Het Snelle Ding Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 10 DECEMBER 1935 HA'A RE EM'S DAGBEAD 3 teM. Auiotycafai Garage-Taal. „Kom ik daar 's avonds uit Den Haag terug, meneer, en laat d'r nou een mist as een prima molton deken hangen! En krijg ik me effe een lekke band voor Oegstgeest. Nou. ik deronder. Wat doe je anders? En 'k heb die cric nog niet voor mekaar of d'r schiet een verhuiswage op me afaju, denk ik. nog effe de familie gedag zegge en ik ben d'r ge weestmaar hij schraapt alleen wat lak van me spatbord af en smijt de cric om. Je voelt je toch niet lekker meer as je dan door werkt. Goed, ik krijg 'et orgel weer voor elkaar en rij verder. Kom ik daar bij Sassenheim en tornt d'r een wagè-as-'n-Kerstboom recht op me afWat zegt u?Ik meen zoo'n ding met 'n half dozijn koplampenze maken d'r soms wat moois van! Nou moe! denk ik en trap me groote lichte an en daar staan we, een halve meter van mekaar, midden in de zon! Ik deruit om een paar woorde te plaatse, zoo gezegd. Laat 'et nou een goeie klant van me vorige baas wezen, en hij was nooit kren terig ook. Ik slik m'n praatje weer in, maar u ken begrijpen dat ik geladen was as een nieuwe accu, en veel moest d'r aiet meer ge- beure. Nou zegge ze dat alle dingen in drieën komen, en als u 't mij vraagt is dat waar wat de beroerde angaat. Van de goeie merk je 't niet zoozeer. Dus dacht ik al: eer we Haarlem hebbe komt d'r nog wel wat, en de gooser die 'et me lapt is nog niet gelukkig. Daar moest ik eerst voor in Heemstede wezen. En het was d'r niet één. Drie waren er! Die zitte met mekaar achter zoo'n geval le tje-van-een-meter-of-zestien an, van Jamin of Albert Heyn, en ze krijge d'r tabak van en gaan met z'n drieë an 't snije! Allemaal d'r langs, en toen nog onder mekaar passeeren! In zoo'n mist! Ik zie dat heele eskader op me af komrae en ik zeg al vaarwel, voor de derde keer die avond, maar d'r is een fietspad, en dan een voetpad, en dan wat gras.nou. dat gras kon me nog net gebruike. De tegenpartij had de rest noodigNou vraag ik u: is dat rijje? As het zoo moet ben je verwonderd dat je 's avönds weer bij moeder thuis komt! De monteur grinnikt. Er zijn vele garage-verhalen, waarin bij af wisseling „dat orgel" en „een wage as 'n slee" de hoofdrol vervullen. Een „slee" is zoo onge veer de hoogste lofspraak die het garagebedrijf kent. Volgens mijn indrukken worden er ten minste acht cylinders, een zeer lange wiel basis en een imposante carrosserie voor ver- eischt, maar een nauwkeurige omschrijving van het type bestaat blijkbaar niet. Wie vak man is, herkent het zonder aarzeling. De slee is de plaatsvervanger van de eerste klas in den trein, dat antieke vervoermiddel dat je als autorijder alleen nog wel eens ziet als er voor een overweg gewacht moet worden. De heele rest bestaat, vrees ik, uit orgels en kinder wagens. Vroeger noemden de fabrikanten dit laatste type „Bébé" of „Baby" of zooiets liefs, maar dat heeft blijkbaar niet geholpen. En op een goeien dag verkocht er iemand zoo'n kinderwagen aan een buitengewoon dik man. Die leerde er rijden in, en toen moest-ie examen doen bij een nog corpulenter heer. Een moeite dat het gekost heeft die deur dicht te krijgen! Afijn, eindelijk sloot-ie, en de candi- daat start z'n motor, gooit z'n hefboom in de eerste en rijdt weg. Dat ging best. Maar toen moest ie 'm in de tweede gooien, en dat kon niet. want daar zat de examinator! Nou, d'r vielen een paar woorden, maar wat konden ze d'r an doen? Waarachtig, die man heeft z'n examen op de eerste versnelling gedaan! „Daarnet nog een meneer hier gehad", ver telt de man van het benzinestation bij Wasse naar, „die komt hier met z'n kinderwage voor- rije, en blijft steke voor m'n oprit, en maakt een heibel dat d'r twee 'm smere die geen ge duld meer hebben om te wachten. En wat mot-ie hebben? Vijf liter benzine! Meneer, zeg ik, is dat nou ernst, gezien dat er geen drup meer in uw tank is? Nou, hij speelde nog op ook! Vijf literdaar ree die gast op heen en terug naar Amsterdam. En of ik wat voort wou make!.... Goed. de kleine klante moete d'r ook weze, maar asse me toch zooiets levere! Geeft u mijn maar 'n slee, een slokop van een slee zooas ik d'r vanochtend een had. Die nam tachtig liter, en die komt evengoed morge terug Tusschen deze uiterste dorst-klassen in, te midden der orgels, bevind ik mij vredig met H. S. D. en leer de taal der garages verstaan. Meneer Deterding praat er denkelijk net zoo over. Maar minder sappig. Auto rijdt in de haven van Middeiharnis. 19-jarïge chauffeur verdronken. Maandagmiddag om kwart voor vijf is van het havenhoofd te Middeiharnis een auto te water gereden. De chauffeur, die vermoedelijk de eenige inzittende was, is daarbij om het leven gekomen. Het havenhoofd, dat op 2 K.M. afstand van Middeiharnis ligt, is de eerste aanlegplaats van het eiland voor de booten, die op Rotter dam en I-Iellevoetsluis varen. Ten behoeve van de passagiers is een parkeerterrein bij het havenhoofd aanwezig. Dit parkeerterrein is aan drie zijden door het water begrensd en is des avonds niet verlicht. Omstreeks een half uur voor de aankomst van de stoomboot RotterdamMiddeiharnis, toen nog niemand in de omgeving van het havenhoofd aanwezig was, is de auto, vermoe delijk bij het keeren, te water geraakt. De auto is bij de sluis van de kade gereden. Een schipperszoon verklaarde omstreeks kwart voor vijf uit de roef vapggijn schip, dat in de nabijheid lag gemeerd, aan dek te zijn gekomen en toen achter zich een luid gegil te heben gehoord Hij zag.iemand te water lig gen die dadelijk wegzonk. Op zijn alarm men dadelijk begonnen te dreggen en zijn de autoriteiten gewaarschuwd. Tegen zeven uur kon de auto door een kraanwagen worden ge licht. De auto was ledig, zoodat kan worden aangenomen dat de drenkeling, die de schip perszoon heeft gezien, de eenige inzittende van den wagen was. Zijn lijk is even later opgehaald. Het was de 19-jarige P. Potters uit Ouddorp-Haven. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister, aangezien niemand er ge tuige van is geweest. Twee fietsers door auto's aangereden en gewond. Beide keeren eigen schuld Te Steenwijk. De 72-jarige wielrijder J. v. d- Laan, wonen de te Friesche Brug bij Noordwolde is Maan dagmiddag op den Eesveenscheweg te Steen- wijk aangereden door een auto. De wielrijder die waarschijnlijk boven op de auto is komen te vallen, moest met een schedelbreuk en een hersenschudding in hopeloozen toestand naar zijn woning worden vervoerd. Den autobe stuurder treft geen schuld. Te Sas van Gent. Maandagavond omstreeks half acht is de heer A. Nevejan. bierbrouwer te Sas van Gent toen hij zich per rijwiel van de wijk Stuiver naar huis wilde begeven, door een auto, die uit de richting Selzate kwam en bestuurd werd door een garagehouder uit Sas van Gent overreden en gedood. Den autobestuurder treft geen schuld, omdat de wielrijder plotse ling den weg overstak. PROTEST TEGEN DE INDISCHE SALARIS - VOORSTELLEN. BATAVIA 9 December (Aneta).De pro test-meeting, welke gisteren door de afdee- ling Batavia van het I. E. V. werd gehouden tegen de salaris-vooretellen, was zeer druk bezocht. O.a. waren aanwezig het hoofd van het Bezoldigingskantoor, de heer Beets, de Volksraadsleden Leunissen en Verboom, als mede verschillende leden van den Gemeente raad. Verder was ook de chef van den politie- ken inlichtingendienst aanwezig. De voorzitter van de afdeeling. Ir. Razoux Schultz opende de vergadering waarna een bestuurslid het woord voerde. Hierna sprak de heer C. M. Nooteboom. directeur van „Onze Courant"; de redevoering van laatstgenoem de lokte herhaaldelijk stormachtige toejui chingen uit. De chef van de politieken inlich tingendienst verzocht eenmaal de vergadering zich rustiger te willen gedragen. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin werd vastgesteld, dat de voorgenomen maatregelen inzake salariswijziging op mo- reele. economische en politieke gronden door de Indo-Europeesche groep niet kunnen wor den aanvaai'd. Aan de I.E.V.-fractie in den Volksraad zal worden verzocht alles in het werk te willen stellen om de voorgenomen maatregelen niet te doen invoeren. Valsche munterij op groote schaal ontdekt. Door uitgebreide bende te Rotterdam en omgeving. Meer dan 1500 rijksdaalders vervaardigd. Sedert eenigen tijd worden te Rotterdam valsche rijksdaalders ontvangen, die zoo goed zijn nagemaakt dat de herkenning heel moei lijk is. De politie ontvangt in hoofdzaak de valsche rijksdaalders van de banken, omdat het pu bliek in vele gevallen niet kan vermoeden, dat men met valsch geld heeft te maken. Het gewicht is minder, dan dat van de echte rijksdaalders. Bovendien blijken de valsche rijksdaalders wat te gaan verkleuren, maar gedurende de eerste weken na de uitgifte lijken zij bedriegelijk veel op de echte. De afdeeling valsch geld van de Centrale Recherche stelde een uitgebreid onderzoek in naar de herkomst van de valsche rijks daalders. Aanvankelijk leek de zaak haast niet te ontwarren, omdat de aanwijzingen in verschillende richtingen leidden, maar langzamerhand kwam er meer klaarheid Tenslotte bleek dat de menschen, die in de zaak betrokken moesten zijn allemaal met elkaar in eenig familieverband stonden. Nu zijn eenige invallen gedaan: een te Hazerswoude, twee te Schiebroek en vijf te Rotterdam. Daarbij werd niet alleen een volledige installatie gevonden, om valsche rijksdaalders te maken, maar de politie had bovendien het geluk een groot aantal valsche rijksdaalders op te sporen en een aantal ver dachten aan den arbeid te vinden. Bij hen was er een, die tot dat oogenblik steeds buiten alle verdenking was gevallen. De hoofdpersoon uit. het complot bleek een 27-jarig loswerkman te zijn die den laatsten tijd met goede zwier had geleefd. Aanvanke lijk had hij te Rotterdam zijn valsche-mun- terswerkplaats gehad, maar toen hem de grond te warm onder de voeten was gewor den. heeft hij zijn inrichting naar Hazers woude willen verplaatsen. Op den dag van den inval had hij juist de eerste flesschen met vloeistoffen, die hij noodig had. over gebracht. Hij werd gearresteerd en naar Rot terdam op transport gesteld. De flesschen met vloeistoffen werden in beslag genomen. Tevens werd te Hazerswoude aangehouden een 25-jarige man. bij wien' de werkzaam heden verder voortgezet zouden worden. Ook werd een inval gedaan in de woning van een Rotterdammer. Daar vond de politie de volledige installatie, om valsche rijksdaal ders te maken, benevens een bakje met 50 valsche rijksdaalders. Voorts is een inval ge daan o.a. bij een chauffeur, bij wien 25 val sche rijksdaalders in beslag werden genomen. Daar trof de politie den 38-jarigen vischboer die op het oogenblik van den inval juist bezig was een paar valsche rijksdaalders te verzilveren. Ook hij werd aangehouden, even als een vrouw die bijrhet werk rustig zat toe te kijken, en die later toegaf voordeel uit de uitgifte van het valsche geld te hebben ge trokken. Verder zijn nog aangehouden een 35-jarige expeditieknecht een 26-jarige los werkman te Schiebroek. diens 23-jarige vrouw, een 34-jarige commissionair, een 36-jarige fruithandelaar, een 25-jarige café houder uit Schiebroek. De meeste aangehou denen hebben een volledige bekentenis afge legd. De hoofdverdachte beweert de rijks daalders te hebben gemaakt, om er broches van te maken. De politie had sedert October reeds ongeveer 1500 valsche rijksdaalders ont vangen. Nog steeds worden dergelijke val sche rijksdaalders ingeleverd. Zij. die een hoofdrol hebben gespeeld zijn opgesloten. De rijksdaalders zijn uitgegeven te Rotterdam, Hillegersberg, Leiden, Vlaar- dingen en Schiedam. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF. 16 7 2( va na f f - met Barantle- PUn* vanar loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zater. 912 uur. Avondspreekuren Dinsd., Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med Twintig millioen meer voor Landbouwcrisisfonds 1934. Begrooting op 200.471.000.- gebracht. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1934. Zooals reeds in de memorie van toelichting op het wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van de begrooting van het Land bouwcrisisfonds voor 1933 in uitzicht is ge steld, worden thans, evenals dit voor 1933 geschiedde, alle uitkeeringen e.d. in 1934 en 1935, verbonden aan oogst, gewas of teelt 1934. op de begrooting voor 1934 opgenomen, terwijl ae oorspronkelijk geraamde uitgaven verbonden aan oogst, gewas of teelt 1933 komen te vervallen. Voorts worden de wijzigingen veroorzaakt doordat bij het opmaken der begrooting de geldelijke gevolgen van de genomen en nog te nemen maatregelen slechts zeer globaal konden worden geraamd. Overigens is in verband met de ingrij pende reorganisatie en centralisatie van ver schillende crisisdiensten, welke in den loop van 1934 hebben platas gehad, een herin- deeling van de begrooting noodzakelijk ge worden en wel in den vorm van de begrooting 1935. De totale uitgaven van den gewonen dienst worden thans geraamd op een bedrag van f 200.471.000; de raming bedroeg oorspronke lijk f 180.374.688.75 zoodat het totaal dei- uitgaven wordt verhoogd met f 20.096.316.25 Deze hoogere uitgaven worden gedekt uit de meerdere opbrengst der middelen dan waarop deze in den uitgewerkten en toe lichtenden staat der inkomsten van het fonds voor '34 op de overeenkomstige artikelen wa ren geraamd en wel onder meer op: afdeeling I. voordeelig slot van den gewonen dienst 1933 f 8.000.000 en afa. VI, heffing op con sumptiemelk. zuivelproducten, margarine, vet ten en oliën f 16.000.000, totaal f 24.000.000 Assistentie Buurtbewoners bewerken fietsen van hulpverleenende agenten. Een inbreker heeft zich 's nachts door ver breking van de buitendeur toegang verschaft tot de eerste verdieping van een perceel in de Jan Everrsenstraat, hoek Mercatorplein te Amsterdam. Be bewoners van deze étage waren afwezig, doch het gestommel van den man werd opgemerkt door de bewoonster van de tweede verdieping, die onmiddellijk alarm maakte. Kort na elkander verschenen twee rijwielagenten, die hun fietsen tegen het huis plaatsten en den inbreker, die een uitweg zocht over het aak, achtervolgden. Zij slaag den er niet in den man te vatten; deze ont kwam door de aangrenzende tuinen. In de woning wordt niets vermist. Toen de agenten na afloop van de jacht weer bij hun rijwielen kwamen, bleek dat de buurtbewoners hun waardeering voor het ver- leenen van assistentie door de politie tot uiting hadden gebracht doordat zij van een der fietsen de banden hadden doorgestoken, terwijl de aan het stuur der fietsen beves tigde handenwarmers op ergerlijke wijze waren bevuild. Bovendien was van een dei- rijwielen een klos met een dreggetouw ge stolen. WinterhandenE) I I O I Winterüoeten V# lYVTk. (Adv. Ingez. Med.) Zonderling geval te Zeist. Lijk gevonden van iemand, die niet herkend wilde worden? Te Zeist werd tijdens een drijfjacht in een vak hooge heide gevonden het lijk van eer. onbekenden jongen man van ongeveer 25- jarigen leeftijd. Het werd gevonden in een slapende houding met de rechterwang op de binnenkant van zijn pet en kan daar wel een paar dagen ge legen hebben. Niets duidde op een worsteling of eenig ander geweld; integendeel: de kleeren waren goed geordend en er was aan de om geving niets te bespeuren. Mocht de man zelf moord gepleegd hebben, dan zou aan innemen van een of ander vergif moeten worden ge dacht. De veronderstelling dat. hij plotseling onwel geworden was, kan ook buiten beschou wing blijven, daar hij zi<jh daarvoor te ver van de paden of begaanbare wegen bevond. Behalve eenig Hollandsch geld werd niets op hem bevonden, zoodat sterk naar voren komt het vermoeden dat overledene onbekend wenscht te blijven. Dit vermoeden wordt nog verstrekt doordat uit zijn colbertjas het win kelmerk is genomen en de voering uit zijn pet is gescheurd, terwijl overigens geen enkel fa- brieks- of ander herkenningsteeken aan de kleeren is gevonden. Signalement: lengte 1.75 a 1.80 Meter, ten ger glad gezicht, blond-bruin haar. grijze al thans lichte oogen, gaaf gebit, bovensnijtan den in goud gevat, goed gekleed met witge streept donker colbertcostuum, bruine lage schoenen met gummihakken, donkergrijze pet, donkere winterjas, blauwgeruit overhemd, dito boord en gespikkelde das. Overledene geeft den indruk werkman te zijn. Zwarte on verzorgde nagels deden denken aan machine- of fabriekswerk. Foto's en vingerafdrukken zijn ter indenti- ficatie aanwezig. Burgemeester van Rotterdam ontvangt corps mariniers. Ter gelegenheid van het 270-jarig jubileum. Heden wordt de dag herdacht, waarop 270 jaar geleden het corps Mariniers werd op gericht. In verband daarmede werden de Ma riniers, voor zoover te Rotterdam aanwezig, Maandagavond op het Raadhuis door het ge meentebestuur ontvangen. Om acht uur mar cheerden de mariniers in troepenverband. opgesteld in bataljon met drie compagnieën met ingedeeld vaandel, onder commando van kapitein F. Lugt op naar het Raadhuis. Op het raadhuis waren aanwezig ter. ont vangst burgemeester P. Droogleever Fortuvn. de wethouders De Zeeuw. Brautigam. Ratté en de gemeente-secretaris mr. Smeding. Voorts waren hier de chef van het corps ma riniers, de kolonel C K. O. Dorren en een groot aantal genoodigder. en belangstellen den. Burgemeester Droogleever Fortuyn wendde zich in een welkomstwoord tot de kolonel Dorren, de officieren, onder-officieren en manschappen van de mariniers. De burge meester noemde het een voorrecht, de mari niers op den vooravond van de feestelijke herdenking in het raadhuis bijeen te mogen zien. Spr. gewaagde van de hechte banden, die er sinds lang zijn geweest tusschen de gemeente en het corps, waardoor de mari niers een deel der inwoners van Rotterdam zijn geworden. In de geschiedenis van het corps zijn de heldendaden en daden van trouw en plichtsbetrachting geboekstaafd. De burgemeester herinnerde aan een der laatste feiten, het. prachtige optreden van de mariniers in Saarland. Met het uitspre ken van den wensch. dat de goede verstand- houden en de hechte band tusschen het corps en de gemeente Rotterdam zal blijven voortbestaan, eindigde spr. zijn rede. Daarna voerde de kolonel C. J. O. Dorren het woord. De Rotterdamsche Vereenigir.g van Politiepersoneel .Hermandad" bracht eenige muzieknummers ten gehoore. Na afloop is op den Coolsingel een taptoe gehouden door de tamboers en pijpers van de mariniers met medewerking van de ma- rine-stafmuziek. Bij deze taptoe stonden de muziek, en de tamboers en pijpers opgesteld op het trottoir aan den overkant van het raadhuis en op het bordes van dit gebouw hoorden kolonel Dorren, vice-admiraal Kruys de burgemeester en de andere genoodigden de taptoe aan. Na afloop was er een défilé van de mari niers langs het raadhuis, waarna deze naar de kazerne terug marcheerden. DR. FRANS ERENS TEN GRAVE GEDRAGEN Onder groote belangstelling heeft Maandag- de uitvaart en begrafenis plaats gehad van dr. Fr. Erens. die zijn laatste levensjaren sleet op de boerenhofstede Maartenshof te Hou them, waar hij de vorige week is overle den. De H. Mis werd opgedragen door den Deken H. Erens, Deken van Gulpen en broer van den overledene. Onder de talrijke autoriteiten waren de heer Merckelbach. lid van Gedeputeerde Staten van Limburg; Mgr. A. van der Venne, direc teur van R<.lclu£ en de burgemeester van Houthem de heer Hens. Bij de vele bloemstukken die de baar dekten was een krans van Willem Kloos. Het stoffelijk overschot werd naar Schaes- berg overgebracht, waar het in het familie graf werd bijgezet. Bestuurder nam de bocht een beetje te kort. En werd wegens smokkelen gearresteerd. Maandagavond te omstreeks kwart over negen gaven aan de grens te Ossendrecht surveilleerende Rijksambtenaren een Zeeuw- sche auto, komende uit de richting Santvliet in België, die bij het grenskantoor den weg naar Ossendrecht wilde inslaan een teeken tot stoppen. De bestuurder reed echter door waarbij de ambtenaren de auto eenige scho ten nazonden. Deze troffen waarschijnlijk geen doel, maar het had toch tot resultaat, dat de bestuurder de bocht, die hij inreed, te kort nam. met het gevolg, dat hij in een sloot terecht kwam. Onmiddellijk snelden de ambtenaren toe met twee marechaussees, die eveneens ter plaatse waren, en arresteerden de twee inzittenden, die afkomstig bleken te zijn uit 's Heerenhoek. Tevens werd de auto en een lading van 500 K.G suiker, die frauduleus werd ver voerd, in beslag genomen. We beide smokke laars werden in de marechausseekazerne te Ossendrecht, opgesloten. Begrooting van Koloniën. Memorie van Antwoord. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrooting van het departement van koloniën. De minister verzekert daarin, dat hem ook onder de huidige tijdsomstandigheden vol doende gelegenheid overblijft voor de leiding inzake de koloniale aangelegenheden. De verdeeling der vlootkosten zal definitief worden geregeld, zoodra omtrent de mate rieel- en de personeelsorganisatie van de vloot een beslissing zal zijn genomen. Het uitgetrokken bedrag van 12 millioen guiden is bedoeld als een bijdrage aan de al- gemeene geldmiddelen van Ned. Indie; er be staat geen verband tusschen de grootte van dat bedrag en bepaalde vlootuitgaven. Daarlatend of het juist is. dat van de Neder- landsch-Indische jongelieden, die aan de Uni versiteit te Leiden studeeren, tenminste 80% de communistische beginselen is toegedaan, moge de minister mededcelen, dat op de ge dragingen van deze studenten wordt acht ge slagen. De aanschaffing van drie zware mitrailleurs voor Suriname heeft geen andere strekking dan om de bezetting uit te rusten voor haar normale taak. Verdere wijziging in de uitrus ting ligt niet in de bedoeling. Mei betrekking tot het bedrag van f 330.000. waarop de kosten van de afbakening van de grens zoowel van de grens tusschen Brazilië en Suriname als tusschen dit gewest en Britsch Guyana geraamd zijn. zij erop gewezen, dat daarbij op een duur van de werkzaamheden van ten minste 3 jaren is gerekend. De meening. dat bij de handhaving van het Koloniaal Instituut imperiale belangen op den voorgrond staan en dat Nederland uit die in stelling meer voordeelen trekt dan Indië, kan de minister niet declen. Ofschoon het on doenlijk is de bij het Instituut betrokken be langen nauwkeurig tegen elkander af te we gen, vestigt kennisneming van de werkzaam heden der instelling toch wel zeer sterk den indruk, dat Ned. Indie en zijn bevolking daar van groote directe en indirecte voordeelen ge nieten. I Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 10 December: Op de hoogeschool te Luik heeft zich een zuster van koning Johan van Abes- synië als studente laten inschrijven. „Diana", de Finsche houtboot, op eigen kracht vlot. Sleepbooten bij Egmond behoeven geen hulp te verleenen. Het ss. ..Diana", een houtboot uit Finland, die Maandag bij Egmond aan Zee op het strand is geloopen. is 's middags om kwart over twee bij hoog water op eigen kracht vlot gekomen. Het schouwspel werd door eenige toeschouwers van het strand af gade geslagen. Als door een wonder gelukte het. dank zij zeemanskunst van den Finschen kapitein, het vaartuig weer in zee te brengen, terwijl de vloed hoog was komen opzetten en over het strand een sterke Noord-Ooster bries woei. De drie sleepbooten lagen in de buurt, ter wijl zware rookwolken uit de pijpen kwamen. De meesten aanwezigen geloofden niet dat de boot zou vlot komen. De sleepbooten komen naderbij, nog steeds wordt geen hulp gevraagd. De kapitein wei gert een contract met de sleepboot-maat schappij af te sluiten. In eens komt er beweging in het schip. Het helt naar stuurboord over. maakt slag zij. maar langzaam draait het. Zoo kwam de „Diana" in de goede richting. En de sleepbooten hebben het toekijken Artis p-«aakt een rooe;l**ken tijd door van minder bezoek. Slecht, weer en goedkoope vermakelijkheden waren oorzaak van financieele teleurstellingen Ter vergadering van houders van obliga ties van het genootschap Natura Artis Ma- gistra", kortweg en populair „Artis" gehee- ten. werd mededeeling gedaan o.m. van het volgende: In de laatste maanden zijn de ontvangsten van het Genootschap buitensporig terugge- loopen, hetgeen in hoofdzaak te wijten is aan het sterk verminderde dagelijksche be zoek. veroorzaakt eensdeels door slecht weer, anderdeels door de goedkoope gelegenheden, die verplaatsing naar het buitenland. Brus sel. voor de groote massa mogelijk maken. Zoo is in de maand September die sinds onheugelijke tijden steeds een groote bron van inkomsten voor het Genootschap is ge weest, dit jaar ca. f 15.000 minder ontvan gen. Het bestuur is te rade gegaan met het ge meentebestuur van Amsterdam en het da gelijkse!) bestuur der gemeente is doordron gen van het belang om de sinds 98 jaren be staande instelling te behouden, niet alleen wegens de veel banden, die bestaan met de universiteit van Amsterdam, maar ook om de groote cultureele waarde voor stad en land en de internationale positie van het Genoot schap. Het is ten onrechte, dat door velen Artis slechts als een dierentuin wordt be schouwd. Kerk en Vrede zendt een adres aan den Ministerraad. ..Luchtheschcrmingsontwern heeft bedenkelijke kanten." Het Hoofdbestuur van de vereeniging „Kerk en Vrede" heeft onderstaand adres gezonden: aan den Raad der ministers en do leden der Staten-Generaal. „Kerk en Vrede" is de vereeniging van Christen—Antimilitaristen, en omvat ruim 390 voorgangers en ruim 7.500 gemeenteleden. Naar aanleiding van het door de regeering ingediende wetsontwerp tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, waarbij ieder burger volgens de art. 12 en 13 verplicht kan worden, zijn medewerking aan oefeningen in luchtbescherming te verleenen merkt het adres op: I. Naar de overtuiging van het hoofdbe stuur heeft de voorbereiding van en de oefe ning in luchtbescherming uit godsdienstig- zedelijk oogpunt deze bedenkelijke kanten: a. dat aan de bereidheid tot nakoming van de plechtige overeenkomst der mogendhe den. om zich van krijgvoering met gifgassen te onthouden, bij voorbaat het vertrouwen wordt opgezegd: b dat bij ons volk een valsche gerustheid wordt gewekt ten opzichte van het effect van „luchtbescherming", terwijl naar hei oordeel van deskundigen de uitvoerbare bescherming slechts een gering effect zal sorteeren; c dat ons volk vertrouwd wordt gemaakt met de hoogste trap van gemeenheid, welke het moderne oorlogsbedrijf in zijn steeds voortgaande klimax op het oogenblik heeft bereikt, door welke vertrouwdheid het gewe ten van ons volk in slaap wordt gesust; d. dat de luchtbescherming van het „ach terland" een onmisbaar onderdeel is van het méést effectieve, zoo niet het éénig effec tieve deel zal zijn - gelijk deskundigen ver zekeren de onverhoedsche luchtaanval op de „vijandelijke" centra. II. Hoewel het hoofdbestuur van „Kerk en Vrede" wegens het uit zedelijk oogpunt gecompliceerd karakter van deze kwestie ae leden der vereeniging vrij laat en hun in dezen geen gedragslijn voorschrijft, heeft het desniettemin de volstrekte zekerheid, dat het vele leden der vereeniging uit godsdienstig zedelijke motieven onmogelijk zal zijn om medewerking aan de luchtbeschermings oefeningen te verleenen. Indien dus dit wets ontwerp ongewijzigd tot wet wordt verheven, zal door deze wet de Nederlandsche regee ring straks honderden ernstige burgers van ons land noodzaken tot een ongehoorzaam heid. die zij zeiven diep betreuren. Dan zal de Nederlandsche regeering zelve gedwon gen worden, tal van "mannen en vrouwen in de gevangenis te werpen of boete op te leg gen, die geen ander ..misdrijf" hebben be gaan. dan dat zij op de wijze, die hun geloof en geweten hun voorschrijven, trouw willen blijven aan hun Heer. in wiens dienst zij we ten te staan.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5