Voor de Stille Armen. Gevaren voor het kabinet-Colijn in zicht. Slotzang. De Kerst-inzameling. Hei Be&oHftijttste 53e Jaargang No. 16094 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 10 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V, Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25. franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. f 0 65. franco p. post 0.72S4- Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250 - Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 December. V loot conferentie. Gisteren is in Londen de Vlootconferentie begonnen. Eind 1936 loopt de verdragstermijn van Washington ten einde, en nu moeten Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië en Ja pan over een nieuw controle-stelsel op den vlootbouw praten. De vooruitzichten zijn slecht. Onze Lon- densche correspondent geeft in dit blad een beknopt overzicht van de verschillende stand punten, en iedereen kan daaruit al zonder moeite de slot-som trekken, dat de zaak er slecht voor staat. Geen wonder. Sinds men zich met zooveel „succes" van de lastige inter nationale ontwapenings-gedachte heeft weten te ontdoen is de sfeer voor conferenties als deze volmaakt ongeschikt geworden. Sinds 1923 is de verhouding tusschen de vijf groote mogendheden, die nu opnieuw aan de vloot-conferentie-tafel zitten, er ook heel wat slechter op geworden. Alleen ten aan zien van Frankrijk en Engeland kan men spreken van een verbeterde verstandhou ding. Dit zijn dan ook de twee eenige Vol- kenbondslanden ter conferentie. Italië is nog wel formeel lid van den Volkenbond, maar verkeert er in economischen strijd mee om dat het het Handvest als het bekende vod papier heeft behandeld, Amerika houdt zich afzijdig en Japan-ex-Volkenbondslid en voortdurend uit op verovering, heeft men verleden jaar niet durven aanpakken zooals men nu Italië aanpakt. Japan treedt dan ook als eischer ter confe rentie op, en vergt op hoogen toon pariteit in totale tonnage met Amerika en Engeland. Het zal in geen geval dezen eisch prijsgeven, en hoe men op zulk een basis ooit tot overeen stemming moet komen is onbegrijpelijk. Dat Engeland duikbooten wil afschaffen doet hier naast weinig ter zake, en het verwachte Amerikaansche voorstel voor een algemeene vloot-besnoeiïng met één derde schijnt kans loos. Misschien wordt dat ook wel alleen ge daan „pour la galerie", dus als vertooning voor het publiek. De heele conferentie maakt nogal sterk den Indruk, uitsluitend „pour la galerie" te wor den gehouden. In geen van de vijf landen is er een openbare meening van voldoende kracht te constateeren, die vlootontwapening wenscht. In Japan en Italië zal veeleer het tegendeel het geval zijn. Het ziet er dus prachtig uit voor de wapenindustrie, en zij zal naar deze conferentie wel niet eens haar betaalde onruststokers hebben gezonden. Dat schijnt overbodig. Jammer voor den heer Shearer en zijn geestverwanten. Zooeven heb ik de openbare meening in het geding gebracht. En met reden, want iedere regeering oefent haar macht uit krachtens de openbare meening, die haar daarin steunt. Ieder régime rust in de alles overheerschenden mate op de openbare mee ning. Dat wil niet zeggen dat deze alles begrijpt en goedkeurt wat de regeering doet, maar wel dat zij het gewenscht acht, dit bewind in stand te houden. Als dus de vlootconferentie in een volkomen mislukking eindigt, waarop alle kans bestaat, zal dat in den grond der zaak niet de schuld der regeeringen zijn maar wel die van de vijf volken, die het niet bommen kan of er ook ter zee een geweldige bewapeningswedloop zal ontstaan. Het zal hen pas kunnen bommen als de bommen op hun eigen vrouwen en kinderen vallen (zie Dessie maar dat waren maar negervrouwen en ne gerkinderen, zal men in Europa zeggen) en dan zal het te laat zijn. Misschien zal de praatvertooning van deze conferentie een deel der wereld wakker schud den. Men weet het nooit: dat zou kunnen ge beuren. Laat ons den moed niet opgeven. Mis schien zal in Amerika en Europa het besef er door groeien, dat men moet uitscheiden met elkaar onderling den voet dwars te zetten en met name Europa door verdeeldheid om zeep te brengen, als men niet gemeenschappelijk ten prooi wil vallen aan de expansie- en heerschzucht der Aziaten. Men weet het nooit: het zou kunnen ge beuren. Dd Engelschen hebben een procedure voor gesteld, die klaarblijkelijk ten doel heeft de conferentie op de lange baan te schuiven. Het is mogelijk dat dit goede gevolgen heeft. Een beëindiging van het Italiaansch-Abessinische conflict, zou een heel wat betere sfeer schep pen, al schijnt er meer noodig om iets werke lijk goeds te bereiken. Op dit moment kan men bezwaarlijk iets anders verwachten dan een schitterende, over winning van de internationale wapenindustrie. R. P. VENETIë's HOOFDCOMMISSARIS HEEFT 300.000 LIRE VERDUISTERD MILAAN, lo Dec. De hoofdcommissaris van politie te Venetië, dr. Albanese, is in hech tenis genomen wegens verduistering van 300.000 lire. Een Kerst-inzameling te Haarlem. Het vorige jaar heeft door de Nederlandsche Dagbladpers een oproep plaats gehad voor de Stille Armen. Deze inzameling is door de krachtige medewerking van de Plaatselijke Pers hier ter stede een groot succes geweest, zoodat aan vele gezinnen vreugdevolle Kerst dagen zijn bereid. Aangezien door de Neder landsche Dagbladpers dit jaar niet het initia tief is genomen tot het organiseeren van een inzameling over het geheele land. heeft zich op voorstel van het bestuur van den Armen raad te Haarlem een comité gevormd om te Haarlem ook dit jaar. met den steun der dag bladen een inzameling te houden. De installatie-vergadering heeft gistermid dag op het Stadhuis plaats gehad onder leiding van mr. dr. W. P. Vis, den voorzitter van den Armenraad. Het comité is samengesteld als volgt: Mevrouw A. Röell geb. Baronesse de Vos van Steenwijk. beschermvrouwe, mevrouw J. W. M. Maarschalk-van Coppenaal, eere presidente, mr. dr. W. P. Vis, voorzitter van den Armenraad, voorzitter, S. Bakker, me vrouw A. del Baere-Jiskoot, mr. R. C. Bak huizen van den Brink, mr. P. E. Barbas, H. M. van Bemmelen, ds. M. G. Blauw. A. G. Boes, C. ten Boom. jhr. mr. J. W. G. Boreal van Hogelanden. F. A. v. d. Breggen, mr. A. Bruch, ds. W. Bijleveld. ds. A. M. Boeyinga. K. Brants, ds. C. M. Briët. H. J. M. Bekkers, mevrouw Chr. J. Cohen—Tervaert-Koch, J. C. Dirks. mevrouw Is. Droog-Deckers, ds. G. J. Duyvendak, G. J. Droste, Ir. F. C. Dufour, mr. F. A. Davidson. D. van Egmond. mr. A. J. En schedé, mr. J. Gerritsz. Th. Hooy. F. J. A. M. Haakman van den Bergh, dr. A. H. Ha en tjes. mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, nota ris N. J. Hoeflake, dr. C. B. Hylkema, ds. H. J. Kastein, dr. L. C. Kersbergen, P. J. van Kessel, ds. F. Oh. F. Krafft, mevrouw M. E. Land—de Vries, B. W. Lasschuit. V/. J. B. van Liemt, mevrouw T. van Loben SeisLucardie. Mevrouw M. C. Lucassen van Idsinga. Ph. A. Mees, mevr. N. I. Mouthaan-Zimmerman, Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, G. M. Nieu- wenhuis, J. H. van Oosten, Ds. C. J. van Paassen, Robert Peereboom. Mevrouw N. H. M. Pliester-de Vries. Jhr. J. van Reigersberg- Versluys, M. A. Reinalda, mevrouw C. Roe- ters van Lennep, A. Ph. Romeyn, W. Rooden- burg, Dr. J. Roorda, mevrouw M. A. van Rijn Van Alkemade. Gravin van Randwijck, Me vrouw E. A. J. Scheltema-Conradi, F. H. Smit, deken H. C. J. Sondaal. Dr. C. Spoelder. Me vrouw C. H. Steenhuis-Polman, H. J. Steen- sel van der Aa. S. Staal, H. B. Swarte, J. C. Tadema. Jhr. F. Teding van Berkhout Jr P. J. M. van Tetering. Mr. J. H. Thiel, J. J- Thöne. H. D. Tjeenk Willink Jr.. E. v. d. Wall, Dr. J. Weener. Mr. Th. A. Wesstra. Mevr de Wed. Dr. C. W. J. Westerman-Koch, Notaris G. Wolzak. Mr. Th. Westerwoudt. Het Comité stelt zich ten doel, gedurende de komende Kerstdagen vreugde ie brengen in de talrijke gezinnen van z.g. Stille Armen, die bijzonder zwaar zijn getroffen, omdat zij betere dagen hebben gekend en nu feitelijk niet meer in hun onderhoud kunnen voor zien, terwijl zij voor verschillende vormen van ondersteuning niet in aanmerking ko men. De nood is grooter geworden dan ver leden jaar. Er komen onder deze categorie vele uiterst tragische gevallen voor. Perso nen, die voor de buitenwereld nog een schijn van welstand weten te behouden, leiden in werkelijkheid dikwijls de bitterste armoede. Het is onze bedoeling, een inzameling te hou den. die zooveel mogelijk allen, die in staat zijn iets te doen, omvat Zoowel groote als kleine bijdragen zijn welkom. Willen wij ech ter ons doel kunnen bereiken, dan zal men niet kunnen volstaan met een bijdrage te zenden, doch zal er door allen een offer moe ten worden gebracht, in de verheugende ze kerheid. dat hierdoor voor de komende feest dagen de drukkende zorg uit vele gezinnen wordt weggenomen en er ook in deze gezin nen blijdschap zal zijn. De verdeeling der ingekomen gelden zal door ons Comité geschieden met medewer king en onder controle van den Armenraad. In verband hiermede doen wij een zeer dringende beroep op uwe weldadigheid. Wij vertrouwen, dat ook dit jaar de gaven weder om ruimschoots zullen toevloeien. Wij heb ben in deze een reputatie te handhaven. Bijdragen kunnen, onder het motto voor de Stille Armen, worden gestort op de postgiro-rekening van Haar lem's Dagblad (No. 38810) of afge geven worden aan onze bureaux Gr. Houtstraat 93 of Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden bij de N.V. Twentsche Bankvereeniging alhier, post giro no. 4000. Desgewenscht zullen door het Comité gif ten ook aan huis worden afgehaald. Dit moet dan opgegeven worden aan het Comité Jans- weg 39, telefoon 12700. Het Comité voor de Stille Armen: Mr. Dr. W. P. VIS. voorzitter. Mr. P. E. BARBAS, secretaris. ER WAS EENS Vele jaren geleden was er eens iemand, die per advertentie van Vraag en Aanbod in Haarlem's Dagblad iets trachtte op te ruimen. Het lukte boven verwachting. Sindsdien hebben honderdduizenden hem nagevolgd en nog steeds lukt het uitstekend, volkomen naar de nu veel hooger gestelde verwachting. Dit lijkt een sprookje, maar het is de werke lijkheid. 't Zonnigst huis in heel het land Zéker.. K R O O N-Behangsel aan den wand! Alléén GR. HOUTSTRAAT 179, TEL. 142-9 (Adv. Ingez. Med.) Loonbijslagregeling. Voor het tuinbouwbedrijf. Met ingang van 1 December j.l. is de loon bijslagregeling, die reeds van kracht was voor het bloembollen- en het landbouwbedrijf, in de gemeente Haarlem tevens "van toepassing verklaard voor het tuinbouw- iwarmoeze- niers-) bedrijf. Nadere inlichtingen, alsmede uittreksels der regeling zijn verkrijgbaar aan de Gem. Arbeidsbeurs. Hoofmanstraat 17, alhier, alwaar van Woensdag 11 Decem ber a-s. af des namiddags tusschen 3.30 en 5 uur of des Vrijdagsavonds tusschen 7.30 en 8.30 uur tevens aanvraagformulieren be schikbaar worden gesteld, waarmede men kan verzoeken onder de bijslagregeling te mogen vallen. Herleving van den ouden onderwijsstrijd Er zijn op het ©ogenblik weer eens moei lijke dagen voor het Kabinet-Colijn in het zicht. Een geenszins gering gevaar dreigt het Kabinet. Het ziet er immers naar uit, dat straks bij de behandeling van het wetsont werp tot verlaging van de openbare uitgaven voor onderwijs, de oude schoolstrijd dreigt te herleven tusschen de rechtsche groepen, die eens te samen de christelijke coalitie vorm den (de Roomsch-Katholieken. de Anti- Revolutionairen en óe Ohristelijk-Histori- schen) èn de linkerzijde. Om der wille van de bezuiniging was de Regeering er al sinds lang toe overgegaan een aantal openbare scholen te laten op doeken; men moest dan maar zorg dragen voor het samengaan van twee of meer open bare scholen, welke elk op zichzelf te weinig leerlingen telden. De oude ter linkerzijde ge zeten voorstanders der openbare school, achtten het verre van aangenaam, dat aldus de bezuiniging eigenlijk alleen ten koste van het openbaar onderwijs werd toegepast. Zij gaven te kennen, dat de billijkheid met zich mee moest brengen, dat er ook tot concen tratie van bijzondere scholen gedwongen zou worden. De Regeering wenschte ïntusschen eerst af te wachten of men van de zijde der bijzondere scholen niet vrijwillig tot ophef fing van een aantal onderwijsinrichtingen zou besluiten. Nu gebleken is, dat het- met die vrijwillig heid al heel droef gesteld was, kon de bij voorbaat van de Regeeringstafel aangekon digde regeling, waardoor met behulp van de wet tot concentratie gedwongen wordt, niet achterwege blijven. Dit nu wil liet wetsont werp tot verlaging der openbare uitgaven voor het onderwijs bereiken, door het mini mum getal leerlingen dat volgens de huidige wetsbepalingen een bijzondere school moet hebben om te mogen (blijven) bestaan op kosten van de overheid, op te voeren. Het is vooral tegen dit onderdeel van het wetsontwerp, dat de rechtsche groepen te hoop schijnen te wilen loopen. De Regeering kan er natuurlijk niet aan denken voor dit verzet te zwichten. Zij zal het been stijf moeten houden en zoo rijst de kans op een ernstige botsing. Want zelfs indien nog een deel der drie rechtsche groepen, die even als de liberalen en vrijzinnig-democraten geestverwanten in het Ministerie hebben zit ten, te zamen met de linkerzijde, de bepalin gen in zake de concentratie van bijzondere scholen juist aan een meerderheid zouden hel pen of 't zoo zal loopen is trouwens nog zeer de vraag zou er bij deeindstemming over het wetsontwerp toch nog een gevaarlijke toestand kunnen ontstaan. Wanneer dan al de Katholieken met eenige antirevolutionai ren en eenige christelijk-historischen tegen zouden «temmen, boos over de gedwongen concentratie, en zich eens bij hen zouden voe gen de sociaal-democraten, boos over de on danks het verzet van links te verwachten aanneming van een ook alweer van de recht sche groepen afkomstig amendement op het aanhangige ontwerp, waardoor de gehuwde onderwijzeres (voor zoover zij niet is kost- winster) ontslag zou krijgen, zou het Kabinet in de minderheid blijven. Het is uiterst moeilijk te voorspellen, hoe een en ander zal loopen. Uit wat ik zoo op vang in parlementairen kring, valt op te ma ken, dat men daar de kans op een gevaarlijke botsing geens'zins gering acht. Vooral ook, doordat niemand op het oogenblik ziet. hoe de tegenstellingen te overbruggen zouden zijn. Toch geeft men den moed niet op. Vandaar, dat de behandeling van de ondenvijsbegroo- ting en van het zooeven genoemde wetsvoor stel nog maar steeds zooveel mogelijk worden uitgesteld. Dit geschiedt in de hoop. dat men inmiddels toch nog binnenskamers een oplos sing zal vinden. Of dat zal gelukken, valt niet met eenigen schijn van zekerheid te zeggen. Dat er binnenskamers gedokterd wordt, staat in tusschen vast als een paal boven water. Eer wij veertien dagen verder zijn zal wel blijken met welk succes, want nog vóór den aanvang van het Kerstreces, dus vóór 21 dezer, moet de behandeling van het onderwijs-ontwerp haar beslag gekregen hebben. Dr. E. v. RAALTE. (In het Voorloopig Verslag der Tioeede Kamer zijn den Minister inlichtingen gevraagd betreffende een verhooging van de prijzen van sloten als gevolg van regeling van den invoer.) Door een veel hooger slotnoteering, Joeg men den bouwer op de stang, De slotkoers onzer lanasregeering Brengt hem per slot in het gedrang. Gij lezer weet, wal het devies is Van elke nieuwe invoerwet. Door invoer hiervan wordt de crisis Tenslotte achter slot gezet. Wie daarvan voordeel heeft .genoten. Vindt vreugde in zijn batig slot, Wie van den wal raakt in desloten, Is niet tevreden met zijn lot Zoo kon het in de Kamer komen. Waar men geen slot neemt op den mond En in 't verslag werd opgenomen, Wat men per slot van zaken vond. Tot welke slotsom men zal raken? Kom mij niet met die vraag aan boord, Ik kan de slot-balans niet maken. Maar hoop wel op een slotaccoord. Het zal. naar ik vertrouw, wel vlotten. Zou 't moeilijk wezen wat dan nog? Wij hebben als expert tenslotte Minister Slofemaker toch! P. GASUS. De crisistijd is moeilijk - zwaar. Er wordt veel armoede geleden. Het leed is zelfs ontstellend groot. De omvang is niet te bepalen, maar het is ongetwijfeld nóg erger, dan de grootste pessimist het zich durft in te denken. Natuurlijk beseft ieder, dat de valide werk- loozen die reeds eenigen tijd van het steunbe drag moet rondkomen, het moeilijk hebben. Evenzoo de geregeld gesteunden van Maat schappelijk Hulpbetoon. De slechte toestand van de schatkist heeft immers gemaakt, dat de uitkeeringen zoo laag mogelijk gesteld zijn. Maar ingewijden verzekerden ons, dal het leed der Stille Armen nog veel en veel grooter is. De Stille Armen, dat zijn meest menschen die vroeger in goede doen waren, die onbe zorgd leefden, zelfs weldadigheid konden be oefenen. Door de crisis is hun kapitaal ver slonden, hun onroerend bezit waardeloos ge worden. Zij hebben gestreden tegen de on gunst der tijden, zij wilden niet bij Maat schappelijk Hulpbetoon aankloppen, voelden zich te fier om „de hand op te houden". Het werd een bijna wanhopige strijd, maar hij werd toch volgehouden. De trots hield hen staande; ook de flauwe hoop dat de kansen zouden keeren Maar helaas, het ging steeds berg-af! Wie nu in die gezinnen kan rondkijken, weet dat er behoefte is aan alles; aan kleeding. aan deksel, ook zelfs in vele gevallen aan eten. Verleden jaar heeft de Nederlandsche Dag bladpers in ons geheele land een Kerstinza meling voor de Stille Armen gehouden. Daar door kon ook in deze omgeving veel leed ver zacht worden. Nu de Armenraad het initia tief genomen heeft ook dit jaar te Haarlem weer een inzameling te organiseeren. hebben wij daaraan onze volle medewerking toege zegd. Wij verwijzen naar de oproeping van het Comité elders in dit nummer. Reeds nu wekken wij onze lezers op het stre ven eenige Kerstvreugde in die zwaar getrof fen gezinnen te brengen te steunen. Er kan voor dit doel niet genoeg gegeven worden, want zelfs al komt er weer veel bin nen. dan zal het nog te weinig zijn om te kun nen doen wat het comité gaarne zou willen, omdat er zoovclen zijn die voor hulp in aan merking komen. Wij weten wel, dat het voor velen in dezen crisistijd moeilijk is om te geven, maar het is zeker, dat er nog honderden, misschien zelfs duizenden, gevonden zullen worden, die kun nen beseffen, dat zij het toch beter hebber, dan de stille armen, waarvoor nu hulp ge vraagd wordt.. Er wordt gerekend op vele gif ten, vele kleine, maar ook op groote. Naar ver mogen (inkomen) moet weldadigheid beoefend worden. Er zijn maatregelen genomen dat de inge komen gelden zoo goed mogelijk besteed zul len worden. Het Comité zal de gelden na advies van den Armenraad verdeelen on der de diaconiën en Weldadigheid naar Ver mogen, terwijl een gedeelte gereserveerd wordt voor hulp aan personen die buiten de genoemde instellingen vallen. Stille Armen. Maar de personen die geregeld armenzorg en weldadigheid beoefenen weten toch wel waar zij wonen. Met kieschheid zal de hulD geboden worden. De tijd voor inzameling is niet lang. Laat men daarom onmiddellijk de hand aan de ploeg slaan. Wie neemt het initiatief om op kantoren en werkplaatsen met een lijst rond te gaan? Wie stelt op een vergadering van een vereeniglng voor een bijdrage uit de kas te verleenen, aangevuld door een gezamen lijke lijst der aanwezige leden? Welke bioscoop-directeur laat voor dit doel collecteeren? Onze administratie zal gaarne de giften ontvangen. De giften die tij de bladen binnenkomen worden met. die welke het Comité ontvangt, op een gezamenlijke lijst in de couranten verantwoord. Het woord is aan.... De Longchamps: Er zijn altijd prachtige raadgevers, die de eersten zonden zijn om hun eigen raad niet te volgen. Engelsche bladen weinig optimistisch over de vlootconferentie. LONDEN. 10 Dec {Reuter». Uit de ochtendbladen blijkt weinig optimisme ten aanzien van de resultaten der vlootconferen tie, hoewel de verklaringen in de openingszit tingen van gisteren van te algemeenen aard zijn om commentaar uit t.e lokken. De ..Daily Telegraph" pleit voor gezond ver stand en het vermijden van een bewapenings race ter zee. De „Daily Mail" ignoreert de vlootconferen tie en eischt een algemeene Britsche herbe wapening te land, ter zee en in de lucht. „De Beul" wordt niet meer gespeeld. Besluit van de Amsterd. Tooneelvereeniging. AMSTERDAM. 10 Dec. (A.N.P.) De heeren A. van Dalsum en A. Defresne, directie van de N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging heb ben in een schrijven aan den burgemeester medegedeeld dat zij- ondanks de zeer nadruk kelijke verzekering van den burgemeester, dat er zijnerzijds geen verbodsbepalingen ten aan zien van openbare opvoeringen van ..De Beul" van Par Lagerkvist te verwachten zijn, toch de oorspronkelijk geprojecteerde openbare opvoe ringen van het stuk niet zullen spelen. Het schrijven is vergezeld van een uitvoerige toe lichting. Deels door misvatting en onwetend heid. maar het meest door leugens is de pu blieke meening tegenover dit stuk vergiftigd, aldus dit schrijven. Wie zal den oorlog i in Oost-Afrika winnen? Een beschouwing van prof. Guglielmo Ferrero Wij publiceeren heden op pa gina 4 een artikel van professor Gughielmo Ferrero, van wiens hand reeds meerdere bijdragen in ons blad zijn verschenen, over den oorlog in Oost-Afrika. Daarin stelt de schrijver de vraag: Wie zal het winnen? Wij raden ieder onzer lezers aan de beschouwingen van professor Ferrero te lezen. Zij zullen hem helpen zich een oordeel te vormen over den Abessynischen oorlog en deszelfs afloop, welke nu reeds weken lang de aandacht der ge heele wereld gespannen houdt. De Londensche vloot-conferentie is begonnen. pag. 4 Het tweede bombardement van Dessie. pag. 2 Van onzen Haagschen correspondent: Het geval Korten horst. Dag 2 Groote valsche muntcrij te Rotterdam ont dekt. pag 3 Begrooting van het Landbouwcrisisfonds 1934 is met twintig millioen verhoogd. pag. 3 Ook dit wordt een inzameling gehouden voor de stille armen. pap 1 Zal in het kabinet-Colijn de oude onderwijs strijd herleven? pag. 1 Autobuskwestie voor Ged. Staten. pag. 6 Historische bijzonderheid van de Brouwers- brug. pag. 6 Voor den Politierechter. pag. 6 28ste schaakpartij na 63 zetten remise. pag. 8 Laatste Berichten pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Vlootconferentie. pag. 1 Prof. Guglielmo Ferrero: Wie zal den oorlog in Oost-Afrika winnen? pag. 4 Het Snelle Ding. Garage-taal. Dag 3 Van onzen Londenschen correspondent: Slechte vooruitzichten voor de Vlootconfe rentie. pag. 11 Vr. S.: De Engelsche Kolenmijnen. pag. 11 C. J. v. T.: Onze 39. De heer Ch. C. Wolff. pag. 6

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1