Afbetaling en Afbetalingsbedrijf. WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 HAARLE M'S DAGBEAD 3 Het ontwerp tot wettelijke regeling Bij Koninklijke Boodschap van 6 Juni 1934, diende de Minister van Justitie bij de Tweede Kamer een Ontwerp van wet in tot regeling van koop en verkoop op afbetaling en eenige regelen nopens het afbetalingsbe drijf. Daarmede werd tegemoetgekomen aan een specifieken middenstandswensch. Door dit ontwerp wordt een principieele wijziging voorgesteld in ons civiele recht. De Regeering wenscht de verplichte gezamenlijke toestem ming resp. medewerking van man en vrouw- voor het aangaan van een afbetalingsover eenkomst. Wel wordt door velen de sociale beteekenis van een dergelijke regeling erkend, doch men vreest, dat de praktijk ernstige moeilijkheden zal opleveren. Daarbij wordt dan in hoofdzaak gedacht aan die onderne mingen, die vele artikelen op afbetaling ver- koopen. Man en vrouw zullen gezamenlijk moeten komen koopen. In menig geval zal een van hen dan een schriftelijke volmacht van den ander moeten hebben. Teneinde dit be zwaar zooveel mogelijk te omzeilen is van middenstandszijde voorgesteld het verplichte overleg alleen toe te passen bij huurkoop van zaken met een waarde boven 25 gulden Daarnaast is van dezelfde zijde bezwaar ge maakt tegen de beperking van de domicilie- keuze bij huurkoopovereenkomsten, zooals voorgesteld is in artikel 1576 K van het ont werp, waardoor men den kooper al te zeer beschermt. Dat. bezwar zou ernstig gevoeld worden door de afbetalingszaken, die een clientèle hebben, welke over het geheele land verspreid is. Het voorgestelde inlossingsrecht aan den kooper gedurende een termijn van 14 dagen wordt algemeen toegejuicht. De vraag is evenwel of toekenning van het tweede inlossingsrecht, zij het dan, dat de kooper in dat geval volledige betaling moet aanbieden, niet te ver gaat. Indien toch de kooper bij het voor de tweede maal terugnemen van het goed zou mededeelen, dat hij binnenkort tot betaling kan overgaan, dan zal hij meesten tijds den verkooper wel bereid vinden de zaak voorloopig voor hem te reserveeren. Van de zijde der drie landelijke midden standsorganisaties is bij herhaling gewezen op het groote belang van het voorstel van den Minister om de groote onbillijkheid, die in het pandbeslag voor den huurkooper steekt uit den weg te ruimen. De voorgestelde rege ling heeft evenwel geen pract.ische waarde. Het gewijzigde artikel 1186 B.W. bepaalt n.l. dat de verhuurder zijn voorrecht op al het geen op den bodem van het gehuurde is. tegenover den huurverkooper niet kan laten gelden, indien de huurkoop betreft zaden of gereedschappen, dan wel indien bewezen wordt, dat de verhuurder van den huurkoop kennis droeg. De moeilijkheid schuilt in het moment, waarop de verhuurder kennis van den huurkoop moet dragen. De jurisprudentie neemt daaromtrent aan, dat dit het oogen- blik is. waarop de goederen in het verhuurde onroerend goed worden gebracht. Dit mo ment is, om psychologische redenen, onge schikt, nog daargelaten of deze regeling den huurverkooper inderdaad vrijwaart voor pandbeslag, ook al neemt hij alle mogelijke voorzorgsmaatregelen. Van middenstandszijde is dan ook op een meer bevredigende op lossing van het pandbeslag aangedrongen Ook tegen de voorgestelde regeling met be trekking tot het fiscale beslag is van die zijde bezwaar gemaakt en tevens tegen de keuze van een waarde-grens van vijftig gulden bij de verplichting tot het. aanvragen van een vergunning. Het laatste beteekent immers, dat alle gewone afbetalingsmagazijnen, die aller hande artikelen van huishoudelijken aard verknopenverplicht zijn een dergelijke vergunning aan te vragen. De betrokken be drijven zijn daarop allerminst gesteld en meenen. dat daardoor een minder aantrekke lijk odium op hen komt te rusten. Een ver laging van deze grens tot vijf en twintig gul den zou aan dit bezwaar tegemoet komen. iNa bet verslag van de Comissie van voorbereiding, waaruit blijkt, dat deze het afbetalingsstelsel als maatschappelijk ver schijnsel wenscht te aanvaarden en de wet gever kan volstaan met het voorkomen van uitwassen en het tegengaan van misbruiken, zijn door de Regeering nog enkele aanvul lingen voorgesteld. Het blijkt bijv., dat de Regeering de wet ook toepasselijk acht, indien huurkoopfinancie ringsmaatschappijen optreden. Ook wat de wijze van financiering met be hulp van een drievoudige eigendomsover dracht betreft, zal de voorgestelde regeling toepasselijk zijn zoo dikwijls de financie ringsmaatschappij het tot zekerheid in eigen dom ontvangen goed op huur koopvoor waar den ter beschikking stelt van den afnemer. Ten einde allen twijfel weg te nemen, of ook de minder gebruikelijke vorm van huur- koop-fnanciering wel onder de wet valt. is aan artikel 1576 h een nieuw lid toegevoegd. Om de crediet-overeenkomst met een derde (de financieringsmaatschappij) krachtens dit lid onder de huurkoopregels te doen vallen, wordt vereischt. dat: le deze ter zake van een koop en verkoop is gesloten; 2e. de derde zich den eigendom der betrok ken zaak bedongen heeft; 3e. door de credietovereenkomst het ge heel van handelingen de strekking krijgt van huurkoop. De mogelijkheid wordt voorts geopend tot vervroegde afbetaling van één of meer eerst volgende termijnen. Ten einde de administra tie niet te veel te bezwaren, dient de aftrek wegens vervroegde betaling beperkt te blijven tot het geval van volledige afdoening. Na den aandrang der Commissie van voor bereiding. heeft de Regeering toegestemd in de verplichte vermelding van den „geheelen koopprijs." De Commissie heeft bij het mondeling over leg er nog eens op aangedrongen den derde, die een recht van terugvordering op de in huurkoop gegeven zaak kan uitoefenen, niet te belasten met het bewijs, dat hij te goeder trouw den huurkooper als eigenaar mocht beschouwen, doch omgekeerd, den verkooper te belasten met het bewijs van de kwade trouw van den tot terughouding gerech tigde De Regeering heeft zich bereid ver klaard. het bedoelde artikel te wijzigen. Daartegenover heeft de Regeering ernstig be zwaar gemaakt tegen inwilliging van den wensch. het wetsontwerp alsnog aan te vullen met een wijziging van artikel 16 der Wet op de invordering van 's Rijks directe belastin gen, overeenkomstig het daartoe strekkend voorstel van de Commissie-v. d. Heyden. Wel verklaarde de Regeering zich bereid, de gekozen grens van vijftig gulden in artikel 1 genoemd, nader onder het oog te zien en eventueel te verhoogen. In de vergadering der Tweede Kamer ge houden op Dinsdag 3 December is dit voor velen zoo belangrijke onderwerp in openbare behandeling gekomen. De uitstekende voorbe reiding was oorzaak, dat het debat uiterst be perkt bleef. De belangrijkste punten, welke werden aangevoerd waven de looncessie en de vrijwaring. De ministers van Justitie en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart hebben het ontwerp van regeeringswege verdedigd. Duidelijk bleek daarbij, dat bescherming van den economisch zwakkere aan dit ontwerp ten grondslag ligt. De kooper heeft een rug gesteun noodig tegenover den verkooper. Toch worden de belangen van den laatste niet uit het oog verloren. Wanneer de Eerste Kamer hare goedkeuring aan dit ontwerp zal hebben verleend, is het tijdstip niet ver meer. da! deze wet in werking zal treden. Zeer in het kort samengevat zal dan de afbetalingsover eenkomst wettelijk geregeld, zijn en wordt het afbetalingsbedrijf aan zekere banden gelegd. De kooper zal zijn bescherming vinden in het Burgerlijk Wetboek, waarbij vooral ge waakt is tegen al te krachtdadig optreden, indien de achterstand in betaling zich voor doet. In ieder geval zal de huurkoop schriftelijk moeten worden aangegeven. Voor den ver koop in het klein op afbetaling wordt een vergunningsstelsel ingevoerd, waarbij de ver gunningen door de Kamers van Koophandel en Fabrieken zullen worden verleend, terwijl aan deze organen het beslissingsrecht in han den wordt gegeven. Het weigeren van een dergelijke vergunning kan alleen geschie den, indien verwacht mag worden, dat de be trokkene geen bona-fide afbetalingshande laar zou zijn. Van een zekere afsluiting van dit bedrijf is dus geen sprake. Het lid der Tweede Kamer. Mr. Goseling. vestigde nog de aandacht op het artikel, het welk deze afgevaardigde het ..pantoffelheld artikel" noemde. Weldra zal nl. de vrouw geen huurcontract meer kunnen afsluiten zonder dat de man haar daartoe gemachtigd heeft, maar ziet. de man zal voor zoover het huis houdelijke zaken betreft daartoe evenmin in staat zijn. tenzij hij machtiging heeft van de vrouw. Zoo is er dus voor het totstandko men eener dergelijke overeenkomst schrifte lijke toestemming noodig van de beide echt- genooten. Een novum, maar daarom nog niet verwerpelijk. Integendeel. MOLLERUS. Een Welvaartscomité. Voorbereidende werkzaamheden in gang. Zooals bekend bestaan hier ter stede plan nen. te komen tot oprichting van een Wel vaartscomité. met de bedoeling, het publiek in Haarlem en omgeving op te wekken, meer werk te laten verrichten, zoodat er weer wat meer welvaart kan komen en de koopkracht van het publiek wordt vergroot. De initiatiefneemster, de Middenstands Centrale voor Haarlem en omgeving, is van oordeel, dat spaarzin een zeer te waardeeren eigenschap is. waarvan de toepassing echter niet overdreven moet worden, zooals naar haar meening in dezen tijd maar al te veel geschiedt. Worden er weer meer opdrachten voor het verrichten van werk gegeven, dan zal dit ten gevolge hebben dat minder ..steun" behoeft te worden uitgekeerd, wat weer gun stig zal werken op het bedrag, dat de belas tingbetalers moeten opbrengen. Het geld moet er tóch zijn en dan is het beter dat het uitgegeven wordt aan werk, dan aan werkloozenondersteunmg en dus tenslotte aan belasting. Naar Engelsch voorbeeld is te Groningen reeds zulk een Welvaart Comité opgericht, dat. naar wij vernamen, heeft kunnen bewer ken. dat al voor f 500.(K>0 aan orders zijn in gekomen. Ook te Apeldoorn en Zwolle- be staat een Welvaart Comité. In de laatste dagen zijn te Haarlem voor- loopige besprekingen gevoerd met vertegen woordigers van organisaties, waarbij van vele zijden instemming werd betuigd met het streven der initiatiefnemers. Eenige verte genwoordigers moeten nog nader overleg ple gen met hun organisaties. Binnen zeer korten tijd zullen nadere me- dedeelingen worden gedaan over deze op zoo breed mogelijke basis te voeren actie, waar voor. zal zij slagen, de medewerking van zeer velen in onze stad en haar omgeving noo dig is. KERK EN VREDE. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren belegt de vereeniging ..Kerk en Vrede" ook dit jaar in de advents- weken getuigenisbijeenkomsten. Juist in dezen tijd, waarin zoovelen zelfs in pacifistische kringen opnieuw vertrouwen gaan stellen in de doelmatigheid van oorlogsgeweld ter be slechting van internationale geschillen, meent „Kerk en Vrede" als haar standpunt te moe ten getuigen, dat Evangelie en Oorlog een on verzoenlijke tegenstelling vormen. Te Haarlem spreken op Maandag 16 November a.s. in het gebouw van den Protestantenbond te 8.15 uur Ds. J. R. Immink te Utrecht, voorganger der Ver. van Vrijz. Hervormden en lid van het hoofdbestuur van Kerk en Vrede over „Het Kerstevangelie en de Oorlog" en Ds. S. Coolsma, Ned. Herv. predikant te Lathum, over „Mogen wij Kerstfeest vieren?" Misstanden in de bouwvakken. Klachten van onderaannemers en leveranciers Het bestuur van de Schadecommissie „Haar lem", had Dinsdagavond in een der zalen van „De Nijverheid" de leden der Vereeni ging van Onderaannemers en Leveranciers in het Bouwbedrijf te Haarlem en Omstreken' tot een vergadering bijeengeroepen om de be langen en nooden van het geheele bouw bedrijf te bespreken om te trachten in samen werking met alle belanghebbenden bij het bouwbedrijf een oplossing voor verschillen de moeilijkheden te vinden. Voorzitter was de heer H. Nim s, die zeide dat de Schadecommissie ook wel fouten heeft gemaakt, maar nu is zij uitgegroeid tot een groot lichaam met pl.m. 200 leden, dat werkt r.iet alleen te Haarlem, maar ook bij voorbeeld te Amsterdam on Leiden. De Commissie heeft voor de aannemers veel schade weten te ver hinderen. De vergadering zeide spr., zou een infor- matorisch karakter dragen. Er zouden geen besluiten genomen worden. Ook zou geen programma werden voorgelegd. De bonafide bouwer, zoo vervolgde spr., kan op 't. oogenblik niet concurreeren met den „malafidebouwer". Nog onlangs wilde zoo iemand met geleend geld 12 heerenhuizen bouwen, maar de Schadecommissie is tus- schehbeide gekomen. Zulke menschen kun nen goedkooper bouwen, omdat zij doodeen voudig aan hun financieele verplichtingen niet voldoen. De Schadecommissie gaat nu hier tegen optreden. Zoo moet tegen de be doelde practijken eendrachtig worden ge streden. Vereenigd zou men ook kunnen optreden tegen het maar laten uitvoeren door de over heid van alle mogelijke werken in werkver schaffing. Slechts langzamerhand kan ge werkt worden, om de aannemers weer te krijgen op de plaats waar ze hooren. Wat in de eerste plaats noodig is. is een lichaam dat voor alle onderaannemers kan optreden. Alle patroons moeten erkend wor den van den kleinsten tot den grootsten, En dan zal de grootste rol moeten worden ge speeld door de vakvereenigingen. Vooral moet onderzocht worden of een patroon vakbekwaamheid heeft en of hij financieel sterk genoeg is. Maar een bouwer, die maar voor twee perceelen geld heeft, moet er geen dertig gaan bouwen. Er kende patroons moeten op een lijst geplaatst worden en aan een patroon, die daar niet op voorkomt, mag niet geleverd worden. Een feit is dat tegenwoordig niet de goede onderaannemers, maar de beunhazen werk kunnen krijgen. Architecten zullen bij gun ningen er rekening mee moeten houden. w:e goede aannemers zijn. aan wie zij het werk kunnen gunnen.Dit zal de beunhazerij bestrij den. Verder moet een commissie in het leven worden geroepen, die prijsregelend kan op treden. In het lichaam of instituut dat spr. zich voorstelt, moeten ook de onderaannemers en leveranciers vertegenwoordigd zijn. Na de pauze was er gelegenheid tot gedach- tenwisseling, waarbij o.m. werd uiteengezet hoe een dergelijk instituut, als de voorzitter zich voorstelt ook te Haarlem op te richten, in Groningen werkt. Van andere zijde werd geadviseerd, weer iets in het leven te roepen als het gildewe- zen in de middeleeuwen. In zijn beantwoording van de sprekers ver klaarde de voorzitter zich o.m. voor het denk beeld van terugroeping van het gildewezen of iets dergelijks. Een vakgenoot uit Den Haag betoogde, dat de actie wel plaatselijk kan worden begon nen. maar toch tenslotte provinciaal en voor het geheele lanckmoet worden voortgezet. Na nog eenige discussie ging de vergade ring in een besloten bijeenkomst over. om verder te bespreken wat gedaan zal worden. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werden op Dinsdag 10 December de volgende faillissementen uitgesproken; 1. P. Duineveld, winkelier in kruideniers waren, wonende te Haarlem, Nassaulaan 46. Curator: Mr. A. Bruch te Haarlem. 2. J. J. Borstlap, handelsreiziger, wonende te Zandvoort, Weimarweg 2. Curator: Mr. F. M. Hagemeyer te Haarlem. 3. P. Plancius. pensionhouder, wonende te Bennebroek. Bennebroekerlaan 10. Curator: Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. 4. J. J. Willems, „Willems Gewapend Beton", aannemer van betonwerken, wonende te Haar lem, Iepenstraat 3. Curator: Mr. L. V. Hoog te Haarlem. 5. A. J. Vendel, bloembollenhandelaar, wo nende te Wijk aan Zee en Duin, Verlengde Groeneweg 3A. Curator: Mr. F. van der Goot te Haarlem. 6. W. A. Oostveen. koopman wonende te Wijk aan Duin, Romerkerkweg 9w. Curator: Mr. F. A. Davidson te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten; Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten te Haarlem. Opgeheven zijn de navolgende faillissemen ten wegens gebrek aan actief van: 1. S. W. Küch'in, boekhouder, wonende te Zandvoort, Grand hotel. Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 2. P. M. Roosenhart, groentenhandelaar, wo nende te Haarlem, Marnixstraat 59. Curator: Mr. W. Briët te Haarlem. 3. A. J. Bakker Sr.. bakker, wonende te IJmuiden; Curator: Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. 4. G. van Essen, arbeider, wonende te Haar- emmermeer. Kruisweg 319. Curatrice: Mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalingen-Dols te Haarlem. Geëindigd zijn de navolgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: 1. L. S. van Emme#, handelende onder de firmanaam rijwielhandel „De Kampioen", wo nende te Haarlem, destijds Kruisstraat 20; Curator; Mr. P.'Tideman te Haarlem. Gehomologeerd werd het accoord van: 1. P. Bertholee. handelende onder de firma naam „Bertho", grossier in rijwielen, wonende te Haarlem. Zijlstraat 41. Bewindvoerder: Mr. L. G. van Dam te Haarlem. 2. P. J. Koppen, handelende onder de fir manaam P. J. Koppen en Co., bonthandel, ge vestigd te Amsterdam. Leidschestraat 45. doch wonende te Haarlem, Juhanalaan 292 Bewind voerder: Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink te Haarlem. 3. D. Best, handelende onder den naam Best en Dekker, traankokerij, wonende te Zaan-' dam. Curator: Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. ESPERANTO. MOMENTEN UIT HET LEVEN VAN „DR. ESPERANTO". Onder den titel „Momenten uit het leven van Dr. Esperanto", zal naar Heroldo de Esperanto meldt, het radiostation Brno het December Esperanto-uurtje aan den schepper van het Esperanto wijden, die op 15 December 1859 werd geboren. Om deze reden werd 15 December gekozen als de dag van het Espe- ranto-boek, op welken dag iedere bewuste Esperantist ten minste één boek behoort te koopen. om aldus de zaak te steunen. Wie het werk van een groot man wil be grijpen, moet voor alles diens leven kennen diens zorgen en smarten, verwachtingen en teleurstellingen, hoe hij worstelde en vol hield, zijn successen en overwinningen en ten slotte (maar niet het minst) de idéé welke de drijfveer van alles was, want er bestaat geen groot werk zonder grootsche gedachte In het werk wordt de idéé tot werkelijkheid Aan geen enkelen beoefenaar van het Es peranto kan men hei recht ontzeggen, de in ternationale taal uitsluitend als een „taal" te beschouwen. Een ieder heeft het recht onze reeds opmerkelijk veel verbreide taal prac- tisch te benutten zonder daaraan eenigerléi idéé vast te koppelen. Maar aan de Espe ranto-pioniers is het te danken, dat thans overal ter wereld nieuwe strijders voor Espe ranto te vinden zijn. Van Australië en Japan tot Amerika, van het meest Noordelijke Lap- landsche dorpje tot aan de Zuidelijkste rots van Afrika zijn zij verspreid, de ridders van de groene ster: zij weten dat onze hulptaal een bewonderenswaardig instrument is voor vreedzame en cultureele samenwerking tus- schen de volkeren, die met goeden wil be zield zijn. Ziedaar de grootsche idéé van deze taal, welke wy moeten trachten te verwe zenlijken. Daarom houdt men in December, in de maand waarin de schepper der taal geboren werd, een oogenblik stil om terug te zien op den weg. die reeds is afgelegd en zich te verdiepen in het leven van Zamenhof en de geschiedenis van de door hem geschapen be weging, om daaruit nieuwe hoop te put ten en nieuwe krachten voor den vreed- zamen strijd, dien men nog wacht. En men zal niet rusten tot de woorden van de hymne zullen zijn verwezenlijkt: „De volkeren zul len eendrachtig één grooten familiekring vormen". Ziehier een uiteenzetting, waarom het groene station in zijn programma eenige nummers heeft opgenomen uit het leven van Zamenhof en wel uit den tijd dat de wereld hem nog slechts kende onder zijn pseudoniem „Dr. Esperanto". Het esperanto-uurtje zal worden uitgezon den doro Brno, Praag en Moravska Ostrawa op 4 December te 9 uur 35. UITVOERING „DE JAARGETIJDEN". Voor de afdeeling Haarlem van de Nederl. Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes werd in de laatste maanden in het Clubhuis hard gewerkt voor de groote jaarlijksche uitvoering: het zangkoortje en het orkestje repeteerden veel. de kinderen stu deerden de dansjes in. voor het spel „De Jaar getijden", dat het belangrijkste deel van den komenden avond zal uitmaken. De uitvoering zal plaats hebben a.s. Donderdagavond 8 uur in de Gemeentelijke Concertzaal. CENTRALE TANDHEEL KUNDIGE KLINIEK KENAUPARK 26a, HAARLEM, TELEF. 12644 SPREEKUREN iederen werkdag 911 en 1—2 uur. DINSDAGSAVONDS 6.30—8.30 U. ZATERDAGSMIDDAGS geen spreekuur. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel. Zeer geachte redactie, De heer F. A. Kampers doet ons het genoe gen in zijn artikel over „Amsterdam en het Tooneelleven" in uw blad van 3 December ook aan ons gezelschap eenige woorden te wij den. Het is alleen wat spijtig, hoe kan het ook anders van een Amsterdammer dat ons gezelschap in dit artikel door een te zwar ten bril bekeken wordt. Dat wij in de eerste ,rier maanden van dit seizoen stukken brach ten en zullen brengen van Bernstein. Duver- nois. van Druten, Molnar en Géraldy getuigt toch niet, dat er slechts aan het materieele gedacht wordt, al erken ik nogmaals mijn volle schuld, dat ik jarenlang aan mijn ma- teriee'e verplichtingen jegens anderen vol- ooe. De heer Kampers echter profeteert, dat a:t niet lang meer zal kunnen duren en ba seert deze voorspelling op de bewering, dat het Hofstad-Tooneel heel langzaam maar heel zeker, zelfs in de Residentie, aanhang ver liest. Maar waarom heet aanhang verliezen, bij den geachten schrijver, in Amsterdam „gebrek aan belangstelling en concurrentie van de film"? Het is toch niet aan te nemen, dat hij niet weet. dat er ook eenige bioscooptheaters in Den Haag zijn en dat de crisis ook onder het Haagsche publiek haar invloed laat gel den. Maar als men voor oogen houdt, dat het Hofstad-Tooneel in Den Haag per seizoen ongeveer 169 voorstellingen geeft en dat nu ongeveer 18 jaar doet, waarom mogen wij ons de woorden van ..den ouden, in het vak vergrijsden tooneelspeler" die de vriend van den heer Kampers is. ook niet tot de onze maken wanneer hij zegt: „Je kunt de men schen toch niet dwingen om in te gaan in den schouwburg." De Haagsche tooneelspelers zijn toch ook Nederlanders, waarom dan met twee maten gemeten in appreciatie en wanneer de heer Kampers spreekt van het tableau de la troupe van ons gezelschap en hij naast de namen van Vera Bondam. Fie Carelsen, Mimi Boes- nach. Bets Ranuccl-Beckman, Enny Meunier, Annie van der Lugt Melsert-van Èes. en de heeren Anton Roemer. Theo Frenkel, Dirk Verbeek, Piet Bron, Gerard Arbous. Paul Steenbergen, Jan van der Linden en Cor van der Lugt Melsert, ook onvolwaardige acteurs bemerkt, dan blijft mij maar een vraag: Meent hij dat het in deze tijden mogelijk is een gezelschap samen te stellen, voor niet te korten duur althans, van enkel volwaardige krachten, en moeten de mi nog onvolwaardi ge krachten niet ook in de gelegenheid ge steld worden om in de toekomst volwaardig te worden? Met de meeste hoogachting, COR v. d. LUGT MELSERT. Contrasten. Mijnheer de Redacteur, In uw blad van Zaterdag 7 December komen twee berichten voor die teekenend zijn, ver schillend als de middagzon met de nacht, of ook als de dood met het leven, waar het ook om gaat. Het eerste is een technische aanslag op het leven, waarbij 40 soldaten en burgers waaronder vrouwen en kinderen den dood vonden in Dessie, terwijl nog 2 a 300 per sonen gewond werden. Vele huizen vatten vlam. en het geluid der ontploffingen en fluiten der projectielen mengde zich met het angstgehuil der bevolking, als of de hel was los gebarsten. Wanneer men nu in aanmer king neemt dat zulke daden door de geeste lijkheid worden aanvaard en de belangstelling voor den oorlog by het volk nog opwekt, ja zelfs nog alles daarbij offert om deze moord partij voort te zetten, dan schrikken wij toch wel even op en vragen ons af: Hoe is 't mogelijk dat na bijna 2000 jaren prediking van Gods liefde door beschaafde Christelijke menschen door die zelfde menschen zulke gruwelijke dingen kunnen geschieden, en dat men nog maar steeds doorgaat met de tech niek te gebruiken voor den ondergang, den nacht der wereld. Het woord is hier var. pas: De wijsheid der wereld ise dwaasheid bij God. Het tweede berichtje is gelukkig van hocger orde. Niet den dood zoeker., maar het leven respecteeren en hulp te bieden is daarvan het doei. Het geldt hier een oproep van uw blad aan allen voor het arme en misdeelde kind van alle gezindten, om licht en warmte te brengen in hun kommervol bestaan. Hierbij moet ik onwillekeurig denken aan dit kleine versje: Kleine liefdedaden, woorden stil en zacht; Hebben vaak in bitter leed, groot ge luk gebracht. Daarom, geachte redactie is uw oproep ons aller aandacht en medewerken waard. Dit is de wet van Christus vervullen, „draagt elkan ders lasten" in de practyk. Dat dan ook niemand dit als een plicht moge voelen hem opgelegd, maar uit liefde zijn offer(tje) geven In weldadigheidspostzegels. Want de liefde, uw liefde kan hun smart verzachten, maakt de zorgen en lasten licht. Daar kan Gods zegen op rusten. P. v. AMERSFOORT. Cheribonstraat 12. Wachtkamer in de Delistraat gevraagd. Geachte Redactie. De gemeente heeft in de Delistraat een ge bouw, waarin een filiaal van Maatschappelijk Hulpbetoon voor Haarlem-Noord is onder gebracht. Al eenige jaren komen daar werklooze arbeiders, iederen dag, behalve Zondags, resp. één of twee keer teekenen. lederen Donder dag komen daar de oude vrouwen en mannen hun ondersteuning halen. Eiken Vrijdag halen de crisiswerkloozen ook daar de hun toe gewezen ondersteuning. En steeds weer staan deze menschen een half uur, soms langer, te wachten, buiten in weer en wind, velen met lekke schoenen of zonder jas of mantel. Is het nu werkelijk noodig dat deze menschen vóór dit gebouw moeten wachten? Neen, dit is absoluut niet noodzakelijk. Wanneer het gemeentebestuur een weinig wil meewerken, dan kunnen zij geholpen worden, door middel van een wacht kamer in dit gebouw. In 1934 is door het Werkloozen Strijdcomité (Sectie Noord) een verzoek tot Maatschappe lijk Hulpbetoon gericht voor een wachtkamer. Dit comité had zelfs een oplossing, om op de goedkoopste wijze deze kamer in te richten voor wachtgelegenheid. In het gebouw is een groote zaal, waar nu nog onderdeelen van de diensten Gas en Electra zijn ondergebracht. Deze zaal kan best ontruimd worden. Als de menschen dan door deze zaal binnentreden en den tegen- woordigen ingang uitkomen, dan zijn de menschen van de straat en de opstoppingen aan den ingang zullen niet meer plaats heb ben. Hierdoor schept men ordening, iets wat men toch zoo gaarne wenscht. De vertegenwoordiger van Maatschappelijk Hulpbetoon was het in 1934 geheel met ons eens; er werden toen zelfs al plannen uit gewerkt. Maar in den winter van 1935 staan de menschen nog in regen, wind, sneeuw en hagel. Het is daar een ordelooze boel. Geacht gemeentebestuur, aan het filiaal in de Delistraat is een wachtkamer dringend noodzakelijk. Namens het Werkloozen Strijdcomité in Haarlem-Noord A. WESTHOF, Secretaris. Laurierstraat 4. Naar aanleiding van bovenstaand stuk heb ben wij den Directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon geïnformeerd. Hij deelt ons mede. dat het langen tijd buiten moeten wachten door de ondersteun den vooral in de wintermaanden hoogst on- gewenscht, doch ook geheel overbodig is. Voortdurend heeft het mijn aandacht, zoo zeide de directeur, dat zoowel het stemnelen als het uitbetalen ordelijk en vlot verloopt, waaronder ik niet In de laatste plaats versta dat de menschen zoo min mogelijk moeten wachten. Om dit te bereiken zijn zoowel voor het uitbetalen als voor het stempelen bepaalde tijden voor verschillende groepen vastge steld. Wanneer het publiek medewerking ver leent en zich op de vastgestelde tijdstippen aanmeldt, is lang en buiten wachten niet noodig. Herhaalde malen is echter geconstateerd dat menschen, voor wie is vastgesteld, dat zij b.v. tusschen 10 en 11 uur v.m. hun onder steuning moeten halen, zich reeds om even 9 uur voor het gebouw bevinden Dit is vanzelf geheel onr.oodig en het wachten is dan ook geheel eigen schuld, ter- wy'l, wanneer er een wachtlokaal was. waar van ik de noodzakelijkheid intusschen niet aanwezig acht, dergelijke personen toch niet zouden kunnen worden toegelaten. Gezien de sterke stijging van het aantal ondersteunden gedurende de laatste weken, waren bereids maatreden in overweging om de betaaltijden iets uit te breiden. Hoofdzaak is echter, dat belanghebbenden medewerken en zich houden aan de maatre gelen, welke mijnerzyds in de eerste plaats in hun belang worden genomen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7