Voor de poes. Kans op een botsing wordt minder groot. Addis Abeba in rep en roer. Hei Befaugeiiksie 53e Jaargang No. 16095 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 11 December 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05. p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post 0.72*4 Bureaux: Grcote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames /0.60 per regeL Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer I 0.15. Onze Groentjes zi« hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim 250.- Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk t 30.— Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger 175 - Verlies andere vinger 30.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, I 1 December. De Stille Armen. Er is een Haarlemsch comité gevormd om een Kerstinzameling voor de Stille Armen te houden. Wij hebben zijn oproep Maandag ge publiceerd. Het heeft de dagbladen verzocht hun medewerking te willen verleenen, en wij doen dat gaarne en van harte, evenals ver leden jaar, toen een dergelijke inzameling in het geheele land gehouden werd. Dat is dit maal niet het geval, maar de Haarlemsche in zameling wordt wél gehouden. Ervaring heeft geleerd ook de Kerstinzameling van 1934 leverde er het bewijs van dat men in deze stad en haar omgeving veel over heeft voor medemenschen die in nood zitten. De tragiek van den nood der Stille Armen treft wel zeer diep, en daarom vertrouwen wij dat ons beroep op het bestaande medegevoel met hun lijden ook ditmaal weer niet vergeefsch zal zijn. Wij weten dat zeer velen, die zelf niet tot deze categorie of tot die der officiëel-gesteunden behooren, het niettemin zeer zorgelijk hebben. Maar wij weten ook dat er nog vele anderen zijn, die wel wat missen kunnen voor een menschlievend en nobel doel als dit, en daar om wenden wij ons tot hen. In een interview dat wij vandaaj publiceeren, blijkt op treffende wijze hoeveel nood er in de honderden gezinnen der Stille Armen geleden wordt. Leest u dat stuk eens met aandacht, dan ben ik er van overtuigd, dat gij uw bijdrage niet aan de Kerstinzame ling zult onthouden. U kunt haar aan onze bureaux in de GrooHoutstraat 93 en op het Soendaplein 37 afgeven. U kunt haar ook stor ten op de postgiro-rekening van Haarlem's Dagblad (no. 38810) of bij de N.V. Twentsche Bankvereeniging te Haarlem (postgiro no. 4000). Morgen zullen wij de eerste lijst van ingeko men bijdragen publiceeren. Moge die lang zijn. Wij weten uit ondervinding hoe belang rijk ook in deze dingen een goed begin is. Het doet dadelijk zijn stimuleerenden invloed gel den. En wat heeft het voor zin, te wachten tot anderen zijn voorgegaan? Geen enkele! Men zou, om in beurstaal te spreken, bij de giften op de eerste lijst wel „agio" mogen rekenen vanwege hun stimuleerende waarde, als die lijst maar lang genoeg is. Welnu, geef ons agio op de eerste lijst! Wij allen die buiten materiëelen nood leven, behooren ons het lot van deze zwaar getroffen medeburgers mee aan te trekken. Zijn wij er allen van overtuigd dat wij dat in voldoende mate doen? Ik geloof het niet. Laat ieder het zichzelf maar eens eerlijk afvragen. En moe ten wij niet respect hebben voor den moed. waarmee die honderden Stille Armen hun leed dragen en zich door het harde leven trachten te slaan? Hoevelen zijn daar niet bij, die hun kinderen niet kunnen geven wat zij hun zou den wenschen te geven, en die telkens weer door deze gedachte gepijnigd worden! Helpt hen, geeft hun een bemoediging, geeft hun het besef dat de menschen om hen heen niet koud en gevoelloos voor hun leed zijn, dat er meer warmte en sympathie rondom hen is dan zij vaak. in hun eenzame beproevingen, moeten veronderstellen! Dit is, voor u die bijdragen kunt evenals voor ons, een plicht. „De nood is grooter geworden dan verle den jaar", heeft het Comité in zijn oproep gezegd. Dat beteekent dat er meer bijeengebracht moet worden dan verleden jaar. En dat kan. als men maar in nog grooter getale dan toen aan onzen oproep gehoor geeft. Welnu dan! Doet het meteen! Wacht niet! Stel niet uit! Laat uw kinderen ook hun spaarpot aanspre ken; u weet evengoed als wij dat het goed voor hen is al jong te leeren dat men zich in dit leven persoonlijke offers ten bate van anderen moet getroosten. En als zij dat grif en met blijheid doen zult gij u zelf daarin verheugen. Als zij hooren dat er andere kin deren zijn, die met St. Nicolaas niets of bijna niets hebben gehad, zal dat zijn uitwerking zeker niet missen. Veel verwachten wij van deze Kerstinza meling. Maar van oneindig grooter belang is dat er op dit oogenblik honderden gezinnen van Stille Armen zijn, die er veel van ver wachten en vol hoop het resultaat afwachten, omdat er dan weer eens wat blijheid thuis zal zijn en er wat voor de kinderen gedaan zal kunnen worden. Stelt hen niet teleur. Laat ook u w bijdrage ergens blijheid brengen! R. P. (Een onlangs te Rome overleden dame heeft 300.000 lire voor de verzorging der katten van Rome nagelaten.) Een erfenis van drie ton lire, Dat 's voor de poes niet voor de poes. En de Romeinsche tak dier dieren Verkeert in feesteiijken roes. Deze beschermvrouw met veel duiten Heeft niet op kattekwaad gelet, Maar om haar liefde goed te uiten, De kat wel dicht bij 't spek gezet. Drie ton, je moet dan toch maar boffen, Wat zeggen d' erfgenamen wel. Voor hen is het een kat-astrofe En verre van een katjesspel. Zij hebben op het geld der dame Waarschijnlijk lang het oog gehad, Ik denk, dat zij haar nu benamen Met 't Italiaansch van „ouwe kat". Maar 't zal het kattenheir van Rome Niet deren aan zijn rijken disch, Waarop nu overvloed zal komen Van bakkies melk en fijne visch. P. GASUS. Belgisch verkeersvliegtuig in Engeland neergestort. Alle elf inzittenden om het leven gekomen Het toestel tegen een boom gevlogen. HET A. N.P. meldt uit Londen 10 De cember: Laat in den middag is boven Zuid-Engeland een vreesclijk vlieg ongeluk gebeurd, dat elf menschen het leven heeft gekost. Tegen vijf uur is een drie-motorlg verkeers vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena, op weg van Brussel naar het Londensche vliegveld Croydon, door tot nog toe onbekende oorzaak nabij Tatfield in het graafschap Kent neergestort. Alle elf in zittenden, n.l. de vierkoppige bemanning, be staande uit den eersten piloot Schroonbroit, den tweede piloot, een radio-telegrafist en een hofmeester, en zeven passagiers, werden ge dood. Van de 7 passagiers waren twee van Engelsche nationaliteit, één vermoedelijk van Belgische nationaliteit en vier van Duitsche nationaliteit. Van de vier Duitschers, die allen uit Keulen kwamen, waren twee vrouwen, en wel mevr. Scholer. mejuffrouw Czeya en de heeren Heintzmann en Zuckmann. Tengevolge van de duisternis, die reeds was gevallen toen het ongeluk geschiedde, was het zeer moeilijk een onderzoek naai1 de oorzaak in te stellen, hoewel deskundigen en hulp ploegen van het op niet zeer grooten afstand gelegen vliegveld Croydon zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp hadden begeven. De lijken van enkele slachtoffers zijn zwaar verminkt, en van een der beide vrouwen is het hoofd geheel van de romp gescheiden. Het vliegtuig is geheel in elkaar gedrukt, doch brand is in het wrak niet uitgebroken. Het verongelukte toestel, dat vanmiddag te Z uur van het Brusselsche vliegveld Haren was vertrokken, is een in Italië gebouwd Savoia- vliegtuig, dat verleden jaar door de Sabena is aangekocht. Nader verneemt het A. N. P. uit Londen: De ramp die het Belgische Sabena-vliegtuig heeft getroffen en elf slachtoffers heeft ge- eischt. heeft te Londen diepen indruk ge maakt. De om het leven gekomen bemanning van het toestel, dat de registratieletters O. O.-Aé G. M. droeg, bestond uit den piloot J. Schoon- broodt, den radio-telegrafist J. Desmet, den boordwerktuigkundige Verbinnen en den hof meester Strechfuss. De namen der drie niet- Duitsche passagiers waren Samun. Samny en Varden, vermoedelijk alle drie van Britsche nationaliteit, alhoewel hieromtrent geen ze kerheid bestaat. Een der beide vleugels is van het Savoia- toestel afgebroken en ligt op den weg, die van Tatefield naar Biggen Hill leidt, terwijl de vernielde romp op het land terzijde van den weg ligt. Aangezien de ramp tegen 5 uur, toen het reeds volkomen donker was. geschiedde, neemt men aan. dat het vliegtuig door nog on bekende reden laag heeft gevlogen en een boom heeft geraakt met, een der vleugels. De slag van de botsing was tot twee mijl in den omtrek te hooren. LEDENVERGADERING VAN HET NUT. Het departement Haarlem van De Maat schappij ..Tot Nut van 't Algemeen" houdt Maandag 16 December een ledenvergadering in t Gebouw L. Veerstraat 16. Prof. dr. L. H. Grondijs zal spreken over Abessynië. HET NOODLOTTIG ONGEVAL AAN HET Z. B. SPAARNE. In verband met het droevig voorval aan het Zuider Buiten Spaarne, waarbij Maan dag j.l. de 49-jarige arbeider C. J. Knijnen- burg om het leven is gekomen, vestigt men nog onze aandacht op de moedige daad van den 22-jarigen houtbewerker M. Go vers. die, zonder zich een moment te bedenken, te water is gesprongen en al het mogelijke heeft verricht om den drenkeling nog tijdig boven water te brengen. Dank zij zijn werk ook heeft, men het slachtoffer opgedoken Zijn pogingen om nog tijdig hulp te bieden, zijn helaas niet geslaagd, toch verdient zijn optreden hulde en de grootste waar deering. Druk overleg over de bezuinigingen bij onderwijs. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: Ofschoon de barometer nog op storm staat,, weten verschillende politieke weerprofeten te vertellen, dat hij straks op „mooi" zal wijzen M.a.w. vandaag luiden de voorspellingen in zake den verderen loop van zaken bij de be handeling van het wetsontwerp tot bezuini ging op de onderwijsuitgaven vrij gunstig. Zeker, momenteel schijnt een bevredigende oplossing nog niet gevonden te zijn, maar men acht toch de kans op vermijding van een crisis momenteel grooter dan de kans op een gevaarlijke botsing. Inmiddels is men bin nenskamers druk bezig met te zoeken naar mogelijke soluties die het ergste zouden kun nen doen voorkomen. Vanmiddag schijnt er o.a. tusschen eenige rechtsche kopstukken en Minister Slotemaker een vrij langdurig overleg te hebben plaats gehad, dat ook al moest wijzen op pogingen om te zien, of en hoe er overeenstemming te bereiken zou zijn. De vergrooting van het Haarlemsche stadhuis. Zal niet geschieden door middel van het Werkfonds. Naar wij vernemen hebben de onderhan delingen met de vakvereenigingen over de arbeidsvoorwaarden die zouden gelden als den bouw van een vleugel bij het Haarlem sche Stadhuis door medewerking van het Werkfonds zou geschieden, niet tot over eenstemming geleid Blijkbaar waren de vakvereenigingen, evenals een groote minder heid van den Haarlemschen gemeenteraad, van meening, dat het hier een normaal werk geldt. Nu er dus geen medewerking van het Werkfonds is te verwachten, zal de Haarlem sche raad moeten beslissen of dit project als nog als normaal werk zal worden uitgevoerd. Dan zou de gemeente voor de financiering een leening moeten sluiten. EEN ONGEWOON CIJFER. De meeste couranten plaatsen meer of minder advertenties van Vraag en Aanbod. Zeer enkele echter slechts bereiken het aantal van 40.000 per jaar. Ons blad bevatte er in 1934 niet minder dan 41841. En over de eerste 9 maanden van dit jaar is het cijfer al weer hooger dan in 1934. Profiteert U er bij gelegenheid ook van. Werkloozen krijgen een extra Kerstuitkeering. De minister van Sociale Zaken heeft, aan de gemeentebesturen bericht dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun steunuitkeering een Kerstgave mag worden toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 pet. van het bedrag, dat de betrokkenen over de week van 15 tot 22 December aan uitkee- ring ontvangen. KERSTPAKETTEN DER PADVINDERS. Zooals wij dezer dagen hebben gemeld, heb ben de padvinders sedert 7 December bij ver schillende winkeliers hier ter stede tonnen geplaatst, waarvan de inhoud gebruikt zal worden voor het maken van Kerstpaketten. Deze actie gaat uit van de Padvindsters van ,Het Nederlansche Padvindersgilde" en het bestuur der Kennemer Padvinders. Abessynië wil Ogaden niet afstaan. Geen onderhandelingen voor de Italianen weg zijn. LONDEN, 11 December tA.N.P.) Uit Addis Abeba wordt gemeld dat de Abessynische mi nister van buitenlandsche zaken Dinsdag een bezoek heeft gebracht aan den Britschen ge zant Sir Sidney Barton en dezen heeft ge vraagd of hij berichten heeft ontvangen over den inhoud van het Fransche vredes plan. Het antwoord luidde ontkennend. Van vooraanstaande Abessynische zijde wordt verklaard dat het hoogst onwaarschijnlijk is. dat Abessynië bereid zou zijn. zich in te laten met vredesonderhandelingen, zoolang ook maar nog een enkele Italiaansche soldaat op Abessynischen bodem zal staan. Het zoogenaamde voorstel, de provincie Ogaden aan Italië af te staan, wordt te Addis Abeba belachelijk genoemd, aangezien de Italianen in het Zuiden nauwelijks voort gang hebben gemaakt Een afdeeling van den geneeskundigen dienst, bestaande uit 16 vrachtauto's is Dinsdag uit Berbera vertrok ken in de richting van de Abessynische grens. De colonne is voorloopig voor Harar bestemd. Uitstel van het olie-embargo indien Abessynië weigert? LONDEN. 11 Dec (A.N.P.) De politieke correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat het kabinet zijn wekelijksche zitting zal houden, doch dat het onderzoek naar het Parijsche vredesplan is afgeloopen De di plomatieke correspondent van de Daily Tele graph meldt uit Parijs, dat het vredesplan slechts kleine correcties voorstelt aar. de grenzen tussc'nen Erithrea en Tigre in het uiterste Westen. In een andere mededeeling van dezen correspondent wordt verklaard, dat Engeland en Frankrijk er van overtuigd zijn, dat hun voorstellen een nieuwe basis vormen, waarop de snelle beëindiging der vijandelijkheden zou kunnen worden tot stand gebracht. Men heeft reden tot de on derstelling. dat Mussolini het plan zal aan nemen als basis voor bespreking. Italië en Abessynië zouden dan worden opgewekt de vijandelijkheden te staken van het"oogenblik af, dat de vredesonderhandelingen zullen worden geopend. Men verwacht evenwel niet, dat deze toestand nog in deze week zal kun nen worden bereikt. Indien gunstige antwoor den worden ontvangen uit Rome en Addis Abeba zou de commissie van achttien direct op de hoogte worden gesteld, waarna zij ver moedelijk zou verdagen. De correspondent schrijft dat de Britsche regeering heeft besloten een uitstel van het embargo op petroleum te steunen, indien Abessynië de Parijsche voorstellen zou ver werpen Minister-president Baldwin heeft. Dinsdag avond de debatten in het Lagerhuis beslo ten. Misschien, zoo zeide Baldwin, zal het aanzien van Engeland worden geschaad door de debatten, doch Baldwin hoopte dat zulks niet het geval zal zijn. en hij vervolgde, spre kend over de vredesvoorstellen: Wij hebben opdracht dit onderzoek in te stellen met dc Franschen. Eden zal den Volkenbond zijn rapport uitbrengen. Parijsche pers venvacht verzoenende houding van Mussolini. Het feit, dat het Zondag tusschen Sir Sa muel Hoare en Laval bereikte resultaat In zake een voorstel tot vreedzame regeling van het Italiaansch-Abessynische conflict thans heeft geleid tot een overeenstemming der beide regeeringen, wordt door de Parijsche pers met voldoening besproken. Het gevoel van een feitelijke ontspanning is duidelijk. Te Parijs verwacht men met beslistheid een verzoenende houding van Mussolini Men acht het zeker dat de commissie van acht tien zich voor onbepaalden tijd zal verdagen en geen besluit zal nemen over maatregelen ten aanzien van petroleum. Men gelooft tenslotte met alle duidelijk heid juist in de bladen, welke goede betrek kingen onderhouden met de Quai d'Orsay te mogen opmerken, dat niet alleen Engeland tot de uiterste grens van zijn concessies is gegaan, doch dat ook Frankrijk de uiterste i Het woord is aan. Wallis: Het Leven is nooit klein nooit laag, zoolang het nog vol is van daden van vrij willige zelfverzaking, van moed en zelfopoffering. grens van zijn bemoeiingen te verzoenen heeft bereikt. Nog een bespreking EdenLaval. PARIJS, 11 Dec. 1 A. N. P.). Naar in politiek goed-mgelichte kringen Dinsdagavond laat bekend werd, is in 't onder houd, dat Laval Dinsdagmiddag met den Brit schen onderstaatssecretaris. Sir Robert Van- sittart, en den Britschen ambassadeur te Pa rijs, Clerk, heeft gehad, definitieve overeen stemming bereikt tusschen de Fransche en Britsche regeering over de formuleering der voorstellen tot bijlegging van het Italiaansch- Abessynische conflict Deze formuleering vormt ook den inhoud der voorstellen, die ln den loop van den nacht zouden worden over handigd aan de diplomatieke vertegenwoordi gers van Italië en Abessynië. Thans blijft nog slechts de kwestie van de procedure over. Laval, die Woensdagavond naar Genève vertrekt, zal tijdens de reis of bij aankomst een bespreking met Eden hebben, die zich eveneens naar Genève begeeft om Engeland te vertegenwoordigen in de zitting van de commissie van achttien. De Madariaga zal met denzelfden trein reizen. Op deze wijze zouden de Fransche en Engelsche ministers met den voorzitter van de commissie van vijf kunnen beraadslagen. Men is daarom van meening, dat met het oog op de Britsch-Fran- sche bemoeiingen de commissie van achttien er toe zal kunnen worden gebracht haar beslis sing inzake de petroleum op te schorten. Op grond van de Parijsche voorstellen zouden zoo noodig te Genève de besprekingen plaats vin den. Onder deze omstandigheden zal de com missie van vijf zich met de aangelegenheid kunnen bezighouden. Een foto van de besprekingen te Parijs, waarbij de Fransch-Bncsche voorstellen voor het Afrikaansche conflict definitief werden opgesteld. Om de tafel v. 1. n. r. de Fransche minister-president Laval, de Britsche minister van buitenlandsche zaken Hoare en de ondersecretaris van dit Engelsche ministerie Vansittart. Bevolking verwachtte een luchtaanval Een voorbarig alarm? ADDIS ABEBA, 11 December (A. N. P.) Vannacht zijn hier berichten ontvangen, waarin tegen morgen ochtend vroeg een bomaanval wordt aangekondigd op Addis Abeba. Om halvier hedenochtend begon dc ont ruiming der stad door de bevolking. Bij duizenden vluchtten dc bewoners naar de in de nabijheid der stad gelegen bergen. Europeanen en inbooilin- gen werden door dc politie uit de slaap gewekt en aangespoord zich In veiligheid te brengen. In de stad heerscht een ware paniekstemming. De beschikbare vrachtauto's worden tegen hooge prijzen verhuurd ten einde een vervoer naar veiliger oor den mogelijk te maken. Om acht uur was boven de stad nog geen enkel Italiaansch vliegtuig waargenomen. Men denkt thans dat het alarm voor barig was. De Britsch-Fransche voorstellen zijn thans definitief opgesteld en naar Rome en Addis Abeba gestuurd. pag. 4 Tweede Kamer. pag. 3 Voorbereiding van het Welvaartscomité in vollen gang. pag. 5 Momenten uit het leven van dr. Esperanto. nae 5 Waarom De Beul niet meer zal worden opge voerd. pag. 7 Laatste Berichten pag. 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De stille armen. pag. 1 Mr. E. Elias: Van minister Slotemaker's baard via het Mauritshuis op de Haagsche tram. pag. 3 Speciale correspondentie uit Abessynië: Dessie. stad van leed en ellende. pag. 4 Henry A. Th. Lesturgeon: Dc loterij door alle eeuwen. pag. 4 Het leed der stille armen. pag 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Albetaling en afbe- talingsbedrijf. pag. 5 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 J. H. de Bois: Groot-Haarlemsche schilders exposeeren in Amsterdam. pag. 7 K. de Jong: Derde Bachconcert. pas. 1

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1