De Loterij door Alie Eeuwen De Britsch-Fransche voorstellen thans opgesteld. DIOPHA Dessie, stad van leed en ellende. HOE THIJS IJS HET ZEEPALEIS VEROVERDE WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 H A 'A R E E M'S DS'GBEAD 4 BUITENLAND Rome en Addis Abeba reeds op de hoogte? door Henry A. Th. Lesfurgeon. Eden doel er mededeelingen over in het Lagerhuis. De Fransche premier Lav^l heeft gistermiddag een onderhoud van 40 minuten gehad met den Britschen gezant Clerk en den Britschen onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken Vansittart. Na afloop is officieel medegedeeld, dat de voorstellen tot vreedzame regeling van het Itali- aansch-Abessynische conflict, welke door Laval en Hoare zijn opgesteld, nog in den afgeloopen nacht naar Rome en Addis Abeba doorgezonden zouden worden. De vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland in deze hoofdsteden zullen de regeeringen op de hoogte stellen. Het definitieve ac- coord,, dat thans is tot stand gekomen, is, naar Reuter meldt, voor de Engel- sche regeering bevredigend. Bij het verlaten van den Quai d'Orsay ver klaarde Vansittard, dat verdere be sprekingen met Laval niet meer noodig zijn en dat de Fransch-Engelsche besprekingen, ook volgens zijn mee ning, met een accoord zijn besloten. Baldwin verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat het voorbarig zou zijn, thans reeds een verklaring over den inhoud der voorstellen af te leggen. Attlee, leider der Labour-oppositie, vroeg daarop, of de voorstellen zooals de Britsche minister van buitenlandsche Sir Samuel Hoare ze had goedgekeurd, overeenkwamen met de mededeelingen, die daaromtrent in de Engel- sche en in de buitenlandsche pers waren ge publiceerd. Baldwin antwoordde, dat hij de persberich ten niet zelf had onderzocht en dat hij het ten zeerste betreurde, dat er, waarschijnlijk in Frankrijk, iets was doorgelekt, waardoor de indiscreties in de pers mogelijk waren, die een delicate aangelegenheid nog zeer veel moeilijker en delicater hadden gemaakt. Hij meende echter te kunnen zeggen dat er tus- schen de publicaties en den werkelijken in houd der voorstellen groote verschillen op belangrijke punten bestaan. Op het verzoek van Attlee, om het Lagerhuis mededeelingen te doen, nu het gevaar bestond, dat er nog meer bijzonderheden zouden uitlekken, wilde Baldwin niet ingaan. Hij zegde echter toe, het Parlement volledig in te lichten op het oögenblik, dat definitieve overeenstemming bereikt was en de voorstellen aan de betrok ken partijen waren overhandigd. Op de vragen van den afgevaardigde Sin clair antwoordde Baldwin, dat hij het als natuurlijk beschouwde, dat de voorstellen slechts aanvaard konden worden indien de drie betrokken partijen, n.l. de Volkenbond, Italië en Abessynië er alle accoord mee gingen. Ondanks de verklaring van Baldwin drong Labour later opnieuw aan op het houden van een debat over het Oost-Afrikaansche con flict. Tenslotte heeft Eden, de minister voor Vol kenbondsaangelegenheden, het woord geno men. Hij zeide onder meer, -dat eenige niet on belangrijke misverstanden bestonden ten aan zien der besprekingen te Parijs. Indien de grondslag voor eventueele onderhandelingen, die te Parijs is uitgewerkt, zou worden aan vaard door de instanties, die in de eerste plaats belang bij de kwestie hebben, dan zou dit nog slechts de eerste stap op den weg naar overeenstemming zijn. De voornaamste beginselen, waarop de be middelingsvoorstellen steunen, zijn de volgen de: 1. Een gebiedsrr.il, die beide partijen zekere voordeden biedt; 2. Volkenbondssteun voor Abessynië ter bevordering van de ontwikkeling in sociaal, economisch en administratief opzicht; 3. Bijzondere faciliteiten voor Ita- liaansche kolonisten en Italiaansche ondernemingen, juist in verband met de economische ontwikkeling. Eden besprak verder de verschillende pers berichten over den stand van zaken en zeide dat sommige daarvan op belangrijke punten onnauwkeurig zijn en andere voï tegenspraak zijn. Een onmiddellijke publicatie der voor stellen zou hun mislukking zeker maken. Tot publicatie kan eerst worden overgegaan, wan neer de bevoegde Volkenbondsorganen de voorstellen hebben overwogen en een besluit hebben genomen. Tenslotte verklaarde Eden: „De voorstellen van Parijs vormen niet het standpunt der Britsche of Fransche regeering. Zij zijn veeleer een initiatief, dat de partijen in staat wil stel len, bijeen te komen. Dat is het eenige doel der voorstellen". Eden zeide. dat hij zich Woensdag naar Genève zou begeven, omdat de politiek der Britsche regeering blijft steunen op het lidmaatschap van den Volkenbond. Spanje. Leider der agrarische partij kabinetsformateur. Nadat de president der Spaansche republiek den afgetreden minister-president Chapaprie- ta had verzocht, een nieuwe regeering te vor men die bereid zou zijn, de tegenwoordige economische politiek voor te zetten, en Cha- paprieta dit verzoek heeft afgewezen, heeft de president gisteravond den minister van bui tenlandsche zaken in het afgetreden kabinet en leider der agrarische partij. Martinez de Velasco, verzocht, zich met de kabinetsvor ming te willen belasten. De strijd in Abessynië. Guerilla aan het Noordelijk front. Moeilijkheden bij de voedselvoorziening. ASMARA, 10 Dec. (Reuter-AN.P.). Ter wijl maarschalk Badoglio, die teruggekeerd is van een inspectietocht langs het geheele front in het noorden, de laatste hand legt aan de voorbereidingen voor een groot offensief, waarmede hij een beslissing wenscht te berei ken, duurt de guerilla aan het front in Tigre voort. In verband met de moeilijkheden in de voedselvoorziening, die bestaan voor de Abes- synische troepen, is door den Negus een kwartiermeester-generaal benoemd, die tot taak heeft, een intendance te organiseeren. Volgens hier ontvangen berichten bestaan de moeilijkheden vooral in de streken, waar gedurende langen tijd zich groote Abessyni- sche troepenafdeelingen bevinden. Hier kan de streek zelf niet meer in de behoeften van het leger voorzien. Daarentegen is er in het westen van Abessynië, waar zich weinig soldaten bevinden, overvloed aan levensmid delen. Hoewel in mindere mate is het vraagstuk der voedselvoorziening ook voor de Italiaan sche troepen van belang. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Asmara verneemt, dat maarschalk Badoglio een coördinatie van de intendancediensten tot stad wil brengen, al vorens hij tot een groot offensief overgaat. Briefcensuur te Addi Abeba. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Addis Abeba meldt, dat de vreemdelingen in de Abessynische hoofdstad ontstemd zijn door een r.ieuw regeeringsdecreet. volgens hetwelk alle inkomende of uitgaande brieven door de censuur worden geopend. Men maakte den geheelen dag queue voor het postkantoor om- de Europeesche post in onvangst te nemen, die gisteravond was aangekomen. Desniette min was men te vijf uur in den middag nog niet in het bezit van zijn post. De Britsche onderdanen zijn voornemens bij den keizer tegen den nieuwen maatregel te protestee- ien. AMERIKAANSCH UITGEVER VERMOORD MINNEAPOLIS, 10 December (Reuter) De dagblad-uitgever Walter Migett is door twee onbekende daders doodgeschoten. Men vond zijn lijk achter zijn huis bij zijn auto liggen. Men vermoedt dat het hier een moord met politieke beweegredenen betreft. INTERNAT. GEDEP. ONDER No. 743M NATION. DEPONEERING No. «1060 (Adv. Ingez. Med.) Groote moed van dokters en verplegers. Van onzen correspondent Stuart Emeny). DESSIE Dinsdag. Gisteravond luisterde ik in mijn tent naar de radio. Een Italiaansch spreker sprak van Asmara uit over de deugden der Italiaansche cultuur. De stad Dessie die vandaag in rouw is over de slachtoffers der hevige Italiaansche lucht aanvallen, welke de vorige week zijn uitge voerd, biedt een scherp contrast met de radio voordracht van den Italiaan. Deze „stad van geluk" dit is de letterlijke vertaling van „Dessie" is veranderd in een stad van leed. Verminkte lichamen van man nen en vrouwen, verbrand door de Italiaan sche brandbommen, worden in groote aantal len uit de huizen gedragen en door vrienden begraven. Een aangrijpend schouwspel! Deze primitieve Abessynische bevolking, die tot voor kort nauwelijks wist van het bestaan van vliegtuigen, heeft thans de dooden te begra ven, welke het vreeselijke luohtwapen heeft ge- eischt. Men heeft hier groote bewondering voor den moed van dokters en verplegers. Hoewel bij den laatsten luchtaanval vijf-en-dertig Italiaansche vliegtuigen boven de stad vlo gen, bleven alle artsen op hun post. Te Dessie waardeert men dit te meer, waar de bevolking van meening is, dat de Italianen een speciale voorliefde hebben voor het bombardeeren van lazaretten en hospitaals. (Auteursrecht News ChronicleA. N. P.) Hoogverraadproces in Tsjecho- Slowakije begonnen. Twintig Duitschers voor het gerecht. PRAAG, 10 December (Reuter). Heden is voor de rechtbank te Moravska Ostrava het proces begonnen tegen prof. dr. Patscheider en 19 anderen, beschuldigd van hoogverraad. De beschuldigden zijn Duitschers. Hun wordt ten laste gelegd plannen te hebben beraamd die moesten leiden tot het in het leven roepen van een Duitschen staat, die Bohemen, Mora- vië, Silezië en Oostenrijk zou omvatten. Men vermoedt, dat de organisatie financieel werd gesteund door het buitenland. Het pro ces zal naar alle waarschijnlijkheid een maand duren. MIJNGASONTPLOFFING EISCHT VIJF DOODEN CEAL HURST (Alberta) 10 December (Reu ter). In een mijn te Lethvridge is een mijngas-ontploffing ontstaan. Vijf mijnwer kers werden gedood, drie gewond en 11 wer den bedolven. Het reddingswerk is in vollen gang. NIEUWE RICHTLIJNEN STEUNVERLEENING IN INDIë BATAVIA, 10 Dec. (Anet). De nieuwe richtlijnen inzake steunverleening (namelijk dat steunbehoevenden, die geen relaties in In- dië hebben, dienen te worden teruggezonden naar Europa) zullen op de aanstaande jaar vergadering van het Centraal Steuncomité van 18 December worden besproken. De oorsprong van het woord „loterij". Over den oorsprong reeds van het woord „loterij" („loterie" Fransch; „Lotterei" Duitsch: „lottery" Engelsch) zijn de taalgeleerden heb niet eens. Voor den een komt het van het Germaansche woord „haults" of net angel- saksische „hlot" of „lot" hetgeen bij de Gal liërs een geldstuk was en tevens een klein ge wicht. Anderen beweren, dat de oorsprong var het woord het Italiaansche „lc*to" was of het Spaansche „lotteria". Derden meenen dat „loterij" van het Keltisch-bretonsche „loc" komt hetwelk deel (portion zoowel als par- tage) be teekent. De Romcinsche loterij. Hoe het zij, het staat vast dat de oude Ro meinen zijn begonnen met de eigenlijke lote rijen. De geheimschrijver van keizer Hadrla- nus, Gajus Suetonius, de auteur van „De viris illustribus" (geb. 80 n. C.) maakt er in zijn kronieken melding van, hoe tijdens de „Saturnalen" (het feest dat van 17 tot 19 De cember duurde) loterijen werden gehouden, niet voor geld maar voor geschenken. Augus tus, later Nero en Heliogabalus (Varius Avitus Bassianus) namen er persoonlijk ijve rig aan deel en de geschiedschrijver verhaalt o.a., hoe Augustus zich bijzonder verheug.i toonde, toen hij een lot vanzes kippen eieren trok. Deze loterijen hadden alleen tij dens het bovengenoemde volksfeest plaats, maar het succes was zóó groot, dat weldra, bij wijze van gezelschapsspel de „apophoreta", een dagelij ksche loterij werd ingevoerd. De keizer liet een aantal wastafeltjes met een num mer er op vervaardigen, liet die aan zijn favo rieten uitdeelen en wanneer men zich aan een feestmaal vereenigde, dan werden de loten getrokken en de geschenken, edelgesteenten, kostbare kleeren, kunstvoorwerpen, slaven, dieren uitgereikt. Nero ging nog wat verder: een schip, een eiland, een stuk grond, een pa leis,, tien goudstukken ofeen stokje om op te leunen, een voetbadje, een stoel, een sleutel, tien vliegenEn waar de pret, wanneer Nero de ontdane gezichten van de teleurgestelden zag, nog niet groot genoeg was, verzon hij nieuwe, nog potsierlijker lo ten: eenongeschilderd schilderij, een doo- de hond, een zak vel ratten etc. De oudste loterijen. Eeuwen lang na de ineenstorting van het Romeinsche rijk hoort men nergens meer van een loterij. Het in pl.m. 947 (van onze jaar telling) uitgevonden Chineesche spel Hua- Hoey, dat met zes en dertig dierenfiguren en even zooveel kaarten, voorstellend bonzen, generaals en voorname dames, werd ge speeld, komt wel veel overeen met onze lo terij, maar er is hierbij toch een zekere behendigheid en niet louter geluk noodig. Ir de XVe eeuw zien we, hoe de Florentijnsche kooplui, wanneer ze een voorraad min of meer verouderde of soms bedorven koop waar hadden, opruiming hielden door mid del van een loterij. Maar waar er gevallen van misbruik werden gesignaleerd daar ver bood de overheid al heel spoedig deze wijze van handel-drijven om in 1430 zelf een groote loterij te organiseeren. In weinige jaren voer den ook andere landen en steden een loterij in, eerst Gent, Brugge, Mechelen (ten bate van Sint-Georges-gilde en den bouw van de H. Pieters-kerk) daarna ook talrijke Fransche Engelsche, Nederlandsche, Spaansche en Duitsche steden. Christophe de Longueil (Longolius) zegt, dat in het begin van de XVe eeuw nagenoeg alle Europeesche landen een loterij hadden inge voerd. De loterij in Nederland. Dat onze voorvaderen er al héél vlug bij wa ren om de Florentijnen na te bootsen blijkt wel uit het feit, dat reeds in 1444 in Utrecht een eerste stedelijke loterij werd georgani seerd, welke zoo'n gunstig resultaat opleverde, dat in 1449 Amsterdam het voorbeeld volg de om gelden bijeen te krijgen voor den bouw van den toren der Oude Kerk. Middelburg volgt in 1454 met een loterij voor het Sint- Joris-gilde. Nog voor het begin van de zes tiende eeuw (in 1492) herhaalt Amsterdam nog eens het spelletje, ditmaal ten bate van het krankzinnigenhuis aldaar, het vergroo- ten van 't Dolhuys. Ook Haarlem liet zich niet onbetuigd en in 1606, met het doel een oude-mannenhuis te stichten schrijft het gemeentebestuur een plaatselijke loterij uit, welke al spoedig tot het gewenschte resul taat leidt. De speelwoede had zich nu een maal van de Nederlanders meester gemaakt (fortuna multis dat nimus satis nulli) en na genoeg alle steden, de een na de ander, schre ven een loterij uit. Was Utrecht aanvankelijk begonnen met een lijfrente van 100 pond als prijs, al spoedig zag men er een voordeel in om ook stedelijke ambten te verloten: de bediening van wijn roeier. in 1446. in 1454 die van erfhuismeester, in 1464 het ambt van schepenbode. welke func tie men met het consent van de overheid ook kon laten waarnemen. Ook voor geestelijke gestichten, voor den bouw van kerken, voor schuttersgilden, rederijkerskamers en dergelij ke corporatiën werd de loterij te baat geno men. In 1518 kwamen te Bergen-op-Zoom onder de prijzen zelfs aflaten voor. In 1596 organiseerde de stad Leiden een loterij voor de inrichting van een pest- en dolhuis. Om vreemdelingen te trekken, die er aan zouden deelnemen werd een „landjuweel, wedstrijd van rederijkerskamers" gegeven. Vermelden we nog, dat de hier boven genoemde Haar- lemsche loterij (die van 1606) op touw was gezet door de Haarlemsche kamer der „Pelli- kanisten". In Den Haag hadden in 1560 1561 en 1580 de Kloveniersgilden octrooien voor de loterij verkregen, die zij in 1603 aan de „meesters van de arme weezen" en de „postmeesters" overdeden. Toen de predikan ten er zich mede gingen bemoeien werden er bijna geen loterijen meer gehouden en pas in 't laatst der 17de eeuw kwamen ze weer in trek. In 1695 en 1696 hielden 24 steden haar loterijen. Naast deze instellingen, welke dan toch ten doel hadden openbare werken van algemeen erkend nut te steunen, ontstonden al spoedig ook particuliere loterijen, met het doel om vaste goederen te gelde te maken. Zoo vinden we in 1694 gewag gemaakt van de z.g. „loterij van Giessenburg". Het plan ging uit van Gijsbert Johan van Hardenbroek. heer van Hindersteyn, lid der Staten van Utrecht, die het goed, hem door zijn vrouw Anna Maria van Marlot aangebracht, wenschte te verkoo- pen. De trekking der loterij had plaats in Augustus 1695 en de hoofdprijs werd getrokken door' twee Amsterdamsche ingezetenen, Hille- tje Santvoort, getrouwd met den bakker op den hoek van 't Hoedemakerspad en Pieter Janz. Molenaar. In het begin der 18e eeuw pas besloten de Staten-Gene ra al om de loterijen voor de schat kist te benutten en in 1709 had de eerste z.g. Generaliteits-loterij plaats, die echter meer loterij-leening was. Op advies van den finan cier Willem Kersseboom werd van het systeem loterij-leening afgezien en „klassen-loterij" ingevoerd; de tweede van dien aard. in 1728 gehouden, kwam vrijwel overeen met de te genwoordige Staats-loterij. Ondertusschen behalve dan door de predikanten bestond er niet het minste verbod om onderlinge lote- rijtjes te organiseeren. In de 17de eeuw was in de hoogste kringen kaarten en onderling loterij tjes houden het meest geliefde tijdverdrijf. Willem III, de Ko ning-stadhouder was een van de verwoedste spelers. Maar in de XVme eeuw bereikte de loterij- en kaart-hartstocht het hoogtepunt, zoodat Jacob Campo Weyerman in 1722 in den Amsterdamschen Hermes kon schrijven: „Kaert of dobbelsteen is een van 't mensch- doms alderongeneeselijkste kwalen". Men zal zich herinneren hoe ongeveer terzelfder tijd John Law vele slachtoffers maakte met zijn Mississippi-zwendel, een speculatie, waaraan hij ook den vorm van een loterij had gegeven. De spelers kwamen bijeen in het koffiehuis „Quincampoix" in de Kalversbraat te Am sterdam, twee huizen rechts van den Dam. Hoe aardig nu nog heeft Pieter Langen- dijk den spot gedreven in zijn blijspel Quin campoix en Arlequin Actionnist met de onge lukkige spelers die hun aandeelen, gestegen tot 4000 pet. plotseling waardeloos bevonden! De loterij in Frankrijk. Maar ook in andere landen, waar de lote rijen toen nog maar heel gebrekkig, zonder de minste garantie waren georganiseerd, telde men talrijke gedupeerden. Reeds onder Philips II sloeg de regeering munt uit de dobbelzucht der menigte. In 1565 stelde de Florentijn Johan de Sapta Gruce een loterij-plan voor, groot drie millioen, t.w. 1.500.000 loten van 2 gulden. De loterij mislukte jammerlijk en de Santa Cruce deed afstand van zijn plan aan Gerard Grammaye. Het eerste land in Europa waar de loterij be hoorlijk werd georganiseerd met de noodige ga rantie, was Frankrijk en wel in 1539 bij het Edict van Chateaurand. In een eigenhandig ge schreven stuk verleent Frangois I aan een ze keren Jean Laurent loterijen te organiseeren waarvoor hij eerst het bedrag aan prijzen bij den schatmeester moet deponeeren, terwijl hij bovendien voor elke emissie twee duizend pon den aan den koning moet geven. „Terwijl mijn onderdanen zich bezig houden met de loterij", zoo schrijft Frangois I, „vergeten ze te vloeken, elkaar af te ranselen en godslasterlijke taal uit te slaan." In 1564 nam de prins van Navarra (de toekomstige Henri IV) deel aan de „Blan- que" (d. i. het oud Fransche woord voor loterij) van Saint-Germain l'Auxerrois en enkele ja ren nadien, in 1572 organiseerde Louis de Gonzague een „blanque" van 1000 zilverstuk ken voor de zestig armste en zedigste meiskes van de Berry, het land van Bourbon en Pi- cardië waar hij bezittingen had. In het zelfde jaar (20 October) schrijft Parijs, met goed keuring van den Koning een loterij uit, geor ganiseerd en gewaarborgd door een koopman uit Lyon, Nardy, met 72 prijzen elk van 10.000 pond voor den bouw van een stadhuis. De geschiedenis van de loterijen in Frankrijk is zoo vol tragische, zoowel als hoogst komi sche gebeurtenissen dat we hier later nog op terugkomen. We willen eerst eens naar enkele andere landen kijken. HILVERSUM I. 1875 M- 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram. pl. en Orkestconcert. 2.00 —3.00 Handwerkcursus. 3.15 Gram. pl. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus v. d. Jeugd. 5.30 Hart- velt-Trio. 6.30 Causerie. 7.00 Berichten, Repor tage, Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelcon cert. 9.00 Voordracht. 9.30 Chr. Mandolineclub „Apollo" (Om 10.00 Berichten en Verslag schaakmatch). 10.4512.00 Gram. pl. HILVERSUM II, 301 M. AVRÓ-uitzending. 5.30 VPRO. 8.00 Gram. pl. 9.00 Kookpraatje. 9.05 Tonny Steemers' orkest. 10.00 Morgenwijding. Ge wijde muziek. 10.30 Vervolg van 9.05. 11.00 Voordracht. 11.30 Gram. pl. 12.15 De Octopho- nikers. 1.15 Omroeporkest. 2.15 Voor de Vrouw. 2.45 Gram. pl. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gram. pl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gram. pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Cause rie. 6.00 Gram, pl. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Cembalo-recital. 7.30 En gelsche les. 8.00 Berichten. 8.05 Concertgebouw orkest. Toonkunstkoor en solisten. 9.30 Hoor spel. 9.45 Omroeporkest mmv. solisten. 11.00 Berichten. 11.1012.00 Populair concert. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Populair con cert. 1.20—2.20 Gram. pl. 3.20 Vesper. 4.10 Lezing. 4.30 Gram. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Berichten. 6.50 Schütz-con- cert. 7.15 Spaansche les. 7.50 Lezing. 8.20 Tenor en harp. 8.50 Gevar. programma. 9.50 Berichten. 10.20 Kerkdienstè. 10.40 BBC-orkest mmv. soliste. 11.3512.20 Dansmuziek RADIO PARIS. 1648 M. 7.20 en 8.40 Gram. pl. 11.20 dito. 12.35 Om roeporkest. 5.20 Hoorspel. 9.05 Nat. orkest. 11.05 Dansmuziek. 11.3512.35 Populair con cert KEI LEN, 456 M. 5.50 Concert. 6.30 Kwintetconcert. 11.20 Or kestconcert. 1.35 Gram. pl. 3.20 Viool- en piano. 4.20 Kleinorkest, koor en solisten. 6.20 Rijkspartijdag der Vrijdag. 10.05—11.20 Po pulair concert. BRT SSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram. pl. 12 50 Salon-orkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gram. pl. 6.20 Zang en piano. 7.35 Gram. pl. 8 20 Sympohnieconcert. 9.20 Cabaretliedjes 10.3011.20 Gram. pl. 484 M.. 12.20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest. 1 50—2.20 Gram. pl. 5.20 Salon-orkest,. 6.50 Hoorn- en pianorecital 7.35 Gram. pl. 8.20 Sa lonorkest en cabaret. 10.3011.20 Gram. pl. y>, -rr «^SENDER. 1„ M. 7.30 Cultureel programma. 8.20 Verst. Om roeporkest. 9.20 Berichten. 9.50 Concert. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Dansmuziek Vliegtuig na noodlanding in brand gevlogen. Inzittenden hadden bijtijds het toestel verlaten. Een Fransch verkeersvliegtuig van het traject Marseille—Parijs heeft naar Reuter uit Parijs meldt, een noodlanding moeten ma ken bij Auxerre. De steward werd gewond Toen de inzittenden het toestel verlaten had den brak plotseling brand uit en werd het vliegtuig volkomen vernield. SNEEUWVAL IN NOORD-ITALIë MILAAN. 10 December (Reuter) De koude in Noorri-Italic neemt toe. In het Icrivia-dal staat de thermometer 8 tot 10 graden onder nul, in Lombardije en Piemonte 5 tot 6 gr. onder nul. In Milaan sneeuwt het sinds van nacht. en de sneeuw ligt reeds eenige cM. hoog, zoodat druk geruimd moet worden. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. ten! Thijs is vastbesloten zijn best te doen en den zeemeerman eens geducht de les te lezen, als hij hem tegenkomt. Maar waar is die boosdoener te vinden en hoe zal hij bij hem kunnen komen? Dat zijn dingen, die Thijs aan het peinzen brengen. Maar plotseling wordt zijn peinzerij verstoord door iets vreemds. Thijs was al peinzende op het strand aangekomen en daar in de verte ziet hij opeens een groot donker voorwerp op het strand. Neen, een schip is het niet. Als Thijs dichterbij gekomen is, ziet hij tot zijn verbazing, dat het zwarte voor werp een walvisch is, die op het strand is aangespoeld

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6