Httd DE BILT Uetikfa tUiUhticU )a, fHet/touw H.V. ECHTE WALES-ANTHRACIET WOENSDAG 11 DECEMBER 193S HASRÏE M'S D A" 'GBEAD EERSTE KAMER. Commies-griffier Eerste Kamer benoemd. Mr. J. v. Andel. Weken achtereen hebben de harten van wel twintig of meer jongelui met Mr.'s en in vele gevallen ook adels-titel wat sneller ge klopt, en zijn er door even zoovele jongelie den keurige pandjesjassen gedragen, toen zij naar het ambt van commies-griffier der Eer ste Kamer kwamen dingen. Maar vanavond kan er slechts één de ge lukkige. de uitverkorene wezen. Onmiddelfijk behaalde bij eerste stemming Mr. J. v Andel de volstrekte meerderheid. Een bekwaam ambtenaar van de afdeeling onderwijs bij de gemeente 's-Gravenhage, is hij voorts van politieke kleur anti-revolutionnair. Vermoe delijk kreeg hij behalve de stemmen zijner eigen geestverwanten, terstond ook die van de katholieken, welke een tweetal maanden geleden aller stemmen op een geestverwant van hen voor 't griffierschap zagen uitbren gen. Vrachtschip gestrand voor Hoek van Holland. Na eenige uren vlotgesleept. Dinsdagavond omstreeks zeven uur is een klein Nederlandsch motorvrachtschip, dat den Nieuwen Waterweg wilde binnenvallen, tengevolge van den Noord-Ooster storm en de hooge zee uit den koers geraakt en bezui den de Zuiderpier op de banken geslagen, Hierbij geraakte het roer defect, zoodat de ka pitein het raadzaam achtte voor anker te gaan en noodseinen te geven. Zoowel de sleepboot ..Blankenberg" van L. Smit Co. als de reddingboot „Presi dent Wiersma" van de Zuid'nollandsche Mij. tot Redding van Schipbreukelingen, voeren daarop uit. Zij troffen het vrachtschip op den lagen wal. De ankers hadden het in het slechte weer gelukkig gehouden. De kapitein van het vast zittende schip verzocht den schipper van de reddingboot in de nabijheid te blijven voor eventueele hulpverleening, want, gezien de ervaring met andere strandingen op deze plaats, was het de groote vraag of de sleep boot hot schip zou kunnen los trekken. De „Blankenberg" slaagde echter voortreffelijk in zijn zware taak en om half negen sleepte hij het schip veilig binnen de Pieren van den Waterwag. Het onfortuinlijke schip is de „Eban" thuisbehoorend te Groningen, metend bruto 288 ton, waarmee kapitein Hylkema met een lading rubber op weg was van Stettin naar Rotterdam. Behalve de reddingboot en de „Blanken berg" is ook de sleepboot „Afrika" van L. Smit Co. ter assistentie uitgevaren naar de „Eban" waarvan behalve het roer ook de mo tor onklaar was geraakt. De bemanning die ongedeerd is gebleven heeft eenige benauwde uren doorgebracht. Steekpartij in dronkenschap. Amsterdammer met een mes in den buik gestoken. Op de eerste etage'van de O.Z. Voorburgwal 25 is het heftig toegegaan tusschen de bewo ners, een man en een vrouw, en eenige bezoe kers. Allen verkeerden onder den invloed van sterken drank. Hierdoor ontstond een ruzie, welke niet lang daarna in een hevige vecht partij overging, waarbij ook een deel van het meubilair het ontgelden moest. Plotseling greep een der bezoekers een mes en bracht daarmede den bewoner een diepe steekwonde in den buik toe. Hevig bloedend zakte de man ineen. Hij werd naar het Bin nengasthuis vervoerd en kon nog niet door de politie van het bureau Warmoesstraat, welke twee van de bezoekers aangehouden en in ar rest gesteld heeft, worden gehoord. Als dit verhoor kan plaats hebben, hoopt de politie dat de dader van de steekpartij aangewezen zal kunnen worden. a 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. TELEFOON 18100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: WOENSDAG 11 DECEMBER. Stadsschouwburg. Fritz Hirsch Operette „Ein Walzertraum" 8 uur. Oscar Smit's Bank N.V. Mogelijkheid tot in schrijving leening Provincie Noord-Holland. 94 uur. Schouwburg Jansweg: Cabaretrevue „De Lach". Optreden van Sealtiel, koning der zak kenrollers. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „De uitgeworpene". 2.30 uur en verder doorloopende voorstelling van zeven uur tot half twaalf. Frans Hals Theater: „Suikerfreule" voor de derde week geprolongeerd. 2.30, 7 en 9,15 uur. Palace: Shirley Temple in „Hartedief". Op het tooneel: Anny Myra, Musical Wonder Star. 2.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Episode" geprolon geerd. Op het tooneel: 3 Old Maids, Harmony Song. 2.30, 7 en 9.15 uur. Bloem endaal. Midden Duin en Daal- scheweg 4: land. 1. verg. N.V. Landbouw Mij. „Westerwolde", 8 uur. DONDERDAG 12 DECEMBER. Schouwburg Jansweg: Cabaretrevue „De Lach". Optreden van Sealtiel, koning der zak kenrollers. 8.15 uur. Gebouw „De Nijverheid": Bijeenkomst Ned. Vereeniging van Spiritisten „Harmonia". 8.15 uur. Gebouw Protestantenbond: „De zeven won deren van Zuid-Afrika" (filmwerk). 8 uur. Gebouw „Het Blauwe Kruis": Rede Ds. P. van Oossanen, 8 uur. Ged. Oude Gracht 65: Aandeelhoudersver gadering N.V. De Haarlemsche Hypotheek bank. Half drie. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Benneb roek: Vergadering van den ge meenteraad. 8 uur. Zandzuiger lek geslagen te Scheveningen. Gezonken in de buitenhaven. Voor den ingang van de buitenhaven te Scheveningen is een zandzuiger gezonken, die toebehoorde aan een Haarlemsche firma De zuiger is juist gezonken in de vaargeul van de ondiepe buitenhaven De scheepvaart is stopgezet. De opvarenden, zes man, konden met een vlet en de reddingboot aan wal ge bracht worden. Bij het ophalen van een zuigbuis is de draad gebreken. Door het aanbrengen van een reservedraad trachtte men de zaak te herstellen, terwijl de pijp dieper zonk. Men was daarop gedwongen te trachten weg te komen. De zee was roerig geworden en telkens sloeg het schip tegen de buis aan. Daarop sloeg de zandzuiger lek en het ach terste gedeelte zonk. De voorsteven en de pijp bleven boven water. Doordat de zandzuiger dwars in den vaar geul ligt. is er geen sprake van, dat er sche pen kunnen uit- of invaren. Twee Ossenaren voor den rechter te Roermond. Eindelijk waren er bewijzen tegen hen. Voor de rechtbank te Roermond stonden twee leden van de Ossche bende terecht, die evenals vele anderen tegen de lamp waren geloopen door de bekentenissen van A den Brok. De eerste was een 50-jarige rijwielhande laar uit Gemert. In den nacht van 27 op 28 Maart 1934 was hij met eenige Ossche mis dadigers. waaronder Dikke Toon de Soep, Den Brok en den „Klits" naar de boerderij van Van der Ven getrokken. Terwijl verdach te buiten de wacht hield, gapten de overige lieden 1500 gulden. Van dit bedrag kreeg verdachte f 100 als belooning. Bovendien heeft hij een bedrag van f 1000. dat van de zen diefstal afkomstig was in bewaring ge nomen. Verdachte bekende het hem ten laste ge legde. De Officier van Justitie Mr. Rieter eischte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. Paul Tripels pleitte cle mentie. De tweede verdachte was een 33-jarige metselaar eveneens uit Gemert. Met dezelf de troep Ossenaren was hij in begin Maart 1935 gaan inbreken in de woning van den landbouwer J. Verhagen te Schijndel. Ver dachte had hier f 10 gestolen. Ook hij be kende het hem tenlaste gelegde. Hij is even eens de dupe van de talrijke bekentenissen van den Brok. Reeds jarenlang heeft de Roermondsche justitie op dezen verdachte, evenals trouwens op Manders, geloerd, maar ondanks sterke aanwijzingen was er nooit voldoende bewijs bijeen te krijgen. De eisch tegen verdachte luidde eveneens drie jaar gevangenisstraf. Ook in deze zaak pleitte mr. Tripels clementie De rechtbank zal op 24 December uitspraak doen. Allemaal vacantie! Omdat de school is afgebrand. In den nacht is te Appelscha-Beneden de openbare Lagere School, die zeven lokalen be vatte, tot den grond toé afgebrand. Om half twee werd de hoofdonderwijzer der school; wiens woning tegen de school is aan gebouwd wakker door het geluid van brekende ruiten. Toen hij naar buiten keek, zag hij dat het schoolgebouw reeds in lichterlaaie stond. De brandweer van Oosterwolde en Appelscha werden gealarmeerd, maar konden tegen den vuurgloed niets uitrichten. Zij konden slechts voorkomen, dat het vuur oversloeg naar een boerderij, die zich in de buurt van de school bevindt en waar de wind juist naar toe waaide. Ook de woning van den hoofdonderwijzer bleef gespaard. De inboedel werd echter ge heel een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. Wel staat het vast, dat de brand ontstaan is in een lokaal, waarin gisteravond een landbouw- cursus gegeven werd. Verzekering dekt de schade. FIETSER DOOR AUTO GEDOOD Toen Dinsdagavond omstreeks 5 uur de 47- jarige J. Roeters, wonende te Dorkwerd, per fiets terugkeerde van de werkverschaffing te Hoogkerk, werd hij bij 'fc oversteken van den Frieschen Straatweg aangereden door een auto, welke uit de richting Groningen kwam en bestuurd werd door iemand uit Buitenpost. De heer Roeters werd in een sloot geslingerd en was op slag dood. Het ongeval is gebeurd ter hoogte van café Van der Zwaag, waar 't uitzicht zeer slecht is. Weer twee ongelukken van ernstigen aard. Een doode en een ZAvaar gewonde. Op het Valeriusplein. Op het Valeriusplein is een ongeluk gebeurd, waarbij een 42-jarige vrouw is gedood. De vrouw, de weduwe HornRoos, wonende in de Frederikstraat, reed op haar fiets in de richting van het Lyceum, toen zij blijkbaar te iaat opmerkte, dat een montagewagen van de tram naderde. Toen de vrouw midden op den rijweg gekomen de auto zag, wilde zij weer terug. Zij weifelde. De bestuurder van de auto probeerde nog door krachtig remmen een on geluk te vermijden, doch het was reeds te laat. De vrouw werd gegrepen en kwam onder den wagen terecht. Een der wielen ging haar over het lichaam. In zorgwekkenden toestand werd het slachtoffer naar het Tesselschadezieken- huis gebracht, waar zij 's nachts is overleden. In de Kinkerstraat. Twee fietsers zijn Dinsdagavond ongeveer kwart over zes in de Kinkerstraat hoek Nas- saukade komen te vallen, doordat het voorwiel van het eene rijwiel in de step van het andere haakte. De wielrijder, die de aanrijding ver oorzaakte, kwam terecht onder den baanschui- ver van een tramwagen van lijn 17. Om hem te bevrijden moest de wagen worden opgevij zeld. Met een bekken fractuur is het slacht offer naar het O.L. Vrouwegasthuis vervoerd. De andere wielrijder werd niet gekwetst. De brandweer, die mede voor dit ongeval was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv. Ingez. Med.) Nu het kouder is, heb ik voor U een tweede kwaliteit Wales, afm. 20/30 2.50. Groot hitte- vermogen, zeer zuinige ver branding. Neemt U hiermede proef. U stookte nog nimmer zoo prettig en zuinig. OVERVEEN, Telef. 23517 en Telef. 22557. (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 786.8 mM. te Sarna. Laagste barometerstand 757.9 m.M. te Jan Mayen. en voorspelt: Krachtigen tot matigen Oostelijken wind. Afnemende bewolking. Weinig of geen neer slag. Temperatuur om het vriespunt des nachts. Overdag kouder. Uit het Buitenland Kouder en des nachts lichte vorst. De hooge drukking nam gisteren nog toe, maar neemt nu een weinig af op de Britsche Eil. en meer in N.-Scandinavië waar een deel van de depressie verscheen die gisteren over Finland lag. In verband met de belangrijke hooge drukking in Siberië zal deze depressie vermoedelijk de hooge drukking niet uit het Oostzeegebied verdrijven. Ofschoon de depres sie in het Zuidwesten afneemt, waaien nog krachtige tot stormachtige Oostelijke 'winden van Letland tot in het Kanaal en de koude luchtmassa uit Rusland begint zich aan de Oostgrens van Duitschland te vertoonen. In Noord-Scandinavië nam de vorst af, in het Westen viel dooi in. In Zuid-Scandinavië hield de strange vorst aan en in Finland nam de vorst toe, terwijl ook Zuid-Frankrijk, Zwitser land, Ierland en Schotland nog lichte vorst melden. Ierland heeft fraai onbewolkt weer. In de eerste dagen is daling van tempera tuur met lichte-vorst in den nacht -te wach ten. Barometer Stand van heden 769 m.M. Vorige stand 768 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 11 December: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 40 F. 35 F. 40 F. W. KUIPERS Zn., Opticiens ZIJLSTRAAT 97 HAARLEM. Leveranciers van ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 December. Ondertrouwd 11 December: W. C. Jongh en J. Hopman; J. M. Willemsen en A. Sigal; C. Face en J. K. Langkamp; C. Knegtmans en A. W. van Hartskamp; J. J. Cornelissen en Z. Visser. Getrouwd 11 December: H. J. van Bakkum en M. J. Derks; M. A. van der Linden en G. Kruithof; I. J. Jongsma en R. Franke; C. K. Hello en E. Poelman; D. A. van Weert en A. Wij nan ds. Bevallen 8 December: H. J. SanbergTel- man, d.; 10 December A. WagenaarRade maker, d. VEREENIGING VAN EIGENBOUWERS. Naar wij vernemen is in de besloten zit ting van de vergadering van onderaanne mers enzDinsdagavond in de Nijverheid ge houden. (zie het verslag elders in dit num mer) het besluit genomen tot oprichting van een vereeniging van eigenbouwers. Een voorloopig bestuur werd gekozen. 470e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 11 December 1935 Hooge Prijzen 100_ 4417 10469 17286 Prijzen van 30 117 550 651 1108 2192 2612 2740 2980 3444 3558 3727 4216 4276 4493 458S 4668 4685 4930 6096 6408 6478 6979 7056 76C6 7767 8350 8507 8825 8959 9339 9612 9761 9818 10051 10922 11030 11245 11287 11372 11670 11683 11955 12080 12282 12429 12476 12515 12674 12686 12705 12719.12838 13104 13244 13268 1331C 13492 13534 14296 15029 15337 15368 15592 157li 15765 15876 16045 16338 16393 16416 16621 1713b 17236 17335 17562 17931 18285 18346 18390 1854 18617 18720 18830 18889 18971 19012 19454 1985: 20010 20046 20263 20382 20552 20728 20766 2085& 20870 Verbeteringen: 2e klasse, 2e lijst: 4352 m. z. 4355; 16459 m. z. 16409. De werkloozen. Over de wachtweken na een werkperiode. Men schrijft ons van de zijde der Haar lemsche vakbeweging: Den laatsten tijd is er bij den Gemeente lijken Dienst der Werkloosheidsbestrijding en bij den Dienst van Maatschappelijk Hulp betoon een wijziging te constateeren in de berekening van den wachttijd indien de werkloosheid zich. na een korte periode van werk, herhaalt. Voorheen moest dan de werklooze als hij langer dan 6 weken ge werkt had één wachtweek doormaken, hij ontving dus op het einde der tweede week weer steun. Later werd de regeling scherper en werd al reeds bij een kortere werkperiode dan zes weken een wachtweek vastgesteld, of bij één of enkele weken werkenn één of meer wachtdagen. Voor de niet ingewijden in de steun regeling zij hier medegedeeld, dat wachtweek of wachtdagen beteekent de "eriode waarover geen enkele ondersteuning wordt gegeven. Sinds korten tijd is ook in deze regeling weer een verscherping toegepast, waarover onder de werkloozen nogal eenige ontstem ming is ontstaan. Het komt nu meermalen voor, dat een werklooze bij herhaalde aan melding vier of zes wachtweken moet door maken. Dit acht men niet juist. Somtijds heeft de betrokken arbeider een langen tijd van werkloosheid doorgemaakt, in welk tijd perk veelal schulden ontstaan bij leveran ciers. enz. Dit laatste mag men niet juist achten, als men nagaat, dat er met een zeer laag bedrag aan ondersteuning moet worden rondgekomen, dan is. het allicht te begrij pen. Indien er dan op een gegeven moment werk wordt verkregen, dan beteekent dit dat eerst alles in het werk wordt gesteld om de schulden af te betalen en daarna gaat men over tot het allernoodzakelijkste te koopen. omdat ook in de linnenkast groote gapingen zijn ontstaan. Dit zelfde geldt ook voor het schoeisel enz. Er blijft dus in de werkperiode, aannemen de dat deze 8 a 10 weken duurt, niets over om op zijde te leggen, terwijl dit toch moet geschieden om de wachtperiode door te kunnen maken van een week, maar als men dan wachtperiode gaat vaststellen van vier en zes weken, zoodat de werklooze pas na 5 of 7 weken steun ontvangt, dan wordt als gevolg van de werkperiode de armoede mis schien verergerd. Bovendien wordt door een dergelijken maatregel de wil om te gaan wer ken niet bevorderd. Wij hebben ons gewend tot den directeur van den Gem. Dienst der Werkloosheidsbe strijding om nadere inlichtingen. Zij vond daartoe evenwel geen aanleiding, daar hij meent dat klagers zich allereerst tot zijn dienst moeten wenden, opdat ieder geval op zich zelf bekeken kan worden. CHR. HISTORISCHE UNIE. Dinsdagavond 10 December hield de afdee ling Haarlem (centrum) van de Christelijk Historische Unie een propaganda-ledenver- gadering in het Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht. De dames mevr. A. AlphenaarBoxs, mevr. Nelie de BockVerdel en de heer O. van de Klashorst verleenden hun belanglooze mede werking, door een schitterende uitvoering van twee belangrijke muzieknummers voor viool, cello en piano, n.l. het tweede trio van Beethoven en de „Novelette" van Niels Gade. De voorzitter, wethouder W. Roodenburg, gaf in zijn openingswoord een terugziende be schouwing over de Raadsverkiezingen en wat daarmee in verband staat. De heer Johs. Vis ser sprak over: „Wat is goede propaganda?" De voorzitter vertolkte daarna een geluk- wensch, die de Haarlemsche afdeelingen aan den heer Visser en diens echtgenoote wilden brengen, met het 12>/2-jarig Raadslidmaat schap van den heer Visser. De voorzitter ver heugde zich er over, dat hij dezen gelukwensch vergezeld kon doen gaan van een fraai ge schenk, een divan- en tafelkleed. De heer Visser dankte mede namens zijn vrouw voor dit op hoogen prijs gestelde bewijs van waar deering. Men bleef daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen, tot met den zang van de Wilhelmuscou pletten 1 en 6, de goedgeslaagde vergadering werd gesloten AANRANDERS TE MAL ANG GEARRESTEERD MALANG, 10 Dec. (Aneta). De politie te Malang arresteerde gisteravond na berooving van een Europeesche dame een drietal vluch tende Inlanders. Men vermoedt dat hiermede de schuldigen van talrijke aanrandingen en beroovingen, in den laatsten tijd te Malang gepleegd, zijn gearresteerd. NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De leden der afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging wordt Vrijdag 13 December a.s. een lezing avond met lichtbeelden aangeboden. Eerst wordt een serie lantaarnplaatjes ver toond van mooie planten, opgenomen door den heer G. van de Polder, toegelicht door den heer G. A. van Schaik. Daarna geeft Dr. J. F. Steenhuis een inleiding tot een bezoek aan Teyler-Museum, in het komende voor jaar door de afdeeling te brengen. Tenslotte doet de heer C. Sipkes plantkundige mede- deelingen. AUTOBOTSING BIJ DE PIETER KIESBRUG Dinsdagavond negen uur had nabij de Pie- têr Kiesbrug een botsing plaats tusschen twee auto's doordat de chauffeur van één dei- auto's. met vrij groote snelheid rijdende, geen voorrang verleende aan het verkeer van rechts. De auto's werden aan de voorzijde zóó ernstig beschadigd, dat ze moesten worden weggesleept. De chauffeur T.tegen wien proces verbaal werd opgemaakt, klaagde over duize ligheid en zijn passagier, de 26-jarige heer B. te Haarlem kreeg een wond boven het rech teroog, die door een lid van den Ongevallen- dienst verbonden werd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Handschoenen en ceinturen Politiebureau Smedestraat; Actetasch met schoolboeken, Poiitiebur. Smedestraat; Das, Heistek. Wester gracht 85; Handbeschermer, Heesemans. Pladellastraat 38; kist, inh. kool, v. d. Weide Donkere Spaarne 46; Kam, Poiitiebur. Sme destraat; Polis van Vesta. Veneman, Nassau- laan 44; portemonnaie, pol. bur., Smedestraat, Rijwiel plaatje, Freanzel, Laurierstraat 49, idem, Martens, Reitzstraat 9; idem, Sanderse, Busken Huetstraat 7; Regenpijpen, Vos, M. van Heemskerkstraat 2 rood; idem, Pater, Kloosterstraat 105; Hondenriem met penning, Inneke, Fr. Halsstraat 46; Tasch, Winbibst, Ruiterweg 15; dekzeil, Name, Stalpaert, v. d. WlêTënstraat 36. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1885. 11 December Uit de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De heer Corver Hooft verdedigde het verbod van vélocipède-rijden in ge meenten, maar wenschte gelijkheid van bevoegdheid voor gemeentebesturen. De Minister Heemskerk beloofde bin nen zijn ressort een onderzoek te doen •raar het afkoopen van vervolging met fooien en wenscht, als voorstander van gemeentelijke zelfstandigheid, de rege ling van collecten en vélocipède-rijden aan de gemeenten over te laten. UIT DE PERS. „De Beul", de N. S. B. en het anti-semitisme. In het Algemeen Handelsblad (lib.) en De Telegraaf (neutr.) lezen wij commentaar op de dezer dagen door Ds. van Duyl uitgesproken rede ter gelegenheid van de protestvergadering tegen het tooneel- stuk De Beul, welke vergadering door de N. S. B. te Amsterdam was belegd. Volgens de verslagen constateerde Ds. van Duyl, „tot zijn vreugde toen hij het stuk bijwoonde, dat de vrouw die op het tooneel zulk een afgrijselijk obscene dans uitvoerde, een niet-arische was. Dit was een fout in de regie, want deze vrouw moest een blonde Germaansche zijn. Blijkbaar en gelukkig is er geen arische vrouw te vinden geweest, die zich voor dezen schandelijken dans wilde leenen". (Stormachtig applaus). Het Alg. Handelsblad merkt daarover het volgende op: „Wat het niet-arische van een danseres in een stuk te maken heeft met een protest tegen het stuk zelf op grond van godslasterlijke en communistische invloeden welke de protestee- rende vergadering daarin ziet, zal niet ieder duidelijk zijn. Tenzij men natuurlijk moet aannemen, dat de beide sprekers de door het stuk gewekte vex-ontwaardiging, behalve voor een partijpolitiek doel (Strijdt mee in de N. S. B.riep het pamflet dat tot bezoek aan de vergadering opwekte), ook voor antisemitische propaganda wilden gebruiken. Weliswaar is het anti-semitisme geen programmapunt en geen beginselpunt dezer beweging. Maar gaandeweg komen sommige harer volgelingen ook in dit opzicht in het vaarwater van de voortrekkers uit het oosten. De leerling maakt blijkbaar vorderingen. Nog een wijle, en Ju lius Streicher, die in zijn „Stürmer" tot dus ver zijn hooge goedkeuring aan ir. Musserfc en wat hij diens „Judenschwindel" noemt heeft onthouden, zal wellicht hoop kunnen gaan koesteren". De Telegraaf betreurt dat dergelijke woorden in Amsterdam een langdurig applaus kunnen uitlokken. Het blad gaat dan verdfer: „De Beul" is geen Joodsch stuk. De schrij ver is een Zweed en de tooneeldirecteur, die het ter kwader ure te Amsterdam op de plan ken bracht, is evenmin een Jood. Wij hebben hier te doen met een product der communis- tisch-socialistische beschaving. Indien de heer Van Duyl dit hadde geconstateerd, dan zou hij de politieke belangen, die hij dient, op vol doende wijze hebben behartigd. Dat deed hij niet, maar hij haalde er op zeer gewrongexa wijze het anti-semitisme bij en wat het ergste is, het publiek verklaarde zich met hem soli dair. De dansen, die de heer Van Duyl heeft ge laakt, hebben inderdaad met werkelijke dans kunst weinig te maken. Zij waren eer een ca- ricatuur, dan een goede uitbeelding van de lichtzinnigheid, die zij moesten voorstellen. De dansscène was het eenige tooneel waarop de hand van de Overheid drukte en dat bin nen zekere perken werd gehouden. Zij was zelfs van een weldadig provincialisme. Wat heeft het er in vredesnaam mee te maken of de danseres zwart of blond was? De heer Van Duyl weet zoo goed als wij, dat het zuiver van toevallige omstandigheden afhing, wie dezen dans zou uitvoeren. Het is verwerpelijke de magogie indien hij het doet voorkomen, dat alleen een Jodin dezen dans wilde dansen. Op die manier kan men, evenals dat in Duitsch land is gebeurd, de Joden aansprakelijk stel len voor alles wat er in deze wereld slecht is. Hebben onze nationaal-socialisten dan niets uit het Duitsche voorbeeld geleerd; hebben zij niet gelezen dat Hitier de dwaze anti-Semi tische maatregelen, die hij neemt, verdedigt met een beroep op de anti-semitische gezind heid der bevolking, een gezindheid, die hij zelf heeft aangekweekt en die zijn aanhangers nóg verder aankweeken? De N.S.B. verklaart een partij te zijn, die aanknoopt aan onze tradities. Welnu, laat ds. Van Duyl dan nalezen hoe sterk de geest der oude Amsterdamsche regenten doortrokken was met humanitaire beginselen. Het anti semitisme, dat zich niet afvraagt of een per soon goed of slecht is, maar dat hem veroor deelt uitsluitend omdat hij tot een bepaald ras behoort, is een terugval in de barbaarsch- heid. Het is het instinct van den oermensch, die iederèn vreemdeling vermoordde. Indien er Iets in het tegenwoordige Duitschland is, dat wij niet mogen overnemen, dan is het: het anti-semitisme, dat ons als natie zou óe- classeeren. Nog afgezien van den vloed van ellende, die het over een onnoemelijk aantal onschuldigen heeft gebracht. Indien ds. Van Duyl gelooft aan een rechtvaardigheid in dit ondermaansche, dan zal hij aflaten van de misdadige lichtzinnigheden, waaraan hij zich Zaterdagavond heeft schuldig gemaakt, en die in een rechtvaardig wereldbestel zich te gen hem moeten keeren".

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2