijkheid van de ingekomen adressen. Hij achtte het in het algemeen belang, dat de buslijn zou worden doorgetrokken tot het station. Ook de heer Jansonius, secretaris der ge meente Haarlemmermeer, zeide dat de aan sluiting van de buslijn op het Haarlemsche station als eenige doorgaande verbinding zeer gewenscht was, vooral nu de Haarlemmer meerspoorlijnen voor reizigersvervoer geslo ten worden. Hij hechtte eveneens veel waarde aan de adressen. Ir. Burgersdijk achtte het bezwaar van overstappen niet zoo groot. Bovendien is de tijd er met naar, dat men zich gaat beklagen over een gering gemis aan comfort. Het pu bliek zou een grootere frequentie van den busdienst meer waardeeren dan het overstap pen een bezwaar vinden. Bovendien wenscht de gemeente Haarlem geen standplaats vóór het station, maar er achter, wat ook lastig voor de passagiers zou zijn. Tot slot merkte de heer Kraak Steeman op. dat de frequentie der busdiensten toch reeds vergroot zal worden en dat men het eindpunt vóór het station zal kunnen leggen, doch de standplaats erachter. Hierna schorste mr. Bomans de zitting. C-ed. Staten zullen schriftelijk uitspraak doen. VOOR DEN- -P O LI Tl ERECHTERI EEN SCHERVENMAKER. Er was een voddenkoopman en er was een juffrouw, die aanvankelijk in vriendschap hadden geleefd: de koopman kwam bij de juf frouw te eten en als tegenprestatie bracht hij zoo het een en ander mee, wat hij op zijn om zwervingen had gekocht. Dat een en ander vertegenwoordigde ten slotte zoowat een heel huishouden en de voddenkoopman wilde het huishouden compleet maken door de juffrouw er aan toe te voegen: met andere woorden hij vroeg haar ten huwelijk. Nu zou men denken, dat dit aanzoek gunstig was opgenomen, gezien de welwillendheid waarmee de juffrouw de inventaris had aan vaard, maar dat was niet zoo, al accepteerde ze met graagte schalen en borden, beddegoed en kachels, daarom accepteerde zij den vod denkoopman nog niet. maar wel accepteerde zij een ander, die bereid was met haar een verbond te sluiten. Den voddenkoopman stak dit en hij wou den inventaris terug hebben, maar de juffrouw zei, wat wij als kinderen ook al zeiden: „Eens gegeven, blijft gegeven". Toen de vroegere huisvriend echter teveel om de deur zwierf, wat de juffrouw lastig vond, ging zij naar de politie om raad en die zei: „Hou je deur op slot". Dat deed de juffrouw ook zooveel mo gelijk, maar een deur moet wel eens open en toen dit het geval was omdat een loodgieter op het dak moest zijn, stapte de voddenkoop man naar binnen, waarop de juffrouw het huis uitging en de deur sloot, gedachtig aan den raad van de politie. Deze had echter be doeld, dat zij de deur zou sluiten voor dat de voddenkoopman binnen was. Deze keek zijn geschenken aan en dacht nu over de ondank baarheid der menschen, maar daar liet hij het niet bij, want hij kegelde alle borden en scha len stuk, sneed het beddegoed kapot en trapte het fornuis in elkaar; de loodgieter hoorde het schervengerinkel en was van schrik haast van het dak gevallen, maar gelukkig was dat niet het geval en kon hij thans getuigen de scher ven en flarden gezien te hebben. De voddenkoopman moest namelijk terecht staan wegens vernieling van een anders boel, want de juffrouw zei, dat het haar boel was, maar de koopman beweerde, dat hij de eige naar was, zelfs van de japon, die hij ha-d mee gebracht en door de juffrouw was gedragen, 't Was alles bruikleen, zei hij en voor gemeen schappelijk gebruik, wat voor de japon echter niet kon gelden. De officier van justitie begreep, hoe de vork in de steel had gezeten: de rechter begreep het ook en alle toehoorders eveneens. Vrijspraak werd gevraagd en vrijspraak werd gegeven. ALWEER AUTOLIEFHEBBERS. Dat er telkens jongens veroordeeld worden, omdat ze met een onbeheerd staande auto waren gaan toeren, schijnt niet zoo afschrik kend te werken, of er duiken telkens weer an dere liefhebbers op. Nu waren het vijf jongens uit IJmuiden, maar die hadden het toch wel wat erg bont gemaakt. Niet alleen, dat ze ongevraagd met eens an ders auto waren gaan rijden, maar ze hadden die nog wel uit een gesloten schuur gehaald, zoodat ze de deur daarvan met geweld hadden opengerukt, dat het hangslot er af vloog. Toen waren ze gaan rijden, maar onderweg raakte de benzine op en toen gingen ze onder Bever wijk den voorraad bijvullen zonder te betalen; ze zagen een vat met een pomp bij een garage en pompten de tank vol. Ongelukkig was het geen benzine, die ze overpompten, maar gas- olie en de Ford was daarop niet ingericht, zoodat hij een paar kilometer verder eigener beweging stopte en niet meer op gang was te brengen. Ja, toen moesten de reizigers wel tevoet huiswaarts keeren en de eigenaar van de Ford kon zijn wagen ophalen. De vijf jongens moesten terechtstaan en nu bleek, dat er vier slimmen waren en één domme. Dat komt meer voor, dat de dommen er door de slimmen worden voorgespannen en de domme is dan zoo een, die zegt: ja, ik durf wel en in zijn onnoozelheid allerlei gekke din gen doet. Het kan nu den slimmen toch wel eens slechter vergaan dan den domme, want officier en rechter voelden er voor om te doen onderzoeken of de domme misschien niet wat minder gestraft kon worden dan de anderen De zaak werd voor nader onderzoek verwezen naar den rechter commissaris. N. S. B. Naar wij vernemen houdt de N. S. B. op Dinsdagavond 17 Dec. een openbare verga dering in den Jansschouwburg, waar de heer Berlage zal spreken. Op denzelfden avond wordt tevens in café-rest. „Dreefzicht" een openbare vergadering gehouden met den heer Boddé als spreker. Het Provinciaal personeel. Tegen standplaatsaftrek De volgende motie is aangenomen: De algemeene vergadering van personeel, in diensi der Provincie Noord Holland, ge organiseerd in den Nederiandschen Bond van personeel in Overheidsdienst, gehouden op Zaterdag 7 December, in een der zalen van café-restaurant „Birinkmann", Haarlem, welke vergadering mede werd bijgewoond door vertegenwoordigers van den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond gehoord de inleiding en de daarna gehouden besprekingen; van oordeel: le dat het plattelandskarakter zich in het algemeen en in het bijzonder in de dicht bevolkte provincie Noord-Holland belangrijk heeft gewijzigd; 2e dat de verschillen in de kosten van levensonderhoud, huren, belastingen, school geld enz., tusschen het platteland, middel- groote en groote steden in de provincie Noord-Holland, Invoering van een stand plaatsaftrek niet wettigen; 3e dat de salarisverhoudingen in de pro vincie Noord Holland door op hoogerhand gelaste herziening reeds ernstig ontwricht zeer nauw verband hielden met de bijzondere belangen van de provinciale diensten en be drijven en door invoering van een stand plaatsaftrek volledig worden uiteengescheurd; spreekt zich, in overeenstemming met het éénparig uitgebrachte advies van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg uit, tegen invoering van een standplaatsaftrek, overwegende, dat óe belangen van ae pro vinciale diensten en bedrijven en die van het personeel daardoor in ernstige mate worden geschaad; besluit deze motie ter kennis te brengen van Provinciale Staten en de pers; en gaat over tot de orde van den dag. £ch f weer voor een kop heete chocolade of anijs melk. met die heerlijke pittigs. 12 ct per pakje (Adv. Ingez. Med.) De Brouwersbrug wordt verbreed. Historische bijzonderheden. De verbindingen van de stad met het westen eischen verbetering. Ga maar na, de Pijlsbrug te smal, de Leidsche brug te smal, de brug bij de Rollandstraat te smal, maar die dateeren dan ook uit een tijd, dat men die ontwikkeling van het verkeer niet kon voorzien. En dreigt ook de Raaksbrug weer niet te smal te worden? Die kwam er in 't begin dezer eeuw. Ook de Brouwersbrug eischte voorziening. Op de dagen der Bollenbeurs was het een toer er veilig over te komen. Maar nu wordt die verbeterd. Het eerste werk is gedaan, de brug is afgebroken, de noo- aige bekistingen zijn er en nu zien we al. dat de nieuwe brug belangrijk breeder, maar ook lager zal zijn, hoewel ze toch voor het scheep vaartverkeer voldoende zal zijn. In het najaar gaan er heel wat schuiten met koemest door voor de bollenvelden, in den nazomer tamelijk wat platboomde vaartuigen met lange rijen kinnetjes met bollen en bijna dagelijks een paar met groente. Natuurlijk herinnert de Brouwersbrug als de vaart van dien naam en de Oude en de Nieuwe Brouwerskolk aan het machtige gilde der bier brouwers. Zij noemden hun bedrijf de hoofd- neeringhe der stad en inderdaad is de brouwe rij drie eeuwen lang de grootste en voornaam ste nering van Haarlem geweest, die welvaart in de stad bracht en menig brouwer tot macht, aanzien en rijkdom bracht. Velen hunner had den behalve hun groot heerenhuis bij ..de zaak" nog een „plaats" buiten de stad. Zoo vertoefde de Burgemeester-Brouwer Jan Claesz. Loo vaak op zijn buiten Velserend. Er werd dan ook geducht reclame gemaakt voor het Haarlemsche bier. Van advertenties, re clamezuilen en circulaires wist men toen nog niet. Werd in den beginne het water der grach ten en singels en van het Spaarne gebruikt, later ging men het met waterschuiten uit het Kolkje halen: sommige brouwerijen hadden er wel zes. De groote zorg der stadsregeering voor 't rein houden der stadswateren, was tegen de verontreiniging bij het groeiend inwontertal niet opgewassen. „Het Kolkje" echter ontving dag aan dag versch gefiltreerd water uit het duin. De stad dan, die het groote voordeel zag, dat zij bij de „brouneeringhe" had ondersteun de die op nog andere manieren. Zij sloot met andere steden contracten af om het gebruik van Haarlemsch bier te bevorderen. Zij gaf geschilderde ramen, prijkende met een voor stelling van het Schip van Damiate aan die dorpen en steden, welke het drinken van bier uit andere plaatsen dan Haarlem óf verboden, óf door het heffen van zware rechten bemoei lijkten. En als dan bij een avonddienst in de kerk de tientallen kaarsen brandden, dan kwamen de beelden op de gebrandschilderde ramen prachtig uit. Een lichtreclame? Binnen de stad bevorderde het stadsbestuur de brouwerij door te waken voor het goede ge halte van het bier en door no. 1 voor goed water te zorgen. Er bestond dus een bierkeur. Terwille der reinheid van het water werden de neringen, die zich met het wasschen van vellen of met het vollen en verven van laken bezig hielden, verwezen naar plaatsen, van waaruit zij geen nadeel aan het water der brouwers konden toebrengen. Hooge boeten werden opgelegd aan hen, die vuil in het stadswater gooiden en onrein water er in lie ten loopen. Ook mocht een mesthoop slechts op zekeren afstand van het water worden ge legd. Ook haalde men lange tijden het brouw- water uit de Hout- en Brouwersvaart. Vloeide het IJwater evenwel over den lagen IJdijk bij Santpoort, dan drong dit ook hier door. Van daar dat de Brouwersvaart door een zijl, een sluis werd afgesloten. Met den besten wil der wereld kan men daarvan nu geen spoor meer vinden, maar die zijl bleek vertegenwoordigd in Zijlbrug, Zijlstraat, Zijlweg, Zijlsingel. UITGAVEN EN ONTVANGSTEN VAN DE GEMEENTE BATAVIA. BATAVIA. 9 December (Aneta). Door ver laging van de personeelskosten is op de be grooting 1936 van de gemeente Batavia een jezuiniging verkregen, na aftrek van de uit te keeren wachtgelden, van f 153.000. Ver der wordt verwacht dat de kosten voor ge meentelijke leeningen kunnen worden ver laagd met een som van f 107.000. Tegenover deze besparing staat een vermindering van middelen welke in totaal wordt geraamd op f 234.000, voortspruitende uit verlaging van diverse lasten als straatbelasting, opcenten op de verponding, rij- en voertuigenbelasting. Sealtiel, de vingervlugge en geheugenvirtuoos. Optreden te Haarlem. Dezer dagen komt in den Schouwburg aan den Jansweg het revue- en cabaret gezelschap „De Lach" inet een programma, waarvan het voornaamste nummer bestaat in het optreden van den heer Sealtiel, bijgenaamd „De Koning der Zakkenrollers". Gistermiddag heeft deze voor een aantal genoodigden, bestaande uit vertegenwoordigers van pers en politie een interessante demonstratie van zijn kunnen gegeven. In de eerste plaats bracht de heer Sealtiel zijn toeschouwers op de hoogte met een serie trucs, zooals die door de valsch- spelers bij het kaarten worden toegepast. Soms geschiedt dat door een haast onzichtbaar aan gebracht potloodmerkje, maar dikwijls ook door een speldeprikje onderaan de kaart, zoo dat de speler bij het hanteeren van zijn spel de gemerkte kaart kan „aanvoelen". Er zijn beroeps valsch-spelers, die ringen dragen, welke aan de binnenzijde van de hand een scherpe punt hebben, waardoor de speler vrijwel ongemerkt tijdens het spel zijn bedrie gerij kan volvoeren. Ook toonde de heer Seal tiel aan, wat er met vlingervlugheid op het snoode gebied der valschspelerij te bereiken is. Een volgende demonstratie betrof het na maken van handteekeningen. De hem voorge legde handteekeningen wist de heer Sealtiel op inderdaad verrassende wijze te copieeren. Interessant was ook hetgeen de aanwezigen to zien kregen van de geheimen uit de „op leiding tot zakkenroller", zooals dat in de Amerikaansche „scholen" geschiedt. Het „proefmateriaal" bestaat in een constructie in den vorm van een bovenlichaam, waarover een jas sluit met een portefeuille en papieren van waarde in binnen- en zijzakken. Een lich te aanraking met de jas brengt een electri- sche bel in werking, die in 't imitatie-lichaam verborgen zit. De „leerling" wordt als „vol leerd" beschouwd, wanneer hij de manipula tie kan verrichten, zonder dat het contact met de bel tot stand komt, wat natuurlijk een enorme bedrevenheid vereischt. Het apparaat van den heer Sealtiel vormde wél een schril beeld van de geraffineerde wijze, waarop in het land van Al Capone de jeugdige misdadi gers onderricht worden! Verder gaf de heer Sealtiel een frappant staaltje geheugenwerk ten beste. Zes der aan wezigen schreven ieder de namen van vijf verschillende voorwerpen op een papier, res pectievelijk genummerd van 1 tot 30. Deze na men werden slechts één keer voorgelezen, waarna de heer S. ze zonder één vergissing herhaalde, eerst in de gewone, vervolgens in omgekeerde volgorde. Daarna mochten de cij fers willekeurig opgenoemd worden en tel kens noemde hij prompt den naam van het bijbehoorende voorwerp. Ook een minuut of twintig na afloop van dit gedeelte van zijn programma had de heer Sealtiel blijkens een steekproef de serie nemen nog precies in zijn geheugen. Te oordeelen naar dit „voorspel" zal het optreden van den heer Sealtiel, die ook een begaafd snelteekenaar is, zeer zeker in den smaak van het Haarlemsche publiek vallen. „WEINACHT'S ORATORIUM" VAN BACH Het bestuur van Haarlem's Gemengd Koor meldt ons: Dit jaar is de uitvoering van bovengenoemd werk vastgesteld op Maandagavond 23 De cember. De traditie welke ons al 12 jaren lang het Weihnachts Oratorium van Bach op 2den Kerstmiddag- bracht, is daardoor ver broken, en wel daardoor, dat onze „Concert zaal" aan een Revue Gezelschap werd ver huurd, en ondanks alle pogingen welke door het bestuur werden aangewend, daar zij toch ieder jaar de zaal hadden, is het niet gelukt. Toch wil Haarlem's Gemengd Koor de proef nemen, om, zij het dan niet op den 2den Kersmiddag, de uitvoering te geven op Maan dag 23 December. Het hoopt dat velen, welke anders op den 2den Kerstmiddag kwamen nu het werk van Haarlem's Gemengd Koor zullen blijven steunen, en dus op Maandag 23 December blijk zullen geven van hun medeleven. BLOEMBOLLENCULTUUR. In de druk bezochte vergadering der af- deeling Haarlem van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur bracht de voor zitter. de heer J. M. C. Hoog, wijzend op het aanstaand heengaan van den heer E. H.'Kre- lage als algemeen voorzitter, in herinnering hoe het geheele geslacht Krelage, meet dan een eeuw lang ontzaggelijk veel voor de bloembollencultuur heeft gedaan, hoe zoowel de heer J. H. Krelage als de heer E. A. Kre lage zich buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt jegens de Vereeniging in hun func tie van voorzitter, die ze vervulden op een wijze boven allen lof verheven. Een warm woord van waardeering zoo meende hij mocht hier niet achterwege blijven. Met een langdurig applaus stemden de aanwezigen met deze woorden in. Daarop werd Candida at gesteld voor het voorzitter schap de heer Dr. A. J. Verhage. Voor de vacature-Volkering is als candi- daat aangewezen de heer P. F. Seignette te Beverwijk; voor de vacature Van der Meer de heer W. Johkheer te Hillegom en voor de va cature-Roes de heer A. J. Braam te Heem stede. Goedgekeurd werden de begrooting voor 1936 en de rekening „Flora 1935" met het voorstel f 5000 beschikbaar te stellen uit de middelen der Vereeniging tot vermindering van het tekort. Na eenige discussie werd bij meerderheid van stemmen goedkeuring gehecht aan het prae-adv'es van het hoofdbestuur inzake de voorstellen der af deelingen Bovenkarspel en omstreken en Wassenaar betreffende de sa neringsmaatregelen, ten opzichte van het voorstel der afdeeling Voorhout tot verlich ting der saneringsmaatregelen en ten op zichte van het voorstel der afdeeling Heem stede tot oprichting van een economische afdeeling bij het bureau der Algemeene Ver eeniging. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden aangewezen de heeren J. J. Kuyper en A. Sabelis en als plaatsvervan gers de heeren J Mooy Jr. en Th. Hoog. Als secretaris werd herkozen de heer C. L. F. Sarlet de Soiron, die periodiek aftrad, en benoemd werden in de commissie tot herziening van het Huishou delijk Reglement de heeren O. de Wit, Th. Hoog er. dr. ir. M. D. Dijt. Onder instemming der vergadering werd besloten een bijdrage te verleenen aan de Commissie voor den dezer dagen gevormden tuinbouwcursus, waaraan 29 jongelui deelne- 1 men. CII. C. WOLFF. De heer Wolff is in onzen raad geen op den voorgrond tredende persoonlijkheid. Hij is een der stille krachten. Het behoort zelfs tot de uitzonderingen dat hij het woord vraagt. Als hij het doet, is het meest al over een land- of tuinbouwkundig onder werp, of anders over de gestie van ons Grond; bedrijf en den prijs van te koopen of te ver- koopen grond Dan voelt hij zich in zijn, element: op dit terrein zal niemand hem. deskundigheid ontzeggen! Hij heeft immers zijn geheele leven in het bloembollenbedrijf gezeten waarin hij zich een goeden naam verworven heeft zoodat hij een man van de praktijk is. Te meer om dat hij als Schotenaar het opslokken van bijna al het bouw- en weideland door den huizenbouw heeft meegemaakt. Zelf had hij in vroeger jaren flinke terreinen bij het Schotervoetpad in exploitatie, maar nu is hij met zijn bedrijf naar de Houtvaart verdron gen. Haarlem breidt zich steeds verder uit, de Jan Gijzenvaart die tijdens de annexatie in 1927 nog landelijk was, is nu al geheel in de stadsbebouwing opgenomen. Het „groen" dat er nog gespaard is, werd bestemd voor het Noorder-Sportpark, dat thans In werk verschaffing zal worden aangelegd. Veel tuin- en landbouwbelangen zijn er in onzen raad dus niet meer te behandelen. Als de stedelingen moesten bestaan van de pro ducten die nog binnen onze grenzen geteeld of gemaakt worden, zou het er treurig uit zien! De debatten over grondprijzen worden meestal in geheime vergaderingen of in de commissie voor Openbare Werken gehou den, zoodat er niet veel van naar buiten blijkt, maar ingewijden hebben mij verze kerd, dat de heer Wolff daarbij veel adviezen heeft gegeven, waaraan zeer veel waarde ge hecht wordt. De uitdrukking „daar moeten we den heer Wolff bij halen" is steriotiep! Er zal niet licht iemand gevonden worden die zóó goed in Haarlem-Noord bekend was Zijn vader was vroeger in Schoten behalve bloembollenkweeker ook gemeente-ontvanger. Bovendien zat hij zelf in kerk- en polder besturen en „timmerde" eiken dag aan den weg. Hij wist dus precies wat vroegere en tegenwoordige eigenaars voor den grond gegeven hadden, terwijl hij ook precieswist, te zeggen, hoeveel de terreinen nog waard waren voor tuin- en landbouw. Zoo'n kostelooze adviseur is geld waard! Te meer als ieder overtuigd is van eigen be langeloosheid en. volkomen eerlijkheid van den betrokkene, die alleen het belang der ge meente voor oogen houdt. Dat de heer Wolff weinig over andere onder werpen mee discussieert, strookt met zijn be scheidenheid. Hij beperkt zich tot de taak die hom in de R. K. fractie is toegewezen. Boven dien spreekt hij in een groote vergadering niet gemakkelijk. Dat was in het onder-onsje van den vroeger en Schotenschen raad anders. Daar behoefden geen redevoeringen ge houden te worden. Elk zei zijn meening alsof hij met vrouw en kinderen aan de koffietafel zat. De heer Wolff werd reeds in 1911 in den Schotenschen raad gekozen. Van 1920 tot de annexatie in 1927 was hij daar wethouder. In dien tijd is wel gebleken, dat hij op de zaken van het gemeentebeheer een gezonden kijk heeft. Het was geen gemakkelijke taak om een uit haar kracht gegroeide gemeente als Scho ten te helpen besturen. De doortastendheid van een verstandig en goed zakenman hebben den heer Wolff daarbij evenwel uitstekend ge holpen. In dien tijd kwam ik dikwijls op het Schotensche raadhuis, waarbij het voor mij geen geheim bleef, dat de goede gang van zaken daar voor een belangrijk deel aan den heer Wolff te danken was. Dit werd mij thans nog bevestigd door een der autoriteiten van het voormalige Schoten. Geen wonder, dat de R.K. partij het een be lang voor de vergroote gemeente Haarlem achtte, dat de heer Wolff in den raad bleef zitten. Van zijn kennis van Haarlem-Noord heeft de raad ongetwijfeld veel geprofiteerd! Als men de Schotensche jaren meetelt, heef» de heer Wolff, op den nestor na, het grootst! aantal dienstjaren. 27 Juni a.s. zal hij zi/' zilveren jubilé vieren. Ongetwijfeld zal dan blijken, dat het vele dat hij voor de gemeenten (Schoten en Haar lem) gedaan heeft, op prijs gesteld wordt. C. J. VAN T. AGENDA H e d e n^; DINSDAG 10 DECEMBER. Luxor Sound Theater: „De uitgeworpene". Doorloopende voorstelling yan 7 uur tot 11.30 uur. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" voor de derde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: Shirley Temple in „Hartedief". Op het tooneel: Anny Myra, Musical Wonder Star. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Episode" geprolon geerd. Op het tooneel: 3 Old Maids, Harmony Song. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 11 DECEMBER. Stadsschouwburg. Fritz Hirsch Operette „Ein Walzertraum" 8 uur. Oscar Smit's Bank N.V. Mogelijkheid tot in schrijving leening Provincie Noord-Holland. 94 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Bloemendaal. Midden Duin en Daal- scheweg 4: land. 1. verg. N.V. Landbouw Mij. „Westerwolde", 8 uur. Haarlemmerlied e. Raadsvergadering .30 uur v.m.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10